Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani III. - Klikni zde pro originální téma
Efendy
Ahoj, konečně jsem objednal komponenty na světlo a potřebuji se ujistit-poradit že zapojím vše dobře.
3x Bridgelux® Gen 7 Vero 29 (BXRC-27E10K0-D-73)
1x HLG-185H-C1400B

Na stmívání použiju potenciometr,
http://www.conrad.cz/cermetovy-pote...00-k-20.k452811

tak na potenciometru jeden na kraj a druhý doprostřed pokud jsem to načetl dobře

ale nejsem si jist vhodným výběrem a zapojením viz. obrázek. prosím zkontrolovat, popř. doporučit jiný komponent a zapojení pro stmívání ideálně z conrad.cz. Předem děkuji
odo
mám to presne takto, akurát mám BXRC-30....
ešte Ti doporučujem do okruhu zapojiť tepelnú poistku na sieťové napájani 220 v. Ak sa to prehreje pri zaseknutí, alebo odpálení chladiacieho ventilátora, tak sa to odpojí od siete a nezničia sa COB
Efendy
Pojistku mám, takže nezapomenu přidat,dnes bych to chtěl zkompletovat, ale nemám ještě potenciometr - pokud se nepletu, bez zapojení potíku pojede zdroj na max. a je nebo není potřeba ty dráty (modrý a černý) co vedou k potíku propojit?
Bitir
Zdravim ve spolek , bohuzel budu prestavovat box 120x240 cm na 150x150cm . Svoje vero 320w si necham na matkarnu a necham si delat panel viz foto. Jen s rozsahem 450 az 750w . Poradite nekdo jaky cipy zvolit ? Alesh psal neco o reda vero C ,ledideal dava radu D . Budu rad za kazdou radu ,nebo pripominky k uprave barvy nebo rozlozeni cipu. Vaham nad cockama 90° nebo reflektorem ledil. Diky za rady .
Edit. Nevite nekdo proc sou u vera 29 spider 320w ve prostred dva cipy jiny ? Je tam jiny cislo a sou tak o polovinu mensi. Vcera sem si toho vsiml ,tak me zajima co to je. Vecer dam foto.
Bitir
Vite nekdo co to je za cip? Ty mensi sou dva ve prostred a zbylych 6 je tech velkych na konci d7
spachal
Vypada to jako VERO18 :]
Bitir
A proc mam vero 18 na panelu vero29? Jako sviti to docela dobre o tom zadna , je tam cocka co osvicuje celou plochu stanu . Ale myslel sem ze to ma byt vse vero29 kdyz je to to nejlepsi od bridgelux.
Edit. Cislo je 27E4000F2
Fruddy
Jo je to vero 18 (pokud se nepletu tak dokonce generace 6) :-) ty si z toho nějáký šrouby oddělal? nebo to tak bylo že čip drží na třech šroubech a optiky na dvou?
Bitir
Nesundaval sem z toho nic, jenom sem odsrouboval cocku. Tak toho sem si uprimne ani nevsiml.
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od Bitir
Nesundaval sem z toho nic, jenom sem odsrouboval cocku. Tak toho sem si uprimne ani nevsiml.


jako ono to úplně nevadí, kdybych to dělal pro sebe tak to tak asi nechám, pro někoho cizího kterýmu bych to prodal za účelem zisku bych to tak teda nenechal, ale spíš by mi na tvým místě vadilo že v tom máš doopravdi vero v 18 generaci 6...
Bitir
Jak generaci 6 ? Ja mam generaci 7. Jako do gen.6 se davalo vero 18? Tvl ja to nechapu.
Ja kupoval svetlo vero 29 spider 320w generace 7 . Tesne pred predstavenim na canna festu. O generaci 6 sem neslysel ani pul slova.
I kdyz si myslim ze i kdybych tam mel generaci7 ty dva cipy ,tak se vynos asi tezko zvedne, ale s timto bych priste byl rad informovanej . Mozny i je ze sem to uz zapomel ,ale o tom pochybuji.
Pamatuju si ze se resilo ze mam panel kde je zaplych misto puvodnich 4 cipu 6 a zbyly dva sou booster na kvet s oslonama.
P..a dneska si fakt neco kupuj tvl :(

Edit . Bylo mi vysvetleno prez pm proc to tam mam. Prodejce nejspis zapomel se o tom zminit .
Sorry za nepodstatny prispevky .
L1st3r
Celkem by mě zajímalo, proč to nenapsal sem, ale do Pm?
Bitir
Nebylo to od ledideal ,ale od clena , tak nechce aby se do nej pustil dav lidi.
Die Antwoord
Narazil jsem na led pasky co zvladnou 8100lm na metr. Cena za 5metru je cca 3500,- myslite, ze by se z toho dalo udelat slusne osvetleni za slusny peniz? Napadlo me deset pasku po metru vedle sebe aby pokryli xl stan. Plus nejake zdroje a chladice.
alesh
citace:
Původní příspěvek od Die Antwoord
Narazil jsem na led pasky co zvladnou 8100lm na metr. Cena za 5metru je cca 3500,- myslite, ze by se z toho dalo udelat slusne osvetleni za slusny peniz? Napadlo me deset pasku po metru vedle sebe aby pokryli xl stan. Plus nejake zdroje a chladice.

Záleží na tom, jakou mají spotřebu a kolik fotonů jsou z toho schopné vyprodukovat.

Kvalitní osvětlení se dá udělat i s malými LED (jako třeba pásky), ale obecně je to dražší než kvalitní COB. Výhodou by měla být rovnoměrnost osvětlení, možnost snížit výšku nad vrcholky, pravděpodobně i lepší prosvícení spodních pater a lepší možnosti pasivního chlazení.

a.
spachal
No, bylo by to krasne, ale obavam se, ze ten svetelny vykon pasku bude jen zbozne prani prodejce, tzv. čajnalumeny :/ .. Nedavno jsem napriklad videl svitilny s XP-G a vykonem 1800lm a podobne chutovky ;]
alesh
citace:
Původní příspěvek od spachal
No, bylo by to krasne, ale obavam se, ze ten svetelny vykon pasku bude jen zbozne prani prodejce, tzv. čajnalumeny :/ .. Nedavno jsem napriklad videl svitilny s XP-G a vykonem 1800lm a podobne chutovky ;]

To je dost možný.

Ale třeba Samsung nebo Bridgelux nedělá v tomhle směru špatný věci.

a.
Bitir
Ja mam v planu si delat boxik na rizky , mam vyhlidlej hlinikovej regal s suplikama a pad kazdym suplikem je jeste hlnikovej plech. Bude stacit jako chlazeni ten plech kdyz na nej soupnu ty ledpasky ? Nejspis by se jednalo o tenhle pasek.
http://www.ledshopik.cz/ledshopik/e...odolny-1800lm-m

Dik za radu.
Fruddy
Bitir:
no, s LED páskema mám velmi rozáshlé zkušenosti, sice ne v pěstování ale v aplikacích do interiéru (www.valmax.cz) a co ti můžu říct určitě neber LED Pásek s krytím, vetšinou se totiž ošetřují nekvalitním epoxidem, ten následně zhnědne, ztvrdne a můžeš ho vyhodit, jestli máš obavy z toho že by ti pásek "navlhl" můžeš být celkem bez obav, máme nasvětlenou prodejnu z venku LED páskem bez krytí a je to skoro 3 roky a je v pohodě. další věc která je dost duléžitá tak je výběr napájecího zdroje, je celkem dobrým zvykem že na čipy se používají zdroje HLG který mají vysokou efektivitu, když použiješ obyčejnej zdroj na ten LED pásek tak se efektivita sníží třeba o 15 % s tím je potřeba počítat, a v neposlední řadě je určitě důležitej výrobce LED pásků resp. osazenej čip na LED pásek, je celkem plnej internet prodejců kteří tvrdí že mají na LED páscích čipy cree a osram atd atd, ale jen málokterej ti dokáže třeba dodat technickej list pásku a nebo třeba přímo katalogovej list osazenýho čipu, mi teda používáme čipy Honglitronic což na první pohled vypadá jako no-name ale vím na 100% že je to osazeno určitě těma čipama. Kdyby si chtěl třeba LED pásek kterej má fakt dobrý hodnoty tak můžu doporučit firmu Tron a jejich proudový LED Pásky, ty mají celkem smysl.
Bitir
No u nas je firma co se zabyva celkove svetlama , maj prodejnu a sou to mladi ambiciózní tipci , sezenes tam snad vse ,takze planuju neco od nich co sviti nejvic a ma dobrou wataz. Kdyz se snima domluvim, tak mi to tam cely sestavi na tu polici .
Kazdopadne diky za radu, kdyby me přece jen chteli ojebat ,tak vim aspon zaklady ;) .
Gargamel0
Zdravim, chtel jsem se zeptat jetli je vhodny tento driver pro 4 Vera 29 2700K
http://www.tme.eu/cz/details/hlg-18...-led/mean-well/
a bylo by mozny pripojit 2 chipy na polovicni vykon?
Rombero
Zdravim vas ledkari mam micro v70 s60 h40 momentalne jedu 125w cfl.mohli by jste mi pomoci pri vyberu vhodneho osvetleni?vyska je hodne mala.chtel bych aby se to vyrovnalo minimalne ty 125w cfl.zatim je to pocatecni myslenka tak zacinam teprve studovat.dekuji za rady a napady.
Zefram Cochrane
> pro Bitir, rozhodně souhlasím s Fruddym, vodotěsné/voděodolné pásky (čili zalité z vrchu průhledným humáčem) rozhodně nepoužívat pro pro vnitřní boxík. Toto provedení bych neporučil ani na akvárium, snad jedině pod hladinu jezírka kde to bude chlazené vodou.
Já mám dobré zkušenosti s teplými a studenými pásky s SMD 5050. Ale to je věc názoru.
Rozhodně tomu nevadí skleníkové vlhko a chladič dodá tu životnost a kontinuální solidní svit.
spachal
>Gargamel0: obavam se, ze tento driver bude pro ctyri VERO29 uz slaby. Resp. 'nejak to svitit bude', ale asi ne tak, jak zamyslis ..
Kdyz se podivas na datasheety, zdroj poskytuje maximalni provozni napeti 143V. To je ~35.75V na jeden COB (seriove zapojeni). No a VERO29 gen7, pri proudu 1.4A, vyzaduje cca 37.5V (a pokud se zvysi teplota, tak jeste vice).
Takze pokud by se to takto zapojilo, nebude to omezeni proudove, ale spise napetove. Pri tomto napeti by byl proud cca 800mA na jeden COB, coz neni zrovna idealni. Nehlede na to, ze pouzivat driver na 100% 'jeho moznosti' je take ne zcela dobry napad.
Takze bud zvolit treba HLG-185H-C1050B nebo drazsi HLG-240H-C1400B.

Regulace u 'B' variant zdroju MW je na vystupu ze zdroje pro vsechno, co je za zdrojem zapojene, takze pokud bys potreboval regulovat pouze dva COB ze ctyr, bylo by nutne pridat (asi radeji ke kazdemu) nejakou dalsi regulaci. Treba neco takoveho: http://www.ebay.com/itm/-/262607455801 (proudova i napetova regulace, rezerva do 6A, dobra moznost chlazeni).

>Rombero: pokud uvazujes o LEDkach, na tuto plochu by nemusela byt spatna varianta 1x VERO29 s diverem (treba PCD-60-1400B), umistene na pasivnim kusu hliniku. Pripadne k tomu doplnit ventilator (a zdroj), pokud by byl problem s teplotou.
Gargamel0
citace:
Původní příspěvek od spachal
>Gargamel0: obavam se, ze tento driver bude pro ctyri VERO29 uz slaby. Resp. 'nejak to svitit bude', ale asi ne tak, jak zamyslis ..
Kdyz se podivas na datasheety, zdroj poskytuje maximalni provozni napeti 143V. To je ~35.75V na jeden COB (seriove zapojeni). No a VERO29 gen7, pri proudu 1.4A, vyzaduje cca 37.5V (a pokud se zvysi teplota, tak jeste vice).
Takze pokud by se to takto zapojilo, nebude to omezeni proudove, ale spise napetove. Pri tomto napeti by byl proud cca 800mA na jeden COB, coz neni zrovna idealni. Nehlede na to, ze pouzivat driver na 100% 'jeho moznosti' je take ne zcela dobry napad.
Takze bud zvolit treba HLG-185H-C1050B nebo drazsi HLG-240H-C1400B.

Regulace u 'B' variant zdroju MW je na vystupu ze zdroje pro vsechno, co je za zdrojem zapojene, takze pokud bys potreboval regulovat pouze dva COB ze ctyr, bylo by nutne pridat (asi radeji ke kazdemu) nejakou dalsi regulaci. Treba neco takoveho: http://www.ebay.com/itm/-/262607455801 (proudova i napetova regulace, rezerva do 6A, dobra moznost chlazeni).

>Rombero: pokud uvazujes o LEDkach, na tuto plochu by nemusela byt spatna varianta 1x VERO29 s diverem (treba PCD-60-1400B), umistene na pasivnim kusu hliniku. Pripadne k tomu doplnit ventilator (a zdroj), pokud by byl problem s teplotou.

Díky za info :)
wlada.decko
Ahoj všem.
Vyjádří se tu někdo, prosím, kdo má již nějaké zkušenosti s Vero Décor Food 1700K ?
Nějaké ohlasy. .. ? Děkuji. .
odo
Beží tu nový pest pod týmito COB
http://grower.cz/forum/showthread....16&pagenumber=1
luubaan
Musíš ještě počkat je u první Kolo tak uvidíme :)
kubok
Zdravím,
chcel by som sa uistiť - bude driver HLG-240H-C dostatočne výkonný na 4xVero29s7?

dík
kwb
čau, mám dotaz ohledně ledek. Vubec se v ledkách nevyznám, ale chtěl bych je zkusit jako náhradu 250w hps.
Můj setup je:
stan DS60 60x60x150cm
odtah ufo VK 100 - 250m3h přes transformatorovou regulaci (5 stupnů)
ofuk klipsna, hlavní je myslim vědět velikost boxu to je teda těch 60x60x150cm.
Svítilo by se vždy na 4 kytky.

Jaký ledky by byly OK jako náhrada za 250w HPS ? Koukal jsem po netu na čínský panely co ve výsledku svítěj do fialova, napodobeniny mars hydro apod. Co jsem tu pročetl tak to neni asi uplně vhodný řešení. Vero apod. v tom se vubec nevyznám, co koupit aby to svítilo, vim že čip, driver, chladič ale co a jak fakt nevim :D
BeginerPeto
nazdar kwb... ja mam stan podobny tvojmu len vyska je o desat cisel nizsia. pisal som chalanom co vravia na led tento taky stan... vyslo z toho skutocne to vero... mam objednany panel o dva tyzdne to rozbieham. kazdopadne som riesil tu istu otazku, tiez som riesil mars hydro reflector no vyslo z toho nakoniec po debate s chalanmi vero ako jasna volba.
BeginerPeto
kwb este ma napadlo.... rozbieha sa tu diskusia k LED aj v oblasti vyroby. vyzera to ze tu mame noveho sikovneho clena. skus sledovat:
http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=78597
alesh
citace:
Původní příspěvek od kubok
Zdravím,
chcel by som sa uistiť - bude driver HLG-240H-C dostatočne výkonný na 4xVero29s7?

dík

Nějaký model HLG-240H-C bude vhodný pro 4 ks nějakého Vero29 g7. Asi by bylo dobrý být trochu konkrétnější.

a.
kubok
Tak inak položená otázka - aké drivery a v akom množstve budú najlepšie na napojenie Vero 29C- Gen 7, počet 8-9ks, ideálne aby nebšli moc "natvrdo", tak na 50W?
L1st3r
Pokud se nepletu tak HLG-240H-C1400 ti utáhne 4 čipy s tím, že do každýho půjde cca 52W. To znamená dva drivery pro 8 čipů. Popřípadě HLG-240H-C1750 kdy můžeš použít 3 čipy s příkonem 65W na kus. Byl jsem upozorněn na to, že jsem napsal hovadinu. Nevšim jsem si, že se jedná o C verzi, toto je pro D. Pro C by to měl být HLG-240-C700 na 4 čipy.
alesh
citace:
Původní příspěvek od kubok
Tak inak položená otázka - aké drivery a v akom množstve budú najlepšie na napojenie Vero 29C- Gen 7, počet 8-9ks, ideálne aby nebšli moc "natvrdo", tak na 50W?

Jaké Vero29 gen7? Jsou tři verze a křišťálovou kouli nevlastním.

a.
Pítr90
citace:
Původní příspěvek od alesh

Jaké Vero29 gen7? Jsou tři verze a křišťálovou kouli nevlastním.

a.


???http://www.digikey.com/catalog/en/p...ay-series/62986 ????
alesh
citace:
Původní příspěvek od Pítr90


???http://www.digikey.com/catalog/en/p...ay-series/62986 ????

Z hlediska napájení - počtu a konfigurace jednotlivých čipů. B, C a D.

a.
kubok
citace:
Původní příspěvek od alesh

Jaké Vero29 gen7? Jsou tři verze a křišťálovou kouli nevlastním.

a.


Vero 29- Gen 7C - čiže verzia C (teda ak správne predpokladám, že toto je NAJ verzia?)
alesh
citace:
Původní příspěvek od kubok


Vero 29- Gen 7C - čiže verzia C (teda ak správne predpokladám, že toto je NAJ verzia?)

To je verze s největším počtem čipů - dalo by se říct nejlepší. Pokud chceš HLG-240H-C tak 1750mA verzi a zapojit dvě paralelní série po dvou kusech, jinak se to moc nehodí. Vzhledem k paralelnímu zapojení by byly vhodný kusy ze stejný série a stejný chlazení.
Ale do C verze se dá klidně pouštět větší výkon, vůbec bych se nebál koupit si větší drivery.

a.
kubok
Tak aký driver by si do toho navrhoval ty ako ideálny?
alesh
citace:
Původní příspěvek od kubok
Tak aký driver by si do toho navrhoval ty ako ideálny?

Třeba 2x HLG-185H-C1400 nebo 2x ELG-200-C1400 (max 96W/COB). Pokud by to bylo moc, tak HLG-320H-C1050 nebo 2x HLG-120H-C1050 nebo 2x ELG-150-C1050 (max 70W/COB). Použít se dá klidně i HLG-185H-C700 (max 46W/COB), ale to už mi přijde jako zbytečně málo výkonu.

a.

edit: Chybička - opraveno tučně.
Bitir
Alesh. Prosbicka , jakej typ a kolik driveru pouzit na 13 cipu C . 4x 4000k 4x3000k a 5x1750k ? Bylo by to regulovatelny od 50 do 80w s tim ze 4000k pujde pustit solo a ten zbytek taky . Bud pojede 13 cipu nebo 4000k samostatne ,nebo 3000k spolecne s 1750k . Vse od 50 do 80w . Dik za odpoved .
Foto pro predstavu, ten vykonna fotce neplati.
alesh
citace:
Původní příspěvek od Bitir
Alesh. Prosbicka , jakej typ a kolik driveru pouzit na 13 cipu C . 4x 4000k 4x3000k a 5x1750k ? Bylo by to regulovatelny od 50 do 80w s tim ze 4000k pujde pustit solo a ten zbytek taky . Bud pojede 13 cipu nebo 4000k samostatne ,nebo 3000k spolecne s 1750k . Vse od 50 do 80w . Dik za odpoved .
Foto pro predstavu, ten vykonna fotce neplati.

Vero29 gen7 C, je to tak?
To je asi moc požadavků najednou. Vzhledem k tomu, že se jedná o čipy z jiných sérií s jiným fosforem, asi bych se trochu bál paralelního zapojení, což nám trochu zužuje výběr.
Nejdřív to bude chtít rozmyslet napájecí proud. 1050mA ti dává maximální výkon 70W, 1400mA odpovídá 96W.
Pro 1400mA by se to dalo vymyslet
2x HLG-185H-C1400 pro 4x4000K (dvě série po dvou)
2x HLG-185H-C1400 pro 4x3000K (dvě série po dvou)
1x HLG-480H-C1400 pro 5x1750K (jedna série po pěti)

Pro 1050ma by byla varianta
1x HLG-320H-C1050 nebo 2x HLG-120H-C1050 pro 4000K
1x HLG-320H-C1050 nebo 2x HLG-120H-C1050 pro 3000K
1x HLG-240H-C1050 a 1x HLG-120H-C1050 pro 1750K
Dají se použít i ELG drivery.

Regulaci a/nebo vypínače si připojíš potom dle potřeby. Dá se ovládat více driverů jedním potem nebo vypínačem.
Bitir
Jj vero 29 generace7 . Ja si to necham skladat od nejmenovane firmy , jen sem se chtel poptat a zistit par info. Muze byt klidne tech 96w ,zreguluju to podle potreby.
Dodavatel psal ze by pouzil 5xdriver mean wea. Ale nepsal typ. Kazdopadne pouziju 1400ma na 96w s regulaci . Takze prvni varianta. Diky moc za radu.
awedawe
zdravim pratele muzu se zeptat muzete mi doporucit nekoho kdo se venuje staveni svetel atd? budu mit netradicni pozadavky takze jasna vyzva, tez bych si koupil panel od jedne nejmenovane firmy, jenze ja nejak nemuzu pochopit jak my majitel muze rict ze na techto vlnovych delkach nezalezi viz far red, uvb atd...to je jedna vec s majitelem sem se bavil na CF 2016 a bavily jsme se o jednom vertikalnim systemu a tyto cisla se normos prezentuji ze pod vero udelam 1,7 coz neni pravda diky plose, to bych si pak mohl psat kde si co si , ale to sem odbocil. chtel bych udelat doplnkove svitilny 1000hps a prave potrebuji far red, uvb takove lampicky .
Bitir
Alesh. Jeste poprosim , nevis z hlavy lm/w u vera 29 C 1750k ? Nejak to hledam na a nepobiram ty udaje , 1750k sviti mene nez 2700k? V tom svetle co planuju nebude decor jako doplnek spektra ,tak potrebuju aby to svitilo intenzivne. Jeste sem konzultoval s vyrobcem vyradit 1750k ,dat jen 2700 vsude + cerveny diody od nejakyho ceskyho vyrobce. Nevim co bude lepsi pouzit ,ale vic me laka vero 7g. C 1750K .
Diky za odpoved , vazim si tve pomoci. ;)
alesh
citace:
Původní příspěvek od Bitir
Alesh. Jeste poprosim , nevis z hlavy lm/w u vera 29 C 1750k ? Nejak to hledam na a nepobiram ty udaje , 1750k sviti mene nez 2700k? V tom svetle co planuju nebude decor jako doplnek spektra ,tak potrebuju aby to svitilo intenzivne. Jeste sem konzultoval s vyrobcem vyradit 1750k ,dat jen 2700 vsude + cerveny diody od nejakyho ceskyho vyrobce. Nevim co bude lepsi pouzit ,ale vic me laka vero 7g. C 1750K .
Diky za odpoved , vazim si tve pomoci. ;)

Po stopádesátýsedmý - lumeny nejsou vhodná jednotka pro botanické účely.

a.
Bitir
Ok, diky .
awedawe
alesh ty bys nevedel o nekom kdo by postavil specifickou svitilnu doplnkovou
Bitir
Pokad myslis nejaky cerveny diody ,tak z toho ti panel postavi i ledideal. Pokud k dosvicovani nejaky cob tak Frynk , ledideal a alucraft ti postavi panel .
alesh
citace:
Původní příspěvek od awedawe
alesh ty bys nevedel o nekom kdo by postavil specifickou svitilnu doplnkovou

Sem tam nějakou lampu smontuju, ale tohle nezní jako dobrej job. Pořádný UVB diody asi ani neseženeš (a nikdo zatím spolehlivě neprokázal, že mají nějaký vliv) a far red (pokud to nemáš na rychlý probliknutí po vypnutí světel) je spíš na škodu než k užitku.

a.
awedawe
aha dobre jaktoze na skodu??? sam sem videl ze treba pod lec ty modely rostou lip a taky je v nich vic ucinych latek. dik za objasneni
alesh
citace:
Původní příspěvek od awedawe
aha dobre jaktoze na skodu??? sam sem videl ze treba pod lec ty modely rostou lip a taky je v nich vic ucinych latek. dik za objasneni

Kytky se za 730nm světlem strašně táhnou, skoro až moc.
Zlepšený profil u LEC (porovnáváme se sodíkem?) bych svedl na větší obsah modrý složky (ale té maji "bílé" LED taky dost) a nižší teplotu na povrchu listů.

a.
alesh
Nějak jsem se překlikl. Prosím smazat, pokud je to možné.
awedawe
ok diky za vysvetleni ..takze myslis ze bude lepsi zustat u hps a poridit si ten 1000w 400v at to jede co to da nebo ty ledky, ja v cr nejak nemuzu najit vyrobce na ktereho je spoleh pze jak sem psal vyse nejmenovana firma se mi nelibi ze se prezentuji vysledky z vertical grow, jinak co sem koukal ty vero to je asi spica ted aktualne...potrebuju vysvit 2x2 metry
odo
Dnes som spustil svetlo s COB Vero Gen 7 na minimálny výkon a som si všimol, že jeden z 3 cipov, čo mám v sérii je pravdepodobne vadný. Nesvieti v strede niekoľko radov segmentov. Čo s tým? Stretol sa s tým niekto? Nedokážem posúdiť, že či to je takto odzačiatku, keď som to zapájal, lebo pri vyššom výkone som do toho nepozeral. Dá sa niečo takéto reklamovať?
Fruddy
odo

odešel, resp. část, co máš k tomu za driver?
awedawe
btw s tou far red nedalo by se pouzit treba v pulce kvetu?? pze ona ma ucinek pak je i vic thc..jinak sry ze pisu sem ja o problematice led moc nic nevim nejsem tech typ pres tyto veci tak me kdyztak nekamenujte diky
Bitir
Odo, pokud sis to nechal stavet ,tak mas nejakou zaruku a reklamovat to jde pokud je seriozni obchodnik.
spachal
>odo: pravdepodobne mechanicke poskozeni pri montazi, pripadne to mozna vypada na poskozeni vysokou teplotou, neni ve smeru poskozeni pod COB nejaka spatna dosedova plocha na chladic nebo chybejici termopasta? Reklamovat a pokud neni mozne, proste vymenit za novy :]
odo
Fruddy, Spachal - diky! COB sedia perfektne na prebrúsenom povrch chladiča. Sú v sérii zapojené 3 ks 30E10KOD7 na HLG 185H-C1400B s aktívnym chladením 2 ventilátormi na robustnom Al chladiči 77x2,5x11 cm cca 2,5 kg, s aplikovanou pastou. Povrchová teplota v strede čipu meraná bezkontaktným teplomerom prekvapivých 51,2 st pri plnej palbe, žeby slabý prestup tepla z COB na chladič???? Maximálna povrchovú teplotu chladiča, meraná bezkontaktným teplomerom priemer nameraný na 10 miestach 26C Pájkované regulovanou mikropájkou po pripevnení čipu na vodivom podklade 4 skrutkami každé COB. Mal som názor v PM, že to mohol odpáliť statický náraz pri pájkovaní. Okrem toho je v napájaní aplikovaná bezpečnostná tepelná poistka, ktorá v prípade zlyhania ventilátorov vypína napájanie pri 80 st C Teoreticky, ak sa na takúto teplotu tá poistka zahreje a vypne, tak už podľa mňa bude COB dávno v nebi. . Myslím, že to odišlo za jazdy počas 12 týždňov, lebo po montáži by som si to bol asi všimol, keby to takto svietilo. Reklamovať to samozrejme budem, aj keď moc neverím, že to má zmysel. Neviete mi niekto povedať, že tá max teplota uvedená v datasheetoch sa akým spůsobom a kde testuje??? Meral som teplotu povrchu COB v profi lampe. Tam som nameral výše 90 st.C v strede COB !!! po odstránení objektívu, takže, keď to je zakryté objektívom, tak to bude ešte horúcejšie, to ale nedokážem overiť.
Bitir
Jestli nemas optiku, neni mozny ze ti na to kapla voda ? Prece jen je to otevreny a nachylnejsi nez s cockou.
alesh
To by nejspíš neměl být problém, stejně jako ESD (poškození statickou elektřinou) nebo vysoká teplota.

Nejpravděpodobnější mi přijde mechanický poškození.

a.
Bitir
Zdravim ve spolek, chci si zkusit postavit nejakej panel , procitam si alucraft , maj tam hgl240h c1050, 1750 . ,a 2100 myslim ze vse je na 3 cipy ,
Treba pri 1750a udavaji ze bude spotreba 194w
A u 2100, 240w . Otazka zni kdyz na to napoji. 2 cipy ,tak budou mit spotrebu 97w pri 1750 a 120w pri 2100 ? Vse by bylo vero 29 gen7 tada C

A dalsi otazka zni. Je nejaka tabulka , jakej ma ten cip max vykon pri jakym proudu? Nejak me nejde do hlavy proc na alucraft pisou da se pouzit na 3 cipy a spotreba bude 194w . Nemuzu na to napojit 4 cipy na 60w a celkovou spotrebu 240w ? Nebo proc nemuzou jet pri hgl240h c1750 ty cipy na 240w ? Je to obsahla otazka , ale snad me nekdo poradi . Mam z toho uz nervy a sere me ze tomu nerozumim.
Edit , to co udava alucraft je pro cip ve verzi D ? Pokud bych pouzil verzi C tak bych se dostal i na tech 120w na cip ? Diky moc za odpovedi . :)
alesh
citace:
Původní příspěvek od Bitir
Zdravim ve spolek, chci si zkusit postavit nejakej panel , procitam si alucraft , maj tam hgl240h c1050, 1750 . ,a 2100 myslim ze vse je na 3 cipy ,
Treba pri 1750a udavaji ze bude spotreba 194w
A u 2100, 240w . Otazka zni kdyz na to napoji. 2 cipy ,tak budou mit spotrebu 97w pri 1750 a 120w pri 2100 ? Vse by bylo vero 29 gen7 tada C

A dalsi otazka zni. Je nejaka tabulka , jakej ma ten cip max vykon pri jakym proudu? Nejak me nejde do hlavy proc na alucraft pisou da se pouzit na 3 cipy a spotreba bude 194w . Nemuzu na to napojit 4 cipy na 60w a celkovou spotrebu 240w ? Nebo proc nemuzou jet pri hgl240h c1750 ty cipy na 240w ? Je to obsahla otazka , ale snad me nekdo poradi . Mam z toho uz nervy a sere me ze tomu nerozumim.
Edit , to co udava alucraft je pro cip ve verzi D ? Pokud bych pouzil verzi C tak bych se dostal i na tech 120w na cip ? Diky moc za odpovedi . :)

Prostudovat datasheety jak driveru, tak LED.
Driver má nějaký rozsah napětí, při kterém je schopný protlačit obvodem daný proud (třeba těch 1050, 1400, ... mA). Takový Vero29-C potřebuje typicky (viz datasheet) 66,9V, aby jím protýkalo 1050 mA. Tyhle napětí se sčítají, pokud máš LED zapojený v sérii. No a tohle napětí musí být v rozsahu daného driveru.
Př. HLG-240H-C1050 má ten rozsah 119-238V, tzn. jde na něj napojit 2x (133,8V) až 3x (200,7V) Vero29-C.
HLG-240H-C1750 - 71-143V - 2x Vero29-C (samotný by tam nejelo)
HLG-240H-C2100 - 59-119V - 1x Vero29-C
Výkon jednoduše spočítáš jako součin napětí a proudu.
1050mA: 66,9V*1,05A ~ 70,2W
1400mA: 68,3V*1,4A ~ 95,6W
...

a.
Bitir
Takze cip podle datasheetu ma dany ze na 1.05ma jede na 66.9 a na 1.4ma jede na 68.3V ? Ty pocty uz zacinam chapat .
Takze se podivam na datasheet kolik potrebuje prudu a podle poctu cipu a danyho vykonu zvolim driver , nebo naopak ?
Pokud dobre chapu, tak u verze c u driveru s vetsim proudem klesa rozsah ,ale zveda se vykon jednoho cipu ?
Ja bych to rad studoval, ale ty cisla mi nic nerikaji , teda az do ted. Takze jeste jednou, podle datasheetu se podivam jakej proud chce danej cip bud C nebo D , soucet prudu musi byt v rozsahu driveru a podle toho pak muzu volit pocet cipu a driveru . Slo mi o to abych treba nemel zbytecne moc driveru kdyz by to slo plesknout na jeden .
Rada C ma stejny napeti jestli je to 1750 nebo 5000k ?
Bitir
Ja mam nejakou tabulku od bridgelux na vero29 g7 tak v tom jeste trochu bloudim , ale jsem zas o krok bliz tomu porozumet. Porad me nejde do hlavy ten proud . . Kdyz u verze 1750k je proud 1140 , tak na jakej driver to napojim ? 1.05ma ?
alesh
Proud tam můžeš pustit jaký chceš - za předpokladu, že to uchladíš a zůstaneš pod maximem (3420mA pro verzi C). Vyšší proud = vyšší teplota, vyšší výkon a nižší účinnost.

a.
Bitir
Me prave nejde do hkavy kde zistim kolik V potrebuje ten cip pri danym proudu. Kdyz pri 1400 ma tech 68.3 jak zistim kolik ma pri 2100 kdyz v te tabulce o tom neni zminka . tohle je prave posledni vec ktere moc nerozumim. :(
Edit. Prave v te tabulve verze D zacina na 1050 ,ale verze c na 855 a pokraczje to dal , proto jsem zmatenej. U verze D tomu rozumim .
alesh
citace:
Původní příspěvek od Bitir
Me prave nejde do hkavy kde zistim kolik V potrebuje ten cip pri danym proudu. Kdyz pri 1400 ma tech 68.3 jak zistim kolik ma pri 2100 kdyz v te tabulce o tom neni zminka . tohle je prave posledni vec ktere moc nerozumim. :(

To zjistíš z grafů, který jsou v data sheetu. Nebo taky Bridgelux Product Simulator.

a.
Bitir
A to uz je na me moc slozity tak na zacatek, zatim si vystacim stim ze vim kolik v to na pri proudu 1050 a 1400ma . z toho si podle datasheetu na driveru spocitam kolik cipu na jakej muzu dat .
sem nasel na datasheetu graf , ale nemaj tam desetinny carky. Proto se ptam ;) .
Ale tohle vse mi zatim staci , nekde si napisu ty dve cisla a neco vymyslim. Diky.
Edit. Kdyz se mi podle napeti vejde treba 8 cipu D na driver HLG-240H-C1050A ale presahuje to max dany W pojede to max na tech 240w . Jde to pouzit, nebo tam musim dat 6 cipu abych se vesel do 240w?
Nejak nechapu jak je zapojeny vero spider kdyz je 8 cipu napojenych na HLG-240H-C1050A a vykon max 388w . Pokud se na to nekdo dival ,tak budu rad za vysvetleni :)
Edit, sorry ,dival sem se na spatny napeti.
Takze mam vychazet z udaju mw kde pisou treba u hlg120c1050 (74-148v) a max 150w ? Tohle je udaj ze kteryho to mam pocitat ?
Bitir
Ha, uz to chapu. Takze 2x hlg185 c 1400 pouziju 4x vero29 7g rady c treba 3500k s vykonem kolem 360w
A hgl 120c 1050ma pouziju 2x vero C 1750k s vykonem cca 140w ? Je tak ?
Zmatly me udaje u hlg120 c1050. Dival sem se na rozmezi napeti u 500ma .
Aleshi, super . Diky moc za rady , doma si sestavim tabulku kolik jakej cip potrebuje V pri jakym driveru ,u driveru to stejny a pak uz jen kombinovat. Ted ze me spadl vsechen stres, od vcerejska sem skoro nespal a pocital V ,W a drivery, cipy vykony :D .
iNside
Čau nějakou tu dobu už přemýšlím nad tím že bych si složil něco co by mělo momentálně uplatnení v mikrogrowu ale časem by to bylo eventuelně možný použít i v nečem krapet větším takže sem uvažoval nad dvěmi vero29 chipy (1× 2700k a 1× 5000K) které bych chtěl napájet nějakým tlumitelným meanwell zdrojem pro možnost sražení výkonu právě proto aby bylo možné to nacpat do mikroprostor, ale vzhledem k tomu že s tímhle zas tak extra zkušenosti nemám tak se chci radši zeptat a to hned několik věci - jak znatelný rozdíl je mezi C a D verzí vero29, jaký zdroj vybrat (moje představa je že by to celé jelo na 100-150W) a jestli stačí obyč hliníkovej chladič nebo něco víc tomu uspůsobené případně co :D
alesh
citace:
Původní příspěvek od iNside
Čau nějakou tu dobu už přemýšlím nad tím že bych si složil něco co by mělo momentálně uplatnení v mikrogrowu ale časem by to bylo eventuelně možný použít i v nečem krapet větším takže sem uvažoval nad dvěmi vero29 chipy (1× 2700k a 1× 5000K) které bych chtěl napájet nějakým tlumitelným meanwell zdrojem pro možnost sražení výkonu právě proto aby bylo možné to nacpat do mikroprostor, ale vzhledem k tomu že s tímhle zas tak extra zkušenosti nemám tak se chci radši zeptat a to hned několik věci - jak znatelný rozdíl je mezi C a D verzí vero29, jaký zdroj vybrat (moje představa je že by to celé jelo na 100-150W) a jestli stačí obyč hliníkovej chladič nebo něco víc tomu uspůsobené případně co :D

Osobně bych to nekombinoval a narval tam jen 3000K/90CRI. Rozdíl mezi C verzi vs B a D je poměrně znatelný, záleží ale za kolik jsi to schopný sehnat. Podle toho, kolik do toho pustíš, C verze poskytne přibližně o 10-15% víc světla při stejným příkonu.
2x C můžeš napájet HLG-120H-C1050 nebo ELG-150-C1050 na těch cca 150W
2x D ELG-150-C1750 - asi 140W; nebo paralelně třeba ELG-150-42 nebo HLG-150H-42
Co je "obyč hliníkovej chladič" bohužel nevím.

a.
Bitir
Zdar ve spolek, jdna technicka.
Kdyz budu mit na stmivatelnym zdroji mw hlg185 h-C 1400ma
Dva cipy vero29 7g (C) max o vykonu 96w .kazdej.
Driver jede od 700 do 1400ma , tak na minimalni vykon "pokud dobre pocitam" tam bude cca 46w na jeden cip ?
Dival sem se na graf vera C ,ale nemaj tam desetinny carky tak odhaden pri 700 nebo 750ma jede cip na cca 46 az 49 W ? Diky moc za vyjadreni :).
L1st3r
Nejsem elektrikář, ale pises to v podstatě správně, jen s tím ze tam není jednotka V ale mA.
Bitir
Dik za upozorneni, opraveno ;) .
kousn
Citizen clu048 1212 80 a 90 cri :) DIY jak hovado :D

Edit: Pod každým cipem je termoclanek pro regulaci otacek ventilátorů.
Vedeni utp kabelem,ovládání arduinem,
Bohužel jde připojit jen jedna fotka k příspěvku a nechci to tu spamovat okny navíc, kdyby to někoho zajímalo hodim sem display s teplotami
FrYnK
Moje novinka

Více..... ZDE
Bitir
Ted na to cumim, podle toho co ctu k tomu dostanu navod jak kluci ve skodovce :D . Ne sranda , mas to vymakany ,ale zajimalo by me bližší seznameni s tim prepinanim, urcite to ma neco do sebe ,ale je treba aby se stim clovek naucil. Myslim si ze kdyby to bylo polopaticky vysvetleny tady ve vlaknu ,tak to pomuze nejen me . Dejme tomu 8 cipu 600w bude to nejak popsany kterej knoflik je na jakou kombinaci a jakej vykon ?
Jinak gratuluju ,bude to pouzitelny pro velkej okruh groweru ;).
FrYnK
Samozrejmne ke kazdýmu svetlu dostanes popis jak to zapojit... tim ze kadzy svetlo bude trosku jiny a bude mit i jinej počet spinacu tak nejde udelat nejakej obecnej popis.


jen pro predstavu nahodim obrazek kde jsem to narychlo popsal pro jednoho klienta...
awedawe
wauu tak od tebe to svetlo chci fakt super prace je videt zes na tom zamakal ...btw slo by postavit neco na takovou linearni matkarnu?
Petr meopta
Zdravím ,zdejší členy.
Už delší dobu sleduji toto téma a chtěl bych přispět pár informací k tomuto tématu.
Pracuji ve firmě Meopta a zabýváme se výrobou optiky pro optomechanické a optoelektronické aplikace.http://www.meopta.com/cz/
Pěstuji indoor pár let (šalvěj lékařskou).
Chtěl bych jen reagovat na pana Frynka ,kde píše hlouposti o" optice" co používá ve své aplikaci s čipy Vero 29.
Žádná optika na světě ani Carl Zeis světlo nelomí rovnoměrně,vždy jsou ztráty.Klasické skleněné čočky=nevím co si představujete pod názvém klasické,ale mi vyrábíme "tz.klasické pravě se skla které je smíchano s příměsemi(podle aplikace)"
Takže právě "klasické sklo" je nejlepší na propustnost světla.
Kvalitní optika v žádném případě nesoustředí světelný tok(fotony) do středu (to dělají čínské optiky,kde používají nekvalitní příměsi a především technologie výroby).
Kde se nepoužívá žádná optika ,tam je nejlepší přenos bez ztráty.
Naše optické výrobky mají různou "propustnost světla" u těch aplikací,kde potřebujete co nejmenší ztrátu jsme se dostali na 97,6% propustnosti.Jen pro zajímavost (optiky co lomí světlo do jiných tvaru a od čínských výrobců mají podle naších měření propustnost 75-85%).
Navíc u optik do čtverce sice rozprostřete světlo do boxu,ale je tam obrovská ztráta(asi 25%).Tyto optiky se většinou vyrábí v Číně.
My tyto optiky vyrábíme taky se ztrátou kolem 12%,ale cena této optiky se pohybuje kolem 30.00 Eur(záleží na průměru).
Určitě v aplikacích kde potřebujete co nejlepší propustnost světla ,tak nedávat optiku a pokud chcete vyrábět světla,tak optiku používat kvalitní a né od Čínských výrobcu!
alesh
citace:
Původní příspěvek od Petr meopta
Zdravím ,zdejší členy.
Už delší dobu sleduji toto téma a chtěl bych přispět pár informací k tomuto tématu.
Pracuji ve firmě Meopta a zabýváme se výrobou optiky pro optomechanické a optoelektronické aplikace.http://www.meopta.com/cz/
Pěstuji indoor pár let (šalvěj lékařskou).
Chtěl bych jen reagovat na pana Frynka ,kde píše hlouposti o" optice" co používá ve své aplikaci s čipy Vero 29.
Žádná optika na světě ani Carl Zeis světlo nelomí rovnoměrně,vždy jsou ztráty.Klasické skleněné čočky=nevím co si představujete pod názvém klasické,ale mi vyrábíme "tz.klasické pravě se skla které je smíchano s příměsemi(podle aplikace)"
Takže právě "klasické sklo" je nejlepší na propustnost světla.
Kvalitní optika v žádném případě nesoustředí světelný tok(fotony) do středu (to dělají čínské optiky,kde používají nekvalitní příměsi a především technologie výroby).
Kde se nepoužívá žádná optika ,tam je nejlepší přenos bez ztráty.
Naše optické výrobky mají různou "propustnost světla" u těch aplikací,kde potřebujete co nejmenší ztrátu jsme se dostali na 97,6% propustnosti.Jen pro zajímavost (optiky co lomí světlo do jiných tvaru a od čínských výrobců mají podle naších měření propustnost 75-85%).
Navíc u optik do čtverce sice rozprostřete světlo do boxu,ale je tam obrovská ztráta(asi 25%).Tyto optiky se většinou vyrábí v Číně.
My tyto optiky vyrábíme taky se ztrátou kolem 12%,ale cena této optiky se pohybuje kolem 30.00 Eur(záleží na průměru).
Určitě v aplikacích kde potřebujete co nejlepší propustnost světla ,tak nedávat optiku a pokud chcete vyrábět světla,tak optiku používat kvalitní a né od Čínských výrobcu!

Bohužel pro vás je konkurence zřejmě dál a vyrábí čočky tohoto typu (batwing pattern, rovnoměrné osvětlení plochy) se ztrátou kolem 6-7% za poloviční cenu (Ledil Stella-VSM). Čočky Khatod, které používá frynk by měly být účinností na podobné úrovni.

a.
Petr meopta
alesh, není to pravda.Jak Italove tak Fini se nedostávají na takovou úroveň jako my.Uvádějí zkreslená data a to díky měřícím přístrojům ,které jsou kalibrovány pro asijský trh.Na naších přístrojích ledil měl o 13% menší propustnost l.světla než uvádějí v datasheetu.
Pokud používá ve světlech Italskou firmu Khatot ,tak silikonové komponenty jsou dovážený s Číny a Italové to jen montují.
Žádný silikon není lepší než sklo.Musím tě zklamat,to co píšou výrobci v optoelektronice se liší od zkutečnosti.
Pokud nevěříte ,pošlete optiky k nám a změříme vám propustnost světla. testingmethods@meopta.com
Patříme mezi tři nejlepší výrobce optiky na světě a to si můžeš najít v každém odborném časopise.Takže s Italama ani s Ledil nás vůbec nemůžeš srovnávat.Navíc Italové nemají ani vlastní výrobu čoček.
Petr meopta
Navíc nikdy nemůže být intenzita osvětlení stejná,když vzdálenost od "optiky" je různá.Pokud někdo tvrdí opak ,tak je buď hlupák nebo lhář.Proto u HPS je lepší rozprostření světla díky stínidlu,které ovšem musí být kvalitní a i tak intenzita klesá(odrazivost není nikdy 100% a musíte přičíst vzdálenost výbojky ke stínidlu).
alesh
citace:
Původní příspěvek od Petr meopta
alesh, není to pravda.Jak Italove tak Fini se nedostávají na takovou úroveň jako my.Uvádějí zkreslená data a to díky měřícím přístrojům ,které jsou kalibrovány pro asijský trh.Na naších přístrojích ledil měl o 13% menší propustnost l.světla než uvádějí v datasheetu.
Pokud používá ve světlech Italskou firmu Khatot ,tak silikonové komponenty jsou dovážený s Číny a Italové to jen montují.
Žádný silikon není lepší než sklo.Musím tě zklamat,to co píšou výrobci v optoelektronice se liší od zkutečnosti.
Pokud nevěříte ,pošlete optiky k nám a změříme vám propustnost světla. testingmethods@meopta.com
Patříme mezi tři nejlepší výrobce optiky na světě a to si můžeš najít v každém odborném časopise.Takže s Italama ani s Ledil nás vůbec nemůžeš srovnávat.Navíc Italové nemají ani vlastní výrobu čoček.

Jen jsem trochu prudil, myslím, že všichni rádi uslyší pár slov od profesionála.
Takže tvrdíš, že oba výrobci lžou? Existují pro tohle tvrzení i jiné zdroje než ty?
Kalibrace pro asijský trh? To mají v Asii jiné světlo?

Měření u vás: co měříte a čím? Co by to stálo? Co všechno jste schopni změřit?

a.
alesh
citace:
Původní příspěvek od Petr meopta
Navíc nikdy nemůže být intenzita osvětlení stejná,když vzdálenost od "optiky" je různá.Pokud někdo tvrdí opak ,tak je buď hlupák nebo lhář.

To tady snad nikdo netvrdí. Nebo ano?

a.
FrYnK
Pouzivam komponenty ktere nabizi trh, jsou dostupne a cenove alespon trosku prijatelne. Pokud nabidnete kvalitnejsi reseni za stejne penize rad zvazim zmenu optiky.. momentalne na trhu moc optik co maji takovouto charakteristiku neni. Mimo jine pokud by propustnost byla jen 75% tak pokud se nepletu zbylych 25 % zareni by se promenilo v teplo a to pri vykonu 200w na cip by znamenalo znacne zahrivani az roztaveni optiky.. nic takovyho se nedeje...

To ze idealni situace je svetlo bez pouziti optiky je jasne dana vec... stejne jako to ze pak nejde udelat takhle maly vykony kompaktni svetlo s co nejrovnomernejsi distribuci svetla.. vse ma sve pro a proti...
Bitir
Cus chalani, kazdej resi jestli zvolit optiku nebo ne a kazdej tvrdi ze bez optiky je to lepsi , vetsina ji stejne pouziva ,ruzne meri na vetsine mistech v boxu ,ale jeste sem nenasel mereni bez optiky ,v kvalitnim boxu .
Frynk, pokud se ti nekde vali fotka s takovym merenim ,byl bych ti do smrti vdecnej za zverejneni.
Je mi jasny ze je to zavadejici a nebude to duveryhodny mereni kvuli kontrukci panelu ,ale jen pro zajimavost by me a verim ze i hodne zdejsich clenu uvitalo nejaky udaje. Jen pro zajimavost jaka je ztrata smetla po boku boxu oproti stredu bez optiky.
To co zverejnil ledideal je k nicemu kdyz nepouzil kvalitna odrazovej material a sundal optiku , pak je jasny ze intenzita je mizerna. Ale pokud se krizi treba 10 cipu bez optiky na panelu 80x80 ,mohlo by to byt docela zajimavy.
Predem dekuju za vsechny reakce .
FrYnK
Az bude cas tak zkusim něco poměřit...

ono to není uplne tak jednoduchy... clovek si musí nejdriv urcit jakou chce intenzitu svetla na dopadajici plochu... pak jakej vykon do cipu chce pustit a podle toho zvolit odpovídající množství a rozestupy pro jednotlivý COB a vysku nad plochou
Bitir
Prave ze neni , ale jako priklad by to byl dobrej ,aspon pro inspiraci. Ono se bez vselijakych metru blbe meri a vymysli rozestupy. Predpokladam ze bez optiky je ztrata svetla treba co 10cm od cipu mensi ? Ja si nedovedu predstavit jaky hodnoty sou pod jednim cipem bez optiky v boxu 40x40cm po cele plose. Z tohoto by se da se rict dalo vychazet . Predpokladam ze 1 cip C pustenej na cca 50w je schopnej nasvitit 40cm pri 20cm nad kytkama ,otazka je jaky je cislo na metru oproti cipu s cockou 80° pri vysce 40cm. Porad pevne verim ze se tyto cisla moc lisit nebudou.
Jediny co ja mam na mereni je moje ruka a kus papiru ,ale neodhadnu jak moc svetlo slabne .
Edit ,diky moc ta ochotu Frynku :)
beowulf666
Cus bitiiiire :))) hele ja jedu bez cocek celou dobu. Cree CXB 3590 3500K na 55W kazdej chipak. 20 cm je moc blizko. To uz se ti budou kroutit listy a neprinese to nic pozitivniho ... zkousel sem dokonce jedno kolo dat 15 cm jednu kytku ze sem ji podlozil a vsledek byly horsi palice nez kyti co byly od cipu dal. Po ruznych pokusech bych uz nesel ani nahodou pod 30 cm. Idelani se mi zda v tom kvetu prave tech 30. Je hodne otazka jak mas usporadane kytky pod svetlem. Zaklad uspoechu je púodle me mit co nejrovnomerneji vyskove udelane kytky. Nejake ztraty mas dicky u vseho. I to HPS jak tu bylo receno odrazem ze stinitka ztrati. Optika neco veme ale pomuze dostat svetlo rovnomerne po celem boxu za tu cenu a to i kdyz sou cipy dost u sebe. Bez cocek sice nemas ztraty ale zase potrebujes daleko vice chipu aby si pokryl prostor, aby si to nemel presviceny musis je tedy poustet na mene a tim padem ztratis zase penetraci dolu. Prijde me ze se bavite jesli je lepsi di dat 3 velky piva nebo 5 malych :)))
Bitir
No ja si chci konstruovat panel sam a lamu si hlavu nad optikou , v tom bych mel jasno jakou , ale nevim jestli ji tam dat nebo ne osviti mi to box 120 x120 kdyz bude svetlo 80x80 s 9 cipama na 50w ? Bez cocky , 3 cipy ve trech radach 40cm od sebe.
Idealni by bylo 4x4 ,ale to je moc cipu pustenych na malo a to se mi nelibi. Podle me je ideal od 40 do 70w
beowulf666
Videl sem tvuj navrh. KDyby to vsechno bylo stejny spektrum tzn kazdy cip napr 3500k prdel bych na optiku. ALe protoze tam mas vic tipu dal bych optiku abys to lepe rozprostrel.
beowulf666
Ale to at se vyjadri nekdo povolanejsi :)))) byt tebou koupim hotove svetlo a mas klid ... se zarukou atd ...
Bitir
Asi mas pravdu , ten panel na navrhu ,na ten si netroufnu , mel sem namysli nejakej 4cip s tim ze bych pak neco jeste dodelal.
L1st3r
Mrkni co postavil Frynk a inspiruje se u něj, ma tam i zajímavý čočky. Do tech hranatých bych asi šel.
Bitir
Lister. To uz mam od vcerejska nastudovany :D .
Podobny cocky doporucuje i alesh. Konkretne ledil stella vsm.
Borci ,nic proti obchodnikum ,ale ted bych rekl ze frynk zavari pajku a ledideal krachne :D


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma