Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani II. - Klikni zde pro originální téma
alesh
citace:
Původní příspěvek od wonis
: 2 Alesh ..Díky za odpověď ohledně Tj,Tc.. něco,teda spíše dost, jsem k tomu mezitím nastudoval..a stále není v mé mysli jasno :-) pokud bych měl porovnávat a mohl se jen
opřít o data z datasheetu a kalkulátorů..tak nejlepší mi beztak vychází pro porovnání mezi výrobci Tj 85°C ..pač TJ25°C je mimo realitu a reálný provozní střed na 50,60°C nikdo neuvádí(kromě kalkulátoru od Citizen) ... je tomu tak ?

Asi jo. Termálně ty pouzdra budou na +- stejný úrovni, takže co platí při 85°C bude platit i při 50-60°C.

Jinak pro Cree to můžeš zjistit tady: pct.cree.com

a.
Vondrej
Super , tak kdyby jste staveli panel , který by se skládal o 8 čipech Vero 29 gen7 3500K a mělo by to dohromady brát kolem tech 500/600W .
Jaky přesně typ vero 29 gen7 3500k by jste doporucili ohledne CRI a podobně.... a jaký driver k tomu ???
Poradíte někdo kdo tomu rozumí ,třeba Alesh vypadá na zdatného chlapce :P
Byli by super přímo odkazy ... díky myslím ,že to bude zajímat více lidí :)
Vondrej
A myslíte ,že to půjde už pasivně uchladit? Jak to řešíte?
spachal
VERO29 se dnes spatne shani, za rozumne penize. Pokud bych osobne ted chtel neco stavet, asi bych uz rovnou sel do Cree CXB3590. Pokud bude svetlo pouze na kvet, je tech 3500K zbytecne moc 'studenych', radeji 3000K.

Jen pro inspiraci, na cutteru maji slusne ceny:
4x COB vcetne holderu: http://www.cutter.com.au/proddetail.php?prod=cut2905
driver s regulaci a slusnou ucinnosti i krytim: http://www.cutter.com.au/proddetail.php?prod=cut2992

To cele dat na poctivy kus hliniku (treba ehlinik.cz) a pripadne jeste nahore chladit nejakym 1000ot. ventilatory, jsou temer neslysitelne.

Pripadne tyhle sady jsou take zajimave: http://www.cutter.com.au/search.php?pg=1&stext=MAU5
Pasivni chladice maji uz pripravene otvory na srouby pro holdery, je tam i video, jak to cene smontovat. Pripadne k tomu jeste kod na slevu: CUTANDROLL :]
wonis
2 Spachal: Mas pravdu, ceny na cutter vychazi asi uplne nejlepe , co se tyka pořizeni CoB Cree..nicméně uchladit pasivne 500/600W v počtu 8Vero 29 nebo 8xCXB3590 dá celkem práci a cena pasivniho chladiče bude docela vysoká..asi bych sel do něčeho z aliexpressu nebo allibaba např. toto
http://www.alibaba.com/product-deta...4838.0.0.pNmOup

https://www.alibaba.com/product-det...0435691450.html

https://www.alibaba.com/product-det...0435051092.html

To Vondrej: Nejlepší by bylo,kdybys uvedl co je pro tebe priorita,jestli porizovaci naklady nebo uspora a dle toho bych vybíral..mas nejaky limit nebo jake jsou duvody jet jen s 8 CoB ?..Pripravis se pri takovem behu o zajimavy pomer úcinnosti ku vykonu..Napis rozmery plochy,kterou potřebuješ osvětlit a tim bych vlastne zacal..nebo mi posli PM a tam vse ostatni doladime a uvidime,jestli je potreba vlastne tak vysoka wattáž nebo jestli ušetřis .. Osobne bych volil nejaky setup pomocí diod CITIZEN, v nejblizsi dobe budu objednavat,tak se muze spolecne domluvit;-) ..Vero gen7 je momentalne stale problematicke ohledne dostupnosti..takze i zalezi jak moc na to spechas..
odo
zdravim Vondrej! Potreboval by som konzultovať ohľadom JungleIB. Osobné správy máš bloknute. Môžeš sa mi prosím ozvať? Dakujem!
odo
tie komplet stavebnice na Cutteri sa mi páčia, ale 70 Euro za doručenie? Plus este asi ďalšie náklady.... Čo znamena BD Mini 90, BD Bin, CB Bin, CD Bin??? Asi som bol nepozorný pri čítani tohoto vlákna?! Ďakujem!
fikus37
Cree používá pro označení čipu bin. Pokud se podíváš do tabulky 3590, tak pochopíš. Různé biny mají různou efektivitu lm/watt. Teď to nevím s hlavy, ale myslím že top je dB nebo dd bin.
Martin666
Mě svítí tohle Slunce resp. Led Modul 11W a naprostá spokojenost..hlavně těch 11W to je pohoda http://www.gme.cz/led-10w-red-1w-bl...gt-p25wr6b34909
Kvakos
Pro led nadsence, skvela alternativa cree a vero.

Ten kdo chce mit cip s temer stejnymi parametry jako VERO 29 GEN 7,ale nechce se mu cekat a chce jej za lepsi peniz muze kouknout po

CITIZEN

https://www.cdiweb.com/ProductDetai...-Co-Ltd/590584/

tento cip je efektivnejsi nez cree 3590 3000k v best binu

pouhych 25$

lehce efektivnejsi varianta

https://www.cdiweb.com/ProductDetai...-Co-Ltd/590971/

12$
fikus37
Kvakos,přečti si pár řádku nazpátek.Alesh to tady postoval zhruba před 3 měsící.141 lm na watt při 3000Kelvinech není žádná sláva.3590 má lepší efektivitu a i Vero 29.
Výrobci HPS uvádějí na obalech 150lm/w a realita?max 120 a to jsem jim ještě přidal:grrr:
Kvakos
citace:
Původní příspěvek od alesh

Zas bych se neukvapoval. Třeba Citizen CLU058-3618C4 při 93W:
3000K 70CRI - 16070 lm
3000K 80CRI - 15200 lm

a.


ja nasel jen tohle,sem to asi prehlid, poslal sem odkaz s cenou a moznoti objednani.

efektivita je dobra,vse uvazovano na 50W na cob, vero kdesi vzaaaadu, cree o nakych 5lm/w pozadu

takze tak :)

3000K na kvet dobry, sam to mas na tom veru ne? Hlavne ta cena :)

fikus37
Kde na ty čísla chodíš?
Datashet oficialní :
http://ce.citizen.co.jp/lighting_le..._P3371_1115.pdf
Při 83W kolem 11000 lm.
Vero při 79W 160lm/watt
http://www.bridgelux.com/sites/defa...ata%20Sheet.pdf
CRI 80 o 70 nemůže byt řeč.Pro naše účely lepší vyšší CRI.U 90 je pak menší efektivita.
Chtěl jsem na podzim vyzkoušet ten Citizen,ale raději dám přednost novému Veru.
:dance:
Kvakos
zde...viz foto

a

zde

http://ce.citizen.co.jp/lighting_le...n_Tool_WEB.xlsx

psal si vero 29,cili stary...to je kdesi vzaaadu ( ale stoji stejne jak citizen ), novy vero je v Dckovym binu o chlup lepsi cca 10lm/w , v jinych binech je na tom lip. Otazka je za kolik se budou prodavat a jak budou dostupne. Myslim ze to bude ze startu dost problematicke.

50w na cip je dle me optimum,pak se ztraci efektivita i dobra distribuce z vice svetelnych zdroju

je jeste treba uvazovat, ze VERO pocita efektivitu pri 25C, CXB v tabulce je k 50C , ale citizen uvadi efektivitu pri 85C

myslim ze je to vyborna kvetova alternativa k vero a cree za skvelej peniz.
wonis
Tohle může být odpověď
wonis
Next
fikus37
Otevřete si oficiální datashety a podívejte se na ty citizeny. Tyto grafy jsem viděl na cannafestu u firmy budmaster. Chtěli mi natlacit ten jejich panel za 30 tisíc.
Objednejte si citizeny, nebo si kupte panel od budmaster a pak tady házejte grafy od no name uživatelů.
Prostě pro mě je top cree 3590 a Vero 29 všechno jiné je pro mě pase. Můj osobní názor.
Kdyby ten citizen byl takový top tak by už dávno byly na rolitup.org nebo na jiných stránkách udělaný srovnavacky.
Ať to roste, stejně nejlepší světlo je slunce, tak proto si udělám světlík:girl:
Kvakos
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Kde na ty čísla chodíš?
Datashet oficialní :
http://ce.citizen.co.jp/lighting_le..._P3371_1115.pdf
Při 83W kolem 11000 lm.
Vero při 79W 160lm/watt
http://www.bridgelux.com/sites/defa...ata%20Sheet.pdf
CRI 80 o 70 nemůže byt řeč.Pro naše účely lepší vyšší CRI.U 90 je pak menší efektivita.
Chtěl jsem na podzim vyzkoušet ten Citizen,ale raději dám přednost novému Veru.
:dance:


Fikus : tohle sou presne spatne interpretovana data! nevenujes pozornost detailum, ktere sou klicove!

Jak rikas grafy negrafy a buh vi co ti firma cpala.Ale ofiko datasheety by lhat nemely.

Ted ke spravne interpretaci.
3000K 80CRi

citizen clu048-1818 - 84,24w 11 881lm typickych,pri 85C, efektivita 141

vero29 gen 7 - 79W 11337lm typickych pri 85C, cili efektivita 143,5 pri lehce mensi wattazi :) coz neni pro novou generaci COB moc velky progress oproti starsi konkurenci.

cree 3590 - 80W 11 270lm realnych pri 50C , efektivita 140, pri 85C by to bylo jeste min


Osobne sem nevidel pest pod timto citizenem...asi proto, ze se kazdy zamiloval a honi u cree a vera :D Ale nemyslim si,ze to co neni zname ci rozsirene musi byt spatne,prikladu je spousta.

Navic i prezentace pestem neni klicova,muze to byt stejne jako u HPS.

Nekdo dava pod 600w 450g i po deseti letech, nekdo 850. Vse chce brat s nakou rezervou :)

Pravdou je, ze cree pri 3500k si vyborne vede s efektivitou pri nizke wattazi,ale k cemu je neco co si vetsina lidi nemuze dovolit :)

Proto si myslim,ze neni vubec spatne myslet out of box ( out of cree ) a ekonomicteji v porovnani naklady/vysledek

480w 3500k panel cree vyjde na cca 24k bez dane
540w 3500k panel citizen ( stejny pocet COB i lumenu +-) vyjde na cca 15k bez postovneho a dane.

Jak dlouho bude asi trvat nez se zaplati zvysena efektivita u cree za danou cenu ? :D :D :D hlavolamka pro zdejsi ;)
wonis
2:Fikus37
Nezlob se na me,ale tomu co jsi napsal se musim smat..rozhodne to neni zadny reklamni trik a nebylo to urcene k marketingovym ucelum..A pletes se vlastne ve vsem..jsou to grafy prave z RIU a jde videt,ze tvuj zajem,nebo spis nezajem zapricinil,ze nemas o Citizen to spravne mínění..CLU058-1825 je pri srovnatelne cene lepsi nez Cree CXB3590 3500k CD..Pokud veris informacim z datasheetu,tak si tomu ver,ale to bys doted porovnaval svetelne zdroje pomoci lumenu a vedel kulovy o PAR energii ruznych COB,ruznych vyrobcu..Ja jsem naopak velice vděčný za informace,grafy,prorovnani a vsechnu tu snahu a praci,kterou borci z RIU a alesh odsud odvadeji..a ano nejsou to officialni informace od vyrobcu,ale pro mne mnohem cennější a hodnotnější..Z datasheetu vyctes leda tak hovno..Prozradis nam,kde jsi vzal podklady a informovannost na tve DIY svetla,ktera prodavas, jestli z techto neoficialnich dat treba na RIU atd..nebo ses ridil tim,cos vycetl z datasheetu?..To snad radeji ani ne..A vis proc je pro tebe CXB3590 top?..protoze v dobe tveho zajmu se o Citizen gen5 nevedelo,byla mene ucinna verze 4 a nebylo v te dobe porovnani..stejne tak je to se vsim a pokrok nezastavis..Cree CXB3590 neni dnes nejlepsi COB a informaci o Citizen COB mas celou hromadu zrovna na RIU
wonis
cxB 3590 3500K CD 36V @ 50°C
2100mA@ 12,166 lm @75.54W@ 49.71% = 174.4974 PPF

CLU048-1818 3500k @62°C
1400mA@11082lm@72.8W@45,54%=
159,4 PPF

CLU058-1825 3500k @60°C
1400mA@11883lm@70.9W@50,12%=
170,94 PPF

3xCLU048-1212 3500k @58°C
700mA@11946lm@71.1W@50,14%=
171,84 PPF
fikus37
PAR energie. Super reklamní tah výrobců!!!!
Nebudu se tady dohadovat.
wonis, taky jsem kdysi věřil těmto reklamním trikům prodejců. Dokonce mi firma budmaster minulý rok půjčila ten zázračný přístroj na měření PAR. A ejhle čím víc červené, tím byli hodnoty vyšší. Teoreticky je tady hodně chytrých lidí, ale chybí praxe. Tak si poskladej světlo s citizenu a hoď tady report.
Já už pod Verem mám odjetých par kol a kolega co má CXB 3590 taky. Neplacam tady žádné nesmyslné PAR a různé sračky co produkujou výrobci osvětlení, ale to co funguje mám odzkoušeno. Neříkám že to pod citizen nepojede, nemám vyzkoušeno, ale na co budu kupovat nový panel, když jsem s tím mim Verem spokojený.
Kup ty zázračné citizeny, které mají podle datashetu ještě menší efektivitu a vyzkusaj. Však uvidíš, že to pod nima taky pojede.

:punk:
wonis
Aha..a muzes mi prozradit v jakem rozsahu dava mereni smysl kdyz ne v PAR ? PAR neni jednotka,ale photosynteticka oblast měření 400-700nm narozdil od QER a je jedno jestli použijes jednotku u.mol.s-1 v teto oblasti nebo jiz prepoctenou PPF..pro porovnani opravdu ucinne energie svetla, pro photosynteticke a biochemicke procesy v rostlinach nemuzes merit v lumenech..A to ze cervene svetlo bude vykazovat vice energie v PAR je logicke,kdyz ma oproti modremu o2/3 vice energie..asi jsi chtel rict,ze je dulezite vyrovnane slozeni spektra vsech barev,vcetne zelene..A nevim,proc porad zminujes nejaky Budmaster?..co ma s touhle diskusi spolecneho?..Ale jak rikas,at si kazdy stavi z ceho chce,ale netvrdil bych, ze to moje je nej a ostatni je sracka a zaroven prehlizel fakta..To asi tak;-)
wonis
..Nikdo te tu nepresvedcuje,aby jsi vymenil sve stavajici svetlo Vero nebo Cree za Citizen..to by bylo krajne neekonomicke,kdyz uz ho vlastnis,tak at ti to sviti..Ale netvrd tu nesmysle a nepopirej fakta,tahle diskuse ma slouzit vsem,kdo by se radi neco dozvedeli a mohli se diky tomu rozhodnout pro urcity zdroj LED svetla..A ano opet se pletes..PAR neni zadny reklamni trik ..A pozor,znovu se pletes Cree neni nejlepsi Citizen CLU058-1825 je lepsi nez Cree CXB3590 a je to potvrzeno fakticky i teoreticky z mnoha nezavislych zdroju a mereni..takze tak..Hlavne at to roste..Nehled na to tak,ze se hadam,jen bych rad uvadel fakta
fikus37
Proč zmiňují budmaster, protože jedině oni dávají do svých světel citizeny. Netvrdím že moje světlo je nejlepší, ale že čipy Vero 29 a Cxb 3590 jsou pro účely pěstování canabisu nejlepší. Vyzkoušeno osobně!!!!!
Nech teoretiků na půdě a raději si vyzkoušej praxi ve sklepě.
wonis
Nevim no..ted jsem se na ty Budmastery dival a vidim,ze pouzivaji cipy od Bridgelux a Osram..Citizen led jsem nikde v jejich panelu nevidel,prodavaji pouze samostatne COB ver.4 nikde zminku o Citizen ver.5..Ano a jsou predrazene a to fest! To ze jsou COB Vero29 a Cree CXB3590 nejlepsi led svetla jsou hodne prehnana tvrzeni..souhlasil bych s tim,kdybys tvrdil,ze jsou nejlepsi v pomeru cena/vykon/ucinnost a to stale dokola nepripoustis fakt,ze Citizen CLu058 je lepsi,ale ani tyhle vsechny nejsou nejlepsi LED pro canna..Ano COB jsou nejsnadnejsi pro stavbu DIY panelu..A jak bys chtel podle tebe a tvych predstav idealne,nejjednoduseji a nejpresneji porovnavat ruzne zdroje a znacky LED, kdyz ne merenim? jak pise ,,Kvakos,, schopnosti kazdeho zahradnika jsou individualni a jeden udela pod 400W 400g a druhy by to nesvedl ani pod 600W..Kolik jsi delal s kazdym svetlem identickych testu,pri zachovani naprosto shodnych podminek?..
fikus37
Podle mě je světlo jen 40% úspěchu.Alespoň že v tom se shodnem.
X kol pod HPS a nikdy jsem se nedostal nad 1g/w.Hned první kolo pod Vero 1,2g/w.Pod Mars hydro 0,6g/w(uváděli spotřebu 600 a real byl poloviční).Měl jsem dva panely Mars 300W (real spotřeba 170W) a s bídou bylo 200g.Ted pod tím Spiderem jsem dal 1,3g/w a to jsem si stím nehrál jak kvakos(ohýbaní,zaštipováni,sit) a klony byly no name.
Můj názor je ,že se dá udělat pod tím světlem magických 2g/watt.
Nechat to tak 3 týdny na růstu a pohrát si ze zaštipováním a kolinkama do toho dobre geny a není možné ,že to nepůjde.
wonis
Mars v tech infech lze, uvadeji vykon 300 nebo 600W ale prikon je polovicni..to uz dokonce prekonava perpetum mobile..nehlede na to,ze svetelny vykon se bude pohybovat tak kolem 30% z toho..Ale nekde jsem videl pod nim snad pěst o 1,2GPW,tusim nekdo na ICmagu..Tech 2g/W bude urcite mozne dosahnout a cim ucinneji budes LED diody provozovat,tim to bude snazsi,pokud beru v uvahu jen schopnosti svetla..Ale ve finale bude jedno jestli toho docilis pomoci VERA,CXB, nebo CLU..hlavne to bude o celkovych schopnostech..ale ta teoreticka,papirova ucinnost predurcuje vyhodnost a ucinnost konkretniho setupu..V praxi te zrejme rozdil ve spotrebe 10-50W nebude moc trápit,vzhledem k tomu jaky bude cenový rozdil za elektrinu..par set kč..Ale kdo se honi za gpw,pro toho to mit vyznam bude
wonis
Příklad jo:-) navratnost porizovacich a provoznich nakladu bude u kazdeho individualni..nekdo bude radeji honit gpw a bude provozovat 240W panel s ucinnosti 50%@ 1,5.gpw a nekdo pojede 300W@45%@ 1,2.gpw..vysledek je stejny,ale v druhem pripade bude o neco drazsi provoz,ale nizsi porizovaci naklady..Ale nikdo nemuze dopredu vedet,jestli s timhle setupem neudelas taky 1,5.gpw a to uz je pak prijemnejsi matematika..Proste je v tom porad hromada teorie a hrozne individualni
fikus37
Jj
Paranormal Grow
Mě dnes přišel spider vero 29 dvojčip s regulací svitu, tak jsem na to zvědavej:wink: regulovat se to dá 55-140w...zkusim ho v boxíku 60x60x120 jak to pojede...
wonis
..na ten prostor to budes mit v pohode;-) pri 155W@40,77% effcy@ 741PPFD
Paranormal Grow
Tomu nerozumím, ale mám tam prý 4000K a 1400mA @95W...vyměnil mi to za led mars hydro 300w..., takze spokojenost, pac to byla hrozna sracka...
wonis
..aha, tak to bude zrejme jeste Vero 1 s o neco mensi ucinnosti a a svetelnym výstupem..ale i tak to bude lepsi nez ten MARS;-)
fikus37
mars je strašná sračka,taky jsem měl ten zelený.Vero 29 spokojenost.
Madical-Strains
Ahoj vsem!

Tez zdravim hlavne Fikuse.

Tak jsem tu dnes jednim dechem toto vlakno procetl a mam pro vas male prekvapeni. :-)

Jsem udajne mezi prvnimi na svete kdo ma jiz ve Spider Vero 29 , GEN-7 !!!

Skoda jen ze ekonomicky dosahnu pouze ten nejlevnejsi panel .
Spider Vero 29-242W-GEN 7.

http://ledideal.cz/www/led-grow-vero29/

Ani jsem to jeste dnes nenasel na jejich strankach ze uz je ten GEN 7 pristupny growerum ale nastesti jsem se to dozvedel od nich mailem.

Tak doufam ze se timto panelem alespon nekdy vyrovnam svemu komickemu G pod 600 HPS v prvnim kole.
fikus37
Podle data sheetu nejlepší co jsem viděl.Cree 3590 ani Citizen nedosahují takových výsledků.
http://www.bridgelux.com/sites/defa...%2020160829.pdf
Navíc pokud se podíváte na 4000K 80CRI(což u Vera 29 bude pro nás nejlepší) mají jak na růst 450nm ,tak na květ od 590-620nm fakt super svítivost.
U cree 3590 musíte kupovat bud 3000K nebo 3500K ,protože na květ 590-620nm svítivost jen kolem 80% .Viz graf
http://www.cree.com/~/media/Files/C.../ds-CXB3590.pdf
Nové Vero 29 sedmé generace má při 86W kolem 12.700lm,3590 v 3000K 80 CRI jen kolem 11.000lm
O něco slabší je i COB Citizen CLU058 4000K CRI 80
http://ce.citizen.co.jp/lighting_le..._P3704_0516.pdf
Whiskey_777
Přátelé nějaké foto nebo odkaz "něčeho těsně před kosou" nebo výsledného produktu pro porovnání? i staršího typu.
Mě jako lajka zajímá cena porovnání s HPS.
Díky!
fikus37
Whiskey mám starší verzi Vera 29:
http://grower.cz/forum/showthread....&threadid=76691
Přímo srovnání s HPS 600W
Kvakos
Ahoj fikusi. Ja proti tobe fakt nic nemam...ale prestan sem spat picoviny, KDYZ NEUMIS CIST V DATASHEETECH.

Graf cree, uvedeno pouze 70CRI pro 4000K , proto mene zlute
citizen,naopak ma vic cervene nez vero, tudiz lepsi pro celou fazi rustu a kvetu.
( technicky je lehci produkovat modrou, tim ze tam ma vero min zlute je neco spatne )


citizen 058-1825 4000k 80cri - svitivost 14 500lm pri 86w Tc 25

prestan tu lidem blbnout hlavy a uz sem te jednou upozornoval nekdo uvadi hodnoty pro Tc 85 a nekdo Tc 25 coz je dost podstatny rozdil.
fikus37
Hele toho CRI jsem si nevšiml.V oficialním datasheetu není uveden CRI80 barevná teplota při 600nm 4000K
Neblbnu nikomu hlavu.Vše uvaděno při 85 stupnich.
Kvakoš ,kde si přišel na to že má citizen při 86W 14500lm.
Jsi mimo mísu.Kdybys trochu přemýšlel ,tak bys pochopil že když nejlepší COB od Citizenu kolem 16.000 lm při 117 watech tak nemůže mít při 86W 14,500 lm.
Než budeš dělat chytráka ,tak nejdříve zapřemýšlej A ještě kde píšou ,že Citizen má více červené v čipu?Ty tady píšeš jak konstruktér čipu a před 2 měsíci jsi psal že vůbec nic nevíš.Nechci se tě nějak dotknout ,ale nemáš pravdu.Já zase přehledl to CRI,za to se omlouvám ,že jsem vás uvedl v omyl,ale za zbytkem si stojím.Prostě Bridgelux je špička a jeho novinka Verze 7 je momentálně nejlepší.
Za měsíc budu mít hotové světlo s novým Verem 29 ,tak pak uvidíme jestli ty lm půjdou vidět a jestli palice budou větší a tvrdší.:crazy:
Kvakoš,pojedu podle tebe,tak jsem zvědav jestli ty kolinka a zaštipy půjdou na pěstu vidět.
Genetika bude od zdejšího člena a uvidíme jestli se mi podaří takový pěst jako tobě.Máš laťku velmi vysoko.:eek:
Whiskey_777
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Whiskey mám starší verzi Vera 29:
http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=76691
Přímo srovnání s HPS 600W



Díky!
Fruddy
Whiskey_777
Zapátrej na ICMAGu a na RIU, grow od fikuse je sice první zde na groweru, ale neodráží tak úplně to co ty hledáš. Jakým způsobem tě zajímá porovnání ceny sody a LEDek? hledáš to nejlevnější na start nebo už jedeš nějáké to kolo a uvažuješ o vylepšení?
fikus37
Můžeme se tady bavit o číslech ,ale praxe je praxe.Já třeba nikdy na vlastní oči neviděl pod 600W HPS udělat víc jak 500g.
Možná ,že ten gen 7 bude ve výsledku tak samo jako gen 6.Uvidíme.
Proto jsme tady ,abychom to otestovali.Každopádně tady budu házet fotky s pěstu pod novým Verem a druhý box bude staré Vero 29.
Kvakos
Citi 1825 ma pri 117w 19,5k lumenu, typickych pri tc 25, cree a citi mají graf stejny pri 3500k i při 3000k. Tudiz se mi nezdá to vero ze ma min zluty nez citi pri stejnych parametrech. Grafy si poslal sam vyse. 2 mesice sou dost na to, aby si o tom člověk něco zjistil ne? ;)
fikus37
Kvakos,ber vyšší teplotu.Abys uchladil tak výkonný čip na 25 st. je skoro nemožné.Možná s nějakým chladičem takovým by se to podařilo :
https://www.tsbohemia.cz/noctua-nh-d15_d190485.html
Kdybych měl víc peněz ,tak postavím panel s těma Citizenama ,aby jsme rozhodli jak to pod tím vypadá.
Fruddy sory,jsem přebral.Jo mám vyživnej model:mutant:
Kvakos
Sak samo..... Ale to nove vero co si zminil ma pri 118w 19,1k lumenu pri tc25. Nehajim znacku nebo neco. Lumen sem lumen tam. Dulezita je cena a skill growera.
Ty ses treba silny zastance vera a nelibi se mi jak prezentujes informace. Ikdyz pokud to novy vero bude cenou pod 30$ +- je to celem jasna volba;)
fikus37
máš pravdu ,jsem trochu zaslepen Verem,protože mě hodně překvapil oproti čínským panelům.Tak samo nedám dopustit na Cree 3590.Obo dvoje jsem totiž viděl na vlastní oči a naprosta spokojenost.
Neviděl jsem jiné COB v akci pro naše účely,tak nevěřím.To neznamená ,že to nebude fungovat.
Už tady nebudu psát a za 3 týdny založím nové vlákno ať vidíte jak to pod tím roste.Jen přemýšlím jestli dát dva boxy vedle sebe ,nebo to dělat v jednom boxu.Asi bude lepší dva boxy vedle sebe.Genetika bude stejná,medium taky a hnojky taky.
wonis
Jej to jsou zase dohady..jak muzete po to vsem porad porovnavat podle datasheetu..sry,ale pusobi to na me, ze dost veci stale nechcete chapat..Datasheety nemaji vypovidajici hodnotu a uz vubec ne k porovnani mezi ruznymi druhy CoB,ruznych výrobců..testovani probíhá pomoci pulzniho měření u Cree i Bridgelux..takze tj=tc je dost podstatny rozdil a dalece vzdaleny realite,jak muzete porovnavat vykon dle lumenu,kdyz porovnáváte čipy ruznych vyrobcu s uplne rozdilnymi spektralnimi hodnotami..muzes porovnavat dle lumenu mozna tak orientacne,ale u stejneho vyrobce,stejne verze,stejne barevne teploty a chtomaticnosti..
K porovnani ruznych COB ruznych vyrobcu jedine umol v PAR
..Rozhodujici bude cena novych VERO gen7..co se tyce vykonu,tak Vero29 gen7 neni vykonnejsi nez Citizen CLU058-1825..
Pro Fikuse - jak jsi prisel na hodnoty 585~620nm 80% výkonu?..nesmysl,mozna tak v relativni hodnote..Gen7 ma jinou spektralni krivku nez predchozi gen6 a mam dojem,ze se vraci zpet k gen5 ,tudiz nejvhodnejsi by mohlo by opet 3500k nikoliv 4000k..a ani tak barevna teplota neni dulezita z ohledu uvadene svitivosti v lumenech,ale dle vykonu umol v PAR a to bude mit 3500k CXB3590 lepsi nez VERO 4000k a to se bavim o zakladnich 80CRi ..teplejsi 90,93CRi na tom bude jeste lepe..A tim davam z apravdu Kvakosovi..vice cervene bude poskytovat lepsi výsledky..
Ano mas pravdu,ze lepsi je porovnavat pri Tc85°C..Tc25°C je vzdalene realitě..nicméně provnavat beztak mezi ruznymi vyrobci takrka nelze,takze to nema vubec zadny vyznam v rovine teoreticke,tudiz pocitani v lumenech..
wonis
Tohle bude tuším nejlepší COB na trhu pro celopěst..
Citizen CLU058-1825 3500k 90CRi
jasse
Zdravím Groweři. Jaký zdroj je vhodný pro čtyři CLU058-1825. Nebo bude nutné použít dva zdroje? Je to pro plochu 90 x 90, tak myslím že by stačilo kdyby jely tak na 200 - 250W. A uchladím je pasivně hliníkovým chladičem ,něco jako tohle http://cz.rs-online.com/web/p/chladice/1898612/ .
Nebo bude stačit něco z ehlinik.cz
Díky.
wonis
Pomoci tohodle to urcite neuchladis..myslim ze u nas ani nesezenes takovy pasiv,ktery by to uchladil,takze se zajimej jen o aktivni chlazeni..Co jsem zjistoval,tak nejlepe by to v pomeru cena/vykon mel zvladnout tenhle Cooler Master Hyper 212+ EVO,je to testovano pri 160W
https://uk.hardware.info/reviews/56...ing-socketn2011
..Řidič pro zapoojeni 2xCitizen CLU058-1825 budes potrebovat Meanwell HLG-320h-c2800
http://www.tme.eu/cz/details/hlg-32...-led/mean-well/
..pokud bys to chtel provozovat na 200-250W budes potrebovat vice čipů,nejen 2..ale pocitej cca 4x1825..ale s nizsim naroky na provoz,spotreba,chlazeni atd..
2XCLu058-1825@2800mA ti poskytne na tvuj prostor cca 720PPFD pri ucinnosti cca 44.5%
Pripadne je jeste mozna lepsi a ekonomictejsi varianta 2XCLu058-1825@2225mA ti poskytne na tvuj prostor cca. 585-600PPFD pri ucinnosti cca 46.5%
Zapojeno paralelne na driver HLG-240h-54@ spotreba cca 230W
Vzhledem k vysoke wattazi a nutnosti udrzet odstup svetla od rostlin..pocitej samozrejme s nutnosti zakoupeni reflektoru nebo čoček
jasse
Myslel sem samozřejmně jeden takový pasiv na jeden COB čip s tím že každý z těchto čipů pojede maximálně 50 - 60W. Krátkodobě jsem měl možnost tento čip rozsvítit na běžném pasivu 7,5 x 10cm a byl bez problému, ovšem opravdu jen na chvíli, tudiž netuším zda by se mu to ještě líbilo po pár minutách. Na zahraničních forech běžně požívají pasivní pinové chladiče k chlazení těchto čipů, ovšem chápu že tyto chladiče jsou mnohem vyšší než mnou uváděné, ovšem taky jedou víc než 100W na jeden čip.
Driver který sem měl v plánu použít: http://www.tme.eu/cz/details/hlg-24...-led/mean-well/ . Jeden takový zdroj na dva čipy, ale jak koukám na zdroj tebou uváděný, tak si říkám neutáhnul by ty čipy čtyři? Výkon má víc než dostatečný. Každopádně díky za reakci.
fikus37
Takových grafů najdeš na netu tisíce od různých uživatelů.
Někteří výrobci osvětlení např.mars hydro, těch grafů mají na stránkách ranec.
Nejduležitější jsou datasheety od výrobců a těm se nedá taky moc věřit.
Graf vytvořit trvá 10min.
PPFD je největší tunel.Někteří výrobci to začali používat,jako reklamu na své výrobky.
Kdo chce ať věří.A kdo nevěří ,tak ať otestuje.
wonis
Fikus..pro tebe je kazda rada a uzitecna informace drahá..to je jak házení perel sviním :-) ..To je dost mimo,co pises..s tema dezinformacema tady v diskuzi tomu moc neprospejes..Ty si hodlas stale zaslepene trvdit svoje a nejsi ochotny prijmout fakta..
1) nemuzes provnavat svetelny vystup dle lumenu,tudiz dle datasheetu,kdyz porovnavas mezi ruznymy COB a jeste hure mezi ruznymi vyrobci..to je uplne mimo!
2)Pro me informace ověřené praktickymi a reálnými merenimi od duveryhodnych a znalych zdroju v teto oblasti,jsou tisickrat cennejsi,nez informace poskytovane tebou,ktere jsi vyčetl v datasheetech..ty jsou uplne k hovnu,takze tak..
3)PPFD je dezinformace uvadena pochybnymi vyrobci panelu?...A muzes mi tedy prosim te rict a obohatit nas ,jaka ze informace je dulezitejsi nez-li svetelny vykon umol v PAR rozsahu?..Vsadil bych se,ze tvoje lumeny vid:-P ..To,ze nekteri vyrobci lzou a uvadeji zkreslene,nepravdive a nadsazene informace nema nic spolecneho s tim,ze momentalne pro nas nejpřesnější je vychazeni z hodnot v PAR rozsahu a jednotce umol..ma to své mezery,ale momentalne neni nic lepsiho z ceho vychazet..vstupuje do toho tolik faktorů ohledně fyziologie,photosyntetickych a biochemickych procesu uvnitr rostlin a jejich reakci na ruzne vlnove delky a intenzitu,nasyceni svetla ..ze to bude vedcum jeste nejakou chvili trvat to objasnit a vymyslet novou presnejsi jednotku..
fikus37
Nebudu, se hádat. Postav led s citizenama a mužem jet stejnou genetiku, medium a hnojení a uvidíme Komu se bude zelenit víc:punk:
wonis
citace:
Původní příspěvek od jasse
Myslel sem samozřejmně jeden takový pasiv na jeden COB čip s tím že každý z těchto čipů pojede maximálně 50 - 60W. Krátkodobě jsem měl možnost tento čip rozsvítit na běžném pasivu 7,5 x 10cm a byl bez problému...

Tak nevim,jak jsem četl tvoje zadání,ale mel jsem za to,ze jsi chtel pouzit jen 2xCOB..Moje chyba..nicméně,co jsem uvedl,to platí..
4X1825 bych napajel jen na 1400mA..kazdy COB@71W ..poskytne ti to dostačující vystup na tvuj prostor 760PPFD pri účinnosti 50.12%@283.6W
Napajet muzes pomoci 1x HLG-320h-c1400 nebo 2x HLG-120h-c1400...
Ten ridic cos chtel pouzit 2100mA uz by znamenalo 110W na cip a to passivne jen tak neuchladis..navic bys potreboval dva drivery a celkemti to bralo 440W..
Chladice budes potrebovat pořádné a ten z odkazu to nedá..zkousel jsem to laicky nechat spocitat pres calculator na netu..to ten z ehliniku byvmel byt schopnější..
Neni úplně snadné passivni uchlazeni pouzdra čipu Tc na 50°C(Tj60) a odvod 35W tepla..pri okolni teplote Ta dejme tomu 25°C..Thermal ressistance čipu je Rj-c =0,14C/W..Kolik je tepelny odpor chladice z odkazu netušim,pac tam maji uvedeno 1,6->0,7 K/W..Treba se tu najde nekdo,kdo ti to dokaze spocitat..ja nevim jak na to,tak nechci oblbovat,jestli to bude nebo nebude stacit..Ale na ehliniku bys mohl poridit levneji treba vlastni rozmer 250x100x51mm a dost bys usetril
wonis
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Nebudu, se hádat. Postav led s citizenama a mužem jet stejnou genetiku, medium a hnojení a uvidíme Komu se bude zelenit víc:punk:

..Tak jsi opet nezklamal..To je zase hodnotný argument ;-)
Nejprve se tu dohaduješ a popíras fakta a pak prijdes s timhle..Jakou ma vypovidajici hodnotu to co jsi ted napsal?..Co kdyz ses mnohem zdatnejsi a schopnejsi pestitel nez ja?Jakou bude mit vypovydajici hodnotu takove porovnani dvou ruznych LED panelů?..Budeme mit naproste identicke podminky?..prostor,medium,odrazove folie,odtah,vlhkost,teplotu,hnojky,znalosti,zkusenosti..Sbtebou je to fakt marný!..kolikrat jeste se to tu musi opakovat,abys to pochopil?..Z toho důvodu jsou dvě moznosti..porovnani prakticke a to budto 2 naprosto identicke pěsty s alepson 3-5 opakování nebo porovnani v rovine teoreticke,na zaklade měřeni,dat,informaci,zkusenosti a předpokladů..co ti z toho vychazi jako jednodussi a schopnejsi varianta,pokud se mas zrovna rozhodnout pro porizeni noveho LED světla.. kapišto konecně?..Ja nevim ty ses ten pripad,co si pořídi VW a bude vsude kolem bez jakychkoliv podlozenych argumentu hlásat,ze neni lepsi auto nez VW..Ses fakt ignorant a veskera rozumna a prinosna diskuze s tebou je nulová ;-) ..Nikdo netvrdi ze nove VERO gen7 neni dobre a mozna nejlepsi COB na trhu .. Ty uz znas konecnou prodejni cenu,abys znal pomer cena/vykon/ucinnost?..Az tohle bude jasne..bude jasne i vsechno kolem..Nicmene i tak je momentalne nejvykonnejsi a nejucinnejsi COB Citizen CLU058-1825
fikus37
Nemám co dodat.Nechte si radit od wonise.
Píšeš,tak jak ses to naučil. U mě převažuje praxe u tebe teorie.
Pěstu zdar
----------------Veškeré info u wonise-------------------
wonis
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Nemám co dodat.Nechte si radit od wonise.
Píšeš,tak jak ses to naučil. U mě převažuje praxe u tebe teorie.
Pěstu zdar
----------------Veškeré info u wonise-------------------

Každý ať si z toho vezme co potrebuje a uzna za vhodne...Nejsem vsevedouci a ani si na to nehraju..jen bych byl rad,aby se uvadely fakta a informace pravdive a podložené..ne typu ,, tohle je nejlepsi,protoze se mi líbí nejvíce a basta,,..
Nejlepší bude , kdyz se kazdy vydá po vlastní ose a najde informace jake potrebuje,nastuduje,porovna..nemam potrebu nikoho poučovat..
A fakt proti tobe Fikusi nemam nic a ani se nechci dohadovat..
------------Veškeré informace volně na netu,jen chtít---------------
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od jasse
Zdravím Groweři. Jaký zdroj je vhodný pro čtyři CLU058-1825. Nebo bude nutné použít dva zdroje? Je to pro plochu 90 x 90, tak myslím že by stačilo kdyby jely tak na 200 - 250W. A uchladím je pasivně hliníkovým chladičem ,něco jako tohle http://cz.rs-online.com/web/p/chladice/1898612/ .
Nebo bude stačit něco z ehlinik.cz
Díky.



Tento chladič určitě ne, s tím bys tam musel ještě přidat větrák a udělat z toho aktivní. Já třeba používám na uchlazní Vera gen. 6 puštenýho na nominál to co sem dal sem do fotek, chladič má na okrajích 32° a na čipu jsem naměřil 46°, jo možná to je trochu přestřelený ale tyto se dělají i menší, ten co je na fotce ma 2,5kg, mám jeden kterej váží 1,6 - ten jsem ještě nezkoušel. Jinak dost dobrý jsou prý PINový chladiče (s "tyčinkama"?) ty jsem neměl možnost vyzkoušet.

Fikus, myslíš ta praxe kdy jsi odjel jedno kolo a výsledkem jsi spíš demonstrovl že to pod LED moc neroste? :-D Hele už jsem ti kdysi psal že nemůžeš ani tušit jakou praxi mají lidi zde kteří o LED píší, nebo dokonce i ti kteří sem ani nepíší ale jedou si svoje :-)
odo
TO FRUDDY: Nie celkom rozumiem Tvojej poznámke na adresu FIKUSa - No mňa by to celkom zaujímalo - teda prax iných - čo sa tu neprezentujú. Pre mňa je FIKUSova prezentácia growu aspoň trochu smerodajná v tom, že to pod LEDmi trochu - predsalen rastie - v každom smere sa rád priučím, tak daj prosím link na info mimo Fikusa.
fikus37
Frudy,žijeme v české republice a pokud vím ,tak pěstovat konopí s vyšším obsahem THC než 0,3% je u nas nelegalní.
Všichni co tady dávají pěsty on line ,tak dost riskují.Já nejsem vyjimkou.
Ti kluci co to tady dělají s toho nic nemají max.tak ještě musí číst negativní komentáře.
Já píšu jen svůj názor a taky umím příjmout sebekritiku.
Já jsem riskoval a ukázal jak to jede pod Verem i když jsem sice některé drobnosti nedopiloval.
Chtěl jsem ukázat ,že COB čipy Vero 29 jsou pro nás v pohodě.Viděl jsem u kámoše i Cree 3590 a ty taky jedou dobře.
Neviděl jsem Citizeny ,tak nebudu psat ,že jsou dobrý ,když s tím nemám zkušenosti.
Nevěřím nikomu a ničemu co nevyzkouším na vlastní kuži.Už jsem takový(život mě za těch 40 let naučil).
Proč to píšu?
Protože jsem už znechucen ,poslouchat jen negativní názory a ještě mě tady někteří jedinci uráží.
Jsou i takový co mi píšou pozitiva a řeknu ti ,že kdyby nebýt jich tak už se tady dávno odhlásím a jedu si svoje.
Ano jsem zastáncem 29 a 3590 a až uvidím Citizeny a bude to tak dobrý jak pod COB 29,3590 tak pak budu vychvalovat i je.
PS.pod Verem mám odjeté 3 kola a myslím si ,že už do toho můžu taky trochu mluvit.
Ať to roste.
Fruddy
odo: neber to zle, ale jestli ovládáš angličtinu a máš přístup na internet tak pohledej na rollitup.org nebo na icmag.com. Fikusova Growu co je zde si vážím především kvůli tomu že je to jeden z místních a kvůli tomu že první pod verem. Já bych to sem třeba už nyní nedal, protože nechci. Ale pokud máš doopravdy zájem tak pohledej na těch dvou serverech kde je pěstu x desítek.

AD Fikus, Jo, respektuju tvůj grow, ale vzhledem k tomu co píšeš by jsi se měl v hanění některých věcí, nebo obhajování jiných věcí krotit. Taky jsem zastáncem Vero protože s ním mám super zkušenosti ale určitě to není to nejlepší co je. Nemůžeš se tolik urážet že někdo ví některé věci líp než ty :-) je to prostě fórum kam sam tam zabloudí i různí odborníci na cokoliv, někdo na LED, někdo dokonalé zná vzduchotechniku a klimatizace protože to dělá, někdo si udělá parádí skříň protože dělá nábytek, já třeba moc nekecám do toho jak má kdo udělanej závlahovej systém když mu moc nerozumím, ačkoli si myslím že ten můj je hodně povedenej a je to už můj třetí a mám s ním odjetých několik kol. Přece jenom je to zde o předávání informací a ne se hádání kdo má větší klacek ...
MocnyOkurek
odo ja mam thread kde se jede na 4x Cree 3590 @ 75W a 3500k. Tak se muzes podivat i tam. Uz ted ti prozrazdim ze to opravdu roste lepe. Jak to bude s palickama se uvidi az za 2 mesice. Kazdopadne zatim sem nadseny krom teda te ceny :DD ktera me bude srat jeste dlouho ale tak co, dobry veci holt neco stoji.

Add citizeny) panel s dvema citizenama maj v kramu cenove jako ja ten muj. Vcera jak sem byl pro par veci sem to ocumoval. Ale tak to je v krame takze nelze uplne cenove srovnavat s veci co delal mistni clen fora.

Osobne by se mi libilo, kdyby nekdo udelal test se vsemni temi dobrymi ledkami. Tzn jeden panel 4x cree, druhej panel 4x vero a dalsi 4x citizen. Pokud ty pocty nejdou takto davat tak samozrejme tak aby ten panel mel podobny parametry. Cenu bych uz osobne do toho nechtel montovat. U vsech tech ledek je to stejne balik tak to nema az tak cenu resit.
Whiskey_777
Za malo penez, hodně muziky, pokud ušetřím za watáž a v létě optimalizuju teplotu, tak není co řešit....



co něco takového?:D


24 vero 18's powered by 4 hgl-185h-c1050 meanwells. Six 2700k Twelve 3000k and 6 3000k


přiznám se popisku moc nerozumím, prakticky jen teplotám....
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od Whiskey_777
Za malo penez, hodně muziky, pokud ušetřím za watáž a v létě optimalizuju teplotu, tak není co řešit....



co něco takového?:D


24 vero 18's powered by 4 hgl-185h-c1050 meanwells. Six 2700k Twelve 3000k and 6 3000k


přiznám se popisku moc nerozumím, prakticky jen teplotám....


kde jsi to našel? vypadá to jako solidní monstrum :-D

ale tak levný to nebude, jenom zdroje na to stojí 6000 a čipy zhruba 10 000, ten zbytek taky nebude zrovna levnej, navíc to už chce nějáký dobrý spínací hodiny když se tím spínají 4 tak velký zdroje.... každpádně vypadá to dost monstrózně jen to roložení světla se mi moc nezdá...
Whiskey_777
citace:
Původní příspěvek od Fruddy


kde jsi to našel? vypadá to jako solidní monstrum :-D

ale tak levný to nebude, jenom zdroje na to stojí 6000 a čipy zhruba 10 000, ten zbytek taky nebude zrovna levnej, navíc to už chce nějáký dobrý spínací hodiny když se tím spínají 4 tak velký zdroje.... každpádně vypadá to dost monstrózně jen to roložení světla se mi moc nezdá...
Fruddy
Tak se take podělím se svým panelem na kterým zkouším efektivitu nad čily :-D

je to 10x vero 29 3500k 6tá generace, jede to na 800ma někdy na 1050 jak je potřeba, teď jsem to ještě doplnil o červeno modré (spíš možná fialové) čínské ledky které jedou na 100w z maximílních 600w, je to teda hodně velká džungle co se týče zapojení protože tam furt dávám něco jinýho a furt něco oddělávám takže kdyby to viděl někdo kdo rozumí zepojení tak mě na místě odstřelí :-D každopádně pro moje účely si to můžu dovolit, zákazníku de poměrne dost odlišnej model :-D každopádně VERA jsou chlazený aktivně ty čínský mrdky pasivně, už jich i pár odešlo jak je vidět na fotce, jsou to podobný čipy co jsou v MARSu...

EDIT, panel má rozměry 110cm délka a 90cm šířka, prostor 150 délka a 110 šířka :-) rozložení světla dovoluje mít vrcholky tak 25 cm od světla.
Whiskey_777
před přiblížením to vypadá jako komediantská střelnice... :D
Fruddy
jo vím, estetika a bezbečnost mínus 5 bludišťáků
fikus37
Fruddy, krasavec:goldcup:
wonis
Fruddy..jaky jsi mel duvod,to doplnitvo blurple?
Treba bys mohl zkusit neco takoveho do budoucna ?http://cutter.com.au/proddetail.php?prod=cut3021
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od wonis
Fruddy..jaky jsi mel duvod,to doplnitvo blurple?
Treba bys mohl zkusit neco takoveho do budoucna ?http://cutter.com.au/proddetail.php?prod=cut3021



důvod nebyl skoro žádnej jen ten že mi toto světlo zbylo, vzhledem k tomu jak vypadá a jaký jsou na tom čipy tak je neprodejný, tak místo toho aby mi leželo doma tak jsem ho tam picl. Jsem přesvědčenej že samotný vera v 3500k stačí na celej cyklus rostliny :-)
wonis
citace:
Původní příspěvek od Fruddy



důvod nebyl skoro žádnej jen ten že mi toto světlo zbylo, vzhledem k tomu jak vypadá a jaký jsou na tom čipy tak je neprodejný, tak místo toho aby mi leželo doma tak jsem ho tam picl. Jsem přesvědčenej že samotný vera v 3500k stačí na celej cyklus rostliny :-)

;-) OK ...dík za info..chtel jsme jen vedet,jestli jsi treba nepozoroval nejaky nedostatek a nebyla nutnost to doplnit o dalsi spektrum..
pankytka
Kluci je tady spousta sikovnejch a znalejch lidi mezi Vami. Skoda ze ty moje neumetela co mi narostly by neco takovyho jako LED svetlo asi nezbastlily, urco by me to bavilo ;)
odo
FRUDDY / vdaka za radu. žial moja angličtina a talent na jazyk nie je dosť dobrý k tomu, aby som čerpal relevantné info na tých stránkach, čo si doporučil...hľadám tam, kde to je pre mňa dostatočne zrozumiteľné.....k čili-papričkám - toto riešenie, s týmto svetelným spektrom, ktoré tu prezentuješ Ti ako funguje na papričky? Zaujíma ma rast a chuť papričiek. Aký časovo-svetelný režim más zvolený pri nasadeni kvetov-plodov?/12-12?/ Pýtam sa preto, lebo aj ja sa zaujímam o rast rôznych plodín pod LEDmi. Momentálne skúšam bazalku pod Verom - rastie to super v režime 12-12, ale chuť - hmmm... v porovnani s referenciou na okne, alebo vonku, sa mi zdá akási mdlá - slabá. :-) Možno bazalka potrebuje dlhšiu svetelnú periódu v raste, ale to vyskúšam v ďalšom pokuse. Papričky už tiež chystám - toto ale asi sem na toto fórum nepatri?! Vďaka.

PANKYTKA/ na zahraničných stránkach - ak si dosť dobrý v angličtine nájdeš množstvo step-by step /krok - za krokom/ riešení. Možno sa nájde aj tu dostatočne znalý trpezlivec a odprezentuje nejaké konrétne, blbuvzdorné riešenie.

MocnyOkurek : vďaka, idem to vyhľadať a nakuknúť
pankytka
Odo / ano je, je tam toho dost. Ale ja si to dycky nactu a po dvou tydnech zase nevim nic :D Ale prdet na to, uz jsem si to objednal u profiku, co ja se budu patlat, kdyz vysledek by byl nejisty. Tady neco malo priplatim a mam i zaruku, jasna volba :)
CigBig
Co chces paplat? Vzdit na tom vubec nic neni si postavit LED svetlo... viz muj treed: http://grower.cz/forum/showthread.p...441#post1170441
spachal
Podivej se treba sem: http://www.cutter.com.au/proddetail.php?prod=cut2900
Dobra cena a to video je vcelku dost nazorne :]
pankytka
Hosi, diky za odkazy, ale uz je to vyreseny ;)
odo
ja som to už videl - paráda! Už tu niekto na Cutteri objednával? Ako to je s poplatkami..atď?
alesh
citace:
Původní příspěvek od odo
ja som to už videl - paráda! Už tu niekto na Cutteri objednával? Ako to je s poplatkami..atď?

Celní úřad bude chtít vidět nějaký doklad - fakturu, objednávku, screen z eshopu, [...]. Tu jim dodáš skrz přepravce - DHL. Platit bys měl clo (nejsem si přesně jistý, kolik to je, ale cca 3-4 %), DPH (20 %) a poplatek DHL za vyřízení (min 500Kč?).

a.
Samulele
Zdarec , nebude niekto objednávať ,prípadne nemá doma zopár čipov navyše?? V studenej bielej ideálne, plánujem matkárničku 4xcob 140-180W max.Priestor je 80x80 až 120x120
Nerád komunikujem s úradmi a nemám dobrú skúsenosť s colníkmi :D
rád by som založil vlákno kde by bola stavba panelu trochu ucelenejšia, teraz sa v tom prehrabávať je peklo :)


4xCXA 2540 do série s nejakým MW B zdrojom a regulovať by som to rád cez trimer..??

čip:

http://www.newark.com/cree/cxa2540-...000k/dp/69W1108

Zdroj:
http://www.meanwell.co/napajacie-zd...new-product-428

idem poriešiť karmice, díky hoši
odo
to : ALESH - Vdaka! Presne tohoto som sa obával...predajca tú cenu nezníži o ich DPH, veď to je potom 2 zdanené!? Tá výsledná suma je potom už dosť vysoko
odo
našiel som celkom pekné a konkrétne zhrnutie tu: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?threadid=304279
Zefram Cochrane
A opravdu je nejlepší cesta užívat CXA nnnn či CXB nnnn když Cree sám má a vyvíjí řadu přímo pro tyto účely?
http://www.cree.com/LED-Components-...or/Horticulture
Fruddy
řekl bych že je to nejlepší vobla když si chceš panel poskládat sám, nebo když chceš koupit panel od firmy která to vyrábí dalo by se říct kusově (jako většina firem) to co vyvýjí cree ještě asi chvilku potrvá a finální cena bude dost vysoká, budou to vyrábět firmy co umějí osazovat čipy na hliníkový média (to taky není tak úplně triviální) Myslím si že už tak má s cenou dost lidí problém a když bude ještě o 50% vyšší tak už to bude produkt doopravdy pro hrst zájemců, situace se obrátí až tehdy když těch zájemců bude doopravdy moc a těch světel budou chrlit jedno za druhým po kontejnerech, v ten čas už firmy co budou dělat kusovou výrobu možná nebudou mít šanci uspět :-) takhle to možná bude a možná taky ne :-) V tuto chvíli je ale nejlepší volbou ať už CXB, Vero nebo citizen, ono když ten panel dostane do rukou průměrnej grower tak v tom rozdíl moc nepozná. Dost zákazníků jsou i tací kteří hrajou na každej lumen u světla a ve finále jedou grow se špatnou genetikou nebo zanedbají další faktory co kytka potřebuje takže jestli má jejich světlo 140lm/w nebo 155m/w je celkem jedno :-)
alesh
citace:
Původní příspěvek od Zefram Cochrane
A opravdu je nejlepší cesta užívat CXA nnnn či CXB nnnn když Cree sám má a vyvíjí řadu přímo pro tyto účely?
http://www.cree.com/LED-Components-...or/Horticulture

To není řada speciálně pro hortikulturu, ale výběr z komplet portfolia všeho, co má jen trochu společnýho s horti. Rozhodně nejsou vyvíjeny pro tyto účely. Pokud chceš celospektrální (více či méně bílé) světlo, jsou COB (CXx) určitě lepší a levnější než XP-G3. Pokud chceš diskrétní barvy, nic jiného než XP-E/XQ-E ti nezbyde.

Celkově jsou na to v tomhle segmentu s podporou mizerně. I jejich partneři v tomhle směru nebudí žádnou důvěru (SpectrumKing).

Ještě hůř na tom je Citizen, kteří sice mají nějakou přímo hortikulturní část, ale Japonci prostě nemaj rádi trávu a nechtějí, aby se jejich produkty používaly k jejímu pěstování.

a.
jasse
Našel sem zajimavý psívní chladič u kterého udávají Maximální TDP: 95W. http://chlazeni.heureka.cz/intel-bx...p/specifikace/# Je reálné s tím uchladit COB chip který pojede 70 - 75W?
FrYnK
přečti si to pozorně. je to chladič do racku...tam jsou vždy ventilátory vpředu a vzadu a vždy proud vzduchu prostupujje skrz tyhle chladice a vyslovene se tam pise "Podmínkou správného fungování chladiče s TDP 95W je správné proudění vzduchu přes chladič (tunelový vedení proudu vzduchu)."

takze pokud přes nej budes foukam tak to uchladi
pokud by si ho chtěl pouzit jako pasivni bez ventilatoru tak to nuchladi
Zefram Cochrane
Fruddy, alesh> pardon, asi jsem se špatně vyjádřil. Jsem velký milovník novinek a nových technologií a vidím v LED osvětlení budoucnost. Hlavně bych chtěl podotknout že mnohé velké firmy Cree, Philips atd.), které se věnují i osvětlení pro pěstírny a skleníky stále nepovažují barevné osvětlení za mrtvé. Takže na tom asi něco bude.
Ale prosím nechápejte mne, že chci rozpoutat nějakou bitvu bílá/barevná, jen asi ty barvy mají něco do sebe.
FrYnK
Barevny osvetleni nebylo nikdy mrtvy... jen mu chybely kvalitni komponenty a ještě část ostatních barev specktra a tim i potrebny dostatecny tok fotonu...v kombinaci v jaky to predvadi CREE to samozrejmne bude taky fungovat.. ale když si zjistis jaky proudy do toho poustej tak ta účinnost nebude tak vysoka jako svetla z COB pod kteryma to většina lidi ted zkousi.. samozrejmne pridat k COB ještě část modre nebo cervene barvy tomu pomuze...ale finance se to nevyplati...vyhodo toho je ovšem ta ze si muzes v podstate vymodelovat spektrum tak jak ty chces...


Oni mají jeden modul postavenej ze 48 cipu a vykon dohromady je 130w.. s tim ze cerveny ledky mají nižší napajeci napeti tudíž pri stejnym proudu i nižší vykon tak to vychazi na 3W na jeden cip o teplote 4000k tjn při napeti kolem 3V proud 1A..v tabulce muzes videt ze při 1000mA ses nekde na 150 lm/w při tomhle proudu ses u COB téměř na 200 lm/w coz je velkej rozdil...


samozrejmne pokud by i tyhle jednotlivý cipy poustely na maly proudy a dali by jich tam trojnasobne tak se ucinnosti blizej k COB,, ale jak rikam finance by to uz bylo nekde jinde...otázka je jaky mají naklady ja jeden COB o do kterého by pustili 100w a na 100 cipu do kterých by pustili 1W (pak by to bylo cca vyrovnane)

když pustis cxb3590 na 100w a osadis kolem dokola ještě 12x xpe660nm mas v podstate totozny svetlo co oni prezentujou...
jenze jedna xpe660nm na desce stoji cca 3 dolary x 12 ses na 48 dolarech... a to uz je lepsi pridat další cxb3590 který ti doda cely spektrum
alesh
citace:
Původní příspěvek od Zefram Cochrane
Fruddy, alesh> pardon, asi jsem se špatně vyjádřil. Jsem velký milovník novinek a nových technologií a vidím v LED osvětlení budoucnost. Hlavně bych chtěl podotknout že mnohé velké firmy Cree, Philips atd.), které se věnují i osvětlení pro pěstírny a skleníky stále nepovažují barevné osvětlení za mrtvé. Takže na tom asi něco bude.
Ale prosím nechápejte mne, že chci rozpoutat nějakou bitvu bílá/barevná, jen asi ty barvy mají něco do sebe.

Já jsem spíš chtěl poukázat na to, že Cree se tomu vůbec nevěnuje. Naopak Philips má v téhle sekci odborníky.

Barevné osvětlení určitě mrtvé není. Pro některé druhy je to přímo nutnost, pro některé dávají větší smysl COB (a to jedině díky ceně a vysoké účinnosti).

a.
Outrosh
Zdravíčko,
hledání informací ohledně LED mě dohnalo až k registraci zde:)
Možná se to tu již řešilo, ale nějak nemůžu najít thread k Full Spectrum ledkám z eBaye, viz. http://www.ebay.com/itm/Hydroponice...w-/301949797011

Má někdo zkušenosti s pěstováním pod těmito čipy?
fikus37
Outrosh, určitě nebrat. Pokud chceš kvalitní LED, tak se dívej po čipech COB. Buď Bridgelux nové Vero 29 nebo cree 3590, mám s oběma dobré zkušenosti.
Outrosh
Máš nějaký konkrétní důvod proč je nebrat? Poměr cena / výkon se mi zdá být docela slušný... Už jsem pod červeno-modrou úspěšně vypěstoval Habanero chilli a kolega dokonce dal z podobného !3w! 12g... toto je taky COB pokud se nemýlím?
wonis
Nejak mi tam chybi ty podstatne udaje jako ucinnost,svetelny vykon atd..
I tak jsem spise toho nazoru,ze tyhle blurple jsou vhodne jako doplnkove svetlo k jiz stavajicimu bilemu svetlu..Ikdyz to pod nima taky roste..jak pises v micru 4g/w je peknej výsledek..V kombinaci s COB nemusi byt spatna volba..
wonis
citace:
Původní příspěvek od alesh

To není řada speciálně pro hortikulturu, ale výběr z komplet portfolia všeho, co má jen trochu společnýho s horti. Rozhodně nejsou vyvíjeny pro tyto účely.
a.
Kdyz otevres ten link,tak primo v nem je dalsi odkaz,ktery te nasmeruje primo na Horti Led svetlo Cree..vubec to nevypada zle..akorat si nejsem jisty tim spektrem XP-G3 4000k..misto toho bych zvolil asi spise 3500k..vypada to,ze jim slo hlavne o dosti vysoky vykon v modrem spektru, ale i tak si myslim,ze 3500k by bylo blize McCree křivce v cervenem spektru..pripadne bych to nakombinoval treba 4000k,3500k,660nm..Ale tak asi vedi lepe co delaji..Uz samo o sobe je zajimave..ze se vydali cestou bile diody + doplneni 660nm red..mohli klidne jit pomoci royal blue+red , kdyz je to jejich vlastni portfolio..ale zrejme je to mene ucinne a neekonomicke..A potvrzuje se,ze tato kombinace blue+red je vhodna opravdu jen jako doplnkove svetlo k jiz stavajicimu bilemu svetlu,kde se v takove kombinaci komercne používá.. Beztak si myslim,ze by bylo lepsi pouzit COB misto XP-G3..hlavne z hlediska ceny,ale asi chteji zajistit odbyt tech čipu a take z duvodu uniformity svetla a moznosti pouziti jednotné čočky LEDIL 30°,kterou tam maji a pro komercni horti sviceni dobrá čtvercova vzdalenost 1,5m,bude umoznovat dobrou manipulaci kolem rostlin..neni to vubec spatna volba tohle světlo,ale ty hodnoty PPFD ackoliv jsou rovnomerne,tak mi prijdou celkem nízké a mohl by byt problem asi i s DLI..bude to urcene spise pro okrasne rostliny ..nikoliv rajčata,konopi atd..
wonis
..ty teplovodive graphitove podlozky vypadaji docela zajímavě,ikdyz nejakou na RIU testoval jeden člen a nebyl s tim uplne spokojeny...10 W/m-k mi prijde dobra hodnota
http://www.graftechled.com/brands/e...THERM-1200.html
fikus37
Outrosh,
https://ru.aliexpress.com/item/2016...2687526476.html
Poměr cena,výkon je něco strašného.Při 100W jen 2100Lm.
Pokud budeš pěstovat rajčata nebo salát,tak určitě doporučuji.
Na nic jiného se to nehodí.
Reklamu a grafy mají fakt udělané pěkně,to je tak všechno.
Pohledej na rollitup.org ,je tam někde ukázaný jak to pod tím jede.Borec tam měl 6 čipu 600W a sklízel něco kolem 250G.
Zkoušel jsem to pohledat ,ale nemohl sem to najít.
Ale za vyzkoušení nic nedáš.Vlastně jo vyhodíš s okna 500Kč za 100W čip + driver a nějaké adekvátní chlazení.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma