Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani II. - Klikni zde pro originální téma
alesh
citace:
Původní příspěvek od Aspire
A zakomponovat sa to do tych 6xV18 asi neda ze nar 2x5000 a 4 x ta 3000 ?
A bolo by to aj na semenaciky aj na prepnutie...ci to nepojde?

Můžeš...ale nedělal bych to.


citace:
Původní příspěvek od Hajzl


mrkni sem http://forum.grasscity.com/indoor-m...rting-k-nm.html


Ten graf je úplně nesmyslný. Barevná teplota v kelvinech se dá specifikovat jen pro složené (bílé) světlo. Tohle mezi sebou nejde převádět.

a.
Aspire
alesh ty by si dal ako teda tych 6 V18...vsetko 3000 aj ked ide od semena,?Myslis ze to pojde?
alesh
citace:
Původní příspěvek od Aspire
alesh ty by si dal ako teda tych 6 V18...vsetko 3000 aj ked ide od semena,?Myslis ze to pojde?

Půjde to dobře, 3000K bude dobrá volba.

a.
Aspire
a vsetko tych 80CRI?tak a uz len skade to najlepsie vsetko objednat.... bol by som rad keby to je blizsie ale asi nemam moc na vyber ze...
Da sa vsetko naraz z jednej stranky objednat ?
jackhoror
Taky se rozmyslim nad objednavkou vero18 plus drivery atd. Spolecna objednavka by se hodila. Jinak ne hned maji vyjit nejaky trochu ucinnejsi brzo...akorat sem lama. Kdyby byl nekdo ochotny mi to za rozumnej peniz vse zkompletovat? Pm diky
alesh
citace:
Původní příspěvek od Aspire
a vsetko tych 80CRI?tak a uz len skade to najlepsie vsetko objednat.... bol by som rad keby to je blizsie ale asi nemam moc na vyber ze...
Da sa vsetko naraz z jednej stranky objednat ?

Jo 80CRI. Z jedný stránky to asi neobjednáš, na Vero je asi nejlepší Digikey (nebo přes EBV Elektronik na firmu). MW drivery asi Mouser.

a.
Aspire
A aky mate nazor keby na boky boxu by sa nalepili bud male zrkadlove kocky alebo zvecsovacie zrkadla...presvietilo by priestor ci ani nie?
A rozmyslam aj ledkove svietenie nad akarium...neviem ci mi viete poradit kedze toto skor na pestovanie suchozemskych rastlin...
alesh
Buď si na stěny dej nějakou kvalitní odrazovou fólii (ORCA) nebo ji natři (matně) bílou barvou.
LED světla na akvárka jsou poměrně bežný, ale nevim, jak a kolik světla je na to potřeba. Rozhodně se používají (nejen...) modré LED, COB (jako Vero nebo CXA) jsou tím tedy ze hry.

a.
Aspire
Skusim po linkoch aby som nahodou nic nedokaslal.je to spravne?

-6x http://www.digikey.com/product-sear...F-03&vendor=976

-1x http://sk.mouser.com/ProductDetail/...CAyaMU7/%2b0Dk=

-1x Potencimeter ale neviem konkretne aky ak sa da pomozte vybrat zeby toto?
http://sk.mouser.com/ProductDetail/...GlEumZh1NZJ4%3d

-chladic, ale neviem ci original na Vero 18 alebo lepsie ked dam niekde narezat.(staci pasivny ci radsej aktivny?)

-konektory neviem ake a skade.Tiez by som poprosil link ak sa da...
alesh
Takže....

-Vero máš správně.

-špatný link (ale typ máš správně) - správný link http://cz.mouser.com/ProductDetail/...7%2f%252b0Dk%3d

-poťák máš taky OK, ale dá se koupit vhodný i za míň - např. http://cz.mouser.com/ProductDetail/...IkbC5w9RVGFs%3d

-chladič si asi nech říznout (můžeš si vybrat tvar jaký ti bude vyhovovat). Nech si ho říznout tak, abys na jedno Vero měl asi 900cm^2 (aktivně) nebo 3500cm^2 (pasivně). Dobrá alternativa jsou box chladiče na procesor - 1 Vero/chladič.

-konektory nepotřebuješ, můžeš si to připájet. Pokud z nějakéh důvodu pájet nechceš, na Vero pasuje tohle - http://www.digikey.com/product-deta...9591-ND/3880991

a.
Aspire
Konektory chcem takze aj z tych 6 kusov...dlhe su okolo 15cm ak som cital spravne vsak,...a kde tam je vlastne cena lebo je tam nejak viac cisel.
este som neobjednaval zo zahranicia dufam to zvladnem ....
tu som nasiel aj origi a je tam pekne rozpisane
Ten chladic co tak ten xtra9980 tu- http://www.led-heatsink.com/Bridgel...phtml?offset=16
to 1,02C/W ked ma Vero 18 30W tym padom by malo byt tych 30C ?

Este to spajanie -na druhy koniec konektora musim dat nejaku spojku aby sa napojili 6kusov a potom vsetky na driver? popripade ak su nejake ukazky ako poprepajat tie kabliky vsetky....
pripadne keby chcem aj ventilator na chladic ako to ponapajat aby to slo aj ked ventilator asi nebudem potrebovat
B@JTík
Konektory mají i s delšíma drátama:
http://www.digikey.com/product-deta...9593-ND/3880993 ... cena $1.28/ks

Chladiče mám Intelácký pro socket 1366 a je to úžasnej kus materiálu s měděnejma jádrama a za zlomek ceny, rozhodně doporučuju (ideálně opravdu pro tento socket, sice se hůř sháněj, ale jsou nejmasivnější).

Pro napájení ventilátorů mám objednaný tyto měniče:
http://www.aliexpress.com/store/pro...2002002187.html
ale předpokládám (doufám), že nebudou potřeba a větráky příjdou z chladičů sundat.

Sériový zapojení šesti Vero 18 na driver HLG-185H-C1050 viz. obrázek ...
alesh
citace:
Původní příspěvek od B@JTík
Konektory mají i s delšíma drátama:
http://www.digikey.com/product-deta...9593-ND/3880993 ... cena $1.28/ks

Chladiče mám Intelácký pro socket 1366 a je to úžasnej kus materiálu s měděnejma jádrama a za zlomek ceny, rozhodně doporučuju (ideálně opravdu pro tento socket, sice se hůř sháněj, ale jsou nejmasivnější).

Pro napájení ventilátorů mám objednaný tyto měniče:
http://www.aliexpress.com/store/pro...2002002187.html
ale předpokládám (doufám), že nebudou potřeba a větráky příjdou z chladičů sundat.

Sériový zapojení šesti Vero 18 na driver HLG-185H-C1050 viz. obrázek ...

Hele, dá se někde najít něco jako data sheet k těm chladičům? Nebo alespoň ventilátorkům? Nebo alespoň max rating z nálepky?
Tohle je fakt pěkný řešení to napájet driverem+DC-DC buckem. Nikdy jsem o tom moc neuvažoval, ale asi to bude jak účinnější, tak hezčí, tak i levnější řešení než samostatný 12V zdroje.
BTW: Tyhle DC motorky, co jsou na ventilátorech, jak se chovají? Příkon roste lineárně s napětím?

a.
alesh
Cree včera představilo druhou verzi integrovaných multičipů (Chip-on-board, COB - zkrátka jejich CXA série) CXA2 (taky je zvou CXB). Nový kousky mají okolo 15 procent lepší účinnost.

Až budou dostupný, bude možný (za relativně rozumnou cenu) postavit světla s účinností okolo 50%. U vegetačních světel by bylo reálný přesáhnout i 60%. Za chvíli bude aktivní chlazení minulostí.

Pomalu nastává ten čas, o kterém už se dost let mluví - ceny stále klesají, účinnosti se stále zvyšují. Já už to snad začnu vyrábět :):)

a.
Aspire
Fu chlapci keby sa ja vyznam do elektriky tak ako vy....pre mna spanielska dedina
vseliake napajania V atd...
Podla toho obrazku mimochodom dakujem,to by som vedel pozapajat ale ine ako napriklad tie ventilatori na chladic to uz neviem kde ci nato treba nejaky osobitny zdroj co zmeni 220 na pozadovanu hodnotu ako ten driver?
Alesh takze vravis ze radsej kupit tie CREE CXA2?ci este potrva nejaku tu dobu kym to bude dostupne a zatial tie VEra 18 budu ok
A preco aktivne chladnie bude minulost? :)
IronMED
Ahoj, připravuju objednávku na Digikey. Je tu někdo kdo by se přidal abychom dosáhli na dopravu zdarma? Jsem v tom za 100$ a další stovečka je potřeba na free dopravu. Ideálně když to bude někdo z Prahy či okolí...
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od alesh

Hele, dá se někde najít něco jako data sheet k těm chladičům? Nebo alespoň ventilátorkům? Nebo alespoň max rating z nálepky?
Tohle je fakt pěkný řešení to napájet driverem+DC-DC buckem. Nikdy jsem o tom moc neuvažoval, ale asi to bude jak účinnější, tak hezčí, tak i levnější řešení než samostatný 12V zdroje.
BTW: Tyhle DC motorky, co jsou na ventilátorech, jak se chovají? Příkon roste lineárně s napětím?

a.


Datasheet těžko, já se snažil najít srovnání několika různejch typů pro jeden socket (alespoň kterej je evolučně nejmladší), Intel totiž v průběhu času měnil tvar žeber, motorky a kdo ví co ještě, ale ani s tím jsem neuspěl. Na nálepce je taky prd, jedinej smysluplnej údaj 12V 0.6A :)

Chování větráčku na změnu napětí jsem ještě nezkusil, mám KO lab. zdroj, zkusím až dorazej ty měniče (měli by tu každým dnem bejt). Nejlepší by bylo samozřejmě řízení PŠM (PWM) kterym jsou řízený z desky, ale to už by byla extra rozcapenost (i když by se modulátor taky jistě našel v PRC za pár). Já opravdu pevně věřím, že si hravě poraděj pasivně a větráčky že skončej v šupleti.

EDIT: PWM Controller
IronMED
citace:
Chladiče mám Intelácký pro socket 1366 a je to úžasnej kus materiálu s měděnejma jádrama a za zlomek ceny, rozhodně doporučuju (ideálně opravdu pro tento socket, sice se hůř sháněj, ale jsou nejmasivnější).


Prosímtě jakou mají plochu ty chladiče na přilípnutí Vera? Dala by se tam dát i 29ka, která má průměr 5cm? Ona ta 29ka bude také více topit, takže přemýšlím jestli nepořídit nějakej hyperchladič.

Nakonec jsem ustoupil z varianty, kterou jsme tu o pár stránek dříve probírali (6x V18) a rozhodl se z ekonomických důvodů a kvůli zmenšenému prostoru udělat 2x V29. Vím, že víc čipů = lepší rozložení světla, ale tu mojí malou skříň by utáhla i jedna V29, takhle si budu moct dovolit nižší proud a větší efektivitu, mimoto s relativně vysokou výkonovou rezervou.
B@JTík
Provedení jsou fakt různá jak jsem psal, takže to neber za univerzální čísla, ale já mám model E97380-001 v provedení viz. obrázek a průměr Cu jádra je 28mm, průměr masivního Al jádra 48mm.
IronMED
Děkuju. Ještě drobnost... to měděné jádro je v rovině s tím hliníkovým nebo je tam odskok? Předpokládám ale, že se i ty se svými V18kami (d = 36,2mm) nevejdeš na to měděné a přesahuješ na hliník. Jde mi o to, jestli tam nebude mezírka, která by bránila v přenosu tepla. Kupoval jsi je v nějakém eshopu nebo si je prostě někde sehnal?
B@JTík
Chladiče jsem sehnal levně na německym eBayi, ale když poptáš firmy co stavěj herní PC, určitě jich budou mít po šupletech bez využití hafo.

Cu jádro lehoulince vystupuje (asi by to případně šlo i sleštit), ale chladící ploška na rubu LEDky taky není přes celou plochu, osobně si s tím nedělám vrásky, alespoň u Vero 18, ne, pořád je jádro větší než plocha osazená LED čipama. Pravda, u V29 má koukám osazená plocha průměr 29,2, tak tam už to úplně ideální není.
Aspire
myslis toto? http://www.alza.sk/chladice-socket-1366/18850179.htm
alesh
citace:
Původní příspěvek od B@JTík


Datasheet těžko, já se snažil najít srovnání několika různejch typů pro jeden socket (alespoň kterej je evolučně nejmladší), Intel totiž v průběhu času měnil tvar žeber, motorky a kdo ví co ještě, ale ani s tím jsem neuspěl. Na nálepce je taky prd, jedinej smysluplnej údaj 12V 0.6A :)

Chování větráčku na změnu napětí jsem ještě nezkusil, mám KO lab. zdroj, zkusím až dorazej ty měniče (měli by tu každým dnem bejt). Nejlepší by bylo samozřejmě řízení PŠM (PWM) kterym jsou řízený z desky, ale to už by byla extra rozcapenost (i když by se modulátor taky jistě našel v PRC za pár). Já opravdu pevně věřím, že si hravě poraděj pasivně a větráčky že skončej v šupleti.

EDIT: PWM Controller

Já jsem neuvažoval tak daleko :)
Spíš jsem chtěl zjistit na jaký nejmenší napětí se rozjedou a kolik při tom sežerou. On stačí opravdu minimální vánek (což by měl být stejně v pěstebním prostoru standart). Chtěl jsem si pak spočítat, kolik "seberou šťávy" tomu Vero a jak účinný ten zdroj bude.

citace:
Původní příspěvek od IronMED
Děkuju. Ještě drobnost... to měděné jádro je v rovině s tím hliníkovým nebo je tam odskok? Předpokládám ale, že se i ty se svými V18kami (d = 36,2mm) nevejdeš na to měděné a přesahuješ na hliník. Jde mi o to, jestli tam nebude mezírka, která by bránila v přenosu tepla. Kupoval jsi je v nějakém eshopu nebo si je prostě někde sehnal?

Ten bílý kruh (d = 36,2mm) je jen plastový kryt, samotný čipy jsou na hliníkovým čtverčku o něco menším než ten kruh - viz obrázek. Bohužel ti nemůžu změřit, kolik mají.

a.
sosad
Zdravim vsechny.Po delsi dobe jsem se rozhodl take prispet nejakymi poznatky.
Na zacatek.
skrin 70x60x170 (preklizka)
svetla
zarovka ledlumen corn 23xsmd5050 E14 3W - 8xcoolwhite 6000-6500K 420lm
12xwarmwhite 2700-3000k 400lm
pozdeji jsem pridal 3x0.7m cerveny led pasek 60ks/m smd5050

poridil jsem jeste jednu skrin na rust (latkova satni skrin 70x50x160 300kc asko)
v ni mam led reflektory 4x10W coolwhite 6500k 950lm 2x10W warmwhite 3000k 900lm

substrat hlina s kokosem a perlitem
hnojim plagron coco a+b a kvet canna pk13/14
vylovim foto a ukazu
nikolaj 01
citace:
Původní příspěvek od alesh

Ten bílý kruh (d = 36,2mm) je jen plastový kryt, samotný čipy jsou na hliníkovým čtverčku o něco menším než ten kruh - viz obrázek. Bohužel ti nemůžu změřit, kolik mají.

a.


Ten hliník na Veru18 má 2.2x2.2cm.
Hajzl
já jsem kupoval z aukra- kus za 30kč :) , mám jen Vero10 takže pohoda. 3 maj měděný jádro a 3 jsou jen hliník...... Asi by šlo domluvit se s prodejcem jen na chladiče s měděným jádrem. měděné jádro lehce "vylejzá" nad hliníkovou část - odhadem 0,5-1mm,takže na větší led to bude chtít zabrousit. Mám typ E97378-001. Výška vyvýšené středové části cca 18mm a širší části 14mm.

Tak jsem sun dal ventilátor a měděná vložka není plný válec. Měděná vložka je jen asi 1,5mm silnej plech z mědi. Když se sundá ventilátor,tak zezadu je "díra", ale psanej je na 95W aktivn,tak by to mělo bejt v pohodě.
zbynek666
Zdrvím, chtěl jsem se zeptat jestli někdo nemá v plánu
objednat multi-chip VERO s digi-key a chce ušetřit na přepravě,
původně jsem chtěl nějaký panel už složený, ale když jsem viděl co
vyroste pod mazarem 120W a co pod VEREM, panel za ty love ani omylem.
Chtěl bych 6 kousků tak stačí když někdo bude chtít jen 2 kusy a
přeprava je skoro zdarma(clo atd..).
Hajzl
o stránku dřív se ptá na to samý IronMED,tak se domluvte.......
Mr.Aladin
len mala otazocka,vero 18 mi teda poskytne kvalitne spektrum aj v rastovej aj v kvetovej faze? keby chcem pod nim tahat matku ?
alesh
citace:
Původní příspěvek od Mr.Aladin
len mala otazocka,vero 18 mi teda poskytne kvalitne spektrum aj v rastovej aj v kvetovej faze? keby chcem pod nim tahat matku ?

3000K nebo 3500K 80CRI verze je dobré "univerzální světlo", čitě na vegetaci bych vzal 5000K 70CRI verzi.

a.
alesh
citace:
Původní příspěvek od Hajzl
já jsem kupoval z aukra- kus za 30kč :) , mám jen Vero10 takže pohoda. 3 maj měděný jádro a 3 jsou jen hliník...... Asi by šlo domluvit se s prodejcem jen na chladiče s měděným jádrem. měděné jádro lehce "vylejzá" nad hliníkovou část - odhadem 0,5-1mm,takže na větší led to bude chtít zabrousit. Mám typ E97378-001. Výška vyvýšené středové části cca 18mm a širší části 14mm.

Tak jsem sun dal ventilátor a měděná vložka není plný válec. Měděná vložka je jen asi 1,5mm silnej plech z mědi. Když se sundá ventilátor,tak zezadu je "díra", ale psanej je na 95W aktivn,tak by to mělo bejt v pohodě.

To je pěkná cena. Mě se podařilo sehnat pár kouků ve sběrně kovů. Kupuju to tam za 30Kč/kg nebo výměnou za kilo hliníku. Dokonce jsem se tam chlápkem za cigárka domluvil ať mi tam schovává hezký kousky.

a.
zbynek666
Můj plán čím krmit V29 je toroid o výkony 2x40V 2x300W-
usměrňovače 2x - 2x PWM regulace, zapojeni V29 paralelně
regulace napětí tudíž není problém regulovat nakolik budou svítit(UxI=W)
předpoklad že trato utáhne 10x V29 a 10x větráku
na plné napětí(40V) při proudu 1100mA na 1xV29.
Kdo chce jen dva kousky tato volba je zbytečná, výhodnější je modulovaný
zdroj pro dany výkon na jeden chip.
3 V29 na 1xsekundár pří 7.5A =40V +/- 2500mA na jedno V29=100W ale to vse
zaleží kolik ve skutečnosti budou odebírat a podle toho se nastaví výstupní
napětí abych dosáhl potřebného výkonu diod
zbynek666
Můj plán čím krmit V29 je toroid o výkony 2x40V 2x300W-
usměrňovače 2x - 2x PWM regulace, zapojeni V29 paralelně
regulace napětí tudíž není problém regulovat nakolik budou svítit(UxI=W)
předpoklad že trato utáhne 10x V29 a 10x větráku
na plné napětí(40V) při proudu 1100mA na 1xV29.
Kdo chce jen dva kousky tato volba je zbytečná, výhodnější je modulovaný
zdroj pro dany výkon na jeden chip.
3 V29 na 1xsekundár pří 7.5A =40V +/- 2500mA na jedno V29=100W ale to vse
zaleží kolik ve skutečnosti budou odebírat a podle toho se nastaví výstupní
napětí abych dosáhl potřebného výkonu diod
alesh
citace:
Původní příspěvek od zbynek666
Můj plán čím krmit V29 je toroid o výkony 2x40V 2x300W-
usměrňovače 2x - 2x PWM regulace, zapojeni V29 paralelně
regulace napětí tudíž není problém regulovat nakolik budou svítit(UxI=W)
předpoklad že trato utáhne 10x V29 a 10x větráku
na plné napětí(40V) při proudu 1100mA na 1xV29.
Kdo chce jen dva kousky tato volba je zbytečná, výhodnější je modulovaný
zdroj pro dany výkon na jeden chip.
3 V29 na 1xsekundár pří 7.5A =40V +/- 2500mA na jedno V29=100W ale to vse
zaleží kolik ve skutečnosti budou odebírat a podle toho se nastaví výstupní
napětí abych dosáhl potřebného výkonu diod

LEDky není dobrý napájet napěťove, ale proudově. Skoro bych řekl nevymejšlej a kup si driver.

a.
zbynek666
Je to jen spotřebič na určíte napětí a proud, dioda si víme jen určitý proud při určitém napětí je jasny že jednoduší je zakoupit zdroj o napětí 40V aby jeli na 50% což je 1050mA z daným proudem kdybych to chtěl mít i regulovatelný bude to hodne drahý(cca1500 za zdroj x 6) takhle mě přijde zdroj na všechny diody i do budoucna na 3-3.5t když koupím neregulovatelný zdroje na každou zvlášť cena bude asi stejna dle výkonu 1050mA asi 500kč x 6,vyjde to asi nastejno ale nebude to regulovatelný , je lepší PWM regulace na výkony toroid kde si výkon vyreguluju na potřebný výkon jedním poťákem, pro někoho je to složitý nevyzná se v elektro tak rači zdroje které jsou daný a nemusí se zatěžovat stavbou zdroje vlastního, pokud bych to teda chtěl na 6 diod aby to jelo na maximální napětí 40V tak zdroj musí mít maximální proud 6.3A po paralelní zapojeni diod.
Určitě jsi zkušený radíš tu všem co si maj koupit atd.. =smekám.
Zaslal jsem ti soukromou zprávu ohledně výběru diod-kombinace V29.
B@JTík
Napěťově to prostě jednoduše neureguluješ, stačí droboučká změna napětí a okamžitě ti dramaticky vyletí proud - a máš po diodě. Nemluvě o tom, jak ti s tím bude hejbat jen třeba teplota diody (její pracovní bod je ÚPLNĚ jinde za studena a po zahřátí), nebo o výrobních rozdílech mezi jednotlivejma Věrkama (při 2100mA katalogovej rozsah napětí 34,7 až 42,5V @25°C). Mimoto to bude mít moooc špatnou ÚČINNOST, rozměr, váhu ...

Musel bys to alespoň velmi hrubě dobalancovat sériovejma odporama, což možná jde u kontrolek, ale u takto výkonový aplikace by to byl pořádnej úlet. Chceš-li mermomocí stavět, zaměř se na zdroj konstantního proudu.
alesh
citace:
Původní příspěvek od zbynek666
Je to jen spotřebič na určíte napětí a proud, dioda si víme jen určitý proud při určitém napětí je jasny že jednoduší je zakoupit zdroj o napětí 40V aby jeli na 50% což je 1050mA z daným proudem kdybych to chtěl mít i regulovatelný bude to hodne drahý(cca1500 za zdroj x 6) takhle mě přijde zdroj na všechny diody i do budoucna na 3-3.5t když koupím neregulovatelný zdroje na každou zvlášť cena bude asi stejna dle výkonu 1050mA asi 500kč x 6,vyjde to asi nastejno ale nebude to regulovatelný , je lepší PWM regulace na výkony toroid kde si výkon vyreguluju na potřebný výkon jedním poťákem, pro někoho je to složitý nevyzná se v elektro tak rači zdroje které jsou daný a nemusí se zatěžovat stavbou zdroje vlastního, pokud bych to teda chtěl na 6 diod aby to jelo na maximální napětí 40V tak zdroj musí mít maximální proud 6.3A po paralelní zapojeni diod.
Určitě jsi zkušený radíš tu všem co si maj koupit atd.. =smekám.
Zaslal jsem ti soukromou zprávu ohledně výběru diod-kombinace V29.

Ještě jednou, kup si proudový zdroj, pokud o ty diody nechceš přijít.

Vtipný, přijít sem, zmínit "lidi, který se v tom nevyznaj a přijde jim to složitý" a pak chtít napájet LEDky konstantním napětím a to ještě po 6 paralelně. Nemluvě ještě o hrozný efektivitě takovýho řešení, který popírá jakkýkoli smysl LED. Těžko říct jetli je to arogance, blbost nebo obojí dohromady.

a.
zbynek666
Ok
Zvlolim teda variantu sice regulace napětí ale toroid se dvěma sekundarnima vinutí o 40V 3.75A 2x coz mně umožňuje zapojit 3xV29 na sekundární výstup o max proudu na diodu o 1200mA, regulace pak bude ok kdy se bude mx snizovat napeti o 1-4V.
To uz je lepší než co jsem chtěl původně ne?
alesh
citace:
Původní příspěvek od zbynek666
Ok
Zvlolim teda variantu sice regulace napětí ale toroid se dvěma sekundarnima vinutí o 40V 3.75A 2x coz mně umožňuje zapojit 3xV29 na sekundární výstup o max proudu na diodu o 1200mA, regulace pak bude ok kdy se bude mx snizovat napeti o 1-4V.
To uz je lepší než co jsem chtěl původně ne?

Komu není rady...ale však víš jak to je.

a.
zbynek666
citace:
Původní příspěvek od alesh

Komu není rady...ale však víš jak to je.

a.

Ok jen dotaz jestli je dobra volba 4000k cri80 na pěst od začátku aš do konce nebo nakombinovat diody?
alesh
Já bych se nebál vzít 3000K nebo 3500K 80CRI od začátku do konce. Jde o to, že i ty teplý (ehm) barvy jsou na růst docela dobrý, naproti tomu studený barvy na květu už není to pravý.
A asi bych to ani nekombinoval - to mi přijde vhodný až když má člověk fakt hodně kusů.

a.
zbynek666
Ok vemu 3500k.
Co se tyče napájení diod jeste po přemýšlím zda pevný zdroi pro diodu zvlášť, nebo to co chci sestavit budiš bez te mé regulace stim že pro diodu bude stejny proud jako u madulovanýho zdroje.
Nevidim v tom rozdíl jen v pořizovací ceně modulu je cena vyšší-výhoda odejde dioda nevzroste proud na zbytku diod.
B@JTík
Našel jsem bezva výrobce driverů: http://www.bestleddriver.com/sell-1...put-1050ma.html

Bohužel odběry min. 50 ks :-(
Nevěděl by někdo třeba náhodou, kde to koupit maloobchodně?

Potřebuju pořád něco pro ty dvě Věrky do matkárny a tohle by se mi tuuuze líbilo
http://www.bestleddriver.com/sell-1...v-dimmable.html
nebo klidně i tohle, když už to má to stmívání
http://www.bestleddriver.com/sell-1...50w-2100ma.html

Fakt bych hrozně rád narazil na rozumnej maloobchodní zdroj těchhle driverů ...
zbynek666
Zdarec myslíte že by šli použít tyto?
http://www.spinanyzdroj.cz/GPC-60-1...tab=description
alesh
Heh, to vypadá jako kopie MW. Což by mohlo být velice dobrý, kdyby přesně okopírovali jejich design.
Třeba tahle série PE-P200CC má stejný specifikace jako MW HLG-185H-C. Snad i ten obal je stejnej? Nebo vyrábí pro MW a ty co neprojdou prodávaj samy :)
Ještě zjistit, kolik chtějí za dopravu těch 50ks. Za $18.5 je to fakt lidovka. To bych se snad ani nebál, že prodám. A i kdyby byly se clem, daní a poštovným za dvojnáobek, je to pořád parádní cena.

a.
Igelitka
Zdar. Az bude niekto objednavat s http://www.digikey.com tak pisnete mi PM. Taktiez nieco chcem objednat.
zbynek666
Pokud je to z Chiny je většinou za dopravu 0,mají pro lepší obchod a export ze zemně
dotový poštovný,aspon znamej pořád něco objednává a vše mu zatím došlo ok akorad aby byla doprava 0
tak to jde 3 týdny.
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od alesh
Heh, to vypadá jako kopie MW. Což by mohlo být velice dobrý, kdyby přesně okopírovali jejich design.
Třeba tahle série PE-P200CC má stejný specifikace jako MW HLG-185H-C. Snad i ten obal je stejnej? Nebo vyrábí pro MW a ty co neprojdou prodávaj samy :)
Ještě zjistit, kolik chtějí za dopravu těch 50ks. Za $18.5 je to fakt lidovka. To bych se snad ani nebál, že prodám. A i kdyby byly se clem, daní a poštovným za dvojnáobek, je to pořád parádní cena.

Možná jsem jen blbě hledal, ale třeba 100W/1400mA, nebo 150W/2100mA, tedy to co zrovna akutně sháním a potřebuju, tak jsem u MW ani neviděl. Tak jestli nekopíruje spíš MW od Zhongheng Power Energy :-D

No každopádně ceny krásný a nabídka suprová, k sakru, ještě budu hledat, mi neříkej, že to nikdo maloobchodně nepřeprodává (EDIT: kromě takovejchhle vychcanů), to je jak zlej sen ...
alesh
citace:
Původní příspěvek od zbynek666
Pokud je to z Chiny je většinou za dopravu 0,mají pro lepší obchod a export ze zemně
dotový poštovný,aspon znamej pořád něco objednává a vše mu zatím došlo ok akorad aby byla doprava 0
tak to jde 3 týdny.

Kdyby sis to jen rozklikl ten link, zjistíš, že Digikey je z USA. Zbytečný koment, který nám neřekl nic, co by jsme nevěděli.

@bajtik Vypadá, že to mají všechno poměrně nově zařízený, možná teprve začínají. Ale byl by v tom čert, aby s takovými specifikacemi, nabídkou a cenou nebyli někde (třeba i za čas) ke koupení. Schválně jsem jim poslal email, uvidíme, jak zareagují. Mohli by poslat sample muhehe :)

a.

e: Nehledals špatně, ty MW opravdu nenabízí. Myslím ale, že to jsou zrovna drivery, který brzo přijdou, aby ty série doplnily. Zajímavý je, že tyhle číny maj vždy oproti MW kusu o 1-2% horší účinnost.
lolo
K tým chladičom z procesorov ... Síce už sa mi to 2x nepodarilo nájsť :D ale pamätám si, Že na nejakej Anglickej stránke som našiel "bližšie špecifikácie" a bolo tam, že tepelný odpor je 0,23°C/W ale už nepamätám či s vetrákom,alebo nie,ale mám pocit, že tam bol riešený iba chladič. Ale sú to tie väčšie, ktoré písal Bajtík a nie tie za 29Kč/Ks ...
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od alesh
Schválně jsem jim poslal email, uvidíme, jak zareagují.

Tak se pak o výsledky komunikace pls. poděl, jsem zvědavej ;)
zbynek666
citace:
Původní příspěvek od B@JTík

Možná jsem jen blbě hledal, ale třeba 100W/1400mA, nebo 150W/2100mA, tedy to co zrovna akutně sháním a potřebuju, tak jsem u MW ani neviděl. Tak jestli nekopíruje spíš MW od Zhongheng Power Energy :-D

No každopádně ceny krásný a nabídka suprová, k sakru, ještě budu hledat, mi neříkej, že to nikdo maloobchodně nepřeprodává (EDIT: kromě takovejchhle vychcanů), to je jak zlej sen ...


Srry ale toto USA asi nebude
http://www.bestleddriver.com/contact


Address :

69#,Dongxin Road, Binjiang District, Hangzhou, Zhejiang,China


Factory Address :

69#,Dongxin Road, Binjiang District, Hangzhou, Zhejiang,China
alesh
citace:
Původní příspěvek od zbynek666


Srry ale toto USA asi nebude
http://www.bestleddriver.com/contact


Address :

69#,Dongxin Road, Binjiang District, Hangzhou, Zhejiang,China


Factory Address :

69#,Dongxin Road, Binjiang District, Hangzhou, Zhejiang,China

To samozřejmě ne. Tvůj příspěvek byl ale bez citace pod příspěvkem o Digikey.

a.
zbynek666
citace:
Původní příspěvek od alesh

To samozřejmě ne. Tvůj příspěvek byl ale bez citace pod příspěvkem o Digikey.

a.

Jj měl jsem napsat na co jsem reagova
Nakonec jsem se rozhod ze vemu spinanej zdroj pro diody na každou zvlášť , vic + jak -, cenovje je ok
zbynek666
citace:
Původní příspěvek od Igelitka
Zdar. Az bude niekto objednavat s http://www.digikey.com tak pisnete mi PM. Taktiez nieco chcem objednat.


Určíte budu zatím čekám jestli se neozve bratranec co zije v usa pravděpodobně by to bylo bez cla jen za poštovné ktere rozhodně nebude takova garda jak chtějí oni když máš za miň nez 200 $, když neco posílám tam tak to neni rozhodne tolik vzhledem hmotnosti balíčku je 60 $ přemístěna cena.
Kolik nebo za kolik chceš objednávat?
zbynek666
citace:
Původní příspěvek od IronMED
Ahoj, připravuju objednávku na Digikey. Je tu někdo kdo by se přidal abychom dosáhli na dopravu zdarma? Jsem v tom za 100$ a další stovečka je potřeba na free dopravu. Ideálně když to bude někdo z Prahy či okolí...


Zdar co jsem četl tak by tu byli dva co by se přidali, psal jsem ti sz ale neodepsal si ještě je to aktuální a jak moc rychle to potřebuješ objednat?
Co jsem se dival tak momentalně nejsou skladem.
Igelitka
citace:
Původní příspěvek od zbynek666


Určíte budu zatím čekám jestli se neozve bratranec co zije v usa pravděpodobně by to bylo bez cla jen za poštovné ktere rozhodně nebude takova garda jak chtějí oni když máš za miň nez 200 $, když neco posílám tam tak to neni rozhodne tolik vzhledem hmotnosti balíčku je 60 $ přemístěna cena.
Kolik nebo za kolik chceš objednávat?


Tak ja som to nakoniec objednal solo... chcem to mat cim skor. Ale neviem ake maju pravidla, kedze som objednal 2x vero29 + konektory... no s uctu mi stiahlo iba 53e teda oprava 56e co mi pride ako keby nezapocitali postovne... ci oni to stahujuna 2x? alebo to automaticky pocestuje na clo? nevie niekto?
zbynek666
citace:
Původní příspěvek od Igelitka


Tak ja som to nakoniec objednal solo... chcem to mat cim skor. Ale neviem ake maju pravidla, kedze som objednal 2x vero29 + konektory... no s uctu mi stiahlo iba 53e teda oprava 56e co mi pride ako keby nezapocitali postovne... ci oni to stahujuna 2x? alebo to automaticky pocestuje na clo? nevie niekto?

Kámoš objednával s B@itikem měli objednávku nad 200 $ ale uz nevim co přesně tam bylo započítáno Clo+500kč nevím za co.
alesh
citace:
Původní příspěvek od zbynek666

Kámoš objednával s B@itikem měli objednávku nad 200 $ ale uz nevim co přesně tam bylo započítáno Clo+500kč nevím za co.

500Kč přepravci (DHL?) za vyřízení cla.
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od zbynek666

Kámoš objednával s B@itikem měli objednávku nad 200 $ ale uz nevim co přesně tam bylo započítáno Clo+500kč nevím za co.

Jj, byli jsme na to 4, tak jsme to měli skoro za 300. Clo žádný vyměřený nebylo, jen DPH a 490Kč "Záruka DHL v celním řízení" :-(
lolo
Zdar, chcel by som sa opýtať, či správne chápem zapojenie LED-iek a vlastne hlavne potenciometra. Na obrázku je, ako to vidím ja, ak to niekto kto tomu rozumie vidí inak, bude rád, ak napíše ako. Ďakujem
alesh
Jo, máš to správně.

a.
IronMED
Omlouvám se pánové, už jsem objednal. Jsem na fóru nový a prohlížeč mi blokoval okno s informacemi o doručené zprávě. Až budou k dispozici ty nové čipy se zvýšenou efektivitou, přidám se.
Ok meen
Zdar lidi chtěl bych se zeptat jakej máte názor na LED reflektory? Řekl bych že by to mohla být dobrá alternativa zářivek pro období růstu, někde sem četl že se u toho používá stejnej luminofor jako u zářivek, tzn. že dioda svítí v UV spektru a luminofor to mění na "bílé" světlo, světelná účinnost je kolem 100 lm/w ... životnost až 50 000 hodin a cena 30w panelu je 400 - 500kč což je oproti barevným ledkám o dost méně ... osobně bych to viděl jako kombinaci LED reflektou a barevných výkonových LEDek... 50w komplet by šel pod osum stováků... co myslíte? zkoušel to někdo?

Dík Ok
alesh
Funguje to tak, že dole svítí modrá dioda někde okolo 450nm a je překrytá vrstvičkou fosforu, který to konvertuje do celýho spektra.
Studená bílá (cool white - někde 5-7000K) je opravdu vhodný světlo na růst a navíc je to technologicky nejméně náročná výroba, takže tady si klidně vystačíš i s levnější čínou.

Přesto by tě vyšel DIY panel líp.

a.
IronMED
Ahoj, mohu poprosit zkušené zde jestli by mi poradili zda je můj návrh světla OK?

Jde mi hlavně o to, jestli nevadí to umístění zdrojů na hliníkové desce - nebude se tam přenášet teplo ze světel? Ty větráčky jsou tam spíše na parádu a pro bezpečnost, možná to uchladí jeden, možná i žádný když je tam tak velké množství hliníku, ale to se uvidí až to začnu testovat, raději jsem to takhle předimenzoval.

http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=614247850791
alesh
Nepřijde mi jako dobrý nápad cpát mezi chladič a diody tu hliníkovou destičku.

Nejsou na tom obrázku dole jinak orientovaný žebra než nahoře?

A ten chladič, dá se někde koupit? Odhaduju to na 2500-3000cm^2 povrchu a to rozhodně není dostatečný chlazení na 2xV29 se spotřebou někde okolo 220W - rozhodně ne pasivně a spíš ani s těma větráčkama ne.

a.
IronMED
Tyjo, to jsem nečekal... jsou to 4 kg hliníku 25x30 cm. Jasně, že to není celý žebrovaný, ale i tak jsem myslel, že to v klidu uchladí. Já to teda chci mít puštěný tak na 160W, ale těch 220W bych samozřejmě taky rád vyzkoušel a tam jsem myslel, že teprve roztočím na plno větráčky.
Proč by vadila ta centimetr tlustá deska hliníku? Myslel jsem, že je to taky chladič a prostě odvede teplo. Připastoval bych k němu ten chladič... no je to čára přes rozpočet.
Doporučil bys mi něco? Našel jsem jen pár řešení a většinou jim to primárně chladí jen obyč CPU větráček, tak prostě nechápu proč by dva čipy neuchladil kus hliníku s třema 92mm větráčkama.

edit: je to tenhle chladič
alesh
Ok. S větráčkama to půjde, pasivně už by to bylo asi fakt moc. Ta deska tomu nějak extra vadit nebude, ale určitě ti nepomůže. Myslím, že když bys ji vynechal a dal ty drivery na bok chladiče, bylo by to lepší. Samozřejmě jako chladič působí, ale vzhledem k minimálnímu povrchu teplo akorát rychle naakumuluje, ale nevyzáří. To se všechno stejně bude muset odvést do žeber, což vzhledem k přechodu nepůjde tak dobře.
Jinak povrch chladiče (30cm) bude 3180cm^2. Při 160W to je asi 20cm^2/W, při 220W je to 14,5cm^2/W a to už je fakt dost málo. Neříkám, že ti to nepojede, ale teploty nízký fakt nebudou.

a.
B@JTík
Přechod pastou je nejproblematičtější bod odvodu tepla a dnešní trend je mít hned za polovodičem měďený jádro nebo dokonce heatpipe - odlifrovat všechno teplo od polovodiče co nejrychleji co možná nejdál. Už samotnej hliník v tomto docela pokulhává a když ještě tomu teplu po centimetru postavíš další bariéru v podobě dalšího přechodu pastou, můžeš nad tím mít chladič sebelepší a stejně do něj nebudeš stíhat to teplo odvádět a LEDka se ti bude přehřejvat. Přimlouvám se k aleshovi, vybodni se na desku a ušetřenej hliník investuj radši do chladiče.
Hajzl
pokud ti ta deska měla držet pohromadě,tak bych to vyřešil rámem z L profilů... Jinak budeš mít lepší když budeš mít každej chladič samostatně a s jedním větráčkem. Líp budeš mít rozložený světlo a líp se to bude i chladit když budou dál od sebe........
IronMED
Tak nakonec jsem rád, že jsem se s vámi poradil. Jako nejlepší řešení se mi teď jeví takové ty "tunningové" chladiče na PC, které odvádí teplo heatpipami do chladiče. Sice to bude o něco dražší, ale s příkonem kolem 2x <1W to v celkových nákladech prakticky nepoznám. No alespoň jsem si z toho odnesl, že při chlazení se počítá plocha a objem nehraje roli :) Snad najdu nějaké levnější. Předpokládám, že nebude vadit když bude Vero o maličko přesahovat, nejdůležitější je zajistit odvod tepla z toho menšího kolečka na druhé straně čipu.
alesh
Co jsem pochytil na RIU, heatpipe chladiče - překvapivě - nepodávají tak dobré výkony, jak by se dalo čekat. Z PC chladičů je za pěknou cenu Arctic Alpine 11 Plus. Akorát tam bude trochu problém s nacpáním V29. Důležitý je, aby se ten hliníkový substrát (čtverec) dotýkal celý/naprostou většinou.

a.
IronMED
Tak už to dorazilo. Takovou rychlost jsem nečekal a teda poplatky také ne, ufff... někdo to tu už psal a je to fakt raketa. Zadrží i minibalíček s 2x Vero29. Všichni, kdo o tom uvažujete, počítejte s nárůstem ceny o 2500 Kč nad vámi objednané zboží (doprava + clo + zku%&#$ poplatek DHL). Je to masakr, ale když se podíváte na EU dodavatele, kde by část nákladů odpadla, zase narazíte na o dost vyšší cenu.

Jen pro info, destička na odvod tepla je čtvercová a má rozměry 32 x 32 mm.
IronMED
citace:

Co jsem pochytil na RIU, heatpipe chladiče - překvapivě - nepodávají tak dobré výkony, jak by se dalo čekat.


Tak to mě zase překvapuje, procesor beru jako stejný generátor tepla jako LED modul, kde se právě výrobci předhánějí v počtu heatpipe. Napadá tě nějaké logické vysvětlení?

citace:
Z PC chladičů je za pěknou cenu Arctic Alpine 11 Plus.


Ano, všiml jsem si na více set-upech, že tenhle cenově dostupný chladič používají. Papírově jeho výkon ale rozhodně není nejlepší a hlučnost také relativně vysoká (v porovnání s těmi, co používají heatpipe), tak jsem si myslel, že udělám lépe když si připlatím za nějaký takový a zase chyba :) No, nezbývá nic než si to jít na RIU prostudovat...

Díky Aleshi za rady.
alesh
Tvl 2500 Kč, to je masakr. Si platil to $60 poštovný, ne? Pak se počítá daň a clo i z pošty, jinak si to neumim vysvětlit.

Ohledně těch HP mě napadá, že prostě nejsou tak dobrý, jak tvrdí reklama. Ale třeba měl borec jenom smůlu na špatný kus/špatně navržený model. Asi jsem to neměl tak generalizovat.

Papírově špatný výsledky Arcticu si vysvětluju tak, že prostě poskytujou údaje bližší pravdě. Jak hlučnost, tak "výkon chladiče" jsou veličiny, které se měří za velmi specifických podmínek a každý výrobce si je měří podle svýho standartu - nedá se to moc porovnávat.

a.
IronMED
Ano, cca 1500 Kč poštovné, 500 Kč CLO a 500 Kč je ta záruka DHL o které se tu již psalo. Jak píšeš... je to masakr :)

Abych si ověřil jak to je s těmi trubkami, zkusím nejdříve asi poměrně dobrej chladič, co mám v PC a uvidíme. Borci na RIU nějak měří teplotu na čipu. Našel jsem, že je tam na to od výrobce takovej zoubek, ale netuším co tam dávají za teploměr.

Ještě jeden detail, na to že je to USA výroba, tak maličko zklamání z kvality. Na jedné destičce je čip cca o 1mm posunutý mimo střed vyříznutého kroužku a jentaktak ho ta krytka nezakrývá. Pak také je přímo na čipu nalepený prach, který vůbec nevím jak z toho dostanu, protože čip docela slušně lepí.

EDIT: ten konektor molex je opravdu miniaturní, přijde mi, že na ten výkon, který tím poteče, jsou ty kontakty a průměr vodičů nedostatečné, raději tedy zvolím klasiku a napájím drátky pěkně na připravené plošky.
Napadá mě ještě jeden dotaz, je nějaká doporučená či spíš maximální rozumná délka vodičů od zdroje k čipu? Původně jsem plánoval mít zdroje přímo na chladiči (jak to má většina DIY lamp, co jsem našel), ale teď s novým plánem bych to potřeboval táhnout nějakých 50 - 100 cm podle výšky lampy. Nebo jsou ztráty DC v rozumném vodiči o této délce zanedbatelné?
alesh
Ztráty si můžeš spočítat třeba tady. Potom jen vynásobíš voltage drop proudem.

a.
alibaba5779
Zdar lidi, uvědomuji si, že tohle není vhodné téma pro můj příspěvek ale mám velkou prosbu!!!! Já zatím ti vaše holky nepěstuji ale zakládám akvaponii pro pěstování zeleniny prozatím v stádiu pokusu. Jedná se o uzavřený cyklus spojený s chovem ryb(rybičky kakají a rostlinky papají). Mám problém s osvětlením a nikde na netu jsem nenašel tolik informací co zde tak se na vás obracím. Myslíte si. že je nutné použít stejný světelný výkon který doporučujete po ty vaše holky(viz příspěvky hlavně od aleshe a ost...) také pro pěstování salátů, okurek, jahod, atd........?????? Musím se přiznat, že pro plochu 10mx5m při použití Bridgelux BXRC-30E10K0-L-03 při tom množství by mi cena asi zlomila vaz!!. Prozatím zkouším in-door 3 kádě 1mx1m tak potřebuji adekvátní které pak bude použito na prodloužení dne v skleníku. Kamoš s kterým to zakládám koupil mažára a stojí to za h..no!!!! Ty teploty světla 3000 pro květ/asi také plody a 5000 pro růst budou asi stejný že?? Chci se zeptat jestli musí být jen Bridgelux nebo jestli by přece-jen nestačilo tohle http://www.ebay.com/itm/10pcs-3ps-4...=item3cf0373ce2 . Já tuším, že alesh řekne ať s tím jdu do pr....le ale nestačilo by to???? Nebo jestli by nestačili zářivky ale nevím jaké trubice do nich použít a kolik W na jakou plochu?? Prosím o každý váš názor a radu. Znovu se omlouvám za nevhodný příspěvek ale nemám se kam obrátit a pokud to adminovi moc vadí zruším učet. Děkuji J. OL
B@JTík
Taky už mám připravený velký akvárko pro pokusy s akvaponií, moc hezká věc :)

Pokud vím, tak zrovna třeba salát je v hydro a akva sklenících tolik oblíbenej, protože je hodně nenáročnej na světlo a teplo. K přisvicování se doporučujou zářivky 6500K, takže zhruba totéž co pro růstovou fázi konopí. Těch Vero 5000K bych se tedy vůbec nebál, měly by fungovat velmi dobře. S barevnýma světýlkama bych byl asi opatrnější, většinou obsahojou hodně červený právě pro květ konopí. Množství světla odhadnout nedovedu, určitě to bude daleko míň než potřebujeme my, alespoň pro ten salát, ale počítám, že odpovědi by jsi mohl najít třeba tady:
http://forums.gardenweb.com/forums/lights
nikolaj 01
alibaba5779 : jestli to plánuješ na delší dobu di do toho vera akorat bych vzal jinou teplotu 4000+ na salát atd...
Zářivky na to special sou pravě ty zmiňovaný fluory od osramu (je víc výrobců) ale práce stím bude víc než s ledkama navíc zářivky sou stejně drahý řešení (pokuď vemeš specialní) s mnohem horší údržbou a velkou poruchovostí.
B@JTík
A tak to já bych se nebál salatům a spol. posvítit třeba tímto
http://www.svetzarovek.eu/p-51863/k...-ho-54w-865-g5/

Ale LEDky jsou LEDky, samozřejmě o tom žádná ... :)
alesh
citace:
Původní příspěvek od alibaba5779
Zdar lidi, uvědomuji si, že tohle není vhodné téma pro můj příspěvek ale mám velkou prosbu!!!! Já zatím ti vaše holky nepěstuji ale zakládám akvaponii pro pěstování zeleniny prozatím v stádiu pokusu. Jedná se o uzavřený cyklus spojený s chovem ryb(rybičky kakají a rostlinky papají). Mám problém s osvětlením a nikde na netu jsem nenašel tolik informací co zde tak se na vás obracím. Myslíte si. že je nutné použít stejný světelný výkon který doporučujete po ty vaše holky(viz příspěvky hlavně od aleshe a ost...) také pro pěstování salátů, okurek, jahod, atd........?????? Musím se přiznat, že pro plochu 10mx5m při použití Bridgelux BXRC-30E10K0-L-03 při tom množství by mi cena asi zlomila vaz!!. Prozatím zkouším in-door 3 kádě 1mx1m tak potřebuji adekvátní které pak bude použito na prodloužení dne v skleníku. Kamoš s kterým to zakládám koupil mažára a stojí to za h..no!!!! Ty teploty světla 3000 pro květ/asi také plody a 5000 pro růst budou asi stejný že?? Chci se zeptat jestli musí být jen Bridgelux nebo jestli by přece-jen nestačilo tohle http://www.ebay.com/itm/10pcs-3ps-4...=item3cf0373ce2 . Já tuším, že alesh řekne ať s tím jdu do pr....le ale nestačilo by to???? Nebo jestli by nestačili zářivky ale nevím jaké trubice do nich použít a kolik W na jakou plochu?? Prosím o každý váš názor a radu. Znovu se omlouvám za nevhodný příspěvek ale nemám se kam obrátit a pokud to adminovi moc vadí zruším učet. Děkuji J. OL

Čau, určitě není důvod proč by ses nemohl zeptat tady.

Občas jsem někde na něco ohledně zeleniny zahlédl, ale je fakt, že jsem tomu většinou nevěnoval tolik pozornosti.

Pár věcí vím, něco ti ještě zjistím.

U zeleniny, kde je to, co chceš zelená listová hmota (salát, špenát, ...) je potřeba určitě o hodně menší intensita než pro květ konopí (myslím si, že by ti stačilo míň jak 1/4 z těch cca 300-400W/m^2 co tu tak doporučuju. Zároveň je taky v produkci zelené hmoty nejlepší světlo s velkým podílem modré - studená bílá (cool white).
Ostatní rostlinky budou mít asi jiný nároky.

Tušíš správně, na ty Ebay LEDky bych se vykašlal. Faktem je, že neušetříš. To už budeš mít opravdu lepší nějakou zářivku.

a.
alibaba5779
Všem vám moc děkuji za rychlou odpověď​​!!

B@JTík - pozor v akvárku na amoniak(pochcípalo nám kvůli němu 75% ryb než jsme na to přišli)​​

nikolaj 01 + alesh - já chci pěstovat nejen zelenou listovou hmotu(salát) ale taky plody. Už tam máme jahody + okurky a dost dobře se jim daří. Určitě dáme rajčata, papriku,.... Chci tím říct, že budu určitě muset řešit také světlo na květ ale v tom nemám jasno. Co myslíte na plody okurek, račat,atd.... svítit jak na květ(teplá/červená)????? Dále nejste celkem za jedno v tom, jestli svítit po celou dobu jak teplou tak studenou nebo zvlášť na růst studenou a na květ zvlášť teplou?? Já myslím (nevím kdo to tady psal), že rostlinky nestresovat blikáním a svítit po celou dobu vším. Jaký na to máte názor??
S tou intenzitou mne to potěšilo to bych do těch Vero asi šel, protože zářivky kombinovat s teplou pro květ to už by bylo za stejný prachy když vezmu v úvahu životnost. Já jsem se do projektu zapojil v pokročilé fázi kdy už na to svítil mažárem a potřeboval veeelice rychle něco vyrobit, tak mne ukecal na výrobu světel z led pásků. Moc se mi do toho nechtělo!!! Použil jsem čip 3528 120led/1m s teplotou 3000-3500k a 6000-6500k a čip 5050 modrá a červená navíc s né příliš ideální vlnovou délkou 640/450nm. Světe div-se ale roste to pod tím ale nemohu srovnávat takže nevím jestli ideálně. Použil jsem klasická trafa+stabilizace a odběr a při příkonu 240W/12V (4xpo 5m pásků) je 20A - při použití elektrod 1,2 by to možná něco svařilo:-). Hrůza a děs!!!!! Je to v stádiu pokusu jinak počítám Vero+driver.
Děkuji za názor!

PS: Jinak pod kuchyňskou linku nikdy!!!! nedávejte silnější čipy na pásku než 3528 a to přesně kvůli přehřívání! Takže 3528 120led/m 9,6W/m mám odzkoušené ideální řešení!!!!!!!!!!
nikolaj 01
Já sem pod červenou/modrou + zářívka jel jahody ,papriku i rajčata, ikdyž spíš pro legraci ale vyrostlo a na chuť sem sklidil...myslím že na tohle je celkem jedno jaký světlo použiješ ... o rajčatech někde psali že maj podobný světelný nároky jak konopí. Pod tím Verem to ale bude jiná liga o dost víc hmoty.
Ono je hodně težký ty barvy ledek vyvážit tak aby to pěkně rostlo takhle máš jeden silnej zdroj světla u kterýho nemusíš zase tolik řešit vejšku a jiný věci..
Bych vzal tak 4500k 80cri (jestli to je) jako univerzální řešení..ale je to jen výstřel od boku.
B@JTík
alibaba5779 - díky za varování,, s bakteriálním biofiltrem samozřejmě počítám, to je nezbytnost, mám ho připravenej, snad dostatečnej. Spíš mě trápí, že za ním by měla dělat aerosol pro kořeny nesmírně jemná tryska vysokotlakou aeroponií, tak tam bude muset bejt tak max. 100-150 mikronovej filtr aby se to neucpávalo. Snad to bakterie včetně kalů (od kaprovitejch) zpracujou dostatečně na jemno, ale to se uvidí, to asi nezbejvá než vyzkoušet.

Přisvicování jahodám ve skleníku by mělo význam asi jenom u měsíčních, aby jim člověk prodloužil sezónu, ale bál bych se, že se rostlinky příliš vyčerpaj, asi bych jim to nedělal. Indoor to je samozřejmě jiná, tam se to řešit musí, ale k tomu tu asi releventní znalosti nikdo mít nebude, řešil bych vlnový délky a intenzity pro jednotlivý druhy hledáním třeba na fóru co jsem odkazoval a jinde, kde se tím přímo zabývaj. A nebo nějaký to kompromisní Vero jak navrhuje nikolaj, 4-4.5kK určitě i plodům bude vyhovovat. Rozhodně počítej, že pro zrání jahod a asi i jinejch plodů toho světla bude potřeba znatelně víc než jen pro listovku, zrovna jahodám stačí venku jen polostín aby v podstatě nezaplodily.
alibaba5779
B@JTíK - v naši akvaponii zůstává kal v nádrži s rybami(kapři), vrchem přes radiální filtr do nádrže s říčním štěrkem+sazenice, následně do sběrné nádoby a čerpadlem zpátky k rybám. Počítáme s bakteriemi žijícími v radiálním filtru a v štěrku. O trysce neuvažujeme-myslíme si, že voda je dostatečně obohacená s rybího kalu a navíc to bude energeticky náročné hnát to přes trysku, což je pro nás nežádoucí vzhledem k plánovanému většímu objemu pěstování. Ten po čase vypustíme z nádrže a použijeme jako hnojivo do klasického záhonku.

nikolaj 01 - prozatím jedu vše indoor. Teď se snažím vyřešit čím svítit. Pokud říkáš svítit Verem a ne barvou předpokládám, že máš své zkušenosti a beru to. Možná to zní pokrytecky ale nebudu zkoumat to, co tu už jiní testovali ale chci použít produkt, kterým jste problém vyřešili. Nemám k dispozici tolik prostředků abych investoval do pěstování a zároveň zkoumal čím svítit. Znovu zopakuji, že jsem velice vděčný za vaši ochotu a každou radu. Na Digikey 4500k nejsou tak nevím.... Čím svítíš ty???
Nevíš jak je to s celníkama - kontrolují jen obchodní zásilky nebo taky od soukromých osob?? Kdybych jsi je nechal koupit kámošem v USA a on mi to poslal v balíku budou se dívat co tam je?? Mohl bych tvrdit, že je to na testování v rámci bakalářské práce nebo podobný keci!???

Slyšel jsem, že když mám problém v skleníku s mšicemi může se to vyřešit pěstováním jedné rostlinky konopí?? Víte o tom někdo něco?? Dík
nikolaj 01
Ok ,ale opakuju pod verem sem zeleninu nejel jen když vidím to zlepšení u konopí předpokládám že to bude platit i u ní - toje celkem jistý.
Vzal bych teda 4000k 80cri http://www.digikey.com/product-deta...1148-ND/3913155 zdroj ti poraděj kluci podle toho kolik jich budeš kupovat. Určitě si vem nějakej s regulací ať to můžeš na květ ohulit.
Ja svítim 2700k 90cri celkem cca 300w na 1 m2. Jak to budeš mít s celníkama netušim ,ale to s tim kamošem bych zkusil.

jinak má vyjít nějaká lepší verze toho vera psal alesh.. nevim jestli se to už prodává
B@JTík
Já bych ten kal v rámci systému moc rád využil, stále doufám, že ho bakterie alespoň zčásti rozložej. Představuji si tak 10cm nad dnem rošt, na něm vrstvičku kačírku a odsávání do filtru až pod roštem (kde to rybky svým šmejděním nerozvířej). Viděl jsem profíkem podobně řešený studenovodní akvárko pro nějaký muzeum, tak doufám, že by to mohlo fungovat.

U tý vysokotlaký aeroponie (patent NASA) jde hlavně o to, že se v kořenovém prostoru tryskou vytváří velmi jemná mlha živného roztoku, jejíž kapky mají průměr 50-100 mikronů, což je méně než průměr kapilár v kořenech, jež se starají o zásobování rostliny živinama. Rostlina pak nemusí k jejich nasávání překonávat odpor jako u klasické hydroponie a v podstatě je to jak šiškování husy :) ... rostlina roste přímo před očima. Zatím jsem aeroponickou akvaponii nikde neviděl, vždy jen hydroponickou, ale rozhodně to chci vyzkoušet. V energetické náročnosti problém není, mlží se jen pár vteřin každých 5-10 min.

Celníci odesílatele neřešej (spousta zboží chodí třeba z eBaye od soukromých osob) a "testování v rámci bakalářské práce" jim bude taky šumák, zajímá je jen, zda je zboží k soukromému použití či k obchodní činnosti, DPH tam vyměřej tak jako tak, pokud ho odchytnou.

Mšicím konopí opravdu chutná, to je jistý, ale jestli natolik zásadně víc, aby je stáhlo z celýho skleníku na sebe, to netuším. Já to řešil postřikem louhovaným tabákem nebo vykuřováním a celkem s úspěchem. Jinak mšice taky dost chutnaj beruškám :)
alesh
citace:
Původní příspěvek od nikolaj 01

[...]
jinak má vyjít nějaká lepší verze toho vera psal alesh.. nevim jestli se to už prodává

Dá se předobjednat, ale ještě není na skladech. Měla by být v průběhu března/dubna. Tady by se asi slušilo zmínit, že nový CXA2/CXB od Cree taky už pomalu přijdou a tam se jedná o něco větší nárůst v efektivitě než u Vero. Některý zajímavý kousky už má dokonce DK skladem (tady a tady) - největší je zatím 2540, ale měly by snad být i 3070 a 3590. A pro větší projekty už by měly být i celkem ok ceny.

Já se asi z týhle debaty vynechám, protože o pěstování zeleniny vím kulový a jsem momentálně fakt zahlcenej než abych něco studoval.

Ještě bych dodal, že je opravdu hodně různých studií a prací na tohle/příbuzná témata a dá se toho dost najít.

a.
reworgout
Ahoj jsem amatér tak mě kdyžtak neukamenujte. Chtěl bych se vás zeptat co si myslíte o tomto LED osvětlení http://www.aliexpress.com/item/81W-...2265117664.html

Má to alespoň trošku smysl? Chci valit microgrow pro zabavu.
Abych to shrnul... má smysl koupit tenhle LED panel nebo nějakou CFL úsporku 150w na grow i bloom dohromady?? Např: http://www.zahradnictvi-ok.cz/produ...0w-kombinovana/

Díky za rady a jak jsem psal na začátku, nekamenovat prosím :).
alesh
Kamenovat nebudem, smysl to nemá.

Pokud nechceš dělat LEDku doma, kup si tu úsporku nebo malej sodík (to je podle mě lepší volba).

a.
reworgout
alesh: Díky za radu a prosímtě znáš nějakou cfl usporku kterou by si mi mohl doporučit?
Pokud možno i se stínídlem jelikož to musím taky koupit.
alesh
V CFL se nevyznám, sorry.

a.
B@JTík
alesh: Zhongheng Power Energy bez reakce? Čínský prázdniny skončily ...
alesh
No vidíš, zapomněl jsem tu napsat, jak to dopadlo.
Zhongheng Power Energy nic. Ale jak začal jsem trochu pátrat po netu a našel jsem cca 10 dalších výrobců, kteří nabízeli podobný drivery (stejný rozsah napětí, proudy, účinnost, často i stejný obal). Zatím jsem oslovil 4 (včetně toho Zhongheng Power Energy) a nazpátek se mi ozvali jediní.

Tady jsou odkazy na data sheety.
http://www.isweek.com/Uploads/20141...87b9739c57c.pdf
http://www.isweek.com/Uploads/20141...8655eed0f2b.pdf


Jinak zkus hledat:
EUC-200S140ST
LSWCD200S140ST
PLC-200S140
LDA150S142
ISC-150W-105SSTM-OD

Beztak to mrská jedna fabrika někde...

a.
B@JTík
Tak to je velká škoda, že se neozvali. Taky jsem narazil na víc nabídek, ale ten Zhongheng má naprosto fantastický ceny a zdá se že i dost vymakanou kontrolu kvality a výrobu jako takovou, proto jsem ho tu ventiloval. Jinak jsem poptával tohleto, páč posílaj už od jednoho kusu, poptával jsem to výslovně včetně dopravy do ČR a přišla mi nabídka s úplně jinou cenou a bez dopravy (The P/I and shipping cost will send to you after getting your confirmation), doprošovat se jich na několikrát nehodlám, toho jsem si užil dost, když mě to ještě živilo. No tak já ten Zhongheng ještě možná zkusim taky, měli ty prázdniny a oslavy novýho roku, tak jim to třeba v tom zmatku jen vypadlo ...
alesh
Je fakt, že občas je to zoufalost dohadovat se s Číňanama. Ale mohl bych to zkusit ještě jednou.
Je to vcelku o hovně, $48,3 (plus clo a DPH) za 150W verzi min. 15ks...
Mouser chce za MW ekvivalent $69.06 (tady se DPH asi taky nevyhnu, co?).

BTW: Co jsi dovážel (pokud to teda chceš říct)?

a.
lolo
Zdravíčko, chcem sa opýtať, kde mám merať teplotu LED-ky/ chladiča aby som mal čo najväčšiu vypovedaciu hodnotu?

Ďakujem
B@JTík
citace:
Původní příspěvek od alesh
Je to vcelku o hovně, $48,3 (plus clo a DPH) za 150W verzi min. 15ks...

Nezapomínej, že DPHčko se počítá i z poštovnýho. No nemá to cenu za ty peníze. Jen za holý zboží dáš $37x15ks=$555, zatímco u toho Zhonghengu za 50ks téhož $15.5x50ks=$775 ... i kdyby se toho měla člověku půlka zůstat válet doma bez využití, pořád je to výhodnější.
citace:
Mouser chce za MW ekvivalent $69.06 (tady se DPH asi taky nevyhnu, co?).

U Mousera se DPHčku 100% nevyhneš, páč si ho připočítávaj rovnou při nákupu a celní formality zajišťujou sami.
citace:
BTW: Co jsi dovážel (pokud to teda chceš říct)?

Hlavně elektroniku, kdysi jsem spoluvytvářel trh pro e-cigára, když tu ještě o nich nikdo nic nevěděl, pak nějaký domácí ultrazvuky pro těhule a podobně, něco málo technologií pro malovýrobny (CNCčka, balící stroje ...)

citace:
Původní příspěvek od lolo
Zdravíčko, chcem sa opýtať, kde mám merať teplotu LED-ky/ chladiča aby som mal čo najväčšiu vypovedaciu hodnotu?

Teplotu chladiče změříš nejlíp po sundání větráku z druhý strany toho měděnýho jádra.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma