Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani III. - Klikni zde pro originální téma
FrYnK
s tímhle prakticky ve všech bodech souhlasim

citace:
Původní příspěvek od beowulf666
Cus bitiiiire :))) hele ja jedu bez cocek celou dobu. Cree CXB 3590 3500K na 55W kazdej chipak. 20 cm je moc blizko. To uz se ti budou kroutit listy a neprinese to nic pozitivniho ... zkousel sem dokonce jedno kolo dat 15 cm jednu kytku ze sem ji podlozil a vsledek byly horsi palice nez kyti co byly od cipu dal. Po ruznych pokusech bych uz nesel ani nahodou pod 30 cm. Idelani se mi zda v tom kvetu prave tech 30. Je hodne otazka jak mas usporadane kytky pod svetlem. Zaklad uspoechu je púodle me mit co nejrovnomerneji vyskove udelane kytky. Nejake ztraty mas dicky u vseho. I to HPS jak tu bylo receno odrazem ze stinitka ztrati. Optika neco veme ale pomuze dostat svetlo rovnomerne po celem boxu za tu cenu a to i kdyz sou cipy dost u sebe. Bez cocek sice nemas ztraty ale zase potrebujes daleko vice chipu aby si pokryl prostor, aby si to nemel presviceny musis je tedy poustet na mene a tim padem ztratis zase penetraci dolu. Prijde me ze se bavite jesli je lepsi di dat 3 velky piva nebo 5 malych :)))




Ledil Stela VSM jsem taky zkousel. Mam doma cca 30 kusu. Vyhoda je ze na Vero perfektne padnou a jsou celkove male, takze není potřeba s nima nic delat. Ja musim khatody upravovata davat na ne svůj drzak protože bych jich pak na ten rozmer chladice tolik nedostal.. nicmene podle mereni jsou Khatody v distribuci svetla lepsi, rovnomernejsi. Stela ma porad stredy mirne presviceny (ted porovnavam ty ctvercove)

Zatímco u ctvercovych optik staci aby svetlo bylo ve stanu cca 40cm nad vrcholky tak u optik kruhových s vyzařovacím uhlem 90° je potřeba vyska cca 80 cm...aby bylo svetlo rovnomerne rozprostreno. bavim se o stanu 120x120 cm ve kterem testuju....

Proto doporučuju ty kulaty 90° hlavne do mensich prostoru 60x60 80x80 nebo 100x100...pokud není problém vyska tak i 120x120 a nebo pro lidi který pestujou spis sativovejsi vysoky kytky kde ja zadany vetsi prosviceni do hloubky...

a ctvercovy do vetsich stanu 120x120 nebo 150x150 kde se pestuje spis na plochu.


Jina cesta nez pouzit optiku nebo roztahat diody pom celym boxu není...

Jelikoz u svetel co jsem delal dřív byl problém s tim jak to zabalit, poslat a i se s tim blbe manipulovalo ve stanu tak jsem se rozhodl jit cestou mensiho svetla, bohužel uskali toho je prave rozptyl svetla který se vyresil, ovšem za vyssi cenu kvůli drahym optikam..

Navíc jsem chtěl svetlo který muzu osadit vykonem od 200w do malych nebo strednich boxiku




spachal
Je to pouze muj, sublektivni, nazor, ale proc porad trvate na nejakych reflektorech nebo optikach? Uvedomte si, ze cokoliv nacpete mezi zdroj svetla a holky v boxu, nikdy neziskate vice svetla, ale pouze mene ..
Pripomina mi to dve situace, videl jsem napriklad 'bohateho fotografa' s Lkovym sklem, na kterem mel nasazeny 'UV filtr' za dve stovky. A rozmluvit si to nedal .. Plus jsem take nebyl schopny vysvetlit jednomu podvodnimu fotografovi, ze nasazenim cerveneho filtru si v podstate vzdy uskodi, nez pomuze.. Tohle je tak trochu podobna situace :]

Ale zpatky k tematu. Ty COB, co pouzivame, maji vyzarovaci uhel cca 120° a z podstaty konstrukce temer idealni rozlozeni intenzity na plochu. Pokud se to spoji s kvalitni odraznou folii na stenach, mate vyhrano a jako bonus osvetleni z hodne, hodne smeru, coz je take plus.
Pokud svetelny kuzel zuzite, stejne musite zvednout zase svetlo do vysky, jinak proste horni patro spalite. A se vzdalenosti klesa kvadraticky intenzita, takze ta spodni patra stejne moc dobre neprosvitite...

Jak rikam, nikomu svuj nazor nenutim, ale zkuste se nad tim zamyslet. Stoji to penize navic, snizi to intenzitu osvitu, zhorsi se chlazeni .. nechte si to projit hlavou :]
FrYnK
Jo mas pravdu. V mym pripade jde hlavne o rozlozeni svetla ze zdroje umistenyho ve stredu boxu. Něco na způsob HPS výbojky a stínítka. A důvod proc jsem udelal svetlo takhle maly jsem popsal o příspěvek vys.

Co mam zkušenost tak at mas diody po celmy boxu nebo mas jednu hps ve stredu stanu tak hloubka prosviceni zavisi vždy hlavne na hustote porostu... pokud mas hustej porost tak je uplne jedno jaky svetlo a jak rozmisteny v boxu ho mas... stejne budou dobry jen horni hlavy...

Pokud mas zase kytky volně a mají kolem sebe prostor tak i se zdrojem z jednoho mista je prosvitis do hloubky.

Další věci je to jak a kolik odrazenecho svetla nebo svetla z jinych uhlu dokaze kytka vyuzit...

Je dobře znamo ze kytka nataci list do nejidealnejsi polohy ke zdroji svetla...pokud možno tak aby na nej svetlo dopadalo co nejkolmeji..takze list se stejne natoci k nejsilnějšímu zdroji svetla. svetlo prichazejici z jiného zdroje z boku ma uz pak ostry uhel a tim i klesne intenzita osvitu..(Stejne tak jako je to s pouzitim pojezdu... myslenka byla dobra, ale každý kdo ho pouzival tak mu pojezd jezdi sem a tam a ikdyz kytky prosvitil z hodne stran a uhlu tak výsledek byl vždy horsi nez bez pojezdu. Kytky totiž nestacili natáčet listy za pojezdem a tudíž nedokazali vstřebat tolik energie jak když měli list idealne natoceny na stacionarni zdroj svetla..)..nehlede na to ze jak uz si napsal pokud mas kvalitni odrazovou folii na stene tak i od svetla kde se pouzije led optika tak se odrazi dost svetla od sten do spodnich pater. On nakonec takovy rozdil mezi pouzitim optik s umistenim svetla na stred a pouzitim diod bez optik a rozmistenim po celem boxu nebude...

To co je neoddiskutovatelna pravda je to ze přes optiku se vždy něco malo ztrati...

A pokud se necham inspirovat přírodou tak tam zadne odrazove folie nejsou a zdroj svetla je taky bodovy. Akorát ma tu vyhodu ze svým pohybem kytky prosviti z vice ohlu a stran.

ad vyzarovaci uhel 120° u COB...

To je si psano ale realita je takova ze skutecnej vyzařovací uhel je 180°

120° se uvadi jako uhel kde intenzita neklesa pod 50% intenzity primo pod LEDkou... svetlo s ostrejsim uhlem uz pak cestuje značnou vzdalenost ke kytkam a tim ztraci i na intenzite... optiky se pouzivaji i proto, aby toto svetlo usmernili do mist kam ho potrebujeme a zkratili vzdalenost k rostlinam.... proto byt s optikou samozrejmne nejaka energie ubyde tak ve vysledka intenzita osvetleni na plochu muze byt vyssi diky svetlu které by se bez optiky rozptýlilo doprostoru. navíc tim ze v danem miste bude intenzita vyssi pronike svetlo hloubeji...

v kazdem pripade celkova dodana energie bude s pouziti optik vždy nižší....jde jen o to jestli rostlina svetlo dopadajici z vice uhlu dokaze lepe vyuzit nez svetlo dopadaji primo idealne na listy....

dobry testem by byl kde by byly pouzity 4 diody rozlozene rovnomerne po boxu a box kde by byly 4 diody uprostřed boxu a byla pouzita optika
alesh
citace:
Původní příspěvek od FrYnK

Jina cesta nez pouzit optiku nebo roztahat diody pom celym boxu není...

Jelikoz u svetel co jsem delal dřív byl problém s tim jak to zabalit, poslat a i se s tim blbe manipulovalo ve stanu tak jsem se rozhodl jit cestou mensiho svetla, bohužel uskali toho je prave rozptyl svetla který se vyresil, ovšem za vyssi cenu kvůli drahym optikam..

Navíc jsem chtěl svetlo který muzu osadit vykonem od 200w do malych nebo strednich boxiku


Naprostý souhlas, došel jsem k totožným závěrům. Nebo nezávislý světla jen s jedním COB.

a.
Bitir
Spachal, at je pravda jedno nebo druhy , vec se ma tak ze pokud pouzijes optiku ,tak muzes narvat min cipu a pustit do nich vic . Hele vsichni uz jeli velky svetla s optkou i bez optiky ,ale jeste sem se nesetkal s panelem kterej pousti na cip 200w. I kdyz brutalne pada efektivnost ,tak vzheledem k tomu ze svetlo vychazi z jednoho mista ,tak se to kytkam muze libit vic , dlouho sem nad tim premyslel a podle me je to tak lepsi volba , beru to tak ze bych mel pustenych 16 cipu bez optiky na cca 37w . Tak tech 37w mi v podstate intenzivne osviti malou plochu . A kytka da se rict tezi jen z tech 37w ,protoze jinej zdroj svetla je ji u prdele. "Laicky receno" kdezto u panelu ale frynk jedes z jednoho mista 600w a ta kytka v podstate tezi z 600w misto 37. Mozna je to blbost ,ale myslim si to.
Frynkovi fandim :)
vyTretHi
poradite ktore svetlo bude lepšie , ak si mám vybrat tak medzi ktorým ?
https://www.aliexpress.com/item/201...9d-43a390df0de0

https://www.aliexpress.com/item/120...000023.9.vw4ofl

https://www.aliexpress.com/item/UFO...9d-43a390df0de0
vyTretHi
este https://www.aliexpress.com/item/Ful...9d-43a390df0de0

ktoré znich bude lepsie nechcem totiz nic co by spomalilo rust nebo kvet a na druhou stranu nic co žere watty jak žehlička
spachal
>Bitir: bez urazky, ale v podstate nerozumim temer nicemu, co jsi psal :] Mozna jsem to nepochopil jen ja, ale zkus to nejak polopaticteji rozvest.
Kvalitni COB se pouzivaji proto, ze je zde vysoka ucinnost. Obvykle se pouziva wattaz okolo 50W, coz je takovy fajn pomer mezi naklady na hw a mnozstvim produkovaneho svetla. Cim se do COB pusti vice proudu, tim se sice (nelinearne) zvysi intenzita svetla, ale vyrazne se zvysuje teplota, tudiz i nutnost chlazeni, snizuje se ucinnost a zivotnost.
Pokud stavim svetlo, navrhnu si jej tak, aby rovnomerne osvetlilo cely box, bez nutnosti optiky.

>vyTretHi : Pokud to chces na koreneni rizku, asi je vcelku jedno, jaky z nich. Pokud jako hlavni svetlo do growboxu, radeji se poohledni po necem lepsim.
Pripadne si postav svetlo, napr. VERO29 COB + zdroj MW LPC-60-1750 + chladic ('pocitackovy' na chlazeni CPU s ventilatorem + 12V zdroj, pripadne kus zebrovaneho hliniku jako pasivni chladic). Dostanes se na podobne penize a vysledek bude hodne rozdilny. Plus ta uvadena svetla se hodi asi tak akorat na nejake mikropesty, tak do 0.2m^2 plochy, ale to i to mnou navrzene reseni :]
Napis, na jaky box to chces pouzit, pak Ti lide tady poradi lepe.
FrYnK
> spachal

Sam pouzivam svetla bez optiky a roztahany po celym pestebnim prostoru...a myslim ze pokud si stavi clovek svetlo doma sam a che to mit i co nejjednodusi tak je tahle cesta nejlepší. Hodne dulezity je pak hlidat si velikost kytek a taky vysku svetla nad roostlinama. U tehlech svetel kde se pouzivaji cipy bez optiky na nižší vykony totiž kazdej centimetr znamena vyraznou zmenu intenzity dopadajícího svetla.

U svetla kde jsou cipy u sebe a pouzije se optika tolik nekolisa intenzita vuci vzdalenosti. Tim padem ikdyz pak rostliny nejsou prosviceny z tolika uhlu a stran tak jsou zase silneji prosviceny zezhora.

Je to proste vždy pro a proti.. kazde ma svoje klady a zapory a vhodnost pouziti jednoho nebo druhého zalezi vždy jen na konkretnim pouziti...

PS: 50W na cip je uz u dnesnich COB plytvani penezi....myslim ze 80-100w na čip už je úplně v pohodě.

Vem si takovy Vero29 C 250W nebo Citizen CLU058 max výkon 368 w !!! šolichat je jen na 50W je uplně škoda...

Samozřejmně pokud člověk bazíruje na max. učinnosti, minimálním emisích tepla a třeba i pasivním chlazením tak to jinak než cestou vysokých nákladů a hodně čipů nejde.
Bitir
Spachal. Nevim jak to mam rozvest, jen sem proste nevidel ledky ktery jedou z 1 mista 600w tudis i intenzivneji nez 16 cipu pustenych na 37w . Podle me se to kytkam libit muze , protoze ja treba pestuju tak ,ze sklizim cca 20cm prosvicene plochy a snazim se co nejvic zaplnit prostor ,takze v mym prilade bych rad zkusil i tento panel a verim ze se to kytkam bude libit vic nez co jedu ted, protoze jakmile nasadim optiku , tak i pri vysce 50cm mam presvicenej stred stanu a kraje stradaji .
Vsichni tady resi optiku a jeste nikdo neukazal zadny rozdily , pokud pestujes , mas ledky ,umis si to postavit ,tak proc neudelas test, jeden stan optika a druhej bez o stejne watazi. ?
Edit, nevim kolik w bys poustek do cipu bez cocky , ja to bral pri 37w ,vyska kolem 20cm . Mam na mysli ze pokud budou cipy od sebe 30cm tak ty v prostred asi tezko zasviti do kraje a krajni zas do stredu.
No to je jedno jak sem psal, mozna je to blbost ,ale nejvic zalezi na genetice a umu growera , rozdil s optikou ,nebo bez bude podle me minimalni a podle toho taky prizpusobuju styl pestovani. Vecnej spor tohle a nikdo jeste neukazal co je lepsi.
LinChi
Dobrý den .. Opět se zapojím nachvíli do diskuze s dotazem :) dala by se ta čtvercová optika nasadit na Vero 29 ( 242W ) přeci jen ta kulatá dělá kolečko a ta čtvercová vypadá líp pro muj box 120*120 i když mám na to v podstatě malou wattáž.. tak nějakej Solidní Sog bych s tím udělat mohl ne ? ale nebudeme řešit styl pěstu a světlo mě ted zajímá jestli by to šlo přidělat na Vero 29 a zadli by se dala nějak koupit optika zvlášt jen a pouze bez světla :) děkuji za info :) jinak tohle téma je asi hodně aktualní...:)
fikus37
Musel jsem to editovat,jinač bych dostal BAN.
Už jsem nechtěl tady v tomto vláknu nikdy psát,ale pokud máte všech pět po hromadě,tak si musíte sami udělat obrázek o tom jestli je lepší optika nebo né,dále ,že čipy je lepší pouštět na menší výkon(právě kvůli efektivitě a že je naprosto zbytečné svítit 600W Verem29,když můžete svítit stejnou wattaží HPS.LED má největší význam právě v úspoře el.energie.
Carlos dal tady výrobcům světel svoje vlákno,tak proč se to nedodržuje a musíme tady čist P.R kecy prodejce osvětlení,které jsou uplně mimo mísu!!!!:mad: :mad: :mad:
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Musel jsem to editovat,jinač bych dostal BAN.
Už jsem nechtěl tady v tomto vláknu nikdy psát,ale pokud máte všech pět po hromadě,tak si musíte sami udělat obrázek o tom jestli je lepší optika nebo né,dále ,že čipy je lepší pouštět na menší výkon(právě kvůli efektivitě a že je naprosto zbytečné svítit 600W Verem29,když můžete svítit stejnou wattaží HPS.LED má největší význam právě v úspoře el.energie.
Carlos dal tady výrobcům světel svoje vlákno,tak proč se to nedodržuje a musíme tady čist P.R kecy prodejce osvětlení,které jsou uplně mimo mísu!!!!:mad: :mad: :mad:



Nic proti tobe....ikdyz vlastne jo... jedinej kdo je mimo misu ses ty....

Skoda ze si to teda musel editovat. Rad bych si precet tvoje technicky namitky.

Pokud myslis ze u led jde jen o usporu energie tak by bylo fakt asi lepsi uz nic neprispivat..

Pokud myslis zee 600w led je jako poridit 600hps tak nema cenu cokoliv dal s tebou resit..napadlo te treba ze ta 600w verze je do boxu 150x150 jako nahrada za 1000w hps? Ze do 120x120 staci 400w ?

Libi se mi jak si tady do kazdyho a v kazdym druhym prispevku hustil ze Ledideal je nejlepsi a ted tady meles tyhle kecy o P.R

Mam normalne placenej inzerat a zde uz se bavime jen o technickych vecech...zatim co jediny co si napsal ty je rejpani do lidi....
DrGrinspoon
Zdravím páni,
čoskoro by som mal mať k dispozícii nasledovné komponenty:
1x HLG-480H-C1400
2x HLG-185H-C1400
5x Vero 29 C seria 7 36V 3000K
4x Vero 29 C seria 7 36V 4000K

Potreboval by som poradiť s výberom vhodného chladenia, prípadne vhodnú reguláciu - v lete by šiel panel na nižší výkon (50W/čip) v zime by som to chcel prepínať na 100W na čip.

Inak všimol som si, že niektorí groweri tu majú DIY led svetlá v pekných krytoch - viete mi poradiť kto by mi vedel pomôcť s kostrou a krytom?

ďakujem
vyTretHi
spachal : na rozmery boxu 40x40x80 možná 40x40x60 .. ak správne mislím Sog je jsou zakrstnutý kytky v malych kvetinacich s nizkym rastom , chcem to na furt , hlavne cenovo levne , zložit to neviem , taktiež nemam toho kdo by mi to zložil , ak sa nenabidne niekdo odsud s G, chcem to hlavne univerzálne ciže kvet aj rast , cenovo na jeden čip mi to vyšlo kolem 1800 kč i s práci a poštou nechci do toho dát víc ako 70 eur . najde sa tu niekdo komu se dá verit a zloží to za ty prachy trebars i podomácky hlavne ať to fachčí
vyTretHi
tiež moc nechápu výške svetla a intezite pri tychto čipoch , predstavujem si to normalka zavesím a jedu , pretože nechávat zbytečnych 30 cm nad vrcholky priestoru sa mi zdá dost na pomeri .
fikus37
Frynku, jsi mimo mísu a to pořádně. Samozřejmě, že nebudeš tady psát, že si to udělal špatně. Jsi prodejce co chce svůj produkt prodat,tak se budeš hádat do nemoty.
150x150 stim světlem. Tak teď jsi to zabil úplně. Pripominas mi čínské prodejce. Pokud budeš potřebovat osvitit prostor 150x150 tak se zdrojem světla s bodů o rozměrech 40x40 osvitis efektivně tak 110x110. To nemá cenu se stebou o tom bavit. Dál si tady dělej reklamu, ale lituji ty kluky co ti na to skočí.
Já už jedu pod Verem 6 kolo, tak asi něco o tom budu vědět. Ty jen hazis čísla, co si každý může najít na netu.
Světlo co jsi vytvořil je velmi dobré, ale bohužel nedomyslene.
Pokud jsi chtěl osvitit plochu 150x150 tak bys čipy musel více roztáhnout do stran.
Nemá cenu tady něco postovat, proste kdo tomu trochu rozumí, tak si udělá obrázek sám a pro ty druhé jsi tady ty.
Sbohem!!!
REDD
héééj fikus ty jsi kus.....šesté kolo to jsi bůh....ale zrovna jak říkáš těch druhých, sedících mimo mísu .....Frynku bojuj a nenech se rozptylovat
S Pánem Bohem :-)
Bitir
Hele, oboji ma neco do sebe , ja ted jedu vero spider 380w a mam to 45 cm nad kytkama a vubec si nestezuju. Hlavne nemuzu porovnat bez cocek ,protoze konstrukcne to na to neni delany , ale budu delat upgrade , dam tam jeste jeden panel do toho stredu , takze bude 12 cipu pustenych celkem na 380w bez optiky a budu porovnavat.
Takze obiji ma neco do sebe.
Panel od frynka plne chapu , je malej , jde stim manipulovat , posles to v pohode postou . Zavesis to 40cm nad kytky a dej se vule bozi. Bohuzel ten kdo si nedokaze poskladat panel sam ma tu nevyhodu ze pri panelu bez optiky se 400w tak aby to bylo efektivni bohuzel nesezenu do 20 tisic.
Pokud tomu panelu prizpusobim podminky pestovani , tak ma potencial.
Jednou se tady omyva ze kytka ma omezenej prijem svetla a muzu na to palit vic uplne zbytecne , tak proc bych nemohl palit malym 400 watovym panelem ze 40cm kdyz tak jedu i vero? Prece reflektor ledil taky neco ubere, obyc optika taky . A optika co ma frynk pokreje celej box byt treba jeden cip. Pokud jedu s verem 40cm nad kytkama ,proc by frynkuv panel nenohl v klidu svitit 40cm do stran ? Tohle bych chtel vysvetlit ? Jeste to nimdo nevyzkousel a uz to hazete do kopriv. Ja si to kazdopadne kupuju a sem zvedavej jak si bude darit v jednom systemu proti veru spider 380w. Osobne si myslm ze rozdil bude minimalni. Good luck a nehadejte se !!! Nejsme prece decka , kdo chce at to koupi ,kdo nechce at si postavi neco jinyho.
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Frynku, jsi mimo mísu a to pořádně. Samozřejmě, že nebudeš tady psát, že si to udělal špatně. Jsi prodejce co chce svůj produkt prodat,tak se budeš hádat do nemoty.
150x150 stim světlem. Tak teď jsi to zabil úplně. Pripominas mi čínské prodejce. Pokud budeš potřebovat osvitit prostor 150x150 tak se zdrojem světla s bodů o rozměrech 40x40 osvitis efektivně tak 110x110. To nemá cenu se stebou o tom bavit. Dál si tady dělej reklamu, ale lituji ty kluky co ti na to skočí.
Já už jedu pod Verem 6 kolo, tak asi něco o tom budu vědět. Ty jen hazis čísla, co si každý může najít na netu.
Světlo co jsi vytvořil je velmi dobré, ale bohužel nedomyslene.
Pokud jsi chtěl osvitit plochu 150x150 tak bys čipy musel více roztáhnout do stran.
Nemá cenu tady něco postovat, proste kdo tomu trochu rozumí, tak si udělá obrázek sám a pro ty druhé jsi tady ty.
Sbohem!!!


Tvl pri nedeli hodne dobrej joke. Si me pobavil. Dekuju.

1000w hps taky osviti plochu 150x150 z jednoho bodu.

Pokud mas kvalitni optiku tak neni problem svetlo dostat i do rohu. A 600w svetlo s Vero C je do 150x150 dostacujici...

Muzes nejak objasnit jak si prisel na ty cisla 110x110?

Ty si nekdy zkousel a meril optiky ktery pouzivam ja?

A jaky hazim ja cisla vycteny z netu?

Co jsem na svetle udelal spatne? Napsal jsem vyhody i nevyhody. Rad se poucim porad mi prosim.
Bitir
Frynk. Nejlepe podle davu udelas kdyz to budes prodavat za polovicni cenu .
vyTretHi
https://www.aliexpress.com/store/pr...0612.0.0.s7zyPJ co mislite na toto ?????????
Bitir
Napis nekomu z vyrobcu. Ledideal stavi i jednocipy.
Frynk dela panely a alucraft ma panel 2x 4x 8x a 16 vero 29. A postavi ti co si namyslis.
Good luck a vyser se na to cos postnul.
vyTretHi
dik , stalo se
luubaan
Souhlasím s bitir nemá cenu to kupovat
johhnyB
Nazdar Citizen ma seriu COB specialne pre pestovanie
http://www.tme.eu/en/Document/db68a...EF%BC%8F200.pdf

a taktiez je VERO29SE verzia, mierne lepsie parametre ako VERO29
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od johhnyB
Nazdar Citizen ma seriu COB specialne pre pestovanie
http://www.tme.eu/en/Document/db68a...EF%BC%8F200.pdf

a taktiez je VERO29SE verzia, mierne lepsie parametre ako VERO29



Krasny spektrum. mozna jen skoda ze je tam tolik modry...

Vero SE je v podstate totozny s obyc Verem rozdil je v tom ze SE se nemusi pajet, ale jen se do nej zastrkavaj draty... jinak hodnoty jsou téměř totozny...
alesh
citace:
Původní příspěvek od FrYnK



Krasny spektrum. mozna jen skoda ze je tam tolik modry...

Vero SE je v podstate totozny s obyc Verem rozdil je v tom ze SE se nemusi pajet, ale jen se do nej zastrkavaj draty... jinak hodnoty jsou téměř totozny...

Účinnost taky není zrovna závratná.

a.

edit: fikus, tvl, to jsou zase hovna...
beowulf666
Fikusi nedelej tu ze sebe hnupa a prispivej laskave az ti skoncej mesicky
spachal
>FrYnK: zdar, chapu to, pokud se maji svetla nabizet ku prodeji a neni moznost postavit kazdemu zakaznikovi svetlo na miru, pak ta optika je asi jedina cesta, jak na to. Je to opravdu 'neco za neco', svata pravda :]
A mas pravdu, ja porad ziju zpatecnicky, ono pri dnesni ucinnosti asi opravdu tech 50W je zbytecne malo, pokud se nehoni clovek za maximalni ucinnosti. Sice jsem porad zastancem toho, ze chip se musi uchladit pasivne i pri vypadku aktivniho chlazeni, takze cim vice nalozeno, tim je tohle komplikovanejsi, ale proc ne.
Ty moje cxa3070 jsem take nakonec orostoval na 2.4A a vsechno v pohode (ale ja mam 7kg chladic i s aktivnim chlazenim na kazde tri cxa :D ..)

>Bitir: 16xCOB@37W, pravidelne rozmistenych po plose, bude ve vysledku zcela jiste lepsi, nez centralnich 600W s optikama, v tomhle me opravdu nepresvedcis :))
Trochu .. jine to bude s naklady na cenu svetla, ale to je jina otazka :D

>DrGrinspoon: HLG-480H se stale spatne shani, ale snad uz budou brzy bezne skladem. A jen abys nebyl prekvapeny, Vero29 gen7 C neni na 36V .. to jen, abys to spatne nespocetl na potrebnou specifikaci driveru.
Ohladne chlazeni, muj nazor je ten, ze to dat na co nejvetsi kus hlinikoveho chladice, ktery je mozny (rozmerove, vahove a cenou). A na to, pro zlepseni zivotnosti a ucinnosti, jeste dat vetracky, vzdy nad COB.
Regulace je nejlepsi primo na driveru, pokud poridis B verzi, muzes cely driver bez problemu regulovat (odporem, napetim, pripadne pulzne, vse to zvlada).
Kryt svetla je horsi, bud pouzit nejake stare LEDkove svetlo jako host, vykuchat a osadit tim, co potrebujes, pripadne se dohodnout s kymkoliv, kdo ma ohybacku plechu.

>vyTretHi: do boxu 40x40cm, z meho pohledu uz spise kategorie mikropest, Ti bude stacit bud cca 50W kvalitni COB (tady se probira vetsinou VERO29, asi nejlepsi moznost v dnesni dobe), takze jeden chip s driverem a chladicem. Z meho pohledu je postaveni takoveho svetla docela trivialnost, ale pokud se Ti do toho z nejakeho duvodu nechce, domluv se bud s FrYnKem, nebo na ledideal. Jen pocitej s tim, ze za naklady to delat nebudou, takze to bude stat proste vice, nez DIY.
Pokud se Ti COB z nejakeho duvodu nelibi :], podivej se treba na tyhle dve svetla:
- mala varianta, bude to zrat tak cca 80W a rychle doruceni fedexem: https://www.aliexpress.com/item/-/32766215446.html
- vetsi varianta, bez rizika cla, posilano z CR/DE a neni to 'fialova diskoteka': http://www.ebay.com/itm/291832645332


No a par linku pro Ty, co je neznaji:
- vcelku fajn kalkulacka od Cree, vcetne ucinnosti: http://pct.cree.com/dt/index.html , nahore se prepnete Current Range na Coarse
- dalsi uzitecne udelatko pro ty, co nechteji v datasheetech odecitat grafy, naparovani MW zdroju na Cree, VERO, Citizen a Luminus COB: http://ledgardener.com/cob-led-driver-selection-tool/
- no a pokud by nekdo zatouzil po vetsim nakupu jeste levnejsich COB nez se daji sehnat v CR (mimochodem, zde prodavane velmi levne), zkuste si nahazet zbozi zde do kosiku a den pockat, budete mit jeste 5% slevu. A doprava je take do CR rozumna .. http://www.rapidled.com/cobs/
Bitir
Zdar ve spolek , mam vero 320w spider. Zajima me technicka. Je to na zdroji hlg 240h -c1050b na max t bezi na 388w . V pdostred sou 2x vero18 ,ale nepoznal sem jestli maj vlastni zdroj ,ale k veci, zajima me na kolk jede cip? Kdyz pri proudu jede 6x vero na 223w + vero 18 na kolk jede a na kolk ty cerveny diody? Sem zmatenej z toho zapojeni . Protoze kdyz jdu jen na rust se 6 cipama jede to na tech 223w myslim tak by me zajimalo jak je rozlozenych tech zbylych 165w ? Protoze kdyz ztlumuju driver 240h tak se stlmuji i ty vero18 . Chci si to upgradovat o dalsi 4 cipy do prostred a celkove na 450w.
spachal
HLG-240H-C1050B je 250W driver, nemuze 'bezet na 388W' :] .. Pokud te zajima wattaz, znasob si napeti a proud, pripadne to zmer multimetrem. Far red diody mivaji obvykle okolo 3W.

Pridej dalsi chladic, na nej 4x VERO29, seriove zapojeni a napajej to HLG-240H-C1400B, celkem 200W s moznosti regulace smerem dolu.
Bitir
Spachal, ty pocty sou mi prave jasny , jen nevim jak to je napojeny , sou tam nejaky lumotech jeste ,myslim 2x. Ale wattmert ukazuje 388w. Proto mi nejde do hlavy jak to jede kdyz to je na 240H -c1050. Jestli je to nejak posileny tim lumatech ? Tomu uz nerozumim , alesh mi vysvetlil jak se to pocita a zapojuje takze to uz zvladam . nevim jestli je vero18 dva cioy napojeny na ten samej driver , coz taky nechapu kdyz se jich na driver vejde jen 6 vero 29 D .
spachal
Nebylo by lepsi se zeptat primo vyrobce? :]
Bitir
Sem se ho ptal kdyz sem to kupoval a bylo mi receno ze jede na 37.2w . Coz odpovida pri zdroji hlg 240h -c 1050b . Takze nechapu kde mam ten zbytek wattu . Myslel sem spis jstli se na to nekdo nedival jak to je udelany. No nevadi , diky ;)
odo
johhnyB - Tie Citizeny budú asi ťažko zohnatelné...
beowulf666
Spachal: To be me zajimalo v cem ze presne to bude lepsi ta tvoje varianta 16 COB na tu plochu. Ja vyczazim z toho ze je nejake maximalni mnozstvi svetla ktere ty kytky vyuzijou a pak je kdyz je ho moc tak jim to skodi. Takze jakykoli zpusob jakym dostanes toto mnozstvi svetla v rozpeti MAX VYUZITELNE - MAX DOKUD NESKODI je ok. Frynkovo reseni nabizi polovicni mnozstvi cipu. V cem je tedy to tvoje reseni lepsi. Nehelde na to ze to frynkovo jde prave prepinat hezky a muzes treba jen pulkou cipu nejak pokryt hezky plochu. U tebe jak chces udelat aby si mel ruzne spektra a pokryly celou plochu ? A ta sklonovana ucinost porad ... ja bych se vyprd tady sklonovat nejaky procenta. At nekdo rekne jasne o kolik se to projevi na sklizni pre o tu jde hlavne.
beowulf666
Velka skoda ze se tu neudelalo aspon podle mne srozumitelne JASNO jak proste adekvatne uvadet nejak "kvalitu" svetla. Do dneska tu ctu ze tato jednotka neni vhodna pro ucely pestovani. A toto je zase toto. Pak sou tu akorat tyhle dohady a hadani se nad cisly a jejich ruznou interpretaci. Muze tu nekdo konecne ucelene tedy rict - CO U LED MERIT, JAK TO MERIT, JAK TY LED POROVNAVAT? A naopak rict ktere parametry priapdne jednotky veliciny sou irelevantni pro osvetleni za ucelem pestovani rosltin a proc ?
spachal
Porad nechapu, kde berete v mem pripade ty pocty COB :] .. Z meho soucasneho pohledu je idealni na prostor 1x1m^2 mit celkem 6x COB, po trech na jednom chladici (s aktivnim chlazenim), kazdy bar napajeny jednim HLG-240H-C1750B driverem. To je s regulaci cca 380W na metr^2, coz povazuji za optimum. Pripadne varianta se 4x COB na chladici, napajena HLG-185H-C1400B, levnejsi driver a o jeden COB navic, cena o neco vyssi, ale zase lepsi ucinnost.
Bez optik nebo reflektoru.

Zdroje svetla jsou rovnomerne rozdelene po plose, narozdil od ostatnich si myslim, ze neni treba ruzne mixovat teploty svetla, ze 3000K staci jak na rust, tak i na kvet. Ruzne 1750K nebo 730nm Oslony jsou jen 'pro dobry pocit', mozna neco na urode zlepsi, ale dle meho tak minimalne, ze neni nutne se tim zabyvat.

Ohledne toho, jak merit 'kvalitu a mnozstvi svetla', zacni treba studovat zde, Alesh to nepsal jen tak z legrace. Informace uz jsou sice pet let stare, ale princip plati porad: http://grower.cz/forum/showthread....&threadid=65230 , pak muzes plynule prejit na prispevky na RIU, chce to jen projevit trochu iniciativy a hledat :]
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od spachal


Zdroje svetla jsou rovnomerne rozdelene po plose, narozdil od ostatnich si myslim, ze neni treba ruzne mixovat teploty svetla, ze 3000K staci jak na rust, tak i na kvet. Ruzne 1750K nebo 730nm Oslony jsou jen 'pro dobry pocit', mozna neco na urode zlepsi, ale dle meho tak minimalne, ze neni nutne se tim zabyvat.




Tohle mi prijde trosku kratkozraky...

U led je preci obrovskou výhodou jeji spektrum...diky tomu muzeme pouzit ruzne led v ruznych fazich nebo k doladeni pozadovanyho spektra.

To ze 3000k lze pouzit pro celej cyklus je samozrejmne pravda, ale taky to ma svoje nevyhody...

Rust není tak kompaktni a po prepnuti se kytky dost tahnou za svetlem...

Proc pak tady vlastne resime led když pod sodíkem to jde taky dobře. Podle me proto, ze jsme perfekcionalisti a chceme doprat kytkam to nejlepší svetlo který jsme schopni dodat a ikdyz 1750k není nutnosti tak v ty naší skladacce se kurevsky hodi. Otázkou taky je, proc ji tam nedat když cenove to není az zas tak obrovsky rozdil, ale ve spektru to udela dost zmeny ?

Každý kdo se koukne na grafy tak mu musí byt jasny, ze prece každý COB v rozmezi 1750 - 6500k ma stenjne barvy, akorát v jinem pomeru... a pomer je prave to co resime...a jinak nez michanim ruznych COB nebo pridavanim samotnych vlnovych delek nejde.to nejde...

Ty mas ty 1750k vyzkouseny ? ze se tady o nich bavíš tak, ze je to jen pro "dobry pocit" ?
Die Antwoord
Zdravim, nedavno jsem tu zadal o radu ohledne led pasku jako hlavni osvetleni. Nestacil jsem reagovat na prispevky. Tak to tu davam znovu. cipy maji vykon 150lm/watt takze vykon jako soda. Jedna se o pasky LG 5152 current. Podle parametru by tomelo fungovat.
DrGrinspoon
DieAntwoord - a otázka znie?
beowulf666
Tak to se velice omlouvam ze sem to nenasel. Idealne z toho vytahnout to podstatne a dat do FAQ.
Pítr90
Zdravím, mám malý dotaz. Chápu dobře, že když je u zdroje ELG-150-C1750A Mean Well napsáno výstupní napětí 43-86v, tak to znamená, že je regulovatelný? A 2.otázka : použiji tento zdroj na dva Vero čipy, pustím ho na plno a získám světlo srovnatelné s 250 Hps, ale mnohem menší spotřebou? Je lepší jeden tento zdroj pro 2 čipy, nebo raději dva samostatné, třeba LPC-60-1750 Mean Well 60W 1750mA? Díky a pěstu zdar 😉
Bitir
Zatim v tom nejsem moc zbehlej , ale zalezi na tom jakej cip tam chces dat , vero C a D na jiny napeti pri stejnym proudu.
alesh
citace:
Původní příspěvek od Pítr90
Zdravím, mám malý dotaz. Chápu dobře, že když je u zdroje ELG-150-C1750A Mean Well napsáno výstupní napětí 43-86v, tak to znamená, že je regulovatelný? A 2.otázka : použiji tento zdroj na dva Vero čipy, pustím ho na plno a získám světlo srovnatelné s 250 Hps, ale mnohem menší spotřebou? Je lepší jeden tento zdroj pro 2 čipy, nebo raději dva samostatné, třeba LPC-60-1750 Mean Well 60W 1750mA? Díky a pěstu zdar 😉

To je rozsah výstupního napětí. V tomhle rozsahu dokáže ten zdroj dodávaných oněch 1750mA. ELG zdroje (verze A, B DA, Dx, D2 a BE) ale regulovatelný zrovna jsou (jen verze bez písmenka není!). Tohle písmenko určuje, jakým způsobem se ovládají (nás zajímají asi jen A - přímo na driveru; a B - stmívání 3v1).
Multičipů Vero29 je několik generací a poslední generace má tři verze, každou s jiným počtem čipů a jiným napětím. Verze C je nejvýkonnější.
Jestli jeden nebo dva zdroje je otázka. Obojí má své výhody a nevýhody, to si musíš rozmyslet sám.
LPC-60-1750 se nedá regulovat a k použítí s (všemi) Vero29 je nevhodné, kvůli příliš nízkému výstupnímu napětí.

a.
beowulf666
Ahoj alehsi. Procetl sem tvuj stary prispevek ohlende LED ktery mi tady postl hodny kolega. Chci se zeptat delal jsi sam nejake pokusy co se pomeru cervene a modre barvy a vliv tohoto pomeru na vzhled/strukturu kvetu? a k jakym si pripadne dospel poznatkum praktickym?
alesh
citace:
Původní příspěvek od beowulf666
Ahoj alehsi. Procetl sem tvuj stary prispevek ohlende LED ktery mi tady postl hodny kolega. Chci se zeptat delal jsi sam nejake pokusy co se pomeru cervene a modre barvy a vliv tohoto pomeru na vzhled/strukturu kvetu? a k jakym si pripadne dospel poznatkum praktickym?

Těžko dělat nějaký závěry. Na to by bylo potřeba víc postoru, světel a vzorků.
Základní poznatek je, že se opravdu každá odrůda chová jinak. Pár mých (nebo od známých) pozorování:
Velice je znát i malý množství far red (730+nm) - kytky se za ní "táhnou". Hodně modrý spektrum má opačný efekt, ale i trocha far red ho přebíjí.
Světlo s větším podílem červené (např. 3000K/90CRI vs 3000K/80CRI) produkuje - od oka - více biomasy a finálního produktu. Používám proto 90CRI LED. Mají ale také nějakou far red a některý divoký sativy by se pod tím mohly táhnout už moc.
Obzvlášť při vysoké intenzitě je třeba dávat pozor na hnojiva, jsou tam rozdíly oproti HPS (a tím pádem oproti doporučenému dávkování).
Použítí krátkýho osvětu far red světlem po vypnutí hlavního světla je opravdu schopné uspíšit dozrávání - nedokážu však říct, jestli se to vyplatí (výnos bude asi o něco redukován).

a.
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od alesh

Těžko dělat nějaký závěry. Na to by bylo potřeba víc postoru, světel a vzorků.
Základní poznatek je, že se opravdu každá odrůda chová jinak. Pár mých (nebo od známých) pozorování:
Velice je znát i malý množství far red (730+nm) - kytky se za ní "táhnou". Hodně modrý spektrum má opačný efekt, ale i trocha far red ho přebíjí.
Světlo s větším podílem červené (např. 3000K/90CRI vs 3000K/80CRI) produkuje - od oka - více biomasy a finálního produktu. Používám proto 90CRI LED. Mají ale také nějakou far red a některý divoký sativy by se pod tím mohly táhnout už moc.
Obzvlášť při vysoké intenzitě je třeba dávat pozor na hnojiva, jsou tam rozdíly oproti HPS (a tím pádem oproti doporučenému dávkování).
Použítí krátkýho osvětu far red světlem po vypnutí hlavního světla je opravdu schopné uspíšit dozrávání - nedokážu však říct, jestli se to vyplatí (výnos bude asi o něco redukován).

a.


Naprosto souhlasím...

květ pod 3000k je na výnos o trošku lepší než pod 3500k, ale dost odrud se pod tim po prepnuti hodne vytáhne... a to nebyli ani vyloženě sativy...

nechával jsem kytky po přepnutí pod 5000k prvních 14 dni a rozhodně mnohem méně vyjeli do výšky a i květ začal dřív...

z toho všeho vyplívá, že třeba pro indiky může být 3000k ideální na růst i květ...u hybridů spíš 3500k a na sativy to chce první 2-3 týdny květu určitě světlo s převahou modrý...

zkoušel jsem i růst v kombinaci 5000k + 1750k v poměru 1:1 a i tady se kytky táhli víc do výšky..

Nicméně jsem taky vypozoroval, že při svícení pouze 5000k na růst nejsou kytky tolik silný jako když se použije třeba 3500k na růst...

Každá barva světla má svoje výhody a nevýhody...proto si myslim, že to chce prostě světlo ve kterym je obsaženo víc barev a jdou vypínat a zapínat.. proto jsem třeba i já koncepčně postavil to světlo tak jak je..

Co se týka intenzity tak mi začíná vycházet PPFD v rozmezí 400 - 600 jako ideální... pří vyšších intenzitách už kytky ztrácí chlorofil bezohledu na EC (respektive nejde kytky udžet zelené aniž by se přehnojily) a palice nejsou tak dobry...intenzita kolem 1000 je naprosto zbytečné plýtvání (pak už se musí řešit další vlivy jako je vlhkjost, teplota a CO2)
metracek
citace:
Původní příspěvek od alesh

Obzvlášť při vysoké intenzitě je třeba dávat pozor na hnojiva, jsou tam rozdíly oproti HPS (a tím pádem oproti doporučenému dávkování).

a.


Dokazes tohle tvrzeni nejak podlozit/vysvetlit? Jak bychom pak museli upravovat hnojiva na intenzivnim slunci, podle tehle teze?
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od metracek


Dokazes tohle tvrzeni nejak podlozit/vysvetlit? Jak bychom pak museli upravovat hnojiva na intenzivnim slunci, podle tehle teze?



U tohodle může být zasadní rozdíl to, že hps vyzařuje i hodně infra red záření (teplo) a proto kytky odpařují rychleji vodu a tím pádem stačí menší koncentrace hnojiv, protože díky tomu proteče kytkou větší obejm zálivky než je tomu u kytek pod LED které v pdostatě zádně infra red záření neprodukují...tím pádem odpařují méně vody, tím pádem proteče kytkou méně zálivky a proto musí být koncentrovanější, aby se do kytky dostalo dost živin....

a slunce je tímto blíž HPS protože taky vyzařuje velké množství infra red záření...
metracek
citace:
Původní příspěvek od FrYnK



U tohodle může být zasadní rozdíl to, že hps vyzařuje i hodně infra red záření (teplo) a proto kytky odpařují rychleji vodu a tím pádem stačí menší koncentrace hnojiv, protože díky tomu proteče kytkou větší obejm zálivky než je tomu u kytek pod LED které v pdostatě zádně infra red záření neprodukují...tím pádem odpařují méně vody, tím pádem proteče kytkou méně zálivky a proto musí být koncentrovanější, aby se do kytky dostalo dost živin....

a slunce je tímto blíž HPS protože taky vyzařuje velké množství infra red záření...


Ano, takovou argumentaci pouzivaji i typci z jidb. Jen ty zminujes navic infra red, oni pocitaji automaticky nizsi vpd pod LEDkama. Pokud by to byla pravda, je potreba asi zminit ze je potreba upravit i frekvenci hnojeni. Protoze tam nemuzes v tom pripade lit vyssi koncetrace tak casto jak pod HPS/sluncem. Ale spis mi tahle argumentace prijde "naivni" (v zadnem negativnim smyslu, jen mi to neprijde dostatecne fundovane)
Myslel sem ze treba alesh prisel na to ze nejaky spektrum pod LEDkama dokaze zvednout natolik (prd tomu rozumim jestli je to mozne) ze zrychluje konkretni procesy v metabolismu, oproti HPS,. To by bylo zajimave.
beowulf666
Metracku zpracuj dostatecne fundovanou studii kterou podpor idelane diplomem v oboru aby to nepusobilo moc naivne ... nez to vzdas mozna ti dojde kam mirim :)
alesh
citace:
Původní příspěvek od metracek


Dokazes tohle tvrzeni nejak podlozit/vysvetlit? Jak bychom pak museli upravovat hnojiva na intenzivnim slunci, podle tehle teze?

Co je důvodem můžu jen hádat. Podle mě je to velký podíl modré v LED a prakticky nulový podíl IR. Co se týká venku, nevím.

a.
beowulf666
Aleshi a mas nejake prakticke zkusenosti s konkretne 1750K diodama ? Nejake zavery domenky postrehy cokoli o co se podelis :)
alesh
citace:
Původní příspěvek od beowulf666
Aleshi a mas nejake prakticke zkusenosti s konkretne 1750K diodama ? Nejake zavery domenky postrehy cokoli o co se podelis :)

Bohužel. Ještě jsem je ani neměl v ruce. Možná ti, co je sehnali úplně na začátku by mohli mít jedno kolo odjetý, ale ještě to asi bude chtít chvíli.

a.
tomas285
nazdar hosi, ctu tady prispevky uz dlouho, je tu toho jak nasranýho ale za to mnoho uzitecneho info :D, chtel bych se zeptat na nazor, vopred se ospravedlnuji, sem do tehle led problematiky celkem noob, za to ale vim o tehle technologii uz dost dlouho, je to pro mne hodne zajimave jakym smerem se to vyviji od 2014 az po posledni leta.
Spet k otazce, mam nejaky Artic alpine 64+ chladice, chtel bych na to hodit tepelny pojistky, mam vero 29 verzi 7 a chtel bych zapojit 10 na kvet 3000k a 5 na rust 5000k. Ucinnost u mne uz ani neni moc priorita, chtel bych z tech cipu vytahnout co nejvic. Problem sou drivery, nechci vyhodit majland za drivery, radeji bych sehnal neco spolehliveho za rozumnou cenu. Neporadili by ste mi prosim s tymhle buildem? Taky sem se chtel zeptat jestli je mozny sehnat nekde z eu, nejlepe cr ty pico ez mate molex y na zapojeni. Videl sem ze Fikus mel nejakej prispevek o nejakym buildu s napetovym napajenim (nevim jak se ta skrine presne menuje) ale vim ze tam mel nejaky ty jump drivery s regulaci a cele to bylo regulovatelne. Nevim jestli je to nejspravnejsi reseni ale pamatuji si ze to nevyslo zas tak moc. Chtel bych z toho vytahnout max ale nechtel bych aby ucinnost byla horsi jak pri mh a hps ( co se tak ci tak asi nestane) . Priznavam se ze nejsem nejakej znalec, proto by sem si od vas rad nechal poradit.
jak budete chtit detaily prostoru tak to vsechno uvedu ale nouzi o misto nejak nemam.
preji vam vsem peknej den a taky celej 4:20 tyden :D
alesh
citace:
Původní příspěvek od tomas285
nazdar hosi, ctu tady prispevky uz dlouho, je tu toho jak nasranýho ale za to mnoho uzitecneho info :D, chtel bych se zeptat na nazor, vopred se ospravedlnuji, sem do tehle led problematiky celkem noob, za to ale vim o tehle technologii uz dost dlouho, je to pro mne hodne zajimave jakym smerem se to vyviji od 2014 az po posledni leta.
Spet k otazce, mam nejaky Artic alpine 64+ chladice, chtel bych na to hodit tepelny pojistky, mam vero 29 verzi 7 a chtel bych zapojit 10 na kvet 3000k a 5 na rust 5000k. Ucinnost u mne uz ani neni moc priorita, chtel bych z tech cipu vytahnout co nejvic. Problem sou drivery, nechci vyhodit majland za drivery, radeji bych sehnal neco spolehliveho za rozumnou cenu. Neporadili by ste mi prosim s tymhle buildem? Taky sem se chtel zeptat jestli je mozny sehnat nekde z eu, nejlepe cr ty pico ez mate molex y na zapojeni. Videl sem ze Fikus mel nejakej prispevek o nejakym buildu s napetovym napajenim (nevim jak se ta skrine presne menuje) ale vim ze tam mel nejaky ty jump drivery s regulaci a cele to bylo regulovatelne. Nevim jestli je to nejspravnejsi reseni ale pamatuji si ze to nevyslo zas tak moc. Chtel bych z toho vytahnout max ale nechtel bych aby ucinnost byla horsi jak pri mh a hps ( co se tak ci tak asi nestane) . Priznavam se ze nejsem nejakej znalec, proto by sem si od vas rad nechal poradit.
jak budete chtit detaily prostoru tak to vsechno uvedu ale nouzi o misto nejak nemam.
preji vam vsem peknej den a taky celej 4:20 tyden :D

S poslední generací (Vero gen 7 / Citizen gen 6) by ses měl dostat na lepší čísla než MH/HPS snad i při (téměř) maximálním výkonu. Nemyslím si ale, že alpine 64+ by to snesl. Tam budeš muset pořídit lepší chlazení nebo se smířit s nižším příkonem.
Drivery bych bral od Meanwell - HLG nebo levnější ELG. Možností je spousta, záleží taky jestli chceš ke každýmu vlastní zdroj nebo mít míň větších...

a.
beowulf666
Mam jednu otazku este na vsechny kdo pod LED uz jedou chvili. Jak je to s LED a zkracenou dobou kvetu? Ja za 3 kola mel vse hotove v prumeru o 5 dni drive. Mate nekdo podbnou zkusenost a nazory cim to je ?
tomas285
citace:
Původní příspěvek od alesh

S poslední generací (Vero gen 7 / Citizen gen 6) by ses měl dostat na lepší čísla než MH/HPS snad i při (téměř) maximálním výkonu. Nemyslím si ale, že alpine 64+ by to snesl. Tam budeš muset pořídit lepší chlazení nebo se smířit s nižším příkonem.
Drivery bych bral od Meanwell - HLG nebo levnější ELG. Možností je spousta, záleží taky jestli chceš ke každýmu vlastní zdroj nebo mít míň větších...

a.

Diky Aleshi za odpoved, ty artic 64 + meji kapacitu 100w, ale nejsem si jist jestli by to to vero uchladilo kdybych do toho pustil 100W, chtel bych to udelat tak aby to vyslo cenove co nejlepe proto sem se zamyslel i nad tym resenim co kdysi spominal Fikus, to vyslo cenove celkem fajn ucinnost tam byla kolem 80% (fascinovalo me na tom ze to bylo cele regulovatelni jak napeti tak i palba) jenom nevim jestli by se to vyrovnalo standartni MH/HPS nebo i de ale verim ze pri takovem pokroku ano, predsa se to za ty leta vyvinulo . Avsak kdyby tam byl minimalni rozdil medzi tema ELG a tymhle resenim tak bych jednoznacne volil elg, jeste me napadli nejaky jiny asian branded zdroje jako treba pairui nebo neco podobnyho, kvalitniho a taky cenove dostupniho. Samo ze kdyby mam stratit 50% yieldu ktery by sem pri vetsi investici mohl mit tak bych se hadam nejak placnul kdyby to ale bylo zanedbatelny tak by mi to tak nevadilo. Aby to nevyznelo jako post nejakyho egoistickeho blba, jen aby ste vedeli, ja si velmi uvedomuju ze ten yield nezavisi jenom na svetlu ale na mnoha,mnoha inych faktorech :) :D
DrGrinspoon
citace:
Původní příspěvek od alesh

S poslední generací (Vero gen 7 / Citizen gen 6) by ses měl dostat na lepší čísla než MH/HPS snad i při (téměř) maximálním výkonu. Nemyslím si ale, že alpine 64+ by to snesl. Tam budeš muset pořídit lepší chlazení nebo se smířit s nižším příkonem.
Drivery bych bral od Meanwell - HLG nebo levnější ELG. Možností je spousta, záleží taky jestli chceš ke každýmu vlastní zdroj nebo mít míň větších...

a.


Aké chladenie by si doporučoval? :) V podstate riešim podobný problém, potrebujem uchladiť 9x VERO29 S7 38V (4x4000k a 5x5000k).
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od DrGrinspoon


Aké chladenie by si doporučoval? :) V podstate riešim podobný problém, potrebujem uchladiť 9x VERO29 S7 38V (4x4000k a 5x5000k).


a na kolik je budeš pouštět? Mě se celkem osvědčilo umístit poměrně obyčejné chladiče do hliníkového Učka, při rozumném rozmístění ti to poslouží velmi dobře i jako konstrukční prvek, zároveň to vychází cenově poměrně výhodně foto .

jinak z běžně dostupných v čr je dost dobrej tento z TMEčka, škoda že stojí skoro stejně jako čip.

dost dobrý výsledky jsou ještě s PIN heatsink ty se používají především pro pasviní chlazení, viděl jsem ale i aplikace kde na nich byl umístěný ventilátor (v tomto případě ale z chladiče teplý vzduch sál ven a nefoukal do něj). V čr jsem ho prodávat moc neviděl, ani jsem to nehledal, ale z Číny se dá koupit i s předvrtanýma dírama pro vero, blbý je že doprava vychází na stejnou cenu jako ten chladič, tede v případě že toho neobjednáš kontejner :-D kupoval jsem si vzorky a jeden chladič stál 9 dolarů + 9 pošta, pasivně jsem na něm pustil Vero gen 6 na 80w, a až tak moc mě to nepřesvědčilo...
FrYnK
PIN chladice jsou vyborny...ovsem kdo ceka ze pasivne uchladi 100w musi pocitat s poradnym kusem hliniku a teplotama okolo 50° a vic kor ve dny kdy bude i venku teplota kolem 30° chladit pasivne ma smysl pri vykonech okolo 50w na cip a vysoky ucinnosti...vyssi vykony rozhodne aktivne. At uz kvuli zivotnosti tak pro lepsi efektivitu..bohuzel jak pise fruddy..postovny je vysoky a po stovkach to niksmdo kupovat nebude..
Fruddy
Konfigurace svítidel by se dali shrnout na 4 možné a následně na jejich kombinace, na úvod mě napadá toto, následně bych to asi doplnil o znalosti a postřehy místních zasvěcených.

Pasivně chlazený velký množství čipů
výhody:
- kvalitní rozptyl světla
- vysoká efektivita
- tichost celého systému

nevýhody:
- vysoké pořizovací náklady
- vysoká váha
- složitější konstrukce (v případě že se jedná a jedno svítidlo tak je velmi obtížné s ním manipulovat, v případě že se jedná o několik malých svítidel tak je manipulace lehčí, ale posouvat v růstu každý týden 15 svítidel o 15cm není úplně nejkomfortnější.
- vysoké napětí ve vodičích (toto platí, když se používají zdroje o velkých výkonech a malých proudech, typicky propojení několik vero gen 7 C - puštěných třeba na 700ma dosáhnete napětí kolem 400 VDC, na to je potřeba naddimenzovat kabeláž, konektory, svorky...
- znatelnější morální opotřebení (chápejte tím, že když máte 15 LED čipů je pro vás finančně náročnější je za 5 let vyměnit za novější efektivnější než když jich máte 6 puštěné na vyšší výkon, zároveň je nutné ale dodat že tím že je máte puštěný na malý výkon tak je dosáhnuta vysoká efektivita kterou předčí LED čipy při nominálním výkonu třeba až za dva roky)


Pasivně chlazený menší množství čipů
výhody:
- Nižší pořizovací náklady (než u pasivně chlazeného většího množství LED čipů)
- Tichost systému
- Přijatelná manipulace a konstrukce (ze stropu visí chladiče a na tom jsou LED čipy)
nevýhody:
- horší rozptyl světla
- vysoká váha
- bídná dostupnost vhodných chladičů

aktivně chlazený větší množství čipů
výhody:
- relativně nízká hmotnost
- lze dosáhnout velmi zajímavých provozních teplot - > bude efektivnější
- poměrně lehká ale rozsáhlá konstrukce ( v případě spojení všech čipů do jednoho celku)
- nejvyšší efektivita, i když připočítáme spotřebu ventilátorů

nevýhody:
- vyšší pořizovací náklady
- opět problém z vysokým napětím
- mírná hlučnost systému
- existuje jistá možnost že odejde ventilátor na chladiči – to sem ještě neviděl, ale už se mi stalo že mi do větráčku spadl řetízek za který jsem měl chladič pověšený, toho jsem si všiml asi po dvou dnech – čip přežil, já se popálil :-D bohužel nemám naměřeno kolik na něm bylo stupňů…
- je nutný jeden napájecí zdroj navíc ( čím víc zdrojů se zapíná tím větší zátěž na jistič, startovací proudy u spínaných zdrojů jsou dost vysoké, při zatížené síti může vyhazovat jistič)

aktivně chlazený menší množství čipů
výhody:
- Nejnižší pořizovací náklady ze všech možností
- výborná manipulace
- Nízká váha
- Velmi dobrá efektivita
- Dají se koupit velmi povedené hotové kousky od místních členů
- Poměrně výhodný upgrade LED v budoucnu

nevýhody:
- horší rozptyl světla
- riziko ventilátorů
- napájecí zdroj navíc
- mírná hlučnost
DrGrinspoon
citace:
Původní příspěvek od Fruddy


a na kolik je budeš pouštět? Mě se celkem osvědčilo umístit poměrně obyčejné chladiče do hliníkového Učka, při rozumném rozmístění ti to poslouží velmi dobře i jako konstrukční prvek, zároveň to vychází cenově poměrně výhodně foto .


Tak ideálne by som chcel postaviť regulovateľné svetlo tak aby sa dalo svetlo pustiť na minimum a aj na maximum (leto/zima). Zvažujem práve aktívne chladenie - je potrebný 1chladič na 1 led čip?
Kvakos
citace:
Původní příspěvek od alesh

Použítí krátkýho osvětu far red světlem po vypnutí hlavního světla je opravdu schopné uspíšit dozrávání - nedokážu však říct, jestli se to vyplatí (výnos bude asi o něco redukován).

a.


Ahoj podle ceho soudis, ze bude vynos redukovan?

Moje zkusenost je takova, ze vynosy sou stejne a opravdu kosim driv o cca 5 dni.

Naopak mi prijde,ze palice sou hustejsi a pokud kytka dostane impuls jit spat, ma rostlina vic casu na tvorbu plodu.

Jen pro zajimavost

http://www.rollitup.org/t/dhp-prese...1#post-13459267

Suprovej side-by-side test 80cri vs 90 cri
alesh
citace:
Původní příspěvek od Kvakos


Ahoj podle ceho soudis, ze bude vynos redukovan?

Moje zkusenost je takova, ze vynosy sou stejne a opravdu kosim driv o cca 5 dni.

Naopak mi prijde,ze palice sou hustejsi a pokud kytka dostane impuls jit spat, ma rostlina vic casu na tvorbu plodu.

Jen pro zajimavost

http://www.rollitup.org/t/dhp-prese...1#post-13459267

Suprovej side-by-side test 80cri vs 90 cri

Ten thread znám. Abych řekl pravdu, už nic jinýho než 3000K/90CRI nepoužívám.

Ohledně far red je to dojem můj a několika známých, co to vyzkoušeli. Nedá se to označit za objektivní test. Ale i tak jsem nadšenej z toho, že to uspíší dozrávání. Pokud máš zkušenost, že výnos je cca stejný, o to líp. Třeba se k tomu taky dopracuju. Mimochodem - s jakou odrůdou?

a.
beowulf666
K tomu srovnani 80 CRI vs 90 CRI - jsem slepej nebo tam neni vysledna gramaz?
Bitir
Taky sleduju ,podle me bude davat vysledek az bude dosusena cast pod 80cri .
Uz to chvili sleduju a vypada to hodne zajimave.
Skoda jen ze to neni v jednom systemu .

Alesh, mas stim podobny zkusenosti jak na rolli?
beowulf666
No ja vim jak veliksot palic muze oci oklamat ... osobne neverim ze ze bude na vaze dramatickej rozdil ale sem zvedav :)
Bitir
Tak pokud 90cri urychli dobu kvetu ,tak se nemam o cem bavit a asi bude lepsi, snad nam k tomu neco rekne alesh.
Kvakos
citace:
Původní příspěvek od alesh

Ten thread znám. Abych řekl pravdu, už nic jinýho než 3000K/90CRI nepoužívám.

Ohledně far red je to dojem můj a několika známých, co to vyzkoušeli. Nedá se to označit za objektivní test. Ale i tak jsem nadšenej z toho, že to uspíší dozrávání. Pokud máš zkušenost, že výnos je cca stejný, o to líp. Třeba se k tomu taky dopracuju. Mimochodem - s jakou odrůdou?

a.


Nake rozdily oproti 3500k 90cri, ze pouzivas 3000k?

U mne se to taky neda oznacit za plne objektivni,neni to side by side.

odjel sem 11 genu v mixech, jeden mono....vsechno pres papirove zrani i info matkaru slo pod kosu driv. vsechno hyhridy 50/50 +-
RivieraKid
co byste doporučili jako nejvhodnější panel 50 - 100w. hledám něco mini. vyráběný sériove, ale klidně si i vyrobim pokud někdo poradí komponenty.. klidně do PM. díky
mastifuk
chci se zeptat co si myslíte o tomhle LED panelu z číny
https://www.aliexpress.com/item/1pc...93-1fe61d9bc3b0

píšou že používaj - New Epistar SMD5730 (nikde jsem se o nich nedočetl)

Dík za odpovědi..
TommyH
Napiš sem jak se ten panel naziva, ten link je moc dlouhý po kliknutí na něj tě to přesměrujezpatky na grower..
mastifuk
1pcs 300W 450W 600W 10Bands Full Spectrum Led grow lamp light Hydroponic Systems Best for Medicinal Plants growth flowering

tohle cele když dáš na aliexpress tak to vyjede jako jediný.. tak snad to najdeš :-)
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od mastifuk
chci se zeptat co si myslíte o tomhle LED panelu z číny
https://www.aliexpress.com/item/1pc...93-1fe61d9bc3b0

píšou že používaj - New Epistar SMD5730 (nikde jsem se o nich nedočetl)

Dík za odpovědi..



Na redkvicky dobry jinak k nicemu...

pokud ches mit trosku povedomi o LEDkach tak si projdi tady forum... dotazy tohodle typu se tady resej furt dokola.
RivieraKid
Nenašel jsem nic vhodného co požaduji, tak asi vytvořím něco jako "Hans Panel". Pomůžete někdo nadefinovat nějakou osvědčenou kombinaci LED tak do 50W? Kombinaci barev a typů LED, tak bych kupoval na jistotu.
jrx
vsetci co idu na LED su na COB LEDkach
a pustaju to na 1400mA
su stym dobre vysledky,
a uz ci cez 50w takze moc toho uz nenaspekulujeme s kombinciou kedze sme limitovany prikonom
moj nazor je este pridat modre + violet + cervene
treba to odskusat :)
odo
JRX - súhlasím. Pri 1050 mA to je ešte trochu efektívnejšie, ale potom to už chce viac ks drahých COB čipov
Som zvedavý na tunajšieho Led GURU ALESHA, či zotrie Tvoju konštrukciu v Tojom vlákne - ohľadom tých modrých doplnkov.
Osobne som za. Určite to testnem! Neveriaci a Chytráčekovia sa zase povezú! :-)
alpine
https://www.amazon.com/Morsen-Spect...ow%2Blight&th=1 Panove,vim ze zde jste odbornici na led svetla,tak bych mel dotaz,je neco vhodneho na prostor 120x120,vyska je neomezena.Zacina leto a ted mam pod 600w HPS uz 30stupnu. Ono tady ve statech se nechaji koupit dobry ledky,ale chtel bych to jen na leto a nedam 900$ za kvalitni ledky. Diky.
bukovjandavid
pišou že 334w nahradí 1800w HPS. :-)
alpine
Bylo by to paradni,ale nechce se mi tomu verit,preci jen je to Cina.
bukovjandavid
Never tomu je to kec, byl bys rad kdybys tou 1800w nahradil 300w Hps. Co toto https://www.amazon.com/CF-Grow-Dimm...DXN8KE2CNVYPJ9F

Pár jejich světel sem už v ruce měl a co uváděj je pravda.
L1st3r
To, ale aby tam dal aspoň dva ty panely a je na 6stovkach. Na tu fialovou sračku bych se vykašlal, max na růst dobrý, ne na květ. Mnohem levnější je si to postavit.
alpine
Kluci diky za rady,ta druha opravdu vypada mnohem lepsi,no ale asi bych tam opravdu musel dat dva panely a jak pise kolega,jsem na 600$. Asi budu muset nastudovat stavbu nejakeho panelu a co vlastne vsechno koupit,aby to k necemu bylo,ale jeste jednou diky za ochotu.At se dari.
RivieraKid
nezkoušel někdo nahradit sodík v podobném setupu pro v-scrog http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=6799 ?

z led pásků s cree led udělat 7-8 úhelník. pokud to bude na uzavřený tvar dalo by se to i dobře chladit ventilátorem nahoře. jde mi o to pokud rozložím světlo panelu takto do stran, zda to bude pro rostliny dostatečné.
Fruddy
Led pásek - spíš teda proudový LED pásek nevychází parametrické tak dobře, jediný místo kde se dá koupit rozumný proudový pásky je brněnský TRON. Vychází tam myslím kolem 500 bez daně, pokud mi je známo tak nedělají moc maloobchod tak kdyby si od nich neco chtěl vzít tak napiš, beru od nich pravidelně .-) při výběru LED pásku výřad z výběru napěťový pásky mají omezenou účinnost, a určitě nehledej ani na aukru, Aliexpress, vím o čem mluvím, měsíčně prodám asi 1200m pásků a sám je měl v boxu jedno kolo, a výsledek byl nic moc.
RivieraKid
tak myslel jsem i něco jako koupit na ali neco hotového nebo úzký plošnaky a osadit je cree ledkama. jde mi o to jestli to poroste když se světlo takto rozloží.

http://s.aliexpress.com/nUniIfe6
http://s.aliexpress.com/7Zjmqee2
mastifuk
Po precteni mnoha prispevku mam stejne otravny dotaz.. Chtel bych si koupit box 90x90 a chci se zeptat zda to zmaknou ledky od Vero g7 .. 3x 2700K (napajene 1x HLG-240H-C1750, popripadne me zajima zda to utahne) a 2x 5000K (napajeny 1x ELG-150-C1750A)

Dalsi dotaz zda pocitam dobre ze to bude mit maximalni odber 320W ?

A posledni .. kdyz se koupej k tomu ty chladice s vetrakem, tak kam se zapojujou.. zda musim mit dalsi nejaky zdroj nebo se to da nejak pripojit ke kazde diode ..

Predem diky za odpoved.
alpine
Tak ja asi zkusim toto:https://californialightworks.com/pr...larsystem-1100/
spachal
>mastifuk: zdar, driver HLG-240H-C1750 ma vystupni napeti 71-143V, takze pokud pouzijes treba VERO29gen7 D, pak bys nemel mit se tremi COB problem. To same bude v pripade ELG-150-C1750A, vystupni napeti 43-86V, bez problemu na dve "36V" COB.
Osobne si myslim, ze tech cca 330W na takovou plochu bude moc, porid si alespon drivery s regulaci, at to pripadne muzes trochu stahnout, hlavne v rustu.

"Pocitacove" vetracky maji vetsinou napeti 12V a vcelku maly odber, v jednotkach W. Takze staci koupit nejake 12V trafo a napajet z nej, pripadne nejake univerzalni s moznosti i nizsiho napeti, pokud nebude 12V nutnych a snizit si tim hlucnost.
Na driver k COB bych to osobne nepripojoval, i kdyz teoreticky ta moznost pri pouziti nejakeho step-down driveru v seriovem zapojeni je.
mastifuk
->spachal: hoj .. nevim jak poznam ze jsem si zvolil D ale predpokladam ze je to to Dčko tady (BXRC-50E10K1-D-74)..
dalsi vec .. jak poznam driver s regulaci .? Nekde jsem cetl ze tam jde taky o pismenko v nazvu .. (ELG-150-C1750A) to A na konci myslim .. jinak jak pises sam ze to ma nejaky rozsah ve Voltech, to neznamena ze je regulovatelny ?
a jinak jak rikas abych to mohl ztlumit v rustove fazi .. mam prave v planu ze pri rustu budu mit pustene pouze 2x 5000K.. '

diky za odpoved :-)
spachal
Ahoj, tohle je vcelku snadne .. Vykon ledek obecne se da regulovat bud proudem, nebo napetim, pripadne obojim :]. Pro nas je zajimavejsi regulace proudem a seriove zapojeni COB, takze zdroj poskytuje konstantni proud (pripadne tento proud jeste reguluje) a napeti si ledky vezmou podle toho, jake je zapotrebi (v rozmezi toho, co driver zvladne, samozrejme).

HLG-240H-C1750 je driver s 'prudovy zdroj', bud ma vystupni proud konstantni (pismenko A na konci oznaceni), nebo se proud da nastavit (pismenko B na konci). Regulovat se Bckove rady daji bud odporem (potenciometrem), pripadne nizkym napetim, nebo pulzne. Pro nas je zajimava hlavne ta regulace potenciometrem.

Co se tyce ruznych verzi VERO29gen7, nejlepsi je se podivat do datasheetu, je treba zde: https://goo.gl/gqP5Li . Od treti stranky jsou data, ktera se toho tykaji, jsou zde i uvadene udaje pri napeti 1800mA, coz je v podstate temer shodne s vystupem HLG-240H-C1750. Lidove receno, Bcko ma provozni napeti okolo 52V, Ccko 70V a Dcko 38V.
Uvedeny COB BXRC-50E10K1-D-74 ma 5000K a CRI80, pri 1800mA potrebuje napeti okolo 38.2V, takze uvedeny zdroj bez problemu tri COB 'utahne'.

Pokud mas 5000K pouze na rust, osobne bych se na to vyprdnul a radeji si postavil svetlo na 3000K CRI90 s regulovatelnym zdrojem, pod timto svetlem to poroste take velmi slusne.
Osobne bych radeji volil kombinaci 4x BXRC-30G10K0-C-7X (C verze, 3000K, CRI90) a jeden HLG-320H-C1050B na rust i kvet, v rustu snizit vykon. Popremyslej o tom :]
alesh
citace:
Původní příspěvek od spachal

Pokud mas 5000K pouze na rust, osobne bych se na to vyprdnul a radeji si postavil svetlo na 3000K CRI90 s regulovatelnym zdrojem, pod timto svetlem to poroste take velmi slusne.
Osobne bych radeji volil kombinaci 4x BXRC-30G10K0-C-7X (C verze, 3000K, CRI90) a jeden HLG-320H-C1050B na rust i kvet, v rustu snizit vykon. Popremyslej o tom :]

100% souhlas.
Zajímavá věc - matkáři mi tvrdí, že jim to pod 3000K/90CRI roste líp než pod 3500/80CRI a 4000K/70CRI.

a.
mastifuk
Ja uz jsem z toho opravdu tatar .. ale asi dam na Vas dva :-) .. pokud si jste jisti ze to pod tim hlavne pekne pokvete ..

Jinak pokud chapu dobre tak kdyz to ,,voroštuju" na max tak se dotanu na spostrebu 320W ? A podle tabulky se dostanu zhruba na 10K lm pri jedne LEDce..
mastifuk
Mimochodem .. sice to mam v planu kupovat az tak na podzim(treba bude dostupnot vetsi), ale koukam ze bude ,,porod" tyhle 3000Kcka sehnat .. Nevim teda jak LEDiedeal..
jrx
lebo nepouzivaju doplnkove modre ledky
citace:
Původní příspěvek od alesh


100% souhlas.
Zajímavá věc - matkáři mi tvrdí, že jim to pod 3000K/90CRI roste líp než pod 3500/80CRI a 4000K/70CRI.

a.
RivieraKid
nevíte nějaký eshop kde nakoupit cree led?
alesh
citace:
Původní příspěvek od jrx
lebo nepouzivaju doplnkove modre ledky

Jo to určitě :-D Jak jsi na to přišel?

Naopak 3000K/90CRI má výrazně míň modré než 4000K/70CRI a ̶3̶5̶0̶0̶K̶/̶8̶0̶C̶R̶I̶.̶ prakticky stejně jako 3500K/80CRI.

a.

edit: upraveno


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma