Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování > Elektronika a Technika

Stránky: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 
elektricka zapojeni vseho mozneho I. - Klikni zde pro originální téma
viridis
Zapojeni vybojky i s pojistkou je na strane 1 tohoto threadu od majklovce ze dne 26-06-2001 13:28.
K tomu, kde vlastne ma pojistka byt: Bylo by optimalni, kdyby pojistka po svem 'uhniti' odpojila prave tu cast, ktera je ziva, tzn. napeti se jiz ze zasuvky nedostane a nikoho neprismazi - je to tedy presne naopak, nez jak se domnivas. Problem je v tom, ze kdyz pouzijes rozdvojku, tak na jedne strane se faze s nulakem prohodi a na druhe nikoli - dano konstrukci, je tam jen rovny plech. Takze dopredu neni zrejme, ve ktere dire napeti je a ve ktere ne. Ostatne norma dnes jiz netrva striktne na tom, ze faze je v zasuvce vlevo, takze zmatek je dokonan.
Dulezite je, aby byl zapojen stredni kolik (jedine "jiste" misto, kde napeti urcite neni) na zlutozeleny drat a jim pospojovany vsechny rizikove, tzn. kovove dily.
PORSCHAK
Včera jsem ten obchod nestihl, takže snad dnes.
K pojistce: když jsem zjišťoval, kolik spotřebičů mi utáhne jedna zástrčka(má na ní navěšenou veškerou televizní a audio techniku+anténa se zes.+lampičku), bylo mi myslím řečeno, že to utáhne asi 16A, fakt nevim, jestli nekecám. Když mi explodovala ta pojistka, tak jsem si uvědomil- no jo, vždyť mi říkali, že 16A a já tam cpu 1A pojistku, tak to muselo takhle dopadnout. - proto jsem ji strčil na druhou stranu. Teď už vážně netuším a ještě více jsem znejistěl ( buď jsem fakt debil a sám to snad radši už zkoušet nebudu, nebo se budu stále snažit učit a doufat, že to přežiju já i můj byt )

Ke schématu na 1.straně tohoto threadu: Přesně to jsem měl vytisknuto a používal při zapojení. Avšak ve schématu je uvedena např. tlumivka, z každý strany jeden drát, ale já tam mám zdířky pro zapojení čtyři vedle sebe, na schématu nakresleném na přístroji jsou různý písmena(já mám předřadník, tedy doufám, že je to to samý,někdo na groweru napsal, že v předřadníku je i kondík,což je blbost), ty odkazují na jiná písmena, kterými jsou označeny zdířky, prostě mám v tom hokej. To samé kondík- u něj mám zase čtyři zdířky, teď kam strčit kterej drát, na zapalovači tři, ale na schématu jinak označeny, než na přístroji.

Já jsem Matěj a Matějům se to musí napsat tak, jak jsem to viděl např. u Kralicka o několik postů výše.
Viridisi, jsi výbornej učitel, díky bohu za Tebe, že Tě tu máme, napiš mi svůj názor, myslíš, že schéma na první straně this thread je NAPROSTO srozumitelné a POCHOPITELNÉ pro všechny, kteří mají zmíněné komponenty pro zapojení, tedy stačí je zapojit přesně podle daného schématu?
A pro ostatní: Je zde někdo, kdo to nepochopil jako já, ani dle uvedeného schématu?
Myslel jsem si, že to fakt zvládnu, už jsem tomu věnoval dost (asi pořád málo), ale sám jsem na to asi krátkej.Už se nechci schovávat za kuchyňskou linku s prodlužovačkou v ruce a čekat, že po zapojení se ozve z obýváku detonace...(přehánim, ale lepší,když se bojim, než nebýt zdravej).
Omlouvám se za nestručnost, děkuji všem.
To jsem jednou zase ze sebe udělal pěknýho debila...
gunman
PORSCHAK pozor, predradník robí to isté ako tlmivka, ale treba ho zapájať podľa doporučenej schémy. Hoď sem výrobcu a typ, skúsim to skontrolovať, ak je to na webe. Alebo skús pozrieť sem http://www.dna.cz/predradniky/sapi.php, či ti to niečo pripomína :D
A kondík by mal mať dve svorky, ak má viac, tak to bude niečo iné a tiež je k tomu schéma.

[Edited by gunman on 20-11-2002 at 10:18 PM]
viridis
.... sakrys, mel jsem si delat poznamky - no, snad nic nezapomenu: kdyz tak to jeste zedituju.
kondik: dva vyvody, nekdy ma svuj vyvod i kovovy (Al) obal - ten ovsem nepouzijeme. Je mozne, ze na tyto dva vyvody jsou prisroubovany ci jinak mechanicky upevneny sroubovaci svorky. Pak je mozne, ze svorek je tam napr. 2+2, vzdy dve krajni propojene (takze opet DVA kontakty).

starter: hlinikovy valec se tremi vyvody (starsi provedeni, da se rozebrat a opravit) nebo plastikova kostka, rovnez se tremi vyvody (rozebrani je problematicke, snad kladivo a sverak, cimz se znici naprosto dokonale). Stredni vyvod je vzdy vystup vysokeho napeti, pripojuje se na stredni kontakt banky primerene dimenzovanym kabelem, co nejkratsim. Napeti je skutecne vysoke, davejte si majzla a dejte tam kabel, ktery tam patri !!!
tady to jeste dnes doplnim, az budu mit zase trochu casu.

tlemivka:
a) dva vyvody, na nich svorky, dtto jako kondik.
b) vice vyvodu - pro ruzna napeti.
Tady se pro nazornost rozepisu: jedna se o civku (špulku, akorat misto niti je tam Cu drat, izolovany tenkou vrstvou laku), ktera je navinuta na Fe jadru, poskladanem z plechu. Indukcnost civky, tzn. vlastnost, ktera je v obvodu vyuzivana (at se timto pojmem mysli cokoli), je urcena, krome jineho, poctem zavitu dratu, ktery obvod pouziva. Jak to tedy uvnitr vypada ? asci nakreslim; vyvod bude V, zavit (nebo lepe receno 127 zavitu {poznamka 1}) dratu oznacme z:

tlemivka:................VzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzVzVzV
"nase" znaceni:.......A................................B.C.D

Na prikladu mame tedy 4 vyvody, oznacme si je A, B, C, D.

Vyvod A zapojime vzdy. Vyvod D zapoji ti. kteri maji v zasuvce napeti 240 Volt: je zapojen plny pocet zavitu, tzn. indukcnost civky je nejvetsi a klade pruchodu proudu nejvetsi odpor.
Pouzivame-li vsak sestavu v poslednim baraku v Dorni Dolni, daleko od trafa, kde nam ROSaci ani nechteli elektriku zavest s tim, ze nestaci kapacita, pak je napeti v zasuvce mnohdy podstatne nizsi, nez zminenych 240 V, rekneme pouze 220 Volt {poznamka 2}). Pouzili bychom-li stejne zapojeni, prilis vysoka indukcnost by nedovolila pri nizsim napeti pruchod dostatecnemu mnozstvi proudu a vybojka by byla podvyzivena, takze by svitila mene, nebo se vubec nerozsvitila.
V takovem pripade zmensime pocet pouzitych zavitu (a tim i indukcnost) tim, ze namisto svorky D zapojime svorku B. Svorky C a D nejsou zapojeny, takze jimi proud neprochazi a jejich indukcnost se neuplatni, takze proud se zvysi na hodnotu, pripadnou pro provoz vybojky.
Na tlumivce je temer vzdy vyznaceno, o ktery typ se jedna a jake zapojeni zvolit, bud na stitku nahore, nebo v popsanem pripade hodnotami napeti na nalitku pobliz svorkovnice. Pokud ne, da se zapojeni odhadnout merenim odporu jednotlivych segmentu vinuti, nebo vizualne, z vnitrni strany svorkovnice (byva tam trochu videt): v popsanem pripade jde do svorek A a D jeden tenky lakovany cerveny medeny drat, do svorek B a C tytez draty dva - bodejt, musi se jeste namotat dalsi zavity, ze.

---------------------------------------------------
*1) hodnota 127 je samozrejme vymyslena, je vsak mozne, ze neni daleko od pravdy.
*2) V Horni Dolni je situace jeste daleko horsi: obcas se stane, ze 'samy od sebe' zhasinaji i zarivky, coz znaci, ze napeti kleslo pod 60 V - takovy pripad ovsem nelze resit zde popsanymi metodami, bez pouziti UPS nebo motorgeneratoru (elektrocentraly).

uf

[Edited by viridis on 21-11-2002 at 11:20 AM]
pála žáhí
Nazdárek, prosim vás poraďte: zapojil sem sodíka a myslim, že správně, ale když sem ho šoupnul do elektriky tak se jenom rozbzučela tlumivka... Z toho, co sem se tady dočet vyplívá, že na vině by mohla bejt výbojka nebo startér, ale obojí mám nový takže myslim, že problém bude jinde. Potom sem tady našel v threadu "zapojení HPS" od člena "plc" příspěvek, kde řešil ten samej problém jako já. Problém podle "plc" byl v tom, že použil tlumivku LAYRTON na výbojku PHILIPS a po zakoupení tlumivky PHILIPS všechno fachalo tak, jak má. Já mám taky tlumivku LAYRTON a výbojku PHILIPS, ale podle mě se používá tahle kombinace běžně bez problémú (jestli to tak máte zapojený tak napište) jinak by mi to snad v ERECE neprodali ne?
Sám to nevyřešim:confused:, tak poraďte! Díky předem za jakoukoliv pomoc:rolleyes:
PORSCHAK
Viridisi, chlapíku, pěkně pěkně...
Teď už jsi to popsal o mnoho lépe, naštěstí mi včera v tom velkoobchodě dali skvělej náčrt, prošel jsem s tim chlapíkem celou firmu, od dílen přes sklad až po kancl, spousta věcí jsem viděl a spousta by se mi hodilo, jenže jsem tam byl za jinym účelem, tak jsem nechtěl ještě víc otravovat. Vysvětlil mi to, stejně dle toho pejpru bych to už zvládl sám. Přísahám, že ho sem editnu, už jsem to zkoušel, nejde mi to, ale dočkáte se.
Všechno jsem udělal správně, i pojistku vrátil na místo, kde je napětí, a stala se skvělá věc- rozsvítil jsem to!
Ale..- se sodíkovkou v poho, pak jsem tam dal halogenku, pojistka shořela, další pojistku, shořela. Už jsem neměl pojistky, tak jsem to chtěl dát natvrdo, a když jsem spojoval ty dva dráty, tak jsem dostal šlehu, i když to bylo ze zásuvky venku už pět minut. To mě odradilo, tak dneska zas pokoupim pojistky a budu to zkoušet.
Akorát, že ty doporučuješ 240 V a já tam mám dle návodu a rady chlapíka 220 V. Takže to obrátim, ty víš, co říkáš. Kdybys tušil, proč sodíkovka fachá a a halogenka ne, tak víš co... Díky
nobody4
takovej problém maj i kůcká, mně se to naštěstí nestalo, ale jim furt. Prostě s metalkou lítaj pojistky jak zjednaný.
Mně zase vrčí výbojka (taky metla) mám ještě sodík a agro, ale pod tou metlou je to v růstu mazec. Tak se mi ji nechce měnit, ale jestli myslíš, že bych radši měl udělám to. Každopádně balast je potichounku a startér lehce teplý, ale né horký, jediný horký je myslim kondík (nejtěžší součástka z kovovejch plátků vedle sebe) tipuju tak kolem 100°C (chvíli se na tom udržet prst dá).
Nevíš proč to může vrčet?
Díky za help N4
t3
no jo to te kpl kondenzator :)) kdyby jsi si to chtel priste jeste vice vychutnat muzes zkusit televizni :))
btw nelitaj ty pojisty diky velkymu vodberu pri startu? bych rek ze jo
Kvetak
Na ty kondíky bacha-dobrý je na něj paralelně připojit odpor několik Mohm(megaohm) (Nevim přesně, ale 3Mohm by to mohly spravit-podle dřívější normy měl být kondík prázdný do 1 minuty?(to nevim) )-v každym případě ať je alespoň na 400V(sichr) a 1/4W(sichr)

P.S.-je to takovej příspěvek"mimo mísu"-budu rád, když to viridis upřesní
viridis
Vec z plechu z kremikovyho zeleza je tlumivka. Hreje se na slusnou teplotu - ruka na ni udrzet nejde.
Kopl Te kondenzator, nejakou dobu si uchovava naboj, proto se premostuje odporem, jak vyse uvedl Kvetak - ten odpor jej za chvili vybije, ale az za chvili.
Pises, ze jsi tam napchal halogenku ??? doufam, ze metalku, asi. Jestli to vylitava, zkus tam dat vetsi pojistku, tezko rict takhle na dalku.....

[Edited by viridis on 26-11-2002 at 09:45 AM]
Kvetak
Hele není ta pojistka rychlá-má označení F, jestli jo zkus tam dát pojistku T(pomalá)-vydrží počáteční proudový náraz.
PORSCHAK
Tak jsem to včera spustil, ale je to zatím zapojený bez pojistky, sejme to i 1A pojistku a to tam mám mít na 150W tak 0,6A nebo tak nějak. Jednou se mi to podařilo nahodit s ní, jen jednou...
Metalka je na tohle potvora, jak jsem zjistil ze zkušenosti i vašich poznatků.
2Květák: Díky, myslím, že je před ní napsaný T, zkusím koupit F.

Potom jsem se chtěl ještě zeptat - Ještě to nemám uzemněný, je to opravdu nutný? Klidně ten zelenožlutej kabel přidám na kolík v zástrčce a připojím na obal tlumivky a stínidla, který ještě nemám, ale proč na stínidlo, když se bude dotýkat pouze keramické objímky žárovky a na tlemivku, když musí být odizolovaná? Jak mě to potom může kopnout? Na ten kondík odpor dávat nebudu, protože mi to přijde teda zbytečný, prostě vždycky počkám, až se vybije, i když je to nepříjemný.
Díky
Kvetak
PORSCHAK
Tu pojistku "F" nekupuj ta ti shoří rychlejc než "T", stínítko musíš (ne, není to rozkaz :), ale doporučuji), jelikož je v kontaktu se spotřebičem připojeným k síti-mohlo by se stát, že by se odpojila fáze, dotkne se stínítka a ty tam šáhneš......, nebo nevydrží izolace tlumivky, když to bude uzeměné, tak to jenom vyhodí (no teď si nevzpomenu, ale má to páčku, kterou přepneš a je to zase v provozu-JISTIČ-to je to slovo), prostě bezpečnost.

Viridis
Prosimtě, teoreticky, když bude zapojen proudový chránič a třeba na neuzeměném stínítku (nebo čemkoli jiném) se objeví fáze tak by měly vyletět jističe a)hned, b)až se toho někdo dotkne.
1)je to tak
2)není to tak
3)jak je to?
Wanad
Uzemnit všechny kovové části je nutné, pokud nechceš dostat šupu, nebo vyhořet. Samozřejmě za normálního provozu by k tomu nemělo dojít. Ale zemnění je ochrana...tzn. začne fungovat až se něco posere. A pokud by tam nebylo, tak na to, že se něco posralo můžeš přijít až ty, když se dotkneš stínítka. Prostě práce je stím malá a funguje to dobře. NEZANEDBÁVAT OCHRANU!!!!! Určitě si uvědomuješ, co by se stalo, kdybys vyhořel a přišlo se na to, že od pěstírny...brrrrr:-(

Jinak: Ochrana uzemněním funguje tak: Zlenožlutý kábl (ochraný) je v zásuvce spojen s modrým(střední vodič) Pokud je ochraný připojen na kovový obal a stne se, že se z nějakého důvodu na něj připojí i fáze (to je ten co kope-hnědý, nebo černý) dojde vlastně k poruše. Tímto se fáze vlastne spojila přes ochraný vodič se středním vodičem...což je to samé jak kdybys spojil obě zdířky v zásuvce.......naštěstí to vyhodí pojistky a nikoho to nezabije!!!!


Pro info: Uzemněná je i vana nebo radiátory....a taky většinou nekopou...ale náhoda je blbec. Proto, když ti někdo hodí fén do vany (jak je to ve filmech) Tak by ti to nemělo nic udělat.Jen to vyhodí pojistky.
!!!!!!!!!!!!! PROSÍM NEZKOUŠET!!!!!!!

:-))))))))))
Wanad
Pojistky vyletí hned, protože dojde ke zkratu. viz. má odpověď výše....

Pokud ochrana zemněním není, tak v případě, že se dotkneš zařízení, které probíjí, bude el. proud procházet tvým tělem k zemi...to tě zabije. Právě proto se tam dává ochraný vodič, aby el. proud netekl tebou ale tímto vodičem. Buďme za to vděční :-)))))
PORSCHAK
2 Wanad and Kvetak
Klucí, udělali jste mi velikou radost... Tak málo stačí... Teď už to celý chápu, tedy hned dnes, jak přijdu domů, uzemním všechny kovové části celého zařízení! Je to tak správně, že..?Tedy, jestli už nebude pozdě..Oba jste si ode mne vysloužili K+ a dal bych vám dvě, jakou mám radost, že tomu rozumím.
Wanad, zrovna včera jsem přemýšlel, jaký by bylo, kdybych vyhořel od pěstírny. Říkal jsem si, zkrat a přehřátí, plamen ve skříni, od skříně záclony, od záclon celej barák až do 4.patra... Pak hasiči, vyšetřování příčiny požáru, policajti.... No hoši, žádná sranda, přesně jak píše Wanad - brrrrr....
Ještě jednou dík, ještě, že vás mám. A tu pojistku, Kvetaku, na tu se radši v krámě ještě zeptám, prostě tu pomalejší proti krátkodobýmu přepětí, nebo tak něco.
Wanad
Jakou pojistku použít???? Není nic jednoduššího, než se zeptat v obchode, kde kupuješ lampu. Řeknou ti hodnotu i typ.

Jinak I(proud)=P(příkon)/U(napětí)

Nezapomeňte výbojku zapojovat vždy přes vlastní pojistku. (Jako, že na jednu pojistku 1A nenavěsíte kromě výbojky ještě gramofon, friťák a pračku) :-))

Pojistka F....rychlá....na překročení jmenovité hodnoty proudu prostě reaguje okamžitě.

Kam se hodí??? Pro zařízení u kterých se nepředpokládá krátkodobé překročení jemnovité hodnoty.

Pojistka T....pomalá....dává si chvilku na čas, takže v případě, že je jmenovitá hodnota překročena, tak chvilku počká...pokud v tomto intervalu dojde ke snížení průtoku proudu...pracuje dál. Jinak vypne.

nobody4
ta metalka vydává hrozně divný zvuky v momentě startování, je to otázka max. 3 sekund (ani né), ale to je právě ta doba kdy ty pojistky lítaj. Možná použitím T pojistky by mel bejt pokoj. Jo jinak jakou pojistu používáte na 400W metlu? Já jsem tam vrazil 2,5 A se sodíkem mi držela úplně v poho potom tam přišla metla, vydžela to jednou a naposled. Dal jsem tam tedy 3,15A asi F jelikož vyletěla při prvním pokusu o start.
Zajímá mně tedy jakou doporučujete vy.
Mám to zapojený tak, že mezi balastem a zásuvkou je na fázi vložená pojistka (klasika jako u dom. spotřebičů , skleněnej váleček na konci s kontaktama a v něm drátek)
Podle toho co jsem tu četl, bych tam zkusil koupit T 240/2,5A ta by to teoreticky měla přežít jaknic. Co vy na to?
Kvetak
Wanad
Já sem nemyslel ochranu nulováním (to vim), ale proudový chránič, ale řek bych že to vyletí až na to někdo šáhne-to by zkrze mne měl procházet miniproud a nějak přes nějaký rozdíl zemních potenciálů začne fakčit ten proudový chránič, takže by mi to nemělo dát ránu, ale trochu mi tam vrtá ten miniproud, když už jednou skrze mne prochází, tak by mi to ránu (aspoň malou) dát mělo. Takže sem se posunul dál, ale furt vim prd.

Nobody
jo o, nám to dělala televize (Tesla 110ST), ale tam to asi dělaly filtrovací kondíky ze zdroje, ty se zpočátku nabíjí vysokym proudem a tu chvilinku to překlene ta "zpomalená" pojistka, ale co to dělá tady, nemam tušení.

Viridis
Mi tě nemít, tak asi nesvítíme :)
viridis
Proudovy chranic funguje asi tak, ze si hlida proud, ktery do obvodu tece a proud, ktery tece z obvodu ven.
Kdyz se tyhle dva proudy lisi, je jasne, ze se proud nekde ztraci, 'uchazi' - treba zrovna pres nejakeho growera, stojiciho v kaluzi vody, vycmrndane pri zalivani a dotykajiciho se omylem stinitka, do ktereho se probilo pres nacatou izolaci par set Voltiku.... tenhle rozdil se proste chranici od urcite hodnoty nelibi, a tak dalsi napousteni proudu do obvodu zarazi. Pri jakem rozdilu proudu vypne, ovsem zpameti nevim - pocitam tak 10 mA (kolega vedle mi napovida 50 mA, ale to se mi zda dost moc, ztratovy vykon pres 10 W, ktery z toho vychazi, by me mel zabit celkem spolehlive, bych rekl. K tomu by se mel vyjadrit profik - mame tady nejednoho revizaka, ktery to asi zna zpameti... ?)

S vylitavanim pojistek jsem mel taky drobny problem, nakonec jsem tam prdl (pro 400W) pojistku 6.3A a je po ptakach.

Kvetaku, kdyz Te to kopne a pamatujes si to, tak je to v poradku, ne ? Horsi by bylo, kdyby Te to koplo tak, ze si to uz nestihnes zapamatovat... ;) (mohl bych tady umistit dost nechutny obrazek, ale vaham, je totiz opravdu dost nechutny - i kdyz se presne tyka problematiky; dam tady radeji jen odkaz s varovanim: jen pro velmi otrle, zhuleni na to neklikejte !, je to serialek v pps, asi 1/4 MB: http://212.80.76.22/viridis/elektro/HighVolt.pps)

[Edited by viridis on 29-11-2002 at 01:05 PM]
iJoJo
Zaujimalo by ma, o akej kapacite je nutny kondenzator pre 1x18 W ziarivku?
Kvetak
iJoJo
Hele řek bych, že to tu někde bude ;), jinak na tlumivce to nemáš napsané? Jestli ne tak něco kolem 3 microF. Ale jestli tam bude víc zářivek můžu upozornit na 1.příspěvek, 1.obrázek-tandemové zapojení-ušetříš 1tlumivku, 1kondík mě to tak faká v pohodě.
iJoJo
No prave, ja uz mam vsetko kupene okrem kondiku 2x, aj tlmivku aj starter vsetko, lenze, zapajal som to presne podla schemy na tlmivke (az na starter) a po spatnom overeni presne ako je to tu, no a proste mi ten fluorescent zhorel a vyrazil istice ako keby tam vbehlo 230.
Na tej tlmivke su 4 zdierky a ani za boha neviem, co kam pichnut, mal som fazu aj vystup na tlmivku napojeny priamo na 1 bocny vystup s 2 zdierkami.
Nulak som mal samozrejme picnuty na druhy koniec fluorescentu spolu so starterom.
Tak neviem, ci je blba tlmivka alebo co
Wanad
Jo jo jsem blb. Proudovej chranic jede tak jak pravil Viridis :-)) Ovsem cas a proud nevim. Ale je to hrozne malo za strasne kratkou dobu :-))))

Kvetak
Ijojo
Ještě předem návodu-má ta tlumivka stejnou watáž jako ta zářivka-to musí!!!

V textu se vyskytují odkazové znaky [1]-pro lepší orientaci.

Ta tlumivka má 4 díry, ale nepletu li se tak jsou dvě díry mezera a zase dvě díry(asi takhle °° °°). Vybereš si jednu dvojici(°° ) a do jedné z těch dvou dírek prdneš fázi(přes pojistku!!!), pak přejdeš na druhou dvojici[1]( °°), opět si vybereš jednu dírku. Teď malý popis zářivky-trubice má dva konce :), vybereš si jeden konec a zjistíš, že z něj koukají dva relativně tlusté dráty-vybereš si jeden z drátů a ten píchneš na druhou dvojici[1]( °°), na ten druhej vývod na stejné straně se vyprdneš a přejdeš na druhou stranu zářivky, kde jsou opět dva vývody-teď si nic nevybíráš (i když asi by to bylo jedno) teď nevim jak to vysvětlit-uvažujme, že zářivka vypadá asi následovně =[_____]=(připojil-li jsi na levé straně tlumivku k hornímu vývodu(vývody simuluji rovnítkem), tak na pravé straně připojíš drát také na horní vývod[2](pokud na levo dole, tak na pravo taky dole)[2]-tento vývod později zasuneš do zásuvky na pracovní vodič. Takže deme do finále :) na obouch koncích zářivky nám zbyl jeden vývod-vezmeš startér (má taky dva vývody) a jeden vývod start. prdneš na jeden vývod zářivky a druhý konec prdneš na na duhý vývod zářivky. Ťeď se podíváš na to dílo a zjistíš že tam jsou dva dráty nikam nezapojené (napájecí-přijdou do sítě), ale než se tak stane, musíš (teda měl bys) zapojit kondenzátor takže jeden vývod kondíku zapojíš mezi pojistku a tlumivku a ten druhý vývod dáš na ten druhý "volný" drát (prostě to bude vypadat jako kdy by si zapojil kondenzátor paralelně na síť přes pojistku), někdy je, ale na tlumivce zapojení kondenzátoru do série-tak to rozpojíš obvod mezi pojistkou a tlumivkou a tam zapojíš ten kondík(jeden vývod k pojistce a druhý k tlumivce). No a je to hotové, ale je to pouze 1 zářivka na 1 tlumivku a 1 startér. A já si to du po sobě přečíst jestli sem se někde nezamotal :), no takže mam přečtýno, ale nejsem z toho moc nadšenej (možná je to až moc podrobný)
Sem hotov :D
iJoJo
Tak moc diki, ja som to mal presne tak zapojene akurat som mal na tlmivke picnute oba dva draty na ten 1 kontakt s dvoma vyvodmi, takze to ani nepreslo cez tlmivku ale rovno tam vpalilo 230 V, mne to potom doslo ze to chujove :-). mal by som menej hulit, bo do elektriky som ne uplne debil, ale ked som to robil bol som dost na hadry padry, takze na to BACHA! NEHULIT pri zapajani! :-)
Nic, diki moc, budem musiet ist kupit este jednu lampu bo ta jedna mi odisla. No a ten kondik sa mi tam zapajt nechce, nemam ho ani na sodiku a je to gut, takze to snad vadit nebude...
Kvetak
iJoJo
Ten kondík tam dej! Bez něj to daleko vic žere-je tam kuli tomu, aby odstranil jalovou složku a navíc ta lampa dřív odejde, jestli nevíš, kde to koupit tak prolez nějaky obyč, elektra a řekni, že to chceš na tohle, přinejhoršim http://www.ges.cz motorové kondenzátory. To je zatial vše :)
iJoJo
Elektrika a cena za nu mi je ukradnuta, byvam na intraku (koleje). A s tou lampou to nie je tak horuce, kvoli 30 korunam si oci nevyplacem ak odide :-)
gunman
iJoJo, už som to písal inde, stalo sa ako som si myslel, tá dvojica kontaktov na každej strane je nakrátko, takže tlmivka netlmila a výbojka zadymila :bounce:

btw. ty bývaš na koľajniciach? :D :D :D :D :D :D :D :D
milujem češtinu :-)))))))
noseeme
Pro použití přicházejí v úvahu dva druhy proudových chráničů - klasickej pro montáž do rozvaděčů s vypínacím rozdílovým proudem 30mA a takzvanej portejbl (přenosnej), kterej má 10mA. Portejbl má tu výhodu, že se píchá do zásuvky a navíc se nemusí řešit problém třídrátovýho rozvodu- stačí mu i zásuvka zapojená dvoudrátově (starší rozvody). Stanovený vypínací čas chrániče je do 0,2 s, v praxi bývá ještě o něco nižší. Chrániče s vyšším proudem (100mA, 300mA)
nepoužívat, protože takovej proud už každýho spolehlivě umlátí.

[Edited by noseeme on 04-12-2002 at 10:55 AM]
viridis
Diky, noseeme - vitam Te na tomto threadu a doufam v dlouhodobou spolupraci.
A hned se Te zeptam na prumeru dratu pro ruzne proudy, rekneme pro 16, 10, 6, 2 a 1 A - sam v tom totiz nemam prilis jasno a musim se chodit ptat: kazdy mi rekne trochu neco jineho. Jak to tedy vlastne je ? Dopredu dik.
noseeme
S rezervou a bez ohledu na uložení a teplotu okolí bych to přiřadil asi takhle:

průřez vodiče 2,5 mm2 ..................16A
průřez vodiče 1,5 mm2 ..................10A
průřez vodiče 1,0 mm2 ...................6A
průřez vodiče 0,5 mm2 ...................2A
průřez vodiče 0,25 mm2 .................1A

Izolace musí být ovšem vždy na síťové napětí.
pivanek
čau tady je tvuj noví,kamoš.
chci také ten tvúj ECmetr dik pivanek
pivanek
[coš takhle vyměnit ruce!!hehehe .zdar
satori
Vie niekto poradit ako zhotovit zariadenie, na udrzanie urcenej teploty pomocou plynulej regulacie otacok 12V (pripadne 24V) ventilatorov?
Obvod by mal strazit vnutornu teplotu a drzat ju automaticky na urcenej hodnote. Nie vsak skokovo (zap/vyp vetranie) ale plynule. V tomto threade som nasiel termostat, ktory spina rele pri urcitej teplote a to nie je to prave orechove.
Pri velkych rozdieloch vonkajsej a vnutornej teploty by to boli obrovske soky pre kvetinky!
Pre mojich milackov by to chcelo nieco inteligentne, co by pri miernom zvyseni teploty v skrini velmi malinko pridavalo otackam ventilacie az do dosiahnutia idealnej teploty. Velkost zmeny otacok by mohla byt zavisla na rozdiele vonkajsej a vnutornej teploty...
To by bolo dokonale! Co vy na to?
Termostatom toto tusim neporiesim. Pocitacom by sa to dalo... no nejde to jednoduchsie?
noseeme
Já bych se o kytičky zas tolik nebál, když nebudeš funět větrákem přímo na kytky, nemělo by se nic stát. Přes léto se při bouřkách taky prudce ochladí a někdy padaj i kroupy.
viridis
10 nebo 12 uF, to je celkem fuk - vyrobni tolerance kondiku maji stejne vetsi rozptyl.
Jestli chces mit uuuuplne cisty svedomi, tak tam dej paralelne i ten druhej, ale nutny to nejni.

2 satori: zkus http://www.belza.cz/pcfan/fan4.htm (impulsni - zda se mi nejlepsi) nebo http://www.belza.cz/pcfan/daffyx.htm (linear - zbytecne topi) jsou tam i jine regulatory a bastly.
hexa
Cau, nevite nekdo cim by mohlo byt zpusobeno, ze mi dig. spinaci hodiny nevypnout svetlo? Mam 400W SHC... V pohode ho zapnou, ale uz nevypnou - jen nekdy a kdyz ne tak k tomu jdu a manualne prepinam na hodinach stavy on/off a az na nekolikaty pokus se to vypne :((( Mam dvoje ruzne hodiny - ty druhe jsem zatim nezkousel, ale asi budu muset. Jinak u tech co jsem nezkousel jsou udaje o mikrospinaci: 16A (ohm.) a 2A (induktiv.) - vite nekdo co to je?
Jo a nevadi kdyz tam misto kondiku 45uF budu mit 50uF? A nakolk to ma byt V - staci 350V? :)
A dalsi vec - docela mi vrci tlumivka (mam takovou starou velkou mrchu z osvetleni z nejaky fabriky) je to normalni? I kdyz se mi zda, ze vrci min a ze s ni rezonuji dvirka od skrine...
Jo a posledni vec - na tlumivce je napsany proud 3,2A a v katalogu Tesly u zapojeni lampy bylo 4,6A - jmenovity proud a na Groweru je ze mam dat 1,6A pojistku? Chape tu nekdo proc jsou vsude ty proudy jine?

Dik za odpovedi


[Edited by hexa on 18-01-2003 at 12:15 PM]
hexa
Jo, jinak jsem tu cetl navod na cerpadlo z filmovky - celkem zajimave, ale nemilim li se, tak je stejne potreba vzduchovadlo, ktere taky neco stoji...
Kamosi pouzili cerpadlo z ostrikovacu v aute - da se sehnat i v bazaru nebo od nejakyho znamyho automechanika... a vykon ma pomerne slusnej :o)
viridis
2 hexa: Spinas indukcni zatez - takze kdyz se obvod rozpojuje a kontakty se oddaluji, tak na nich prskne jiskra (oblouk, a poradny), coz ma u spatne dimenzovanych kontaktu za nasledek jejich svareni.
Reseni: kuchnout spinacky a vymenit mikrospinac.
Prevence opakovani problemu: spinackami spinat prislusne dimenzovane RELE, kterym teprve spiname lampu.

Kondiku - to co je vyse. Nejakych 20% nehraje roli, vyrobni tolerance je kolikrat jeste vyssi. Napeti aspon tech 350V stridavych - kondiky na nizsi napeti mohou docela pekne 'strelit' - exploze je docela hlucna a naolejovane papirky jsou pak uuplne vsude.

Vrcici tlemivka se tady nekde resila - rozvolnene draty, event. plechy kmitaji v rytmu site a drnci o sebe.
Jedine reseni je zalit ji kopalakem. Temer nikdo ho uz nema/nezna, zalivani a pak hlavne peceni v troube (nemas-li pec) je o hubu - desne to smrdi.

S tema proudama nevim, ale asi se jedna o zmateni pojmu: pocitam, ze jednou se bavi o stredni hodnote, jednou o spickach. Snad?

Jeste k tomu cerpadelku - neni elektricke, ale pneumaticke, takze nehrozi uraz el. proudem, na rozdil od fontankovych cerpadel na 220V, kde se privodni kabl i s cerpadlem koupe ve vode. Vzduchovadlo je levnejsi, nez fontankove cerp. a da se na rozdil od nej lehce opravit. Prispevky k cerpadelku ale prosim na jeho thread, at je to v kupe a nezaplacava se to tady.... dik.

[Edited by viridis on 20-01-2003 at 10:41 AM]
hexa
2viridis: Cau, diky za rady. Tak jsem si nakonec poridil tu Teslu SHC 400W za 36OKc - celkem dobra cena :)

S tema hodinama nevim - zase zacli fachat, tak je tam chvili jeste necham a kdyz s nima uz nebudou problemy, tak na ne kaslu...
S tim kondikem - 45uF jsme nesehnali, tak jsme k tomu 25uF pridali 5 mensich (jen na 250V, ale fachci to...) a dohromady to dava 45uF, tak snad to bude v poho...
Jo a kamos tvrdi, ze kdyz se tam da kondik, co tam ma byt, tak uz by to nemela byt takova indukcni zatez - je to pravda?
A s tou tlumivkou nevim - zkusim to secko k sobe pevne sesroubovat a uvidim... kdyztak tam muzu i nekam kapnout nejaky lepidlo :)



[Edited by hexa on 20-01-2003 at 10:36 AM]
gunman
S kondíkom má kamoš presne pravdu, vhodná hodnota kapacity pri danej frekvencii (50 Hz) sa "skombinuje" s indukčnosťou (tlmivka), takže výsledná záťaž má "ideálny" ohmický charakter.
bongo
Cau,
pridal jsem do celeho systemu take kondik, resp. dva kondenzatory - 20 a 12 uF.
Po zapojeni to vsak zacalo docela silne vrcet (kdyz se vybojka nazhavila tak to prestalo), a navic mi uz prestava stacit 2A pojistka, musel jsem tam dat 3,15A.
Chtel bych se tedy zeptat, zda jsem to zapojeni dvou kondenzatoru provedl dobre,
mam to takhle:
| --C--C--|
napadla me totiz jeste jedna moznost:
| --C-- |
| --C-- |

vertikalni cary oznacuji fazi a stred.

Radeji jsem to cele vypnul, kytky jsou tedka potme. Je to zapojeni OK?
Jestli to vite, poradte mi co nejdriv, at muzu zase zacit svitit.
viridis
Mas to blbe, druha moznost je spravne. Je treba zapojit kondiky paralelne, nikoli seriove - pri seriovem zapojeni je obracena hodnota vysledne kapacity rovna souctu obracenych hodnot jednotlivych kapacit (1/C = 1/C1 + 1/C2), pri paralelnim je vysledna kapacita soucet jednotlivych kapacit (C = C1 + C2).
bongo
fakt? no jeste ze jsem to vypnul. diky za help.
Neni zvlastni, ze u vsech 12uF (pouzitych) kondiku Tesla, ktere mam doma, je ve dvou vyvodech po modrem dratu, pak z dalsiho vyvodu jeden cerny a v poslednim vyvodu neni nic? Vrta mi hlavou, proc to uzivatel prede mnou (anebo vyrobce?) neudelal 2x cerny 2x modry, nebo oba po jednom. Ma to nejaky ucel?
gunman
našiel som dobrú stránku s technickým popisom osvetlenia všetkých druhov http://plutarco.disca.upv.es/~jcper...ources/high.htm
vyhľadávač mi to nevyhodil, takže to tu asi ešte nebolo :D
mirni
par otazok od amatera:
1. aku kapacitu ma mat kondenzator pre 250 W sodik? na tlmivke ani starteri nie je o kondikoch ani slovo.
2. ked zapojim lampu do takej tej predlzovacky, co ma vypinac, potrebujem tam este zapajat poistku? (nema uz ta predlzovacka poistku v sebe?)
3. mozem cely balast primonotovat na drevenu latu? (z hladiska elektriky sa mi to zda bezpecnejsie, ale to teplo, ja neviem,..)
4. nemohol by sem niekto hodit obrazok s celou konstrukciou balastu a vybojky? (hladal som...)
5. mam vybojku E40, mam pouzit radsej umelohmotnu objimku alebo keramicku?
dakujem vam.
Kvetak
1. pro 250W 32uF
2. p0třebuješ, je to jen vypínač-ve FAQ je uvedena 1A, já bych tam dal o něco málo silnější (nejbližší vyšší hodnotu)
3. podle mě jo, zas taková teplota to neni, jinak pokud to bude na kovu, který je dobře uzeměn, nemusíš se bát ničeho.
4. http://grower.cz/forum/misc.php...faqgroupid=2#63
5. dej tam keramickou-tady je už dost velká teplota
Frantapa
V bodě č.3 bych byl poněkud opatrnější a přímo na hořlavý podklad bych to nepřipojoval, což ostatně ani ČSN nepřipouští. uchytil bych to raději na nějaký jakl nebo alespoň dilatační vložku z nehořlavého materiálu. Je dále samozřejmostí, že tlumivka by měla být umístěná mimo vlastní skříň, aby ti tam zbytečně nezvyšovala teplotu. Jelikož se jedná o spotřebič I. třídy, je z bezp. důvodů (úraz el. proudem) nutné , aby všechny kovové šásti byly pospojovány vodičem žlutozelené barvy a jako celek připojeny na ochranný vodič zásuvky. V ostatním souhlas s Kvetakem
Wax
Neví někdo jak zapojit schodištový relé/nějaký schéma/ a jaký relé je na to potřeba?. Potřebuju sepnout spotřebič na pár sekund. Představoval bych si to asi jako desku na, který je přimontovaná zásufka, relé a odněkud vychází zástrčka na drátu.
viridis
Schodistak nemam po ruce, abych to vykoumal - treba se ozve skutecny odbornik, ktery to frka z rukavu. Jestli ne, dam to tady v pondeli.

Jestli par dni pockas, tak se tady objevi deska s cyklem 24 hod, ktera bude umet spinat nebo rozepinat intervaly od cca 5 sec po 12 hod v kroku n**2 * 5.2734375 sec pro n z intervalu [0,14] doufam s dostatecnou presnosti.

Jestli je tady majklovec, nebo nekdo, kdo zna delicky 4060 a 4020 nebo jeste delivejsi, at se mi prosim ozve do PM. Mam tam problem se zakladni frekvenci - s xtalem 32k mi ze 4060 lezou 2 Hz a s jednou 4020 to nepodelim na 1/86400 (1 den v sekundach) a vic jak 4 pouzdra IO tam nechci. Neexistuje nejaka sehnatelna, financne pristupna (binarni, neni podminkou) delicka, ktera by to podelila alespon 15-ti ? nebo vice ? (a event. mela vyvedenych ven aspon poslednich 9 bitu ?) vymejslim si asi moc, ze.....
gunman
Helou, otázka pre všetkých: idem zapájať sodík a keďže som perfekcionalista :D, chcem vedieť, či tu už niekto použil zapojenie trojvývodovej tlmivky s tým zapaľovacím vývodom, na obr. schéma 23 (to je vľavo dolu, blbo sa to zobrazuje v tom thumbnaile) a či to má nejaké výhody? Viem že to funguje tak, že štartér použije tlmivku na zosilnenie zapaľovacej pecky, ale má to niekto odskúšané v praxi?
Wax
Tady jsem našel nějaký relé, má perfektní časový intervaly. Šlo by tam zapojit.
kmotr
citace:
Původní příspěvek od viridis
Jestli je tady majklovec, nebo nekdo, kdo zna delicky 4060 a 4020 nebo jeste delivejsi, at se mi prosim ozve do PM. Mam tam problem se zakladni frekvenci - s xtalem 32k mi ze 4060 lezou 2 Hz a s jednou 4020 to nepodelim na 1/86400 (1 den v sekundach) a vic jak 4 pouzdra IO tam nechci. Neexistuje nejaka sehnatelna, financne pristupna (binarni, neni podminkou) delicka, ktera by to podelila alespon 15-ti ? nebo vice ? (a event. mela vyvedenych ven aspon poslednich 9 bitu ?) vymejslim si asi moc, ze.....


Ja uz takovou delicku hledam pul roku za podobnym ucelem a mam pocit, ze neexistuje. 4020 je podle mne maximum, co jde sehnat.

Jsem rad, ze se toho konecne nekdo chytl, protoze dig. presny hodiny se IMHO daji postavit za par supu, napajet se daji pres zenerku primo z 220, takze se vejdou do 200 penez podle funkcionality. Ja jsem zacal premyslet o cyklovaci na 24h s prepinanim po obligatnich 12/18 h a taky mam pocit, ze se do da nacpat do 4 IO. Ja jsem ten problem s 2Hz vyresil tak, ze to jeste podelim polovinou J-K klopneho obvodu a tu druhou pouziju na preklopeni rezimu 18/12. Je to pouze napad :wink:

Jinak na ges.cz meli docela levny 32k krystaly :beer:

Kdyz tak zaloz nekde pomocny thread, ja nemuzu posilat PM - prestoze jsem 4 prispevky mel, zase mi to nevali...pripadam si jako typicky provokater :devil:

Dej vedet...
viridis

Hodinovy spinaci thread
zalozen - dale se vyvoj bude delat tam. Diky za pomoc.
brel
Zdravím,
to: gunman a ostatní, které to zajímá.
Nějakou dobu, v lampách který vyrábím, používám zapojení předřadníku, kde zapalovač využívá pro generování startovacího VN impulzu indukčnosti tlumivky. Jde o třívývodové zapojení na které se ptáš. Proti obvyklému způsobu, u tebe obr. 24, kde máš mimochodem chybu, toto zapojení generuje mohutnější impulz, díky využití tlumivky pro jeho vytvoření. Také se toto zapojení jeví jako spolehlivější, přes zapalovač neprochází pracovní proud výbojky a navíc je zapalovač poměrně levnější. Používám tlumivky LAYRTON do výkonu 400W, ostatní značky jsem nezkoušel. U nás tyto zapalovače vyrábí a dodává dakof pod označením MZ 11/A.
brel
Tak jsem se musel nějakou dobu učit připojit k příspěvku obrázky, snad už to bude dobré. Pokud pošlu menší pcs než budoucí náhledy tak ho to při převodu na thumbails zprzní.
gunman
citace:
Původní příspěvek od brel
u tebe obr. 24, kde máš mimochodem chybu,...



myslím že schéma je o.k. je to priamo z webu Layrton.
Inak základná vec, ktorú som si uvedomil, že to nedokáže hociktorý štartér, ale iba na to určené typy, odporúčam pozrieť u výrobcu štartéra doporučené zapojenie, napr. môj švajčiarsky BAG electronics by som tak nezapájal...

PS. teraz som si všimol, že brel má čiastočne pravdu, schéma 24 je fakt neštandardná, ale je to doporučené zapojenie pre niektoré štartéry od Layrtona, takže základná zásada ostáva: rešpektovať zapojenie výrobcu štartéra.
Wax
Tak co? Nenašel by se tady někdo kdo by poradil jak zapojit schodištový relé k zásuvce a zástrčce a jaký relé je potřeba.
BaBiBo
Zdravim vas!
Potreboval bych prosim poradit (pokud to tu uz nekde je, nekamenujte me, ale mam pomalej dial-up a dostal jsem se po desatou stranku a prestalo me to bavit:-)), jakej vrznout na snuru ten kondenzator. Mam sodik 250W. Vykuchal jsem nejakou sporivku, tam sem nasel kondik, ale nic na nem. Tak pro jaky napeti a jakou kapacitu?!?
Diky!!!!
BaBiBo
diq! kouknu tam...
Wax
To se tu nenajde někdo kdo ví jak zapoji ten schodišták k zásufce.Podle mě když někdo ví,tak nakreslení obrázu mu může zabrat tak 5 minut.Zrovna viridis tady někde už psal, že měl zapojený čerpadlo přez schodištový relé.Ale na druhou stranu sem slyšel,že maj na spínání a vypínání bejt k zásufce 2 schodištový relé.
viridis
Problem je v tom, ze existuje vicero typu - az se dorvu k fotaku, vyfotim a popisu to, co mam.
ARCHIBALD
Zdravím, sestavil jsem si předřadník pro výbojku 250 W / Osram NAV-T. Nové komponenty. Schéma zapojení na tlumivce vyžaduje kondenzátor hodnot 22, zapojený mám kondenzátor s hodnotou 35 / v nějakém místním schematu je 32 /. Nelíbí se mi, že tlumivka při provozu soustavně bzučí. Může mi někdo poradit, kde hledat chybu ? Díky:smoker:
Kvetak
Možna ji máš málo utáhlou, nebo ti to rezonuje s tim na čem to máš přidělaný, nebo jsou plechy tlumivky špatně stažené, nebo špatně zalité a s tim nic nenaděláš, možná nechat nasáknout šelakem, ale radši bych se na to někoho zeptal, aby se ti nerozpustila izolace drátů (v tlumivce)=>dead tlumivka.
viridis
bzuceni je i na 2107. Nekde jsem psal postup opravy zalitim do kopa laku, ale nejak to nemohu (vyhledavacem) najit...
ARCHIBALD
Takže šelak nebo kopálový lak ? Najdu to, díky.:smoker:
TheEnd
Cau groweri
Potreboval bych radu ohledne kondiku nevim jakej mam dat kondik na
zapojeni 2x18w zarivky v serii na jednu 40w tlumivku.
Je jeste na 150w sodik.diky moc predem
Kvetak
TheEnd:
Hele já tam mam cca 3,5uF a na ten sodík asi 20-nevim-mrkni o par stranek dopredu-už sem to tu psal a nebo do FAQu
TheEnd
Diky moc :jumper: :jumper:

ten sodik snad tady nekde vystouram :rejp: :rejp:

Cau
oncik
[Nazdarek!cez tento vikend som si zbastil schemu termostatu s casovacom a nijak mi nesla.teraz som v skole,ale dal som ju opravit jednemu mojmu kamosovi-vcelku sa dotoho rozumie..tebe to slapalo??Tak potom bude chyba sai v mojom plosaku...
Blondacek
Nazdar !
Jen tak pro inspiraci - nekdo pise ze je dobre narvat tlumivku,starter a kondenzator do krabice od stareho PC.
Ale vyndejte z te krabice tu mensi,kde je zdroj,ten vykuchejte,nacpete dovnitr ty soucastky,a dostanete todle :
http://grower.cz/forum/showthre...=&threadid=7167
uplne dole na te strance;
Jimbo
Tohle je výbornej Thread ! Díky chlape !
viridis
No a jestli chces vedet, co zaplatis, tak pokud bude zapojeno spravne, tak to skutecne bude 0.4kW za hodinu provozu, coz je pri sazbe D02, kterou ma vetsina, tusim 3.60 za kWh, to je......ehm...... 1.44 Kc.
HashShit
Stejně mi to není moc jasný
TheEnd
.
oncik
Ja len chcem poznamenat ze zapojenie ktore je uvedene na tejto stranke pre ventilator nefunguje...Je zle...mal by som tu neskor hodit funkcne zapojenie len co ho trochu vylepsim..
Hefe
zdar jen bych měl připomínku k tý tlumivce: jestli nás to ve škole učily dobře tak tlumivka tam jenom kvůli měření elektriky. Při startu sou tam strašný maxima a bez tlumivky to na hodiny napíše jakoby víc než ve skutečnosti spotřebuje ale tak zanedbatelně, že to na pár lampách neni skoro žádnej rozdíl , ale ve městě za pár let...takhle sem to aspoň slyšel já...
Kvetak
No čeče ta tlumivka je tam kuli snížení napětí a určuje proud výbojkou, sice nevím jaké je provozní napětí výbojky, ale 240V to není. Ten "větší odběr", který signalizují hodiny je způsoben jalovou složkou, která nic nedělá jenom víc točí elektroměrem (jak vzniká a jak se přesně chová už nevim) a proto se potlačuje a to tim kondenzátorem co je u tlumivky, takže pak ty hodiny už ukazujou to co mají a navíc prodlužuje životnost zářivky/výbojky (z čehož logicky vyplívá, že tam ta jalovina něco dělá-ale já nevim co)
Deda Mraz
Tak už se mi během pár dnů odporoučela druhá pojistka v napájení mý matkárny (dvě 18W zářivky). Byla to tentokrát 630 mA pomalá pojistka namísto první 500 mA rychlý. Vrazil jsem tam poslední 500 mA rychlou, co jsem doma měl, nechapu ale jak k tomu mohlo dojít. Může se snad jednat o nějakou napěťovou špičku v síti? To bych se ale divil, že by taková špička, která přetaví 630 mA pomalou (!) při odběru zářivek do 200 mA, nepoškodila i jiný spotřebiče, který v tu chvíli běžely (počítač např.). Může to způsobovat nepřítomnost kondenzátoru v napájení zářivek? A k tomu se váže ještě jedna otázka, můžu dát jeden kondenzátor na napájecí vodiče k obvodu se dvěma tlumivkama, z nichž jedna je ale vypínatelná? No a ještě poslední věc, ta se týká připojení vodičů k tlumivce. Mám jednu tlumivku Layrton, ta je zpracovaná precizně, připojení do nástrčnýho konektrou je v pohodě, ovšem druhá tlumivka je o poznání nekvalitnější Philips Made in Poland, kde jsou přívodní dírky z výroby zalepený barvou a i po jejich prošťouchnutí jsem tam vodič 0,50 mm2 nenarval tak, aby pár licen nezůstalo v dotyku s tělem držáku konektorů, kterej je ale kovej a tím pádem uzemněnej a je jenom přetřenej barvou. Máte taky někdo tuhle tlumivku a seká vám dobrotu? Fakt Philips alá Poland nedoporučuju! No to je vše, za odpověď na kteroukoli z položených otázek předem dík.
smokerson
cau lidi:bandit:
Našel sem na overgroweru schema propojeni tlumivky(Transformer),zapalovace(ignitor),objímky(socket) a kondenzatoru(capacitor).Zda se mi to ponekud chaoticky ale snad to nekomu pomuze. :vampire:
Kvetak
Deda:
No kondiky to chce a na každou zářivku zvlášť, rychlý pojistky tam nedávej-na začátku vzniká krátká proudová špička, dyž tam dáš silnější pojistku tak se počítači nic nestane, ale dej tam nejnižší možnou hodnotu, při které to fachá-lepší najít vadnou pojistku ve zdravim baráku, než dobrou pijstku ve ...

Smokerson:
Jo, todle sem tam už viděl, ale nemam rád tenhle styl napojování kablíků, akorát je v tom zmatek, kdyžuž musim napojit, tak přes čokoládu, nebo lanka smotat v jedný lajně, proletovat a kvalitně omotat izolačkou, ale nejlepší je od konektoru ke konektoru jeden drát (lanko)
Frantapa
To Děda Mráz

1) Je-li propojení všech dílů provedeno čistě a precizně (žádný vyčuhující vous z lícny, odizolování vodičů provedeno na nezbytnou míru-žádné neizolované v prostoru, může být vypadávání pojistek způsobeno buď nekvalitním kondenzátorem - zkus ho pokusně vypojit, ale mám dojem že jsi se zmiňoval, že ho nemáš. Nepomůže-li to, což je zřejmě tvůj případ, zkus vyměnit startér. Jinak zkus vysledovat, zda k tomu dochází hned po zapnutí, nebo až po určité době

2) To s tím 1 kondenzátorem pro 2 tlumivky je v podstatě možné, je-li jeho velikost rovna součtu požadovaných velikostí kapacit kondenzátorů - bývá uváděno na tlumivce. Vzhledem k tomu, že požaduješ nezávislé zapínání obou zářivek, není to moc vhodné. Jednak se ti účiník překloní na kapacitní stranu, což je opačný případ jako by kondík u tlumivky nebyl. Je však pravděpodobné, že ti bude tlumivka více vrčet.

3)Na tlumivku použij místo lícny plný drát - běžně se profesionálně užívá- nejlépe se silikonovou izolací kvůli teplu
Deda Mraz
Frantapa: dík za odpověď
1) na provedení jsem si dal celkem záležet, určitě nikde žádná licna do prostoru nekouká. Kondík opravdu nemám. No a zatím k tomu v obou případech došlo za dlouhou dobu po startu, to je mi právě divný...

2) vypínatelná by byla jenom jedna zářivka, takže by v případě jejího vypnutí byl na tý druhý vlastně dvojnásobnej kondenzátor.

3) když plnej vodič je takovej nepřizpůsobivej, nehezkej :)
Frantapa
To Děda Mráz

Nezbývá než změřit protékající proud obvodem a porovnat získaný výsledek s nominální hodnotou na tlumivkách. (vyndej pojisku, místo ní zapoj do obvodu ampérmetr a naměřenou hodnotu porovnej se součtem nominálních hodnot z tlumivek.
Používáš-li zářiky standardních délek, tak u 120 cm by měla mít každá 36 W což je u 2 ks 72 W. Připočteš-li k tomu určité ztráty k nimž dochází uhřevem tlumivek, nemělo by to dělat více jak cca 100 W celkového příkonu, což odpovídá cca 450 mA proudu. Naměříš-li více, pak dané tlumivky jsou buď chybně provedené nebo jsou určeny pro větší zářivky. (U 60 cm zářivek jsou hodnoty poloviční)
gee-gee
Cau Viridis, uz delsi dobu shanim casovac, ktery by zapojil okruh tak na 15 az 20 sekund a pak to zas vypl. Sice se da sehnat na netu, ale za dosti husty prachy. Nemas nejake schematicko, nebo alespon radu? Dik, gee gee
Deda Mraz
Frantapa: no to jsem udělal už v minulosti a naměřil jsem nepochopitelně NIŽŠÍ hodnotu, než by tam měla bejt a sice 2x18W trubice+2 tlumivky a protékající proud 84 mA! Nechápu to, to je přeci přesně odběr JENOM JEDNÝ trubice s jednou tlumivkou a přitom svítily obě...nevím prostě to nějak neberu.
Deda Mraz
A ještě bych se rád zeptal na zapojení třívývodový tlumivky. Jedná se mi o to, že mám zapalovač, na němž je zobrazeno pouze zapojení s dvouvývodovou tlumivkou a nevím, jestli ho tak můžu k třívývodový tlumivce za předpokladu využití i třetího "zapalovacího" vývodu použít. Zkrátka jestli pro využití třetího vývodu tlumivky potřebuju speciální startér a nebo to jde i s klasickym...
Deda Mraz
Tak právě teď jsem vyměnil třetí ruplou pojistku...po devíti hodinách od zapnutí najednou rup...nechápu.
viridis
Zkus monostabilni multivibrator, ktery Ti bude spinat rele, triak nebo tyristor. Da se vyrobit z 2ks tranzistoru nebo z NE555 a nejake te bizuterie kolem. Zkus zkouknout www.belza.cz
Tohle by melp vyjit tak do 100.- za material. Anebo kolem 600.- 100ji schodistovy rele-spinac, to lze nastavit od 0.6 sec do 60 hod.
Frantapa
To Děda Mráz

Mám dojem že v tom tvém měření děláš někde asi chybu a neměříš obě větve najednou, což by odpovídalo naměřeným hodnotám. Jinak, pokud k výpadkům pojistky dochází až po několika hodinách nepřetržitého provozu a naměřené hodnoty se příliš nelíší od vypočtených, tak bych to více neřešil a použil raději silnější pojistku, cca 1 A /T, která by měla tvůj problém vyřešit. Na bezpečnost zařízení by to nemělo mít žádný vliv, neboď v případě přetížení (nad 220 W) nebo zkratu by spotřebič odpojila.

Když si projedeš tento Viridisův thred, tak hned někde na začátku máš schémata zapojení. Mám ale dojem, že 3 vývodové tlumivky se vyrábějí pro výbojky a ne pro zářivky. Ty bývají pouze 2 - vývodové
Deda Mraz
Frantapa: ne to opravdu nedělám, nějaký ty základy elektrotechniky taky mám, abych věděl, jak vřadit do obvodu ampérmetr. Pro jistotu jsem ho vrazil i přímo mezi zásuvku a kolík napájecího kabelu a prostě 84 mA obě větve... Já to právě vyřešit chci (nebo se aspoň dovědet příčinu), protože už mi taky odešla asi čtvrtá úsporka v lustru a to neni samo sebou...to musí bejt v rozvodu.
Co se týče tý třívývodový tlumivky, tak se omlouvám, měl jsem samozřejmě napsat, že to nesouvisí s tématem zářivek, ale že mě to zajímá v souvislosti se sodíkem. Zajímalo by mě prostě, jestli můžu na tlumivku Layrton se třemi vývody připojit zapalovač, na němž je jen schéma s klas. dvouvývodou tlumivkou (bez pomocnýho zapalovacího vývodu). Nebo ještě jinak, co platí? Schéma na tlumivce nebo na zapalovači?
viridis
Ta schemata by mela byt identicka - pokud nikoli, asi se spolu nedaji pouzit.
Deda Mraz
To jste nikdo neviděli tlumivku Layrton? Má tři vývody, ten třetí je pomocnej startovací, kdy se využívá tlumivka k zesílení zapalovacího impulzu. Na tlumivce jsou dvě schémata, jedno s klas. dvouvývodovým zapojením tlumivky (označení vývodů zapalovače RLN) a druhý s využitím toho třetího vývodu (označení vývodů zapalovače neudáno). A mě prostě zajímá, jestli se dá využít toho třívývodovýho zapojení s konvenčním zapalovačem Lumtec (vývody označené NLB), nebo jestli to třívývodový zapojení s sebou nese zároveň nutnost použít speciální zapalovač.
viridis
Presne tak
viridis
Odpoved je na strane 1 v prispevku od BRELa z 22-07-2001 v 21:17 PM
Deda Mraz
Dík všem za rady a nechci působit jako že si jich nevážím, ale radši se to pokusim ještě trochu ujasnit, protože cítím velký problémy v komunikaci. ;)
Že se třívývodová tlumivka dá zapojit jako klasická dvouvývodová vím. Ale já se ptám, jestli na to třívývodový zapojení (když už tam jednou ten pomocnej zapalovací kontakt je, tak bych ho pochopitelně chtěl využít) potřebuju speciální zapalovač a nebo jestli je možný použít zapalovač určenej (asi) pro dvouvývodový zapojení tlumivky. No ale vidím, že tu zřejmě nikdo s třívývodovým zapojením nemá zkušenost, takže to stejně nakonec radši zapojim na klasiku, ale je to škoda, ten pomocnej startovací kontakt by měl šetřit lampu i tlumivku...

2 E_D: No já jsem zase slyšel, že ten třetí pomocnej kontakt je taky pro sodík, ale používá se při startu k zesílení zapalovacího pulzu.

2 Viridis: Dík za snahu, ale v tom přípěvku na moji otázku odpověď není.
viridis
Na trivyvodove zapojeni potrebujes k tomu ucelu zkonstruovany zapalovac - vyuziva casti indukcnosti tlumivky k vytvoreni VN impulsu. Dvouvyvodovy (lepe receno pro dvouvyvodovou tlumivku) ma indukcnost integrovanou ve svem vlastnim zapojeni a nepotrebuje/neni moznost pripojovat externi soucastky. Vnitrni zapojeno techto zapalovacu se dost lisi, i kdyz princip je stejny. Jo, nemyslim si, ze 3v. nejak setri lampu nebo tlumivku - proste je to jen jinak udelany a ta indukcnost nemusi byt soucasti zapalovace, takze setri hlavne kapsu vyrobci a zapalovac je spolehlivejsi, nebot obsahuje mene soucastek, zvlaste tech, ktere jsou pro funkci zapalovace kriticke a jsou nejvice namahany, coz je zrovna treba ta indukcnost - velka tlumivka je tepelne (a snad i prurazove, neb to souvisi i s teplotou) odolnejsi. Zapalovac totiz neni staven na trvaly provoz a pokud dojde k tomu, ze se lampa nezapali (chcipla lampa), zapalovac se snazi nonstop, coz po case vede k jeho usmazeni...... staci ?

Je to ten samy rozdil jako treba mezi autem s benzinovym pohonem a elektromobilem - mohou vypadat k nerozliseni stejne, funguji stejne, jezdi blikaji a troubi, ale do elektromobilu nemas kam nalit benal...
Deda Mraz
viridis: To je to, co jsem chtěl vědět a i když nevím proč ten mírně posměšnej závěr (to jsem projevil tolik neodbornosti?), tak rozhodně dík a K+.
viridis
Promin, pokud se Te to dotklo - pisu to (co nejnazorneji) pro vsechny a chtel jsem tema trochu odlehcit. Nebylo umyslem, aby byla jakakoli cast chapana jako posmesna. Rozhodne jsem se nechtel nikoho dotknout, neni to (doufam) mym zvykem.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma