Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani III. - Klikni zde pro originální téma
spachal
>kubok: obecne bych pocital, ze u modernich COB je priblizny pomer svetlo/teplo 50:50. Takze cca 160W pujde do vyzareneho tepla.
luubaan
Kluci kolik je potřeba čipu na 60x60x160?
odo
Ja by som dal 4x Vero. 2 by svietili na rast a 4 na kvet a stmievateľný menič! Alebo 4x Vero a stmievať na raste všetky 4
Zefram Cochrane
Záleží na tom kolik máš peněz. Začít bys mohl klidně i se 2 kousky. Obě regulovat a až do 2100mA (2x80W). Stačí aby každý chip měl svůj chladič a dá se v budoucnu rozšiřovat a měnit geometrii. To je metoda postupného rozšiřování a rozložení nákladů na pořízení.
60x60 je prostě roztomile malé a mělo/mohlo by to takto stačit. 4ks už bez problémů osvětlí 100x100.
kubok
Prešiel rok čo som uvažoval o svojom prvom COB led svetle a pozerám, že ceny šli konečne na rozumnú hranicu. Zahliadol som svetlo od Ledideal - Spider Vero 29-320W (7.generácia), avšak to, že nie sú dostupné všetky informácie o použitých svetlách ma od kúpy mierne odradzuje.

Ďalšia vec, zvažujem až 9-10 cob lediek. Akú zostavu by ste navrhli? Oplatí sa dokúpiť stmievateľné zdroje?
Bitir
Ja mam treba predstavu si nechat sestavit neco takovyho na plochu 120x120.
Bitir
Jinak bych se vykaslal na neuplny informace ,ale spis bych se dival co se pod tim da vypestovat. Pokud jedes na tom co je psany o produktu ,tak si kup mazara 300w ale neudelas vis jak 300w. Mozna kdybys byl dobrej tak i vic. Ale za tu cenu kolik to stoji a fakt idealni to vero. Nic levnejsiho a efektivniho sem nemasel.
luubaan
Na či stmivatelny měnič? K čemu je to dobrý?
alesh
citace:
Původní příspěvek od luubaan
Na či stmivatelny měnič? K čemu je to dobrý?

Na stmívání?
Zefram Cochrane
Stmívatelný (regulovatelný) je dobrý na to, že v čase růstu netřeba pouštět maximum, to stačí až na květ. Ušetří se tak na spotřebě elektriky.
Někteří si kytičkami hrají a dělají jim i rozednívání a stmívání, na to by by to také šlo.
Jo a existují dva druhy regulace u zdrojů MW - jedno má potenciometr natvrdo ve zdroji (štelování svícení) a lze regulovat od 50 do 100% svitu a druhý má vývod na externí ovládání (potenciometrem, PWM nebo 0-10V).
alesh
V praxi to oceníš především, když budeš něco potřebovat u kytek.

a.
luubaan
Aha aby světla spider vero to mají Taky?
Efendy
Jaký je rozdíl mezi
HLG-320H-C1750A
HLG-320H-C2100A
chápu že jeden má regulaci výkonu 875-1750mA a druhý 1050-2100mA
předpokládám že ta regulace je spojená součastně s 91-183V a 76-152V ?
Tedy v případě regulace výkonu na min. u C1750A zvládne zdroj zátěž 875mA a 91V ?
dík za odpověď
Zefram Cochrane
Efendy> výkon mají oba dva zdroje stejný. Jen ten s nižším proudem (1750mA) dává vyšší napětí. Jednoduše řečeno dá se na něj do série (za sebou) zapojit více LED (a tedy s vyšší účinností).
Na zdroj HLG-320H-2100A připojíš 4ks Vero 29. Na HLG-320H-1750A 5ks.
Efendy
Zefram Cochrane>dík za reakci tedy pokud dobře chápu tak HLG-320H-1400A zvládne 6ks při plném výkonu 1400mA / 229V (6x38.1xV)?
SRY za pro znalého asi stupidní otázky
Zefram Cochrane
Ano, přibližně tak to je.
Ještě je třeba vědět o kterou jde verzi toho Vero 29 gen7. Existuje B, C a D a ty mají typické napětí B=52V, C=69,4V a D=38,7V (viz. datalist).
To co jsem ti tady počítal platí pro verzi D.
Efendy
Jasný, perfekt zas jsem o něco chytřejší :) Ještě poslední dotaz ohledně toho prostoru co dokáže osvítitit jeden kus. Je mi jasné, že to závisí na vzdálenosti panelu od kytek, není náhodou nějaký grad nebo něco podobného? Co jsem vysledoval na rozložení tak většina lidí dává po cca. 30cm (většinou pokud jsou v řadě) ale pokud jsou do čtverce tak i po 50cm. Pokud to nelze říct nějak obecně tak např. Vero 29 gen7D s předpokládanou vzdáleností 40cm od vcholů s reflektorem nebo čočkou na 1400mA ?
flyfish215
Zdravím pánové stal jsem se hrdým majitelem 3 panelů pro bohatší květ. Jedná se o 3 panely s čipy Osram stejnými které montuje Ledideal do světel Spider.Už se těším až je rozjedu,to bude jííííízda.)))
flyfish215
A takhle to vypadá když to svíííítíííííííííííííííííí.)))
FrYnK
Flyfish...
cena a vykon ?
Zefram Cochrane
Vezmu-li to podle sebe, tak já mám 4ks a budou (až přestavím svůj box) na 100x100, takže jednoduchým přepočtem 1ks osvětlí 50x50. Ty Vera 29 g7 mám s reflektorkem a mohou jet až na 2100mA (mám zdroj HLG-320H-2100B).
Každé Vero má vlastní chladič s ventilátorem a je tedy možno měnit i geometrii světla snadno (čtverec, obdélník).
Možná by to zvládlo až 120x120, ale to už je dost na hraně, možná kdybych doprostřed dal páté Vero.
FrYnK
Brano v obecne rovine na prostor 50x50 cm dostacuje jeden cip 50w (bavime li se o Vero29, Citizen Clu058, CREE 3590)
vyska samozrejmne podle pouzite optiky... pomer cena vykon vychazi nejlíp +-80w na jeden cip....tzn 4 cipy 320w a v klidu do stanu 120x120...
je mnoho aspektu ktery je potřeba zvazit při stavbe svetla...a jeden z nejdulezitejsich je vzdalenost svetla od kytek...protože při pouziti pouhých 4 cipu je třeba pocitat alespoň s vyskou 50 cm nad rostlinama...při pouziti optiky i vice...kytkam nesvedci když se panel dava zbytecne blizko
o vsem rozhoduje genetika...v pripadech kdy jde hlavne o pomer g/w není potreba hnat PPFD zbytecne vysoko...bohate staci 600 μMol/M-2 S-1
mam zkušenost ze i při 300 μMol/M-2 S-1 jsou porad pekny palice....
koukneme li se na graf tak rozdil mezi PPFD 600 a 1200 je pouhých cca 18% (rychlosti fotosyntezy) a přitom je zapotřebí dvojnásobného vykonu....
tim celym chci jen poukázat na to ze vypočítat potrebny svetlo na jednotku plochy je mnohem komplikovanejsi nez vypada a hlavni roli v tom hraje genetika....

v prostorech kde mame dostatek vysky se vyplati aplikovat optiku pouzit min cipu a dat svetlo vys...

v prostorech kde musíme drzet svetlo v rozmezi 40-60 cm je idealni pouzit svetlo bez optiky kvůli rozptylu a nebo pouzit vic cipu pustenych na mensi vykon

v prostorech kde potrebujeme vysku 20-40 cm nad vrsky uz je potřeba pouzit optiku s velkym vyzařovacím uhlem a nebo pouzit mnohem vic byt i třeba min vykonych cipu (Vero18, CLU048, CXB3070)



fikus37
Flyfish, bude report? A s čím to jedeš? COB nebo HPS?:pimp:
Bitir
Flyfish. Parada, hlavne at se ti to oplati. Podle me to bude mit velkej vyznam na strukture palic a delky zrani.
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od Bitir
Podle me to bude mit velkej vyznam na strukture palic a delky zrani.


podle ceho tak soudis ?
swimidget
Zdravím, se známým už nějakou chvilku přemýšlíme nad tím, že by jsme si každej udělali box. Každopádně bych osobně rád šel do LED osvětlení, mám v plánu buď skříň o d80xš40xv80 nebo vnitřek stolu o 50x50x50 (byla by to skvělá volba co se týká nenápadnosti, zase né kvůli rozměrům).
K věci, rád bych použil možnost rychlého nákupu v GME, a zašel si pro tyto výkonové LED.
LED 10W RED + 1W BLUE PLATE - ODKAZ
Pro začátek bych začal s dvěma a doplnil je o 4 ks každé barvy 3W výk. LED.
LED 3W RED 40lm - ODKAZ
LED 3W BLUE 30lm - ODKAZ
Z tohoto by se skládal můj první LED modul, na hliníkovým chladiči pravděpodobně doplněným aktivním chlazením.
Má otázka tedy je – myslíte, že je to dostatečné osvětlení pro alespoň jeden z výše zmíněných prostorů? Myslíte, že s o trochu osazenější verzí by bylo možné uživit ještě větší prostor pro potřeby známého?
Omlouvám se za delší dotaz a předem díky za případný rady :)
Bitir
citace:
Původní příspěvek od FrYnK


podle ceho tak soudis ?



Soudim podle struktury pod verem a pod mazarem, stejny geny, stejny podminky . Vero ,krasna tvrda topovka, spodky ridsi , min pryskyrice.
Pod mazarem , taky hezka topovka , lepsi a lip prorostly spodky a rozhodne to vic lepilo. Navic po celou dobu mazar vykazoval rychlejsi zrani .
I kdyz pod verem byl jednoznacne lepsi vynos na ukor plochy, pac mazar neosvitil to co vero.
Pro ty co neznaji mazar je svetlo ala disko barvy . Podle me vic te cervene ma velkej vliv na strukture palic a celkove kytky. Vubec bych to nepsal kdybych to na vlastni oci nevidel ,sice to bude jina cervena nez na fly, ale i tak to ma urcite co docineni se strukturou .
Bitir
Swim, daji se delat zazraky i s malou watazi ledek , ale pro uspech to bude hodne slaby.
flyfish215
pro Frynka. výkon nevím,vím že jsou to čipy co Ledideal montuje do Vero29 Spider a dělají s tím tajnosti kvůli kopiím, a cena?? Celej komplet na 1 fotce 3990kč.SUPER pro Fikuse. Hlavní zdroj světla je 6x Vero29 2700K 6 generace.Tyhle panely jsou jen pro doplnění světelného spektra prý jsou pro bohatší květ,jak uvádí Ledideal.
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od flyfish215
pro Frynka. výkon nevím,vím že jsou to čipy co Ledideal montuje do Vero29 Spider a dělají s tím tajnosti kvůli kopiím, a cena?? Celej komplet na 1 fotce 3990kč.SUPER pro Fikuse. Hlavní zdroj světla je 6x Vero29 2700K 6 generace.Tyhle panely jsou jen pro doplnění světelného spektra prý jsou pro bohatší květ,jak uvádí Ledideal.


Takze ty sis koupil něco o cem nevis jakej to ma vykon ? Tobě bych chtěl prodat auto :D No nic

Tak jen pro tvoje info vykon je 56W...

POkud by si koupil Vero29 1750k za 900 a k tomu za 1000kc zdroj tak mas 2x vykonejsi a mnohem lepsi svetlo na doplneni kvetu a navíc 2x levnejsi :)
alesh
citace:
Původní příspěvek od FrYnK
Brano v obecne rovine na prostor 50x50 cm dostacuje jeden cip 50w (bavime li se o Vero29, Citizen Clu058, CREE 3590)
vyska samozrejmne podle pouzite optiky... pomer cena vykon vychazi nejlíp +-80w na jeden cip....tzn 4 cipy 320w a v klidu do stanu 120x120...
je mnoho aspektu ktery je potřeba zvazit při stavbe svetla...a jeden z nejdulezitejsich je vzdalenost svetla od kytek...protože při pouziti pouhých 4 cipu je třeba pocitat alespoň s vyskou 50 cm nad rostlinama...při pouziti optiky i vice...kytkam nesvedci když se panel dava zbytecne blizko
o vsem rozhoduje genetika...v pripadech kdy jde hlavne o pomer g/w není potreba hnat PPFD zbytecne vysoko...bohate staci 600 μMol/M-2 S-1
mam zkušenost ze i při 300 μMol/M-2 S-1 jsou porad pekny palice....
koukneme li se na graf tak rozdil mezi PPFD 600 a 1200 je pouhých cca 18% (rychlosti fotosyntezy) a přitom je zapotřebí dvojnásobného vykonu....
tim celym chci jen poukázat na to ze vypočítat potrebny svetlo na jednotku plochy je mnohem komplikovanejsi nez vypada a hlavni roli v tom hraje genetika....

v prostorech kde mame dostatek vysky se vyplati aplikovat optiku pouzit min cipu a dat svetlo vys...

v prostorech kde musíme drzet svetlo v rozmezi 40-60 cm je idealni pouzit svetlo bez optiky kvůli rozptylu a nebo pouzit vic cipu pustenych na mensi vykon

v prostorech kde potrebujeme vysku 20-40 cm nad vrsky uz je potřeba pouzit optiku s velkym vyzařovacím uhlem a nebo pouzit mnohem vic byt i třeba min vykonych cipu (Vero18, CLU048, CXB3070)




Zdroj? Je to vůbec Cannabis?

a.
Bitir
Frynk, ja jen doufam ze testy ledideal dopadnou dobre a budou tech 1750k prodavat, taky se mi to zda jako vhodnejsi reseni v kombinaci s cockou 160° to musi byt pecka.
flyfish215
Hele Frynku pokud jsi si nevšiml tak Vero29 1750K je úplná novinka o který nikdo nic neví, prostě není vyzkoušená. A kde jsi vzal že to má výkon jen 56W??? ty víš co je to za čipy??? Nikdo na foru to přesně neví,Ledideal si to chrání.Tak jak potom můžeš něco takovýho napsat a kritizovat někoho za to že zkouší nové věci. Takovýhle kritiky mám nejradši. Kritizujou a ani to sami nevyzkouší!!!!!! Uvědom si jaké světelné spektrum má Vero29 2700K ,je to super na květ,já pod nimi pěstuji a jsou super,a ty červené jsou jen pro doplnění světelného spektra.
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od alesh

Zdroj? Je to vůbec Cannabis?

a.


Jestli je to cannabis to nevim,,spis obecne rychlost fotosyntezy při danym osvetleni,, nicmene tomu co jsem zmeril a vyzkousel to vicemene odpovida...

Neplacal bych něco co jsem si nevyzkousel.....

Porid tohle http://www.apogeeinstruments.co.uk/...-quantum-meter/ udelej si par mereni... i venku na slunicku a uvidíš... verim ze názor si udelas sam... :)

Zrovna tebe beru jako největší kapacitu na LED grow v CR (alespoň co se fora tyce) takze bych se neodvazil ti hustit nejaky nesmysli...
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od flyfish215
Hele Frynku pokud jsi si nevšiml tak Vero29 1750K je úplná novinka o který nikdo nic neví, prostě není vyzkoušená. A kde jsi vzal že to má výkon jen 56W??? ty víš co je to za čipy??? Nikdo na foru to přesně neví,Ledideal si to chrání.Tak jak potom můžeš něco takovýho napsat a kritizovat někoho za to že zkouší nové věci. Takovýhle kritiky mám nejradši. Kritizujou a ani to semi nevyzkouší!!!!!!


Soudim podle spektra které je u 1750k mnohem bohatsi...
Vykon je danej tim co mas napsany na zdroji...
Zkouset tyhle jednocipovy reseni je pro me krok zpatky...
Nehelde na to ze takovyhle diody bych dal jako doplněk třeba ke svetlu o teplote 4000k ne k 2700k takze mas akorát prebytek cerveny a minimum modry...nevyvazeny spektrum
Bitir
Tady kazdej pise jinou vysku , tak napisu za sebe , kytka pod verem 320w a konkretne jednim cipem s cockou asi 90° pri vysce pod 20 cm jevila znamky popaleni , 25 cm vse v poradku. 30cm az 40cm nejlepe a stejnomerne osvetlena plocha , 60 cm ? Tak mozna na rust , okem vidim ze to dost slabne .idealni je pro me 25cm , osviti to plochu ,sice nejvic ten prostredek, ale vypaluje mi to diru do podlahy, takze prosviti hustou dzungli az na spodky. Mluvim o prosvitu cca 30cm prez rostliny. Co bylo niz ,tak spatne nakvetalo a slo to do kose. Takze sorry,ale zvasty typu malo cipu a dat to na strop je podle me holej nesmysl, ja rikam hafo cipu nevim jak funguje ta regulace, ale rekneme 30w na cip a narval bych jich tam klidne 15 a sel se svetlem co nejniz to jde.
Kolik to proboha vyjde na jedno kolo draz jestli funim 300w nebo 500. O tisicovku za dva mesice ? S tim ze na tisic procent udelas vic g a hlavne to bude kvalitnejsi.
Jen takovej panel nema ledideal v nabidce protoze by vysel na 2x vic jak vero a nikdo by to nekupoval ,protoze v takove cene je vic konkurence , veru 320 a 242w kunkuruje maximalne cinska diskoteka. Tot muj nazor ,snad me nikdo neukamenuje.
flyfish215
Vyzkoušel jsi to?? Mám vynikající genetiku a skvělá světla a rád zkouším nové věci.Až sem někdo hodí celej grow pod Vero29 1750K tak si na hlavu nasypu popel a uznám že je to lepší než mám já.Chtěl jsem to vyzkoušet a 4000kč není zase takovej ranec abych to nezvládl. Ve stanu budou celkem 3 panely, 2panely 2700K (6čipů) a 1panel 5000K (3čipy).
Bitir
Sefe a sodikovka gib extreme output a podle tebe kolik modre ? Ja pod ni jedu a sviti to jak 10m od slunka.
Jinak mam na veru 7g 6 rustovych a 2 kvetovy, nejsem si ted jistej jestli nahodou v te liste nejsou vsechny stejny, ale mam za to ze sou jen 2. 2700k a ten zbytek rust. Proto doplnuji cervenou kvuli spektru a vybarveni, spolecne s tim rustovym cipem to tvori idealni barvu v kvetu. A navic ty oslony sviti jako prase i kdyz sou po jednom. Jen je cob cipy presviti a ty to nevidis. Kdyz se podivam do te dzungle ze spoda, tak na podlaze a na listech sou maly fleky cervene barvy a kdyz otevru stan jen 1cm tak to sviti dobre 3 metry daleko.
Kazdopadne to pod tim kvete, kamos pod tim sklidil cca stejny mnozstvi jak pod 900w mazarem, mluvim o prikonu 900w . A vero melo 480w .
Je na tom jeste dost co pilovat, ale radej dam 17 tisic za vero nez 36 tisic za 600w a 24 za 300w mazara a budu sklizet to samy pri polovicnim odberu. Tot vse ,mejte se zdarec at to roste.
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od Bitir
Sefe a sodikovka gib extreme output a podle tebe kolik modre ? Ja pod ni jedu a sviti to jak 10m od slunka.


minimum....vygoogluj si graf :)

Taky je velkej rozdil v palicich pod HPS a pod LED a pod nejmocnejsi lampou the SUN :)
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od flyfish215
Vyzkoušel jsi to?? Mám vynikající genetiku a skvělá světla a rád zkouším nové věci.Až sem někdo hodí celej grow pod Vero29 1750K tak si na hlavu nasypu popel a uznám že je to lepší než mám já.Chtěl jsem to vyzkoušet a 4000kč není zase takovej ranec abych to nezvládl. Ve stanu budou celkem 3 panely, 2panely 2700K (6čipů) a 1panel 5000K (3čipy).


Efekt bude,,, ale mohlo to byt lepsi...
Bitir
citace:
Původní příspěvek od FrYnK


minimum....vygoogluj si graf :)

Taky je velkej rozdil v palicich pod HPS a pod LED a pod nejmocnejsi lampou the SUN :)


Sak proto pisu ze gibka nema skoro zadnou modrou, usporka taky ne . A ledka ano a jeste k tomu v kombinaci s 2700k a cervenyma slonama :-D kvete to ,roste to, da se pod tim udelat to co pod sodou ,mluvim o prumernych lidech ,ne o kwakosovi ,toho poslali nekde nejspis z jupiteru :-D
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od Bitir


Sak proto pisu ze gibka nema skoro zadnou modrou, usporka taky ne . A ledka ano a jeste k tomu v kombinaci s 2700k a cervenyma slonama :-D kvete to ,roste to, da se pod tim udelat to co pod sodou ,mluvim o prumernych lidech ,ne o kwakosovi ,toho poslali nekde nejspis z jupiteru :-D


To mas pravdu,,, ale pokud se podivas na spektrum slunce uvidíš ze pomer modry a cerveny je v podstate 1:1

u nas je to o hovne... kratky leto a zima... ale pokud pujdeme do zahraničí a na souteze Cannabis tak drtiva většina je pestovana pod sluncem a dosahuje ty největší kvality...

evoluci je konopi prizpusobenu hlavne spektru slunce...a tudiz nasim cilem by melo byt co nejvíce se tomuhle spektru priblizit

sam si napsal ze pod mazarem to bylo lepsi :) a taky tam byl lepsi pomer modry a cerveny.... jne tam chybi uccinnost a vykon diod :)

no nic,,, konec debatovani....dosel rum a de se spat :D
alesh
citace:
Původní příspěvek od FrYnK


Jestli je to cannabis to nevim,,spis obecne rychlost fotosyntezy při danym osvetleni,, nicmene tomu co jsem zmeril a vyzkousel to vicemene odpovida...

Neplacal bych něco co jsem si nevyzkousel.....

Porid tohle http://www.apogeeinstruments.co.uk/...-quantum-meter/ udelej si par mereni... i venku na slunicku a uvidíš... verim ze názor si udelas sam... :)

Zrovna tebe beru jako největší kapacitu na LED grow v CR (alespoň co se fora tyce) takze bych se neodvazil ti hustit nejaky nesmysli...

Nic neříkám, jen mám pocit, že ten graf není pro cannabis. Ale nevím, klidně být může, protože to celkem odpovídá tomuhle https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3550641/
Samozřejmě neříkám hnát to do extrémů, ale vysoká intenzita má taky svoje výhody. S LED není problém držet teploty i s mizernou ventilací a zajistit velice dobrou rovnoměrnost osvětlení. Záleží, jaké má člověk priority - jestli chce vytěžit maximum z daného prostoru nebo ušetřit co nejvíc energie.
Na 1750K jsem fakt zvědav. Máš to už někde rozsvícené?

a.
Bitir
Jo bylo to lepsi, ale zral 600w a druhej 300w . Vero jelo na 480w a udelalo to stejny. Jen ve strukture spodku to bylo jiny , tm sem chtel rict ze to pomaleji zralo a jste to asi chtelo chvilu. Nebo to chce vic cervene. Sefe pomer modre je u mazara bych rekl asi tak 50w kdyz moc. Ja jedu u vera na rustovej 4 cipy takze myslim ze jsou tam 3500k . Jestli sis vsiml tak slunko je na podzim zabarveny do cervena . Nejlepsi vysledky sou pod hps ktera je taky cervena a zluta. Tak k cemu teda potrebujes akutne modrou ? Beru to tak ze ji urcite kytka vyuzije ,ale tak do tretiho tydne kvetu. My se tady bavime o boosteru na kvet co si poridil fly a ne o univerzalnim panelu :-) . Ja chci panel se 4 rustovyma ,9 kvetovyma a 18 slonama. Muj ucel je prosvitit plochu do hloubky diky cockam 90° a zaroven plochu do krize 5 kvetovyma cipama 120 az 160° kvuli stejnomernosti. Proste vic svetla vic kvalitni muziky.
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od alesh

Záleží, jaké má člověk priority - jestli chce vytěžit maximum z daného prostoru nebo ušetřit co nejvíc energie.
Na 1750K jsem fakt zvědav. Máš to už někde rozsvícené?

a.


S tím naprosto souhlasim.

1750k mi dorazilo dneska takze v nejblizsi době zacnu experimentovat... jako první proběhne mereni a nasledne prakticka část kde to spojim s 4000k 1:1
anon383596
Hele ho moje dílo model cihla na růst mamin ,svítí to jak hovado, ma to neco do sebe ty led
Efendy
citace:
Původní příspěvek od Vemenex
Hele ho moje dílo model cihla na růst mamin ,svítí to jak hovado, ma to neco do sebe ty led

Dobré info a foto, hned víme že máš chladič na něm 2x ventilátor + zdroj a svítí to jak hovado :). Nechceš to trochu rozepsat?
jann
ahoj:-)
diky vsem diskuterum za inspiraci a rady v tomhle vlaknu, koukam ze jsou tu velci znalci a resi se tu absolutni spicka v ledkach.

sam jeste jedu o nejaky ten level niz. konkretne na tehle fialkach ( https://www.aliexpress.com/item/1pc...0608.0.0.aeajUT ) pustenejch na 20W nebo 50W ( obycejny led driver 600ma nebo 1500ma )

ted dotaz: nekde sem se docetl, ze tyto fialky maji 12 - 15umol/W o kolik asi % bych si pomohl prejit na nejnovejsi ledky napr. VERO gen7 ???

pak tu nekdo resil ultralevny led sviceni, tak jen pro inspiraci ci zasmani: mam otestovano tohle: ( https://www.aliexpress.com/item/LED...0608.0.0.17Pa5v ) 20W a 50W chipy, nepouzivam to na kytky ale na sviceni v garazi, prikon je o cca 10% vetsi nez uvedeny, sviti to pekne a krom chladice neni nic vic potreba. akorat netusim, jak moc maji spektrum vhodny pro kytky. (moje poddimenzovany chladice maji 80°C a bezi to tak uz rok bez zavady xhodin denne). a je to skoro zadarmo 50W led cca 60kc.
taky se delaj ve verzi fialka ( https://www.aliexpress.com/item/Hyd...bd76185ab&tpp=1 ), ale je to o dost drazsi a netusim o kolik je to vyhodnejsi pro kytky nez bila, to bude vedet nekdo z odborniku zde.
anon383596
citace:
Původní příspěvek od Efendy

Dobré info a foto, hned víme že máš chladič na něm 2x ventilátor + zdroj a svítí to jak hovado :). Nechceš to trochu rozepsat?

tak jeste ze predu copak za to muzu ze sem jde pridat jen jedno foto
2x vero 29 gen 7 D 4000k 1050-2100mA
Efendy
Vemenex - však chápu. Jakou plochu s tím osvětluješ a fotečka v boxu po rozsvícení by nebyla? :)
anon383596
Je to zamysleno na 60x60
Efendy
Pěkná práce, pokreje pěkně celej prostoruž od nějakejch 20cm (aspoň co vidím neodborným okem). Jak jsou od sebe daleko LEDky 30cm? Na té fotce je to puštěno na max?
Jestli dobře vidím, tak v místě kde máš LEDky jsi ten chladič provrtal?
anon383596
Ano provrtal vychází to mezi žebra takže dobrý
Jsou od sebe cca 25 na střed celej chladič má 35cm
Na kolik to svítí nevím zkoušel jsem to na různý intezity ale v pohodě to zřejmě uchladi těch 2100mA
alesh
citace:
Původní příspěvek od jann
ahoj:-)
diky vsem diskuterum za inspiraci a rady v tomhle vlaknu, koukam ze jsou tu velci znalci a resi se tu absolutni spicka v ledkach.

sam jeste jedu o nejaky ten level niz. konkretne na tehle fialkach ( https://www.aliexpress.com/item/1pc...0608.0.0.aeajUT ) pustenejch na 20W nebo 50W ( obycejny led driver 600ma nebo 1500ma )

ted dotaz: nekde sem se docetl, ze tyto fialky maji 12 - 15umol/W o kolik asi % bych si pomohl prejit na nejnovejsi ledky napr. VERO gen7 ???

pak tu nekdo resil ultralevny led sviceni, tak jen pro inspiraci ci zasmani: mam otestovano tohle: ( https://www.aliexpress.com/item/LED...0608.0.0.17Pa5v ) 20W a 50W chipy, nepouzivam to na kytky ale na sviceni v garazi, prikon je o cca 10% vetsi nez uvedeny, sviti to pekne a krom chladice neni nic vic potreba. akorat netusim, jak moc maji spektrum vhodny pro kytky. (moje poddimenzovany chladice maji 80°C a bezi to tak uz rok bez zavady xhodin denne). a je to skoro zadarmo 50W led cca 60kc.
taky se delaj ve verzi fialka ( https://www.aliexpress.com/item/Hyd...bd76185ab&tpp=1 ), ale je to o dost drazsi a netusim o kolik je to vyhodnejsi pro kytky nez bila, to bude vedet nekdo z odborniku zde.

12-15 µmol/W/s (aka µmol/J) je fyzikálně nemožný. Nejlepší LED současnosti jsou pod 3 µmol/J.

a.
jann
alesh: diky za info, bohuzel se mi uz nepodarilo dohledat, kde jsem tuhle info nasel, mozna sem se spletl o desetinou carku a mohlo to byt 1,2 umol/J?? a nebo to taky je uplna blbost ( videl sem to nekde na cinskych strankach u jejich fialek )

muzes prosim alespon nejak odhanout o kolik na tom budou lip vero29 g7 oproti tem fialkam co pouzivam? staci hruby odhad, jde mi o to jestli to mam vymenit hned nebo jeste pockat.
diky
odo
JANN - v tom odkaze https://ru.aliexpress.com/item/1pcs...oryId=200001054
......v tabulke píšu, že typ chipu je BRIDGELUX :-)....
....každopádne by si mohol postnúť nejakú fotku, ak pod tým niečo ideš...
sám som zvedavý....možno by bolo zaujímavé skúsiť porovnanie so "značkovým" a 3x drahším chipom - zároveň nejak porovnať účinnosť.
O
:leaf:
jann
odo: jsetli sem to dobre pochopil, tak cinani ty COB fialky skladaji bud z 1W chipu epistar nebo 3W bridgelux, ty nekde nakupuji a cinska tovarna to jen letuje zlatymi draty na desticku atd.
(taky ty poskladany z 3W jsou vzdy drazsi pri stejne celkove watazi nez ty poskladane z 1W )

proto jsem vybral pro sebe 120W COB poskladany ze 3W bridgelux chipu 7paralelnich rad po 10 v serii.
fotku poslu jakmile se k tomu dostanu, zatim pod tim jedou jen mladata, je to muj prvni indor - spis test, doted mi stacilo slunce v lete venku :-)
Ledideal
Všem tady na groweru přejem příjemné prožití vánočních svátku a bohatou úrodu.
Doufám ,že jsme se posunuli za ten rok kus dopředu a i nadále se budem snažit vymýšlet konstruktivní řešení pro náš obor.
David
odo
Podobne sa pripájam aj ja s prianím.....
romy
zdravím,,,na kvet bude dobrá do mikroboxu?40/40/60v http://www.ebay.com/itm/E27-50W-825...LlGjHmIMkJIqj_A ,,,, dakujem
jann
romy: v led zarovkach jsou ledky casto dost horky (blbe se to chladi ) maji pak nizzsi ucinnost a zivotnost, taky budes potrebovat stinidlo, protoze sviti vsesmerove.
urcite sezenes neco vic smerovyho, co pujde lip zachladit nejakym chladicem (napr. stary CPU chladic ze zberneho dvora ) a bude to jeste za lepsi penize.
muzes zkusit treba tohle, je to za hubicku a udela to vic uzitku: https://www.aliexpress.com/item/LED...0608.0.0.17Pa5v

ps: na kvet je potreba vic svetla nez na rust a idealne vic cervenyho spektra, tak kdyz uz bys sel timhle levnym smerem, tak vzit teple bilou.
luubaan
Cus chlapi co rikate na toto světlo je to srač nebo ne?
http://eshop.growled.cz/luminigrow/luminigrow450r1/
fikus37
Lubaan, na trhu je takových světel asi 50.
Že ty vždycky přijdeš s nějakou novinkou.:busted: :banana:
476937
Zdravím, naskytla se mi příležitost pořídit levně od kamaráda jedno kolo jetý panel s 200w chipem Cree CXA 3070 3000K, původně jsem měl v plánu kupovat spider vero 242w... ted trošku váhám :-) bylo by to do boxu 60x60 místo 250w sody, kterou mám v teplejších měsících problém uchladit. Co myslíte, oplati se? Za každou radu či připomínku budu rád.
Děkuji.
luubaan
No to si koupil kamarád tak sem mu říkal že koupil pěknou picovinu :)
luubaan
Těžko říct já budu taky dávat spider do 60x60 boxu proč pochybujes?
fikus37
476937,taky mám toho spidera a bude určitě o dost lepší než cxa 3070. I co se týče síly a správného barevného spektra.
Určitě bych nepřemýšlel.
fikus37
luubaan,já myslel, že to je tvoje. Výrobci se zaměřují na různé chujoviny viz.wifi, atd.misto toho aby tam začali dávat to nejlepší co je momentálně k dispozici na trhu a to je COB čipy.(samozřejmě ne činy, ale buď cree 3590,Vero29 generace 7 nebo citizen nejvyšší řady).:einstein:
luubaan
Ne není to moje já si jedu příští týden do ledideal pro spidera mám ho tam objednaný rozhodl sem se pro nej:)
Bitir
Hosi, za tu cenu co to ma ledideal bych vubec nepremyslel nat tema disko jednowatobyma bludickama. Prodavaj 2x lepsi svetlo za polovicni penize.
odo
ROMY - nekupovať! Nebudem vysvetlovať dôvody. Je tu o tom asi najdlhšie vlákno na Groweri. Tuším ťa Carlos nezmazal!? :-)
Ak chceš homemade, tak choď do COB Bridgelux, alebo Cree so zdrojmi od MW

LUUBAN - Fikus má pravdu s tou pytschowynou- za tie prachy máš 2 x Ledideal Spider - ten menší, alebo 1x Vačší, prípadne CREE od ďaLšIEHO experta odtiaľto /Frynk/ - všetko už odskúšané svetlá - takže si sa rozhodol dobre
BITIR - imho súhlasím! Pri tom menšom panely má LEDIDEAL dokonca aj celkom peknú krabicu :-)
romy
odo,jann -dakujem za rady,,,,ešte vás chcem poprosit o radu ako vysoko mam dat 30w led žiarovky full spektrum( 3ks) nad rastliny do môjho mikroboxu,ked vyška je len 60cm a rastliny aj s kvetináčmi majú 30cm a su už 4 deň v kvete,,,dakujem ps:foto pridam v piatok
alesh
citace:
Původní příspěvek od 476937
Zdravím, naskytla se mi příležitost pořídit levně od kamaráda jedno kolo jetý panel s 200w chipem Cree CXA 3070 3000K, původně jsem měl v plánu kupovat spider vero 242w... ted trošku váhám :-) bylo by to do boxu 60x60 místo 250w sody, kterou mám v teplejších měsících problém uchladit. Co myslíte, oplati se? Za každou radu či připomínku budu rád.
Děkuji.

Bych skoro řekl, že bys mohl být v pohodě s 3070, pokud bude za opravdu dobrou cenu. Na 60x60 je to v pohodě.

a.
alesh
Přes Vánoce dokončuju nový kousek, 450W světlo s Vero29-C. Abych pravdu řekl, tak mi to Vánoce dost komplikují - nikdo nemaká a když něco chybí tak to i chybět zůstane a to až do nového roku :)

Tedy zatím foto jen nedokončeného - chybí mi ještě nějaké plastové srandy na zakrytování. Už ale svítíme. Zamýšlené použití je výměna za 600W sodík, který by to mělo porazit ve všech ohledech - množství světla, jeho kvalitu, distribuci i nabídnout nižší teploty s nižší spotřebou.

a.
fikus37
Alesh, optiku máš s ledil? driver jeden Hlg 320 nebo jináči řešení.
Je to predymenzovano, nemyslíš? Kytka si vezme jen určité množství světla, zbytek nevyužije.
Zkoušel jsem 1000w HPS a mylně jsem si myslel že když dám na prostor 100x100 větší wataz, tak budu mít větší palice. Pod 600 watt HPS jsem měl to samé jak pod 1000w.
1000w využiješ do většího prostoru.
Budeš to zkoušet, nebo to máš na odpal?
kubok
Alesh kolko vide také svetlo? Máš nejako zmerajú distribúciu svetla? Akú plochu to efektívne dokáže osvetliť?
Zvažujem začiatkom roka kúpu panela, rozmýšľal som však, že by som si to dal postaviť na mieru, s tým, že by sa mi páčilo mať tam 9 lediek, nastavených tak na 55W (resp. ideál kúpiť aj s reguláciou - zaujímalo by ma, či by malo nejaký efekt zložiť to z 6ks Vero29 7G a 3x cxb3590.
alesh
Jo, Ledil optika a 2 drivery HLG.
Na 1,2x1,2m to bude podle mě fajn. O něco větší intenzita než tradiční šestikilo, ale pořád v mezích. 1000W v 1m^2 je jinej level. Mám v plánu vyměnit prostřední dvě za 1750K až je seženu a ty určitě nebudou puštěný celou dobu.

Levně to nevyjde, na ničem jsem nešetřil :-) zatím nevím, nemám to ještě kompletní. Myslím, že kombinovat CXB a Vero nemá cenu. Vero prostě vyjdou líp a spektrum je prakticky stejný.

a.
kubok
Alesh ked to zložíš daj vedieť cenu, prípadne kolko by to stálo ak by to porovnateľné s 1000W hps?
Inak čo je to za kryt v ktorom to máš vstavané?
odo
caf! akým prúdom to smažíš?

...a v ľavom hornom rohu to je mačka, alebo pes? - ten asistent :-)
kubok
450W:9lediek= 50W na každú. Ak sa nemýlim v tomto prúde majú najvyššiu efektivitu svetla (g/W)
alesh
citace:
Původní příspěvek od odo
caf! akým prúdom to smažíš?

...a v ľavom hornom rohu to je mačka, alebo pes? - ten asistent :-)

1050 mA, resp. co drivery daj.
Stará kočka byla shlédnout, co je novýho :)

a.
alesh
citace:
Původní příspěvek od kubok
450W:9lediek= 50W na každú. Ak sa nemýlim v tomto prúde majú najvyššiu efektivitu svetla (g/W)

Při nižším výkonu bude účinnost ještě vyšší. Vždy je to nějaký kompromis. Otázkou je, jaký zvolit.

a.
kubok
citace:
Původní příspěvek od alesh
Jo, Ledil optika a 2 drivery HLG.
Mám v plánu vyměnit prostřední dvě za 1750K až je seženu a ty určitě nebudou puštěný celou dobu.


Možem sa spýtať v čom sú tie 1750k iné a prečo ich teda nenecháš pustené celú dobu? Inak máš tam 2 drivery, to chceš tam mať viac vypínačov?

Sry ak sú to blbé otázky, ale elektrotechnika nie je moja silná stránka
odo
KUBOK - Skúsim odpovedať ja: 1750K - kelvinové COB sú ladené do červeného spektra - to sú tie kelviny- K /viď vyhľadávač: spektrálna krivka/
Využívajú sa hlavne v období kvetu. Alesh to pravdepodobne zapojí tak, že počas rastu ich bude mať vypnuté, nakoľko v raste kytky potrebujú spektrum z opačného konca - tj do modra - 5000 a viac Kelvinov
pri takomto zapojení počas rastu má aj hospodárnejšiu- uspornejšiu bilanciu spotreby elektrickej energie, lebo má časť LED vypnutú. A áno - kvetové spektrum - je vhodné riešiť samostatným vypínačom, ktorý je počas kvetovej fázy trvalo zapnutý, takže v tom prípade mu tam smaží na kytky FULL svetlo zo všetkých COB.
Pokiaĺ by tam mal iba jeden druh COB a 2 radiče, tak sú tie radiče spojené súbežne - paralelne na 220V cez 1 vypínač, prípadne bez neho rovno na časový spínač.

:D
kubok
Dobre tomu chápem, ale nebolo by potom lepšie používať 2 rôzne svetlá- jedno pre rast a druhé pre kvet, pričom by každé malo rovnaký typ lediek? Alebo je vhodné spektrum 1750 len na doplnenie svetelného spektra?
odo
Sú tu aj také riešenia. 1750 je novinka a ešte nebola nejak masívne vyskúšaná. Ak budú výsledky povzbudivé, tak niekto určite testne kvetový booster len s 1750 Nechceš byť prvý? :-)

Každopádne oddeliť úplne kvetové spektrum od rastového je podľa mňa v prípade týchto COB kontraproduktívne a možno málo efektívne, takže snahy sú o dosiahnutie maximálnych výnosov pri minimálnych investíciách a o vytvorenie akéhosi univerzálneho riešenia. Nehovoriac o neúmernom náraste ceny takýchto kompletov z dôvodu zdvojenia niektorých súčiastok, ale nič nie je nemožné...
alesh
citace:
Původní příspěvek od kubok


Možem sa spýtať v čom sú tie 1750k iné a prečo ich teda nenecháš pustené celú dobu? Inak máš tam 2 drivery, to chceš tam mať viac vypínačov?

Sry ak sú to blbé otázky, ale elektrotechnika nie je moja silná stránka

Očekávám, že se to pod 1750K bude hodně "táhnout" (velká internodální vzdálenost). Proto je na samostantné větvi, aby se dala regulovat zvlášť.

a.
spachal
Aleshi, to jsem drobne nepobral, pokud mas ve svetle MW drivery s vystupem 1050 mA, jak jsi ze sesti COB 'udelal' 450W? :]
U Cree si to umim predstavit, ale u VERO29?
fikus37
Píše že má verzi "C" takže čip si bere 62V,tím pádem při 1050 mA má na čip 62x1,05 Watt.
alesh
Tak, 66,5V při proudu okolo 1,1A. Celkový příkon bude nakonec spíš blíž k 470W.

a.
kubok
Ak som správne pochopil tak Vero 29 gen. 7 verzia C je momentálne najlepšia z vero rady? (obroti B a D rade)

na ledideal uvádzajú "Tyto čipy dosahují svítivosti 192lm/watt." avšak na oficálnych stránkach Brideluxu som tak vysokú hodnotu nikde nenašiel

Inak vedel by mi niekto vysvetliť rozdiel ak použijeme pri LED pasívne chladenie alebo aktívne chladiče? Ak správne chápem - pri aktívnych chladičoch vieme znížiť teplotu viac = dosiahneme vyššiu efektivitu, pri pasívnom sa budú hriať viac, ale nebudú papať elektriku chladiče? Neznižuje sa vyššou teplotou efektivita lediek?

Vie niekto odmerať akú máte teplotu v boxe pri používaní lediek (ideálne aj teplotou mimo boxu)?

// ešte ma napadla otázka - ako ďaleko od seba led čipy umiestniť? aké je ideálna veľkosť (rozmer plochy) celého svietidla?

fikus37
Kubok, verze C je lepší právě při vyšším napětí. Při 1000má má verze D opravdu 192lm/w v 4000K. Takže verze D je lepší v nižší wattazi.
alesh
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Kubok, verze C je lepší právě při vyšším napětí. Při 1000má má verze D opravdu 192lm/w v 4000K. Takže verze D je lepší v nižší wattazi.

Vero29 data sheet a Bridgelux Product Simulator s tímto tvrzením nesouhlasí. A C verze má navrch při káždém příkonu (wattáži).

a.
fikus37
Špatně jsem se podíval těch 192 lm/w je verze C. Verze D je to 188 při 1050 mA. Takže o 4 lm na watt slabší.
spachal
citace:
Původní příspěvek od alesh
Tak, 66,5V při proudu okolo 1,1A. Celkový příkon bude nakonec spíš blíž k 470W.

a.

Dik za info, nejdu s dobou, zil jsem v dojmu, ze vsechna VERO29 jedou na "36V". Ted jsem si stahnul gen7 datasheet a to je masakr .. oficialne C-verze na 3.4A == 30klm a to stale pri 123lm/W. Akorat tech 250W (resp. ~130W tepla) uchladit na nejakou slusnou teplotu, to bude docela narocne :]
Zefram Cochrane
citace:
Původní příspěvek od kubok

Inak vedel by mi niekto vysvetliť rozdiel ak použijeme pri LED pasívne chladenie alebo aktívne chladiče? Ak správne chápem - pri aktívnych chladičoch vieme znížiť teplotu viac = dosiahneme vyššiu efektivitu, pri pasívnom sa budú hriať viac, ale nebudú papať elektriku chladiče? Neznižuje sa vyššou teplotou efektivita lediek?

// ešte ma napadla otázka - ako ďaleko od seba led čipy umiestniť? aké je ideálna veľkosť (rozmer plochy) celého svietidla?



Takže pasivní chladič -
+ pasivní chladič je jednoduché a spoledlivé řešení
- těžký a tedy drahý

aktivní chladič (pro procesory)
+ mnohem lehčí, levnější a mobilnější v rámci konfigurace světel
- mínusy jsou diskutabilní prý může ventilátor selhat, ale proč tedy funguje tolika počítačů léta nonstop léta?
- možnost elektronických pojistek a výstrah?

Jak daleko od sebe umístit čipy LED je problém pasivů a je závislý na tom kolik odpadového tepla produkuje, jestli má pomocný ventilátor a tak dále. Pokud se jedná o aktivní chladiče jo tak ty si mohou fučet opravdu kousek od sebe.
A nakonec zmíním, že stále mluvím o něčem jako Vero 29 g7 na 2100mA což pasiv zkousne těžko ale třeba Alpine 64 Plus je v pohodě.
jann
50W LED svetlo v nakladech za 70kc:
materiel:
50W Led Chip na 220V - cca 60kc
https://www.aliexpress.com/item/LED...0608.0.0.XJWhvy
varistor jako ochrana proti spickam ze site - 10kc
napr. https://www.gme.cz/varistor-siov-s14k275
chladic z CPU, privodni snura, zdroj pro ventilator - nejaka nabijecka pro stary mobilni telefon, namerene napeti 8V - vse zadarmo ze sberneho dvora.
trocha silikonoveho tmelu - je jim prilepen chip a zatmelene privody 220V
cca hodka prace.

chladic ma teplotu po hodine provozu hned pod chipem 42°C, chip o neco malo vic, realna spotreba 64W, tepelnou pojistku jsem vzhledem k cene chipu nedaval, taky drivery integorvany na chipu maji mit tepelnou pojistku na 130°C, zkousel sem vypnout vetrak a pri 120°C na chaldici jeste nevypnuly - ledka porad svitila v pohode.... pak uz mi ji bylo lito a zapnul sem vetrak.
drivery na chipu 5x: http://www.bpsemi.com/en/Data/BP5132H_EN_DS_Rev_0.9.pdf

je celkem zrejmy, ze ucinnost na rostliny bude cca 2x horsi nez vero a spol, ale zase to vyjde jako nejlevnejsi mozny svetlo, i CFL je mnohem drazsi.
Zefram Cochrane
Ale huš janne my se tu hádáme o tisíce a ty na nás se stovkama.
Ne to byla sranda. Zkus to, napiš zprávu jak to rostlo a jsi slavný i kdyby to nevyšlo lépe. Ono totiž každá zkouška stojí prachy prostor a čas.
Co se pořizovacích nákladů týče je toto zázrak.
Ale druhá cesta koupit levný čip a zdroje umožňuje časem lepší chip. Ono mezi námi roste vše pod vším, ale milovník a vědec koupí vlastnímu dítěti suchý rohlík aby bylo na poslední verzi jeho oblíbené firmy s regulovaným zdrojem a bádá. Nakonec kdyby mu ze šnytliku vyrostl medvědí česnek tak ho zajímá jak zabral nový číp.
Takže zkus a uvidíš jestli překonáš zde nalezené ideální cesty.
Mě se to třeba líbí jako možnost rekonstrukce klonírny. mám verzi 2x18W až 4x18W zářivek s elektronickým startérem.
jann
davam to sem jako zajimavost a ispiraci, je to vlastne svetlo "zadarmo". pokud se pouzije prodluzovaci snura uz s integrovanym varistorem - bezne k dostani, muze se vynechat varistor na chipu, pak si muze zajemce zbastlit cca 500W led svetlo (63W x 9kus -libovolna kombinace teple a studene bila ) za cca 500kc..... no nekup to ;-)

kdo s tim chce experimentovat, dela se ten samej chip i ve verzi fialka, napr.:
http://tinyurl.com/hs6l4wr


verim, ze pro nekoho, nekde a nekdy to bude mit vyuziti. jako ma i v dnesnim svete modernich aut nekdy svoje opodstatneni felicie na lpg ;-)
odo
JANN - držím palce! Som docela zvedavý na trvanlivosť a efektivitu.
Prikláňam sa k názoru Zeframa..."Ono mezi námi roste vše pod vším"
Treba vyskúšať!
To riešenie chladenia, čo si použil a čo popisuje Zefram sa mi zdá najoptimálnejšie, čo sa týka variability v stane.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma