Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani II. - Klikni zde pro originální téma
lolo
Tak teda Bajtík, tie chladiče nestačia, je potrebné pustiť aj tie vetráky, keďže som nameral cca 60°C ... Ale ja to ešte vyskúšam, keď budú v normálnej polohe a dám info, ako to dopadlo a poprípade ako treba nastaviť tie vetráky :) A ešte sa chcem opýtať ... keď chcem merať prúd, môžem mať v pohode zapojený driver a skúšať to keď to je rozpojené,alebo máte na to nejaký iný spôsob?

Vďaka
B@JTík
S tou teplotou jsi mě popravdě moc nepotěšil. Já teda pořád doufám, že skrz žebra chladičů LEDek mi půjde odtah z bedny a že to tedy bude daleko jinde, ale je to celkem škoda, že to pasivně moc nefunguje :(

No, snad to brzo taky nějak poskládám a uvidím, právě jsem ale cestou domu na verandě našel balík semínek zahradních poživatin z Reimer Seeds a zas mám pár dní co dělat, nějak nevím co dřív :(

Když chceš měřit proud, tak jednoduše tu sérii ledek na jedný straně od driveru odpojíš a ampérmetr tam vřadíš jako další sériovej prvek (snad je to pochopitelný, mám teď celkem vypito). Černou sondu přitom musíš mít úplně vlevo na tom 10A rozsahu (stejně tak volič mít nastavenej do toho oranžovýho 10A políčka) a neměřit dýl než těch 15s co tam píšou a ne častěji než 15min po sobě (není tam na tomhle rozsahu žádný jištěni, tak si novej měřáček hned neoddělej).
alesh
citace:
Původní příspěvek od B@JTík
S tou teplotou jsi mě popravdě moc nepotěšil. Já teda pořád doufám, že skrz žebra chladičů LEDek mi půjde odtah z bedny a že to tedy bude daleko jinde, ale je to celkem škoda, že to pasivně moc nefunguje :(

No, snad to brzo taky nějak poskládám a uvidím, právě jsem ale cestou domu na verandě našel balík semínek zahradních poživatin z Reimer Seeds a zas mám pár dní co dělat, nějak nevím co dřív :(

Když chceš měřit proud, tak jednoduše tu sérii ledek na jedný straně od driveru odpojíš a ampérmetr tam vřadíš jako další sériovej prvek (snad je to pochopitelný, mám teď celkem vypito). Černou sondu přitom musíš mít úplně vlevo na tom 10A rozsahu (stejně tak volič mít nastavenej do toho oranžovýho 10A políčka) a neměřit dýl než těch 15s co tam píšou a ne častěji než 15min po sobě (není tam na tomhle rozsahu žádný jištěni, tak si novej měřáček hned neoddělej).

A hlavně měj vypnutý driver až budeš připojovat multimetr, jinak si odpálíš LEDky.

a.
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od alesh

A hlavně měj vypnutý driver až budeš připojovat multimetr, jinak si odpálíš LEDky.

a.

Nechápu, to maj ty drivery na konci tak ohromný elektrolyty? Ani to by jim snad nemělo stihnout ublížit. Nebo jak to myslíš? Se mi nějak nezdá ... něco mi uniká?
alesh
Když je driver zapojený do sítě a okruh LEDek rozpojený, je driveru jeho max. napětí. Pokud to najednou připojíš k LEDkám, je možný - pokud je dostatečně velikej rozdíl mezi max. napětím driveru a napětím toho okruhu s LED - že je odpálíš.

a.
B@JTík
Jj, to chápu, ale stejně bych nečekal, že driver pustí větší výkon než má jmenovitej (že se nechá krátkodobě přetížit). Leda by byl opravdu na konci velkej, nabitej elektrolyt. To je z praxe, že to odchází, nebo je to jen teorie? Musím ještě nastudovat datasheety a nějakou dokumentaci, driver jsem si dneska vyzved a není u toho přibalená ani řádka ... ale zaskočil jsi mě tím, já bych normálně nahrubo klidně připojoval LEDky k zapnutýmu driveru úplně s klidem ...

Jinak, dnes jsem si vyzvednul i balíček měničů ... objednáno bylo tohle
http://www.aliexpress.com/store/pro...2002002187.html
přišlo tohle
http://www.aliexpress.com/item/New-...2031096048.html
takže k hovnu ... boha jeho ... přesně takhle to s těma číňanama je, no :(
lolo
Uff, asi budem merať iba teplotu a pri ventilátoroch V aby som niečo neodpálil :D inak akú teplotu LED-iek mám udržiavať? Lebo teraz momentálne v skúšobnom režime mám v skrini 25°C a chladiče majú cca 35°C na približne polovičnom výkone lediek a bez ventilátoru. čiže teoreticky by to mohlo byť OK? alebo ešte znížiť teplotu?
A ešte keď budem napájať "meniče" Voltov paralelne k ledkám ... mám zapojiť +(ventilátora) do "meniča" a - klasicky do čokoládky, kde je napojený - z ledky? a jasné, že drôt z meniča na + čokoládky, kde je napojená LED-ka? Snáď ste pochopili,čo myslím :D
Vďaka
lolo
Som z toho debil ... môžem teda napojiť LED-ky k tým driverom do série a bude všetko fungovať ako má? lebo mne to už beží 2 deň a ne, že mi to niečo odpáli :O
alesh
citace:
Původní příspěvek od B@JTík
Jj, to chápu, ale stejně bych nečekal, že driver pustí větší výkon než má jmenovitej (že se nechá krátkodobě přetížit). Leda by byl opravdu na konci velkej, nabitej elektrolyt. To je z praxe, že to odchází, nebo je to jen teorie? Musím ještě nastudovat datasheety a nějakou dokumentaci, driver jsem si dneska vyzved a není u toho přibalená ani řádka ... ale zaskočil jsi mě tím, já bych normálně nahrubo klidně připojoval LEDky k zapnutýmu driveru úplně s klidem ...

Jinak, dnes jsem si vyzvednul i balíček měničů ... objednáno bylo tohle
http://www.aliexpress.com/store/pro...2002002187.html
přišlo tohle
http://www.aliexpress.com/item/New-...2031096048.html
takže k hovnu ... boha jeho ... přesně takhle to s těma číňanama je, no :(

Praxe, bohužel...:) Ale je fakt, že ne s MW drivery.

a.
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od alesh

Praxe, bohužel...:) Ale je fakt, že ne s MW drivery.

Dám si na to majzla a zkusím k tomu ještě něco načíst, každopádně moc díky za varování, mohla to bejt drahá chybka ...
citace:
Původní příspěvek od lolo
Som z toho debil ... môžem teda napojiť LED-ky k tým driverom do série a bude všetko fungovať ako má? lebo mne to už beží 2 deň a ne, že mi to niečo odpáli :O

Buď v klidu, jde jenom o to, že nemusí bejt bezpečný připojovat LEDky k zapnutýmu driveru. Pokud zapojíš LEDky a až pak pustíš driver, není se čeho bát.
citace:
Původní příspěvek od lolo
Uff, asi budem merať iba teplotu a pri ventilátoroch V aby som niečo neodpálil :D inak akú teplotu LED-iek mám udržiavať? Lebo teraz momentálne v skúšobnom režime mám v skrini 25°C a chladiče majú cca 35°C na približne polovičnom výkone lediek a bez ventilátoru. čiže teoreticky by to mohlo byť OK? alebo ešte znížiť teplotu?
A ešte keď budem napájať "meniče" Voltov paralelne k ledkám ... mám zapojiť +(ventilátora) do "meniča" a - klasicky do čokoládky, kde je napojený - z ledky? a jasné, že drôt z meniča na + čokoládky, kde je napojená LED-ka? Snáď ste pochopili,čo myslím :D
Vďaka

I ten proud si můžeš změřit - ale opět tedy pro jistotu nejdřív připojit ampérmetr a až potom zapnout driver, rychle změřit (15s) a zase vypnout. Teplota 35° je úplně v klídku, z hlediska efektivity je ještě celkem snesitelnejch 50-60° (kolem 95%), výš už bych nešel, i když má LEDka povolenou provozní teplotu 105°, účinnost i životnost jdou pak už dost dolů.

Měniče, pokud máš ty správný (posílal jsem ti PM), tak vstup připájej na plošky LEDky (červenej na +, černej na -) ... případně do té čokolády kam máš připojenou LEDku ... a výstup připoj na žlutej (+)a černej (-) drát z ventilátoru. Zelenej a modrej můžeš ucvaknout, nebudeš je potřebovat. Pokud jsi taky dostal ty síťový regulátory co já, tak jsi bohužel stejně nahranej jako já a větráky nemáme čím napájet :( ... (resp. můžeš je provizorně napájet nejakým 12V adaptérem)
lolo
To iba u nás takú somarinu môže niekto napísať :D :D :D

Inak nikojal ako pokračuje tvoj počin? Vieš nám dať nejaké info ako ti to kvitne/dokvitlo a tak?

Vďaka ;)
zbynek666
Zdarec,
zkoušel tu někdo kolik odebírá skutečný proud(wattů) driver pro v29 ze zásuvky?
zbynek666
http://www.gme.cz/spinany-zdroj-mea...-60-42-p332-508
tento zdroj by měl odebírat 0.4A což je 92W max
http://www.tme.eu/cz/details/lpc-60...-led/mean-well/
tento zdroj je stejného výkonu, ale odebíraný proud je takřka 2x takový
má někdo zapojený měřič jakou wattáž odebíráte a na kolik zdrojů(driverů)
alesh
citace:
Původní příspěvek od zbynek666
http://www.gme.cz/spinany-zdroj-mea...-60-42-p332-508
tento zdroj by měl odebírat 0.4A což je 92W max
http://www.tme.eu/cz/details/lpc-60...-led/mean-well/
tento zdroj je stejného výkonu, ale odebíraný proud je takřka 2x takový
má někdo zapojený měřič jakou wattáž odebíráte a na kolik zdrojů(driverů)

Ten LPC nebude mít PFC.

a.
nikolaj 01
citace:
Původní příspěvek od lolo
Inak nikojal ako pokračuje tvoj počin? Vieš nám dať nejaké info ako ti to kvitne/dokvitlo a tak?
V[/B]



Nó první bych podotknul že nejsem moc dobrej pěstitel jedu ze semen každou jinou ..svilušky třasenky....a bla bla bla...
takže to trochu zprůměruju (nemá smysl psát jednotlivý kytky)... předtím sem měl mezi 17g-25g na kytce teď to je 30g-45g. ...10l airpot/ 12 míst ve skříni.

Za mě dobrý sem spokojen.... Co časem vyměnim je zdroj abych to moch dát na 100%.
B@JTík
Jen info pro podobně postižené - co se týče té zmršené objednávky z Aliexpressu kdy přišli místo objednaných měničů nechtěné síťové regulátory, založil jsem na Ali spor (dispute), druhý den byl akceptován a třetí den přišli peníze zpět bez nároku na vrácení zboží, takže alespoň toto funguje ...

citace:
Původní příspěvek od nikolaj 01
předtím sem měl mezi 17g-25g na kytce teď to je 30g-45g.

Zeptám se Tě ještě jak se změnil příkon, snažil jsem se dohledat a nejsem si jistej, chápu dobře že jsi svítil postarším spektraboxem s příkonem 150W a teď tam máš 6x Vero 29 @1400mA - tj. nějakejch 310W? To by se to Vero totiž až tak přínosný nezdálo ... :(
FrYnK
Zdar LED "úchylaci" co říkáte na tohle ??

http://spectrumkingled.com/
lolo
citace:

Zeptám se Tě ještě jak se změnil příkon, snažil jsem se dohledat a nejsem si jistej, chápu dobře že jsi svítil postarším spektraboxem s příkonem 150W a teď tam máš 6x Vero 29 @1400mA - tj. nějakejch 310W? To by se to Vero totiž až tak přínosný nezdálo ... :(


No neviem či som to dobre pochopil ja, ale VERO29 pustil na 1050mA , tie šli iba na kvet a VERO18 pustil na 700mA a tie šli iba na rast, čiže spotreba pri VERO18 by mala byť okolo 235W, alebo sa mýlim? Lebo inak aj mňa by zaujímalo to porovnanie s predošlým svetlom a výkonom ako takým tých svetiel.
nikolaj 01
Svítil sem spektraboxem kterej měl 200w + 4x zařivka to bylo celkem 130w + osram ledky cca 50w
takže předtím sem měl odhadem 380w (nikdy sem to neměřil)

ted vero 29 6x na 1400ma + ledky osram (barvy) ...když to zkrátim mám teď menší příkon než předtím....

vero 18 mi leží v šuplíku ještě ještě uvidím co s nima ...na před-pěst sem si nechal zářivky (byli nový)

buďte v klidu jestli ja dám až 45g na kytce budete se s plným výkonem topit v hulení ... řikám nejsem dobrej pěstitel a jedu "bio".

proto si myslim že tohle porovnávání v mým případě nemá žádnej valnej význam, až to někdo z vás rozjede z řízkama a treba SORG dosáne uplně jinýho výnosu. Ja nemam čas si tu genetiku ani "ošahat" natož abych dělal referenční pěsty.
Beaver
Zdravím všechny nadšence!
Ledky mě hrozně baví, tak jsem si řekl, že do toho rád investuju, ale nevím přesně, jaké vybrat..
Mám dva boxy, jeden na předpěst (30x25x40 - výška, není problém případně postavit novej, vyšší) a pak na zbytek růstu + květ (60x60x80 - výška, zde už jsem omezenej). V malém mám teď kombinaci pravděpodobně ne moc kvalitních ledek 730, 660, 625, 460, 450 a 400nm z netmart.cz, ve velkém 200w 2700K úsporku.
Tak a k mojí prosbě.. Pročítal jsem to tu, ale na můj mikro grow si nejsem jistý, co vybrat. Prosím Vás o kontrolu, jestli to takhle dává smysl.
Malý box bych viděl na 4x vero10 5000K 80CRi(?) velký box 4x vero18 2700K 80CRi(?)
a driver MW HLG-185H-C1050B (není zbytečně přepálený?)

Má cenu objednávat teď, nebo platí to, že by se teď někdy měly objevit novější verze?

Díky mockrát, pánové!
alesh
citace:
Původní příspěvek od Beaver
Zdravím všechny nadšence!
Ledky mě hrozně baví, tak jsem si řekl, že do toho rád investuju, ale nevím přesně, jaké vybrat..
Mám dva boxy, jeden na předpěst (30x25x40 - výška, není problém případně postavit novej, vyšší) a pak na zbytek růstu + květ (60x60x80 - výška, zde už jsem omezenej). V malém mám teď kombinaci pravděpodobně ne moc kvalitních ledek 730, 660, 625, 460, 450 a 400nm z netmart.cz, ve velkém 200w 2700K úsporku.
Tak a k mojí prosbě.. Pročítal jsem to tu, ale na můj mikro grow si nejsem jistý, co vybrat. Prosím Vás o kontrolu, jestli to takhle dává smysl.
Malý box bych viděl na 4x vero10 5000K 80CRi(?) velký box 4x vero18 2700K 80CRi(?)
a driver MW HLG-185H-C1050B (není zbytečně přepálený?)

Má cenu objednávat teď, nebo platí to, že by se teď někdy měly objevit novější verze?

Díky mockrát, pánové!

Čau,
zní to poměrně dobře. Teda na ten vegetační mikrobox (fakt je takhle malej?) ti bude stačit jedno V10 (na 350mA).
Na ten větší tu vzniká takový dilema. Taky bych pořídil 4x nebo 5x V18 (ovšem 3000K - zjistil jsem, že by měla být o něco účinnější než 2700K, kterou už nedoporučuju), ale těžko říct jakej driver.
Věc se má tak, že to zvládne jak HLG-120H-C1050B tak i HLG-185H-C1050B. Cenový rozdíl je minimální a ten 185 by zvládl třeba do budoucna až 6ks. Ovšem nebude využito všechno napětí a účinnost bude mírně horší (okolo 90% místo 94%).

Nová verze bude co nevidět. Dokonce myslím, že DK už ani původní (přesněji 1.2) nemaj. SOS Electronic už snad i něco maj, ovšem odběr je po 20ks.

A kdybys chtěl opravdu top, kingbrite.cn má nový Cree CXB. Např. CXB3070 za $28.5 s $10 poštovným. K nim se dobře hodí HLG-120H-C1400B pro 3ks nebo HLG-120H-C1400B pro 4ks (platí to samý jak výše)

a.
Beaver
Je to tak, ale je pravda, že jsem uvažoval o jeho zvětšení. Vejdou se do něj jen kytky v opravdu malých květináčích, takže tam jsou jen dva až tři týdny po vyklíčení, pak přestávají růst. Když už kupuju vera 5000K, stálo by za to, aby tam byly aspoň třeba měsíc, takže je to pro mě aspoň motivace box zvětšit (třeba na 30x40x60).

Jinak to teda vidím na 4x V18 3000K do většího a driver HLG-185H-C1050B, kdybych chtěl rozšiřovat. Na Cree CXB se ještě mrknu ;-)

-Kdybych malej box zvětšil, jak jsem psal, tak V10 2x nebo 4x? Můžu je dát na stejnej driver jako V18? Jeho účinnost by v tom případě ještě klesla?

-Ještě bych se zeptal jestli obě barevný teploty brát v 80 CRI?

Díky moc, za cenný rady :)
alesh
Na 30*40 by stačily 2. Když dáš 4, poroste to rychleji, ale určitě ne 2x. Bohužel na ně potřebuješ jiný driver/y. Z MW driverů třeba
http://cz.mouser.com/ProductDetail/...lOvQxcoYbEiA%3d
http://cz.mouser.com/ProductDetail/...xxQ2h2OCw%3d%3d

Setup s V18 (v1.2) má účinnost lehce pod 40%, s V18 (v2) lehce nad 40% a CXB3070 lehce pod 50%. CXB je určitě nejdražší.

80CRI pro 3000K, 70CRI pro 5000K (vždy to nejnižší co je - neplatí univerzálně, ale pro Vera jo).

a.
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od Beaver
Kdybych malej box zvětšil, jak jsem psal, tak V10 2x nebo 4x? Můžu je dát na stejnej driver jako V18? Jeho účinnost by v tom případě ještě klesla?


Kdybys do malýho boxu pořídil místo několika V10 1ks V18, pak by ti to na jednom driveru technicky samozřejmě šlapalo bez problémů a účinnost by se naopak zlepšila, ale nedokázal by jsi jim samostatně řídit periodu, což je problém ... :(
Beaver
Já vždycky jedu jen jedno kolo ročně a oba boxy nikdy nejedou současně, takže pokud Tě, B@JTíku, chápu správně, napojit 5000K k ostatním pro mě řešení není..
Jinak koukal jsem na CXB a pokud jsou lepší, vůbec bych se tomu nebránil, jen upřímně opět nevím, jaké vybrat.
Prosím, co znamená 2-step, 3-step, 5-step?
Když nabízí, je lepší vzít 6500K než 5000?
V tomhle případě opět platí spíš 3000K než 2700K?
Opět platí čím nižší CRI, tím lepší?
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od Beaver
Já vždycky jedu jen jedno kolo ročně a oba boxy nikdy nejedou současně

Aha, tak proč máš dva boxy a nejedeš to od začátku v tom jednom?
Já bych si asi v takovym případě vzal 4ks V18 a HLG-120H-C1050 (zvládne 3 nebo 4), na předpěst bych dal jen 3 a stáhnul stmívání na půlku nebo i míň, na květ bych pak jen přidal čtvrtý vero a ohulil to na 100%. Ono pod těma 3000K to poroste taky pěkně a výrazně ušetříš. Toliko alespoň můj laický pohled ...

EDIT: případně HLG-120H-C1400 a 2-3ks Vero 18 ... na předpěst bys prostě prostřední zkratnul (proklemoval) vypínačem a stáhnul stmívač, na růst větších kytek jen přidal na stmívači a na květ pak zapnul prostřední LEDku a stmívač dal naplno - bez nějakýho přestavování
alesh
citace:
Původní příspěvek od Beaver
Já vždycky jedu jen jedno kolo ročně a oba boxy nikdy nejedou současně, takže pokud Tě, B@JTíku, chápu správně, napojit 5000K k ostatním pro mě řešení není..
Jinak koukal jsem na CXB a pokud jsou lepší, vůbec bych se tomu nebránil, jen upřímně opět nevím, jaké vybrat.
Prosím, co znamená 2-step, 3-step, 5-step?
Když nabízí, je lepší vzít 6500K než 5000?
V tomhle případě opět platí spíš 3000K než 2700K?
Opět platí čím nižší CRI, tím lepší?

Tady taky 3000K 80CRI. x-step značí maximální variaci v barevný teplotě...to by nás víceméně nemuselo vůbec zajímat.

Jak píše Bajtik, pod 3000K to poroste taky suprově (rozdíl bude minimální) a pokud ti to nejede najednou, nemusíš se s růstovým světlem vůbec zabývat. Navíc je ten driver stmívatelný 10-100% takže nemusíš řešit, kolik na něm máš diod, jen to prostě stáhneš. Já osobně bych zůstal u 1050mA a HLG-185.

a.
Beaver
Ta větší skřín je dost hlučná, proto jsem postavil tu druhou, která mi jeden jen na 4x PC větráček a je uplně tichá. Ale to už vymyslím. Tak už se rýsuje řešení, to jsem rád =).

Ještě bych poprosil o kontrolu, rád bych to objednal z jednoho e-shopu, tak jsem zvolil Mouser. Pokud by byl lepší typ, budu rád.

4x led http://cz.mouser.com/ProductDetail/...rnDMEvA0g%3D%3D

zdroj http://cz.mouser.com/ProductDetail/...2byVtBCcw%3d%3d
alesh
Jo, tohle bude dobrej setup.

a.
Beaver
Díky moc za pomoc. Těším se jako malý dítě. Až to dorazí, podělím se o info, jak to roste :)
Beaver
Pro zájemce.. Celková cena setupu nahoře z Mouseru 7315 korun :D
alesh
Sakra, teď jsem si uvědomil, že jsem ti měl říct ať si tam koupíš i držáky a potenciometr na regulaci výkonu.

a.
Beaver
Poťák bych nesehnal třeba na gme.cz? S držákama nevím, ale snad se u nás taky seženou, ne? Přinejhorším něco vymyslím, to už je snad drobnější problém.
alesh
Zásadní to není, ale napsat jsem to mohl...Poťák seženeš kdekoliv, držáky možná jestli nemá Tron.

a.
IronMED
Hoj, jsem trochu v pytli, vše mám už doma, ale dneska mi (po dvou měsících) paní z meanwell-czech sdělila (potom, co jsem jí psal dotaz), že zdroje budou až v květnu, což je docela fuckoff a jsem nasranej o to víc, že už dva měsíce prostě čekám jen na to. Mouser má na webu dodací lhůtu 11 týdnů, což je prakticky to samé.

Poradili byste mi nějakou alternativu HLG-120H-42B, která by byla stmívatelná, měla podobnou účinnost a ochrany proti přetížení, přehřátí, přepólování atd jako MW zdroje?

Potřebuju konstatní 3A při cca 40V, takže kolem 120W.
spachal
Mohlo by nas zajimat :] ..
http://www.fotonmag.cz/vyrobci-led/...-svych-cob-led/
alesh
citace:
Původní příspěvek od IronMED
Hoj, jsem trochu v pytli, vše mám už doma, ale dneska mi (po dvou měsících) paní z meanwell-czech sdělila (potom, co jsem jí psal dotaz), že zdroje budou až v květnu, což je docela fuckoff a jsem nasranej o to víc, že už dva měsíce prostě čekám jen na to. Mouser má na webu dodací lhůtu 11 týdnů, což je prakticky to samé.

Poradili byste mi nějakou alternativu HLG-120H-42B, která by byla stmívatelná, měla podobnou účinnost a ochrany proti přetížení, přehřátí, přepólování atd jako MW zdroje?

Potřebuju konstatní 3A při cca 40V, takže kolem 120W.

Nějaká kvalita za rozumnou cenu mě nenapadá, leda něco z Číny. Jo koupit tak 6xV18 :-)

@spachal
Staré info...:-)
citace:
Původní příspěvek od alesh
Cree včera představilo druhou verzi integrovaných multičipů (Chip-on-board, COB - zkrátka jejich CXA série) CXA2 (taky je zvou CXB). Nový kousky mají okolo 15 procent lepší účinnost.

Až budou dostupný, bude možný (za relativně rozumnou cenu) postavit světla s účinností okolo 50%. U vegetačních světel by bylo reálný přesáhnout i 60%. Za chvíli bude aktivní chlazení minulostí.

Pomalu nastává ten čas, o kterém už se dost let mluví - ceny stále klesají, účinnosti se stále zvyšují. Já už to snad začnu vyrábět :):)

a.


citace:
Původní příspěvek od alesh

Dá se předobjednat, ale ještě není na skladech. Měla by být v průběhu března/dubna. Tady by se asi slušilo zmínit, že nový CXA2/CXB od Cree taky už pomalu přijdou a tam se jedná o něco větší nárůst v efektivitě než u Vero. Některý zajímavý kousky už má dokonce DK skladem (tady a tady) - největší je zatím 2540, ale měly by snad být i 3070 a 3590. A pro větší projekty už by měly být i celkem ok ceny.

Já se asi z týhle debaty vynechám, protože o pěstování zeleniny vím kulový a jsem momentálně fakt zahlcenej než abych něco studoval.

Ještě bych dodal, že je opravdu hodně různých studií a prací na tohle/příbuzná témata a dá se toho dost najít.

a.


a.
FrYnK
Cus bus, borci... koupiljsem 12x vero18 3000k 90 CRI + 6x vero 18 5000k 80 CRI ...

Myslite ze byla chyba vybrat tyhlce vyssi CRI ?? trosku nedockave jsem to koupil nez jsem procetl cely vlakno kde alesh nakonec doporucuje spis 80 CRI u 3000k a 70 CRI u 5000k

chci to zkusit v boxu 120x120 celkovy vykon je 600w s tim ze bych chtěl jet maximalne na 400w aby bylo videt jestli to ma proti 600w sodiku smyl a usporu nebo z toho bude vojteska pro kraliky..coz doufam ze ne...


a nikod jste mi neokomentoval tohle http://spectrumkingled.com/

alesh
Bude to trochu méně účinný, ale rozdíl by neměl být moc velký. Předpokládám, že máš ještě původní verzi (1.2)...? Pokud do toho pustíš jen 400W (úplně se nabízí 2x MW HLG-185H-C700), určitě to budeš moc vyměnit za 600W sodu kus za kus, snad si i lehce polepšíš.

a.
alesh
citace:
Původní příspěvek od FrYnK
Zdar LED "úchylaci" co říkáte na tohle ??

http://spectrumkingled.com/

Tohle není špatný světlo. Používají kvalitní komponenty, ale pouze mid-bin high-CRI XB-D, což není z hlediska účinnosti výhra. Jsou lepší světla i za lepší cenu - třeba Area51 nebo Hans (bonsaihero).

a.
FrYnK
zdroje mam HLG185H-C1050B

2x na 3000k a 1x na 5000k s tim ze jsem chtěl oboje regulovat zvlast,,, ale ted premyslim ze dam na jeden chladic 4x 3000k a mezi ne 2x 5000k

nebo je lepsi mit spolecne všechny 5000k na jeden driver a ty 3000k zvlast abych v rustu pustil 5000k na plno a 3000k na pul a v kvetu pak uplne vypnul 5000k a nechal 3000k naplno nebo bude lepsi i v kvetu nechat sviti všechno spolecne ??

koupil jsem tu a tu
alesh
citace:
Původní příspěvek od FrYnK
zdroje mam HLG185H-C1050B

2x na 3000k a 1x na 5000k s tim ze jsem chtěl oboje regulovat zvlast,,, ale ted premyslim ze dam na jeden chladic 4x 3000k a mezi ne 2x 5000k

nebo je lepsi mit spolecne všechny 5000k na jeden driver a ty 3000k zvlast abych v rustu pustil 5000k na plno a 3000k na pul a v kvetu pak uplne vypnul 5000k a nechal 3000k naplno nebo bude lepsi i v kvetu nechat sviti všechno spolecne ??

Jo, to máš ještě lepší, můžeš to případně osolit až na těch 600W.

Těžko říct, co je lepší. On ten rozdíl asi nebude moc velký. Pokud to budeš mít složený jako jednu jednotku, asi bych dal samostatný driver pro 5000K, pokud to budeš mít jako tři kusy, ta kabeláž by byla strašná a vykašlal bych se na to.

a.
FrYnK
mam 6x 1m tohodle chladice a chtel jsem dat 3 didoy na jeden a mit 2 panely s 3x 5000k a 4 panely s 3x 3000k...ale stan by tu vahu asin eunesl tak to asi udelam teda na 3 panely a kazdej 4x3000k a 2x 5000k.... zítra to budu stavět tak postnu foto...jinak jejasny ze nejradši bych na tu pustil naplno 600w ale jde mi o to jestli s tim dokazu usetrit nejakou elektrinu bude stacit 400w nebo jestli tojeste porad nemá cenu a bude to pod hranici 600w sodiku

Když by to fungovalo dobře a vynos pod 400w by se blizil 1,5 g/w tak bych zainvestoval do nejnovějších diod kde bych pouzil vetsi počet a pustil do toho nizky proudy třeba jen 1/4 doporucenyho abych dosahl co nejvyšší uccinosti... kdyby s takovym svetlem o ykonu 300w slo dosahovat podobných vysledku co u 600w sodybylo by to celkem dobře navratitelny i v elektrice s tim ze bych na to pak udelal vodni chlazeni...
alesh
Koukám na to, jen 27kg v chladičích:) to je škoda, že to neunese. Myslím, že pokud zvolíš nějakou rozumně nesoucí genetiku, odpovídající prostor a nic se během toho neposere, nemělo by být 1.5g/W problém.

Nový CXBčka jsou ještě o kus nad Vero, tam by se dalo vyjít i s těmi 300W nejspíš, dohnaný do krajnosti možná ještě míň.
Vodní chlazení? Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. Zvlášť pak, když se s rostoucí efektivitou LED rapidně snižujou nároky na chlazení.

a.
FrYnK
No unese neunese. Vyrobce pise ze strop unese 30 kg, ale ver tomu :Dkdyz vidim ty tycky a plastovy rohy tak nevim nevim no..

Vodní chlazení by mě vyšlo na 1/3 max na 1/2 ceny oprotichlazeni vzduchem, s výhodou toho odvest teplo uplne pryc...v zime by se tim dalo pritapet :D a nebo naopak mit chladic venku a dosahovat v zime na cipech teplot kolem 0-10 °C hned by to zase bylo znat na ucinnosti..
alesh
Hele je fakt, že jsem to moc nezkoumal, ale 1/3 oproti vzduchu? Zkus jen tak přibližně nastínit plán...

a.
FrYnK
No plan je takovej ze se udela chladic ze dvou plechu.. z nichž ten spodni bude tlustější dejme tomu 3-5mm, proste tak aby si tam nejak rozumne zasroubouval sroubky skrz diody...takze asi bude lepsi tech 4-5mm, mezi ne prijde hlinikovy L-ko profil cca 2mm tlusty... a nahore zase plech ten uz muze byt slabej třeba 1,5-2 mm...po stranach se to svari a udela se na jedny strane vstup pro kapalinu a na druhy strane vystup (klasicka trubička s průměrem jakej sebude nejvic hodit) a pomoci malého cerpadylka budes hnat kapalinu do chladice z auta (nebo z motorky)...třeba TENHLE je dost velkej a vykonej na par didod a cena nového je od 600kc takze na vrakaci i za min :)

plech 4mm tlustej 1x1m rozmer stoji kolem 900 ten vrchni tak za 300, Lka jsou za par korun cca 200 kousíček hlinikovy trubičky radove v korunách... svareni mam zadarmo protože otec vari hlinik...cerpadlo no dejme tomu kolem 300kc a chladic z auta 600.. no a jsem na 2400 Kč za vodni chladic o rozmeru 1x1m s moznostzi odvodu tepla kamkoliv jinam nebo dokonce chlazeni třeba vzduchem z venku kdy v zime by to mohle delat hodne slusnou teplotu kdyby si mel v chladici třeba i fridex. mit pak zapnuty svetlo hlavne přes noc kdy je nizzsi teplota mohlo by na didodach bejt i pod 0°C coz by bylo pro uccinost zajimavy

cena je teda 1/2 ale to pocitam s chladicem 1x1m když bych delal třeba jen chladic z obdelnikovyho jeklu 40x15 mm tak cena je 100 kc/m a udelat třeba 2-4 rady podle toho do jakyho prostoru a je to.. a cenove by si byl nekde kolem 1500 cca

dokonce ted koukam ze delaj i TENHLE jekl kterej by na to sel dobře... a napln by byla v metrove delce 1,275 litru coz není moc...takze 1m dlouhej chladic by vazil i s naplni 3 kg coz je dost dobry... když vezmu ze by slo o mnohem ucinejsi chlazeni a ještě by bylo lehce nez hlinikovej vzduchem chlazenej chladic... třeba ten co mam ja vazi 4,5kg metr

jediny co by se pak muselo resit je jak připevníš diody,, ale to by slo zase udelat tak ze by si mel ocelovej drat a mel ho kolem profilu a ten by pritlacoval diody k chladici,, něco na principu péra..
B@JTík
Čau, tyjo, ja mam vypito, že jsem to ani nezvlád přečíst celý, tak mě prosimtě ber s rezervou, ale uvědomuješ si, že naprosto klíčová je styčná plocha mezi hliníkem a vodou? Asi bych v takovym případě volil AL desku o něco silnějši a prostě do ní shora vyfrézoval labyrint (a lá vodní chladiče pro CPU). Ani by nemusel bejt moc hlubokej, ale co nejsložitějši. A navrch bych klidně našrouboval plexi, nebo nějakou podobnou desku, ono těma svárama stejně toho tepla až tak zásadně neprojde. Každopádně nejde o masu vody, ale o plochu, kterou je ve styku s tím chladičem, to je naprosto klíčovej parametr ....
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od B@JTík
Čau, tyjo, ja mam vypito, že jsem to ani nezvlád přečíst celý, tak mě prosimtě ber s rezervou, ale uvědomuješ si, že naprosto klíčová je styčná plocha mezi hliníkem a vodou? Asi bych v takovym případě volil AL desku o něco silnějši a prostě do ní shora vyfrézoval labyrint (a lá vodní chladiče pro CPU). Ani by nemusel bejt moc hlubokej, ale co nejsložitějši. A navrch bych klidně našrouboval plexi, nebo nějakou podobnou desku, ono těma svárama stejně toho tepla až tak zásadně neprojde. Každopádně nejde o masu vody, ale o plochu, kterou je ve styku s tím chladičem, to je naprosto klíčovej parametr ....


Ta ono logicky cim vetsi stycna plocha tim lepsi ze jo, ale tohle plati hlavne u chlazeni vzduchem...vem si třeba auto... ve valci chlazenym vodou prece nejsou taky zadny zebra nebo labirint...proste se jen dokola chladi trubkovita vlozka...vem si ze u auta je ta plocha taky celkem mala..a odvadi to teplo radove v desitkach az stovkách kilowatt...takze tady pro nase ucely a pro "par set" wattu je to uplne zanedbatelny...nicmene uccinost a odvod tepla by byla urcite lepsi v tom mas pravdu... ale slo mi castecne o cenu toho chlazeni a frezovanim když to nemuzes udelat sam doma tak to není zrovna uplne nejlevnejsi...pak se dostavame i dal a to ze lepsi by bylo pouziti medi nez hliniku, ale to jsme uz castkama uplne nekde jinde
alesh
Třeba se pletu - fakt s tím nemám zkušenosti - ale přijde mi, že si to představuješ dost jednoduše. V autě žebra/labyrint nejsou, ale třeba u CPU/GPU rozhodně jo, základny jsou vždy měděný atd. A upřímně řečeno mi diody přijdou svojí podstatou daleko blíže CPU než válci auta. Už jen proto, že to jsou oboje kusy polovodičů. Já osobně bych se prostě bál, že udělat to tak, aby to dobře a spolehlivě fungovalo, by se asi zas tak nevyplatilo. Ale jak už jsem řekl, třeba se pletu.

a.
FrYnK
tak zatím je to jenom teorie a neprezentuju to jako hotovou a funkcni věc...takze to i tak berte...nicmene jestli uvidim ze to pod tim slusne roste tak udelam casem ještě svetlo do matkarny a zkusim to udelat jak pisu...bez oponenta není kritiky, proto to pisu sem a sem rad ze k tomu mate vyhrady...kazdopadne dal uz to rozmazávat nebudu dokud to nevyzkousim...
FrYnK
Tak světla mam hotový tak jenom pro zajimavost hodim nejaky fotky

Na jednom panelu je 4x 3000K 90 CRI + 2x 5000K 80 CRI

Teplotu panelu jsem zatím poradne nedokazal zmerit.. co mam inframerak teploty tak te na ten hlinik ukazuje blbosti.. ale při plnym vykonu cca 190W teplota po necele hodine byla takova ze jsem na tom ještě udrzel ruku, ale uz to dost palilo a myslim ze by se teplota ještě zvedala... takze pro plnej vykon bude mozna potřeba chlazeni...včera jsem to dal do stanu a při naladeni na 100W a pustenem ofukovem ventilatoru jsou chladice jenom lehce teply spis vlazny..odhaduju kolem 35 °C...na na plno to zkusim az budu mit cas u toho byt a sledovat teplotu...

3 panely na plnej vykon (s potenciometrama) 570watt.. bez potenciometru by to bylo ještě cca o 45 watt vic
FrYnK
Powerfactor při ruznych wattážích

maximalni vykon u tohodle panelu je 187 watt u jiného je to třeba 191 watt, záleží na tom jakou hodnotu ma potenciometr... koupil jsem 4 a dva mely okolo 95 kohm a dva přes 96 komh.. ani jeden nemel pozadovanych 100kohm.. když jsem zkousel zapnout bez potenciometru tak odber byljeste o cca 15watt vyssi kolem 205 watt na panel..
IronMED
Jeden rychlý dotaz na silnoproudě-vzdělané osazenstvo:

Díval jsem se, že i MW zdroje mají velmi silný náběhový/nárazový proud (inrush current), v mém 2x 120W případě je to ultimátních 2x 60A, což je proti "klidovým" 2x 3A docela pecka. Ale jelikož jsem v tomto oboru nevzdělaný, přikládám nákres mého zapojení a pár dotazů:

http://postimg.org/image/3sxd8erkz/
(není to úplně finální verze)

1) Kde se mi ten náběhový proud objeví? Pokud před zdrojem, mohlo by to shodit jistič, pokud za, mohlo by to poškodit LEDky
2) Zdroje budu spínat výkonnějšíma relátkama (konkrétně http://goo.gl/OOWfQ5), které mají udržet 30A, nemůže je ale těch nárazových 60A (trvají pouze pikovteřinu) poškodit?
3) Před to celé bych chtěl dát jistič kvůli bezpečnosti. Při výpočtu vycházím z výkonu zdrojů (2x 120W) a ostatního balastu (do 60W) = 300W / 230V = 1,3A, tedy 2A jistič by měl být dostatečný? Používáte vy jistič?
alesh
citace:
Původní příspěvek od IronMED
Jeden rychlý dotaz na silnoproudě-vzdělané osazenstvo:

Díval jsem se, že i MW zdroje mají velmi silný náběhový/nárazový proud (inrush current), v mém 2x 120W případě je to ultimátních 2x 60A, což je proti "klidovým" 2x 3A docela pecka. Ale jelikož jsem v tomto oboru nevzdělaný, přikládám nákres mého zapojení a pár dotazů:

http://postimg.org/image/3sxd8erkz/
(není to úplně finální verze)

1) Kde se mi ten náběhový proud objeví? Pokud před zdrojem, mohlo by to shodit jistič, pokud za, mohlo by to poškodit LEDky
2) Zdroje budu spínat výkonnějšíma relátkama (konkrétně http://goo.gl/OOWfQ5), které mají udržet 30A, nemůže je ale těch nárazových 60A (trvají pouze pikovteřinu) poškodit?
3) Před to celé bych chtěl dát jistič kvůli bezpečnosti. Při výpočtu vycházím z výkonu zdrojů (2x 120W) a ostatního balastu (do 60W) = 300W / 230V = 1,3A, tedy 2A jistič by měl být dostatečný? Používáte vy jistič?

Budeš to mít v pohodě. Vysoký náběhový proud je u spínaných zdrojů běžná věc. Občas s nimi některé rychlé (B) jističe mají problém, ale vhodný jistič charakteristiky C se o to postará. Jinak proud pro ty dva drivery by neměl v provozu překročit 0,6A pro jeden driver - 2A jistič typ C by měl být ok. Jo a ještě jedna poznámka - z Arduina budeš mít jednoduší a přesnější pouštět do driveru rovnou PWM. Není důvod to převádět na analog. signál.

a.
IronMED
Děkuji Aleshi, to jsem chtěl slyšet :)

Driver tedy může být řízen i 5V PWM signálem? Já ten převodník (http://goo.gl/3DL05K) tam dávám kvůli navýšení proudu z 0-5V na 0-10V. V datasheetu uvádí 10V PWM or 1-10V dimming, takže já si to koupil ne kvůli "uhlazení" PWM, ale kvůli navýšení napětí. No jestli jsem to koupil zbytečně, nedá se nic dělat, ale přišlo mi, že bych bez toho mohl ladit výkon zdroje max do půlky.
alesh
Jo, trochu nedorozumění. Potřebuješ 10V PWM, což máš pravdu, že je potřeba z Arduina převést. Já právě myslel, že to chceš vyhladit na 0-10V.

a.

edit: Teď ale koukám, že to zařízení, co jsi odkazoval, je přesně to "vyhlazování".
zbynek666
Zdarec , chtěl jsem se zeptat jak vysoko nad rostlinami by světlo mělo
být zavěšeno, mám 6x V29 3500K a zdroje 42V 1400mA ,kámoš má stejné diody
(V29)a příjde mi že kytky se nesnaží růst cca výška rostlin 25cm .Na
videu mu to roste hezky a výšku světel nemění sice má 5000K 1x a 1x na
kvet něco kolem 3000K.



https://www.youtube.com/watch?v=OrC...lsKK7rAvzlcxDNo
zbynek666
Nebo nechtěl by tu někdo vyměnit 2x V29 3500K za 2x V29 5000K?
zbynek666
Nema někdo v plánu objednávat z digikey?
alesh
citace:
Původní příspěvek od zbynek666
Zdarec , chtěl jsem se zeptat jak vysoko nad rostlinami by světlo mělo
být zavěšeno, mám 6x V29 3500K a zdroje 42V 1400mA ,kámoš má stejné diody
(V29)a příjde mi že kytky se nesnaží růst cca výška rostlin 25cm .Na
videu mu to roste hezky a výšku světel nemění sice má 5000K 1x a 1x na
kvet něco kolem 3000K.



https://www.youtube.com/watch?v=OrC...lsKK7rAvzlcxDNo

Tak blízko, abys je nespálil (přemíra světla se projeví poměrně nápadným bělením vrchních čátí) a zároveň tak daleko, abys pokryl všechny kytky. Kompromis by mohl být okolo 25-30cm. S kvalitní fólií na stěnách to může být víc, v otevřeném prostoru zase asi míň.

a.
zbynek666
citace:
Původní příspěvek od alesh

Tak blízko, abys je nespálil (přemíra světla se projeví poměrně nápadným bělením vrchních čátí) a zároveň tak daleko, abys pokryl všechny kytky. Kompromis by mohl být okolo 25-30cm. S kvalitní fólií na stěnách to může být víc, v otevřeném prostoru zase asi míň.

a.


Zvazuji přidat nebo vyměnit z 6x V29 3500k 2 kousky za
5000K, nevim zda by to bylo v růstu lepší podle parametrů diod by to mělo dobře růst i kvést.
spachal
Zdar, mel jsem podobny 'problem', svetlo "450W" (realny prikon cca 230W, nejake 3W noname ledky), plocha jeden metr^2, orca na stenach. Kdyz bylo svetlo cca 25cm nad vrcholky, slecny se krasne vetvily, ale nahoru se jim nechtelo.
Stacilo zvednou svetlo cca 40-45cm nad vrcholky a zacaly se raketove tahat do vysky :].
Na rustovou fazi bych se svetla umisteneho vysoko nebal, kor pri pouziti takto silnych multichipu.
zbynek666
[QUOTE]Původní příspěvek od alesh

Tak blízko, abys je nespálil (přemíra světla se projeví poměrně nápadným bělením vrchních čátí) a zároveň tak daleko, abys pokryl všechny kytky. Kompromis by mohl být okolo 25-30cm. S kvalitní fólií na stěnách to může být víc, v otevřeném prostoru zase asi míň.

a.
[/QUOTE
Zvazuji přidat nebo vyměnit z 6x V29 3500k 2 kousky za
5000K, nevim zda by to bylo v růstu lepší podle parametrů diod by to mělo dobře růst i kvést.
alesh
citace:
Původní příspěvek od zbynek666
[QUOTE]Původní příspěvek od alesh

Tak blízko, abys je nespálil (přemíra světla se projeví poměrně nápadným bělením vrchních čátí) a zároveň tak daleko, abys pokryl všechny kytky. Kompromis by mohl být okolo 25-30cm. S kvalitní fólií na stěnách to může být víc, v otevřeném prostoru zase asi míň.

a.
[/QUOTE
Zvazuji přidat nebo vyměnit z 6x V29 3500k 2 kousky za
5000K, nevim zda by to bylo v růstu lepší podle parametrů diod by to mělo dobře růst i kvést.

Myslím, že bys těžko poznal rozdíl. Pokud máš problém s tím, že se ti málo táhnou, zvedni na chvíli světlo. Ale bacha, některý genetiky se šíleně vytáhnou jak je přepneš - obča není na škodu mít po růstový fázi hezký, kompaktní květinky. Konzultuj se svou Avon lady (rozuměj matkářem, případně producentem semen).

a.
zbynek666
citace:
Původní příspěvek od spachal
Zdar, mel jsem podobny 'problem', svetlo "450W" (realny prikon cca 230W, nejake 3W noname ledky), plocha jeden metr^2, orca na stenach. Kdyz bylo svetlo cca 25cm nad vrcholky, slecny se krasne vetvily, ale nahoru se jim nechtelo.
Stacilo zvednou svetlo cca 40-45cm nad vrcholky a zacaly se raketove tahat do vysky :].
Na rustovou fazi bych se svetla umisteneho vysoko nebal, kor pri pouziti takto silnych multichipu.


Dík za info.
zbynek666
citace:
Původní příspěvek od alesh

Myslím, že bys těžko poznal rozdíl. Pokud máš problém s tím, že se ti málo táhnou, zvedni na chvíli světlo. Ale bacha, některý genetiky se šíleně vytáhnou jak je přepneš - obča není na škodu mít po růstový fázi hezký, kompaktní květinky. Konzultuj se svou Avon lady (rozuměj matkářem, případně producentem semen).

a.

Dik jelikož je to moje první skříň u venku tam je to jasný ,ale toto jsem nikdy nezkoušel a ani nemám kde čerpat informace tak bych nerad něco podělal.
amper
citace:
P�vodn� p��sp�vek od nikolaj 01


Z�le�� na tom jestli si to sv�tlo bude� d�lat nebo kupovat. Ka�dop�dn� na to ,�e u�et�� zapome�.
Pokud chce� rychlej �sp�ch na led bych se vyka�lal.

Jestli jse� ov�em hra�i�ka pak doporu�uju http://www.led-tech.de.

Te� skl�d�m takov� vet�� bodovky na boky z modul� od osramu (ty p�sky po 6-ti diod�ch) http://www.led-tech.de/en/High-Powe...am-c_206_0.html
postupn� t�m nahrazuju starej roz�ezanej spektrabox (v2010) kterej st�l za vyli� pr...

jedna bodovka 4x6 diod + chladiďż˝ s balastem vyjde na cca 2000.-
dva druhy �erven� , tmav� oran�ovou a tmav� modrou.

Je to drah� ale v�sledek je nesrovnatelnej s tim �mejdem co prod�vaj v kompletu. Tohle sv�t� jak kr�va!

Led je pro m� srdcovka, jedu v hl�n� jen s fem. semen. M�m v bedn� 10 druh� kytek ka�dou jinak starou a pohoda. Co tejden jednu seknu a jednu dod�m. Co� s centr�ln�m zdrojem sv�tla �lo dost te�ko s �esti np.
Nikdy se mi nestalo �e by mi n�co p�erostlo (re�i typu min 800w v katalogu seed bank sou kecy) Nikdy jsem nesklidil seno, chu� je b�je�n�, palice jak �utry ,ale taky nikdy jsem nem�l extra v�nosy - to se snad zm�n� a� prob�hne kompletn� v�m�na za zmi�ovan� moduly.


Pokud máš, jako jeden z mála, dobré zkušenosti pod LEDkama, měl bys zcela konkrétně popsat pod jakými LEDkami to jedeš, resp.z čeho jsi to ubastlil. Stačí, na m2 typ/počet/zdroj/chlazení.
Byl by to, dle tebe, např.způsob, jak přechovat na řízky do příští sezóny za přijatelných provozních nákladů matku odrůdy, jejíž řízky nejsou běžně dostupné na webu? (Jedná se mi o zcela konkrétní případ léčivé kytky mající vysoký obsah CBD)
alesh
Tak tady se vyskytla nějaká chyba.

a.
johhnyB
Nazdar, snad to nebude duplicitna otazka, rozmyslam nad DIY LED svetlom, skrinka je malicka 20x50x80. Chcel by som pouzit 3W chipy od Bridgelux. Mate s nimi niekto nejake skusenosti?
http://www.ebay.com/itm/Newest-50pc...=item43cee9ff28

dik
alesh
citace:
Původní příspěvek od johhnyB
Nazdar, snad to nebude duplicitna otazka, rozmyslam nad DIY LED svetlom, skrinka je malicka 20x50x80. Chcel by som pouzit 3W chipy od Bridgelux. Mate s nimi niekto nejake skusenosti?
http://www.ebay.com/itm/Newest-50pc...=item43cee9ff28

dik

1)Není Bridgelux.
2)Šmejd.

Půdorys máš 20x50?

a.
johhnyB
nazdar, podoris je po premerani 30x45 a vyska 75cm
Som uplny zaciatocnik co do pestovania, uvazujem o 2 rastlinkach.
Slo by 2x V18-? na rast stiahnute na drivery a na kvet menovity prud?
Este uvazujem nad 2xCXB2530-0000-000N0HU230, kvoli lepsej dostupnosti(mouser)?

dik moc
alesh
citace:
Původní příspěvek od johhnyB
nazdar, podoris je po premerani 30x45 a vyska 75cm
Som uplny zaciatocnik co do pestovania, uvazujem o 2 rastlinkach.
Slo by 2x V18-? na rast stiahnute na drivery a na kvet menovity prud?
Este uvazujem nad 2xCXB2530-0000-000N0HU230, kvoli lepsej dostupnosti(mouser)?

dik moc

Oboje je dobrá volba, asi záleží na tom, co jsi schopný sehnat levněji. U 2530 je možnost to výtáhnout na opravdu vysokou účinnost, pokud pojedou na nízkým proudu.

Jo a na 2530 budeš asi potřebovat držák, Vero můžeš přišroubovat rovnou.
a.
zbynek666
Zdravím všechny příznivce pestování,chtěl jsem se zeptat jestli by někdo neměl zájem o světlo a všemožné kolem indor pěstování(kvetináče cca30ks,pH metr,vlhkoměr a teplota,hodiny na spínání,přepěťová ochrana,DryIT 90sušící síť velká, ventilátory atd..)teď se mi dokončuje jedno kolo a mám ještě jedno předpěst tak to bych chtěl ještě udělat a pak by to bylo možné odkoupit,světlo je jeden kus s chlazením+ventilátory na svetle, 6x V29K3500 + 6x minwel 1400mA případne foto světla zašlu,důvod prodeje neni neůspěšnost pěstu,ale tam kde to mám je problém mezi otcem a synem,další kolo nebude zřejmě možné pokračovat.
Bárt
citace:
Původní příspěvek od zbynek666
Zdravím všechny příznivce pestování,chtěl jsem se zeptat jestli by někdo neměl zájem o světlo a všemožné kolem indor pěstování(kvetináče cca30ks,pH metr,vlhkoměr a teplota,hodiny na spínání,přepěťová ochrana,DryIT 90sušící síť velká, ventilátory atd..)teď se mi dokončuje jedno kolo a mám ještě jedno předpěst tak to bych chtěl ještě udělat a pak by to bylo možné odkoupit,světlo je jeden kus s chlazením+ventilátory na svetle, 6x V29K3500 + 6x minwel 1400mA případne foto světla zašlu,důvod prodeje neni neůspěšnost pěstu,ale tam kde to mám je problém mezi otcem a synem,další kolo nebude zřejmě možné pokračovat.

Na prodej využij sekci BAZAR, sem to nepatří.
spachal
Zbynku, nezavidim, psal jsem Ti PM.

Ja ted prave delam jeden projekt, s pestem nesouvisejici, ale pouzitelny najisto i v tehle oblasti.
Hraju si s s CXA3070 (mam AB bin) a k tomu jako regulacni zdoj levny, ale dobre navrzeny boost driver DC-DC 250W Constant Current Driver. Po prvnich zkouskach funguje paradne, opravdu rozsah napajeni driveru muze byt hodne siroky.

Pokud by se toto zkombinovalo treba s SP-320-36 Meanwell (DC out 36V, max. 400W), ktery je jeste za vcelku rozumnou cenu, pak by set pro 3x COB vysel opravdu cenove zajimave.
Driver ma i vlastni omezovace na proud i napeti, takze neni problem vykon LEDek regulovat podle potreby (prave si hraji s externi regulaci).

Jedna CXA3070 s AB/AD binem se da sehnat z eBay lehce nad 1000Kc, driver 120Kc, zdroj pro tri LEDky 1900Kc. Ve vysledku velmi slusna cena.
Pokud je na driveru podobne vstupni i vystupni napeti, driver se prakticky nehreje (male ztraty). Staci tedy jen dodat chladic (da se pouzit na kazdou LEDku treba chladic z CPU), trocha pajeni a nejaky ten kryt 'na elektoniku'.

Treba to nekomu jako inspirace pomuze :]
hapco
ahojte. dufam, ze sa nebudem opakovat. poznate niekto tento system? rozmyslam nad LED ale moc sa v nich nevyznam




http://www.biohobby.sk/osvetlenie-system-c-185_243.html
FrYnK
Totální sračka. Nebrat. Doporucuju procist tohle vlakno od zacatku a postavit si svoje svetlo
hapco
ok, dik. no ja som teda moc zrucny neni, radsej by so nieco kupil
FrYnK
tak si kup 250w sodik s poradnym stínítkem za 2000 a nevymejslej, budes spokojenej
hapco
sodik mam a som spokojny len som chcel skusit letky. mal som pocit ze uz su par rokov obehu,tak ze bude nejaky posun vpred. mas na mysli nejake konkretne tienidlo?
hapco
caute. mam este otazocku. co hovorite na videa co toci TaNg? ide hlinu v airpot pod ledkami. vacsie af som tusim este nevidel. tu je par videi od neho..



https://www.youtube.com/channel/UC2...IHEbUsqQ/videos
alesh
TaNg je akorát další prodejce, co fejkuje výsledky, např. na RIU se to celkem diskutovalo.

Pokud chceš kvalitní hotovej LED panel, bude tě to stát tolik, že se to zřejmě nevyplatí. Jedinou možností, aby to dávalo smysl, je podle mě si to postavit sám.

a.
xypepa
Zdravím diskutéry,
našel jsem tyto světla s vero 29 na zakázku v čr. Je to přiměřená cena?
http://ledideal.cz/
Dík
alesh
citace:
Původní příspěvek od xypepa
Zdravím diskutéry,
našel jsem tyto světla s vero 29 na zakázku v čr. Je to přiměřená cena?
http://ledideal.cz/
Dík

Zajímavý, díky za odkaz. Konečně snad někdo prozřel, i když to vypadá na strašný bastl, dost pochybuju, že mají vyřízená všechna povolení. Tak snad si na nich někdo nesmlsne.

Očividně se ten, kdo psal texty, moc nevyzná v tom, o čem píše a jeho úroveň češtiny je tak 4.třída.

No a cenu jsem tam nikde nenašel, takže těžko říct :)

a.
koles
citace:
Původní příspěvek od alesh

No a cenu jsem tam nikde nenašel, takže těžko říct :)

a.


Ceny jsou tady http://ledideal.cz/kategorie-produktu/led-grow-panely/
xypepa
Cena je v tom mém odkazu na posledním řádku na konci. Píšou: "Pro představu cena 4 čipu + konstrukce a zavěšeni je kolem 12 tisíc bez DPH"
alesh
citace:
Původní příspěvek od xypepa
Cena je v tom mém odkazu na posledním řádku na konci. Píšou: "Pro představu cena 4 čipu + konstrukce a zavěšeni je kolem 12 tisíc bez DPH"

Jo už to vidím.
320W, účinnost bude někde okolo 1,7-1,8 µmol/J, odhadnul bych to napůl cesty mezi 400W a 600W sodíkem.
Cena komponent je odhadem tak 8 tis.

a.
Bárt
citace:
Původní příspěvek od xypepa
Zdravím diskutéry,
našel jsem tyto světla s vero 29 na zakázku v čr. Je to přiměřená cena?
http://ledideal.cz/
Dík

Tato firma dováží panely z Číny a tady v tom popisu píší, že ty čínské nejsou dobré :-) , takže si naběhly na vlastní vidle ?
Další zajímavá věc je ta, že teď nově budou tedy používat klasické diody (teplá bílá) a žádné modré, červené atd? Takže se za chvíli vše vrátí a světlo z nových LED panelů bude opět vypadat jako pod HPS ? Takže celá revoluce v LED osvětlení na rostliny se vrátí, tam kde to začalo, tak to chápu dobře ? :-) Nějak se ta revoluce v LED osvětlení zvrtla, takže nyní bude na rostliny optimální 4000k , takže i vhodný LED reflektor s vysokou svítivostí.
ten_hodnej
citace:
Původní příspěvek od alesh


320W, účinnost bude někde okolo 1,7-1,8 µmol/J, odhadnul bych to napůl cesty mezi 400W a 600W sodíkem.
a.


heh no nevim ale jestli ucinnost bude v praxi aspon jako 250w sodik tak klobouk dolu... kazdopadne ta stranka uz jenom jakym zpusobem je udelana a napsana mi prijde jako spatna vizitka...
xypepa
Děkuji za info, přesně to mě zajímalo. Mám ještě dotaz k té uváděné teplotě. Je 3500K optimální?
Nové area 51 W90 mají 4000K a píšou, že je to pro všechny fáze vývoje a růstu rostlin. Jde mi hlavně o květ.

Zde nějaké info o led grow:
http://ledgrowlightguide.com/
alesh
citace:
Původní příspěvek od Bárt

Tato firma dováží panely z Číny a tady v tom popisu píší, že ty čínské nejsou dobré :-) , takže si naběhly na vlastní vidle ?
Další zajímavá věc je ta, že teď nově budou tedy používat klasické diody (teplá bílá) a žádné modré, červené atd? Takže se za chvíli vše vrátí a světlo z nových LED panelů bude opět vypadat jako pod HPS ? Takže celá revoluce v LED osvětlení na rostliny se vrátí, tam kde to začalo, tak to chápu dobře ? :-) Nějak se ta revoluce v LED osvětlení zvrtla, takže nyní bude na rostliny optimální 4000k , takže i vhodný LED reflektor s vysokou svítivostí.

Hele v podstatě jo. Věc se má tak, že nejnovější LED, když se do nich pouští ne moc vysoký proud, jsou schopny se dostat na účinnost až přes 60%. Nejlepší dnešní HPS (1000W Gavita DE) je na úrovni 42%, přičemž reflektor (nový!) sebere ještě cca 20%, tedy ve výsledku přibližně 33,5%. Po roce používání už jsi pod 30% (ano, opotřebová se i reflektor).
Co se týká spektra, mrkni na grafy, jak to vypadá pro bílý LED. V podstatě pěkný modrý vrcholek cca 450nm + celkem dost červený. Možná by se hodilo více červené někde okolo 660nm, ale tohle je prostě praktická a - v rámci LED - i nejlevnější varianta.

a.
alesh
citace:
Původní příspěvek od ten_hodnej


heh no nevim ale jestli ucinnost bude v praxi aspon jako 250w sodik tak klobouk dolu... kazdopadne ta stranka uz jenom jakym zpusobem je udelana a napsana mi prijde jako spatna vizitka...

Souhlasím, že to je dost amatérsky udělaný a taky by mě to odradilo, nicméně tyhle Vero29 čipy jednoduše tu účinnost mají, to je bez debat - stačí se podivat do datasheetu (LER je 320 lm/W pro 3000K, QER 4,94 µmol/J). Jednoduše ti dodá víc fotonů a určitě se shodnem, že i to spektrum není horší než klasická HPS, ne?

a.
Bárt
citace:
Původní příspěvek od alesh

Hele v podstatě jo. Věc se má tak, že nejnovější LED, když se do nich pouští ne moc vysoký proud, jsou schopny se dostat na účinnost až přes 60%. Nejlepší dnešní HPS (1000W Gavita DE) je na úrovni 42%, přičemž reflektor (nový!) sebere ještě cca 20%, tedy ve výsledku přibližně 33,5%. Po roce používání už jsi pod 30% (ano, opotřebová se i reflektor).
Co se týká spektra, mrkni na grafy, jak to vypadá pro bílý LED. V podstatě pěkný modrý vrcholek cca 450nm + celkem dost červený. Možná by se hodilo více červené někde okolo 660nm, ale tohle je prostě praktická a - v rámci LED - i nejlevnější varianta.

a.

Jo, na graf jsem se díval, ten je ok a dokonce první pokusy s čistě bílýma ledkama jsem viděl už před dvěma lety. Jen mě baví, jak každý rok přichází nová generace panelů, první se dělaly jen modré a červené, potom přidávaly UV a IR , potom všechny barvy jednotlivě a v různých poměrech a najednou se to vrací zase k bílým. Bílé prošly největším vývojem, takže mají i větší svítivost, je to logické, ale je vidět, že marketingové oddělení musí přinášet inovace každý rok, vždyť ty bílé se začaly vyrábět snad první. :-)
Tohle má asi největší šanci na uplatnění, snad za dva roky nebude zase vše jinak. :-)
alesh
citace:
Původní příspěvek od Bárt

Jo, na graf jsem se díval, ten je ok a dokonce první pokusy s čistě bílýma ledkama jsem viděl už před dvěma lety. Jen mě baví, jak každý rok přichází nová generace panelů, první se dělaly jen modré a červené, potom přidávaly UV a IR , potom všechny barvy jednotlivě a v různých poměrech a najednou se to vrací zase k bílým. Bílé prošly největším vývojem, takže mají i větší svítivost, je to logické, ale je vidět, že marketingové oddělení musí přinášet inovace každý rok, vždyť ty bílé se začaly vyrábět snad první. :-)
Tohle má asi největší šanci na uplatnění, snad za dva roky nebude zase vše jinak. :-)

Máš úplnou pravdu, komerční LED osvětlení je docela komedie.
A přesně jak říkáš, bílé LED hlavně proto, že jsou technologicky nejdál. A upřímně si myslím, že to zase za chvíli bude jinak - modré (a tedy i bílé) LED začnou za čas narážet na hranu fyzikálních možností. No a časem přijdou i jiné monochromatické LEDky s vysokou účinností.

Co LEDky zabíjí, je fakt, že na rozdíl od výbojek tu jsou šííílený rozdíly mezi jednotlivými výrobci/generacemi/modely - klidně i desetinásobek a víc. Pak se lidi diví, že to nefunguje. Praxe víceméně potvrzuje, že zdaleka nejdůležitější údaj, je množství vyprodukovaných fotonů. Ostatně to potvzují i sodíky - kdo by řekl, že sodík má vhodné spektrum? A přece fungují výborně...bohužel a hype a asi i částečně nevzdělanost/ignoranství ze strany growerů umožnilo vznik tolika mizerných světel.

a.
Bárt
citace:
Původní příspěvek od alesh

Máš úplnou pravdu, komerční LED osvětlení je docela komedie.
A přesně jak říkáš, bílé LED hlavně proto, že jsou technologicky nejdál. A upřímně si myslím, že to zase za chvíli bude jinak - modré (a tedy i bílé) LED začnou za čas narážet na hranu fyzikálních možností. No a časem přijdou i jiné monochromatické LEDky s vysokou účinností.

Co LEDky zabíjí, je fakt, že na rozdíl od výbojek tu jsou šííílený rozdíly mezi jednotlivými výrobci/generacemi/modely - klidně i desetinásobek a víc. Pak se lidi diví, že to nefunguje. Praxe víceméně potvrzuje, že zdaleka nejdůležitější údaj, je množství vyprodukovaných fotonů. Ostatně to potvzují i sodíky - kdo by řekl, že sodík má vhodné spektrum? A přece fungují výborně...bohužel a hype a asi i částečně nevzdělanost/ignoranství ze strany growerů umožnilo vznik tolika mizerných světel.

a.

Ještě u tohoto modelu s normálním světlem, tedy barvu listů nezkreslující světlo je určitě komfort pro oči, protože konečně bude vidět barva listu :-) , ty červené ledky strašně změní barvu, často to beztak vede k chybám ve hnojení atd. Je jasné, že toto bude lepší než CFL osvětlení, pokud by to nahradilo i HPS, tak ...no snad uvidíme. Nechystá někdo s tímto v brzké době test?
Mard
Já zkusil pro legraci normální 50W LED reflektor a bylo to skutečně pro legraci. Musel jsem tu White daily LED vyměnit za RED 50W LED (naštěstí stejný proud, takže jde použít stejný předřadník) a rostlinky zřetelně lépe rostou. Takže mám trochu pochyby zda bílá barva je ideální. Je tam spousta energie vyzářeno do zeleného spektra, které kytka nevyužije.
Bárt
citace:
Původní příspěvek od Mard
Já zkusil pro legraci normální 50W LED reflektor a bylo to skutečně pro legraci. Musel jsem tu White daily LED vyměnit za RED 50W LED (naštěstí stejný proud, takže jde použít stejný předřadník) a rostlinky zřetelně lépe rostou. Takže mám trochu pochyby zda bílá barva je ideální. Je tam spousta energie vyzářeno do zeleného spektra, které kytka nevyužije.

Jde o tu intenzitu a ideální chromatičnost, reflektor za 600,- nebude s vysokou intenzitou, tady je něco málo...
http://www.rollitup.org/t/my-simple...854409/

http://opticgrowlights.com/200-watt...grow-light.html
alesh
citace:
Původní příspěvek od Bárt

Jde o tu intenzitu a ideální chromatičnost, reflektor za 600,- nebude s vysokou intenzitou, tady je něco málo...
http://www.rollitup.org/t/my-simple...854409/

http://opticgrowlights.com/200-watt...grow-light.html

Právě že si myslím, že o chromatičnost zas tolik nejde. Výsledky maj lidi jak s 2700K, tak s 3000K, 3500K i 4000K a to i v různých hodnotách CRI.
Jde především o účinnost té LED. Jak už jsem tu psal xkrát, jsou LED s účinností pod 10%, ale i přes 60% (to nej, co jde dnes sehnat). Jinak na seriózní diskuzi o LED fakt doporučuju rollitup.org .
A zelené světlo, ač o něco málo fotosynteticky méně aktivní, rostliny samozřejmě taky využijí.

a.

e: A o tom, že to lidem roste, svědčí už jen ty desítky (možná i více) různých CXA/CXB 3070/3590 DIY světel na RIU, co se tam za poslední rok objevilo.
xypepa
Přemýšlím, že bych se pokusil světlo složit sám, ale nevím jak moc to bude obtížné. Předpokládám, že budu muset:
- vyrobit nějaký rámeček na který se led s chlazením nainstalují
- ledky nalepit na chladič, který se osadí větráčkem
- ledky a větráčky propojit se zdrojem

Tímto bych chtěl poprosit jestli by mi někdo neporadil jaký zdroj, chladič a jak to zapojit atp.
vero 29 jsem našel zde: http://www.digikey.com/product-sear...L-23&vendor=976
doprava od 200 dolaru zdarma.
I když připočtu clo a dph, tak pořád si myslím, že to vyjde líp, než u té firmy a navíc si to mohu vyrobit dle svých představ, ale pokud je to složitější, tak to nechám vyrobit sice dráž, ale se zárukou atd.
Dík


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma