Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz - Grower.cz » Návody na pěstování » Optimalizace pěstírny

Stáhni si kompletního průvodce Jak pěstovat marihuanu:
FAQ ve verzi pro tisk - [ http://prirucka.grower.cz ]

Kde koupit vybavení pro pěstování? - [ http://grower.cz/rozcestník ]


Zpět na Kategorie FAQ | Slovník Pojmů
Otázky v kategorii Optimalizace pěstírny Poslední Aktualizace
  • Jakou teplotu mám udržovat v pěstírně? [7/10]
  • 13-09-2014 v 05:11 AM
  • Jaká je optimální vlhkost? [6/10]
  • 13-09-2014 v 05:18 AM
  • Jaký větrák mám použít? [7/10]
  • 16-01-2008 v 08:38 AM
  • Čím odrazit světlo v pěstírně? [6/10]
  • 19-06-2001 v 10:57 AM
  • Jak vyloučit plíseň v indooru . od člena Neson [10/10]
  • 11-10-2009 v 02:29 AM
  • Jak mohu přesně změřit efektivnost mé pěstírny? [8/10]
  • 17-06-2001 v 14:33 PM
  • Ověřená dezinfekce pěstebního prostoru [10/10]
  • 02-12-2010 v 17:39 PM
    Veškerá data jsou evropského formátu; časy jsou GMT +01:00 (CZ).

    Jakou teplotu mám udržovat v pěstírně?
    Denní teplota vzduchu: 20 - 30°C (ideální 22-25, přes 30°C už má negativní efekt pro růst)


    Noční teplota vzduchu: 18 - 20°C (pod 18°C negativní efekt pro růst) 18°C je MINIMUM , méně se rovná že to neroste ....

    Teplota kořenové zóny (potažmo roztoku pro zavlažování): 18 - 20°C

    Problém při příliš extrémní teplotě je, že živiny přestanou být dostupné.

    Prvnich 7-10dni by teplota u korenu nemela klesnout pod 20°C kvuli tvorbe korenu .

    Názor člena MEDICINEMAN

    "Optimalni teplota je stala okolo 23° a to podle llidi, kteri to testovali dlouhe roky v obrich klimatizovanych sklenicich " a "teplota pod 20° brzdi rust"



    http://grower.cz/forum/showthread.p...9941#post909941


    Jaká je optimální vlhkost?
    Pro růst je nejlepší kolem 60%, menší vlhkost údajně stresuje kytky.

    Během květu je však nutné vlhkost snižovat (30 - 40%) a na poslední dva týdny snížit nejvíc, co to jde. Palice jsou totiž velmi náchylné na plísně.

    Podle phmh:

    "...zvlhčovačem vzduchu-parním,nebo ultrazvukovým-vyrábí se i u nás,ale chce to zatím trochu víc hledat i v praze v growshopu se dají koupit myslím

    na začátek růstu je to fakt potřeba a na mladý kytky v růstové fázi je opravdu potřeba 80%!(když svítí lampa)pak to funguje dobře na druhý týden už může být 80-70%,to už je v prostoru víc listů který to trochu dorovnávají odpařováním-tuhle vlhkost udržujte po celou dobu růstu na18 až do přepnutí na 12 hodin světla na přípravu na květ je potom nejvhodnější 60-50% -(tato by měla trvat tak po dobu 2-3 týdnů od přepnutí na12-podle celkové délky květu)

    od 3-4 -6 týdne květu je potřeba vlhkost udržovat na 40-50% a to je už někdy potřeba,díky vyššímu počtu listů spíš snižovat odvětráváním

    na poslední dva týdny je nejvhodnější snížit až na 30-40% a odvětrávat častějc

    -na sušení pak 20-30%

    -když takhle budeš udržovat vlhkost tak kytky budou mít tlustý stonky a nafouknutý listy a budou vypadat pěkně šťavnatě,taky se jim bude asi líp dařit protože se listy budou cítit líp(vlhkost ukořenů a u listů by měla být vyrovnaná-jak se cítí kořeny,tak se tváří listy

    -rozprašovač používat co nejčastěji dokud to nějak líp nevychytáš..."


    Jaký větrák mám použít?
    Majklovec: Pro odvětrávání skříně je zapotřebí větrák, který je schopný vyměnit kompletně vzduch v pěstírně 20x až 30x za hodinu.


    Stačí si spočítat, objem pěstírny (např. pro 1m x 1m x 1,5m je to 1,5m3). Vzduch v pěstírně by se měl kompletně vyměnit cca. 20 - 30x za hodinu (tj. pro 1,5m3 je to 45m3/h)




    Nuck:

    Pri navrhovani odvetravani budete muset vyresit tyto dva parametry - prutok vzduchu (air flow) a staticky tlak (static pressure). Prutok vzduchu se nejcasteji udava v CFM (krychlove stopy za minutu) a nebo v m3/h a vyjadruje objem vzduchu, ktery ventilator vymeni s okolim - tz. vymena vzduchu mezi skrini a jejim okolim. Tento parametr je uvaden v technicke dokumentaci jednotlivych vetraku. Je ale nutne poznamenat, ze se jedna o hodnotu maximalni, ktere je mozno dosahnout jen kdyz vzduch muze volne proudit. Ve skutecnosti ale budete mit ve skrini otvory pro nasavani nekde v jeji spodni casti a odtahovy vetrak nahore u svetla. To znamena, ze vzduch bude muset ve skrini prekonat radu prekazek, nez se dostane k vetraku. Vznika tzv. staticky tlak, ktery bude muset vetracek prekonat. Se zvysujicim se statickym tlakem se snizuje prutok vzduchu. Kazdy vetrak ma svoji charakteristickou krivku.


    Jak spocitat jaky prutok vzduchu potrebuju? vzorec je jednoduchy: prutok(m3/h) = 3 x vykon(W) / T2-T1


    Nejprve si musite uvedomit jake maximalni zvyseni teploty chcete dovolit. Vzhledem k tomu, ze pokojova teplota (T1) je cca 20st.C, a max. teplota pro pestovani je okolo 30st.C, bude toto zvyseni asi (T2-T1)=10. Dale musite znat tepelny vykon zdroje tepla - v nasem pripade sodikove vybojky. Tento vykon nikdy nebude vyssi nez samotny vykon vybojky, ale bude cinit okolo 90%. Pro nas vypocet muzeme uvazovat rovnost techto vykonu. Mame-li tedy napr. 200W vybojky, pak pozadovany prutok bude 60 m3/h.


    Takze pro takovou skrin budete muset sehnat vetracek s prutokem (air flow) MINIMALNE 60 m3/h. (Pokud by byla dokumentace v CFM, prevodni vztah je 1 CFM = 1.6 m3/h.) Rikam minimalne, protoze to je idealni pripad, kdy je zajisteno idealni (laminarni) proudeni vzduchu. Ve skutecnosti ale musi prekonat vzduch prochazejici skrini radu prekazek, ktere jsou pricinou statickeho tlaku, ktery, jak jsem jiz uvedl, snizuje proudeni. Zjistit velikost statickeho tlaku neni jednoduche. V zasade jej muzete pouze odhadovat a ucinit urcita opatreni, ktera povedou k jeho snizeni.


    Pro prakticke ucely doporucuju predpokladat, ze dosahnete max. 2/3 uvadeneho prutoku. Mate-li vetracek s prutokem 60 m3/h, pocitejte s max. 40 m3/h. Chcete-li mit adekvatni chlazeni pro 200W sodikovou vybojku, pouzijte ventilator s prutokem okolo 90 m3/h.


    Vasi snahou by melo byt maximalne snizit staticky tlak. Dodrzujte proto tyto pravidla:


    * volny pruchod vzduchu v okoli vstupnich otvoru
    * plocha vstupnich otvoru min. tak velka jako plocha vetraku
    * vertikalni proudeni vzduchu (od spodu nahoru) - splneno myslim v kazde skrini
    * zdoje tepla (vybojku) blizko vystupu vzduchu (odtahoveho vetraku)
    * v pripade, ze pouzivate filtr, musite si uvedomit, ze i ten vyrazne zvysuje staticky tlak


    Nejlepsi je zvolit vetracek napajeny 12V zdrojem. Tyto vetracky jsou za prve levnejsi, nez vetracky, ktere se zapojuji primo do site, a za druhe, pokud vyuzijete zdroj s promennym napetim (od vietnamcu), muzete regulovat pruchod vzduchu a po chvili experimentovani vhodne nastavit ventilacni system. U naseho prikladu 200W vybojky, kdy pouzijeme ventilator 90 m3/h, dosahneme max prutoku pri napeti 12V a jeho snizovanim dostaneme nizsi prutoky. Pritom mame dostatecne zajisteno chlazeni, tim ze jsme zvolili vetrak s prutokem o 1/3 vyssim nez je teoreticka (vypoctena) hodnota.


    Kde takovy vetracek koupit? Doporucuju vetraky http://www.sunoneurope.com/article.php3?id_article=42&artsuite=4#sommaire_1, www.official.cz www.gme.cz . Maji velmi siroky vyber, navic dobre provedenou technickou dokumentaci kazdeho vetracku a taky je
    muzete nakoupit primo po internetu na http://www.ges.cz/index.htm (kliknete na odkaz sortiment). Je taky mozne nakupovat vetracky Titan (http://www.tntrade.cz/shop/index.php/viwgrp/chladice-a-vetraky), ale toto jsou vetracky urcene pro chlazeni v pocitacich a prodavaji se navic s chladicem, takze jsou zbytecne drahe.


    Pokud by jste potrebovali jeste vetsi prutok, nez ktery nabizi nejvykonejsi vetrak, muzete zapojit vice vetraku vedle sebe (prutoky se scitaji). Pokud instalujete vetraky seriove (date dva na sebe), prutok vzduchu se zachovava, ale muzete pracovat pri vyssim statickem tlaku.


    Krome zminovaneho prutoku, byste meli vzit jeste v uvahu hlucnost vetraku v bB. Vetracky okolo 20dB jsou velmi tiche a do 30-35dB je jejich hluk v rozumnych mezich a nemel by vas nijak obtezovat.


    V zasade bude cely ventilacni system fungovat, pokud pouzijete jen jeden odtahovy vetrak v horni casti skrine. Ucinnost ale muzete jeste vylepsit, pokud zajistite aktivni nasavani vzduchu - do volneho otvoru v dolni casti vlozite dalsi vetrak, ktery bude nasavat vzduch dovnitr. A dale bych jeste doporucoval pridat jeden vetrak DOVNITR skrine, ktery bude michat studeny s teplym vzduchem a zajisti horizontalni proudeni vzduchu na rostlinu. Toto simuluje vitr - jednak zabranuje prilisne vlhkosti v "korune" a stonek rostliny za techto podminek vice sili.


    Nakonec bych se chtel zminit o filtrech. Muzete si koupit profi systemy za moc penez (http://www.hydroponieplus.cz), nebo trochu experimentovat. Pri prohledavani groweru.cz jsem narazil na podomacky delane uhlikove filtry z aktivniho uhli (zakoupite v akvaristice). Tyto filtry budou ale hodne zvysovat staticky tlak. Jako elegantnejsi se mi jevi pouzit pachove filtry do auta, do kuchynskych digestori, nebo napr. filtr do vysavace. Udajne jsou dostacujici pro mensi skrine.


    Doufam, ze vam tyto informace aspon trochu pomuzou.


    Pokud byste meli zajem, vice se o vetraccich dovite na:
    http://www.electronics-cooling.com/Resources/EC_Articles/MAY96/may96_01.htm
    http://www.sunoneurope.com/article.php3?id_article=42&artsuite=4#somm
    http://pavouk.comp.cz
    http://www.ventilace.cz/
    http://www.ventilace-eshop.cz/


    a jeste doporucuju nechat si na grower.cz vyhledat slova: ventilace, vetrani, smrad...


    Čím odrazit světlo v pěstírně?
    Je několik možností:
    • Bílá barva - fajn, světlo rovnoměrně rozptyluje.
    • Mylar - odráží velmi dobře - 90 až 99%.
    • Speciální fólie prodávaná v growshopech - měla by údajně odrazit až 98%.
    • Fólie s jiným komerčním využitím (rubní strana některých balících papírů a stříbrné mažety řezaných květin)
    Naopak nevhodná jsou klasická skleněná zrcadla. Odrážejí jen asi 60%.

    Jak vyloučit plíseň v indooru . od člena Neson
    Jak vyloučit plíseň v indooru . od člena Neson

    chceš-li vyloučit plísně, pak:
    -nepřehnojuj (v dripu v Čáchách naprosto samozřejmá věc ... )

    -měj zaplou ventilaci včetně odtahu non-stop, platí hlavně při zhasnutym světle a ještě víc, svítíš-li přes den!!!!

    -udržuj kytky v maximálně možný dobrý kondici, hlavně žádný "stres"

    -udržuj v pěstírně maximálně možnou čistotu - uklízet/dezinfikovat se musí i když se pěstuje

    -nepouštěj do blízkosti pěstírny domácí zvířata

    -pěstírna musí být odvětraná ven z objektu, aby nedocházelo k akumulaci vlhkosti

    -v období květu snižuj vlhkost na konečných 30-40 proc.

    -vyskytne-li se již plíseň, tak musíš napadené části neprodleně odstranit, jinak se plíseň bude šířit dál !!!!!!!!!!!

    -napadené části vyhazuj a nijak nezpracovávej - plíseň vytváří toxiny, které mají karcinogenní účinky, stejně tak můžeš dostat zánět plic ... nedej bože něco takovýho nabízet kamarádům ....

    -vybírej si (jak Ti napsal pestouniii) odrůdy vyšlechtěné s resistencí proti plísním a jiným chorobám

    -žádné postřiky po 2. týdnu květu (hnojivo, pyťák apd.)

    -hlavně nezvišuj teplotu (jak Ti napsal pestouniii) ... to je maximální magořina - jednak pestouniii neví, jakou máš aktuální teplotu (a při vyšších teplotách se zpomaluje celková činnost rostlin - fotos. , květ ...takže je to kontraproduktivní) a hlavně každej prvňák ví, že plísně mají nejraději teplo a vlhko!!!


    .. a k tomu postřiku: brko bych si od Tebe tedy nedal ..... bacha na to, většina postřiků proti plísním (a i tento) se musí za 14 dní opakovat, jinak to nemá efekt proti chorobě .... každý postřik má pak v příbalovém letáku uvedenou tzv. ochrannou lhůtu, tj. doba, za jakou se účinná látka rozloží a rostlina se tak teoreticky stane zdraví neškodnou ... + si k tomu přičti bezpečnostní týdenní přirážku a vyjde ti, že postřik se dá provádět maximálně 2. týden květu, pak už to z té rostliny nedostaneš .... a v neposlední řadě postřik, který jsi použil zanechává na rostlinách fleky(které obsahují onu zdraví škodlivou účinnou látku), které z nich dostaneš jen dalším postřikem čistou vodou ... tím zase nahráváš plísni ... čili závěr (je mi jasné, že se tím řídit nebudeš), ale s vysokou pravděpodobností bude Tebou vypěstovaný materiál zdravotně závadný a má rada zní: vyhodit všechno, celou pěstírnu včetně náčiní vydezinfikovat, poučit se z draze nabité zkušenosti, poladit to technicky a příšte udělat vše pro to, aby se to neopakovalo ... a

    PS: o tom, jakej je Tebou použitý postřik sajrajt svědčí i to, že funguje i jako částečný insekticid (hmyzáka to zabije okamžitě, Tebe až po letech)

    snad jsem Ti poskytl nějaké náměty k přemýšlění a ať se daří ...

    Vybráno z diskuze http://grower.cz/forum/showthread....5564#post825564

    Vlozil: Hlava

    Jak mohu přesně změřit efektivnost mé pěstírny?
    GE Index... aneb kolik štávy spotřebujete na 1 gram

    Máme tu perfektní metodu ke srovnávání výnosů různých indoor pěstíren. Nebudeme zastírat, že to není náš původní nápad :)


    Je založena na počtu kilowatthodin potřebných k výrobě 1 gramu čisté sušiny. Takže v sobě zahrnuje i faktory jako délku vegetační fáze i kvetení. Jednoduše můžeme porovnávat pěstírny s 250W i třebas s 3000W.


    Takže k výpočtu:

    1) Nejdříve vezmeme celkovou wattáž lamp a vydělíme 1000 pro zjištění počtu kilowattů za hodinu.

    Hypotetická pěstírna se dvěma 600W HPS... to máme... 1200 / 1000 = 1,2


    2) Propočítáme počet hodin, po které bylo třeba svítit tak, že příslušný cyklus vynásobíme počtem dnů.

    Růst - perioda 18/6 po dobu třech týdnů ... tj. 18 x 21 = 378

    Kvetení - 12/12 po dobu 60 dnů ... tj. 12 x 60 = 720

    378 + 720 = 1098


    3) Množství prosvícených hodin vynásobíme kilowatty za hodinu a dostaneme množství spotřebovaných kilowatthodin.

    1098 x 1,2 = 1317,6


    4) Teď vezmeme celkový výnos v gramech a vydělíme ho kilowatty:

    hypotetický výnos 1 kilogram... tj. 1000 / 1317,6 = 0,76


    Výsledek 0,76 je velice slušný. Uvidíme, jaká čísla se nám tu budou objevovat a zkusíme z nich zformulovat nějaký standard.


    Ověřená dezinfekce pěstebního prostoru
    Do rozprašovače peroxid (1% koncentrace nebo klidně i víc), postříkat všechny stěny Homeboxu, podlahy, systém, prostě všechno, co jen jde. S ofukem trošku problém, ale zkus to vyčistit nejlíp, jak to jde. Pak germicidní UV-C zářivka do boxu a podle výkonu nechat puštěno co nejdíl, klidně přes noc. Jinak z H2O2 se prý při přítomnosti UV-C uvolňuje volný radikál O3 (ozon), který je toxický (pro člověka to není v malé míře nebezpečný, ale stejně bych v tom pokoji radši nebyl).

    UV-C je vysokoenergetické zářaní, při správné intenzitě rozkládá DNA, nicméně působí pouze tam, kam záření dopadne, tzn. pokud je něco "ve stínu", nebude to fungovat a je potřeba ještě "ruční" dezinfekce.


    Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
    Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

    Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
    Page generated in 0.4819590 seconds with 15 queries.
    Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív