Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani II. - Klikni zde pro originální téma
nikolaj 01
dobrá práce, lepší si připlatit za tohle než za značku
radowann
Ahoj lidičky, hodlám zapojit dvě Věra 29 přes jednu větev, bude vhodný zdroj lpc -60-1050?sem celkem lama přes tohle a nerad bych zas koupil nakou blbost. Diky
Mr.Sordo
citace:
Původní příspěvek od radowann
Ahoj lidičky, hodlám zapojit dvě Věra 29 přes jednu větev, bude vhodný zdroj lpc -60-1050?sem celkem lama přes tohle a nerad bych zas koupil nakou blbost. Diky

Ahoj!
Já jsem si na Googlu našel tu Věra 29 a pak hned tu druhou.viz.foto.
No nevím!
Navíc,ta druhá Věra,má viditelně již dítě.No opravdu nevim.
S tí zdrojem si nejsem jistý,ale určitě bych to přes větev nelámal!LOL
!ZAU!
Mr.Sordo:umiram :D :D
radowann
Dikec chlapi, chladič objednanej :-)
radowann
Náhodou sem gurmán :-) obě hmmm krasavice waw
alesh
:)
Pokud chceš dvě Věry, musíš si připlatit a každý koupit vlastní zdroj nebo vybrat jiný. Např. HLG-120H-C1400B zvládne 2 Věrky (se štěstím 3) do 1.4A. MW zdroje jsou výborný, ale taky pěkně drahý.
Pokud bys chtěl levnější driver a nepotřeboval možnost stmívání, daj se taky použít levnější drivery z Číny. Účinnost je dobrá, otázkou je kvalita. Tu ti nikdo nezaručí.

a.
radowann
Píšu z mobilu, proto ta (Věra) :-) no uvidím jestli dam 1 čip na 1 zdroj nebo zainvestovat do jednoho lepšího. Jinak ten co sem psal jedno Vero utáhne tak jak má? Je to pro mne fakt španělská vesnice
B@JTík
Vy mi teda dáváte, kolegové, už jsem byl v podstatě rozhodnutej pro barevnej panel z číny a nějak mě to čtení zas posouvá jinam a k větším a větším investicím a starostem, sakryš ... i tak moc díky za spoustu užitečnejch informací ;)

Co byste doporučovali do půdorysu 800x600 (komín z europřepravek) výhradně na květ (SOG 3x5=15 řezů, 12/12 už od prvního dne, max. od třetího)? Bude tam adekvátní 6x Vero18, 3000K, CRI80 @1050mA (s tím high-voltage driverem od MW )? Nebo 2700K? Případně CRI90, 97? Co bude fungovat nejlíp? Je to sériový zapojení vůbec dobrej nápad, nelišej se příliš úbytky napětí na těch jednotlivých modulech? To katalogový rozpětí 26,6 - 32,5V se mi zdá dost veliký. Taky jsem si myšlenkově pohrával se dvěma drivery 150W, 1400mA, ale to za to při těch cenách asi nestojí, co?

A konečně, opravdu tam bude ZÁSADNÍ rozdíl výtěžku oproti nějakýmu TAKOVÝMU číňanovi? Má někdo přímý srovnání (při stejným příkonu) - stojí to vůbec za to?
alesh
citace:
Původní příspěvek od radowann
Píšu z mobilu, proto ta (Věra) :-) no uvidím jestli dam 1 čip na 1 zdroj nebo zainvestovat do jednoho lepšího. Jinak ten co sem psal jedno Vero utáhne tak jak má? Je to pro mne fakt španělská vesnice

Jo, ten jedno Vero29 zvládne. Pokud bys chtěl vyšší proud, LPC-60-1400 taky V29 utáhne. Pokud bys chtěl stmívání, můžeš použít HLN-60H-42 (A i B), HLP-60H-42 nebo HLG-60H-42 (A i B).

citace:
Původní příspěvek od B@JTík
Vy mi teda dáváte, kolegové, už jsem byl v podstatě rozhodnutej pro barevnej panel z číny a nějak mě to čtení zas posouvá jinam a k větším a větším investicím a starostem, sakryš ... i tak moc díky za spoustu užitečnejch informací ;)

Co byste doporučovali do půdorysu 800x600 (komín z europřepravek) výhradně na květ (SOG 3x5=15 řezů, 12/12 už od prvního dne, max. od třetího)? Bude tam adekvátní 6x Vero18, 3000K, CRI80 @1050mA (s tím high-voltage driverem od MW )? Nebo 2700K? Případně CRI90, 97? Co bude fungovat nejlíp? Je to sériový zapojení vůbec dobrej nápad, nelišej se příliš úbytky napětí na těch jednotlivých modulech? To katalogový rozpětí 26,6 - 32,5V se mi zdá dost veliký. Taky jsem si myšlenkově pohrával se dvěma drivery 150W, 1400mA, ale to za to při těch cenách asi nestojí, co?

A konečně, opravdu tam bude ZÁSADNÍ rozdíl výtěžku oproti nějakýmu TAKOVÝMU číňanovi? Má někdo přímý srovnání (při stejným příkonu) - stojí to vůbec za to?


6x V18 je pro ten prostor na horní hranici, ale pořád adekvátní. Pouze na květ bych vzal asi 3000K 80CRI. Můžeš vzít i 2700K 80CRI, rozdíl bude minimální. Nebo to míchnout půl na půl. Verze s vyšším CRI nemají víc červené, pouze míň zelené-žluté-oranžové-červené a proto bych je nedoporučil. Ten MW driver je jak dělaný přesně pro 6x V18. Při zapojení v sérii ti můžou být jednotlivý úbytky fuk, klidně si tam můžeš k tomu do série dát červenou diodku, která bude mít 2,4V (samozřejmě muí snést 1050mA). 6x V18 na 1400mA by bylo už asi moc na ten tvůj prostor.

Dal bych ruku do ohně, že ty Vera budou mít v reálu víc než dvojnásobný výkon - a příkon by měl být prakticky totožný.

Myslím, že momentálně je kombinace HLG-185H-C1050 + 6x Vero18 fakt dobrá volba. Za necelý 3,5-4 tis Kč 200W, top LEDky, top driver a navíc stmívatelný. Těžko se mi hledá lepší volba.

a.
B@JTík
Moc díky za upřesnění, přesvědčil jsi mě, jdu do toho. A míchnu to jak říkáš půl na půl, to není vůbec marnej nápad. Ještě, prosímtě, C1050A a C1050B je jen evoluce téhož? Když jsem si je ukázal vedle sebe, jedinej rozdíl jsem našel ve stupni krytí.

Teď ještě tak sehnat za cenu šrotu obří chladič, kterej by je zmáknul uchladit pasivně a jsem v sedmym nebi - tichej chladič až nad víkem v pokoji a dolu do bedny ke kytkám by prokukovali víkem jen čipy. Zkoušel jsem ho počítat u GAMA Aluminium a dostal jsem se přes 6000, tudy opravdu cesta nevede :(

Asi bych vzal zrovna i dva kousky maminám, myslíš 4000K 80CRI? Nebo doporučíš jinou kombinaci? Driver HVGC-65-1050B by byl s napětím úplně přesně na hraně, bojím se, že bude vypínat, nemáš nějakej tip?

To mám 8 kousků LEDek a od 16ti je doprava zdarma, tak kdyby se chtěl někdo třeba připojit napůl, nebudu nic namítat ;)

EDIT: Teď mi došlo, že růstové CFL mívají až někde 6500K, nebyla by tedy lepší pro maminy ta 5000K 70CRI s krásnejma 142 lm/W?
EDIT2: Tak si do té matkárny na 2x Vero18 asi prubnu TOHLE, pokud mě od toho někdo neodradíte.
radowann
díkec aleshi,viděl bych to teda na 2*vero 29 3500K,80CRI,zdroje lpc-60-1050,.....no a uvidím,jestli další kolo vůbec zapnu mazara?!Co myslíte jo nebo ne?třeba kvůli ir nebo já nevim...:-)
nikolaj 01
"Verze s vyšším CRI nemají víc červené, pouze míň zelené-žluté-oranžové-červené"

Aleshi kde ses to dočetl? hledal sem a nenašel..
alesh
To se asi nikde moc nedočteš. Přepočítal jsem distribuční grafy různých V18 a udělal z nich abolutní graf s reálným (optickým) výkonem. Takhle je můžeš porovnat hezky "na férovku".

a.
nikolaj 01
Hustý.. sice pro mě to moc výhodně nevypadá ale i tak kvete to pod tím 90cri jak kráva.
Sem zvědavej na porovnání výnosu. Jinak o g/w nemam obavy ta kytka v rohu napadena sviluška a třásenkama nakonec dala 30g v 6l air-potu.
alesh
citace:
Původní příspěvek od B@JTík
Moc díky za upřesnění, přesvědčil jsi mě, jdu do toho. A míchnu to jak říkáš půl na půl, to není vůbec marnej nápad. Ještě, prosímtě, C1050A a C1050B je jen evoluce téhož? Když jsem si je ukázal vedle sebe, jedinej rozdíl jsem našel ve stupni krytí.

Teď ještě tak sehnat za cenu šrotu obří chladič, kterej by je zmáknul uchladit pasivně a jsem v sedmym nebi - tichej chladič až nad víkem v pokoji a dolu do bedny ke kytkám by prokukovali víkem jen čipy. Zkoušel jsem ho počítat u GAMA Aluminium a dostal jsem se přes 6000, tudy opravdu cesta nevede :(

Asi bych vzal zrovna i dva kousky maminám, myslíš 4000K 80CRI? Nebo doporučíš jinou kombinaci? Driver HVGC-65-1050B by byl s napětím úplně přesně na hraně, bojím se, že bude vypínat, nemáš nějakej tip?

To mám 8 kousků LEDek a od 16ti je doprava zdarma, tak kdyby se chtěl někdo třeba připojit napůl, nebudu nic namítat ;)

EDIT: Teď mi došlo, že růstové CFL mívají až někde 6500K, nebyla by tedy lepší pro maminy ta 5000K 70CRI s krásnejma 142 lm/W?
EDIT2: Tak si do té matkárny na 2x Vero18 asi prubnu TOHLE, pokud mě od toho někdo neodradíte.

Ty verze driveru A a B se liší jen tím, že A má interní pot na stmívání a jde dát dolů jen na asi 50%, B verze má klaický MW 3v1 stmívání a jde stáhnout až k 10%. Krytí by mělo být stejný.

Pasivní chlazení je ideál, ale chce to fakt moc hliníku. Výkup kovu není špatný místo, párkrát jsem si tam něco vzal za 30Kč/kg. Je to ale spíš na menší projekty, těžko seženeš víc stejných nebo jeden dostatečně velký. Ale tak třeba se poštěstí. Dá se někde nakupovat přímo u Gama alu?
Ještě bych zauvažoval, jestli nechceš 1-2 větráčky, stačí opravdu minimální pohyb vzduchu a můžeš odepsat 75% hliníku.

Na vegetaci bych vzal 5000K 70CRI. Ten driver (HVGC-65-1050B) by je na 99% procent utáh, ale za tu cenu? Asi bych se nebál toho čínskýho driveru. Zatím jediný stížnosti, co jsem zachytil na různý čínký drivery bylo, že mají nižší proud než udávaj nebo proud klesá s rostoucím napětím a nebo že nemaj PFC. Neviděl jsem, že by to někomu něco odpálilo a účinnost je většinou taky docela dobrá.

a.
alesh
Bože zas dementní fórum, kde nejdou dát 2 obrázky k jendomu příspěvku...
Tohle mělo být ještě u těch grafů.
B@JTík
U GAMA Alu se snad přímo objednat dá, ale špatně komunikujou a doprava je drahá. Kdesi jsem u zeslovačářů četl, že to nejlevněji vychází snad přes eling.cz.

Ale pořád je to pro mě mimo realitu. Pro maminy mám celkem slušnej kus chladiče, úplně pasivně to sice asi nedá, ale když na něj nějak šikovně nasměruju (nebo přímo jím protáhnu) odtah z bedny, možná by to mohlo fungovat. Na květu hold asi zatím provizorně budou 6x CPU chladiče a budu shánět, možná nějaká velká, stará svářečka či nabíječka by mohla posloužit za dárce orgánů, případně juknu i na vrakáč, jestli by se nenašla třeba vhodná alu olejová vana, ze který by se to dalo vyřezat (moc na to nesázím, ale co kdyby).

Každopádně větráčky navíc nechci, jedině to opravdu šikovně zkombinovat s odvětráváním krabice, to bych ještě skousnul.

citace:
Původní příspěvek od alesh

Ty verze driveru A a B se liší jen tím, že A má interní pot na stmívání a jde dát dolů jen na asi 50%, B verze má klaický MW 3v1 stmívání a jde stáhnout až k 10%. Krytí by mělo být stejný.

Pasivní chlazení je ideál, ale chce to fakt moc hliníku. Výkup kovu není špatný místo, párkrát jsem si tam něco vzal za 30Kč/kg. Je to ale spíš na menší projekty, těžko seženeš víc stejných nebo jeden dostatečně velký. Ale tak třeba se poštěstí. Dá se někde nakupovat přímo u Gama alu?
Ještě bych zauvažoval, jestli nechceš 1-2 větráčky, stačí opravdu minimální pohyb vzduchu a můžeš odepsat 75% hliníku.

Na vegetaci bych vzal 5000K 70CRI. Ten driver (HVGC-65-1050B) by je na 99% procent utáh, ale za tu cenu? Asi bych se nebál toho čínskýho driveru. Zatím jediný stížnosti, co jsem zachytil na různý čínký drivery bylo, že mají nižší proud než udávaj nebo proud klesá s rostoucím napětím a nebo že nemaj PFC. Neviděl jsem, že by to někomu něco odpálilo a účinnost je většinou taky docela dobrá.

a.
alesh
Ale jo, stačí mírný vánek. A Vero nakonec zvládne i trochu tvrdší podmínky, neměl by být problém.

a.
spachal
>B@JTík: jen napad, co na to foukat klipsovym ventilatorem? Odber minimalni, cena zanedbatelna a svoji praci to udela vice nez dobre :]
Svetlo bych stavel tak, aby se pasivne uchladilo v extremu. To jest aby par hodin vydrzely tu teplotu ledky ve chvili, kdy by se nedejpriroda neco s ventilatory stalo. Jinak platit za cisty pasiv je opravdu zabava pro milionare :] ..
IronMED
Ahoj, poprosím vás o radu. Mám skříňku cca 0,8 x 0,8m a moje představa je, že bych po přečtení zdejších příspěvků použil VERO 18. Konkrétně 3x 4000K 80CRI a 3x 2700K 80-90CRI.

Pro růst bych nechal zapojené všechny tři 4000K a k tomu jednu 2700K.
Pro květ bych pak zapnul i zbývající dvě 2700K.
Celkem bych do toho pouštěl cca 75% výkonu a jestli se to reguluje proudem, vychází mi tedy cca 750mA.

Chtěl bych to spínat přes relátka Arduinem, takže bych musel mít jeden zdroj pro 4 a jeden zdroj pro 2 VERO18.

A teď ty dotazy....
1. Je to správná úvaha s dvěma větvema 3+1 a 3+3 nebo je lepší vybrat univerzální VERO, které by svítilo od začátku do konce? Ušetřím tím vůbec něco?
2. Jaké zdroje byste doporučili pro 4x VERO18 a pro 2x VERO18
3. Doporučujete pouštět do nich cca 50% výkonu, znamená to tedy cca500mA nebo je ten nominální proud už 1/2 max výkonu a mám to tedy zbytečně předimenzovaný?
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od spachal
>B@JTík: jen napad, co na to foukat klipsovym ventilatorem? Odber minimalni, cena zanedbatelna a svoji praci to udela vice nez dobre :]
Svetlo bych stavel tak, aby se pasivne uchladilo v extremu. To jest aby par hodin vydrzely tu teplotu ledky ve chvili, kdy by se nedejpriroda neco s ventilatory stalo. Jinak platit za cisty pasiv je opravdu zabava pro milionare :] ..


Dík za nápad, ale není to nic pro mě, to už bych na ten chladič našrouboval klasickej větrák. Jde mi spíš o minimalizaci zařízení, kabelů, zdrojů - takovejch těch věcí co s oblibou překážej a ještě snižujou spolehlivost, přidávaj na hluku. Asi opravdu udělám odtah z bedny (kterej tam bejt musí) nějak skrz žebra toho chladiče, případně jeho vyústění nechám alespoň na chladič foukat. Uvidím, jak se mi to povede poskládat.

citace:
Původní příspěvek od IronMED
Ahoj, poprosím vás o radu. Mám skříňku cca 0,8 x 0,8m a moje představa je, že bych po přečtení zdejších příspěvků použil VERO 18. Konkrétně 3x 4000K 80CRI a 3x 2700K 80-90CRI.

Pro růst bych nechal zapojené všechny tři 4000K a k tomu jednu 2700K.
Pro květ bych pak zapnul i zbývající dvě 2700K.
Celkem bych do toho pouštěl cca 75% výkonu a jestli se to reguluje proudem, vychází mi tedy cca 750mA.

Chtěl bych to spínat přes relátka Arduinem, takže bych musel mít jeden zdroj pro 4 a jeden zdroj pro 2 VERO18.

A teď ty dotazy....
1. Je to správná úvaha s dvěma větvema 3+1 a 3+3 nebo je lepší vybrat univerzální VERO, které by svítilo od začátku do konce? Ušetřím tím vůbec něco?
2. Jaké zdroje byste doporučili pro 4x VERO18 a pro 2x VERO18
3. Doporučujete pouštět do nich cca 50% výkonu, znamená to tedy cca500mA nebo je ten nominální proud už 1/2 max výkonu a mám to tedy zbytečně předimenzovaný?


Těch 1050mA je už samo o sobě 50% maximálního proudu, povolenejch maj 2100mA. Ke zbytku ať se vyjádřej spíš jiní, ale osobně bych si tak život nekomplikoval a zapojil bych to 3+3 (pokud seženeš vůbec vhodný řadiče), ta jedna 2700K navíc Ti v tom růstu IMHO nějak zásadně nepomůže. A pokud to chceš jak píšeš, můžeš to zapojit 2+2+2 s těma čínskejma řadičema co jsem odkazoval výše (900mA) a v případě že něco odejde můžeš dle potřeby vhodně kombinovat.
alesh
citace:
Původní příspěvek od IronMED
Ahoj, poprosím vás o radu. Mám skříňku cca 0,8 x 0,8m a moje představa je, že bych po přečtení zdejších příspěvků použil VERO 18. Konkrétně 3x 4000K 80CRI a 3x 2700K 80-90CRI.

Pro růst bych nechal zapojené všechny tři 4000K a k tomu jednu 2700K.
Pro květ bych pak zapnul i zbývající dvě 2700K.
Celkem bych do toho pouštěl cca 75% výkonu a jestli se to reguluje proudem, vychází mi tedy cca 750mA.

Chtěl bych to spínat přes relátka Arduinem, takže bych musel mít jeden zdroj pro 4 a jeden zdroj pro 2 VERO18.

A teď ty dotazy....
1. Je to správná úvaha s dvěma větvema 3+1 a 3+3 nebo je lepší vybrat univerzální VERO, které by svítilo od začátku do konce? Ušetřím tím vůbec něco?
2. Jaké zdroje byste doporučili pro 4x VERO18 a pro 2x VERO18
3. Doporučujete pouštět do nich cca 50% výkonu, znamená to tedy cca500mA nebo je ten nominální proud už 1/2 max výkonu a mám to tedy zbytečně předimenzovaný?

Čau,
já bych fouknul 6x V18 3500K 80CRI na HLG-185H-C1050B. Především proto, abys mohl použít ten zdroj. Má úplně všechny vymoženosti, vysokou účinnost a relativně dobrou cenu. 3500K 80CRI je fajn univerzální světlo.
Vero 18 bych jel na proudu, na kterým to testujou, tedy 1050mA.

a.
IronMED
Díky Aleshi, něco podobného jsem chtěl slyšet :)

Mám ještě jeden dotaz mimo.. Co je tohle za chip?
http://www.aliexpress.com/item/Newe...1700505178.html

To firma vezme multichip od BridgeLuxu a nějak ho modifikuje? Nikde jsem to na stránkách BL nenašel. Vypadá to cool, ale už z logiky, že tam staví komplet 8x200W, mi přijde trochu moc, ne?
alesh
Těžko říct, co tam dávaj. Možná v tom i pár čipů od BL bude, ale to nic neznamená, už jen proto, že BL prodává poměrně mizerný čipy (jen čipy, tohle vůbec netýká COB polí). Např. ve Vero jsou čipy od Toshiby...
Silně pochybuju, že to je něco, co by nás mělo zajímat.

a.
spachal
K tem 6x VERO18 pro box 80x80, to mi prijde na rust jako naprosto prepalene. Kvet, to je neco jineho, ale na rust bude dle meho nazoru stacit bohate polovicni vykon a to jeste s velkou rezervou. Nebal bych se i v rustu svitit teplotou svetla okolo 3000K, at muzes vyuzit potencial vsech sesti VERO18 i na kvet.
Idealni by byly dle meho dva drivery s dimmerem (regulaci), kvuli redundanci. Na rust to stahnout tak na 30-50% vykonu, zacit klidne s mensim vykonem a nize k zeleni (slecny mas u sebe, netreba svitit na celou plochu, intenzita svetla silne klesa se vzdalenosti), pokud by se Ti zdalo, ze se moc vytahuji (nebudou) nebo je rust pomaly (take nebude :] ..), trochu pritopit na vykonu. No a od prepnuti uz jet na 100%, ten jeden amper na chip bude presne akorat :]

Jo a pouzit KVALITNI folii na steny, to plati obecne, kdyz uz za svetlo platime, tak at neslouzi k ohrevu sten, ale odrazi se co nejvice tam, kam ma!
alesh
citace:
Původní příspěvek od spachal
K tem 6x VERO18 pro box 80x80, to mi prijde na rust jako naprosto prepalene. Kvet, to je neco jineho, ale na rust bude dle meho nazoru stacit bohate polovicni vykon a to jeste s velkou rezervou. Nebal bych se i v rustu svitit teplotou svetla okolo 3000K, at muzes vyuzit potencial vsech sesti VERO18 i na kvet.
Idealni by byly dle meho dva drivery s dimmerem (regulaci), kvuli redundanci. Na rust to stahnout tak na 30-50% vykonu, zacit klidne s mensim vykonem a nize k zeleni (slecny mas u sebe, netreba svitit na celou plochu, intenzita svetla silne klesa se vzdalenosti), pokud by se Ti zdalo, ze se moc vytahuji (nebudou) nebo je rust pomaly (take nebude :] ..), trochu pritopit na vykonu. No a od prepnuti uz jet na 100%, ten jeden amper na chip bude presne akorat :]

Jo a pouzit KVALITNI folii na steny, to plati obecne, kdyz uz za svetlo platime, tak at neslouzi k ohrevu sten, ale odrazi se co nejvice tam, kam ma!

Jak říkáš, pane. Proto všem doporučuju MW HLG-185H-C1050, stmívatelný, a s 6x V18 účinnost 94%!
A s tou fólií máš taky pravdu, LED bez optiky mají většinou vyzařovací úhel okolo 120° a tak je třeba co nejvíc odrazit zpět.

a.
IronMED
Fólie je jasná a ten zdroj se mi moc líbí. Jakým způsobem ho regulujete? Stmíváte to tím vestavěným potenciometrem nebo používáte PW modulaci nebo připojujete zdroj 1-10VDC? Jde mi o to, že to chci celé řídit Arduinem a zálivku, zvlhčování a ventilaci už mám vyřešenou. S tímhle nemám zkušenost, ale logika mi říká, že když do toho pustím 5V, tak prostě pojede na 50% výkonu. Já vím, že je to už taková blbost a asi by mě neubylo k tomu přijít a poštelovat to ručně, ale když už se dělám s komplet automatizací... :)
alesh
Hele, u tohohle driveru jou dvě verze.
1) HLG-185H-C1050A - má vestavěný potenciometr a proud jde stáhnout minimálně na cca 50%.

2) HLG-185H-C1050B - má vstup na 3v1 stmívání, tedy rezistorem, PWM, nebo 1-10V.

S Arduinem bych určitě volil "B" verzi a PWM regulaci.

a.
B@JTík
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=Tunnel+heatsink
moc pěkný chladiče, jen ta cena :(
radowann
Zdar, furt nějak tápu jaký objednat zdroje pro vera 29,který sou už na cestě :-) ,názory se nějak různí, četl jsem názor koupit HLG-185H-C1050B,abych vyuzil potenciál LEDek.tak newim.poradíte,vysvětlíte? :-)
B@JTík
Ale to je zase 1050mA, jako ten LPC-60-1050 co jsi chtěl původně, navíc je výkonově úplně přestřelenej (ani na tak nízkym napětí neumí pracovat). Spíš jsem měl na mysli, jestli nechceš zvážit alespoň LPC-60-1400 nebo ještě lépe pohledat něco, co dá těch 2100mA, aby jsi lépe využil potenciál LEDek. Na 1050mA by ti bývaly bohatě stačily opravdu jen ty Vero 18, co jsme objednávali my.

citace:
Původní příspěvek od radowann
Zdar, furt nějak tápu jaký objednat zdroje pro vera 29,který sou už na cestě :-) ,názory se nějak různí, četl jsem názor koupit HLG-185H-C1050B,abych vyuzil potenciál LEDek.tak newim.poradíte,vysvětlíte? :-)
radowann
Jo jasně sem to nějak nepobral....tu -1400 sem měl taky v hledacku,tak beru tu,ufff.du na dlouhej 🚬 dikec
radowann
Nemám v plánu je regulovat,proto tech 1050Má,tj 50%.nebo se mýlím? Jen se raději 5krát zeptám, než jednou špatně koupím.
Hajzl
nějak nechápu jak na tohle namontovat led........
http://www.ebay.com/itm/NEW-High-Po...=item27ee7710de

to asi nebude určený pro klasický ledky.........
B@JTík
Komu neva aktivní chlazení, nějaká inspirace je tu:
http://www.rollitup.org/t/diy-led-g...2#post-10854486
(zároveň by to mohlo nahradit vnitřní ofukovej ventilátor)

Asi to bude moje provizorium, než seženu pasiv. Napětí pro ventilátor bych rád bral paralelně od LEDky, pokud najdu vhodný, mrňavý DC/DC měniče, nejlépe kulatý - lípnout tam co je ta samolepka Intel, tím by to byla i celkem čistá práce bez zbytečných kabelů.
alesh
citace:
Původní příspěvek od radowann
Zdar, furt nějak tápu jaký objednat zdroje pro vera 29,který sou už na cestě :-) ,názory se nějak různí, četl jsem názor koupit HLG-185H-C1050B,abych vyuzil potenciál LEDek.tak newim.poradíte,vysvětlíte? :-)

Já jsem tu lidi možná trochu mystifikoval, s tím provozováním LED na 50% procent to neplatí absolutně. Např. červený LED při vyšších proudech trpí, naopak zrovna Vero dokáže poměrně dobře přestát jak vyšší proud, tak i teplotu. Proto se neboj do V29 pustit i k těm 2,1A. Chce to ale solidní chladič přece jen to cca 80W příkonu.

Od MW drivery, který bys mohl použít, okolo těch 2A:
HLP-80H-42 D
HLN-80H-42 D
PLN-100-48
PLC-100-48
LPF-90-48
PWM-90-48 D
NPF-90-42
LPC-100-2100
HVG-100-42 D
HLG-80H-42 D
CEN-75-42 D
CLG-100-48
Ty s déčkem jsou stmívatelný.

Teď už jen rozmyslet, jestli potřebuješ regulaci a najít nejlevnější. Regulace by podle mě nebyla špatná, můžeš jet zezačátku třeba na půlku (a tedy i účinněji) a pak to nakonec ohulit pořádně.
Nebo zkusit nějakou china driver...

a.
alesh
citace:
Původní příspěvek od B@JTík
Komu neva aktivní chlazení, nějaká inspirace je tu:
http://www.rollitup.org/t/diy-led-g...2#post-10854486
(zároveň by to mohlo nahradit vnitřní ofukovej ventilátor)

Asi to bude moje provizorium, než seženu pasiv. Napětí pro ventilátor bych rád bral paralelně od LEDky, pokud najdu vhodný, mrňavý DC/DC měniče, nejlépe kulatý - lípnout tam co je ta samolepka Intel, tím by to byla i celkem čistá práce bez zbytečných kabelů.

To je dobrej nápad s těma měničema. Na V18 bych se nebál je stáhnout tak kolem 7V a ani to neuslyšíš.

edit: Tohle by asi mělo fungovat.

a.
spachal
Ohledne tech zdroju .. Pokud se budeme bavit o Meanwell, ktery jakozto vyrobce je spolehlivy a ma vysokou ucinnost, certifikaty atd., podivejte se treba na serii HLG-185H:
http://www.meanwell.com/search/hlg-...185H-C-spec.pdf

Všechny uvedene zdroje maji ve vysledku cca 185W (proto to oznaceni), maji shodnou cenu, ale lisi se v "pomeru voltu a amperu". Takze napriklad uvadeny HLG-185H-C1050 je vhodny pro seriove zapojeni sesti VERO18, protoze pokud se podivate do datasheetu (http://www.bridgelux.com/wp-content...-2014.05.23.pdf), uvidite, ze optimum je napajeni okolo 30V s proudem 1A (to jest cca 30W). No a pokud tento zdroj poskytuje konstantni proud, pak v serii se napeti sesti VERO18 krasne nascita (6*30V) do 'moznosti' zdroje.
Pokud koupite HLG-185H-C1400, pak budete mit sice k dispozici proud 1.4A, coz pro VERO18 je take v pohode, bude svitit vice (a trochu vice topit, snizi se lehce ucinnost lm/W), ale zapojite jich jen ctyri do serie, zdroj toho vice neutahne (71V-143V). Takze treba dva siroke pasivni chladice, na kazdem 4x VERO18 a vlastni driver HLG-185H-C1400 a mate svetlo, ktere 'porazi' ve vysledku 600W HPS se skoro polovicnim prikonem a znatelne mensi produkci tepla. Jen je to opet reseni relativne drahe, musite si spocitat, za jak dlouho se vam to zacne vyplacet pri cene 'elektriky'.

U VERO29 to je podobne .. opet datasheet (http://www.bridgelux.com/wp-content...02014.02.03.pdf) ukazuje, ze optimum je 2.1A na cca 40V, coz jest cca 85W. Pokud to VERO29 'pustite' jen 1A, snizi se vykon na polovinu, ale svitit to bude take. Jen je to skoda penez :]
A naopak, pokud poradne 'pritopite' a pustite do VERO29 4A, svetelny vykon se (v porovnani s 2.1A) zvysi na cca 170% (ucinnost lm/W se s vyssim proudem snizuje, soucasne s nizsim svetelnym vykonem pri vyssi teplote - a topit to bude! ;] ). Ale usetrite pri nakupu dalsi VERO29..

Idealni by bylo mit samozrejme ke kazdemu chipu svuj vlastni driver, ale to uz lehce leze do penez. Proto zvazte, jaky realny vykon ve wattech potrebujete, jak velkou plochu osvetlujete a podle toho planujte nakup jak chipu, tak zdroju.
Bude lepsi z hlediska rovnomernosti osvetleni mit vice 'mensich' chipu ve svetle, nez jeden silny zdroj svetla (tri VERO18 misto jednoho VERO29), je zde ale problem v tom, ze pokud zapojite vice VERO18 do serie a jeden z chipu se znici, prestane svitit vse zapojene v dane vetvi (vsechny chipy na jednom zdroji), serie se rozpoji.

A pokud se budeme bavit o tom, jake je srovnani, je treba jiste, ze 6x VERO18 zapojenych na 1A (zminovany zdroj HLG-185H-C1050) vam udela lepsi sluzbu nez treba 'cinske 450W LED svetla'. To mluvim z vlastni zkusenosti s timhle svetlem, ktere mam, realny prikon byl cca 230W a svetlo je osazene nejakymi levnymi noname '3W' ledkami s nizkymi biny. A s timhle svetlem jsem i pri docela zbodanem pestu udelal na 1m^2 cca 240g.
Pokud bych nic nepotento a mel svetlo s 6x VERO18, jsem si jisty, ze vysledek by byl minimalne 250g, spise bych to videl okolo 300g, mozna i vice. Protoze ucinnost premeny 'proudu na svetlo' je v pripade VERO18/29 opravdu nekde jinde, v porovnani s levnymi chipy mozna 3-5x vyssi. A kolik svetla slecnam dodate, tak se vam odmeni, to je znama pravda..

Uz je to o neco jasnejsi? :]
Mr.Sordo
citace:
Původní příspěvek od spachal
....a mate svetlo, ktere 'porazi' ve vysledku 600W HPS se skoro polovicnim prikonem a znatelne mensi produkci tepla.
Uz je to o neco jasnejsi? :]

A to sis vypočítal,nebo si takto pěstoval?
Rozumím tomu hovno,ale teorie je jedna věc a druhá,uvést to v praxi.lol
spachal
V praxi jsem pestoval s levnym 'cinskym' svetlem, kde jsem navic posr*l i vlastni pest (silne zasolena zemina diky pridanemu kokosu, navic muj prvni LED indoor). Ve svetle jsou nejake levne Epistar nebo Epiled ledky, s vcelku tragickou ucinnosti lm/W.
A i pres to jsem zvladnul udelat na ctverecnim metru "1g/W" (prikonovy), s dobrou genetikou.

VERO18/29 maji _nesrovnatelne_ vyssi ucinnost, pokud budu hodne pesimisticky, tak 2x-3x. Takze "daji alespon 2x vice svetla", ktere slecny vyuziji.
Takze ne, VERO18/29 nemam vyzkousene v praxi a ano, je to zatim jen teorie. A ano, vyzkousim to v praxi, snad uz brzy :]
radowann
zdar,k těm pasivnim chladičům.....za dobrou cenu dle mého to nej http://www.alunet.cz/produkty/#druhy_krok
alesh
Tady máš to samý s o něco lepšíma cenama.

a.
B@JTík
Já mám rozjednaný Intel E29477-001 na socket 1366 - jsou širší než běžně dostupný pro sockety 1150/1155/1156 a hlavně výrazně vyšší. Maj měděný jádra pro lepší distribuci tepla. Vypadá toho hliníku na nich bejt docela dost, trochu doufám, že by to mohli dát i pasivně. A hlavně ceny jsou celkem lidový, protože firmy co stavěj herní mašiny dávaj chladiče "tuningový" a ty BOXový jim zůstávaj bez využití.

EDIT: Tak jsem ještě narazil na E97380-001(002) a jsem zase v čudu, vyznáte se někdo trochu v těch inteláckejch chladičích, na kterým je nejvíc hliníku?
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od spachal Takze treba dva siroke pasivni chladice, na kazdem 4x VERO18 a vlastni driver HLG-185H-C1400 a mate svetlo, ktere 'porazi' ve vysledku 600W HPS se skoro polovicnim prikonem a znatelne mensi produkci tepla.

citace:
Původní příspěvek od Mr.Sordo A to sis vypočítal,nebo si takto pěstoval?

citace:
Původní příspěvek od spachal V praxi jsem pestoval s levnym 'cinskym' svetlem, kde jsem navic posr*l i vlastni pest ...


No, tohle musím, aby to tu nějakýho potenciálního zájemce příliš nemátlo. Nějak mi utekla tahle vaše konverzace a až teď jsem se do ní pořádně začetl. Mr.Sordo se ptá na výrok o HPS a spachal odpovídá zjevně na něco úplně jinýho, pokusím se sem tedy já vnést nějaká, alespoň teoretická, fakta.

Za příklad si vezmu Vero 18, 3000K, CRI80

Při odběru 1400mA má typický úbytek napětí 30.4V, tedy příkon 42.6W
Při IDEÁLNÍM chlazení (25°C) vydá světelný tok 4890lm s účinností 115lm/W

8 ks má tedy příkon 340.8W při světelném toku 39120lm

Za druhý příklad si vezmu levnou HPS Sylvania SA SHP-TS 600W E40 SLV

Tady je to jednodušší, příkon 600W * účinnost 150lm/W = světelný tok 90000lm

------

Podtrženo, sečteno, aby Vero18@1400mA dohnalo 600W HPS Sylvania v produkci světla, potřebovalo by NE 8, ale 19ks s příkonem přes 800W! O spektru radši nemluvě, to si tu hraje naprosto klíčovou roli a je strašně špatně teoreticky uchopitelný. Ale LEDky si nekupujeme, abychom "poráželi" sodík s polovičním příkonem, ale protože je to elegantní, velmi kompaktní řešení a teplotu nám vypouští ne na kytky, ale na druhou stranu. Snad jsem to tímto uvedl na správnou míru a nikdo nebude očekávat neočekávatelné.

ZDROJE:
Datasheet Bridgelux Vero 18
Datasheet Sylvania SHP-S/SHP-TS Super
alesh
To není zas tak jednoduchý.

115 lm/W u Vera znamená účinnost asi 36%.
150 lm/W u HPS znamená účinnost asi 36%.

K tomu je třeba připočíst u HPS ztráty na stínitku (nejlepší stínítka asi 15-20%) a pravděpodobně horší spektrum.

Ve výsledku si myslím, že 8x Vero18 a 2x HLG-185H-C1400 bude poměrně zdatný soupeř 600W HPS.

a.
B@JTík
Až na ten vliv spektra to myslím docela jednoduchý je, resp. nemá cenu si to komplikovat.

Spotřebama balastů a ztrátama odrazem jsem to nekomplikoval záměrně, páč se podle mýho tak-nějak vyrovnaj, resp. s výsledky nezamávaj nijak zásadně. Stínidlo sice nějakou režii má, ale nasměruje fotony kolmo dolů (dobře zvolený a nastavený stínidlo). LEDky svítěj dost zeširoka a tu ztrátu si IMHO nahradíme na stěnách skříně. Asi to nebude úplně 1:1, ale rozdíly budou v jednotkách procent, rozdíl ve světelnym toku je 130% ve prospěch HPS. Nedovedu si představit, jak 39120lm zdatně soupeří s 90000lm. Jako kdybys proti sobě postavil v ringu 50kg drobečka a 115kg hulváta ;-)

EDIT: Nemluvě o tom, že teplotu LEDek 25°C dovede udržet málokdo a se stoupající teplotou se nůžky ještě rozevíraj (účinnost, tedy i světelnej tok, klesá).
alesh
citace:
Původní příspěvek od B@JTík
Až na ten vliv spektra to myslím docela jednoduchý je, resp. nemá cenu si to komplikovat.

Spotřebama balastů a ztrátama odrazem jsem to nekomplikoval záměrně, páč se podle mýho tak-nějak vyrovnaj, resp. s výsledky nezamávaj nijak zásadně. Stínidlo sice nějakou režii má, ale nasměruje fotony kolmo dolů (dobře zvolený a nastavený stínidlo). LEDky svítěj dost zeširoka a tu ztrátu si IMHO nahradíme na stěnách skříně. Asi to nebude úplně 1:1, ale rozdíly budou v jednotkách procent, rozdíl ve světelnym toku je 130% ve prospěch HPS. Nedovedu si představit, jak 39120lm zdatně soupeří s 90000lm. Jako kdybys proti sobě postavil v ringu 50kg drobečka a 115kg hulváta ;-)

EDIT: Nemluvě o tom, že teplotu LEDek 25°C dovede udržet málokdo a se stoupající teplotou se nůžky ještě rozevíraj (účinnost, tedy i světelnej tok, klesá).

Lumeny s tím nemají nic společného. Jak jsem psal, účinnost mají obě světla cca 36%, tedy z 1W příkonu vyrobí stejné množství fotonů. Nepodceňuj ztráty na stínítku, 15-20% je opravdu pro ta nejlepší a dobře nastavená.

LEDky těžko udržíš na 25°C, u Vera bysme mohli mluvit asi o 5% ztrátě vlivem teploty. LEDky opravdu září hodně ze široka, ale V18 při 1400mA si můžeš dovolit dát asi 30cm nad vrcholky - dost málo na to, aby ztráty byly zanedbatelný.

Když si to takhle propočtu, vychází mi, že u 600W HPS dopadá tam, kam má asi 173W s příkonem něco přes 600W.

U tohohle konkrétního případu LED asi 117W s přikonem 360W.

LED nebudou mít vyšší výnos než sodík, že mu ale budou zdatným soupeřem, za tím si stojím.

a.
B@JTík
Ono by se mohlo říct, že stejně jako nejde stoprocentně pracovat s lumeny (který zohledňujou citlivost oka), nedá se stoprocentně pracovat ani s fotony (který naopak nezohledňujou citlivost rostliny) a jsme zase oklikou u toho spektra, který nám tam dělá jednu velkou neznámou, kterou asi nikdy nebudeme schopni v celym rozsahu uchopit. Rozhodně rostlina nevyužije každý foton každé vlnové délky (podobně jako oko) a proto si myslím, že výpočet s lumeny bude realitě blíž, než výpočet s absolutně vyzářenou energií. Ale to už je spíš úvaha filozofická, nežli nějak exaktně vědecká.

Každopádně i z Tvých výpočtů tak nějak plyne, že se síly vyrovnaj při zhruba stejným příkonu. Ty tvrdíš, že LED na tom budou o něco líp, já si myslím že o něco hůř, ale až o tolik se nerozcházíme a výrok "'porazi' ve vysledku 600W HPS se skoro polovicnim prikonem" je myslím dostatečně uveden na pravou míru o což vlastně jediný mi šlo, aby si lidi nedělali zas nějak přehnaný, planý naděje.
spachal
No, ja uz s udaji o lumenech pracuji jen v pripade, ze se srovnavaji jednotlive ledky mezi sebou, to jest kolik proudu jsou schopne premenit na svetlo. Pokud by se mela delat nejaka srovnani, pak zcela urcite v luxech, coz je svetelny tok dopadajici na plochu, coz je to, co nas zajima :].

Ale OK, kdyz uz to porovnavate v lumenech, udelame si takovy priklad :]. Asi se shodneme na tom, ze 250W HPS ma neco okolo 25.000-35.000 lumenu. Abych byl alespon trochu objektivni, beru spodni hranici, takze 25.000 lumenu.

Moje ledkove svetlo (oznacovane jako "450W")jsem rozebral (abych odstranil kryci nereflexni sklo, ktere znatelne snizuje vykon) a co jsem nasel .. drivery, ktere souctove maji 200W. Celkovy prikon je 230W, zbytek jde tedy na ventilatory.
Drivery, ktere byly pouzite, maji ucinnost tak 85% a to jim hodne fandim ;]. Takze celkove do ledek jde 170W, pokud budu optimista. Pouzite ledky jsou bud Epistary, nebo Epiled, vzhledem k celkove cene svetla nejake odpadni biny. Pokud OPET budu optimista, maji tak 40lm/w ucinnost.

A jdeme scitat a nasobit :] .. V mem svetle se promeni 170W s ucinnosti 40lm/W na cca 6.800 lumenu. To je realny vykon svetla v lumenech.

Mno, ted si vezmete srovnani 250W HPS s timhle svetlem. Pokud by nekdo udelal s 250W svetlem na 1x1m plochy vynos 1g/W, budeme to povazovat za dobry vysledek :]. Takze 25.000 lumenu "vytvorilo" 250g sklizne. No a ja to same "udelal" s 6.800 lumeny .. (a realne to bude spise 30.000 vs. 6.500 lumenu). Plus 250W HPS ma realny prikon dejme tomu 270W, uvadene ledkove svetlo 230W.

Uz vidite, proc tohle 'lumenove' srovnani je jaksi blbost? :]

U VERO18/29 pocitame s prikonem, ne zadnymi kecy vyrobcu grow svetel, k tomu mame presne datasheety. V navrhovanem svetle neni zadna optika, reflektory, nebo kryci skla, ktera vykon tlumi, vsechen svetelny tok jde primo na slecny. Verim tomu, ze kdo tohle svetlo zacne vyrabet, hrde jej oznaci jako "1200W" nebo nejakou podobnou chujovinu ;] ..

Ale mate pravdu, jedine o cem se muzeme konkretne bavit, je vysledek. Vzhledem k tomu, ze uz par lidi zde ma VERO nakoupene (a ja bych mel mit vysledek do konce roku), muzeme se konkretne bavit az bude realny vysledek pestu. Do te doby jsem presvedceny, ze 8x VERO18/1.4A bude lepsi, nez prumerna 600W HPS vybojka.
A pokud se zadari, mel bych mit srovnani s Gavita1000 :]
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od spachal Pokud by nekdo udelal s 250W svetlem na 1x1m plochy vynos 1g/W, budeme to povazovat za dobry vysledek :]. Takze 25.000 lumenu "vytvorilo" 250g sklizne. No a ja to same "udelal" s 6.800 lumeny


No, a je ti jasný, že tohle číslo je naprosto bezvýznamný (250g/250W=1g/W) protože neříká vůbec nic o tom, jestli jsi pro dosažení takový sklizně svítil těm kytkám těch 250W 2 měsíce nebo půl roku? Tedy kolik jsi jim vlastně skutečně toho světla dodal a kolik spálil proudu? Zkus to takhle, když už:
http://grower.cz/pestovani/navody/o...tirny/3.html#21
spachal
Mam takovy pocit, ze co se tyce delky a casu sviceni, bude zalezet hlavne na genetice, ne na typu svetla :]. Slecny, na ktere bych svitil pul roku, tak takove bych chtel videt ..
Nevim zase ja, co's vlastne myslel tim vypoctem (250g/250W=1g/W), psal jsem jen o tom, ze v boxu metr na metr plochy je dle meho dostat z 250W HPS celkem 250g takove vcelku uspesne kolo, nehlede na to, ze na takovou plochu se pouziva hlavne 400W.

Ale ze's to ty, podival jsem se do reportu, kosa presne dva mesice po prepnuti (hlina, presazeni z 3L pouch potu do 11L kvetniku), tri genetiky (JH, Chronik a CBD Mango). Rustova faze asi tri tydny, zakorenene rizky. Takze (21 x 18 x 0.23) + (60 x 12 x 0.23) == ~ 252kWh. hypoteticky vynos na 1kg je 230/252 == 0.9
Tenhle vypocet osobne povazuji za hovadinu, protoze zcela nezapocitava nejen jakekoliv jine naklady, ventilace, substraty, hnojky ap., ale take ani genetiku, 'povedenost' kola a zpusob pestu (hlina, hydro, areo ..).
Ale pokud to takhle chces, jsi spokojen s vypoctem? :]
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od spachal
Mam takovy pocit, ze co se tyce delky a casu sviceni, bude zalezet hlavne na genetice, ne na typu svetla :].

Já mám pocit, že bude záležet hlavně na tom, jak moc je chceš nechat narůst - kdy je přepneš.
citace:
Původní příspěvek od spachal
Nevim zase ja, co's vlastne myslel tim vypoctem (250g/250W=1g/W), psal jsem jen o tom, ze v boxu metr na metr plochy je dle meho dostat z 250W HPS celkem 250g takove vcelku uspesne kolo

To ty jsi psal o výnosu 1g/W (opakovaně) a snažil se na něm srovnávat jednotlivá světla. Já jen přepsal do vzorečku co ty jsi řekl slovy a upozornil tě, že takové číslo nemá žádnou vypovídací hodnotu.
citace:
Původní příspěvek od spachal
hypoteticky vynos na 1kg je 230/252 == 0.9

To je MOC dobrá práce, doufám, že jsem neudělal chybu, že jsem už skoro objednanýho číňana zavrhnul a šel do těch Bridgeluxů. Účinnost mít vyšší budou, to je bez debat, ale ten číňan svítí skoro výhradně v červenym spektru, aby nakonec nebyl ve výnosu lepší (nebo alespoň srovnatelnej). Ostatně profi světla jako HydroGrow, co lámou výnosový rekordy, taky pořád svítěj barevně.
citace:
Původní příspěvek od spachal
Tenhle vypocet osobne povazuji za hovadinu, protoze zcela nezapocitava nejen jakekoliv jine naklady, ventilace, substraty, hnojky ap., ale take ani genetiku, 'povedenost' kola a zpusob pestu (hlina, hydro, areo ..).

Navrhni lepší, podle mě je to pro porovnání světel nebo pěstebních postupů, případně strainů (při zachování ostatních proměnných) ta nejlepší jednoduchá metoda, kterou máme k dispozici (vlastně jediná jednoduchá). Mě osobně je velmi užitečná.
citace:
Původní příspěvek od spachal
Ale pokud to takhle chces, jsi spokojen s vypoctem? :]

Já moc, ale hlavně aby jsi byl spokojen ty ;-)
alesh
citace:
Původní příspěvek od B@JTík
Ono by se mohlo říct, že stejně jako nejde stoprocentně pracovat s lumeny (který zohledňujou citlivost oka), nedá se stoprocentně pracovat ani s fotony (který naopak nezohledňujou citlivost rostliny) a jsme zase oklikou u toho spektra, který nám tam dělá jednu velkou neznámou, kterou asi nikdy nebudeme schopni v celym rozsahu uchopit. Rozhodně rostlina nevyužije každý foton každé vlnové délky (podobně jako oko) a proto si myslím, že výpočet s lumeny bude realitě blíž, než výpočet s absolutně vyzářenou energií. Ale to už je spíš úvaha filozofická, nežli nějak exaktně vědecká.

Každopádně i z Tvých výpočtů tak nějak plyne, že se síly vyrovnaj při zhruba stejným příkonu. Ty tvrdíš, že LED na tom budou o něco líp, já si myslím že o něco hůř, ale až o tolik se nerozcházíme a výrok "'porazi' ve vysledku 600W HPS se skoro polovicnim prikonem" je myslím dostatečně uveden na pravou míru o což vlastně jediný mi šlo, aby si lidi nedělali zas nějak přehnaný, planý naděje.

Tak tady pozor, fotony jednotlivých vlnových délek by se s přimhouřením oka daly počítat 1:1. McCreeho křivka má minimum 0,6 maxima. Pokud bys chtěl přepočítat radiometrický výkon na fotony, HPS má asi 5uE/W, Vero 3000K 80CRI asi 4,95uE/W.

Křivka, podle které se přepočítávají lumeny má maximum v 555nm (tedy přibližně v minimu McCreeho křivky) a už třeba fotony o vlnové délce 650nm (určitě poměrně účinná vlnová délka) jsou váženy 1/10 toho, co zelené. Tolik k přesnosti fotometrických jednotek pro biologii.

Mimochodem, HydroGrow LEDky jsou v porovnání s CXA3070/Vero předražený mrdky. A když se podívám na jejich stránky, vidím, že nějaká COB světla taky mají.

Jinak si myslím, že to, co tu doporučuju (MW HLG-185H-C1050 + 6x Vero18), když postavíš 2x vedle 600W HPS, bude +- plichta. A to samozřejmě mluvím o nový, kvalitní výbojce s kvalitním stínidlem a elektronickým předřadníkem - což už je taky záležitost okolo 5 tisíc. Ty LEDky dáš dohromady za 10 tis + spousta času.

a.
alesh
Kdo má v plánu si koupit Vero29/18/13, koukejte se po nový verzi - koná se asi 7mi procentní zvýšení výkonu.

Rozdíl poznáte v číselném označení
BXRC-35E2000-C-23
BXRC-35E4000-F-23
BXRC-35E10K0-L-23

e: Data sheety najde tady.

a.
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od alesh

Tak tady pozor, fotony jednotlivých vlnových délek by se s přimhouřením oka daly počítat 1:1. McCreeho křivka má minimum 0,6 maxima. Pokud bys chtěl přepočítat radiometrický výkon na fotony, HPS má asi 5uE/W, Vero 3000K 80CRI asi 4,95uE/W.

Křivka, podle které se přepočítávají lumeny má maximum v 555nm (tedy přibližně v minimu McCreeho křivky) a už třeba fotony o vlnové délce 650nm (určitě poměrně účinná vlnová délka) jsou váženy 1/10 toho, co zelené. Tolik k přesnosti fotometrických jednotek pro biologii.

Mimochodem, HydroGrow LEDky jsou v porovnání s CXA3070/Vero předražený mrdky. A když se podívám na jejich stránky, vidím, že nějaká COB světla taky mají.

Jinak si myslím, že to, co tu doporučuju (MW HLG-185H-C1050 + 6x Vero18), když postavíš 2x vedle 600W HPS, bude +- plichta. A to samozřejmě mluvím o nový, kvalitní výbojce s kvalitním stínidlem a elektronickým předřadníkem - což už je taky záležitost okolo 5 tisíc. Ty LEDky dáš dohromady za 10 tis + spousta času.

a.


Kouknul jsem na tu křivku pro přepočet lumenů a docela mě zaskočila, asi jsem ji viděl poprvé (ale spíš už hovno pamatuju) a samozřejmě máš naprostou pravdu, na rostlinu se to aplikovat nedá, sypu si popel na hlavu.

Chtělo by to podobnou křivku citlivosti kyti v době květu :)
S obecnym radiometrickym výkonem dost dobře nevystačíme.

EDIT: Navrhuju jednotku Bloomen ;)

Co se HydroGrow týče, celkem často o nich bývalo slyšet ve spojení s takovejmahle věcma:
http://www.dutch-passion.nl/en/news...the-grow-diary/
asi bych je úplně automaticky za mrdky nepovažoval. Ale za předražený ano ... o tom žádná.

U tý ekonomický série nějakej COB je (viz obrázek), ale údajně poskládanej z vlnovejch délek 440, 470, 525, 640, 660 a 740nm - i na tý fotce se tváří každej čip jinak a svítí to červeno-fialově, jako klasický barevný skládačky. Že by COB na zakázku??? Nebo to takto někdo vyrábí? Čerti vědí ... ale přišel by vhod ...

Jáááááj, no s těma novejma verzema Bridgeluxů věčná škoda sakra, už jsou v Praze na celnici starý :(
alesh
Odkud jsi objednával ty Vera? Myslím nikolaj, že je objednával z Digikey a říkal, že se celnici vyhnul.

a.
B@JTík
Máme je taky z DigiKey, jsou teď na celnici, tak uvidíme, zda je propustěj nebo zadržej, je to vždycky na rozmaru celníka a hlavně kolik tam maj zrovna práce. Nikolaj objednával chytře chviličku před Vánoci, když tam maj největší nával, to projde bez clení skoro všechno ...
alesh
Taky možnost. Ještě mě napadá, jestli sis nezvolil jiný způsob přepravy? Nikolaj to měl přes DHL-ko.

a.
B@JTík
Aji nám to jde DHLkem, ale nesejde na tom, skrz tu celnici to prochází ať to jde čímkoliv. Jen, když je nábuch, přehazujou ty malý z jedný strany na druhou, aniž by se jima zabývali. A nestíhaj docela často, mám s tím svý zkušenosti, importoval jsem obchodní zboží spoustu let. Každopádně se v žádnym případě nemůžeš spoléhat, že když to někomu prošlo, projde Ti taky, tak to nefunguje, je to o konkrétnim celníkovi, vytíženosti a tak nějak o štěstí ...
alesh
Taky mám už pár let zkušeností, cca tak 20 zásilek. Výsledek? Všechno z Číny bez cla, všude odjinud se clem.

a.
B@JTík
Z Číny mi chodili většinou veliký balíky se zbožím k dalšímu prodeji a jelikož to jen tak bez cla propustit nejde, tak tam mnohdy trčeli na ty celnici i přes tři týdny, když byla zasekaná. To je přesně situace, kdy ty minibalíčky prostě neřešej, protože nezvládaj ani ty velký, který se proclít musej. Ale kolikrát se mi stalo, že mi zadrželi i prťavej balíček s drobnostma z Číny. Ale i to, že mi obrovskej balík za víc jak 40000 z USA propustili - až později jsem zjistil proč, nechal jsem si do něj nenápadně přibalit karton Lucky Strike's bez filtru, celník ho našel, špatně to pochopil, stopil ho a balík pustil dál :-D ... jen taková perlička, ne že bych k tomu někoho chtěl navádět.
spachal
Kdyz uz jsme OT ;], jeste doplnim, ze pokud si deklaranti na DHL preci jen balicku vsimnou, uz uctuji vypalne stejne jako Ceska posta, bohuzel (mimo pripadne clo a DPH). Sice mensi, ale i tak .. :/
S importem i exportem mam take vcelku dlouhodobe zkusenosti, kdyz je to firemni, neresime DPH (pouze clo), 'nula od nuly pojde', ale pri soukromych balickach se ridi, dle meho, podle velikosti zasilky. A VERO jsou nastesti male :]
nikolaj 01
Malá ukázka: z leva Strawberry Amnesia na pravo Critikal Jack Herrer na kosu maj jít 3.3. (pudou dřív nemam co hulit) První kytky který u mě kvetly pod verem. Ten rozdíl je ohromnej oproti předchozímu setupu. Nerad bych to zakřiknul ale vypadá to že světla mám pořešený na 5 let dopředu
lolo
Zdravím vás,
chcel by som sa opýtať, či mi viete poradiť potenciometer k tomuto zdroju? Najlepšie niečo z mousera, keďže odtiaľ beriem zdroj. A poprípade aj to 10V PWM, alebo 1 ~ 10Vdc, ja tomu nerozumiem :confused::confused::confused: mohlo by to byť niečo lacnejšie, ale zasa niečo čo viete, že vydrží :D budem vám veľmi vďačný :) a ešte by bolo super, ak by to bolo jednoducho zapojiteľné. Ďakujem
spachal
>nikolaj 01: nu, toz jsem za mesic MIMORADNE zvedavy na vysledek, zatim vypada moc dobre!

>lolo: ahoj, podle specifikaci to ma interni potenciometr, ten nestaci? :]
lolo
interný má iba A-čkový model, alebo to zle chápem? na B-čkové treba niečo z potenciometra, 10V PWM alebo to 1 ~ 10Vdc. , čiže bez toho sa nedá regulovať, či?
alesh
citace:
Původní příspěvek od lolo
interný má iba A-čkový model, alebo to zle chápem? na B-čkové treba niečo z potenciometra, 10V PWM alebo to 1 ~ 10Vdc. , čiže bez toho sa nedá regulovať, či?

Chápeš to dobře, Ačkový ma interní a jde ztlumit na 50%, Bčkovej potřebuje externí.
Můžeš si vybrat jakkýkoliv 100kOhm, tzn. jakkýkoliv z těchto tří odkazů:
http://cz.mouser.com/Passive-Compon...9q0yp?P=1yzotm4
http://cz.mouser.com/Passive-Compon...9q0yl?P=1yzotm4
http://cz.mouser.com/Passive-Compon...9q0yr?P=1yzotm4

a.
spachal
Ahoj, mas pravdu, prehlednul jsem se .. Takze pokud chapu datasheet spravne (http://www.mouser.com/ds/2/260/HLG-...spec-264052.pdf, strana 5), mel by stacit 100k resistor (potenciometr), k vyberu treba zde, pripadne najdes nejaky lokalni kramek s elektronikou: http://www.gme.cz/products/search?t...tenciometr+100k.
Neni to zcela presna regulace, ale pro nase ucely si myslim staci bohate. Jen se nebude dat driver ztlumit zcela na nulu, ale od toho mame vypinac na napajeni driveru :]. Pro plny vykon bych jeste k potenciometru zaradil do obvodu vypinac.

Zapojeni jsem nasel treba zde :] http://www.honzikovyvlacky.cz/wp-co...3/09/mereni.jpg. Neni to presne schema, ale princip pochopis, odmysli si ledku a merak ve schematu, misto baterie je vystup z driveru.
Ve vysledku by to melo vypadat nejak takhle: https://reefledlights.com/wp-conten...on_sodlered.jpg

Pokud se neda zdroj regulovat odporem, pak kecam blbosti a smaznu to, pripadne me opravte. Ale ten datasheet snad nekeca :]

//edit: alesh byl rychlejsi :]
lolo
Ďakujem chalani, veľmi ste pomohli :)
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od spachal
Kdyz uz jsme OT ;], jeste doplnim, ze pokud si deklaranti na DHL preci jen balicku vsimnou, uz uctuji vypalne stejne jako Ceska posta, bohuzel (mimo pripadne clo a DPH). Sice mensi, ale i tak .. :/

Tak přátelé, vězte, že "výpalné" za celní řízení ze strany DHL činí od minulého měsíce minimálně 490,-Kč

http://www.dhl.cz/cs/dulezite_informace/010615.html

Já normálně myslel, že mě asi trefí šlak ...
DPHčko nás neminulo, ale LEDky jsou doma.
spachal
jj, "Záruka DHL v celním řízení" je od 7.ledna zvysena na 2%, min. 490Kc, max. 2000Kc. Utahli srouby pekne pozvolna, v listopadu na 290Kc, ted tohle .. klasicke postupne vareni zaby ..
Hajzl
nějak jsem nepochopil k čemu mi ta "záruka" je, krom toho že platim více.........
alesh
Musel by sis to na celnici vyřídit sám...

a.
B@JTík
Q 12: Nedali jste mi možnost se rozhodnout - proclení zajistí DHL vs. proclení si zajistí klient sám.
DHL v rámci expresních přeprav zásilky proclívá automaticky ihned po příjezdu do ČR. Z provozních důvodů u zásilek pro soukromé osoby probíhá úhrada vyměřeného cla a daní společností DHL. Dle přepravních podmínek bodu 1 – „Proclení, vývozy a dovozy“ může DHL jednat jako příjemce k provedení celního odbavení a celního prohlášení.

Zdroj: Questions and Answers - Záruka DHL v celním řízení

Je to normální ojeb a zlodějina ... účtování služby, kterou si nikdo neobjednal a o kterou nikdo nestojí, kde balíček je jako rukojmí vhodnej k vydírání (nezaplatíš - nedostaneš). Podle mě maj prostě po krk malejch, kusovejch zásilek (spousta práce, málo peněz - ve srovnání s těma velkejma, firemníma), tak prostě zkoušej co se do nás vejde a na ztráty nehleděj. Podle mě tímto všechny malý zákazníky ztratili a až ti malí vyrostou, nijak zvlášť se k nim nepoženou - podřízli si vlastní větev. Osobně už s DHL nikdy víc. Naštěstí se začíná rozmáhat do globálních rozměrů pár dalších, třeba švédská pošta, ti snad zlodějskýmu DHL, FedExu a podobným trochu zamotaj hlavu ...
alesh
citace:
Původní příspěvek od alesh

[...]
Nepodceňuj ztráty na stínítku, 15-20% je opravdu pro ta nejlepší a dobře nastavená.
[...]

Tak aby se neřeklo, tady jsu nějaká data:


Greenbeams with Philips Green Power CMH 315W

-- Greenbeams reflective material reflectivity, according to Cycloptics: 95%
-- Relative amount photons emitted by the lamp that exit the reflector after a single bounce, according to Cycloptics: 95%
-- Relative amount of photons emitted by the lamp that exit the reflector, according to Cycloptics: 92.3%
-- Relative amount of photosynthetic photons emitted by the lamp (400-700nm) that exit the reflector: 76.84%
-- Reduction in photosynthetic photons (400-700nm) exiting the reflector as compared to emitted by the lamp: 23.16%


Gavita PRO DE HPS 1000W

-- Gavita 'HortiStar' reflective material reflectivity, according to Gavita: 96%
-- Relative amount photons emitted by the lamp that exit the reflector after a single bounce: unknown
-- Relative amount of photons emitted by the lamp that exit the reflector: unknown
-- Relative amount of photosynthetic photons emitted by the lamp (400-700nm) that exit the reflector: 80.95%
-- Reduction in photosynthetic photons (400-700nm) exiting the reflector as compared to emitted by the lamp: 19%


a.
Hajzl
tak včera jsem si vyzvednul na poště chladiče pro led. Koupil jsem na aukru použité. Jsou to intelácké chladiče - 3 typ E97379-001 a 3 E97378-001 (s měděným jádrem) s cenou 29kč kus :) i s poštou za 244kč :)
Aspire
Caute
Som uplny amater aj ked nieco som uz precital...Box asi 80x80.Som skor za to plne spectrum ako ma byt,Nepredavaju sa aj kvalitne COB full spectrum?Nasiel som nieco len ci je to dobre http://www.alibaba.com/product-deta...1570418632.html Ale co poviete na toto..zo vsetkeho po jednom kuse + 1cervena 3000 naviac

V18-2700-80-1ks 20W
V18-3000-80-2ks 20W
V18-3500-80-1ks 20W
V18-4000-80-1ks 20W
V18-5000-70-1ks 20W
Pochopil som spravne ak ma V18 max30W malo by sa pustat menej,na tych 20W?
To je spolu 120W... staci to?Alebo skor nieco taketo:

V18-2700-80-1ks 20W
V29-3000-80-1ks 60W
V29-3500-80-1ks 60W
V18-4000-80-1ks 20W
V29-5000-70-1ks 60W

Tiez som ubral tych 25% z maxima zo vsetkych COB.Malo by to byt 220W.Len neviem ci nebudem problem s rozmiestnenim...
nikolaj 01
Jako podle mě stačí s odřenejma ušima i tech 120w ,ale nemíchal bych takhle zběsile barevnou teplotu. Jako k tomu žádnej důvod není. Kytky budou zmatený.
Jestli taky věříš tý teorii z barevnou teplotou jinou na květ a růst ( podle mě naprostej nesmyls) tak můžes vzit třeba ty 4000k 6x. jako "univerzální" řešení problému kterej neexistuje...

Kdybych si ty vera kupoval znova vemu 3000k 90 cri všechny. Rozhodne bych nešel do teploty nad 4000k.
Aspire
A mas k tomu dovod aby si nesiel nad 4000K?Pre rastliny myslim je dolezite cele spektrum aj ked v urcitych%...najviac teda ta modra a cervena.
Ci uz je to na imunitu rastlin alebo nejaky iny cyklus...
Chlorofyl A je citlivy na vrchol 430nm a 660nm a chlorofyl B na vrchol 460nm a 630nm.
Teraz mozno poviem blbost ale da sa urcit napr.430nm kam presne to spada pod stupnicu Kelvina?Vsade je to inak znazornene a pisane
nikolaj 01
Mám, vidím jak to roste pod těma 2900k. Roste i kvete to parádně takže kupovat kvůli cca 10 dnům růstu teplotu nad 4000k mě přijde jako kravina.
Samozdřejmě je sto teorii který ti zdůvodněj proč si to komplikovat ,ale zeptej se sám sebe: stojí ti všechny ty komplikace za 2% zlepšení? Mě ne...
nikolaj 01
Jinak bude lepší na ten tvůj prostor dat 6x vero29 jestli chceš pořádnou úrodu. Jestli to máš čistě na test tak do tý 6x V18 naper po 30w.
Aspire
A ta 4000to je vlastne biele svetlo?Vraj biele obsahuje vsetky spektra ale ako vravis je 100teorii...
6xV29 je uz dost..Chcel som do tych 200W max 250...
10 dni?od semena to trva dlhsie predsa preto ta modra...
Pozeral som tie Vera a bolo tam Vero29 Optic...je lepsie s optikou alebo bez..Vraj silnejsie svietia ale asi sa meni uhol...
alesh
citace:
Původní příspěvek od Aspire
A mas k tomu dovod aby si nesiel nad 4000K?Pre rastliny myslim je dolezite cele spektrum aj ked v urcitych%...najviac teda ta modra a cervena.
Ci uz je to na imunitu rastlin alebo nejaky iny cyklus...
Chlorofyl A je citlivy na vrchol 430nm a 660nm a chlorofyl B na vrchol 460nm a 630nm.
Teraz mozno poviem blbost ale da sa urcit napr.430nm kam presne to spada pod stupnicu Kelvina?Vsade je to inak znazornene a pisane

Aby mělo světlo specifikovanou barevnou teplotu, je třeba, aby bylo bílé. Aby bylo světlo bílé, musí v něm být zastoupena jak červená, tak i zelená a modrá. Když to budeš takhle bláznivě míchat, tak 1) budeš mít v každým koutu jiný odstín, 2) vůbec si nepomůžeš ve smyslu, že bys měl víc barev.

Kup si 6x V18 3000K 80CRI (vyšší CRI nemá smysl) a MW HLG-185H-C1050B (taková univerzální rada tady :)). To budeš mít asi 190W.

a.
nikolaj 01
Vše už tady bylo napsáno.
Do toho vera29 můžeš pouštět kolik chceš, klidně 150w jde oto že až budeš chtít vic světla akorát zesílíš zdroj.
To číslo (4000k) je teplota bílý barvy jestli je víc do žluta nebo modra.
Optika a konektory sou podle mě vyhozený prachy.
Aspire
Preco vyhodene panize?
150W? A neznizuje sa zivotnost?respektive asi rastie teplo...
Srry za tie otazky:D Lebo co som cital v PDF Vero 29 pisane bolo toto Nominal Current
2100mA, 38.6V, 81W....To je akoze optimum?A niekto uvadza ze by to malo spalat pod 80W ....
nikolaj 01
Nečekal sem že to pochopíš takhle.... 6x v29 může bežet klidně na 150w. Ne jedno.
Obědnej jak píše alesh...
Aspire
Vdaka za radu...
takze 6xV18,3000 80CRI, MW HLG-185H-C1050B dajme tomu 180W.../kolko sa da ocakavat/,?
S tym driverom tam treba zakupit este ten regulator koli stmievaniu ze?
Cize sa bude dat zmensovat Wataž napr aj na 100W?
alesh
citace:
Původní příspěvek od Aspire
Vdaka za radu...
takze 6xV18,3000 80CRI, MW HLG-185H-C1050B dajme tomu 180W.../kolko sa da ocakavat/,?
S tym driverom tam treba zakupit este ten regulator koli stmievaniu ze?
Cize sa bude dat zmensovat Wataž napr aj na 100W?

Spotřeba bude 195W +- 3W včetně driveru. Buď můžeš koupit HLG-185H-C1050A a půjde to stmívat na 50% přímo na driveru. Nebo HLG-185H-C1050B a půjde to stmívat 10-100% a budeš potřebovat 100k potenciometr, kterým se to bude regulovat (otázka pár desetikorun). Výhoda taky je, že ten potenciometr si můžeš dát kam chceš.

a.
Aspire
Dufam vam nevadia tie otazky aj ked najradsej by som zcal od zaciatku ale neviem kde :D
1.V18 zere optimum 31W ale mal by sa pustat na 20W koli zivotnosti?
Preto nechapem tomu 195W mi zozere ked 6x30 je 180W
2.Ten driver 185 je maximalne na 175W LED aha kukaj http://www.czech-meanwell.eu/HLG-18...2W-15V-d240.htm
lolo
http://cz.mouser.com/ProductDetail/...7%2f%252b0Dk%3d tento potrebuješ
spachal
Plochu mas 0.65m^2, takze s 180W KVALITNIHO ledkoveho svetla muzes byt v klidu, to bohate staci a mimo jine nebudes mit problemy s teplotou. Na VERO29 bych se v tomto pripade vykaslal, utratis spise vice penez, nez ze by se vysledek zlepsil. Se sesti ledkami pokrejes plochu daleko lepe.

Na optiku a reflektory bych se vykaslal, ohlidej si jen kvalitni folii na steny. Naopak konektory jsou z meho pohedu jednoznacne plus, usetris si tim rizikove pajeni primo na chipu. A stoji pakatel.

Jak pouzivat regulaci, to uz jsme zde resili, staci 100k potenciometr.

Vynos bude zalezet hlavne na genetice a na tom, jak se pest bude darit :]. Pokud bude vse v poradku a pojedes vynosnou genetiku, muj odhad je okolo pri 180W cca 200-220g. Da se udelat najisto i vice, pokud zkusis treba hydro&scrog.
Aspire
no 180W bude ked ich budem davat po 30W ale maju sa davat po 20W nie?
Bude to od semena takze bude stacit len ta 3000K ?
B@JTík
Věř, že těch 1050mA (31W) je pro ně úplně ideálních.
Kdyby existoval vhodnej zdroj, co by je unapájel sériově, osobně bych šel s klidem na 1400mA (42,3W), tabulkově povolenejch maj až 2100mA (66,4W) - když je uchladíš, ale tam už trochu na úkor efektivity.
Udělej to jak psal alesh a jsi za vodou.
Jen teda dnešní poznatek - pokud budeš chtít jako já driver ve verzi A (s internim poťákem) a od Mousera, objednávej s předstihem, dodací lhůta je 7 týdnů :( ... já se nakonec nerad spokojil s variantou B - sice má o něco víc možností, ale trčí z toho další kabel, tak je to trochu na úkor čistoty a kompaktnosti zapojení.
Aspire
A teda ta 3000? pod tym budu rast aj male klicky a vegetacia proste?
Lebo pred tym pisal ze na veget.je 5000 70CRI...
spachal
>B@JTík: a vis o nejakem slusnem zdroji, ktery da 1.4A pro sest VERO18, za jeste rozumny peniz? Kdyby se nasel nejaky okolo 250W, sem s nim! :]
Plus Ty mas moznost objednavat na Mouseru, bez te prirazky za maloodber? To by se mohlo hodit ..

"B"ckova varianta je take zcela v pohode, naopak je moznost tlumit vykon pod 50%, to si myslim ze za ty dva draty a potenciometr za 15 kacek docela stoji :]

>Aspire: bude to zcela bez problemu i na tech 3000K, mozna se budou tahnout trochu vice do vysky, ale nemyslim si, ze nejak 'nebezpecne'. Modra slozka prinuti slecny byt spise pri zemi a vice se vetvit, toho se da dosahnout jednoduchym ohybanim take.
Jen na semenacky nepust plny vykon, to by jim nemuselo udelat uplne dobre.
Aspire
A zakomponovat sa to do tych 6xV18 asi neda ze nar 2x5000 a 4 x ta 3000 ?
A bolo by to aj na semenaciky aj na prepnutie...ci to nepojde?
Hajzl
citace:
Původní příspěvek od Aspire

Teraz mozno poviem blbost ale da sa urcit napr.430nm kam presne to spada pod stupnicu Kelvina?Vsade je to inak znazornene a pisane


mrkni sem http://forum.grasscity.com/indoor-m...rting-k-nm.html

spachal
>Aspire : samozrejme ze se to da namixovat, ale pripravujes se o vynos v kvetu. Coz muze byt skoda, ne? :]
Aspire
O vynos kvetov mozno ale co z toho ked nemam zaklad na com tie kvety su :D
To je dilema ... dat alebo nedat 5000K :D


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma