Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Smutnice jsme už tu teď řešily. Je tady hodně rad , ale jedíná možnost v zimě je dopěstovat a mezi tím dát lepicí desky a ničit je co se dá. Potom musíě vše vyčistit a vystříkat. V létě se dají koupit predátoři , ale teď né. Ty brambory a jiné rady z toho článku jsem zkoušel , ale nic se nebylo účínné. Možná že se ti na kytkách díky valíčkám začne projevovat nedostatek živin , hlavně v květu.
Na listech se objevuji jako by perletove mapy. Vypada to jako by neco vyzralo vnitrni duzninu listu. Zustane jen horni a spodni tekna blana listu a "maso" uvnitr listu je vyzrano. Na spodni strane listu jsou malinkati zeleni hmyzove. Jsou mensi nez milimetr, nemaji kridla. Maji cerne ocka a jsou lehce prusvitni (mikroskop). Telo protahleho tvaru slozene s prekryvajicich se clanku. Vim ze to nejsou smutnice, svilusky, molice, msice, trasnenky. Zkusim biool, ale kdyby nekdo vedel o co presneji jde, pomohlo by.
CEodAboZ - Jestli jses si jistej ze to jsou skudci tak kup biool a postrikej to s nim,pripadne v nem vsechny kytky rovnou vymachej.Neni to chemka,rostlinam se nemuze nic stat a opravdu to pomaha.Cena cca 70kc..
Pro CEODABOZ - Asi uz to neni aktualni, ale podle me jsou to třásněnky. Anglicky Western flower thrips (WFT) latinsky Frankliniella occidentalis, nebo nejaky jejich příbuzný. Na listech se objevují takové perleťově stříbrné mapy.
Jsou na ně predátoři http://www.biocont.cz/objednavka.html nebo nějaká chemka co má napsáno, že je na třásněnky. Mám je taky. :-(
Pokusil jsem se třásněnky nafotit, abyste je poznali až přijdou a nezvali je dál. :-) Byla to docela patlačka s lupou pře objektivem fotoaparátu a stejně ty fotky nic moc. Každopádně abyste něco viděli, budete si je muset zvětšit.
1. Ty malé podlouhlé utvary na listu jsou larvy třásněnek. Jsou na spodní straně listu. Aby byly jasné velikosti. Mají na dělku asi milimetr. Tohle je dost zvětšeno. Šířka čepele toho listu je asi jako šířka malíčku.
2. List v extrémním případě vyžerou asi takto. Ty skvrny jsou takové stříbřitě perleťové.
3. Detail vyžraného listu.
V případě, že je objevíte není třeba panikařit. Mám je v matkárně už déle než měsíc a kytky pořád docela v pohodě rostou. Ten nafocený list je extrém, spíše je to tak, že sem tam je na některém listu stříbrná skvrna. Nejsou na všech listech. Samozřejmě, že je blbost je tam nechat ať se množí, ale jak říkám není nutné okamžitě míchat doma roztok z chilli papriček. Par dní na rozmyšlenou a návštěvu prodejny s postřiky určitě máte. Případně na objednání biologických predátorů.
Původní příspěvek od Co? sinuhet: hele to bych netvrdil...tydlety mrchy jsou schopni pri dobre teplote (nad 30) velmi rychle namnozit...viz. muj link.
Na tom linku (trasnenky) jsem cekal nejake katastroficke liceni a fotky uschlych pahylu po najezdu trasnenek, ale nic takoveho tam nevidim. Ale samozrejme, ze kdyz je situace vazna, je situace vazna. Pokud vidim, ze jich mam fakt mracna a ne tu a tam flicek na listu, je treba jednat rychle. Ale to si dokazu predstavit jen v situaci, kdyz skrin otevru po 14 dnech nepritomnosti. Tezko se mi tam nastehuje 500 trasnenek ze dne na den. Zivotni cyklus trasnenky trva v dobrych podminkach neco pres 20 dni. Od vajicka pres larvu po dospeleho jedince. Mimochodem, ten sezrany list na fotkach je z rostlinky, ktera normalne roste a zadny podobne sezrany list na sobe uz nema.
Zdar, mám na kytkách zřejmě třásněnky. Začaly se projevovat stříbrnými nepravidelnými skvrnkami 1-2mm na horní straně listů hned na malých rostlinkách a jen na spodních listech (přesně jako nafotil TheKeptn http://grower.cz/forum/showthread.p...4320#post244320)
Ze začátku jsem tomu nevěnoval pozornost, ale postupně začaly žloutnout a usychat lysty a tak jak píše Sinuhet trochu výš byly listy vyžraný zevnitř. Do tohoto stadia to na jedné kytce (spodní dva lísty uplně žluté s hnědými skvrnamy) dospělo asi za 1 měsíc. Když jsem se na kytky podíval důkladněji viděl jsem na spodních stranách listů malé (max 1 mm dlouhé), fakt tenoučké červíky světlé barvy, docela se hýbaly, když jsem list nadzvedl. Taky jsem viděl, že celý list je zespodu posypanej maličkýma černýma tečkama (zřejmě trus). Z dvaceti malých (20 cm) kytek jsem těch červíků našel jen asi 10, jen 1-2 na jednom listu.
No nejhorší listy jsem ostříhal a postříkal jsem to dost důkladně postřikem Zolon http://www.agrobio.cz/katalog/vyrobek.php?Vyrobek=16. Druhý den jsem důkladně prohlédnul kytky a žádného červa jsem neviděl. Uvidím jak to bude pokračovat.
Jo ještě jsem chtěl napsat, že mám v pěstírně docela nízkou teplotu den 20°C, noc 16°C a taky jsem nezpozoroval žádného dospělého jedince (údajně hnědý žijící na horní straně listů a s křidékama? takže lítá?)
Ano, to vypada na trasnenky. Dospelci letaji. Ty zlute listy, ale imho s trasnenkami nesouvisi. Alespon u me se to chova tak, ze treba list dost vyzerou, ale ten neumre.
sinuhet: zivotni cyklus muze trvat treba 20 dnu (mozna je i ruznorodost<=trasnenka promenna,je hafo variant) to ted z hlavy nevim, ale vim, ze skodej i larvy / na tom linku jsem si to prave vcas rozmyslel / no jestli si to cetl od zacatku...tak jsem byl stejneho presvedceni jako ty
wont: larvy jsou bile ze spoda listu, a dospelci jsou ze zhora, a tech fotkach? si taky myslim, ze to takto zacinalo, ale kdyz mas v pestirne 20stC pres den tak jim to nepujde tak rychle
jo vypadá to, že teplota 20°C jim nesvědčí, proto jsem jich asi našel tak málo... dospělý jsem ještě nezpozoroval vůbec a ty larvy jsem možna zničil Zolonem. Myslíte, že bych měl postřik opakovat? Nebo když už žádnou larvu na listech nenajdu tak mám být v klidu? Žloutnutí listů nemuselo být tím, že mě je vyžraly třásněnky-larvy, myslím, že jsem to začátečnicky přelil.
jestli to dobre chapu tak larva se vyvine v dospeleho jedince (hnedy s kridly - leta a mohl by se chytit na lepave desky modre? zlute?) ten zere listy z vrchu... potom naklade vajicka do hliny a jede nova generace. Konecne jsem nasel vyhodu v tak nizke teplote... trva jim to dlouho budu to kazdopadne pozorne sledovat a preventivne provedu jeste jednou postrik Zolonem