Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Tak jsem si ted tak projizdel net, jelikoz shanim nejaky kvalitnejsi PH metr, nez kapesni Adwa co mi ted odesla a nasel jsem v celku zajimavy pristroj za velice hezkou cenu.
Otazkou je, zda bude alespon stat za to a bude opravdu kvalitnejsi a funkcnejsi nez ta Adwa, co myslite? Mam RainForrest 2 aeroponicky system, tak bych rad videl stale aktualni hodnoty.
Myslite, ze ma cenu do tohoto pristroje zainvestovat? Nema nekdo uz takovy doma?
Diky za rady! Growu zdar!
A tady tenhle pristroje vzhledem ke sve cene a externi sonde mozna taky nebudou k zahozeni.
Koupil jsem si Hanna HI-98129 Combo pH/EC/TDS/°C a musím jen chválit!
Dobrý a kvalitní stroj, který dobře padne do ruky, rychlé a velmi přesné měření...
Koupeno z této stránky, bohužel neprodávají fyzickým osobám, tak jsem objednávku přeposlal (bez registrace - v košíku je funkce poslat objednávku kolegovi) s mými kontakty (upřesnit že to bude dobírkou) na e-mail tohoto obchodu.
Druhý den odpověděli a za 3 dny jsem to měl doma.
Konečná cena tedy 2826*1,2 = 3391 Kč, doprava ČP v ceně!
V Gshopech příkladem tady (nesmyslně mají typ 98130, který má zbytečný rozsah EC 0-20mS/cm, bohatě stačí 0-3999uS/cm = 0-4mS/cm, větší rozsah znamená menší přesnost, která je aspoň pro mě důležitá).
Na fotce lehce vyměnitelná pH elektroda Hanna HI 73127 za 1207*1,2 = 1448 Kč.
Zajímavost: pH chemicky čisté vody je 7,00 (chemicky čistá je téměř voda z RO), důvodem proč má voda z RO nižší pH než 7 je ten, že pH vody ovlivňuje absorbovaný oxid uhličitý ze vzduchu a vzniká slabá kyselina uhličitá (probíhá částečná disociace a jsou uvolněny ionty H3O+, které odpovídají za pH).
Při atmosférické koncentraci CO2 má mít chem. čistá voda pH=5,73.
Na fotce je hodnota pH=6,00 - ale kdybych vodu nechal tak hodinku odstát, či jí nechal probublávat vzduchovačem klesne hodnota na 5,78 (vyzkoušeno). Pokud by se CO2 vybublal třeba inertním dusíkem stoupne hodnota opět na neutrálních 7,00.
Teorie ověřená praxí .
Jaký je ideální rozsah EC měrek pro naše počínání?
- range 0.0 to 199.9 µS/cm
- range 0.0 to 199.9 ppm
- range 0 to 1999 µS/cm
- range 0.00 to 19.99 mS/cm
???
Původní příspěvek od Uroboros Jaký je ideální rozsah EC měrek pro naše počínání?
- range 0.0 to 199.9 µS/cm
- range 0.0 to 199.9 ppm
- range 0 to 1999 µS/cm
- range 0.00 to 19.99 mS/cm
???
Pro měření stačí setiny miliSiemens na centimetr. Nedoporučuji používat ppm (nikdo to pro měření vodivosti hnojiv nepoužívá).
Takže ten první je od 0,0 do 0,2 mS/cm - nepoužitelný pro pěstování.
Třetí je od 0,0 do 2,0 mS/cm - z těchto intervalů asi nejvhodnější, nejpřesnější a nepotřebuješ překračovat EC 2,0.
Čtvrtý je od 0,0 - 20,0 mS/cm - taky lze použít pro naše měření, ale osobně nedoporučuji, ptž přesnost všech dostupných přístrojů je 2% z celkové hodnoty, tedy +- 0,4mS/cm, sice je tam citlivost 0,01 mS/cm a při kalibraci na roztok 1,41 mS/cm tuto nepřesnost pro interval 0 - 2 mS/cm eliminuješ, ale postupem času dochází k větším rozptylům od reálných hodnot a je nutná častější kalibrace (hlavně u těch kapesních levných strojů).
Online comba EC+pH mají většinou 0 - 10,0 mS/cm, která mohu doporučit, velice kvalitní a přesné měření. Při online provozu jsem po dvou měsících znovu provedl kalibraci a odchylka byla pouze 0,01 mS/cm.
Trochu OT, ale zajímalo by mě když mám ec vody 1000 µS tj.. 1.0 EC kohoutkové vody.
Co všechno je v té vodě obsaženo a hlavně co využívá rostlina... přeci jen co mám dělat, když mám řízky a s takovouto vodou je přeci nemůžu normálně hnojit.
Původní příspěvek od Grunger Trochu OT, ale zajímalo by mě když mám ec vody 1000 µS tj.. 1.0 EC kohoutkové vody.
Co všechno je v té vodě obsaženo a hlavně co využívá rostlina... přeci jen co mám dělat, když mám řízky a s takovouto vodou je přeci nemůžu normálně hnojit.
Nějaké názory nebo zkušenosti s Fastech PH a EC metry? Na to že jsou vodotěsné, vyměnitelná sonda atd. vypadají zajimavě. Není to China ale pocivý Maďar!
FA13 PH tester přesnost 0.05 + FA33 EC tester 0 do 1999 µS/cm = s daní a poštovným 62euro tj. +- 1500,-Kč
Původní příspěvek od Uroboros Nějaké názory nebo zkušenosti s Fastech PH a EC metry? Na to že jsou vodotěsné, vyměnitelná sonda atd. vypadají zajimavě. Není to China ale pocivý Maďar!
FA13 PH tester přesnost 0.05 + FA33 EC tester 0 do 1999 µS/cm = s daní a poštovným 62euro tj. +- 1500,-Kč
Ahoj,
vypadá to solidně, poměr cena/výkon bude taky super.
EC metr v pohodě, jedině u toho pH metru bych volil tu dražší variantu, kde je automatická dvoubodová kalibrace.
Nemám dobré zkušenosti s manuální jednobodovou. Ta se totiž provádí pouze jedním kalibračním šroubkem, sice můžeš kalibrovat na dva pufry s tím, že když vložíš jeden, otočíš kalibrační šroubek a nastavíš reálnou hodnotu pH, tak při kontrole druhého pufru nemusí zobrazená hodnota odpovídat reálné hodnotě pH daného pufru. To tedy znamená že opět pootočíš kalibrační šroubek, ale změníš tu předešlou kalibraci. Takže se dostaneš při použití pufrů 4,01 a 7,01 na hodnoty 4,1 a 6,9 (nebo 3,9 a 7,1 - jenom příklad).
Doporučuji přečíst odstavce o jednobodové a dvoubodové kalibraci.
pH elektroda měří potenciál ve voltech a ten je lineárně závislí na pH, to znamená že pokud zvýšíš pH roztoku o 1 tak potenciál elektrody klesne o 0,059V.
Takže při dvoubodové kalibraci přístroj zaznamená dva potenciály při daných pH. Vznikají dva body, kterými se proloží přímka - kalibrační.
Měření probíhá tak, že elektroda má u neznámého roztoku daný potenciál a z rovnice této přímky dopočítá dané pH, které ukáže na displeji.
U jednobodové se zaznamená pouze jeden bod. Ale na sestrojení přímky jsou potřeba minimálně dva body - to se obchází tím že přistroj má určenou směrnici této přímky (úhel který svírá s osami).
Při životnosti elektrody dochází k změně vlastnosti membrány a teoretická směrnice nemusí odpovídat směrnici reálné (to znamená že reálná může být buď kolmější, nebo vodorovnější než teoretická směrnice nastavená v přístroji). Poté pH metr měří přesně kolem kalibrované hodnoty pH a ve větší vzdálenosti dochází k čím dál větším odchylkám od reálu. (proto na pufry může být 4,1 a 6,9 nebo 4,2 a 7,0 - protože u těchto strojů nelze změnit sklon kalibrační křivky).
pH metrům s dvoubodovou kalibrací je úplně jedno že se mění vlastnosti membrány, protože při každé kalibraci dochází k přepočtu směrnice a bude vždy mezi danými hodnotami pH (4,0 až 7,0) měřit velice přesně.
Zdar, nakonec jsem v rámci nedobrého stavu kytek urychleně koupil u Klečky EC metr Fastech FA35 rozmetí 0 - 19.99 mS/cm, až doma jsem zjistil, že se má kalibrovat v roztoku 5.00 mS/cm který nikde neni a teď nevím co s tím.
Pokusit se vrátit? Nebo ho normál kalibrovat v roztoku 1,413ms/cm nebo v roztoku pro Essentials 2,76mS a dotočit to šroubkem? Kua jestli to půjde a co přesnost měření...
Původní příspěvek od Uroboros Zdar, nakonec jsem v rámci nedobrého stavu kytek urychleně koupil u Klečky EC metr Fastech FA35 rozmetí 0 - 19.99 mS/cm, až doma jsem zjistil, že se má kalibrovat v roztoku 5.00 mS/cm který nikde neni a teď nevím co s tím.
Pokusit se vrátit? Nebo ho normál kalibrovat v roztoku 1,413ms/cm nebo v roztoku pro Essentials 2,76mS a dotočit to šroubkem? Kua jestli to půjde a co přesnost měření...
Ptal jsem se na to Klečky a doporučil mi ať to nakalibruju v 1,413ms/cm nebo 2,76mS vždy musím natočit šroubkem na hodnotu kalibráku.
citace:
Púvodní příspěvek od Anatole France Zkušenost je nepřenosná
Přesnost tohoto přístroje je 2% FS, to znamená 2% z celkové hodnoty což je +- 0,4mS/cm.
No dobře no.. tak sem to sprostě zkopnul. Ale říkal jsem si, že to mám pojmenovat jinak. Jenomže.... pátek odpoledne. Bílej rusák na pochodu. Lenost veliká.
sry za ot
citace:
Púvodní příspěvek od Anatole France Zkušenost je nepřenosná