Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
tak mě napadlo jestli jde pěstit pod optickým vláknem, teoreticky by to šlo ale zajímá mě jestli by vubec kytky pod tim rostly..... rozumí jim nekdo aby mi mohl odpovědět?
no optické vlakno můžou přenášet světlo přes to vlakno takže teoreticky bys dal k sodikovce čidlo napojené na optické vlakno na druhé straně bude světlo vyzařovat ven takže by se s jednim sodikem osvětlilo víc místa ale řikam tohle je teorie a potřeboval bych zjistit jak to vypada v realu
Kus hoven:
Mohlo by to fungovat jako ty "dekorativní" chlupatý koule, kterým na konci každáho vlasu svítí světýlko. Ale v míře pro growing by to bylo neuvěřitelně nákladný na výrobu a stejně bys měl ve vlákně určitý ztráty. Navíc je tu nebezpečí, že by vlákna odfiltrovali i část spektra. Imho pojezd a kvalitní stínítko je mnohem rozumější řešení pro osvícení větší plochy.
Prodavala se vybojka uzavrena v kouli ze ktere sly svazky optickych vlaken svazane v obale jako je hadice od sprchy. Slo to libovolne ohybat a smerovat. Neco jako draty. Takze se dal kazdy ten slauch nasmerovat na misto na rostline kam jsi chtel aby to svitilo. Zduraznovali hlavne vyhodu toho, ze to neprenasi teplo, takze samotne svetlo mimo skrin a do srine jen svazky optickych vlaken.
hm...myslim, ze ne...v tech dekorativnich prvcich se pouziva na vedeni svetla vlastne silon (vlasec) a vsechno to urcite nejak deformuje spektrum a i intenzitu....
Co?: mozna mas pravdu ale zase to jsou spekulace
sihuhet: jo presne neco takovýho sem mel na mysli, ale spis me zajimá kolik optické vlakno toho svetla prevede jestli by prevedl na druhý konec jen male svetlo které by svítilo jak umíraček tak to cenu nemá.....
jinak zjistil jsem ze optické vlákna odfiltrují UV ale to by podle me nebyl problem....
pokus z praxe: koupil jsem si 20 led diod (draze za 8,-) vlnova delka 660nm, neco okolo 5ti cd; nastrihejte si cca 15ks 0.4mm tlusteho vlasce dlouheho treba kazdy jinak; ted ho na jedne strane omotejte niti, tak aby to utvorilo jeden svazek, na opacne strane jednotlive vlasce otavte zapalovacem, aby udelali takovou kulicku (v podstate čočka); ted ten svazek prilepte kolmo na diodu a omotejte tmavou paskou; nyni muzete zapojit diodu a nakonci kazdeho vlasce (at vede kudy chcete) vidite svetlo....a JE o dost slabsi uz i na pohled; samotna dioda mi prosviti i prsty, tak ze vidim kosti....vsechno ma preci svuj odpor, vzdyt ne celej atom prosvitis, je jasny, ze pri pouziti nejakeho spec.skleneneho vlakna ten odpor bude mensi, ale furt tam bude....najdi si tady prispeky o skle kteri si lidi davaji pred lampu (treba kvuli teplote)....normalni sklo je proste nevyhovujici a ted placnu...ze propusti treba jen 80% ucinneho zareni, ale treba boraxove sklo (chemicke,drazsi) propousti 99%....
btw.uva a uvb je dulezite na tvorbu thc a pryskyrice, takze bys to tam musel dodavat jinak
takze jsem se informoval u prodejce opt. vlaken, na muj majl odpovedel toto(trocha zkraceno: Dobrý den,optická vlákna svetlo nedeformují pri prenosu na krátke vzdálenosti cca. 100km.Svítivost je výborna, ale pouze v úzkem paprsku (kuzelu). skoda ze nenapsal jak je ten kuzel velky.....
Co?: mno ale treba takovy 70W sodik podle me toho UV zareni moc nevytvori(jestli jo tak sry) a roste!
1)zdroj - je to taková krabice s vývodem na optický kabel. Musí to být originální zdroj na optický kabel jinak bude výsledný efekt stát za ....
V "krabici" se nachází vlastní zdroj světla + chlazení a za ním následují různé filtry, které slouží ke změnám barevnosti a různým vizuálním efektům. filtry mají podobu průsvitných kotoučů rozdělených do výsečí - ty mají různé barvy. zdroj svítí vždy přes výseč filtru - ten se otáčí a podle toho se mění výsledné světlo. Filtrů bývá většinou více za sebou.
2)vlastní kabel - používají se dva druhy:
a - izolovaný
b- neizolovaný
materiál - plast, sklo
ad a- používá se u 3-dílného systému - kabel je izolovaný a slouží tedy pouze jako vodič - nikoli jako zdroj světla.
ad b- používá se u 2-dílného systému - kabel není izolovaný a stává se tedy vodičem i zdrojem světla. Přirovnal bych to ke klasickému neonu - prostě vyzařuje světlo celým svým povrchem.
optická vlákna mají jednu velkou výhodu - vedou jen světlo, nikoli elektrický proud. Co z toho plyne? Vlákna se nazahřívají, můžou být ve vodě, ...
3)koncovky - nasazují se na izolovaný kabel a vyzařují světlo. Na jeden zdroj - krabici - jich může být desítky až stovky. Světelná intenzita 1 koncovky je nepřímo úměrná jejich počtu.
Tak, to byla trocha teorie, pokud by to někoho zajímalo více do hloubky, tak můžu nějaké informace dodat - dělal jsem na vejšce na téma optická vlákna semestrílní práci a tohle je takovej výcuc z hlavy, co mi tam utkvělo.
A jak by se to dalo využít pro naše účeli:
Zdrojová krabice by se dala snadno vyrobit - umístila by se do ní výbojka, filtry jsou pro naše užití na nic, takže by zbývalo vyřešit chlazení - to by byl asi největší kámen úrazu, ale asi by se to dalo. Jsou tu 2 protikladné podmínky, které musíme splnit - krabice - nebo lépe řečeno komora, kde by byla umístěný výbojka by měla být co nejvíce utěsněna a co nejmenší, aby nedocházelo ke světelným ztrátám, na druhou stranu je potřeba větrat (tedy zcela opačně - co největší prostor a co nejméně utěsněný). Povrchová úprava komory s výbojkou by určitě měla být z co nejvíce odrazivého materiálu. Kolmo na výbojku bych umístil v co nejmenší vzdálenosti od výbojky co největší počet neizolovaných optických vláken, která by vedla z krabice. Pak už jen zbývá rozvést kabely po pěstírně - např. zaplnit jimi celou plochu podhledu pěstírny, nebo přidat i stěny - výsledkem je celoplošný zdroj světla, který vůbec nehřeje - krabice může být umístěna i mimo pěstíru - doufám, že je to pochopitelný, pokud ne, tak můžu přihodit nějaký nákres.
Druhá varianta je vytvořit uprostřed pěstírny velký tubus - svazek vláken a pěstit to ve válci.
Variant je opravdu mnoho ...
Aivos - tento kabel neprenáší "data obrovskou rychlostí", ale skutečně světlo - to co máš na mysli Ty je datový kabel. Tento se nazývá optický proto, že se tu využívá určitých optických jevů - světelný paprsek vchází do kabelu (=vlákna) pod přesně daným úhlem, díky němuž dochází v kabelu ke 100procentnímu (tedy téměř) odrazu a kabel tak svítí.
Aivos & Neson: Máte namysli v principu úplně stejnou věc. Přenáší data "obrovskou" rychlostí, kde nosičem informace je světlo. V podstatě se do jednoho konce rychle bliká diodou a kabel pak bliká i na druhém konci, kde blikání snímá fotodioda. Je to něco jako když na táboře blikáte baterkou morseovku na někoho na druhém kopci, akorát ryhleji a díky optickému vláknu to funguje i za roh. Jediný faktický rozdíl mezi optickým kabelem a vláknem je ten, že optický kabel je několik nezávislých otpických vláken pohromadě. Optická vlákna se ale samozřejmě nevyužívají jen k přenosu dat. Ale ty co se používají k dekoracím se od těch datových v principu neliší.
==edit==
Ještě bych chtěl dodat, že by nemělo svítit celé vlákno, ale jen jeho konec. Čím více svítí i jiná část než konec, tím méně se tomu dá říkat optické vlákno.
kafevar - v podtstatě máš pravdu, obě použití spojuje stejný fyzikální princip, s tím rozdílem, že v použití vláken k osvětlení odpadají převodníky, je jiná izolace atd ...... jinak optické vlákno (z optiky) se běžně splétá do svazků a pak se izoluje (využití u vláken s koncovkami) a pak Ti vlastně vznikne úplnně stejnej kabel jako je ten datovej, jen s jinou izolací. V podstatě jde o slovíčkaření, AIVOS psal: "opticky kabel neprenasi "svetlo" ale data obrovskou rychlostí", ale ono je to přesně naopak, optický kabel nepřenáší data, ale světlo obrovskou rychlostí
ale s tím editem bych krutě nesouhlasil - jestli jsi četl, co jsem tu psal a koukal na odkazy, tak víš, že se to zcela běžně používá k náhradě neonů, světelné linie v barech, v bazénech pod vodou atd atd, takže teze, že optické vlákno nemá svítit celým povrchem je MYLNÁ!!! I vzhledem k tomu, že jako využití v pěstírně si dovedu přestavit jenom vlákno svítící celým povrchem. K čemu by Ti bylo, kdybys měl v pěstírně tisíce hvězdiček (k tomu se často koncovky využívají - k imitaci noční oblohy) - i když na druhou stranu by to šlo teoreticky taky - vytvořit mnoho "minibodovek" a dosáhnout tak rovnoměrného osvětlení.