Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani II. - Klikni zde pro originální téma
spachal
Dik za rychlou odpoved :] .. Takze stale na PAR i cenu nejvyhodnejsi Gavita600 & Pia Green Power, doba jeste nenazrála ..
alesh
Jak se to veme. Tyhle COB se ti vrátí v elektrice, pokud do nich nebudeš pouštět plný výkon, tedy - v delším časovém horizontu - jsou výhodnější než jakkýkoliv sodík. BTW asi nejlepší sodík je 400V 1000W Gavita DE.

Jinak si moc nevšímej těch hodnot, kde jsou lumeny. Nejdou porovnávat mezi jednotlivými světly stejné technologie a už vůbec ne mezi různými technologiemi (zrovna CXA3070 3000K a Vero 3000K (obojí 80CRI) se dají jakž-takž tímhle způsobem srovnat, protože mají téměř stejnou hodnotu LER [325 x 319 lm/W]). Např. pro naše účely odpovídá 108lm/W u Vera29 3000K 97CRI = 133lm/W u CXA3070 3000K 80 CRI. Dokonce by možná bylo Vero výkonější, protože má o něco hezčí spektrum.

Můj názor je, že pokud si to zvládneš sám udělat, přišel s těmihle velkými COB (multičipy se jim říká česky?) čas, kdy se jimi vyplatí sodíky nahradit. Komerční řešení přijdou v horizontu měsíců, max pár let. Pak už to bude jen a jen výhodnější. No a pro mikropěsty do cca 200W jsou LED jednoznačně nejlepší volba (neříkám, že nejjednoduší nebo nejlevnější, ale vyplatí se to).

a.
spachal
Ahoj, tak mi to nedalo a jeste jsem zjistoval ceny .. Jsou to stale jeste porad rakety, i kdy si to clovek stavi sam. Nejlevnejsi jsem nasel CXA3070 na mouseru, v alespon Z2 binu za 35ecek kusovka. Idealni by samozrejme bylo poustet do chipu tak max. 1A, ale to by se grower pri nakupech nedoplatil ..
Mas nejake doporuceni, kde koupit rozumne alespon Z2 (s CRI93 jsou ty ceny uz zcela mimo, uz AB je o 30% vyse) a k tomu nejaky pouzitelny driver? Obavam se, ze to stejne bude cenove nad limit. Ale grafy spektra jsou opravdu hezke, o tom zadna :]

mimochodem, ta gavita1000 je opravdu krasna vec, dokonce jeden pro set ted mam k dispozici, ale nejlevnejsi nahradni vybojka za 3.5kKc, to uz z principu je moc :D
alesh
CXA3070 je v Evropě pěkně drahý, Vero29 se dá sehnat levněji. Navíc Vero 3000K bude lepší než CXA3070 3000K Z2 bin. Rval bych do toho tak 1-1,5A. To vychází asi na 0,8 resp. až 0,5 Eura/W. Pro mě celkem přijatelná cena. Rozhodně bys za stejně účinné LEDky dal před rokem asi 2-3x tolik.

a.
spachal
Aleshi, opet dik .. konecne jsem nasel cas si procist vlakna na rollitup, asi nejlepsi zdroj informaci, ktery jsem nasel. Je tam vlakno jak o cree (pres stovku stranek s prispevky ..), tak i bridgeluxu, uzitecne cteni!

No, muj zaver je ten, ze smysl to asi opravdu ma, resp. jsme prave na zacatku doby, kdo to smysl zacina mit :]. Trochu jeste uvazuji o nakupu VERO 18 s tim, ze by se vice multichipu napajelo jednim driverem, ale asi to dopadne na dve mala samostatna svetla s VERO 29, kazde s vlastnim driverem. Pocitam s duralovym pasivem cca 300x120x50mm, na nem 120x120 'pocitacovy vetrak'. Mel jsi ty chipy uz v prakticky v ruce, jakym zpusobem se uchycuji k pasivu? Predpokladam zalapovat povrch, ale nanasel jsem na to nejaka pouzdra (pouze na optiku, kterou pozivat nebudu, pro nase ucely je imho 120° idealnich), uchyceni tedy jen srouby a podmaznout necim teplovodivym? Nechci je lepit, aby to bylo pouzitelne pripadne pro jiny dyi projekt .. Primo bridgelux ve svem pdfku doporucuje ploche srouby (Handling and Assembly of Bridgelux Vero Series LED Arrays), takze nebudu vymyslet nic jineho :]

Pouziti bude jako doplnek k gavitaPro 1000, pro zkousku, zda v tom bude rozdil prisvecovat na kvetovou fazi.

Otazkou zustava, kde a za kolik nakoupit .. Mas nejaky tip na nakup, pripadne doporuceni na vhodny driver (nemusi to byt zrovna meanwell..)? Dik a info!
nikolaj 01
Objednat to můžeš na digikey.com. Včera mi poslali 6x vero28 a 3xvero18.
Poštovný je zdarma jestli obědváváš za 200dolaru+. Dal sem za to asi 5060.-kč.
Dorazit by to mělo do týdne.
Pod ty čipy se dává teplovodivá pasta jak na procesory. Chladič si předvrtáš a chip přichytíš vruty.
alesh
Na Digikey můžeš objednat, ale budeš ještě platit DPH, clo a pokud si to nevyřídíš sám, tak i poště za vyřízení. Celkem je to asi 25% + několik set poště. Vera se dají sehnat třeba u EBV Elektronik, maj i zastoupení u nás. V týdnu tam chci zavolat a zeptat se, jaký jsou podmínky.

Přichytit šroubkem je asi nejjednoduší. Vruty bych tam nedával. Pro M3 šroubek buď M3 závitník nebo 2,5mm vrták a jde to i bez závitníku. Anebo to borci chytaj na pastu (NE na teplovodivý epox;v pohodě se to udrží, zvlášť když máš stoprocentně připravený povrch) a zajistí třeba kaptonovou páskou, aby se to neposunovalo do stran. Ale nevím, jestli bych na měl nervy, když to stojí takový prachy.

Podle RIU by měla být vhodná pasta Prolimatech PK3.

A drivery...to je těžký. Buď nějaký z Číny, daj se sehnat i velice účinný, ale otázka je, kolik vydrží.
http://www.ebay.com/itm/17140181509...K%3AMEBIDX%3AIT 89% účinnost (reálně změřená), 1,45A

http://www.aliexpress.com/store/346689 velký výběr, super ceny /NEVYZKOUŠENO/

A pak MW HLG-185H-C1050. Na ten pověsíš 6xVero18, je stmívatelný, 94% účinnost a 100% kvalita. Na Mouseru stojí 66E, což není ve výsledku zas tolik.

A ještě jedna poznámka k chladiči, "sweet point" je někde okolo 120cm^2 povrchu na W pro pasivní chlazení a asi 35cm^2/W pro aktivní chlazení PC větáčkama. Nepodceň to.

a.
spachal
Diky obema za odpovedi!

S nakupy ze zahranici mam uz jiste zkusenosti (eBay ucet pres 15 let ap.), u takto objemove malych polozek se da s prodejcem vetsinou vzdy nejak dohodnout na vhodne vyplnene celni deklaraci :] ..
Kdyby sly multichipy nakoupit za cca max. 15% navyseni nekde v ramci EU, bylo by to opravdu lepsi, jinak to za to riziko objednani 'zvenci' mozna stoji ..
Aleshi, dej prosim vedet, jak jsi dopadnul s dotazem, traba by se nas slozilo vice na nakup a sly by vyjednat lepsi podminky.

Jinak, 'mechanicka stranka veci' u vyroby svetla neni problem, vyriznout zavity v chladici je opravdu to nejmensi :]. Lapuji obvykle mokrou cestou bud brusnou pastou nebo 2000 'smirglem' na sklenenem hranolu, pak bohate postaci termopasta na procesory, pokud by se srouby chip uchycoval napevno. Kapton je sice super vec na hodne vyuziti, ale mam zkusenosti, ze casem prestava lepit, takze na tohle pouziti bych 'koule' nemel ;] ..
Co jsem se dival na datasheet, VERO29 umoznuje i docela velke mechanicke namahani, ten obrazek prohnuteho chipu s TIM podlozkou, to je uz vcelku brutalitka, radeji to ale neriskovat a jen podmaznout rovny povrch.

Chladice planuji v nakupu tyto: http://www.alunet.cz/produkty/#hlinikove-chladice - Chladič 2560. Hadam, ze ~300mm/100W by mohlo s aktivnim chlazenim stacit, plochu u tohoto tvaru spocitat asi neumim .. Ale kdyz jsem videl, ze lide pouzivaji CPU chladice i na VERO29/100W, tohle musi stacit :))

Mmch, nevite kde sehnat vhodny molex Pico-EZmate, kdyz uz to pouzdro pripojeni konektoru umoznuje? Nejlepe cely pigtail, at to nemusim krimpovat ..

Co jsem se koukal na uvedene drivery, neni 50W na VERO29 zbytecne malo? Porad v tom mam lehce zmatek, pokud je na driveru uvedeno treba 24-40V, nastavuje se napeti nejak mechanicky trimerem, nebo jak to vlastne je? Celkova maximalni wattaz je jasna, ale jak to v praxi funguje v pripade, ze minimalni napeti pro chip je treba 36V, to netusim :]
Jak je to s nakupy s mouseru? Maji EU sklad, nebo zase kolecko na celnici? Podobny driver pro 2x VERO29 nebo 5x VERO18by mozna mohl byt i tento, ale zase nema tlumeni:
http://www.ebay.com/itm/-/191206599261 (150W 30V-42V 0-3.5A, PFC: >0.95, Efficiency: >87%), cena ~ 1700Kc s dopravou.
Bude zalezet na tom, jak by to bylo s dopravou s Mouseru, pokud to vychazi dobre, je ten meanwell jednoznacne lepsi volba.

No a ta varianta s VERO18 take neni spatna, kua! .. :D
alesh
Při nákupu z Digikey celníky nevochčiješ, bude tam faktura. Na Mouseru bys měl řešit jen poštovný, jinak asi nic (nejsem si 100% jistý).

Jinak u toho EBV to maj levný a z Německa, což by mělo být opět v pohodě. Např. V18 3000K
EBV - 11,34E
Digikey - $13,41.

Pokud máš tím prohnutím na mysli tenhle obrázek, to je normální. Ten plast okolo hliníkový podložky je flexibilní a když to dotáhneš, ohybá se. Takhle to má vypadat.

300mm dává cca 4000cm^2, to v pohodě stačí. Asi bys mohl mít i 200mm.

Konektory Molex má Mouser, příp. ten Digikey. Myslím, že Mouser má zdarma poštovný od 150E (?).

To napětí (např. 20V-40V) určuje rozsah napětí, při kterým jsou drivery schopný dodávat onen proud (třeba ty 3,5A). Tenhle by byl na Vero použitelný, ale jen na jedno (ale mohl bys do jednoho prát 150W). Proč maj lidi tendenci do nich pouštět míň, je že jsou tak efektivnější. Za prvý s proudem neroste výkon přímo úměrně, za druhý se zvyšuje napětí a za třetí se zvyšuje teplota.
Příklad Vero29 3000K:
při 1050mA:
15,9W čistě světla, 37,1W spotřeba

při 2100mA:
27,6W čistě světla, 79,8W spotřeba
Pokud seženeš stmívatelný driver, určitě bych se nebál ho vzít i třeba těch 2,1A nebo víc.

a.
nikolaj 01
Taky sem si ty chladiče obědnal na alunet.cz akorát ty 2533.
Blbý sou ty další poplatky ikdyž chladiče vyšli celkem rozumě za řezání dáš 20.- a poštovný maj snad 180.- Což nepotěší.
nikolaj 01
Haha tak teď tady byl pošták mám ty VERA doma!:D hustě USA:D! doručeno za víkend.
Tak doufám že teď budu 14 dní čekat na chladič z Pardubic :D
alesh
To je pěkný. Jak clo/DPH?

Chladiče budou možná něco levnější tu:
http://www.ehlinik.cz/hlinikove-chl...M300000101.html

a.
nikolaj 01
Nádherný zpracování. Nic dalšího zatím nikdo zaplatit nechce. Budu dělat mrtvýho brouka. Na krabce napsáno Eletronic Goods a nikde žádná cena. Tak uvidíme.
třeba český celníci o víkendech nedělaj :D

Zejtra na ty chladiče zavolám kdy budou. Bych nevydržel čekat třeba tejden kdyžtak zkusím ten e-hliník
alesh
Tak to máš parádu. Ja když jsem posledně objednával LEDky z USA, tak mi akorát přišlo nějaký oznámení, že mám poště předat xxx dokumentů a že budu platit clo a DPH. Tak jsem jim něco poslal a za cca 3 týdny (!!!) mi to došlo na dobírku. Za objednávku přes lehce přes 2000 jsem platil asi 700 daně+poplatky.

To je dobrý vědět, že to z Digikey funguje bezcelně. Jaký na to máš drivery?

a.
nikolaj 01
Tohle šlo přes DHL Expres.
Zdroj nemám zejtra to chci jít řešit do minulý práce. Jestli nemaj nějakej typ nebo slevu někde. Předběžně sem přemejšlel o MEAN WELL LPC-60-1050 na každou 29 zvlášť. A na ty 18 použít starý zdroje ze spektraboxu maj 700ma.
Možná (když bude dobrá cena) risknu společnej - ikdyž z toho mám celkem obavy.
alesh
Pěkný, pěkný! Jaký to máš barevný teploty?
nikolaj 01
Vero 29 sem vzal 3000k 90cri: půdou jen na květ.
No a 18-ctky sou 4000k taky 90cri a půjdou na růst.
nikolaj 01
Tak s tím zdrojem to zas taková prdel nebude. Ten co sem psal by padal a proto údajně potřebuju zdroj na 80w a stmívač což je k nasrání. Samozdřejmě zdroje na 80w nemaj a stmívač stojí talíř. Takže si du dát brko a hledat.
Vzhledem k tomu co stojí ten posranej stmívač kašlu na 1050ma do toho budu prát rovnou 80w.
Na ali expres sem si obednával pár věcí a dodací lhůta je asi 2 měsíce ledky odcházeli jedna za druhou takže ten bych rovnou vynechal. Jinak diky za každej typ kde to sehnat. A to sem si řikal přece nebude problém koupit na to zdroj v GME.
alesh
To ses psal na prodejně GME? Tam bych jim nevěřil ani nos mezi očima...

Na V29 ti LPC-60-1050 půjde parádně, bude si to celý brát asi 44W. Stejně tak by se dal použít LPC-60-1400, to by si vzalo 60W.
Na V18 ti bude stačit LPC-35-1050, tam by spotřeba byla asi 36,5W.
Spotřebu mám na mysli i se ztrátama na driveru.

Stmívat se z těchto dvou nedá ani jeden a to ani externím "stmívačem".

a.
nikolaj 01
Díky kámo. Ten prodavač byl nějakej podezřelej.
Objednám je přes net, stejně ten chladič dorazí až ve čtvrtek.

jinak koukej na tohle: http://www.amazon.com/Optic-Vero-Gr...t/dp/B00NTALQHO

hlavně ta cena je extrémní :D
alesh
Mám s nima určitý zkušenosti...ale tak člověk nemůže chtít, aby tam měli odborníky.

Ofic. stránky: http://opticgrowlights.com/index.html
Ta verze s 6 Vero29 a 360W je i docela přijatelná (akorát ten design...). Ale ty čočky, to nebude dělat dobrotu. Navíc maj asi na jednom driveru víc paralelních větví. Každopádně to zadupe do země všchny různý Mazary a Apolla a podobný sračky.

a.

e: No a ta 600W verze, to bude strašná bída. To se nemůže uchladit.
alesh
Tak EBV Elektronik jako dodavatel padá, alespoň pro mě - maloobchodem se nezabývaj.
No ale vzhledem k tomu, jak dobře funguje Digikey, asi to nebude ani potřeba - díky za info nikolaj.

a.
nikolaj 01
Já si říkal že ta cena v eurech je nějaká nízká.
Jenom aby jsme se neradovali předčasně třeba ještě nějakej papír dojde. Třeba i s modrým pruhem :D

Jak si psal že doporučujou pastu Prolimatech PK3 k tomu není žádnej zvláštní důvod předpokládám jen že je dobrá. Nebo má nějaký speciální složení kterým válcuje konkurenci?
spachal
Zdar, porad vymyslim asi blbosti, ale motivace je jasna, chci usetrit a zaroven se neklepat strachy, 'kdy to vyhori' :] ..

Napadlo me pouzit pro napajeni ctyr VERO29 misto driveru spinany zdroj. Vim, ze se spinane zdroje pouzivaji pro napajeni ledek vcelku bezne, jaky je rozdil mezi driverem a spinanym zdrojem? Nemyslim vnitrne, ale ve vysledku.

Co treba tenhle, znackovy, relativne pouzitelna ucinnost?
http://www.vo.gme.cz/cz/index.php?product=332-745# - Spínaný zdroj MEAN WELL MSP-300-36
4x VERO29 zapojit paralelne, vim, ze to obecne neni asi uplne idealni, ale pokud budou multichipy (snad) ze stejne serie, bude to nejaky problem? Jeden multichip pojede na cca 2.3A/65W, sice se asi bude zdroj zatezovat na 100%, ale snad by to tahle znacka mohla dlouhodobeji vydrzet..

Je to uplna blbost, nebo je to mozne vzit v uvahu? Dik za info! :]
nikolaj 01
Proč jeden zdroj? Je to dražší i mín spolehlivý. Jinak nevím jak by to šlo s tímhle ale ty spektraboxy z číny sou zapojený jak píšeš takže teoreticky ano. Pochybuju že by čínani vychytávali stejný serie ledek.

Včera sem rozsvítil první V29.
Použil sem zdroj LPC-60-1400 (530.-kč)
na + mezi zdroj a ledku dal R17A2R7 rezistor 17w (27.- kč) .
Vero podmazal pastou Xi-3 HDT (260.-kč)
připojil k chladiči 2533 10*10cm (110.-kč)

Svítí to jak kráva na cca 40w. Jako čekal sem že to bude svítit hodně ale tohle je fakt extrém vůbec se do toho nedá koukat. Fotky když to svítí nemaj moc smysl teda aspon muj telefon to nebere.
nikolaj 01
Jinak ten chladič to takhle na stole neuchladí. Po cca 20 minutách je horkej ,takže to bude chtít aspoň nějakej ofuk nebo větráček.
Mám v úmyslu každý takovýhle komplet zavěsit samostatně a následně je rozhejbat bočním větrákem. 6 takovejhle kývajících se světel by box 90*110 mohlo parádně prosvítit.
Navíc každýmu budu moct měnit výšku zvlášt.

Jeden komplet mě vyjde na cca 1500.-
celek
Snad to není fakt mimo mísu,ale co to prdnout na Topspin :-) ? (Je mikuláš,tak trochu humoru nezaškodí)
alesh
Takže...

@spachal:
Nepojede ti to stabilně, proud se bude měnit s teplotou a větve budou nevyvážený, v každý větvi může téct cokoliv mezi 300mA-3000mA. Jestli bych se bál, že něco může vyhořet, je to právě tohle řešení. Přesně tohle je důvod, proč spousta LED světel odchází (a to i s driverem).
Prodávají se vysokonapěťový MW drivery 150 a 200W, cena je 60-70E. Na ten můžeš s klidem napíchnout 5, resp. 6 Vero18 (v sérii!) a navíc se to bude dát stmívat a bude mít lepší účinnost.
200W verze
150W verze

@nikolaj:
Rezistor s klidem vyndej, nemá tam žádný smysl, jen ti zbytečně žere cca 4W. Myslím, že by ti to mělo jet okolo 50W, ne 40. A ten chladič je dost malý i na ofuk (asi 20cm^2/W).

@celek:
Prdnout to na Topspin by se určitě dalo. Jen mi asi uniká smysl tohoto počinu, nebo pointa tvého vtipu ;)

a.
nikolaj 01
Jo tak si měl pravdu byl tam k hovnu takže ho mažu ze seznamu tím pádem tam de těch 50w. Neměl sem měrák takže sem si to nemohl ověřit do ledky de 36.7v teď.
Jinak tím že je ten chladič horkej sem myslel že má cca 40c bez jakýho koliv proudění vzduchu takže nemám obavy, kdyžtak pc-vetraky na ně doma mám.
spachal
Aleshi, dik za info, tohle ja prave netusim, byl to jen dotaz :] .. Mimochodem, uvedene drivery maji vystupni napeti 1-10V, to opravdu, navic v seriove, bude fungovat? Ja jsem fakt 'v elektrice' lama, ale zil jsen v dojmu, ze pri paralelnim zapojeni je ve vetvich konstantni napeti a diody se 'deli rovnomerne o proud', pri seriovem zase je proud v obvodu konstantni a potrebne napeti ledek se scita ..

A co se tyce topspinu, o tom jsem ani neuvazoval, ale co naopak vidim vcelku realne, je pojezd. Ten uz mam :], v kombinaci s ~120° svetelnym kuzelem a o fous lepsim chlazenim pri pohybu to tak pouzit chci ja (box bude cca 150x100cm DYI).
alesh
Na Mouseru to mají špatně, výstupní napětí je 74-148V, resp. 95-190V (mrkni na data sheety). Paralelní zapojení funguje víceméně tak, jak píšeš, ale je tu problém s tím "rovnoměrně". To bohužel u LED spíš nefunguje.

a.
spachal
Takze ted uz je to jasnejsi :] .. A mam par informaci ohledne Mouseru, vsimnul jsem si, ze v hlavicce je cislo do Brna, toz jsem nevahal a zavolal ..

Zbozi Z Mouseru dorazi od objednani do 3-5 dnu (takze asi DHL), ceny jsou uvedene bez DPH. Zbozi jde do skladu ve Francii, odkud posilaji dale po EU, takze DPH a clo se nas uz netyka (tedy u DPH pokud jste platci DPH, coz se uvadi pry pri objednavce, pak fakturuji bez dane).
Cena dopravy je u zbozi do 150E ve vysi 40E, nad tuhle hranici zdarma.

Ohledne VERO, asi opravdu vzit na digikey, sest VERO18 + molex konektory + TIM vychazi na cca 102USD, takze radeji 'dve sady' a vyhnout se cene 60USD za dopravu (podlimitni odber do 200USD)

Jak byste osobne 'namichali barvy', v pripade svetla se 6x VERO18, pro kvetovy box? Ciste na 3000K vsechna, nebo radeji i neco studenejsiho? A Aleshi, je lepsi vzit LEDky s vyssim CRI a mene lumeny (muj tip), nebo radeji naopak? Cena je stejna ..

Hope it helps :]
nikolaj 01
Hele mám ty 3000k 90cri a zdá se mi to už takhle na pohled dost studený. Jinak vyděl sem videa pod 5000k/4000k a taky měl pěkný šišky. Takže záleží na tobě. Nebál bych se ani těch 2700k když to máš jen na květ.

Jinak koukejte na tohle: pěknej test Vera29 https://www.youtube.com/watch?v=s3fulK_zvvs
alesh
Ohledně Mouseru, myslíš, že by šlo jim tvrdit, že je člověk plátce DPH i když není? :)

Jinak barvy bych bral následovně:
1) Pokud budeš mít alespoň dva drivery, vzal bych půlku 70CRI 5000K NEBO 80CRI 4000K a půlku 90CRI 2700K. Na růst mít puštěnou "studenou" půlku a do květu pustit i tu druhou.

2) Pokud budeš mít jen jednu větev, vzal bych všechno 80CRI 3000K NEBO 80CRI 3500K.

Nižší barevná teplota = víc červené.
Vyšší CRI = víc červené. Mají také asi o něco hezčí spektrum, ale taky nižší radiometrickou i kvantovou účinnost.

a.
spachal
>nikolaj 01: 3000k by melo byt spektrum jasne zlute, spise s nadechem cervene, nez studene .. Mas opravdu 3000K verzi a nemas multichipy nejak 'prepalene' na napajeni? 4000-5000K by melo byt 'pocitove denni svetlo', takze neni duvod, proc by to nebylo pouzitelne jako univerzalni pro pest. Nad 6000K uz je svetlo jasne bile (moje oblibene u svitilen).

>alesh: vzhledem k te doprave budu stavet svetlo (pokud) az nekdy na jare. Chtel jsem do te doby postavit nejake 'prototypy' puvodne s 2x VERO29, na zkousku, ale takhle je to skoda penez, doprava se setsakra prodrazi. Kdyby to slo koupit alespon najednou, v rozumne cene, z EU, pak by to bylo asi neco jineho. Takhle bych zaplatil jen za dopravu cca 2500 (a to jeste pokud by si toho celnici nevsimali).

DIČ si na Mouseru zkontroluji lehce, tvrdit jim muzes co chces, ale VIES to praskne vcelku hned ;] .. Ale ozvi se pripadne soukrome, neco pripadne vymyslime :]
Ohledne teploty, te teoreticke, v kelvinech vim nejen diky foceni a kalibracim sve, jak je to ale realne v pripade VERO, to holt ukaze praxe. Ale kriticke to hadam u growingu neni, myslim si, ze ta nejdulezitejsi vec je DOSTATEK svetla, nejakych +- 1000K je uz mene dulezitych, ony se slecny prizpusobi a rady :]

Ohledne stavby svetla, potreboval bych to ciste na kvetovou fazi. Na rust uz mam nejake levnejsi LEDkove svetlo s cca 230W prikonu, roste to pod tim vice nez dobre, netreba menit.
Ale chtel bych v tomto pripade postavit svetlo se dvema panely (hlinikove chladice), na kazdem 6x VERO18, kazda vetev svuj driver plus jeden mensi na vetracky. Spojeno L-kovymi profily, na ktere by se uchytily drivery. Rozmery cca 600x600mm (600mm delka chladice). Takze teplotu si muzu namichat dle potreby, hadam tedy, ze tech 3000K/80CRI bude optimum. Snad se po presunuti pod takove svetlo nezacnou holky moc vytahovat do vysky, kvuli omezenemu studenejsimu spektru.

Vaham porad jeste nad sodikem, Gavita600 + vybojka + stinidlo je cca investice 7 tisic, LEDky v uvedene kombinaci vyjdou tak na 11.500 plus prace. 'Vykonove' to bude hadam srovnatelne, chci svitit v boxu s rozmery cca 140x100cm, s pojezdem. Vice svetla uz nema smysl, pro moje ucely. Takze je jen otazka, kdy se onen rozdil v cene vrati v prosvicenych wattech a zda zde bude jeste znatelnejsi rozdil ve vyzarenem teple (mel by).

Bohuzel se to bude resit opravdu az na jare, duvodem je venkovni teplota (resp. naklady na topeni) plus dalsi faktory, ktere jsou ted .. nepriznive.
nikolaj 01
Jasný psal sem o pocitu, venku sem s tím neběhal. Doma svítím žárovkama a proti tomu to působí studeně tj celý. Popis na chipu sedí zdroj sem tady psal.

Mimochodem vůbec nezdílím ten optimizmus s nízkým cri a denním světlem kolem 5000k jako univerzálním řešením. Ikdyž prokazatelně jde něco vypěstovat pochybuju že to dá vetší výnos než barvy.
Furt největší šišky co sem vyděl pod ledkama vyrostli pod barvama bez jakýkoliv bílí a stačilo jim 70w (nebylo to u mě). Sem zvědavej na srovnání velikosti palic pod oslonama a tím verem. Spíš takhle sem zvědavej jestli to vero29 pri 2x větším příkonu dá aspoň to samý jak ty barevný oslony jestli jo sem vysmátej.
alesh
@spachal:
Aha, to je trochu jiná. Jde o to, že hodně nízká barevná teplota (aka světlo s velkým podílem červený) je jednoznačně nejlepší na květ. Ovšem v růstový fázi je jednak míň účinný (vyšší teplota bude mít prostě větší objem listů) a za druhý taky způsobuje značný "tahání". Ale pokud je to čistě na květ, šel bych do 2700K 80CRI. Hodně červený při solidní účinnosti. Ve výsledku máš asi pravdu, kvantita > kvalita (pro světlo samozřejmě!!).
Můj osobní tip je, že 12xV18 bude lehce nad úrovní tý Gavity.

@nikolaj:
Myslím, že to bude spíš intenzitou než kvalitou.

BTW, zvláštní, jak vnímá světlo každý jinak. Já jednoznačně preferuju barevnou teplotu okolo 3000K a co nejvyšší CRI. Tam, kde dělám, máme zářivky "day-white" (odhadem tak 4000K) a fakt mě vytáčej. O světle nad 6000K bych řekl, že je to modrá :).Co se týká kvality světla - zlatý žárovky. Asi bych měl vyzkoušet to 97CRI Vero. Prý je to pecka.

a.
nikolaj 01
Právě plánuju (až tady bude to vero v prodeji) nakoupit 2700k 97cri a udělat z toho lampu a prdnout palmu pod to. Pěkně na 18/6 ... dát to do obýváku. Minulej rok sem zkoušel jahody co ploděj celoročně pod zářivkou. Rostlo to skvěle ,ale zářivka nejde dost dobře použít jako ozdobné světlo do pokoje... max na chodbu. Navíc hodně žere neprosvítí vetší kytku ,není to příjemný světlo atd atd..
Koukal sem že dělají pasivní chladiče pro Vero a to by šlo celkem pěkně obložit dřevem. Koupit k tomu origo reflektor......já mám celkově dost temnej byt takže určitě nějakou další investici udělám. Žárovek je jen tady v pokoji 200w když rozsvítím vše a kolikrát to nestačí.
kubok
Máte niekto skúsenosť s led panelom ako je toto: http://www.ebay.com/itm/18153575857...K%3AMEBIDX%3AIT ?
Dr_paradox69
to alesh:cus,ty jakozto nejvetsi odbornik na ledky tu co bys me mohl rict k tomuto panelu?pouziti do matkarny?
http://www.ledsviti.cz/LED-prumyslo...-98W-5000K-bilanormalne sou tam epistary,ale volitelne je i lepsi...10000lm je docela dobry ne?na 100w?
zelenáč_tom
nikolaj 01 už to máš celé v kupě? světlo svítí kytky rostou? Sleduju vás tady všechny a nemůžu se dočkat výsledku. Mám Mazar 300W a má ještě tak rok a je po něm... Tak hledám náhradu, něco lepšího a hlavně kvalitního!
Díkes za reakci tom.
alesh
citace:
Původní příspěvek od Dr_paradox69
to alesh:cus,ty jakozto nejvetsi odbornik na ledky tu co bys me mohl rict k tomuto panelu?pouziti do matkarny?
http://www.ledsviti.cz/LED-prumyslo...-98W-5000K-bilanormalne sou tam epistary,ale volitelne je i lepsi...10000lm je docela dobry ne?na 100w?

Čau, na růst je to plně použitelný, ALE mohl bys sehnat i o hodně levnější alternativu, která by byla podobně výkonná. Na růst bych se asi nebál ani nějakýho noname čínskýho panelu. Ale nejde počítat s tím, že pod tím něco bude kvést.

a.
Dr_paradox69
a mas zkusenost s tim ktera bila je na ten rust nejlepsi?tepla,studena,nebo denni svetlo?vsecky ty cinsky grow panely sou zamereny hlavne na ty kvetovy barvy,dve tretiny ledek sou cerveny...
alesh
Rozhodně studená bílá (cool white). Teplota chromatičnosti okolo 5000K a víc. To je na růst v podstatě ideální světlo.

a.
Dr_paradox69
dik
caponeol
Zdravim vsechny tady.. Tak po třech měsících pod led svetlama celkem 320W a panelech, jeden pry anglický 180W plný spektrum 3w diody, druhej mazar 50w 1w diody rustovy spektrum a třetí panel mazar 90w 1w diody kvetovy booster red spektrum..prostor mam 110x110x110 cm ale využito mam 80x110x110cm... sazel sem seminka mazar original 20 kusů a asi 8 dalších no name a opravdu si nemůžu stěžovat. Zatim pomalu sklízím a suším takže nevím kolik toho bude ale vypadá to velice dobře a je to i velice chutne po prvni narychlo ususene palde..panely sem měl vedle sebe takže kazdej osvetloval určitou plochu a tim padem je mužu porovnat...a zajimavy je že to dopadlo skoro stejne.. tzn že pod plnym spektrem to dopadlo stejne jak pod rustovym spektrem.. akorát pod kvetovym boostrem což je jen červené svetlo se palicky zacaly vytahovat a roztahovat patra.. a taky bělely listky když byly hodně blízko světlu.. takže jak sem to videl tak sem rostlinky z pod boostru natahl spis pod to plny spektrum a pak to bylo v pohode..z toho že to krasne dozrava i pod rustovym svetlem usuzuju že maji rostlinky modrou nejradej.a stale si myslím že je nejlepší svetlo poskládat ze spekter ktery ty rostliny využíváji nejvice..vše mam nafoceny a zdokumenovany.fotky budu pomalu přidávat. .
caponeol
tak vsechno sem nahazel do galerie protože mi neslo dat k příspěvku vic jak jedna fotka...ale mam tam v galerii jen tuto urodu...
alesh
Ahoj,
bylo by fajn doplnit alespoň v jakém jsi to měl prostoru a jaký byl celkový příkon. A až přijde čas, určitě by všichni ocenily i foto produktu.

a.
nikolaj 01
Zdarec,
Sorry že sem to neukázal v kupě to mám už měsíc.
Zlepšení je určitě, kytky rostou "jinak" maj větší listy a celkově je vidět že je to nestresuje jako ty barvy.

e: :D lepší fotku pošlu večer tahle je 3 tejdny stará. Teď je tma. Jinak je potřeba to chladit aktivně.
nikolaj 01
Tady je detajl světla. Větrák beží na nějakejch 800 otáček a světlo má kolem 35-40 stupnů.
nikolaj 01
Foto za běhu.
Mezitím se proměnilo osazenstvo a ta kytka v rohu chcípá takže nejde srovnávat palice.
Nakvétá to ale masivně tak uvidíme.
nikolaj 01
Tímhle sem svítil předtím.
Předělaný Apollo 230? 2-4x Osram Fluora a ledky od Osramu na páscích na boku ty jediný sem nechal.
nikolaj 01
Tj ten prcek z pásků SSL 80.
Jako teď už se nevyplatí ta investice, ale bude sloužit ještě dlouho.
nikolaj 01
jelikoš ten foták zkresluje barvy vyfotil sem to ještě jednou...
caponeol
taže konečně to mám vše sklizeno a usušeno..ještě zpracovat a hodim sem detajly i s popisy pod jakym světlem to rostlo..ale takovej smradsem už dlouho necítil..tři zalepovací sáčky s tím mají velkej problém.. :)
caponeol
takhle to dopadlo jen pod modrým růstovým spektrem 50w mazar...až nechápu jak se to dokázalo osypat pryskyřicí.. :) .nižší paličky tak neprorostly ale pryskyřicí se osypaly i na nich fest..zatím nestíhám takže mám jen toto přebrany..
caponeol
a ještě jednou větší detajl...
wonis
Rád bych přispěl maličkostí ohledně nákupu LED čipů,prolezl jsem toho dost a nejlépe mi vychází shop cutter.com.au Je to sice až z daleké Austrálie,ale posílají rovnou do ČR za velice rozumný peníz, mají rozsáhlou nabídku od Cree v nejvyšších binech,momentálně i deep red a far red,vše i v multičipové variantě a různé nabídce PCB star.
Pro aleše-podivej se prosím do PM.díky moc ;-)
alesh
Čau, Cutter je ok, ale nabídka COB malá, bohužel. Dneska už bych dělal LED světlo jedině z COB - buď CXA série od Cree nebo Vero série od Bridgeluxu. Jendoduchý a oproti malým LEDkám i o kus levnější. Použitelný jsou také některé COB od Philipsu, Citizen LED, Seoul Semiconductor, Nichia (...).

Do PM jsem koukal, nic mi nepřišlo.

a.
spachal
Aleshi, jen takovy navrh, neudelame nejaky "FAQ" tykajici se obecne LEDek, co se tyce vhodnosti nakupu, spektra, ucinnosti, chlazeni, napajeni .. hadam, ze by to par lidem pomohlo, rad se toho zucastnim, ale netroufam si zde v tomhle smeru pusobiti jako odbornik :)) ..

Dival jsem se do 'mistniho FAQ', vsechno je v podstate o vybojkach, hadam, ze by to i radi admini prevzali, pokud to bude mit hlavu a patu :]
caponeol
A mám další foto.Tentokrát jediná co mi rostla pod červeným květovým boostrem 90w mazar..v tomto světle jsou jen dvě spektra červené barvy..paličky mají vytahané patra takže nejsou tak prorosté..a zase té pryskyřice je tam opravdu hoodně..toto světlo je o ničem protože mi akorát zabírá místo a pod nim nic moc prorostlý paldy.ale asi to přidá té pryskyřice..chci ho skusit rozřezat na více částí abych osvítil více plochy tímto světlem jen opravdu nadokvět.to by opravdu nemuselo být špatný..
caponeol
tady detajl.furt červené světlo
caponeol
a ještě jednou.tady je vidět jak se vytahovaly...
alesh
citace:
Původní příspěvek od spachal
Aleshi, jen takovy navrh, neudelame nejaky "FAQ" tykajici se obecne LEDek, co se tyce vhodnosti nakupu, spektra, ucinnosti, chlazeni, napajeni .. hadam, ze by to par lidem pomohlo, rad se toho zucastnim, ale netroufam si zde v tomhle smeru pusobiti jako odbornik :)) ..

Dival jsem se do 'mistniho FAQ', vsechno je v podstate o vybojkach, hadam, ze by to i radi admini prevzali, pokud to bude mit hlavu a patu :]

Hele, já bych v podstatě nebyl proti, ale myslím, že vím, jak by to dopadlo. Půlka by začla pičovat, že "sodík je sodík" a druhá "50W našeho úžasného spektra skládající se z 12 různých vlnových délek nahradí 600W sodíku". Skutek utek a my by jsme byli za debily. Asi ne. Ale třeba se pletu, najde se někdo, koho by to zajímalo?

2Capo:
Při vší úctě, můj outdoor vypadá líp. Hmotnost znáš?

a.
yabasta
To alesh: vždy se najdou jedinci kteri budou pi..covat , pak jsou tu lidi kteří uz tomu trochu rozumi.no a pak jsou lidi jako ja ktery o tom vi kulove ale radi se necemu priuci.takze faq o ledkach nikdy nebude na skodu.kazdopadne nemam rad super prodejce shit led panelu kteri se tu na foru obcas vyskytnou a podavaji milne informace.predpokladam ze mezi ne nepatrite a fandim vam.za me to bude urcite přínosem
caponeol
konečně sem měl trochu času a přebral sem další.. tady co mi vyrostlo pod 180w plný spektrum.. o poznání větší a prorostlejší paldy.a pryskyřice taky hodně.nevím jestli to dělájí ty 3w diody nebo plné spektrum co v tom světle je ale je to pod ním daleko lepší než pod těmi dalšími..zatím to ještě furt nemám všechno přebrany takže váhu nevím..ale z jedné rostliny bylo 22g.počítám že to zítra dodělám a pak se tady pochlubím kolik..sám sem zvědav..
caponeol
tady další z plného spektra 180w
caponeol
a ještě detajl.. :)
koles
citace:
Původní příspěvek od alesh

Hele, já bych v podstatě nebyl proti, ale myslím, že vím, jak by to dopadlo. Půlka by začla pičovat, že "sodík je sodík" a druhá "50W našeho úžasného spektra skládající se z 12 různých vlnových délek nahradí 600W sodíku". Skutek utek a my by jsme byli za debily. Asi ne. Ale třeba se pletu, najde se někdo, koho by to zajímalo?

a.


Pravda je, že tu není moc lidí, který by LEDkám rozuměli, takže by bylo fajn, kdybyste se na to vrhli. Jako vždy... nikdy se to nebude líbit všem, ale jistě se najde nemalý počet lidí, který si to rádi přečtou a trochu se vzdělají ;) Za mě tady nějaké souhrnné informace o LEDkách citelně chybí!

Tac co, půjdete do toho? :rejp:
alesh
OT: Teď jsem narazil na tohle, dobrý hovna.
http://www.novinky.cz/domaci/358830...i-rakovinu.html

(Tohle platí pouze pro cool (day) white barvu. Předpokládám, že na noční lampičku si člověk zvolí spíš warm white a ty mají v průměru méně modrého světla než západ slunce.)

a.
Mr.Sordo
citace:
Původní příspěvek od alesh
OT: Teď jsem narazil na tohle, dobrý hovna.
http://www.novinky.cz/domaci/358830...i-rakovinu.html

(Tohle platí pouze pro cool (day) white barvu. Předpokládám, že na noční lampičku si člověk zvolí spíš warm white a ty mají v průměru méně modrého světla než západ slunce.)

a.

To náhodou vysvětluje,to"nadšení"začinajících LEDařů.lol
Už mi je to jasné.
nikolaj 01
To sou kecy taky věříte každý píčovině. Uvědomte si kolik tu máme zbytečných "vysokoškoláku" který zoufale hledaj tema/uplatnění. Další z nepřeberného množstvý hrozeb který mě "ohrožují" už si začínam připadat jak průměrná žena - všude samé nebezpečí.....
Nějak mi unika kterej zdroj světla je teda ok ...tipuju eko-louč
Hajzl
Dotaz na Aleshe:

Chci nějaký světlo na předpěstování chilli než je budu moct dát do skleníku/ven. Jde mi čistě o růstový spektrum. Známi používaj zářivky,ale já jim moc nevěřim..... Co by jsi doporučil? Pročetl jsem to tu dvakrát.
Uvažoval jsem o 6000-6500K led,řekl bych že bude stačit i něco méně výkonného,když to roste pod 2x18W zářivkou....

A jak tu doporučuješ jet Vero nebo Cree CXA na 50% - stačí připojit zdroj s polovičním výkonem než má led nebo je potřeba ještě něco a nebude se ničit zdroj (nadměrně opotřebovávat), když je zátěž vyšší než výkon zdroje?
Co znamená 4-Step MacAdam Ellipse?
Pro růst tedy nižší CRI? Jestli jsem dobře pochoppil co jsi psal,tak s CRI stoupá podíl červeného světla.
A poslední otázka" Jak na digikey poznám watáž LED nějak se tam v tom ztrácím, nebo si to mám dopočítat z max. proudu a max. napětí?

Jinak te FAQ by nebyl špatnej,jaký led a proč atd, případně by potěšila celá konkrétní sestava pro někoho kdo se v tom moc nevyzná ( LED+zdroj+konkrétní chladič nebo jakou plochu by měl mít aby to uchladil... ) Díky za odpověď.
goordon
Našel jsem hezké články o ledkách a alternativních svítidlech...sice jsou trošku starší, ale myslím, že je tam hodně zajímavého ke čtení :) pokud to tu už je, nebo to patří jinam, tak se omlouvám a klidně to smažte, či přesuňte :guitarist

http://www.odbornecasopisy.cz/res/pdf/39807.pdf

http://www.odbornecasopisy.cz/res/pdf/43464.pdf

http://www.odbornecasopisy.cz/res/pdf/41828.pdf
empeerror
Zdar growers mate niekdo skusenosti s led svetlami od dutch passion. Crazy led holographic series 1 http://www.dutch-passion.nl/cs/kono...led-grow-light/

Pretoze uz niet cesty spat. Dva kusy som si zakupil zaplatil (podotykam z poctivo zarobenych penazi a nie predajom drog teda aj marihuany ako podaktory) teraz nedockavo cakam kedy dorazia. Chcem sa spytat mate snimi niekdo skusenosti ptetoze recenzii ako maku. Drzte mi palce budem fotit ako drak prvy moj led grow
nikolaj 01
Tak to sem zvědavej jak dopadneš. Držim palce!
Každopádně ta cena za 75w je děsivá . Mě ty Vera vyšli na cca 7500.- a je to cca 280w.
empeerror
Mhm to hej cena za dve led aj s dopravou 1008 eur. Ale to je dutch passion co je premna zaruka kvality. Kazdopadne zalozim na tu temu thread kde bude report growu. Tak uvidime
nikolaj 01
Proč je pro tebe zárukou kvality? už si nějaký měl? Tou "zárukou"- myslíš nápis dutch passion? tak ten tě stál tak 10000kč.
Jako nic proti tomu testu. Shit to nebude a je fajn že zkoušíš nový. Jen mě zaráží ta víra v nápis na bedně.
Trochu mě to připomělo sluchátka Monster...
empeerror
To nieje viera. To je loajalita. Kupujem od nich semena a vzdy som bol spokojny. Verim tomu ze mi znova poslu tovar v top kvalite.preco ludia kupia svojho olubeneho hudobneho interpreta nehladiac na cenu?
caponeol
zdravím. tady mám pro srovnání na A4 papíru mé produkty. z leva co mi vyrostlo pod růstovým světlem dále pod květovým boostrem a dále plný spektrum... celkově po přebrání tam bylo 150 a něco g.chutově je to stejné akorát z pod růstovýho světla je ta chut taková jako kdyby nedozrálá i když je to také hezky orosené a i prorostlé narozdíl od květovýho boostru.celkově sem myslel že to bude lepší ale i tak na poprvé si myslím že to není špatné...
nikolaj 01
caponeol: můžeš sem dát kolik ty světla stály a kolik watů to mělo dohromady? (280?) .
Jinak s tim modrým světlem - toho sem si taky všimnul že dělá zajímavý věci.
caponeol
od mazara mám 50w růstový ufo. ta fotka je tam u nich hodně červené ale ve skutečnosti je to jen jedna barva modré a asi dvanáct červených diod z celkového počtu :http://www.mazar.cz/cs/produkt/14-m...ed-ufo/?katID=5 pak květový booster 90w : http://www.mazar.cz/cs/produkt/1955...er-pro/?katID=5 a nakonec nejvíc watů za nejmín peněz ale s nejlepším výsledkem : http://growerbazar.cz/47962-led-ufo...i-kvet-50-sleva :: celkem tedy 320w ale ten booster byl zbytečnej tam dávat akorát žral waty a nic moc..ještě samozřejmě odsávání notně předymenzovany a zeslabeny tak na třičtvrtě otočky trimru..hnojeno A a B nevím od jaké firmy a celé v truhlíkách a kokosu... automaticky zavlažování sem si udělal ale nevyužil protože to není jak pod výbojkou zalévat denně několikrát a ještě se bát aby to nevyschlo...zaléval sem jednou za tři dny aby kokos povrchu hezky proschl jinak to nechtělo pořádně růst.teplota kyž se svítilo byla asi 23 stupnů..přepnuto od semínek asi za tři týdny což bylo pozdě.chtělo to přepnout dříve....tady to růstový ufo
Hajzl
Projížděl jsem forum a net a koukal na chladiče a výpočty a mám jeden dotazy:

Koukal jsem na chladiče tady:
http://www.soselectronic.cz/a_info/...c/GAMA_2013.pdf

1. Uvedené rth je tepelný odpor (Rth (pre/for mm): xxx °C/W
Jestli jsem to pochopil správně,tak ideální chladič by měl Rth 0°C, takže mám
vybírat chladič s co nejnižším možným Rth (samozřejmě v závislosti na
konkrétních potřebách).

2. Uvedený obvod v mm si vynásobím délkou chladiče a dostanu plochu v
mm^2?

3. Jak velký vliv má na účinnost chladiče tloušťka základny/spodní desky na který jsou žebra.........
alesh
1. Ano, nižší Rth je pro tebe lepší. Ta veličina udává, o kolik se chladič ohřeje, pokud do něj pustíš 1W tepla. Konkrétně v tomhle katalogu je to vztažený na 100mm daného profilu.

2. Ano.

a.
Hajzl
Aleshi díky za rychlou odpověď,mohl by jsi mi odpovědět na přísvěvek s předchozí strany? Díky a sory že otravuju.

koukal jsem na Vero10 nebo Vero13 a předpěstovávvat budu v regále s polící 70x30 cm,takže to nebude muset bejt nic extra silnýho.........


alesh
citace:
Původní příspěvek od Hajzl
Dotaz na Aleshe:

Chci nějaký světlo na předpěstování chilli než je budu moct dát do skleníku/ven. Jde mi čistě o růstový spektrum. Známi používaj zářivky,ale já jim moc nevěřim..... Co by jsi doporučil? Pročetl jsem to tu dvakrát.
Uvažoval jsem o 6000-6500K led,řekl bych že bude stačit i něco méně výkonného,když to roste pod 2x18W zářivkou....

A jak tu doporučuješ jet Vero nebo Cree CXA na 50% - stačí připojit zdroj s polovičním výkonem než má led nebo je potřeba ještě něco a nebude se ničit zdroj (nadměrně opotřebovávat), když je zátěž vyšší než výkon zdroje?
Co znamená 4-Step MacAdam Ellipse?
Pro růst tedy nižší CRI? Jestli jsem dobře pochoppil co jsi psal,tak s CRI stoupá podíl červeného světla.
A poslední otázka" Jak na digikey poznám watáž LED nějak se tam v tom ztrácím, nebo si to mám dopočítat z max. proudu a max. napětí?

Jinak te FAQ by nebyl špatnej,jaký led a proč atd, případně by potěšila celá konkrétní sestava pro někoho kdo se v tom moc nevyzná ( LED+zdroj+konkrétní chladič nebo jakou plochu by měl mít aby to uchladil... ) Díky za odpověď.

Nějak jsem si toho nevšim.

Na růst bych volil co nejstudenější barvu (paradoxně s vysokou teplotou chromatičnosti) a o CRI se nestaral. Je fakt, že s vyšším CRI roste podíl červeného světla, ne ale na úkor modrého. Důležitý je, že hlavně s vyšším CRi je spojena nižší radiometrická účinnost. Vero 5000K 70CRI bych bral. Je jedno jakou velikost, záleží na tom, kolik výkonu potřebuješ a jak ho potřebuješ rozložit.

Ohledně zdroje - v podstatě jo, stačí aby měl poloviční proud a potřebný rozsah napětí.

2-step a 4-step MacAdam Ellipse udává maximální rozdíl v odstínech pro danou sérii. Pro nás to není důležitý údaj. 4-step by měl být levnější.

Příkon = napětí*proud.

No jestli ti to roste i pod 2x18W zářivkou, potřeboval bys asi poloviční výkon, abys dosáhl stejných výsledků, tedy cca 20W. Otázkou ale je, jetli má cenu řešit nějakých 36W...

edit: Takže 70x30cm=0,21m^2 to mi vychází na 30-40W max! Tj. 3x-4x Vero 10 při 350mA. Je fakt, že jsem psal jet je na 50%, ale ukazuje se, že Vero je velice odolný a plný výkon mu moc nevadí. Naopak COB od Cree jsou citlivější a plný výkon jim sebere víc procent účinnosti, při nízkých proudech ale mají neskutečnou účinnost.

a.
radowann
Zdravim,jedu ted 1.kolo s mazarem 120W(no comment)a chce to rozhodně přisvítit...co myslíte mazara doplnit dvěma vero 29?Je to sice masakr vysolit 60doláčů za dopravu,ale co nadělam.lidičky jestli je tu někdo třeba z Brna kdo má w plánu brát něco z digikey,že bysme vzali dopravný napůl?
alesh
Z jednoho Vera29 jsi schopný vytáhnout víc než z toho slavnýho Mazara :o)
60 doláčů je mazec. Kdybys vzal 2x V29 tak to máš i s poštovným za 120. Když jich vezmeš 7 + třeba konektory, vyjde tě to lehce pře 200 a máš poštovný zdarma. Myslím, že bys je tu pak byl schopný prodat.
Jo a zkus kolegu lolo, psal, že bude nějaké Vero objednávat, třeba byste to dali dokupy.

a.
radowann
díky aleshi za rychlou odpo......no jo,ted už sem taky chytřejší,proto řešim ty vera.Nevíte někdo kde koupit pasivní chladiče,který vero 29 v klidu uchladí?díky za rady,sem elektrolaik:-) taky proto ten omyl s mazarem.
Hajzl
radowann: mrkni sem a vyber podle své potřeby.
http://www.soselectronic.cz/a_info/...c/GAMA_2013.pdf

Jak psal alesh na pasivní chlazení potřebuješ 120cm2/W tak si to dopočítej (udávaný obvod x délka)

až si vybereš tak zkus mrknout na netu kde to je nejlevnější..........
nikolaj 01
http://www.alunet.cz/produkty/#hlinikove-chladice třeba....

kup si jednu přez 0.6m dlouhou tyč 2533, přidelěj na ní oba 40cm od sebe a máš to vyřešený na tom není co vymejšlet.... ty jejich originální chladiče nejsou žádný obři. A co sem viděl videa tak se stím vůbec nepáraj.

Každopádně mechanická odolnost toho vera29 je užasná. Jen si dej bacha na tu žlutou plochu lepí jak prase - takže není dobrý nad tim vrtat ten chladič :D:D. Na konektory bych se vykašlal ten výstup z vera vypadá mrzácky a plochy na pájení to má jak prase. Podle mě škoda peněz.
Hajzl
na 60cm bude asi málo, 90cm my vycházi těsně na hranici pro pasivní chlazení. Stejně bych tam asi pak dal ventilátor.........

Jinak na konektory jsem taky koukal a asi si je taky vezmu - bojim se že bych led přehřál nebo jinak zkurvil.....................
nikolaj 01
strach je mocnej nepřítel...
lolo
Zdravíčko chalani , chcem sa opýtať, že na vero 18 by som mal použiť aký chladič, aby to šlapalo bez ventilátora? Ale ja by som to chcel spraviť ako máš ty nikolaj, že jeden čip by bol vlastne na jednom chladiči. Dikes
nikolaj 01
Hele já si myslim že když koupíš ten co sem odkazoval akorát 20cm dlouhej tak ani při 30w to nemá šanci to rozehřát natolik aby nějak znatelně klesal výkon kvůli teplotě. Jako můžeš si to spočítat jen bych upozornil že ten větrák je levnější než 10cm toho chladiče.

kdybych měl infra teploměr tak to aktivní chlazení na zkoušku vypnu podle mě by se zas tolik nedělo...
spachal
Ohledne nakupu, mrknete se sem: http://forum.fotonmag.cz/index.php?...t=0&#entry71144 (nakup z britskeho Cutteru)
Hajzl
nikolaj1 radši budu mít jistotu
tohle je kámošovo ufo-9x3W na chladiči 2533 10cm dlouhým a je to +- hodinu v provozu.......

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd....364607836_o.jpg
alesh
Pěkný foto, čím to snímáš?

a.
nikolaj 01
citace:
Původní příspěvek od Hajzl
nikolaj1 radši budu mít jistotu
tohle je kámošovo ufo-9x3W na chladiči 2533 10cm dlouhým a je to +- hodinu v provozu.......

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd....364607836_o.jpg

pěkný btw to moje vero nemá přes 40 stupnů s tím větrákem
Hajzl
no fotil to kámoš a myslim že říkal že je to termokamera z práce.............

takhle to vypadá rozložený............

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd....f02e88857abdbca

Cena necelých 700kč.......... Někdo řekne že je to moc,ale vše na zakázku je prostě dražší..........


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma