Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani II. - Klikni zde pro originální téma
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od fikus37
S tou zárukou je problém.Pokud se ti něco stane nebo se na to vykašleš tak záruka je v pytli.Já mám panel s Vero 29+ osram oslon na květ 4 čipy na rust i květ a další 4 čipy na Květ + 10 x osram za nějakých 15 talířu.(můžete se kuknout na můj test) Teď jedu test jestli je to lepší než samotné 4 čipy. Kámoš jede Cree CXB3590 6 čipu.4 čipy má bin CD a 2 čipy se mu podařilo sehnat v binu DB. Tak jsem zvědav jak dopadne.


Kdyz ti udela nekdo podlahu se zarukou 5 let a za rok zkrachuje tak ses na tom uplne stejne...tak to dneska proste je...ja zatim muzu rucit jen svym dobry slovem...
healingpath
Ahojte, uz druhy krat se mi nepodarila odeslat dost dlouha sprava. Chtel sem se zeptat jestli tomu spravne rozumim, co se tyka ucinnosti kdyby sem chtel dosahnout tak 50%+, na ten prostor 1,8x1m tak by mi stacili 4x cxb 3590 cd bin protoze 1 Cxb 3590 je jako 3x vero v29 v2 ? Je to tak spravne? co by byl nejrozumnejsi driver na tyhle cxb? kdybych je chtel ze zacatku 4 pak bych mozna 2-4 casem pridal. Bylo by vhodnejsi koupit ten MW 320h nebo 2x 190h nepamataju si presne ty nazvy ale urcite kluci budete vedet kdyz se to tady uz spominalo.
Jedna vec by me zajimala nejvic aky je rozdil medzi tim 36v a 72v? ktery by sem mel vzit, je tam jeste neco ze 2,3,5 phase. Cri asi podle ostatnich threadu asi nizsi. Aby bylo vice vstrebatelnych fotonu. Je to tak nebo se uplne mylim ?:)
Diky za radu, pekne svatky/volno a vecer vsem
spachal
Trochu zmateny dotaz, ale obecne, 1xCXB3590 najisto nenahradi tri VERO29. Ucinnost klesa s proudem, ktery do COB dodavas. S nizsim proudem ale zase klesa vykon. S vyssim proudem zase roste teplota.
Pekne je to videt treba na grafu z datasheetu:

http://www.sdilej.eu/pics/9d5f4841d0b75ecff074c73a3e9476bd.jpg

Pro ucinnost nad 50% by proud nemel prekrocit cca 1.5A. Pro napajeni ctyr 36V COB je vhodny driver treba HLG-185H-C1400 (185V, 1.4A, zapojene seriove, takze na jeden COB dostatecna rezerva 46V). Uz se to zde opakovane probiralo, nebudu dale rozvadet.

Rozdil v ucinnosti u 36V a 72V v pripade CXB3590, pri srovnatelnem prikonu, prakticky asi neni ( http://www.cree.com/~/media/Files/C.../ds-CXB3590.pdf ), jen se 72V varianty 'hure' napajeji, potrebuji sice nizsi proud, ale vyssi napeti.
fikus37
CXB3590 a Vero 29 se moc neliší. Navíc co jsem viděl výsledky, tak co se týče výnosu byly na tom úplně stejně. Podle mě je nejlepší pouštět do nich tak 1000-1400 mA.
spachal
Jen pro info, srovnani efektivity a 'mnozstvi svetla' pro CXA3070, CXB3590 a VERO29 V2. Srovnavam u vsech trech 3000K teplotu svetla, 50°C teplotu chipu, srovnatelny prikon ve wattech:

CXA3070 (AB):
- 37.3V@1.4A (52.2W)
- 7350 lm
- 43.3% efektiita
- 2.02 umol/s/W

CXB3590 (BD):
- 34.9V@1.4A (48.9W)
- 8203 lm
- 51.7% efektiita
- 2.41 umol/s/W

VER29 V2:
- 36.9V@1.4A (51.7W)
- 7295 lm
- 42.8% efektiita
- 2.01 umol/s/W (pokud je QER 4.7, Alesh pripadne opravi)

Cisla mate, zaver si udelejte sami :]. Chtelo by to jeste porovnat spektralni krivky, ale na to ja osobne nemam data.
Ekonomicky na nakup vychazeji nejlepe asi VERO29, ekonomicky na provoz CXB3590. Takze kdo mate dost penez, kupujte CXB3590. V zadnem pripade ale nejsou treba 'o polovinu' ci nasobne lepsi, nez VERO29 nebo CXA3070. Jsou proste 'jen o neco lepsi' ;]
fikus37
Spachal, tys to měřil? Bohužel realita je úplně jiná. Já změřil Vero 29 a u kámoše CXB 3590. To co tady píšeš je špatně a můžu to dokázat fotem. Mám driver Hlg-120h-C1400 na ne jsem přiložil dva čipy s aktivním chladičem a nechal 30 min svítit. Na Vero 29 jsem naměřil 36,1 V a u CXB 35,6 V. Takže realita je ze spotřeba je 50.54w a u CXB 49,84w. To samé bude i s tou svítivosti. Pokud budu mít čas a nějakou tu korunu navíc, nechám tyto čipy změřit v integrační kouli v Liberci. A výsledky budou překvapující. Kupoval jsem čipy a driver v tronu a bavil jsem se s technikem který byl na školení přímo v továrně Cree ten mi oznámil,že tyto informace co se týká svítivosti v lm tak navyšuje kvůli konkurenci. Technologie výroby čipu u Cree a Bridgeluxu je podobná a není možné a svítivost v binu CD se liší max o 100lm. Pak jsou ještě vyšší biny, ale těch se podaří vyrobit jen pár kusů (asi za směnu). Cree bude o něco lepší, ale jak jsem viděl výsledek v hlíně pod Cree a u sebe pod Verem tak byly stejné.
healingpath
Diky moc tohle hodne pomohlo pochopit podstatu ;) ja vim ze to tu mozna uz padlo hodnekrat ale chtel bych se jeste ujistit kterej driver by to byl schopnej nejak stabilne dat (ze by to i vydrzelo nejaky cas) tech 36.9v 1.4a pri tech 10 vero v29 v2, byl by sem ochotny jich koupit i vice, Spachal kdybych pouzil ten zdroj napetovej + ty drivery z ebay co mas ty, Alesh rikal ze strata tam muze byt i 10% znamena to ze efektivita by klesla na 32,8 ? nebod to pletu hrušky s jablkama?
FrYnK
Kdyz nad tim tak premyslim tak by se dal udelat i o dost jednodusi a levnejsi test.. a to vzit jeden cip od kazdyho..vero 29 v2 a cxb3590 vzit totozny chladice...pokud mozno nejaky mensi aby byl patrnejsi rozdil a porovnat ucinnost tim jakej bude rozdil teplot na chladicich...cxb3590 doma mam pokud by nekdo poskytnul nebo prodal jedno vero29 v2 tak to klidne zkusim...pokud ne tak casem vero koupim kdyz budu objednavat dalsi cipy...
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Spachal, tys to měřil? Bohužel realita je úplně jiná. Já změřil Vero 29 a u kámoše CXB 3590. To co tady píšeš je špatně a můžu to dokázat fotem. Mám driver Hlg-120h-C1400 na ne jsem přiložil dva čipy s aktivním chladičem a nechal 30 min svítit. Na Vero 29 jsem naměřil 36,1 V a u CXB 35,6 V. Takže realita je ze spotřeba je 50.54w a u CXB 49,84w. To samé bude i s tou svítivosti. Pokud budu mít čas a nějakou tu korunu navíc, nechám tyto čipy změřit v integrační kouli v Liberci. A výsledky budou překvapující. Kupoval jsem čipy a driver v tronu a bavil jsem se s technikem který byl na školení přímo v továrně Cree ten mi oznámil,že tyto informace co se týká svítivosti v lm tak navyšuje kvůli konkurenci. Technologie výroby čipu u Cree a Bridgeluxu je podobná a není možné a svítivost v binu CD se liší max o 100lm. Pak jsou ještě vyšší biny, ale těch se podaří vyrobit jen pár kusů (asi za směnu). Cree bude o něco lepší, ale jak jsem viděl výsledek v hlíně pod Cree a u sebe pod Verem tak byly stejné.


Samozrejmne nechci timhle nejak zpochybnovat co pises... ale uz jen kdyz se nad tim zamyslim tak by prece byla totalni picovina aby lidi z Cree hanili svoje vyrobky na skoleni tim, ze by oficialne priznali ze falsujou vysledky...

Veta: co jsem videl vysledky v hline pod Cree a u sebe pod Verem tak byly stejne je dost zavadejici a hlavne nic nevypovydajici...

Stejne tak jako ty pises spachalovi jestli to meril tak ja ti ted napisu...vyzkousel si to v totoznych podminkach se stejnym modelem?? Nevyzkousel tak nemuzes psat ze je to stejny...

Mam dost kamaradu a vsichni pestujeme stejnej model a svete div se kazdej to mame jiny... a pritom vsichni jsme svitili 600w HPS

Zatim tady jen spekulujem...

Bohuzel je tahle technologie tak draha a ne kazdej ma doma prostor a cas to otestovat...

Mam zkusenost s Vero 18 jeste ta stara verze (na jednom chladici 4x 3000k 90cri a 2x 5000k 80cri) 200w celkove.... roste to pod tim pekne..jo to kompaktnejsi a vynos 1.35 g/w neni spatnej... jak to bude ted s cxb3590 se uvidi... kdyz se hecnu tak hodim 2 stany vedle sebe a otestuju..
healingpath
nedelal to VW taky s emisemi :D ?? pri hline se to podle mne neda zistit a mozna ze se to neda zistit i vubec, vzdy se muze vyskytnout nejaka chyba, nerovnovaha v pude, hnojkach ve voda, mozna by aero byla lepsi volba pro takyto test. Mozna Vam prijde, tohle totalne odveci ale napr. i ten pokus s vodou, kde lide ovplyvnovali emocemi slovami ryzi ktera mela vyklicit nebo vykvasit? , jednu nadobu urazeli, druhe nevenovali pozornost a treti jak to rict ,velebili ? prva shnila, druha se taky nejak kontaminovala a treti krasne vyklicila nebo vykvasila, skur vyklicila nepamatuji si moc ten proces ale asi uz vite o cem hovorim, o to my slo pripomenou. Jako i ten japonec zmrazoval kvapky vody ktery byli predem ovplivneny slovama. Nektery tvorili krasne fraktali, jine totalnou deformaci. Podle mne to je tak i s rastlinama, kdyz jim lide pousti hudbu, nebo maji celkovo dobrou naladu, umysel, pozornost vedou spravnym smerem tak to ovplyvnuje hmotu/rastlinu. Tak jak i mikrobiologie v pude a nachylnost k nemocim, genetika, rizek/seminko, stabilizace odrud a pod. Je mnoho faktoru.
Tohle je jen teorie, kto s tym nesouhlasi a vidi to jinak tomu to vobec neberu, to byl jen muj pohled na vec, kterym sem chtel jenom poukazat ze takovy test je asi dost obtizne udelat. :D :)
Frynk/ ten vynos pri veru 18 je velice slusnej podle mne :) mne by bohate stacilo kdybych mel 1,5g, nebo dost na vyrobu fenix. slz.

Pekny vecer a hadam muj dotaz nevadi, jenom sem checkoval jestli spachal odpovedel na muj dotaz a tohle me zaujalo :D
spachal
@fikus37: proc ten konfliktni ton? :] Ja to nemeril, na to mame datasheety jak od vyrobcu, tak lidi, kteri tomu rozumi asi vice nez my vsichni dohromady (pokud pripadne vyloucime Aleshe :P ..).
Napadlo Te, ze ono to take bude tak trochu zalezet na teplote, jaka je na chipu? :]. Proto jsem uvadel teplotu 50°C, aby to bylo nejak srovnatelne.

Neudelal jsem nic jineho, nez ze jsem udaje vytahnul z tabulek, ktere davaji dohromady lide na rollitup. Tu tabulku dal k dispozici SupraSPL, hadam, ze asi budes prinejmensim tusit, o koho se jedna. Stahnout si ji muze kdokoliv na RIU registrovany zde: http://www.rollitup.org/attachments...cy-zip.3544990/

Jak Cree tak i Bridgelux by byli asi hodne naivni, kdyby udaje ve svych datasheetech nejak 'prikraslovali', protoze tohle se da velmi jednoduse odhalit. Takze je vice nez pravdepodobne, ze ty udaje budou +- sedet.
Porovnavat multichipy podle toho, jak se v ruznych pestech zrovna zadarilo, jak se kolo povede, je usmevne. Na to ma vliv daleko vice faktoru, nez svetlo (genetika, medium, hnojeni, zkusenosti atd. atd.). Mne na druhy pokus se s 'cinskym svetlem' a hooodne nekvalitnimi epistar 3W ledkami podarilo 1g/w. Svedci to o necem, co se kvality tech ledek tyce? Asi ne...

A to uz nemluvim o tom, ze (pro nase ucely) srovnavat COB podle 'vykonu v lumenech' je z principu nesmysl. Mam takovy pocit, ze Alesh se asi dobre bavi a radeji se do toho ani nevmesuje :]


@healingpath: take jsem to nejak nepobral, jak to zase cele myslis. Driver je navrzeny prave na to, aby stabilne a dlouhodobe napajel to, co je na nej povesene za zatez. Meanwell zcela jednoznacne patri mezi ty vyrobce driveru, u kterych se da na kvalitu spolehnout. Posr..tento se muze samozrejme cokoliv, ale ta sance je u MW proste nizsi (a nechaji si za to take zaplatit).

Neplet si efektivitu COB a ztraty na driverech, to jsou rozdilne veci. Ve vysledku se to samozrejme 'scita' (i kdyz ne tak uplne), ale porovnavat to je trochu komplikovane.
Proste pri 'stejnem svetelnem vykonu svetla' bude spotreba zdroj+buck/boost drivery vyssi, nez pri napajeni driverem od MW. O kolik? Netusim. A uprimne se po tom ani nepidim, protoze kupovat kvuli tomu MW driver abych mohl provest mereni, to opravdu nebudu.

U reseni 'MW driver' bude samozrejme take vyssi spolehlivost. Na druhou stranu to moje reseni je znacne variabilnejsi, at uz co se tyce regulace, tak pripadne vymeny jen jedne komponenty, pokud odejde.
Navic, ja bych pro napajeni sesti 36V COB potreboval uz dva MW drivery (ja tomu paralelnimu napajeni proste nejak neverim :] ..). Takhle mam na kazdem zdroji velkou rezervu ve vykonu, ono by bez problemu stacilo mit ten zdroj jen jeden (400W). Pokud budu chtit doplnit treba dalsi ctyri COB, nemusim resit napajeni, staci mi jen dokoupit (krome ledek, samozrejme) jen ctyri levne boost drivery a jedu dal. Pripadne nechat tech sest CXA3070 jet klidne i na 'tabulkovem maximu' 115W, pokud by pro to byl nejaky duvod a porad mam "jeste 100W rezervu".

Suma sumarum, pokud chces mit co nejvyssi efektivitu a co nejmensi spotrebu, kup nejvyssi bin u CXB3590 jaky sezenes a ke kazdym ctyrem COB kup jeden HLG-185H-C1400. Co na tom dal resit ..
fikus37
Konfliktní tón? Jen sem napsal co jsem změřil. Nechápu proč by se měl někdo smát. Pokud si myslíš, že nevím nic o pěstování, tak o.k. (jedu sice jen hlínu, ale pěkných pár let) To s Rollitup.org jsem viděl co tam supra napsal a hned jsem otestoval tu jeho tabulku s tím kolik můžeš zapojit čipu do série(přiložím zítra až sednu ke compu) a opět vydup. U HLG-120h -c1400 má napsaný 3 čipy Vero 29. Tak jsem to zapojil a ouvej, jeli jen na 700mA. To že někdo postuje články s netu neznamená že je profík.
Nevím pod jakýma cinanama si udělal 1g na watt, ale bohužel mě se podařilo max vytáhnout s číňanu 0,5 asi pro to že jsem jel hlínu. Kdybych jel hydro nebo Aero, tak bych dal možná víc.
Ty si myslíš že jsem nějaký mastnak, že nevím na čem záleží při tom jak otestovat čipy. Já jel pod Verem a kámoš pod CXB 3590 stejnou genetiku, stejnou hlínu od Plangron, stejné hnojky a teplota byla u něho ještě lepší než u mě (já mám problém v noci mi klesá teplota kolem16 st.) Výsledek byl stejný.
Já to viděl osobně a proto píšu jen moje zkušenosti. Škoda že jsem místo HPS nedal Cree 3590 ať vidíte, že žádný rozdíl ve výnosů nebude.
Toto fórum je pro to, že si máme poradit a ne proto že se tady máme hádat. Než o něčem začnu debatovat, tak to prvně prubnu a nebudu se tady ohánět datashety od výrobců, kteří si navzájem konkurují. Napsal jsem co jsem naměřil a rozdíl tam je. Uvidíme jaká data budou s integrační koule. To snad nebude nikdo spochybnovat. V Liberci jedna taková je tak vám pak ukážu, že data od výrobců se můžou lišit až o 5%.
Cree bude o něco lepší ve svítivosti, to uznávám, ale ne o 1000lm při 1400mA.
Spachal, neber to, že na tebe nějak útočím. Jen píšu svoje poznatky. Ať si to každý vyzkouší a uvidí sám. Jedu teď test s tím HPS, protože mě jeden typek v hospodě vytočil a vsadil se se mnou, že na HPS nemají žádné ledky. Tak riskuji aby kluci viděli, že se dá pod COB udělat to samé a s poloviční spotřebou.
Frynk, můžu mít Vera 29 příští týden. 4 kusy za trojku. (kámoš si myslel že si to postaví sám, ale zjistil že musí dokoupit tolik věcí, že mu leží 4 kusy doma v šuplíku) Tak jestli by jsi chtěl není problém.
healingpath
Spachal/ ja se taky nejak nehodlam hrat s tym paralelnim napajenim, ne ze bych mel strach ale nac si delat vic prace a tvorit vice problemu.

Chci se jeste zeptat, co by tu kazdej odporucil ako vhodny spectrum na kvet/rust pri verech 3000k/3500k nebo 4000k? Premyslel sem ze bych vzal na ty matky dve 5000k + ostatnich 8 vse 3000k, ale mozna se mylim proto bych prosil o radu. Take by me zajimalo jestli delaji nejakou 500,600w verzi teho tveho zdroje, kde by se dali pripojit tyhle led prostred. tech boost driveru ze by ze zacatku sli tak na 30-40w a pak na 50, mozna by sem jeste nejaky v budoucnosti dokoupil ale ted me zajima hlavne toho, aby sem to uz mohl objednat.
Peknej vecer vsem :)
fikus37
https://docs.google.com/spreadsheet...Olh06w/htmlview
alesh
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Spachal, tys to měřil? Bohužel realita je úplně jiná. Já změřil Vero 29 a u kámoše CXB 3590. To co tady píšeš je špatně a můžu to dokázat fotem. Mám driver Hlg-120h-C1400 na ne jsem přiložil dva čipy s aktivním chladičem a nechal 30 min svítit. Na Vero 29 jsem naměřil 36,1 V a u CXB 35,6 V. Takže realita je ze spotřeba je 50.54w a u CXB 49,84w. To samé bude i s tou svítivosti. Pokud budu mít čas a nějakou tu korunu navíc, nechám tyto čipy změřit v integrační kouli v Liberci. A výsledky budou překvapující. Kupoval jsem čipy a driver v tronu a bavil jsem se s technikem který byl na školení přímo v továrně Cree ten mi oznámil,že tyto informace co se týká svítivosti v lm tak navyšuje kvůli konkurenci. Technologie výroby čipu u Cree a Bridgeluxu je podobná a není možné a svítivost v binu CD se liší max o 100lm. Pak jsou ještě vyšší biny, ale těch se podaří vyrobit jen pár kusů (asi za směnu). Cree bude o něco lepší, ale jak jsem viděl výsledek v hlíně pod Cree a u sebe pod Verem tak byly stejné.

No vidíš, já proměřil cca 80 CXB3590 a všechny se pohybují okolo 35V +- 0,1V při 1400mA. Co se týká toku fotonů, jediná možnost jak to relevantně zjistit je ta integrační koule. Uživatel mike na fotonmagu, zdá se, k ní má přístup (právě v Liberci). Z jeho měření můžeš vidět, že všechny Cree LEDky dávají přesně co se píše v datasheetu nebo lepší.
Naopak u Vera je šance, že ty spočítaný výsledky jsou podhodnocený a ve skutečnosti si povede líp. Je to daný absencí binů a tím, že vůbec neaktualizujou datasheet. Odpověď je opět jen v kouli.
Se zbytkem tvého postu mám trochu problém, nedává moc smysl, tak si nejsem jistý, co jsi tím chtěl říct. Na data z IS jsem fakt zvědavý.

edit: Na RIU dával stardustsailor výsledky CXA3070 a Vero29 (původní) z IS. Výsledek přesně podle předpokladu.

a.
spachal
@fikus37: mozna to nebyl konfliktni ton, pripadlo mi jen, ze jsi naznacoval, ze tvrdim naproste nesmysly. Ale asi to byl jen muj pocit.
V kazdem pripadku, pokud je rozdil v radu 5%, jak sam pises, nemyslim si, ze by to bylo neco podstatneho, to uz se da povazovat i za chybu pri mereni.

S temi VERo29 to je opravdu zajimave, 120V by melo opravdu s rezervou stacit na tri chipy v serii bez problemu. Pri proudu 1.4A by melo byt jak podle tabulek na RIU, tak podle datasheetu Bridgeluxu napeti cca 37V. I na tech 2.1A to je okolo 38V. Takze bud je chyba na MW zdroji a neni schopny dodat 120V, nebo je problem u tech VERO29 COB, pripadne jsou nejake ztraty na kabelazi (pouzivas na propojeni kabelaz s dostatecnym AWG?).
Chtelo by to zmerit na jednom chipu, pri 1.4A, kolik voltu ma.

Zkusenosti sem piseme vsichni, jak vidis. I kdyz ja mam ten svuj pest s levnym panelem zdokumentovany na ICM, ne zde. Slo o svetlo Vipar "450W" (realny prikon cca 230W vcetne ventilace a ztrat na driverech), plocha 1m^2 a hlina.

Co se tyce toho mereni, budeme radi, pokud sem pak hodis vysledky. Ale zmereni jen ve svetelnem vykonu v lumenech je sice hezke, ze se porovnaji realne vysledky s datasheety, pro ucely fotosyntezy nas take zajima treba spektralni krivka atd. Lumeny jsou pro lidi .. A Mika pozdravuj, 'potkavame' se na fotonmagu :]


@healingpath: co se tyce spektra, ja volil 3500K. Mam to hlavne na kvet, ale ani rust by pod tim nemel byt, podle zkusenosti jinych, zadny problem, jen se slecny nebudou asi moc tahnout do vysky. Ciste na rust nebo matkarnu nebude tech 5000K take nic proti nicemu. Ted zkousim dokonce svetlo se sesti XML-U2 5000K-8500K (plocha 70x40cm, pouze 12W) a take v pohode (matky, rizky). Ale az prijde 10 kusu objednanych XM-L2 T6 4500, vymenim je za stavajici, preci jen to je uz hodne na hrane.

Ty zdroje, co jsem kupoval, maji na e-shopu v nabidce jen do 400W varianty. Ale zkus tam zavolat, obchodnik mi dal cislo na technika, ktery sice ten den mel pry autonehodu, ale do druheho dne se mi ozval a asi 20 minut jsme resili vsechno mozne, byl opravdu hodne sdilny a byl rad, ze nekoho neco zajima :]
Libi se mi, ze zdroje jsou urcene do prumysloveho prostredi, snad toho tedy dost vydrzi. Ale i tak mam radeji zdroje dva, prave kvuli 'zaloze', pokud by jeden odesel.
Mimochodem, ted o vikendu maji docela fajn slevy, pokud o tom uvazujes, doporucuji vyuzit.

600W a silnejsi zdroje na paralelni zapojeni hledat treba na ebay, ale je to sazka do loterie. Treba tohle: http://www.ebay.com/itm/-/261991964158 .
600W 36V, 88% ucinnost, regulace by sla pouzit napetova (rozsah regulace 32-39V), odolnost do 50°C a 90% vlhkosti.
fikus37
Vyzkoušíme uvidíme. Sám jsem zvědav na to měření. Mam už kontakt a v úterý se má ozvat. Pokud to bude stát ranec,tak na to prcam. Do 5 litrů to obetuji.
alesh
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Vyzkoušíme uvidíme. Sám jsem zvědav na to měření. Mam už kontakt a v úterý se má ozvat. Pokud to bude stát ranec,tak na to prcam. Do 5 litrů to obetuji.

Ozvi se, jak si dopad. Měl bych taky něco, třeba bysme mohli snížit náklady.

a.
fikus37
Napíšu v úterý. Alesh mám to k tobě daleko.
alesh
Já vím, ale tohle se dá vyřešit v klidu poštou, ne?

a.
healingpath
@Spachal kdyz budu mit ten napetovy 400w zdroj, nebo rovno dva + ty drivery z ebaye nemusim to zapojovat paralelne nebo jo ? hlavne by sem chtel vedet jestli bude mozny zapojit na jeden driver bez problemu mix 3000/5000k, Maximum kolik bych je tam mohl dat aby tam byl nejakej dobrej pomer vyzarenych fotonu/efektivita je tedy 6x cob? /myslim tech vero v29 v2. Na ten 600w je to vyborna cena kdyz to je i s postou, jen paralelne vsechny zapajet, ja nechci abych to nedopatrenim cele nejak vyskratoval nebo ty vera nejak znicil/ ubral jim znacne na zivotnosti. :D Jinak kdybys hodil kontakt na tu prodejnu s tym nap. zdrojem, byl by sem velmi vdecny:)
spachal
Zkusim to nejak kratce shrnout, nastuduj si co znamena seriove a pralelni zapojeni, treba zde: http://www.led-tech.cz/content/10-c...-jak-je-zapojit .
Jaky vykon a efektivitu bude mit COB, zalezi na tom, jaky proud a napeti do chipu pustis. Doporuceni je regulovat vykon proudem a nastavit dostatecne vyssoke napeti. Neb pri napajeni COB napeti roste s vysi proudu.
Cim vyssi vykon COB, tim roste teplota chipu a snizuje se ucinnost (efektivita). V pripade CXA/B3070/3590 nebo VERO29 je rozumna hodnota okolo 50W (proud * napeti). Da se zvysit treba na dvojnasobek, ale je to na ukor lepsiho chlazeni (cim nizsi teplota chipu, tim lepe pro zivotnost a efektivitu) a 'mnozstvi svetla', ktere chip vyzari.

Zdroj, ktery uvadim ( https://cnc.inshop.cz/36v/ ), proste poskytne 400W, vystupni proud je 36V. Z vystupu zdroje smeruje DC (stejnosmerne) napajeni k driverum, u kterych se nastavi potrebny vystup na COB. Drivery proste funguji tak, ze z relativne velkeho rozsahu napeti poskytnou na vystupu konstantni proud i napeti. Cim je mensi rozdil mezi vstupnim a vystupnim napetim na driveru, tim se driver mene zahriva a tim je vyssi efektivita (resp. nizsi ztraty vyzarenym teplem).
Drivery, ktere jsem uvedl, maji moznost vystup regulovat jak proudove, tak i napetove. Takze ja proste nastavim na vystupu nejvyssi napeti, jake budu ocekavat (dejme tomu 41V) a pak uz reguluji vykon jen proudem, treba na tech 1.4A (cca 38V * 1.4A == 54W).

Vyhodou techto zdroju je to, ze maji tri nezavisle vystupy. Takze mam snazsi zapojeni, proste na kazdy vystup ze zdroje pripojim jeden driver a k nemu COB. Ve vysledku mam regulaci na vsech COB na sobe nezavislou.
Proto neni problem mit ruzne COB, at uz typ, vyrobce, nebo treba teplotu svetla, pripadne kazdy COB s ruznym vykonem.
Protoze mam celkem ze dvou zdroju maximalni vykon 800W, mohl bych klidne pouzit 16 COB, kazdy na 50W, ale nemam pro to duvod. Nehlede na to, ze neni rozumne (obecne) vyuzivat vse na 100% ..

Staci takhle popopate? S paralelnim zapojenim nijak neporadim.
COB znicis bud mechanicky (malo pravdepodobne), nebo ze do chipu pustis mnohem vyssi napeti/proud nez snesou a tim padem je znicis tepelne. U zdroje bez regulace to je vcelku velke riziko, takze vzdy nastavit bud maximalni proud nebo maximalni napeti, ktere je jeste bezpecne.
fikus37
Tak za měření v integrační kouli pochtivaji 4000 Kč bez DPH za světlo nebo čip. Je to kompletní test od a až po z. Nemusí se kupovat ani driver, mají své laboratorní napájení. Stačí jim poslat jen čip na chladici. Myslím, že by bylo dobré jim poslat komplet i s driverem a optikou. S toho Liberce se mi neozvali. Test by byl v Praze. Ještě počkám na ten Liberec.
healingpath
Ahoj spachale trochu mi to trvalo kym sem odepsal uz davno sem ten material prostudoval, diky moc, hodne mi to pomohlo. Chci se zeptat ohledem toho zdroje je ten pocet driveru nan napojenych nejak omezen ? psal si ze ten tvuj ma jenom tri vystupy, bylo by mozne zapojit nan i 6-7 driveru na 7 ver 29, nebo je to mnozstvi obmedzeny tema vystupama? jak jo da se koupit zdroj i s vice vystupmi? Jako bych eliminoval co nejvice straty vyzarenym teplem, nejake specialni kabely nebo dat ty drivery na heatsink s vetrackem? Moc si to cenim ze ses vyjadril takhle polopate.
alesh
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Tak za měření v integrační kouli pochtivaji 4000 Kč bez DPH za světlo nebo čip. Je to kompletní test od a až po z. Nemusí se kupovat ani driver, mají své laboratorní napájení. Stačí jim poslat jen čip na chladici. Myslím, že by bylo dobré jim poslat komplet i s driverem a optikou. S toho Liberce se mi neozvali. Test by byl v Praze. Ještě počkám na ten Liberec.

Taky bych řekl, že by bylo rozumné to tam poslat komplet...nevíš jestli ten test zahrnuje třeba víc proudů (tzn. že by to otestovaly třeba při 350/700/1400/2100mA)? Nebo jestli by si to účtovali zvlášť...?
Jestli by nebylo nejlepší sehnat nějakýho snaživýho studenta, který by to zvládnul v rámci nějaké práce...:)

a.
spachal
@healingpath: pocet pripojenych driveru+COB je omezeny pouze vykonem zdroje a to na 400W (ve 400W variante, samozrejme :] ..).
Osobne si myslim, ze vystupy ze zdroje jsou vnitrne stejne na jedne svorkovnici, takze je jedno, jak to pripojovat, vystupy jsou jen kvuli prehlednosti a lepsi organizaci kabelaze.

Takze (je to muj odhad) muzes pripojit k takovemu zdroji 6-7 driveru, paralelne, aby zustalo vystupni napeti 36V. Kabelaz bude bohate stacit nejaka medena licna 1mm 18AWG, na tom uz budou ztraty zanedbatelne, zadny nabehovy proud zde neni.

Chlazeni driveru mam vyresene umistenim (z boku) na hlinikove chladice se COB, je to poctivy kus 'zeleza', toz proc to nevyuzit :]. Vetrackem jen rychleji odvedes teplo ze zdroje, nezmenis jeho efektivitu ..
healingpath
to me tesi ze to tak je :) takze podle toho co rikas uz to mas zapojeny a rozbehnuty? blehopreji jak to tak je ;) Na tu kabelaz se jeste kouknu, presne tak sem to i ja myslel s tim chlazenim driveru, Takze nejlepsi by bylo sehnat nejakej poradnej kus zeleza ( samozrejme tvarovaneho jako heatsink, ze jo ?
RivieraKid
jaké byste doporučili nejlepší řešení pro malý prostor? něco jako 70W HPS ale za použití LED

co něco takového http://www.cobgrowlights.com/products/spider-1x
alesh
citace:
Původní příspěvek od RivieraKid
jaké byste doporučili nejlepší řešení pro malý prostor? něco jako 70W HPS ale za použití LED

co něco takového http://www.cobgrowlights.com/products/spider-1x

Tohle konkrétně znám - strašná mrdka :-) napadá mě třeba nejmenší Hansův panel nebo pak nějaký LED svítidlo, který dává tak 110lm/W+ v teplotě chromatičnosti okolo 3-4000K.

a.
masuro
jo jak píše alesh, 50 eur si doplat a kup si něco pořádné:

http://www.bonsaihero.com/index.php...-led-panel-70-w
Kifo
Caute. Poradte mi prosim vas,aku LED si kupit do stanu 80x80x160cm? Co je dostupna v CR,SR. Zvazujem MARS PRO,HWG-GM200 LED Grow panel 220W alebo Led Panel 100W Growking Grow spektrum. Tieto som nasiel na googli. Dik za rady
spachal
@healingpath: uz jsem svetlo mel zkusebne zapojene, kvuli konstrukci, vse OK, teplota velmi slusna (80W/COB). Ted jsem to zase rozebiral, neb prostor na indoor nevysel, takze asi stiham i elox, at to trochu vypada.
A ano, kup poradny hlinikovy chladic, at v pripade poruchy ventilatoru nemusis menit i ledky ..

@RivieraKid: COB pro pro maly prostor je dobry napad, bral bych ale neco postavene na VERO29 nebo Cree CX(A)B3xxx. Nepises, jak maly prostor, treba by stacil jeden chip s jednim driverem, pak je porizovaci cena relativne nizka a zvladnes to postavit i sam (a vyrazne usetrit).
Jako realne reseni pro maly prostor nebo matkarnu bych videl treba i nekolik Cree XM-L2 T6, naklady treba deseti ledek, jeden zdroj a chladic jsou do 1500Kc a za odpoledne je to hotove.


@Kifo: videl bych to na 4x VERO29/CXB3590, kazdy chip na 50W, idealne s moznosti regulace (na rust klidne polovicni vykon). CZ/SK vyrobcu neni mnoho, podivej se na http://ledideal.cz/www/led-grow-vero29/ a http://grower.cz/forum/showthread....threadid=76883.
masuro
jak píše spáchal...na google se vyser. Já osobně bych šel do cree verze. Tech 200W panel to budeš mít prosvícené až až...
Kifo
dakujem spachal za konkretnu stranku,kde si to mozem objednat...masuro dakujem
fikus37
Tak se tří integračních kouli je jen jedna co se mi ozvala.Můžu poskytnout Vero 29 + HLG 120H C1400. Kámoš má Cree 3590 v DB binu,ale nepujčí.
Tak jestli má někdo 3590 alespon CD binu ,tak to můžem spustit v Brně.
Fruddy
Ahoj, připadá mi jako nesmysl měřit takový ověřený výrobce jako jsou cree nebo bridgelux, to ty peníze radši schovej na Teslu model 3 :-D ale ne, zpět k tématu, zabývám se světlama už delší dobu a nechal jsem si měřit už více věcí a renomovaní výrobci konkrétně tedy cree CXA byly vždy podle normy, nebo podle dovolených odchylek, když jste měřili ten test s kámošem, měřil jsi zároveň i přesnej proud? měli čipy stejnou teplotu? Nechci tě odrazovat od toho aby jsi si to nechal proměřit, ale nepřipadá mi to zrovna moc efektivní...
fikus37
Zdar,jde o to jestli bude odchylka 10% ,tak to je už na zamýšlenou.
Koncern Wolsvagen je oproti firmam Cree a Bridgelux desetinasobně větší a renovovanější a podívej se jak ojebaval s emisemi.
Bych se nedivil,kdyby u nějakých čipů byla odchylka kolem 20%.Možná ,že se pletu,ale podle toho jaké byly výsledky Vero29 a Cree 3590 ,tak bych řekl,že tyto čipy jsou stejné i když v datashetu má výrobce Cree uvaděno trochu lepší parametry.
Fruddy
No, jestli se ti to rentuje :-) . S tím VW máš recht, viděl bych v tom jenom jedinej rozdíl, VW jsou už hotový auta pro spotřebitele a led čipy jsou kompnenty který jsou součástí svítidel který se dál a dál měří - chápej to tak že když se dělá nějákej projekt na osvětlení tak se udělá rozvržení svítidel, spočítá se kolik kam bude dopadat luxů, vybere se svítidlo který tomu odpovídá, třeba to který je osazený LED čipem cree CXA, nebo Vero a pak se dělá měření po aplikaci, kdyby to nevycházelo o 10% tak je to hodně velkej problém, odchylky bývají někdy kolem 1-2% max, u lepších čínských +-5%, k levným mr*kám z aliexpressu se asi nemá cenu vyjadřovat :-)
Hodinář
Ver. alfa 0.0.1 : příkon 200w (4xC.X.B. 3590) 6.500k DB cena materiál 9.500kč. Použití: rajčata, papriky do skleníku do doby než se oteplí. Doba montáže cca 4hodiny (co dům dal)+ x dní strachu po dobu dopravy z čajny (kingbrite)

Dík za info chlapi!
spachal
@Hodinář: pekne, slusny pasiv chladic, k tomu dva aktivni, to by melo byt dostatecne chlazeni a tudiz funkcnost a zivotnost dobra :]

Jinak doporucuji videa tohoto borce: https://www.youtube.com/channel/UCP...Jmz-76rw/videos . Zajimavy je prechod na 'novy' design pasiv chladicu, viz. treba DIY video https://www.youtube.com/watch?v=fAoXBKVcHeY. Tahle sada ctyr CXB, chladicu, holderu a reflektoru je cenove docela rozumna: http://www.cutter.com.au/proddetail.php?prod=cut2900 (465USD, po castech se to da sehnat najisto levneji, ale kdyz se spocte doprava od ruznych dodavatelu ..)

Jinak chladice maji oznaceni SST140, kdybyste to hledali jako ja, ku prodeji treba zde: https://northerngrowlights.com/prod...nt=14546609092. Mely by zvladnout pasivne uchladit az 36V@1.7A, coz je hodne slusne. Videl jsem i nejake simulace chlazeni, docela zajimava cesta, jak COB chladit :]
Bseojb
Zdravím, chtěl bych pokud možno co nejmenší box pouze pro radost optimálně BLACKBOX SILVER 35X35X60 možná bych uvažoval i o něčem co je o trochu větší. Ale k věci hodně se mi líbí možnost sítit pomocí LED osvětlení a tak bych se chtěl zeptat jestli by k danému boxu bylo možno použit 100/200W COB (http://is.gd/VdtZAZ) nebo popřípadě jiná alternativa. Díky mnohokrát za pomoc a pěstu zdar!
Fruddy
Bseojb:
no a co od toho čekáš? je to 50w čínská LEDka s "plným spektrem" to znamená že má asi tak 3000lm když je hodně našláplá, to stejný dosáhneš když si koupíš třeba 30w LED čip třeba od CREE a k tomu chladič, nebo bridgelux vero v18 a k tomu chladič.

Jaký je mezi tím rozdíl? Je to jednoduché, svítidlo které si sem hodil z aliexpressu nedosáhne takového výkonu, bude mít hlučnej větrák kterje když odejde tak si dosvítil no a když náhodou neodejde větráček tak tě určitě opustí napájecí zdroj. V případě dobré konstrukce críčka nebo bridgeluxu ti to světlo vydrží bez problému 10 let (teda jestli to je v tvém zájmu) a ve finále se možná dostaneš na stejnou cenu. A poslední nevýhoda kterou bych zmínil je asi to, že když se tak 5 minut díváš do toho helo-kitty světla tak pak vidíš vše zeleně - z důvodu absence zeleného spektra, chvilku tě to baví ale po pár kolech tě to začne pěkně srát a budeš se na ně chtít podívat na denním světle..
Bseojb
Fruddy:
Jo jo to je přesně to co jsem potřeboval vědět, ještě se chci zeptat jestli to zvládnu sám poskládat jelikož to není zrovna můj obor (pokud to bude o třech spojích tak by to neměl být problém jen jestli to není složitější).
Efendy
Když nezvládneš, tak ti jistě někdo poradí
spachal
Osobne bych to dnes take nekupoval .. V dnesni dobe jsou uz za rozumne penize mnohem lepsi moznosti.

Bud oslov nekoho, kdo se vyrobou zabyva, na takhle maly boxik by mel stacit jeden kvalitni COB (idealne k cene treba CXA3070 nebo Vero29) s jednim driverem, jednoduchy chladic a hotovo.
Nebo to i zkus postavit sam, nic sloziteho na tom neni. Stridave napeti "ze zasuvky" do driveru, z neho dva draty do COB a chladic (staci 'pocitacovy na procesor'). Pripadne to nech pred zapojenim 'zkouknout' nekoho, kdo je elektrikar.

Driver: http://www.ebay.com/itm/-/381570168519
COB: http://www.aliexpress.com/item/-/32649336125.html (AB 3000K)

Pripadne jeste nejaky holder na COB, zkus napsat treba tomuto prodejci, zda proda jeden kus: http://www.aliexpress.com/store/-/4...2557540698.html
Fruddy
Pro začátečníka bych volil spíš vero v29 ten už má holder, zdroje jsou v pohodě dostupné u nás v čr, dokonce mám i dost kusů skladem, kdyby někdo chtěl třeb vera v29 tak mám teď v 2700k - 80cri - ideální na květ a na růst mám několik kousků 5000k v cri 70.
teomax
Blbej dotaz.
Nikdy jsem pod lampou nic nepestoval a svetlum na pestovani absolutne nerozumim. Nicmene ted ma byt nasledujici tyden hnusne pocasi a tak premyslim, ze bych moje 3x AF modely trochu popohnal umelym svetlem (pres den je mam na balkone v miniskleniku, nicmene kdyz nesviti slunicko neni teplo ani tam).
Jelikoz jede manzelka pryc, tak premyslim. ze si je na noc nastehuju na kuchynskou linku. Mrdnout tak 10-15 cm pod zarivky na kuchynske lince a k tomu jsem ted nasel doma nejaky modry zarovky (lumilux 15w), tak je k tomu pridat taky.
Myslite, ze se tim da neceho dosahnout? Jako ze bych jim dal 2h tmu a pres zbytek noci jet podlampou, pres den ven.
Zkusim to urcite i kdyz to je asi debilni napad, kazdopadne nejake rady na vylepseni a kritika vitana :-)
Zasoby z minule sezony se ukrutne zmensuji a do rijna daleko, takze co nejvetsi AF kytky koncem cervence by se celkem hodily.
alesh
citace:
Původní příspěvek od teomax
Blbej dotaz.
Nikdy jsem pod lampou nic nepestoval a svetlum na pestovani absolutne nerozumim. Nicmene ted ma byt nasledujici tyden hnusne pocasi a tak premyslim, ze bych moje 3x AF modely trochu popohnal umelym svetlem (pres den je mam na balkone v miniskleniku, nicmene kdyz nesviti slunicko neni teplo ani tam).
Jelikoz jede manzelka pryc, tak premyslim. ze si je na noc nastehuju na kuchynskou linku. Mrdnout tak 10-15 cm pod zarivky na kuchynske lince a k tomu jsem ted nasel doma nejaky modry zarovky (lumilux 15w), tak je k tomu pridat taky.
Myslite, ze se tim da neceho dosahnout? Jako ze bych jim dal 2h tmu a pres zbytek noci jet podlampou, pres den ven.
Zkusim to urcite i kdyz to je asi debilni napad, kazdopadne nejake rady na vylepseni a kritika vitana :-)
Zasoby z minule sezony se ukrutne zmensuji a do rijna daleko, takze co nejvetsi AF kytky koncem cervence by se celkem hodily.

1) OT
2) zářivky z kuchyňský lonky ti moc nepomůžou

a.
fikus37
alesh,
driver od firmy Delta vypadá velmi dobře.
Konkrétně LNE-48V185W.Paralelní zapojení jak Vera tak Cree a efektivita 94%. Cena je okolo 1500kč bez daně.
http://www.mouser.com/ds/2/632/Data...wdaa-774678.pdf
Fruddy
Ahoj Fikusy37,

projel jsem tvojí reakci k aleshovy, ale nevím k čemu to je reakce, v čem vidíš hlavní výhodu tohoto zdroje, projel jsem ho sice jen tak zběžně ale troufl bych si tvrdit že je stejný jako HLG-185h-48A, nebo mi něco uniklo?
alesh
Čus, stejná elektronika jako HLG-185H. Pokud ho seženeš levněji než MW, proč ne. V případě stejný ceny bych bral MW, ten má navíc 42V verzi - 36V nemusí stačit na všechny COB. No a vzhledem k tomu, že MW se dá bez problémů sehnat za méně než 1400Kč bez DPH...

a.
fikus37
Myslel jsem že MW stojí kolem 2000 Kč bez daně.
Fruddy
To stojí, záleží kdo si kolik přihodí :-D vzhledem k tomu že klesal dolar tak se dá sehnat lehce pod 1700 včetně DPH, mám je skladem, kdyžtak PM .-)
Squer
Zdravím.. Trošku mi vrtá hlavou ta efektivita LED svítidel.. Když vezmu klasickou HPS výbojku 600W se 150lm/W a LED čipy Vero na květ, kde je průměrná svítivost 130lm/W tak kde je ta úspora?
Neberte to jako rejpání, opravdu mě to zajímá.. Jestli je to jinými vlnovými délkami nebo čím? Dle těch výkonů na watt by totiž musela být větší tepelná ztráta u LED než u výbojky, což je přinejmenší zvláštní, když se často píše, že netopí. Samozřejmě, že topit musí, ale až tolik? Nebo je to opravdu o tom využitelném spektru, kde sodík vyzáří pro rostlinu nepoužitelné spektrum?
Druhá věc na kterou bych se chtěl zeptat je ekvivalent 600W sody. Jaké parametry by LED svítidlo mělo mít aby dokázalo nahradit tuto lampu a zhruba nístřel ceny, na který by tento setup vyšel. Bavíme se hádám o ceně +- 30k kč?
Squer
Koukám na tu tvou tabulku Fruddy
2100mA........38,0V.........79,8W...........9780lm(25°).........8855lm(85°)............123lm/W

Z toho mi vychází, že při svítivosti 90k lm co má soda bych musel mít 10 těhle čipů s příkonem 800W o.O
Tak nevim, bud to počítám blbě, nebo to blbě chápu. Určitě v tom bude hrát roli i rovnoměrnější osvětlení pěstební plochy, kdy soda svítí z jednoho místa a stínidlo nikdy tak dobře světlo nerozptýlí jako dobře rozmístěné LEDky, že? Takýe ve finále bude stačit i mín těch čipů.
No nevim vážně, byl bych rád kdyby mi v tom někdo udělal jasno :)
Fruddy
Hele, jasno ti v tom jen tak někdo neudělá, tahle problematika je hodně rozsáhlá... ve zkratce lze říct pouze toto:

LED:
- Vhodnější spektrum - tím pádem efektivita lm/w je pouze jeden ze srovnávajících paramterů
- při použití kvalitních čipů velmi nízká degradace svítivosti
- vzhledem ke konstrukci chlazení lze mít čipy poměrně nízko ad rostlinama (tato nevýhoda je ale kompenzovaná vyzařovacím úhlem kdy při velmi nízké výšce není zachována rovnoměrnost osvětlení)
- bezúdržbovost systému

Sodík:
- velmi atraktivní cena kompletů
- vysoký poměr lm/w
- pro dobrou efektivitu je nutné koupit taky kvalitní komponenty které už trochu ruší velkou propast v ceně mezi LED a HPS (kvalitní stínítko, digit předřadník....)


záleží co od toho chceš, jestli chceš prostě začít pěstovat za co nejnižší náklady produkovat co nejvíce materiálu tak jdi do HPS, v případě že už pěstuješ delší dobu, zkoušíš různý systémy (hlína, coco, nft, bubláky, aero) tak je na čase vyzkoušet i jiný světla, a v případě že už to bereš jako koníčka tak ti nevadí těch 15-25tis za světlo utratit, při představě že už máš ustálenej prostor a víš že pokud se něco zásadního nezmění tak v tom rozsahu co pěstuješ budeš pěstovat i dál tak je to pro tebe úplně OK :-)

ale takhle to je přece ve všem, jsou lidi co se spokojí se starým noťasem a jsou lidi co si koupí Meka, pak jsou lidi co na vesnici jezdí už 50 let na stejným kole a jsou tu lidi co utratí 250k za elektrokolo, někdo je zastánce tlačítkovýho telefonu někdo koupí novej galaxy sXX, někdo nosí sandále s ponožkama někdo Crocsy a někdo zase lakovky..... Co je lepší? no čert ví :-)
Squer
Dík za pěknou odpověď :) Jedu šestku sodu v aeru ve sklepě, kde se mi teplota hodí, přemýšlel jsem ale i o patře a tam už bych vodu se sodou neuchladil ;)
Nechám si projít hlavou a uvidíme co dál přinese čas a vývoj :)
Squer
Kdybys ještě mohl nastínit ten ekvivalent pro sodu 600, byl bych vděčný.
alesh
citace:
Původní příspěvek od Squer
Zdravím.. Trošku mi vrtá hlavou ta efektivita LED svítidel.. Když vezmu klasickou HPS výbojku 600W se 150lm/W a LED čipy Vero na květ, kde je průměrná svítivost 130lm/W tak kde je ta úspora?
Neberte to jako rejpání, opravdu mě to zajímá.. Jestli je to jinými vlnovými délkami nebo čím? Dle těch výkonů na watt by totiž musela být větší tepelná ztráta u LED než u výbojky, což je přinejmenší zvláštní, když se často píše, že netopí. Samozřejmě, že topit musí, ale až tolik? Nebo je to opravdu o tom využitelném spektru, kde sodík vyzáří pro rostlinu nepoužitelné spektrum?
Druhá věc na kterou bych se chtěl zeptat je ekvivalent 600W sody. Jaké parametry by LED svítidlo mělo mít aby dokázalo nahradit tuto lampu a zhruba nístřel ceny, na který by tento setup vyšel. Bavíme se hádám o ceně +- 30k kč?

Lumeny jsou pro lidi.
Např. pro typickou LED 3000K 90CRI vychází cca 275 lm = 1 W elmg. vlnění (světla)
u typické HPS už to je cca 390 lm = 1 W

Dále tu je velká ztráta na stínítku HPS, která je min. 20% při novém (a kvalitním) reflektoru s tím, že třeba Gavita doporučuje měnit reflektory rovnou s výbojkou.

V dnešní době je na náhradu 600W HPS potřeba asi 300-400W kvalitních LED. Jinak ve výsledku se stejně více než 90% příkonu přemení na teplo, tzn. produkce tepla nižší o 33-50%. Rozdíl ale je jak se to teplo uvolňuje - u HPS je vyzářeno a ohřívá povrchy, u LED je odvedeno vzduchem z chladiče.

a.
alesh
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Myslel jsem že MW stojí kolem 2000 Kč bez daně.

1385Kč bez daně na TME. Jde to dolů...

a.
fikus37
Až budu mít prostor tak koupím ty 3590 v nejlepším binu + driver Delta ( dávají záruku až 5 Let) a hodím srovnání s tím mým spiderem. Vidím to tak srpen. Hlavně budu potřebovat dobré klony nebo zajedu přímo do Vídně ať to stojí za to. Ten můj má spotřebu 316wattů, tak když dám 6 x 3590 tj.na každý čip 50W+ ventilatorky na ochlazení, tak bych se měl dostat taky na těch 310-320 watt.
alesh
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Až budu mít prostor tak koupím ty 3590 v nejlepším binu + driver Delta ( dávají záruku až 5 Let) a hodím srovnání s tím mým spiderem. Vidím to tak srpen. Hlavně budu potřebovat dobré klony nebo zajedu přímo do Vídně ať to stojí za to. Ten můj má spotřebu 316wattů, tak když dám 6 x 3590 tj.na každý čip 50W+ ventilatorky na ochlazení, tak bych se měl dostat taky na těch 310-320 watt.

Vůbec netvrdím, že to jsou špatný drivery, ale HLG série od MW jsou teď fakt laciný a maj záruku dokonce 7 let. Na druhou stranu rád uslyším, jak jsou na tom jiný značky, protože toho o nich moc nevím...

a.
fikus37
Tak tady máme novinku od Bridgeluxu Vero 29 Gen7.
Ty parametry co mají na ofic.stránkách předčí i Cree 3590 v nejlepším binu.
3000 K 14.564 lm při 93Watt.
Pokud to bude pravda co uvadí výrobce,tak tady máme nejlepší čip na trhu.
Teď záleží na ceně.
flyfish215
Zdravím všechny zkušenější growery,chtěl bych poprosit o pomoc.Lámu si hlavu s výběrem Led panelem,jaký si pořídit. Buď Vero 29 spider 320W od firmy ledideal,nebo si nechat postavit panel od firmy valmax v Brně.Mám totiž problém.Všude na netu je hodně grow pod led,ale skoro všude je vidět to růžovofialové světlo a já nevím jestli tak svítí i Vero 29.Myslím jestli to není náhodou bílé světlo. A ni jeden z výše uvedených mi nedokázal vysvětlit vlnové délky čipů Vero 29.Pokud to je bílé světlo,tak jak je možné že to pod ním roste,když pod tím růžovým světlem to vypadá velmi dobře.Mám z toho hlavu v pejru a vůbec se v tom nemohu zorientovat.Našel by se někdo kdo by mi to vysvětlil prosím?????? děkuji Pokud to je trochu mimo téma tak se omlouvám,nevím kam to vrazit abych měl naději na odpověď ;)
alesh
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Tak tady máme novinku od Bridgeluxu Vero 29 Gen7.
Ty parametry co mají na ofic.stránkách předčí i Cree 3590 v nejlepším binu.
3000 K 14.564 lm při 93Watt.
Pokud to bude pravda co uvadí výrobce,tak tady máme nejlepší čip na trhu.
Teď záleží na ceně.

Zas bych se neukvapoval. Třeba Citizen CLU058-3618C4 při 93W:
3000K 70CRI - 16070 lm
3000K 80CRI - 15200 lm

a.
alesh
citace:
Původní příspěvek od flyfish215
Zdravím všechny zkušenější growery,chtěl bych poprosit o pomoc.Lámu si hlavu s výběrem Led panelem,jaký si pořídit. Buď Vero 29 spider 320W od firmy ledideal,nebo si nechat postavit panel od firmy valmax v Brně.Mám totiž problém.Všude na netu je hodně grow pod led,ale skoro všude je vidět to růžovofialové světlo a já nevím jestli tak svítí i Vero 29.Myslím jestli to není náhodou bílé světlo. A ni jeden z výše uvedených mi nedokázal vysvětlit vlnové délky čipů Vero 29.Pokud to je bílé světlo,tak jak je možné že to pod ním roste,když pod tím růžovým světlem to vypadá velmi dobře.Mám z toho hlavu v pejru a vůbec se v tom nemohu zorientovat.Našel by se někdo kdo by mi to vysvětlil prosím?????? děkuji Pokud to je trochu mimo téma tak se omlouvám,nevím kam to vrazit abych měl naději na odpověď ;)

Vero29 je bílé světlo (dostupné jsou různé barevné teploty - odstíny) a je vhodné. Na ty fialový se vykašli.

a.
fikus37
Růžové světlo, to jsem dlouho neslyšel. Alesh ten citizen někdo zkoušel na rolitup.org a nic moc, tak nevím. Vyzkouším na podzim až bude prostor. Uvidím jaká bude cena těch nových Vera 29. Pokud to bude pod 1000 Kč za kus tak to prubnu. Jaká je cena těch citizen, nevíš?
Flifish, pokud si viděl HPS tak světlo je žluté (pro lidské oko) 3000 Kelvina je dobre pro květ. Ser na růžové světla a běž do Vera nebo cree. Já letos udělal o 100 g víc pod led než pod HPS. :smash:
Alesh pak ty citizeny jsou nejlepší, alespoň podle výrobce. Jak je možné, že firmy cree a Bridgeluxu dávají do výzkumu miliony dolarů a firma citizen která pomalu nemá ani vývojové středisko jim to natírání. Někde v tom bude háček.
spachal
@flyfish215: zminovane 'ruzove svetlo' (ja jej vnimam spise jako fialove, ale je to individualni :] ..) je dane tim, ze panely jsou sestavene z mnoha v podstate monochromatickych diod ("cervene, modre"), ktere ve vysledku vytvareji barvu svetla, o ktere pises.

COB, ktere nas pro grow zajimaji, maji, podobne treba jako technologie pouzita v LED televizich, mnoho RGB diod ("cervenena, zelena, modra"), ze kterych se svetlo misi tak, ze vysledne vnimani pro lidske oko je 'bila'.

Podivej se treba na graf z datasheetu VERO29, kde je videt zastoupeni 'jednotlivych barev' ve vyslednem spektru, jsou zde vlnove delky na ktere se ptas:

http://www.sdilej.eu/pics/9d6c4a13303c5fdd3faeb8680f18c622.gif

Druha vec je vysledna barevna teplota svetla z chipu, pohybuje se mezi 2500K az 8000K, znaci jen to, jak je poskladany pomer RGB diod. Pro rust i kvet je asi optimalich 3000-3500K. Cim je svetlo 'teplejsi', tim je vhodnejsi pro kvet, cim je studenejsi ('vice Kelvinu'), tim je vhodnejsi pro rust.

Pokud Te to zajima, nastuduj si vice treba zde: http://www.osram.cz/osram_cz/novink...etla/index.jsp, nebo http://medicinman.cz/?p=metody/svetlo .
Nedivej se ale na to z pohledu 'lidskeho oka' ani mnozstvi lumenu, to jsou pro ucely fotosyntezy jen pomocne udaje.

Vetsina 'tech ruzovych' panelu ma docela mizernou efektivitu, premenuje malo elektricke energie na svetlo, ktere pro rust a kvet potrebujeme. Moderni COB, ke kterym se radi i VERO29, maji naopak velmi slusnou efektivitu, takze premeni 'hodne elektricke energie na svetlo'.
Takze pokud uvazujes o dobrem LED osvetleni, je zminovani 320W panel opravdu dobra volba. Da se postavit nebo sehnat jeste lepsi panel, ale rozdily budou uz vcelku male a cenovy rozdil znacny.
Fruddy
@flyfish215:
Ahoj, nevím kam jsi mi psal ale nic mi od tebe nepřišlo :-) vlnové délky jsou zde vysvětleny "osvícenými" :-D , na květ je nejoptimálnější 2700k CRI 80, teplejší, na růst se dá také použít ale není to ideální. Jak zde bylo zmíněno dá se poskládat za celkme slušný peníze, záleží na velikosti boxu.
flyfish215
to fikus37:Mě to přijde spíš jako růžové světlo,a nechci aby to u mě doma vypadalo jako někde u buzerantů doma. ))))))
flyfish215
to spachal:ten tvůj linkna osram nějak nefunguje.)))
flyfish215
to spachal:Jak jsi to myslel že když si nechám panel postavit vyjde mě to levněji než si ho nechat postavit u firmy ledideal? Tak tímto prosím o poslední slovo: Nechat si postavit panel 320W u firmy ledideal, nebo ho nechat postavit firmou valmax v Brně? A třetí varianta,našel by se někdo kdo by ho postavil levněji než ledideal a v případě poruchy opravil????? Já totiž nejsem technicky zdatný,jsem šikovný na jiné věci. Ještě jsem zapoměl,mám box 1x1x2m.děkuji všem
fikus37
U buzerantu doma😀
Tady jsou dobré hlášky
Fruddy
To růžový světlo není tak hrozný, mám ho taky na nekonopnej indoorek (na jahody) a spíš to zbuzuje obdiv, jako buzna si u toho určitě nepřipadám :-D, s tím světlem, nemůžeš chtít po někom kdo ti to postaví jen tak aby ti to za 2 roky zeservisoval, nebo je to aspoň odvážnej krok spolíhat se na dobrý slovo někoho že ti to zeservisuje, navíc těžko říct jakým by dotyčný ručil za vady :-) I když je fakt, že zde na groweru je poměrně dobrá skupina lidí a i když jsem tu obchodoval s kýmkoliv tak víceméně nebyl problém :-)
spachal
@flyfish215: u odkazu na web osram smaz tu carku za odkazem, editor tohoto fora to zmrsil, bude pak funkcni :]

Co se tyce ceny a kvality, myslel jsem to tak, ze si nakoupis potrebne komponenty a postavis si to proste sam, pak bude cena logicky nizsi. Pokud bys chtel svetlo s jeste lepsi efektivitou nez je zminovany ledideal (ktery je postaveny na VERO29), muzes pouzit treba Cree CXB3590, nejlepe v nejvyssim binu. Procti si toto vlakno, pokud Te to zajima vice, pripadne treba na rollitup se to probira mnohem, mnohem podrobneji :]
alesh
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Růžové světlo, to jsem dlouho neslyšel. Alesh ten citizen někdo zkoušel na rolitup.org a nic moc, tak nevím. Vyzkouším na podzim až bude prostor. Uvidím jaká bude cena těch nových Vera 29. Pokud to bude pod 1000 Kč za kus tak to prubnu. Jaká je cena těch citizen, nevíš?

To je dost vágní formulace. Nechceš být konkrétní? Tvoje příspěvky mi přijdou trapně účelové. Největší bude určitě přes litr.
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Flifish, pokud si viděl HPS tak světlo je žluté (pro lidské oko) 3000 Kelvina je dobre pro květ. Ser na růžové světla a běž do Vera nebo cree. Já letos udělal o 100 g víc pod led než pod HPS. :smash:
Alesh pak ty citizeny jsou nejlepší, alespoň podle výrobce. Jak je možné, že firmy cree a Bridgeluxu dávají do výzkumu miliony dolarů a firma citizen která pomalu nemá ani vývojové středisko jim to natírání. Někde v tom bude háček.

Jop, někde háček bude. Asi v tom, že nemáš páru, o čem mluvíš. LED industry je mnohem větší než Cree a Bridgelux. Citizen bych nepovažoval za méně významnou společnost. Konkurenceschopné COB je dál schopný nabídnout Philips, Samsung, Nichia, LG, Luminus Devices, Osram, ... Akorát nejsou v kusový mainstream distribuci. Co se týká produktů Vero, tam bych ty investice viděl spíš u Toshiby, protože používají čipy od nich.

a.
fikus37
Trapné účelové. Určitě ze sebe nedělám nejchytřejšího growera. Nebudu tady psát, že všechno vím a znám.
Alesh, mel by ses zamyslet co píšeš. Čísla co uvádějí výrobci jsou jedna věc a praxe je věc druhá. Každý kdo má přístup k netu si může tyto údaje zjistit, co píšou výrobci. Bohužel, jakmile dáš kanabis pod led, tak zjistíš pravdu. Pokud vím,tak ty jsi tady žádný test nikdy neudělal a jen píšeš údaje od výrobce.
Já osobně jsem byl ve státech a 6 měsíců jsme uklízeli v továrně kde tyto čipy vyvíjí. Mel jsem možnost mluvit s vývojáři led čipu a 100% vím že led čipy od žádné Toshiby nekupujou. Investice do výzkumu mají kolem 2 milionů dolarů ročně.
Bavili jsme se o investicích a šéf vývojového oddělení nám potvrdil že největší investice za rok 2012-13 má firma Cree a pak Bridgelux.
To co se dočtete na netu, není vždy pravda. Nedělám ze sebe žádného chytraka, ale trapné účelové si mě dostal.
To samé to je se svítivosti a účinnosti veškeré elektroniky. Výrobci prostě klamou spotřebitele ve všech odvětvích. Už jsem to tady psal několikrát, tak se nebudu opakovat.
Vero29 a Cree 3590 jsem viděl na vlastní oči, citizen a to nové Vero 29 prubnu na podzim. Určitě nebudu se sebe dělat chytraka a přitom jsem to ani nevyzkoušel. Na rolitup.org je takových chytraka asi dvacet a přitom nikdy nezasadily ani semínko.
Fruddy
Fikusy, to že sem někdo nedává threedy o svém grow neznamená že to netestuje :-) Neber to zle, ale né každý zaměstanec ví doopravdy jaké jsou investice v jakém oboru, pro někoho to může být poměrne citlivý údaj, stejně tak od koho kdo nakupuje a nenakupuje, hodně lidí jsou za tyto informace ochotní zaplatit velmi velké sumy. Proto si myslím že je přinejmenším zvláštní že se tyto informaci dostali k uklizečovi... Ale ještě zpět k tématu, Výše investice né vždy znamená posun ve vývoji, někdi dobře investovaná malá částka može udělat daleko víc než zaplatit výzkumný tým XX lidí, ale to je asi jasné, a co se týče Vero gen.7 nejsem si úplně jistý jestli bude v čr k dispozici na podzim, zatím jsem nikde žádný oficiální datum uvedení na trh neviděl, na jejich vebu je tato informace bez datasheetu už asi 3 měsíce, žádnej posun...
fikus37
Jde o to, že praxe je něco jiného jak teorie. Podle výrobce cree by čipy 3590 v nejlepším binu by měli být nejlepší. Bohužel jak jsem mohl vidět v té samé genetice a podmínkách byl výnos ten samý jak pod Vero 29.
Kvakos
fikus...a nebyly ty 3590 jen 4ks (4000k) a VERO 8ks? (3500k a 2700k) :)

Ani bych tak neresil kterej cip je nejvykonejsi,ale ktery nabizi nejlepsi pomer cena/vykon

stejne nejvic prace udela pestitel a ne jestli ma ledka 160 nebo 170lm/w s cenovym rozdilem 800kc na COB.

Doufam,ze vero i cree brzo uvedou na trh nove hracky,aby ty stavajici zlevnily.

PS videli jste nekdo tento panel? vypada fakt nadupane! ale cena hardcore

https://www.youtube.com/watch?v=pBXK32EAoy0

jsou 330w a 660w verze.
flyfish215
Zdar všem,našel jsem něco hezkého na netu,co vy na to? http://is.muni.cz/th/211557/prif_m/...omova_prace.pdf Mě to přijde docela zajímavé.
Micheri
Ahojte borci, chcel by som poradiť set up na box rozmerov 60x60 a výška 100cm. Chcel by som nejaku lacnejšiu variantu takže cxb 3590 by som asi vynechal :)
Ďakujem za všetky rady.
wonis
Zdarec..taky bych rad přispěl maličkostí,ktera muze usetrit nejaky ten cas pri rozhodovani a dopocitavani planovane stavby DIY LED panelu..bohuzel jsem nezahrnul CreeCXB2530,pac mi vzhledem k cene neprislo tohle COB prilis zajimave..ale menim nazor..na Cutter.com.au je za skvely peniz predevsim ve verzi high 3000k 90CRI..myslim ze vyborna volba ..s jeste lepsim spektrem a tezky konkurent pro vero 18..dopocitani vlastniho setu pro svuj prostor bude pro vas snad jednoduche .. mam to v anglictine a pro prostor 2 x cca 1m2.. Nyni velice zajimava volba jsou cipy od Citizen ver.5 ..chtelo by to dopocitat..ale nejak se mi nechce :-)
https://ulozto.cz/xETMnKHG/rozpocet-cob-docx
wonis
Jinak co se tyce znacky zdroju Delta electronics..tak zkusenosti v oblasti prumyslove PC a serverů jsou s nimi skvele..jedny z nejlepsich a nejkvalitnejsich zdroju na trhu .. Dovolil bych si odhadovat , ze led zdroje od nich budou na tom stejne ;-) .. akorat s cenou a dostupnosti to je horsi
wonis
otázka na Aleshe nebo někoho znalého...
Stále mi není příliš jasný rozdíl mezi TJ a TC v porovnání světelného výkonu mezi různými COB různých výrobců.. Cree,Bridgelux ,Citizen
..v datasheetech Bridgeluxu je uvedeno ,že TJ=TC a uvedeny jsou výstupy lm pro 25°C a 85°C .. jak dosáhnou shodného TJ=TC? Tc je teplota rozprostřeného tepla na podložce COB , zatímco TJ by měla být teplota přímo na čipech(spojení diod s podložkou?) je to tím,že měřící bod je u VERO v těsné blízkosti od čipu, narozdíl od Citizen,kde je měřící bod v jiném ,vzdálenějším místě?..mám v tom pěknej bordel..U Citizen je vidět lineární teplotní posun mezi TC a TJ .. TJ se vždy lineárně zvyšuje se zvyšující se TC
Z čeho tedy vycházet,jak porovnávat? u Bridgelux je to jedno,ale u Citizen je pro porovnání určující TC nebo Tj .. u Cree jsem se dočetl , že sjednotili TJ na 85°C pro všechny modely,přičemž by se mělo jednat o max. provozní TC,takže i u Cree je TJ=TC?Přeci každý model COB má jiné teplotní vlastnosti(tepelný odpor atd) a na světelný výkon by měla být určující teplota na čipu TJ .. proč je tedy u Cree,Bridgelux TJ=TC?..to je jako v reálu teplo tak dokonale rozprostřeno po podložce,že jsou stejné teploty na čipu jako na podložce?.. nebo to celé chápu špatně?
Díky za odpověď
wonis
Pokud bych totiž v konfigurátoru od Citizen chtěl dosáhnout teploty TJ 25°C pro CLU48_1212- 3500k 80Cri @1050mA ,musela by být teplota TC 5°C ! a dosáhnul by na účinnost 138lm/W
při TJ 50 °C (TC 31°C) =134lm/W
TJ 85°C(TC 66°C) = pouze 126 lm/W ..stejná hodnota jako u VERO18(gen6) ,které by se tím tudíž stalo účinnější a výhodnější pro nákup ! A to se bavíme o světelném výkonu při tepltoě 85°C u VERO18 .. kdy reálných může být klidně i 45-50°C a tudíž ještě vyšší a lepší hodnoty 129,8 lm/W ,nehledě na volbu 4000K,tam ten rozdíl bude ještě o něco málo patrnější 131,4 lm/W ..
wonis
citace:
Původní příspěvek od wonis
Pokud bych totiž v konfigurátoru od Citizen chtěl dosáhnout teploty TJ 25°C pro CLU48_1212- 3500k 80Cri @1050mA ,musela by být teplota TC 5°C ! a dosáhnul by na účinnost 138lm/W
při TJ 50 °C (TC 31°C) =134lm/W
TJ 85°C(TC 66°C) = pouze 126 lm/W ..stejná hodnota jako u VERO18(gen6) ,které by se tím tudíž stalo účinnější a výhodnější pro nákup ! A to se bavíme o světelném výkonu při tepltoě 85°C u VERO18 .. kdy reálných může být klidně i 45-50°C a tudíž ještě vyšší a lepší hodnoty 129,8 lm/W ,nehledě na volbu 4000K,tam ten rozdíl bude ještě o něco málo patrnější 131,4 lm/W ..

Ohh...moje chyba prosím smazat tento příspěvek .. omylem jsem počítal v konfigurátoru pro COB ver.3 .. COB ver.5 vychází mnohem, lépe
alesh
citace:
Původní příspěvek od wonis
otázka na Aleshe nebo někoho znalého...
Stále mi není příliš jasný rozdíl mezi TJ a TC v porovnání světelného výkonu mezi různými COB různých výrobců.. Cree,Bridgelux ,Citizen
..v datasheetech Bridgeluxu je uvedeno ,že TJ=TC a uvedeny jsou výstupy lm pro 25°C a 85°C .. jak dosáhnou shodného TJ=TC? Tc je teplota rozprostřeného tepla na podložce COB , zatímco TJ by měla být teplota přímo na čipech(spojení diod s podložkou?) je to tím,že měřící bod je u VERO v těsné blízkosti od čipu, narozdíl od Citizen,kde je měřící bod v jiném ,vzdálenějším místě?..mám v tom pěknej bordel..U Citizen je vidět lineární teplotní posun mezi TC a TJ .. TJ se vždy lineárně zvyšuje se zvyšující se TC
Z čeho tedy vycházet,jak porovnávat? u Bridgelux je to jedno,ale u Citizen je pro porovnání určující TC nebo Tj .. u Cree jsem se dočetl , že sjednotili TJ na 85°C pro všechny modely,přičemž by se mělo jednat o max. provozní TC,takže i u Cree je TJ=TC?Přeci každý model COB má jiné teplotní vlastnosti(tepelný odpor atd) a na světelný výkon by měla být určující teplota na čipu TJ .. proč je tedy u Cree,Bridgelux TJ=TC?..to je jako v reálu teplo tak dokonale rozprostřeno po podložce,že jsou stejné teploty na čipu jako na podložce?.. nebo to celé chápu špatně?
Díky za odpověď

Shodné Tc a Tj dosáhneš pouze při výrobním testování, kdy se celé pouzdro zahřeje na požadovanou teplotu a měří se krátkým pulzem (pár [desítek] ms), kdy se čip nestihne zahřát na vyšší teplotu.

Jinak Tj = Tc + P_heat * Rth_j-c
tzn. teplota Tj je vyšší než teplota pouzdra o součin tepla vyzářeného na čipu a tepelného odporu mezi čipem a pouzdrem - někdo ho uvádí, někdo ne, někdo tam zahrnuje i vyzářené světlo, někdo ne... :) dá se přibližně dopočítat z ostatních údajů

Pokud budeš držet teplotu Tc konstatní (např. škálováním chladiče) bude teplota Tj růst s proudem. S vyšší teplotou se bude snižovat účinnost, což povede k uvolňování většího tepla, což povede k vyšší teplotě, což...to už se pomalu dostáváme ze středoškolské matematiky :)

Co z toho vyplývá:
Je v tom bordel, protože různí výrobci používají různé teploty. Chce to dávat pozor.
Pro účely pěstování se dost často používá nižší než maximální proud. Teplota Tj je často poměrně blízká Tc, v praxi často cca 50°C resp. 60°C, a s tím přibližně počítám.

a.
Fruddy
Tak vážení, nová generace Vero 7 už vyšla a brzo budou na skladě a máme se na co těšit :-D Datasheety na jejich stránkách jsem ještě nenašel, dnes mi to přistálo do e-mailu tak kdo by chtěl tak napiště na můj e-mail ledalucraft@gmail.com a přepošlu mu to, komu se nechce psát tak sem vypíšu pár údajů:
v 3500k proud 1710ma, napětí 69,6v má 119w a efektivitu 149lm/w
v 3500k proud 1710ma, napětí 69,6v má 119w a efektivitu 164lm/w
v 5000k proud 1710ma, napětí 69,6v má 119w a efektivitu 178lm/w

toto jsou všechno nominální proudy, zatím nevydali informace kolik to ma na nižší ale myslím si že vzhledem k porovnání předchozí generace se určitě dostaneme na velmi zajímavé čísla, hned jak mi to příjde tak dám sem report, těším se jak malej kluk :-D
fikus37
Kdyby jsi chtěl datashety k Veru gen 7, tak ti je pošlu. Mám je asi měsíc. Jsou tam docela zajímavé čísla. Udávají ( pro naše potřeby 3500 Kelvina) 20,000 lm při 1,7A 69,9V 119watt cri 80. 161 lm/Watt. Samozřejmě že se zvyšující teplotou to klesá.
Od 94W až po 119 W je pořád účinnost 161lm/W.
Určitě jsou lepší,protože při vyšších proudech mají účinnost nad 160lm/watt a ta účinnost by se neměla snižovat. Alespoň podle výrobce. 20,000 lm při 119 watt je pěkně číslo.
Fruddy
Fikusy, datesheety mám, ale díky :-)

EDIT: předtím se mi to na jejich stránkách nezobrazilo sry, ale zde je odkaz na datasheet: http://www.bridgelux.com/sites/defa...%2020160622.pdf

uvidíme jak to bude s dostupností a cenou v evropě, ale z 3500k vytáhnout při 900ma a výkonu 60w vytýhnout cca 185lm/w je dost cool :-D, budu informovat :-)
fikus37
Můžu mít dvě balení po 50 čipech.Jedno je 3500K řada C za 40USD + pošta a druhé balení 3000K řada C za 38USD+ pošta.
Ta cena je za čip:busted:
GarrethBlake
Zdravím, nevím, možná špatně hledám, nevidím tu moc nových témat na téma Led osvětlení a ani na netu toho moc není. Zajímalo by mě jestli pod Roleadro Hydroponic 270W UFO LED Plant Grow Light,High Efficiency 9 Band Indoor Greenhouse Lamp for Seeding Veg & Flower něco vypěstuju, jestli to bude podobné jako CFL 250 dual. - vím nic moc ale sodík nechci. Edit: pěstuju normálně v substrátu, né hydro
masuro
podle mne to je vyhozených 100USD. jinak tady je led thread

http://grower.cz/forum/showthread....&threadid=73119

tam je vsechno pekne rozepsany. otazka kolik mas penez ale to co si psal bych rozhodne nekupoval. dneska maji smysl cipy bud cree 3590 nebo vero 29
tam nato radsi zapomen
Fill1989
Když už ledky, tak jedině Cree-cxb-3590,900w vyjde na 40 tisíc, ale uděláš s tím lepší výsledky jak pod 1000w hps.. co sem koukal takhle po videich, tak GE index 1,8 není problém..až 142,000 Lumenů..
http://www.bcblondes.com/Cree-cxb-3...p/bcb-900rw.htm

https://www.youtube.com/watch?v=iT5ivLc3ZFY
GarrethBlake
Tak já nevim, já snad koupim ten sodík když to tak čtu, všichni si ho chválej a při sazbě D45d mě to vyjde i dobře cenově.
masuro
jak jsem ti psal, jestli mas love bez do LED (cree) jestli ne, radsi sodu nez to z alliexpresu
Sodík je dobrý, LED jsou lepsí, na long run vyhodnejsi stopro. rozhodne ne levne led panely nebo usporku. tu já osobne vyhodil
Fill1989
Led panely z aliexpressu (červené světlo) se mi dost osvědčilo jenom na růst, roste pomalu, do šířky a stonky připomínají Rossenbergovu chloubu..používám na maminu a nemůžu si je vynachválit.
Mard
Já mám doma na různé pokusy s křížením také ten nejlevnější panel 300W MARS Hydro kopie Čína a jsem s ním velmi spokojen. Hlavně že proti sodíku nemusím chladit, panel mám navrchu boxu, takže dovnitř jde jen světlo a ne teplo a vzduch mi honí jen jeden 12V PC větráček.
wonis
..Tak to konečně vypadá..na velké oslavy příchodu nové Bridgelux Vero gen7
..sice si nějakou chvíli počkáme,než budou skladem,ale už jsou venku ceny pro všechny barevné temp a CRi a vypadá to více než dobře..pokud tedy prodejci s naskladněním nevystřelí ceny vzhůru..
Vypadá to asi na nejlepší COB na trhu v poměru cena,výkon,účinnost

http://www.futureelectronics.com/en...ue,N:4294869444

: 2 Alesh ..Díky za odpověď ohledně Tj,Tc.. něco,teda spíše dost, jsem k tomu mezitím nastudoval..a stále není v mé mysli jasno :-) pokud bych měl porovnávat a mohl se jen
opřít o data z datasheetu a kalkulátorů..tak nejlepší mi beztak vychází pro porovnání mezi výrobci Tj 85°C ..pač TJ25°C je mimo realitu a reálný provozní střed na 50,60°C nikdo neuvádí(kromě kalkulátoru od Citizen) ... je tomu tak ?


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma