Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování > Elektronika a Technika

Stránky: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 
elektricka zapojeni vseho mozneho I. - Klikni zde pro originální téma
Deda Mraz
viridis: To mě nenapadlo, v pohodě, omlouvám se rovněž :smoker:
Marián Labuda
Zapojení více zářivek

Cus groweři, sehnal sem 4 zarifky flora glo do matkarnořízkárny, 2 sou 14w a ty druhy 15w, moc bych potřeboval od někoho poradit jak to všechno přesně zapojit, nejsem zrovna rozenej elektrikář, byl sem v nějakejch obchodech s elektroinstalaci: kondiky sem nesehnal vubec, startery mam 2 dvoukontaktovy 2-18w a tlumifku sem sehnal pouze 30w takze by na ni musely bejt 2 trubice ale nevim jak. taky meli objimky se dvema paticema - jedna na zarifku a hned vedle toho pasuje presne ten starter. Přiblizne chapu jak to zapojit (bez kondiku by to taky slo ne?)
ale ty součastky maj dost zmateny (teda aspon pro me) zdířky s kontaktama a navic nemam měřičku takze sem z toho jelen. Prosim o pomoc nebo alespon tip na clověka ci kram(Praha a okoli) ktery by mi potřebne součástky uměl obstarat a poradit se zapojenim. Předem dik
Kvetak
Jééé-zapojení je na 1. stránce-veškeré informace jsou na zbylých stránkách tohodle tématu.
Bez kondíku to faká, ale nedoporučuju-musíš ho hledat až ho najdeš-jsou jen v některých krámech. Jo a hodnoty tu taky sou, nebo sou na 100% ve FAQ.
ooPs
K tomu kondiku.. taky mam FLORA-GLO a v obchode s elektro mi rekli ze se k zarifkam kondiky vubec nedavaj :(
Deda Mraz
ooPs: tak tam už bych nechodil (pokud nemají příjemný ceny nebo nějakou jinkou kompenzaci jejich neodbornosti :))... K jakýmukoliv síťovýmu spotřebič, kterej má charakter indukčnosti se rozběhový kondenzátory ve slušný společnosti dávají. Nakonec o funkci kondenzátoru je tu toho plno, tak si udělej obrázek sám...

P.S. mimochodem průmyslovejm odběratelům elektřiny distributor tzv. jalovou složku odebíraného proudu dokonce sám měří a mají za ni slušný penále.
Wouq
Tak jsem si peclive procetl tento threat, zda nezajmala otazka kterou bych rad polozil nekoho jineho... tedy:
Kdyz uz se rozhodnu pro kondenzator do obvodu sve lampy (u vsech ho mam a rad bych v tom pokracoval) , ktera jako ty ostatni zada 16uF (zbyle mam komplet) a ja ji dam paralelne zapojene kondenzatory 3,7uF a 12uF ... a ted ... 0,3uF uz je naka odchylka a vazne prakticky nevim jak kondenzator funguje, ale co me zajma - co by nasledne takova odchylka mohla provest?
Deda Mraz
Podle mě 0,3 mikro rozdílu nebude vadit vůbec ničemu a kondík bude svoji kompenzační roli plnit řekněme na 98%, což je úplně v pohodě - v porovnání s variantou bez kondenzátoru. Vůbec bych se tím nezatěžoval...
kmotr
0,3 mikro je navic mimo rozsah beznych toleranci - napr. bezna tolerance je 5% coz z 16 uF znamena 0,8uF. Vubec se tim netrap.
littles
Wýkon zapojení výbojky (kolik žere) se počítá jen podle výbojky, nebo ta tlumivka taky žere neco nezanedbatelnýho??
Deda Mraz
littles: No tlumivka protopí dalších asi 20W (150W sodík), nebo 30W u 250W, 50W u 400W a 600W sodíků. Tyto informace jsem čerpal z datasheetu Osram a všechny se vztahují na výbojky NAV-T (případně NAV-T Super). U philipsáckých SON-T PIA systémů to bude dost podobné. Tento ztrátový výkon je bohužel třeba počítat do nákladů... :(
littles
neco takoveho jsem cekal,
a jak je to s tema kondenzátorama?jakou musej mit kapacitu na výbojky/zářivky?
Kvetak
=>FAQ
littles
ad fag:když budete kondenzátor kupovat stačí říct o rozběhový kondenzátor dané kapacity a pro síťové napětí ......co pak to asi znamená?...daná kapacita?nějaké číslo ve faradech by to asi chtělo....trocha prudy neuškodí....
Deda Mraz
littles: vždyť to všechno je v tom FAQu...proto se to jmenuje FAQ - Frequently Asked Questions (často kladené dotazy). Konkrétně je to tady: http://grower.cz/forum/misc.php?act...faqgroupid=2#63, ale měl by ses naučit trochu nejdřív hledat sám, než pošleš konkrétní dotaz - na Groweru je přes 100 000 příspěvků a garantuji ti, že všechno, co tě kdy o konopí dosud zajímalo tady najdeš.
littles
dá se zapojit neco co je na 12 V dvakrát seriově na trafo 24 V, kde se dá koupit nejaké levné trafo na větrák?
Deda Mraz
dá, trafo koupíš v obchodě s elektronickými součástkami.
hugozlesa
citace:
Původní příspěvek od viridis
Pri jakem rozdilu proudu vypne, ovsem zpameti nevim - pocitam tak 10 mA (kolega vedle mi napovida 50 mA, ale to se mi zda dost moc, ztratovy vykon pres 10 W, ktery z toho vychazi, by me mel zabit celkem spolehlive, bych rekl. K tomu by se mel vyjadrit profik - mame tady nejednoho revizaka, ktery to asi zna zpameti... ?)


Chranice mam doma a ty moje F&G (Moller) maji 30mA.

No odpoved po roce :-) Aspon si to tu ctu, no ;-)
trippy
Cusek, rozjel sem svoji 1. skrinku (1.tyden) a jelikoz delam vyvoj HW v oboru automatizace rizeni, tak sem si rek ze si trosku usnadnim praci. No a vysledek je deska programovatelna pres PC. Staci napajeni 12V az 24V, dle pouzitych ventilatoru a ventilu pro zalivani a hnojeni. Krabicka se pripoji standardnim kabelem RS232 k seriovemu portu PC, v programu (zatim v DOSu, win je ve vyvoji) se nastavi spinaci rezimy vsech ventilu, vetraku a svetel, nastaveni se nahraje do desky, potom se uz muze PC odpojit a vsechny nahrane rezimy se zacnou vykonavat od stisku tlacitka Reset (nebo vypnuti a zapnuti napajeni) az do zmeny rezimu rust, kvet, kdy se musi nahrat rezim novy :) . Cely cyklus casovani je koncipovan na 24hod a zacina fazi svetla "den", takze jedina nevyhoda je ze pri vypadku elektriky a opetovnem zapnuti, se automaticky zacne svitit a kdyz k vypadku dojde na konci doby sviceni a clovek nejni doma, tak se mu nastavena perioda zopakuje dvakrat a kyti z toho zdivoci :( , ale osetrit by to slo jen obvodem "Realneho casu" a ten by pomerne zvysil cenu zarizeni no zatim nevim este by tam sel pridat.
Dale se nastavuje vykon a doba sepnuti kazdeho ze 4 ventilatoru ( 1 x odtah, 1 x michani, 2 x simul.vetru ). Vykon vsech vetraku lze nastavit plynule od 0 do 100%. Dale jsou implementovane dva vstupy pro mereni teploty a jeden pro vlhkost, ktere meri v periode 1x10min az 1x10hod a namerene hodnoty uklada do pameti, ktera lze opet pres seriovy kabel nacist do PC a zobrazit graficky treba v Excelu za dobu celeho rustu (pamet je samozrejme limitovana a cim castejsi je interval sberu teploty, tim drive se musi data vycitat). Nasavaci ventilatory jsou pres "den" nastaveny na rizeni vykonu jen do teploty skrine 32 stupnu, pak zapnou naplno bez ohledu na nastavene rezimy a az teplota klesne pod 29 zacnou zase fachat podle puvodniho nastaveni. Vlhkost zatim nemerim, protoze sem nesehnal zadne trojbodove cidlo, ktere by se dalo pouzit, ale esli negdo o necem vi, da se pripojit :))) No a posledni nastaveni je pro dva elektroventily, ktere spinaji vodu pro zalivani a hnojivo (teda toto je zatim teoreticke, protoze jeden ventil stoji cca 1000 a jeste sem nesehnal ani hadicky pro rozvod, ale fungovat by to melo) pro zajemce www.peveko.cz tam maj celej katalog. No na zaver CENA - soucastky pouzite ve schematu zakoupene v GM electronics vyjdou asi na 700 Kc pri plne osazene desce. Minimalni varianta (1 x Rele, bez propojeni s PC a bez pameti pro zaznam teploty) vyjde cca na 500 Kc. Tisteny spoj sem nechal delat za 200. Esli by mel negdo zajem kompletni dokumentaci zaslu, ale este se musi dopsat takze tak koncem Ledna :) Takze esli ma negdo zajem tak trippy@email.cz cena za software do PC, software do Atmela = 0Kc :) Lets Grow
Jo schematko neni zmensene moc citelne, tak davam este link http://thatsme.webz.cz/CPU_1.jpg
intruder.stk
Mam problem-mam 400 w sodikovku je zapojena podle schematu ale když ji dam do zasuvky tak se rosvítí na par sekund a vyhodí to pjistky muže to byt tim že tam nemam kondenzator.:pimp:
Deda Mraz
intruder.stk: ne, chybějící kondenzátor se na funkci nijak neprojeví. Buď máš někde nějaký vodič špatně připojený a po jeho zahřátí dojde ke zkratu, nebo máš tlumivku na vyšší wattáž (to asi ne, co?) a nebo taky může být vadná výbojka (není nějaká stará například?).
Shadoow
Cus lidičky jetli má někdo chut si smontovat detektor vlhkosti hlíny tak tady je schéma zapojení (vím že takovydle věci mate 100% lepší ale tohle využije spíš někdo jako já) napajení je na 4 tužkové baterky jinak co k tomu naladíte si potenciometr podle vašeho zalevání + znamena zalevám hodně - zase malo (ja to mam tak na středu protože to nemam jěšte vyskoušení tak abych vám moch radit) když je hlína vašeho květináče uždost vyschlá záleží na nastavení potenciometru tak začne piezo pískat je možne místo pieza tam dat nějakou diodu jakou to nevim neskoušel jsem to tak to nebude pískat ale rozvítí se dioda a to je asi vše nevim co dodat
P.S.Nevim jestli se to da sehnat komplet ja to sestavil z nějakeho el kutila.
hugozlesa
a ja se pripojim a nebo mas tu danou mistnost na slabem jistici.... na 400W skrin se vsim vsudy pocitej 6A jistic... a esli tam mas este pocitac, svetlo, a kde co, tak se nediv.
intruder.stk
To bude asi ten kabel všechno je fungl nový -bud ten elektrikař co to zapojoval nema rad huliče a nebo je to pěkny kokot
hugozlesa
dneska pokud je to nove delany, tak by nemelo co byt s kabelem, predpokladam CYKY 3Cx1.5, esli je to nejaky hodne starsi, tak pak muze byt zlej kabl
Soptiiik
Zdar,
konečně jsem si dal dohromady obvod na výbojku, zkouel jsem to na normální žárovce a zářila jak blázen dám tam sodík až seženu,
chtěl jsem se zeptat jestli je normální když mi stártér trochu bzučí
nevim čim to muže bejt, možná že jsem ten hnědej kabel musel trochu zeslabit aby se mi tam vlezl ale nejak fakt nevim
je to normální ?
Deda Mraz
Soptiiik: startéry s vlastní indukcí (cívkou), t.j. většina starších typů (poznáš to tak, že do tlumivky vedou jen dva vodiče) mohou vydávat bzučivý zvuk, pokud je ten zvuk zřetelnější, naznačuje to špatnou kvalitu výroby nebo byl startér vystaven nárazu... Pokud máš tlumivku s třemi kontakty (např. Layrton) a jsi ochotný zainvestovat, doporučil bych ti za cenu kolem dvou set Kč koupit modernější tyristorový typ zapalovače určený právě jen pro tyto třívývodové tlumivky. Ten využívá vnitřní indukci tlumivky k zesílení zapalovacího impulzu a nevydává za provozu žádný hluk.
Soptiiik
Tlumivku Layrton mám ... zapojil jsem to podle jednoho vobrázku co jsem tu našel
přikládám foto kde je i tlumivka doporučil my jí prodejce, myslíš že je teda zastaralá že by e vyplatilo vzít novější ?
Deda Mraz
Soptiiik: Tlumivka je ok, ale zapalovač máš staršího typu (používáš to zapojení vpravo). Kdyby sis koupil zapalovač, o němž jsem psal, tak by jsi si to mohl zapojit podle schematu vlevo. Tento typ zapalovače nebzučí. Mimochodem zapalovač na fotce mám také a prakticky vůbec mi nebzučí, asi budeš mít vadný kus...
Soptiiik
Dedo to schema zapojeni, ja mam myslim to co je na zapalovači
když seženu novější tak bych mel zkusit to co je na tlumicve ? to myslíš jako "vlevo"
nebo jestli máš někde obrázek popřípadě fotku schématu který by bylo teda lepší

Děk
intruder.stk
chlapi díky za rady-nakonec to bylo kablema ten kokot "elektrikař" zapojil napajecí kable přímo na starter tak nevím jestli fakt nema rad huliče a nebo je to takovy magor
intruder.stk
taki možnost
Deda Mraz
Soptiiik: tak já to asi nejlíp vemu celý od základu... V současné době jsou na trhu dva typy tyristorových zapalovačů pro vysokotlaké výbojky. Starší a obecně rozšířenější typ má vlastní cívku, která může být za provozu příčinou rezonací (bzučení). Tento druh zapalovače je možné připojit na všechny typy tlumivek a vyznačuje se tím, že do tlumivky vedou dva vodiče. Novější typ zapalovače je vázaný výhradně na použití se speciální (třívývodovou) tlumivkou (to je například ta tvoje Layrton). Tento typ zapalovače nemá vlastní cívku, ale naopak používá část indukce tlumivky pro zesílení zapalovacího impulsu. Proto nemůže být použit s tlumivkou, která nemá třetí (pomocný) vývod. Jen dodám, že tyto novější (a vzhledem k absenci vlastní cívky i levnější) zapalovače bývají zpravidla používány na kompletních kombo-zapojeních z growshopů (takové ty konstrukce s přimontovanou tlumivkou, zapalovačem a kondenzátorem opatřené svorkovnicí pro snadné připojení). Na tlumivce na obrázku, který jsi poslal jsou vyobrazena schemata zapojení s oběma typy zapalovačů. Ty nyní používáš zapojení vpravo, s tím novějším typem zapalovače by jsi použil to vlevo. Pro ilustraci můžeš ještě navštívit tuto stránku českého výrobce zapalovačů.
Soptiiik
celí jsem to s polopatickou instriktáží rozpojil a dal zasedohromady, už to svítí krásným zlatým světlem, zapalovač ani nepípne ani nebzukne, byly tam as šitsky utažený a daný dráty dělal jem to tak trochu provizorně, ted už jen sehnat kondík a dát to do nějaký krabice at je tlumivka zapík kondík a vubec vše u sebe v co nejstabilnější poloze

já zatím as nebudu schánět novější vbavení uvidíme jak to pujde s tímhle časem kdyžtak zvýšim i watáž

a Dedo díky za info. jsem koukal na ten tvůj "šatník" moc pěkný zvlášt to chlazená výbojky vipadá skvěle :)
littles
Mužu zapojit jeden kondenzátor s větší, jakou??? kapacitou pro dva obvody s 2 x 40 w tlumivkou pro 2x18 W (4 x18 W) zářivku???
littles
Nevíte k čemu je na startéru odpojovač?...musí tam být?
littles
Potřeboval bych poradit nějaký dobrý levný pražský krámek na tlumivku, startér a kondík k 250W sodík...dikes
ZinZucht
ja si ties myslim ze 2 vybojky na jednu tlmivku nema robit haluze ked si to ofsem nedalo do tela nejky porast
littles
Potřebuju zapijit větráky (sunon) na 12 v jaký trafo si mam pořídit, záleží kolik bude mít trafo ampérů, nějaký vzoreček pro výpočet z Watů??...dík
Deda Mraz
littles: Budeš potřebovat adaptér na 12V (taková ta těžká černá kostka, co se strká přímo do zásuvky). Samozřejmě záleží i na jeho proudovém zatížení (Ampéry). Pokud vím, tak na 12V ventilátorech bývá uvedena přímo hodnota odebíraného proudu (většinou v řádu mA) takže jednoduše potřebuješ adaptér se stejnou nebo lépe vyšší hodnotou. Při výběru je lepší vzít adaptér silnější, je to rezerva pro případ, že by jsi na to chtěl pověsit další ventilátor nebo něco jiného na 12V. Jen pro úplnost dodávám, že odběr proudu bude jen takový, kolik připojíš spotřebičů, to znamená že i když koupíš třeba 2A trafo, bude to "žrát" jen tolik kolik je uvedeno na připojeném větráku.
Jinak vzoreček pro výpočet z Wattů je I=P/U neboli P=U.I
littles
Takže ty větráky nespálim když dohromady maj dohromady 6,6 W -0,55 A a já je připojím na 1 A trofo?(paralelní zapojení)...kam se ztratěj ty zbýlý Coulomby?Ampéry?
Deda Mraz
Rozhodně nic nezkazíš, to že je trafo dimenzované na 1A neurčuje odběr proudu! Odběr určuje přeci odpor zapojeného vodiče. To znamená, že 1A trafo vydrží AŽ 1A odběru, ne víc, ale samozřejmě klidně méně. Jinak Coulomby do toho nepleť, to je jednotka el. náboje.
Exodik
Potrebuji poradit jak zapojit Atx pc zdroj. Lezi mi tu v elektrine a stejne nic nevite jak na to? Nekde jsem slysel ze Atx zdroje se zapinaj pres desku. Dik
viridis
Spoj zelenej drat se zemi - to je nejblizsi cerny drat na konektoru a rozjede se.
Zapomnel jsem dodat, ze 5V by melo byt zatizeno odberem minimalne 1.5 Amper.
Exodik
to Viridis: Muzes mi to nejak priblizit? Ja se v lektrice nevyznam tudiz bych potreboval nejakej podrobnejsi popis. Diky
Deda Mraz
Exodik: Dovolím si odpovědět za viridise, více o zapojení ATX zdroje bez PC najdeš zde a hlavně zde. Ale řeknu ti, že nebylo moc těžké to vyhledat, mohl by jsi se taky nejdříve trochu snažit sám. My tu totiž máme něco jako hledání a kdyby jsi si dal vyhledat jenom "ATX" tak se tady nemusíš ptát.
Storm
2 trippy:
je to dobrej nápad.Já jsem automatiza?ní technik a taky sem p?emejšlel nad n??im podobnym.S tim výpadkem bys to moh jednoduše vy?ešit baterkou z auta zapojenou paraleln? na napájení desky.
Neni zbyte?ný kupovat elektroventil?Myslim,že by to šlo vy?ešit ?erpadlama,který by ?erpaly nastavitelnym výkonem a ?asem z nádoby ke kytce.To hnojivo bys moh ?erpat druhym ?erpadlem,který by nasávalo z nádoby koncentrovanej roztok vody s hnojivem. Ješt? bys mohl p?idat p?ístroj pro indikaci vhlkosti vlhkosti v kv?tiná?i.Myslim, že n?kde doma mam schéma v?ci,která na základ? odporu mezi dvouma elektrodama v kv?tiná?i vyhodnocuje n?kolik stav? a podle toho rozsvítí diody.Kdyby se dioda(svorky kde je dioda),která idikuje sucho p?ivedla na vstup a když by se zm?nila logická úrove?,tak se zalilo ur?itym,p?edem nastavenym, množstvim vody.Množství my samoz?ejm? nebylo m??ený v ml, ale v délce a výkonu ?erpání vody.
Taky m? napadlo,že by ur?it? šlo všechny tyhle procesy ?ídit v reálnym ?ase p?es internet.Myslim,že by to šlo vychytat i s webkamerou.Ale to chce bejt po?ád on-line, nic pro modem-nic pro m?.

Doufam, že tady bude víc lidí, který se budou zajímat o automatizaci p?stírny.Myslim,že už se to tady n?kde ?ešilo, ale s nep?íliš valnym výsledkem.
trippy
storm, b3tl : Jo do toho du s vama :) co se tyce ventilu, byl to jen vykrik do tmy, cerpadylko ze steracu rulezz. Vypadek napajeni sem vyresil taky elegantne 4mi kusy NiCd, ktery teda napajeji jenom procesor a ne zbytek desky kvuli spotrebe. Sber dat po webu je uz jenom SW zalezitost, protoze deska muze byt pres ten seriovy kabel pripojena 24hod denne takze by to asi nebyl problem :) Diky za response a az budete neco bastlit, rad se pridam. Hi
trippy
Hmm, hmm, no delphi snad s vetsima obtizema :) Pascal, asembler rulez, ale poptam se v praci chce to aspon nacrt zadani co fsechno by bylo potreba napsat.
Kajman
Ke každé zařivce dáš startér a spojiš seriově i s tlumivkou. ten kondik sériově ale nevim to jistě zkus to ale většinou se kapacity dává pallalerně.
Kajman
Zdar GRWlidičky:
Chtěl bych se zeptat jakej je rozdíl mezi zapalovačem 70W a třeba 400W co se týka zapojeni a vykonostnych thyristorů. mam zapalovač myslim tz-10 a je v něm thyristor kt201/600 ten je na 3A nestačilo by tam dát větši thyristor. dik
Kajman
To je dobrej nápad ja jí mám taky tak a zmenšíš tim ztráty na civce menší teplota nenší odpor:-))
Kajman
ŽE JE MENŠÍ ODPOR A OBVODEM PROTEJKÁ VĚČÍ A ZBEJVÁ VIC ŠŤÁVY PRO LAMPU ALE NENI TO O MOC JEN O TROŠIČKU:-))
Deda Mraz
maruš: supravodivé kabely? Vždyť tady se bavíme o tlumivce a jejím ztrátovém výkonu... Věř mi, že na kabelech k výbojce netratíš nic, co by jsi byl schopen změřit... A ani s kabely ze supravodivého materiálu by se v žádném případě spotřeba spotřebiče :) nerovnala nule, to jen ztráty na vodičích by se rovnaly nule.
A k chlazení tlumivky, pokud vím, tak tlumivka se nechová jako klasický odpor, takže její dodatečné ochlazování, podle mě, nemá jiný než bezpečnostní význam.
Jo a pro úplnost, absolutní nula je -273°C :)
Deda Mraz
maruš: dobře to mi nedošlo, omlouvám se tedy.
A k té teorii, není to náhodu tak, že kdyby jsi dosáhl absolutní nuly, pohyb veškerých částic se zastaví?
Kajman
Saluh: vým co říkám. maruš.. co to říkáš za kravinu menší !!!!!!odpor=menší spotřeba!!!!!!!!věčí kravinu sem fakt neslyšel když už menší odpor=menší ztáty!!!!!!!!!!! dám ti příklad abys si uvědomil co říkáš za píčovinu: teba sou dvě vedení vn z mělníka do prahy jedno má dpor 100ohm a druhy 200ohm obě budou mít zatěž odpor 1000ohm napětí bude10Kv.........
první vedení 100ohm:100+1000=1100 (I=U/R)10 000/1100=9,09A ztráty na vedeni U=I*R 9,09A*100oHm=909V(8262W)takže napěˇová ztráta je 909Vtakže pro zátěz už zbejvá 9091V P=I*R 9091*9,09=82637W
druhý vedení:1000+200=1200 I=10000/1200=8,3A zt.ve.8,3A*200Ohm1660V(1660W) takže pro zátěz zbejvá 10000V-1660V=8340V P=I*R 8340V*8,3A=69222W a príšte až budeš někoho opravovat tak si to rozmysli a chvilku přemejšlej!!!!!!!!!!!!!zatim zdar
Kajman
tak ten drát z Mělnika do Prahy si představ jako civku na tlumivce a ten zatěžunací odpor 1000om jako lampu ty mě tu opravuješ a nevíš vo co go
Deda Mraz
Saluh: je to tady teďka trochu zamotaný, maruš se špatně vyjadřuje (kabel není to samé jako drát), Kajman zase demonstruje, že umí násobit, dělit a sčítat a zná ohmův zákon, ale rozřešení problému napomůže maximálně výrokem "vým co říkám" :)
No věc se má tak, že supravodivý vodič přivede ke spotřebiči el. proud zcela bez ztrát, neboť má vlastně nulový odpor (0 x cokoliv je nula). V praxi se ztrátový výkon daný vlastním odporem materiálu, z kterého je vyrobený vodič projeví až při mnohakilometrových délkách vedení, tedy rozhodně ne u přívodních kabelů výbojky nebo jiného spotřebiče.
Nedorozumnění vzniklo asi když napsal maruš slovo "kabel" (tlumivky) a myslel tím drát, z kterého je navinuta vnitřní cívka tlumivky. Ten má právě už značnou délku a hlavně malý průměr, takže jeho odpor bude dost velký na to, aby vytvořil vlastní ztrátový výkon (teplo). Tlumivka je tím pádem vlastně spotřebič, který kromě toho, že zprostředkovává napájení výbojky má i vlastní spotřebu, která nám ale nepřináší žádný užitek, takže je to ztráta. No doufám, že jsem ti to trochu osvětlil.
Kajman
Si v koncich co. tak sem se preklep a co nejsme ve škole ale ve fóru takt ubohý už vim proč mluvíš o ty obsolutní nule něco ti připomímá the end
Kajman
myslete si co chcete je mi to uplně jedno dej si tu tlumivku kidně do z....
Kajman
že sem se tu vůbec namáhal ja magor
Deda Mraz
citace:
...dej si tu tlumivku kidně do z....

Tak to máš rád ty? ;)

Ale teď vážně, když se cítíš ukřivděný, řekni si na rovinu, co jsi udělal pro zodpovězení Saluhova dotazu. Napsal jsi mu pěknou blbost viz příspěvek č.379 a do následující debaty jsi se vložil nejdříve nekompromisním prohlášením správnosti tvého tvrzení, načež jsi se nevybíravým způsobem pustil do maruš s nicneříkajícími výpočty vn vedení z Mělníka do Prahy a skončil jsi nechutnými invektivy (urážkami). A teď mi řekni, jakou jsi na toto své počínání čekal reakci? Pochybuji, že jsi se s tím dosud nesetkal, ale existují lidé, kteří se nespokojí s prostým prohlášením, že něco nějak je, ale zajímá je proč to tak je, aby pak mohli sami posoudit pravdivost takového tvrzení. Takové vysvětlení se ale od tebe v této debatě neobjevilo a ty navíc ty, kteří se o ně pokusili, bezostyšně napadáš...
MarkuS
Zdarek,
muze mi nekdo pls poradit se zapojenim cas.spinac(GrÄSLIN TACTIC 571.0)-tlumivka+starter-vybojka(600w)?Spinac a je jen do 6A a pujde pres nej nejspis vic amper,co tam dat abych ho nezpalil?Za odpoved predem dekuji..:-)
Kvetak
Tak opět rozčeřim již klidné vody groweru :)
Tak předně jestli chcete ušetřit ňákou kačku za eletriku, tak si pořiďte elektronický předřadník, který má větší účinost.

Odopr kabelu celkovou spotřebu nijak neovlivní, jediné co se stane je, že na něm zůstane větší úbytek napětí, tudíž změříte-li napětí na výbojce bude tam menší napětí než při menšim odporu kabelu (při těch několika desítkách cm naprosto zanedbatelné).

S tlumivkou je to trochu složitější, kdyby skrz ní protékal stejnosměrný proud, tak se chová jako klasický odpor a vzniká na ní úbytek napětí, který se dá vypočítat podle U=R*I, ale jelikož tam protéká proud střídavý chová se to naprosto jinak.
V tomhle případě se jedná o impedanci (jednoduše řečeno střídavý odpor :) ).

Teď začne přituhovat:
Takže máme namotanej drát, který má jednak odpor vinutí (klasický změřený kdejakým měřákem), dále má indukčnost, která je zvětšena železnými plechy, ve kterých je navinut drát a aby toho nebylo málo měla by se započítat kapacita, která vzniká mezi jednotlivými závity vinutí a přimícháme k tomu našich 50Hz ze sítě a můžeme počítat.

Teď by se mělo nakreslit náhradní schéma tlumivky (správně pospojovat odpor, idukčnost a kapacitu, aby se vědělo jak se to vlastně bude počítat, ale zde moje znalosti končí, páč počítání střídavých obvodů sem na střední úspěšně přežil a to co sem uměl sem zapoměl, ale možná se kouknu do sešitu esli tam něco neni, ale myslim, že sem to stejně nějak zjednodušil, páč jak je tam nějakej magnetickej obvod (ty plechy), tak ten výpočet je mnohem složitější.

Jinak, co můžu doporučit proti strátám v kabelu je to, že je patřičně dimenzujete na proud, který v nich protéká, větší průřez není na škodu, navíc se tim sníží riziko shoření kabelu a následného požáru což můžou způsobit velmi slabé kabely.

A k původnímu příspěvku: nestane se nic (pracovní teplota by se u tlumivky vyskytovat neměla), bude prostě míň topit a asi ulehčíš život těm lakovanym drátum v tlumivce.
Kvetak
Markus:
Hale zapojení lampy je někde na začátku tohodle téma.
těch 6A stačí dyž vemeš spořebu 1000W a napětí 250V (pro lepší výpočet)

I=P/U
I=4A

Takže 6A stačí, ale je problém, že se budou opalovat kontkty, páč se asi jedná o indukční zátěž (dofam, že nemelu blbosti) a v okamžiku sepnutí a vypnutí proletí mezi kontaktama relé malý oblouk, který odtaví malou část z toho kontaktu, ale tim bych se moc nezabýval, za den se to stejně akorát zapne/vypne => dva oblouky, takže za rok ti to sepne 730x a to by ty kontakty měly vydržet, pak můžeš ty hodiny kuchnout a podívat se na ty kontakty, popř. vyměnit relé
Kajman
O:ŽE JE MENŠÍ ODPOR A OBVODEM PROTEJKÁ VĚČÍ proud A ZBEJVÁ VIC ŠŤÁVY PRO LAMPU ALE NENI.A tady je výpočet idukčnosti mnohovrstvé cívky L=320a2.*N2./6a+9b+10c*10-9. tečka znamená mocnění
Kajman
...dej si tu tlumivku kidně do z....za to se omlouvám
hugozlesa
tak takhle chladim tlumivku ja... je to 400W a spinani resim hodiny + STYKAC + JISTIC
Kvetak
Tam neni relatko? Jak se to teda spina?
Deda Mraz
b3tl: tak to je šokující zjištění. A to jich je tam 96? Mimochodem mikrospínač na 16A bych chtěl vidět :)
hugozlesa
mikrospinac na 16 A ti klidne ukazu :-)
Kajman
mikrospinac na 16 A normálka už aspoˇn 10let
Deda Mraz
hugozlesa a Kajman: no tak mi ten mikrospínač ukažte :) Chtěl bych vidět MIKROspínač, kterým se spínají 3 kW...a ještě aby těch spínačů bylo za míň než stovku 96...
hugozlesa
tam je mikrospinac jeden :-) a popravde mam pocit ze i na tu cenu co rikas by se dostali, kolik myslis ze jsou ceny v milionovych seriich? kompletni GPS modul ve velkym stoji ani ne tisicovku (komercne prodavan za 7kkc), USB chipset stoji kolem 1$... elektronicke soucastky ve velkem poctu jsou fakt levne, ovsem pokud chces jednu zarovicku :-))))
Deda Mraz
hugozlesa: A nevíš, jak to funguje? To je něco jako pianový mikrospínač?
MOZO
nevite proš mi ta tlumivvka vrči nevim čim to je kua
mevim jestli mam kondenzator??????????????????
hugozlesa
MOZO: a vrci ti tlumivka nebo zapalovac? me vrci zapalovac tak prvni 3 minuty a pak je v klidu...
Deda Mraz
MOZO: no s největší pravděpodobností je to způsobeno nedostatečně kvalitním dílenským zpracováním, které způsobuje rezonace mezi plechy tlumivky. Ten stejný důvod bývá příčinou i bzučení zapalovače. Absencí kondenzátoru to být nemůže. Napiš kdyžtak výrobce té tlumivky...
Kajman
na adrese !!!!!!!!!!!!!!!! http://www.kvapil-elektro.cz/rozsor...sortiment=omron !!!!!!!!!!!!!!!!!!! 145080 mikrosp. OMRON Z-15GQ21-B 250Vss/15A 527.00
145071 mikrosp. OMRON Z-15GQ22 250Vss/15A 519.00
400975 mikrosp. OMRON Z-15GQ22-B 250Vss/15A 527.00
400978 mikrosp. OMRON Z-15GS-B 336.00
145094 mikrosp. SS-5 32.00
145054 mikrosp. V-153-1A4 73.00
145025 mikrosp. V16-1C5 16A/250VAC, plun6r 37.00
145024 mikrosp. V161-1C5 16A/250VAC, páčka 55.00
145026 mikrosp. V162-1C5
Kajman
ještě tlumivky a jsi v poho:)
Aryan
MOZO: me delala tlumivka to samy ...... spravne zapojeny a nesvitila (vybojka :))....... Bylo to tim ze sem mel tlumivku Laytron a starter Philips ..... koupil sem starter od Laytronu a funguje v poho ...... (s vybojkou philips)
fefl
hele je jedno kam zapojim pojistku jako na jakej drat z tech 2 do zasuvky??Jo a koupil sem si dobre ta¨kovou z umely hmoty??ma tam takovou packu cervenou nebo modrou nebo sedivou...je to pojistka co??nebo mi nekdo sem dystak zaslete fotku : )))).vubec se v ty breklektice newyznam.mam 4 z fyziky : )
Kvetak
fefl:
Mozna by bylo lepsi kdyby ti to nekdo zapojil.
Jinak pojistku dej na drat, kde je faze (černy nebo hnedy drat, popř. ten drat, na ketry si sahnes a dostanes pecku :) ).
Co sis koupil nevim, ale standardni pojistka je maly skleneny valecek (cca 15mm dlouhy a cca 3-4mm siroky) na nemz jsou ze stran narazeny kovovy kloboucky :).

Jinak urcite to tu je-projdi si to tady. Než se zabiješ...
Sinuhet
citace:
Původní příspěvek od Red Tornado
Rad bych jen poznamenal, ze hodiny budou bud rizene siti, nebo budou rizene "presne". Oboji dohromady neni realne. Neverte ze 50Hz je v ceske elektrorozvodne siti nejak moc presnych a i pokud by bylo, 50Hz coby zakladni kmitocet urceny k deleni neni zrovna dostatecne vysoky.


Pracoval jsem nekolik let v elektrarne a onech 50 Hz v siti je dost presnych. Ale o to ani moc nejde. Bavime se o rizeni svetelneho cyklu ne o stihani vlaku. Jestlize se delka svetelne periody bude lisit o nekolik minut vuci zamyslene hodnote, neni to prece problem.
MaurosBros
Vie mi niekto poradiť?
možem na 400W tlmivku pripojiť dve 150W sodíkové výbojky? Ak áno, ako?
Punkhead
Čus, zahradníci! Poradí někdo, jestli se dá na jeden startér (100-1000w) připojit dva sodíky 150w, každý má svou tlumivku? A stačí na oba sodíky jeden kondenzátor? A jaký výkon? Součet sodíků? A ještě něco: Nevíte, kde se dá kondík objednat na dobírku?
Hyena
Na jeden starter jednu lampu, jinak to nejde... na kondik se zeptyej nekoho jinyho (nejsem elektrikar)
CAESAR
taka question

dneska sa mi dostala do ruky 70W osramka son t z verej. osvetlenia(menili nam vsetkz lamy a v tej pred nasim vchodom bola asi 2tyzdne stara vybojka, tak som si ju od nich vypytal),

ale nechceli mi dat k tomu aj zvysok. ponevadz mam doma starsiu lampu na ziarivky, v ktorej su dve 40W tlmivky s dvoma vyvodmi a daky kondik(byvali tam dve 40W trubice),
tak chcem vedet ci sa to dako neda zfunkcnit s tou osramkou, su tam aj dva startery.
bodla by k tomu aj daka schema
dikes
CAESAR
jeden elektrikar mi pisal, ze 70tky nepotrebuje starter
co vy na to? skusali ste to dakto?
CAESAR
skusal som to zapojit bez startera na tie 2*40W tlmivky, ktore som dal paralelne a neslo to,
kedze starter nemam, tak ked som to zapol som s tym iskritkom zo zapalovaca parkrat kopol na fazu a nastartovala, hura, parada, uplny
mac gyver co?
NoN@me
Jeste ke stroboskopum :) :pac tohle jsou "elektricka zapojeni vseho mozneho" tak si dovolim rict ze strobac se zarivkou je dost na h****. Sam jsem stavel s 250w vybojkou (xenon) a to bily svetlo me dostava,obzvlast kdyz sem HI ... Pokud chcete nejaky podrobnosti,ozvete se a reknu vam vic. Na delta4 pages sou celkem dobry informace,a ja jsem svy schema navrhnul skoro podle nich...
Xenon rulezz !
KillBill
/CAESAR / - a to tam budes s tym zapikom behat kazdy den? co tak si kupin novy starter????? :mutant:
CAESAR
*killbill/
ono by to malo pre mna pozitivny vplyv, aspon by som pravidelne spaval a vstaval 16/8, ono to bolo skor myslene ako mac gyverovsky kusok vynaliezavosti v nudzi, kedze som student a nerobim,nekradnem,nedealujem,nevypalujem,,neprevadzam,nepasem kurvy..., tak nemam ziadny prijem, pavda-ono sa vzdycky cosi najde
dab
Sorry za blbou otazku, ale...
... prosim Vas vrci (bzuci) mi starter!! Podla mna by nemal, no ale proste bzuci a dost silno, pricom vybojka vpoho svieti, zapajal som podla schemy na starteri a verim si ze je dobre zapojene,,, v com muoze byt problem?? Som z toho :crazy: Fakt ze jo! Najprv som myslel ze to je tlmivka, aleba starter!!!! Tlmivku ani nepocut jak to? :eek:

Edit> jeejda tlmivka - Tridonic Atco, starter - Lumitec, jo a vybojka OSRAM SON-T Plus 150W

Akoze ide mi o toto... nechce sa mi verit ze je normalne ze bzuci starter!!!! NEVERIM proste, nuz a je z plastu tak co tam moze bzucat? Starter je len na to aby hodil 3kV a po rozsvieteni vybojky sa vlastne ma odpojit, nema uz vuobec pracovat!!!! To bzucanie.... ako by stale zapaloval... sa mi to nezda....:rolleyes:
Deda Mraz
dab: startér má vlastní vinutí k indukci VN napětí, je to taková minitlumivka (určitě sis všimnul, že ta plastová potvůrka něco váží), no a pokud je špatně vyrobeno (myslím tím nekvalitně), tak ty plechy rezonují... U tlumivky jako takové (předřadníku) se taková situace dá vyřešit zalitím emailem, který vteče na potřebné místo a ty plechy (nejsem elektroman, takže nevím, jak se jim správně říká :)) od sebe oddělí. U startéru se k tomu ale asi nedostaneš, a tak to vypadá, že se s tím buď naučíš žít, nebo si budeš muset koupit zapalovač nový...
dab
:confused: aaaach jo, no nic bude sa musiet kupit novy, ale kazdopadne dik za rychlu odpoved;)
Ke-Guglimugli
dab: A to ti bruci od zacatku, nebo zacal az ted? :confused:
Muj napriklad - taky plast, myslim, ze hoodne podobnej ;) - mruci taky, ale povazuji to za "state of obvious". Ten zvuk je asi o polovinu tissi nez treba vzduchovatko elite 800. Pripada mi to jako kryz prede kocka (co do intenzity) :D
Jo a zjistil jsem taky, ze pri startu (asi vterina bezprostredne po strceni do proudu) zabruci o neco vic. A pokud jeste neni zakroucena vybojka, taky to tak zustane. Jakmile ji ale vlozim, zvuk se upravi, jak jsem zminil vyse :)
Sori, esli jsem "offline" ;)
dab
vod zacatku (aspon myslim... si uz nespominam) ale viem ze nieco "brucalo ", len som myslel na tlmivku az dnes som zistil ze to robi starterr a mierne som zneistel :( , ale uz je to v poriadku (aspon si myslim). Som definoval zvuk pri zapalovani a zvuk "iba" rezonovania. Takze mi iba rezonuje, to nie je az take hrozne, hlavne ked puojde do skrine heh strojovne
Jo inac nezapinaj komplet bez vybojky, raz by si mohol odpalit starter.... aspon dufam :frog:
satansmaster
Když takhle pročítám noviny a sleduju tv tak zjišťuju že po nás pčr jde jak slepice po flusu. Sice slibujou že je malopěstitelé nezajímají, ale zas tak pravda to není. Mám doma svoji magickou skříňku a když si zahulím tak trpím úpornou stíhou.
Není tu někde návrh na autodestrukční zařízení v případě neoprávněného otevření skříně?
Tedy autodestrukce bezpečná. Hučí mi to kousek od postele a nerad bych zapoměl a ve stavu zhulenosti si pokazil pěstební proces.
Hledal jsem hledal ale nenašel. help plíííííís
Keft
Před časem jsem tento problém vyřešil pomocí kalkulačky a čipu z budíku. Dá se nastavit libovolný cyklus spínání v sekundách na kalkulačce s digitální přesností několika sekund za 24 hodin. Cena nepřesáhla 100kč ale vývoj mi trval řadu měsíců. Ten čas s tím strávený.....
hellman
Ahoj, mám takovej problém se kterým bych chtěl poradit. Jsem tu novej tak i v tom vyhledávání mám trochu zmatek. Včera jsem si koupil komplet sodík 400W. Místo tlumivky, startéru a kondenzátoru mám už komplet předřadník Layrton SM400. Na předřadníku pět děr. 2 jsou z flexošňúry (fáze a nula), dále do objímky (taktéž fáze + nula) no a dále je tam díra na uzemnění a s tou si nevím rady. Mám tam natáhnout uzemnění ze zástrčky (z flexošňúry)a do stejné díry natáhnout i uzemňovací kabel vedoucí do objímky(resp. ke stínidlu)? Nebo mám spojit uzemňovací drát z flexošňúry s uzemňovacím drátem kterej vede k objímce bez toho aby jsem to vubec přes ten předřadník vubec zapojil? Předem děkuji.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma