Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani III. - Klikni zde pro originální téma
jann
odo: diky:-) na efektivitu jsem taky zvedavy, podle datasheetu tedy ciste teoretciky by tohle svetlo melo byt na watt prikonu cca 2x horsi nez vero g7.... praxe ukaze.

zivotnosti se nebojim, provozuji tyhle chipy v garazi na malych chladici 80°C nekolik hodin denne uz rok a bez problemu... ono se tam nema moc co zkazit, v levnych driverech vetsinou odchazeji nekvalitni kondenzatory.... tady nic takovyho neni.

kdyby nekdo z toho skladal vetsi svetlo tak doporucuju nakombinovat teple bilou a studene bilou mozna jednu fialku. ty spektra se pak celkem doplnuji. na rust nechat vic ty studeny.
(to je ted muj hlavni zajem, zkousim spolu kombinovat ruzny zdroje a spektra a intenzity osvetelni, vse zatim jen pro rust - kvet je podle me zmaknutej dost. predstavuju si to tak, ze pri dobre kombinaci spekter se rostlina nebude tahnout, bude zdrava a pekna i pri nizke intenzite osvetleni. tim se zvedne ucinnost celeho pestovani. ( pro inspiraci: https://www.rostlinna-akvaria.cz/po...le-osvetleni-99 )

na fotce je zatim nej kombinace 11W obyc studene bila cfl, k tomu 4W fialek ( 8x 3W chip pusteny na 0,5W kazdy.
fikus37
jann,ty jsi dobrý zabiják.Sběrný dvůr a silikonový tmel.
Já si tady lámu hlavu která pasta je top http://pctuning.tyden.cz/hardware/s...ti-se-priplacet
A frajeři tady jedou silikonový tmel.:teef:
jann
fikus37: rozdil mezi silikonovym tmelem a nejlepsi pastou je par °C na chipu, mamli chip za 60kc nebudu to resit, je to lowend reseni... s vyhodou ze nemusim nic sroubovat. (dulezity je u toho lepeni, aby mezi cipem a chladicem bylo toho tmelu co nejmin... idelane, aby jen vyrovnal nerovnosti )

jinak do highend svetel samozrejme jen tu nejlepsi pastu, kazdej stupen dolu dobrej :-)
romy
čo je lepšie do micro boxu 2x 30w full spectrum,alebo 1x 54w full spectrum,,,,dík
fikus37
jann, chceš mi říct, že silikonový tmel stavební vodí teplo, tak jak laciné termopasty?
romy
čo je lepšie do micro boxu 2x 30w full spectrum,alebo 1x 54w full spectrum?,,,,dík
Bitir
Cob cip jak mel prototyp ledideal. S tim bys byl schopnej neco vypestit, ty zarovky sou o nicem a dost predrazeny. Jeden cip s cockou a cervenyma slonama te vyjde snad na stejny penize jak dve ty zarovky a sviti to dobre.
romy
Bitir -ten tvoj prispevok patril mne??????? ak áno,,, vôbec nerozumiem tomu čo si napísal
Bitir
Patril. Pokud se podivas na profil ledideal tak to uvidis, davali sem i fotku toho jednocipovyho panelu . Byt tebou tak si projedu celou galerii mikropestovani a budes moudrejsi .
romy
Bitir tak som už skopletizoval osvetlenie,,,mám tam 1x http://www.ledgrow.sk/www-ledgrow-s...0/5/30-SPOT-LED v strede a po okrajoch 2x https://elektro.bazos.sk/inzerat/68...w-Light-30W.php ,rozmery boxu 40/40/60v ,,osadenstvo 5rastlín v 0,8l kvetináčoch,teplota cez den 23 noc 19, vlhkost 60,,,,hnojivo na kvet tekute guano hoštice,voda zo studne + daždová voda,,,môj ciel je urobit 15g ,,,,,,,,,,,,,,,,,tak čo vy nato?ináč osadenstvo je už 10 deň v kvete,,,,,aktualne foto bud dnes večer,alebo zajtra,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,očakavam rady,kritiku,názory,,,,PS: ospravedlnujem sa za moje predošlé blbé , povišenecké a sprosté reči,,,,,,,,,,,,,,,uvedomil som si aký som somár,,,,,,PREPACTE MI PROSIM,,,,,,Bitir-ostávam pri tomto mojom osvetlení v mojom prvom indoor micro hokuse pokuse
romy
a ešte jeden dodatok,,,v akej výške nad rastlinami mám mať to osvetlenie?
Bitir
Tak abys osvitil plochu :-D . Ja nevim ,kamos jel mazara 300w metr mad kytkama ,nekdo to kede zase 20cm . Nevim jak mas velkou plochu ,kolik kytek atd. Ale takovy prditka maj slabej dosvit ,tak bych to snizoval tak dlouho dokud neuvidis ze se stmiva cela plocha.
romy
šírka 40cm hlbka 40cm výška 60cm,,,,5 rastlín v piatich kvetináčoch
Bitir
Tak to bych dal az na strop :-D . Hod nejaky fotky k sobe do galerky ,tohle se resi u sebe a ne v tematu o ledkach. Pak je v tom akorat bordel :-)
jann
fikus37: silikonovy tmel vodi teplo podobne jako silikonova vazelina, ktera se drive pouzivala na podmazavani el. soucastek.
teplovodive pasty jsou na tom lepe co se teplene vodivosti tyce, vetsinou je to dano plnidlem, je to silikonova vazelina treba s praskovym stribrem nebo medi, ta zvysuje tepelnou vodivost.

tam kde se honi kazdy stupen na soucastce je jasna volba teplovodiva pasta, viz pretaktovane cpu, tam kde mi rozdil treba 8°C je u zadele dam klidne silikonovy tmel a nemusim nic sroubovat.

jinak hodne taky pomuze zalapovat jak chladic tak chip a hlavne to udelat tak aby pasty bylo co nejmin mezi chladicem a chipem... hodne pritlacit a chipem trochu zavrtet az si to sedne kov na kov.
romy
Bitir máš to v galerke
romy
Bitir takže až po strop určite???????????
fikus37
jann,dříve jsem pár procesorů přepastovával a i PS3 jsem musel,kvůli chlazení,ale silikonový tmel dávat místo termokeramické pasty jsem ještě nedělal a doufám ,že to nikdy dělat nebudu.
To mi připomíná tu reklamu,jak kořen používá místo motorového oleje ,olej který měl ve friťáku(prý to taky jede),ale jak dlouho?
Každopádně opravdu nevím jestli je to dobrý nápad mazat čip silikonem,ale proti gustu žádný .......
Efendy
Po novém roce plánuji konečně otestovat LED osvětlení pro prostor 120x110x200cm. Světlo si buď sestavím sám nebo zkusím oslovit někoho odsud. Momentálně se stále rozhoduji pro jednu z tří variant a rád bych vaši pomoc. Jde mo o světlo na květ a postačí když efektivně osvítím prostor 100x110cm.
1/ 6x Vero gen7 2700K (D) + 1x HLG-320H-1400A
2/ 4x Vero gen7 2700K (D) + 1x HLG-320H-C2100A
3/ 4x Vero gen7 2700K (D) + 1x Vero gen7 1750K Décor Food + 1x HLG-320H-1400A

kterou možnost doporučujete a utahnou 1a3 vůbec zdroje? Popř. navrhněte jinou.
dík všem
fikus37
Nevím co doporučit,protože ty Decor nejsou ještě vyzkoušené.
Zdroje utáhnou jak variantu č.1 tak variantu č.3
spachal
>Efendy: osobne bych sel do varianty 2 s tim rozdilem, ze zdroj bych bral HLG-320H-C1750B. Varianta 1 je u zdroje docela na hrane, ale take by byla funkcni.
V kazdem pripade bych ale bral vzdy "B" variantu zdroje, abys v rustu mohl vykon dle potreby stahnout.

Idealni varianta by byla, dle meho nazoru, 2x (3x VERO29 + HLG-185H-C1400B), proste dva kusy hliniku, na kazdem tri COB, napajene jednim stmivatelnym driverem. Na tech cca 1.1m^2 by tech cca 320W melo byt idealnich, tim spise, pokud COB budou na ~50W. Vyhoda je v redudndanci, nevyhoda v nutnosti nakupu dvou driveru.
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od Efendy
Po novém roce plánuji konečně otestovat LED osvětlení pro prostor 120x110x200cm. Světlo si buď sestavím sám nebo zkusím oslovit někoho odsud. Momentálně se stále rozhoduji pro jednu z tří variant a rád bych vaši pomoc. Jde mo o světlo na květ a postačí když efektivně osvítím prostor 100x110cm.
1/ 6x Vero gen7 2700K (D) + 1x HLG-320H-1400A
2/ 4x Vero gen7 2700K (D) + 1x HLG-320H-C2100A
3/ 4x Vero gen7 2700K (D) + 1x Vero gen7 1750K Décor Food + 1x HLG-320H-1400A

kterou možnost doporučujete a utahnou 1a3 vůbec zdroje? Popř. navrhněte jinou.
dík všem


A co pro tebe znamena kvet ? Poslednich 6 tydnu nebo doba po prepnuti? To jsou totiz dve rozdilne faze...protoze pouzit takhle cerveny spektrum hned po prepnuti zpusobi velky mezery mezi patrama a to neni moc zadpuci...

Faze 2 az 3 tydny po prepnuti totiz porad neni kvet a tomu se musi prizpusobit i svetlo...

Pokud by ti slo skutecne jen o poslednich cca 6 tydnu kdyz uz se opravdu tvori palice tak bych pouzil rovnou jen 1750k

Pokud ti jde o svetlo od prvnoho dne prepnuti vubec bych se nebal kombinace 4x3500k+2x1750k
jann
fikus37: jestli si cetl co jsem ti k tomu jiz napsal, tak si proste nerozumime. nevadi, neni to nic podstatnyho :-)
fikus37
jann,jde o to ,že raději použiju to co se má,ale je to jedno...
Ještě ty Decory nejsou pořádně otestované,tak uvidíme co s toho vyleze.
Podle datasheetu to má zajímave barevné spektrum.
Efendy
to FRYnk - No tak to si zas zasadil brouka do hlavy :) Každopádně u HPS jedu taky stále 2000K jen v růstu (do přepnutí) 250W a po přepnutí (květ) 400W tak nevím zda by to byl u LED problém?

to spachal - koukám že jeden HLG-185H-C1400B stojí cca. 1500 oproti HLG-320H-C2100B za 2900 takže žádný velký rozdíl v ceně - dík za typ

Jinak určitě stmívatelný jen jsem měl asi špatně uložené odkazy.
jann
mate nekdo typ na plne stmivatelny kvalitni zroj pro led, cca 100 az 250W?
na pokusy by se mi hodilo stmivani 0-100% nebo alespon 10-100% nechce se mi to stavet, pokud neco uz existuje.
diky za kazdej napad
spachal
http://www.czech-meanwell.cz/meanwe...filter=0&sort=3 :]
romy
viem,že su oba slabe ,ale ked už tak ktoru radšej,ktora je lepšia,prosím povedzte svoj názor ,,,túto http://www.ebay.com/itm/30W-E27-Ful...X4AAOSw8aNXGch9 alebo túto http://www.ebay.com/itm/New-E27-200...5kAAOSwaB5XtEbj ,,,dakujem
frak
citace:
Původní příspěvek od romy
viem,že su oba slabe ,ale ked už tak ktoru radšej,ktora je lepšia,prosím povedzte svoj názor ,,,túto http://www.ebay.com/itm/30W-E27-Ful...X4AAOSw8aNXGch9 alebo túto http://www.ebay.com/itm/New-E27-200...5kAAOSwaB5XtEbj ,,,dakujem


čau, hele já mám obě podobný.. za prvé:) jsou obě "předražený" určo je seženeš o trochu levnější a nebo nějakou jinou "lepší" levnější,líp tam hledej, ale budiž fungují všechny a u nás nic takovýho není:/ kdo by se s tim za ty prachy taky dělal že jo:) číňan..
za druhý) obě jsou cca 5w real spotřeba. Ta menší(30w) má víc spekter, ostřejší ale menší kužel..četl jsem, že někdo měl dvě na klony a supr,já ji mám kvůli spektru v matkárně.. Ta větší(200led 24w) má jen modrou a červenou ledku ale větší a šetrnější rozptyl. Mám ji v cloneboxu..

Jinak ty údaje watu jsou dost zavádějicí , koukej i na lumeny.nebo danou ledku hledej na amazonu pod stejným označením nebo podle obrázku,specifikace a hodnocení jsou tam lepší..Chce to přemýšlet, pár žárovek objednat a zkusit, mě fungovali všechny. good luck
romy
takže asi radšej túto 200led 24w?? má 1500lm
frak
obě žerou stějně, mrkni mi do galerie obě se tam nafotil.. ta širší žere 6w ta menší 5w.
frak
obě..
frak
5w real. blue +red+uv+ir

http://www.ebay.com/itm/E27-28W-28L...IIAAOSw5cNYUQIC

frak
6w real. blue+red.
frak
6w real.. blue+red
..

..bohužel nevim jak to dát do jednoho prispěvku..maturita
frak
spotřeba té široké.. 6w
frak
5w real. blue+red+uv +ir

http://www.ebay.com/itm/E27-28W-28L...IIAAOSw5cNYUQIC
frak
momentálně využívám odpadní teplo z boxu k přihřívání cloneboxu.. voilaa..:)


ps: teploměr Ebay .. 40kč
romy
tak tam dám oboje
Zefram Cochrane
No a nebo použijete 3W kousky s optikou či bez ní - tedy 3W má jeden kousek, takže celkem 12W. Je to jeden ze starších (začátek 2016) pokusů, ale lepší jak nic.
PARDON: to jsou ty full spectrum - růžové/fialové.
frak
citace:
Původní příspěvek od Zefram Cochrane
No a nebo použijete 3W kousky s optikou či bez ní
(tedy 3W má jeden kousek, takže celkem 12W)

Taky pěkný DIY!:)
Zefram Cochrane
Nojo, lidová tvořivost, ale tímto prošla asi většina pěstitelů. A ono i ty slepé uličky mají něco do sebe. Prostě zkusíš uvidíš.
frak
mě se líbí tohle.. pár korun, drbnout to na pasiv z procálu a pustit na to něco jako 12cm větrák na 12V DC. myslím že by to nemuselo ani hlučet na pomalý otáčky,dle teploty no.. Myslím třeba do malé matkárny..



http://www.ebay.com/itm/50W-LED-Wat...fAAAOSwA4dWHxoq
jann
frak: kdyz pouzijes aktiv ze staryho cpu, tak ten ventilator co tam byva je vetsinou uz tak dost tichy, kdyz ho misto na 12V pustis na cca 8V (kdejaka stara nabijcka na mobil ) tak je tichy o to vic a chladi dost podobne. u me 65W led - 42°C na chladici.
frak
citace:
Původní příspěvek od jann
frak: kdyz pouzijes aktiv ze staryho cpu, tak ten ventilator co tam byva je vetsinou uz tak dost tichy, kdyz ho misto na 12V pustis na cca 8V (kdejaka stara nabijcka na mobil ) tak je tichy o to vic a chladi dost podobne. u me 65W led - 42°C na chladici.


Super, moc děkuji za info!! Něco takového sem potřeboval slyšet abych měl zhruba z čeho vycházet..! Něco bych rád skutil ze zbytků doma..:)
jann
tohle je 50W chip s cockou pustenej na 20W na pasivu ze sbernyho dvora, teplota na pasivu je o 20 -25°C vic nez okolni teplota.
Zefram Cochrane
jo jo, to dáš a klidně s optikou
frak
citace:
Původní příspěvek od jann
tohle je 50W chip s cockou pustenej na 20W na pasivu ze sbernyho dvora, teplota na pasivu je o 20 -25°C vic nez okolni teplota.


No ale to je ovšem taky velká krása!!:) A prosím Tě pod čip teplovodivou pastu a přišroubovat že? Nebo to jde i něčím přilepit? Někdo tu psal někde taky silikon tmel.. Tak se ptám..
frak
citace:
Původní příspěvek od Zefram Cochrane
jo jo, to dáš a klidně s optikou


A nemáš tohle taky z Ebay..??? viděls jsem taky tyhle kity s optikou víš.
jann
jj, to sem byl ja je to prilepeny silikonovym tmelem transparentnim, akorat potreba zavrtet tim cipem, aby toho lepidla bylo co nejmin mezi chipem a chladicem.... skoro kov na kov a jen mezery vyplni ten tmel.

chip, 20W driver a optika je nekde z aliexpresu, kazdy nekde jinde. chladic zberny dvur.
jinak dnes uz tam prodavaji i horovy kity, vetsinou aktiv, ale je to dost drahy na to, ze chladaku z cpu mas vsude plno zadarmo
Zefram Cochrane
Pokud lepit, tak teplovodivé lepidlo. Silikonový tmel je dobrý, ale ne na LED ale sanitu. Ale smiř se s komplikovanou demontáží. Takže teplovodivá pasta a šrouby nabídnou více práce a méně problémů do budoucna.
DODATEK K SOUPRAVĚ NA FOTCE: toto jsem koupil už před delší dobou a po kusech (zdroj, chip, optiku, chladič zbyl z počítače/procesoru z roku raz dva)
frak
citace:
Původní příspěvek od jann
jj, to sem byl ja je to prilepeny silikonovym tmelem transparentnim, akorat potreba zavrtet tim cipem, aby toho lepidla bylo co nejmin mezi chipem a chladicem.... skoro kov na kov a jen mezery vyplni ten tmel.


Paráda,ted si to budu muset objednat!:) Už by mohla dojít vejplata,kua....:) Díky!
frak
citace:
Původní příspěvek od Zefram Cochrane
Pokud lepit, tak teplovodivé lepidlo. Silikonový tmel je dobrý, ale ne na LED ale sanitu. Ale smiř se s komplikovanou demontáží. Takže teplovodivá pasta a šrouby nabídnou více práce a méně problémů do budoucna.


No něco na tom bude, v práci snad pár zavitů někde spáchám...Je to fakt.. Ale s lepidlem je to bez práce,snad se mi žádný nedostane do ruk..:)
crazyben
Silikon je tepelnej izolant... ja bych volil pastu kterou se lepi chladice k procesorum.
frak
citace:
Původní příspěvek od crazyben
Silikon je tepelnej izolant... ja bych volil pastu kterou se lepi chladice k procesorum.


Je pravda že pastu na proc. doma mám, no silikon žadný...
jann
to sou zase diskuze o tepelnym izolantu...., cokoli je lepsiho nez vzduch. pamatuju casy kdy sme davali pod tranzistory novinovej papir s vazelinou pac nebylo kde sehnat slidovy podlozky a silikonovu vazelinu.... nektery zesaky makaj dodnes.
si to zmerte kolik °C realne je rozdil mezi teplovodivou pastou a silikonem. jo rozdli tam je, ale je na kazdym soudruhovi, aby zvazil zda mu to stoji za to.

ps: samozrejme, ze teplovodiva pasta ma mesi tepleny odpor a cim lepsi je tim lip, jen je potreba vedet proc co delam a nespolehat jen na fraze typu: "beton patri do zakladu na strechu jen palena taska"
odo
Chlapi! Osobne nechápem dôvod, že prečo nepouživať doporučené a osvedčené metódy montáže...a riskovať zničenie COB za desiatky Eur? :-)
Si uvedomte, že bastlíte lampu do growu, ktorá má fachať niekoĺko rokov a zvačša aj počas vašej neprítomnosti. Načo riskovať?
crazyben
citace:
Původní příspěvek od jann
to sou zase diskuze o tepelnym izolantu...., cokoli je lepsiho nez vzduch. pamatuju casy kdy sme davali pod tranzistory novinovej papir s vazelinou pac nebylo kde sehnat slidovy podlozky a silikonovu vazelinu.... nektery zesaky makaj dodnes.
si to zmerte kolik °C realne je rozdil mezi teplovodivou pastou a silikonem. jo rozdli tam je, ale je na kazdym soudruhovi, aby zvazil zda mu to stoji za to.

ps: samozrejme, ze teplovodiva pasta ma mesi tepleny odpor a cim lepsi je tim lip, jen je potreba vedet proc co delam a nespolehat jen na fraze typu: "beton patri do zakladu na strechu jen palena taska"


jo taky sem videl slapal procesor treba s nutelou misto pasty pod chladicem... :D punx not dead vole, dokud nevyschne funguje taky dobre... ale proc tomu nedat to nejlepsi? ta pasta stoji par desetikorun a nalepis s tim x takovejch diod (nebo procesoru, staci opravdu kapicka) :D

stoji to za to? pastu ma doma... silikon by musel koupit... stoji za to koupit silikon, kdyz ma moznost to udelat lip a zadarmo? :D ty si me pobavil teda ;)

BTW. oni sou nakonec dost velky rozdily i mezi samotnejma teplovodivejma pastama. Uz sem nalepil a nataktoval par procesoru... poradna pasta dokaze udelat dost, klidne i 10% oproti tem nejlevnejsim (a to sme porad u teplovodivy pasty a ne hokuspokus se silikonem) to je napriklad az 5 stupnu na procesoru... jen jinou pastou! Mozna se to zda jako malo, ale pro ty komponenty je to dost... zvysis zivotnost, snizis spotrebu tzn. se zvysuje ucinnost... ano soudruhu, vyplati se to (ale McGyver by z tebe mel radost).

http://pctuning.tyden.cz/hardware/s...iplacet?start=8
fikus37
Naším cílem já snad udržet co nejmenší teplotu, abychom mohli získat s čipu co největší efektivitu. A ne smudlat na čip stavební silikon.
frak
Je to pravda vsecko chce svy! Pokud bych si stavel panel na kvet tak dam nejlepsi pastu to bez debat!! My sme se jenom bavili o ruznych alternativach uchceni: sroub, lepidlo, silikon.atd.. Resili jsme jen malou cob ledku do pestirny.. Takze ja dekuju vsem za tipy!!
metracek
Zdavim, ja sam nevim o LED temer nic. Ale uvazuju o porizeni panelu do matkarny a pohravam si i s myslenkou o porizeni panelu na kvet pro srovnavani s hps. Tak sem na toto tema zacal diskutovat s par growerama z usa a zjistovat nejaky zakladni informace. Byl sem tak nejak z grower.cz presvedcen ze jsou LED budoucnost, ale jeden amik mi to zacina dost dobre vyvracet. Rad bych vam predal nektere jeho argumenty, ktere povazuju za relevantni a poprosil bych vas o jejich rozbiti, pokud mozno. Sam moc nerozumim o cem je rec, verim ze jsou tu lidi co budou rozumet.

Tento text cituje na svem blogu i sensiseed.com tak to snad nebudou hlouposti v orginal znění, možná můj překlad kulhá :

“Intensity”? You mean luminosity? Because HPS produces high-energy photons with a smaller wavelength which means plants see the photons as being smaller and they tunnel down into the matter further, meaning more energy is captured. LED produces low-energy photons with a larger wavelength so that the photons are perceived as bigger to the plant, and less energy is captured. This is proven again and again in tests.
Using the LED during vegging produces higher Calyx to Leaf ratios and also reduces node spacing so we produce short squat plants perfect form Fimming or the Screen of Green method. But for flowering, that 1000w HPS will ALWAYS be better than any LED now or in the future!!!! PERIOD. Also.. if you are using CO2 injection with LED’s you may as well stop. Your plants can benefit from up to 1300 ppm CO2 ONLY if the light is very bright AND if it is very hot.
Think for a second about heat… what is it? Infrared radiation. Which is what? Infrared photons. So heat produced by those HPS lights is seen by the plant as a massive flood of photons in Infrared spectrum! The plant wants to capture all of those extra photons but needs CO2 to help with that part of the ATP cycle. You can’t get that extra yield with LED’s. Just turn your CO2 off because it is making no difference or switch to HPS for your flowering cycle if it’s feasible."

Intenzita? Myslíte luminosita? Protože HPS produkuje vysoko-energeticke fotony s malou vlnovou délkou, což znamená že rostliny vnimají fotony jako menší a ty se tak zavrtají hlouběji do hmoty, tudíž se zachytí více energie. LED produkuje nizko-energetické fotony s větší vlnovou délkou , takže jsou vnímany rostlinou jako větší a je zachyceno méně energie. To je dokázáno v testech znovu a znovu.

Použítí LED běhěm fáze růstu produkuje vyšší poměr kalich/list a zkracuje vzdálenosti mezi internodamy, takže máme nižší podsadité rostliny perfektní na fim nebo sog. Ale pro květ, 1000w HPS bude VŽDYCKY lepší než jakkákoliv LED ted, nebo v budoucnu!!! TEČKA. A také…. pokud použiváte CO2 dávkování s LED měli by jste přestat. Vaše rostliny benefituji z 1300 ppm CO2 jen pokud je svetlo velmi jasné a také velmi teplé.

Zamyslete se na chvilku o teple…..co to je? Infračervené záření. A to znamená? Infračervené fotony. Takže teplo vyzařované těmi HPS výbojkami vidí rostlina jako masivní tok fotonů v infračerveném spektru! Rostlina chce zachytit všechny tyhle extra fotony, ale potřebuje k tomu CO2 aby ji pomohla s částí ATP cyklu. Nemůžete dosáhnout tohoto extra výnosu s LED. Vypněte CO2 dávkovač, protože nedělá rozdíl a nebo zapněte HPS na květ pokud možno.




Navíc i tvrdí že v dlouhodobějším horizontu (5 let) jsou LED dražší. Dokládá to touto studii.
http://cpl.usu.edu/files/publicatio...ub__9913943.pdf
Ale vim ze maji v usa levnejsi elektriku o dost, takže ta tabulka pro evropu uplne nesedí.
Zajimá mě hlavně jestli se dá napadnout ten první text. Tvrdí že při kvetu pod LED je jina (subjektivne podle nej horsi) struktura palic, coz je podle nej hlavni duvod proc top groweri v usa davaj od LED ruce pryc. To jsou uz jeho subjektivni nepodlozene nazory, ale ten clovek by mel vedet o cem mluvi.
crazyben
Zajimavy... mas odkaz primo na ten clanek na tom blogu?

Co udelal okurek pod frynkovo panelem teda vubec nevypadalo spatne... myslim prave tu strukturu palic atp. Takhle z fotek nadhera.

Otazka je... pojedes 1000w+? Ono je asi neco jinyho jestli amik srovnava zda se mu vyplati HPS nebo LED kdyz jede 5kw narozdil od nas, kdy vetsina lidi tady ma jedno svetylko do 600w a cau...

Ta studie s cenou zad se dlouhodobe vyplati... ta je taky zajimava... tam hodne zalezi prave od ceny za kwh myslim. Ono se ty ledkari tvari jako by ty panely byly snad nesmrtelny a tady vsude pisou ze dlouhodobe se vyplati, ja si nejsem tak jistej... a ze kdyby se posraly tak se haji viceletou zarukou. Tu ma ale i muj predradnik (5let) ono je to v podstate nesmrtelnej naopak prave ten predradnik... videl sem 30let stary ballasty co porad slapaly :D a vybojka stoji blby tri-ctyry stovky. S nizkym tarifem bude rozdil tak malej ze opravdu dlouhodobe se nevyplati... naopak s vysokou cenou za kwh se treba vyplati... zalezi od toho jaky kdo ma podminky a naroky.
metracek
Urcite je to jak rikas, LED muze mit vyhody pro urcite typy pestitelů - bez pochyby. Me jde o to co je absolutní top do budoucna :) A jestli jsou opravdu hps mrtve jak tady spousta clenu pise. Ten amik tvrdi naprostej opak a umi to slusne podlozit. A on neni sam. Tak mi to prijde jako vhodne tema k diskuzi.

Tady je clanek na blogu sensiseed https://sensiseeds.com/en/blog/opin...-vs-led-lights/

A s tou nesmrtelnosti si narazil na dalsi vec kterou zminil, ale pro mne osobne to novinka neni. Neni duvod menit vybojku drive nez po 3 letech. Ja sam jedu 9. kolo pod stejnou a mam porad stejne palice. Jestli bych mel pod novou vybojkou o 10% vic? Mozna, ale ja ani tak nemam problem s vynosem. A myslim ze svetlo me nelimituje, spis prostor. Takze o tech 10% vic bych pravdepodobne s novou nemel.
crazyben
Netroufam si hodnotit :)

Ale na ledkách je pořád kam se posunout, moc se v tom nevyznám, pojem nízko a vysokoenergetické fotony slyšim poprvé... možná je reálný v budoucnu udělat posun i tam.

Docela me zaujalo prave i to s tim CO2... asi tam je trochu preklep v prekladu u toho "pokud je svetlo jasné a teplé" jasné a teplé může být i led... (teda pokud se bavime o teplote chromaticnosti... to je prvni co me napadne kdyz se rekne teple svetlo) HPS ale teplo siri prave i zarenim (ledky taky topi, ale toho vyzareneho tepla je minimum... znas to takovy to jak slunicko hreje ikdyz je venku jinak zima... to led neumi).
romy
nieje to vela na tak malý box 40/40/60v ??????? 2x http://www.ebay.com/itm/New-E27-200...5kAAOSwaB5XtEbj +2x http://www.ebay.com/itm/E27-30W-LED...r-/152061406547 + 1x http://www.ledgrow.sk/www-ledgrow-s...0/5/30-SPOT-LED ,,,všetky su až celkom pri strope boxu
romy
na 5 rastlin
crazyben
Musel sem se dovzdělat...

citace:
"Energie fotonu je nepřímo úměrná vlnové délce světla. Čím kratší je vlnová délka, tím vyšší je energie fotonu."


Takže jsme opět u konkretni barvy jako rozhodující faktor nikoliv teplote? červená a infra? Mě to nijak špatný pod tou teplou bílou nepřijde z fotek... ale salámy jak předloktí co sou pod 1000w to nejsou no...

Třeba se jednou dočkáme i takovejch ledek... nebo tomu brání nějakej zásadní problém?
romy
prosím dajte mi odpoved
crazyben
romy... tak nejak udelat by to slo, musel bys ale jet nejspis rizky... pet kytek v takovym boxiku ze semen... to by lezlo ven asi :D

Podle me to je ale blbost kupovat pet ruznejch led "zarovek" jako tyhle...
romy
crazy-Podle me to je ale blbost kupovat pet ruznejch led "zarovek" jako tyhle... prečo????
jann
souhlas s crazyben. zkus zvazit zda spis nekoupit nejaky cob 100 - 120W fullspectrum, dat ho na chladak z cpu a pustit podle potreby rust/kvet treba 30W/80W.
romy
už sú na ceste ,,pýtam sa len preto či nespália rastliny či tam nebude prebytok osvetlenia,,,,či im skôr neublížim ako pomôžem ,,,,,,,,hovorím o mojich led žiarovkách
crazyben
No tak zalezi co od toho cekas... staci o malo vic investovat a udelas si uz 1x50w COB napr.

Popaleni svetlem bych se tady fakt nebal...
fikus37
metracek,
hele asi máš info od zarytého sodíkáře ,který nechce o LED ani slyšet.
LED technologie již překonala 40 letou technologii HPS a to každým směrem.
Já jsem kdysi jel taky dost dlouho HPS ,ale pokrok nezastavíš.
Takové bláboly o nizkoenergetických vlnových délkách atd. si může strčit do řiti.
A nakonec to zabil tou větou o 1000W HPS. Nevím jastli jsi to přeložil správně(moje angličtina je na bodu mrazu,ve škole jsme měli ruštinu)
,ale pokud si to přeložil správně tak na prostoru 100x100 je uplně jedno jestli máš 1000W HPS nebo 600W HPS,protože kytka si vezme jen na tuto plochu určité množství světla(lux) a zbytek nevyužije.
1000W HPS se dává ,když je větší prostor.
Jel jsem kdysi 7 kol pod 1000W HPS a nikdy jsem se nedostal na větší výnos v tom samém prostoru 120x120 jak na HPS 600W.
Můžeš se podívat na moje video jak jsem testoval Vero gen6 https://www.youtube.com/watch?v=6_cse2P84-s
a tady přikládam fotku na Veru ještě pořád gen6.
romy
crazy-Popaleni svetlem bych se tady fakt nebal ,,,,,super len to som potreboval vediet,,,,,DAKUJEM
romy
a čo čakám???? ciel 15g ,,nič viac nič menej,,,,myslíte,že mám šancu?
crazyben
fikus: tak metracek sam pise ze ho limituje spis prostor nez svetlo...

kazdopadne to co ten amik psal o fotonech je fakt... mensi vlnova delka = vetsi energie fotonu. Absence IR (tepelneho zareni) u tehle LED je taky fakt... to nejsou blaboly, krom toho ze v jeho clanku (toho amika) nic o prostoru 100x100 nebylo.

Otazka je spis jestli to opravdu je ten rozhodujici faktor? To si netroufam soudit...


BTW... tady uvod z toho clanku...

The question of HPS lights vs LED lights can also be affected by what continent you are living on. In Europe, electricity is more expensive than in the US. This tends to lead to gardeners in the US growing under 1000 watt bulbs, whereas their European counterparts lean towards 600 or even 400 watt bulbs.

Neni to co sem predtim naznacoval? V US to maj hozeny trochu jinak nez u nas ;) U pulky lidi tam podle toho dotazniku je pri koupi novyho svetla spotreba elektriny az to posledni co je zajima... :D u nas je to vetsinou to prvni a podle toho na to koukame...
frak
citace:
Původní příspěvek od romy
a čo čakám???? ciel 15g ,,nič viac nič menej,,,,myslíte,že mám šancu?


Tak jelikoz tech pet žárovek ma dohromady cca 30w(2x5 2x6 a cca8w spot) spotrebu tak bys tam neco mit mohl..kdyz si das zalezet:) jen prosim rekni ze jsi za tu spotku nedal 50 ecek!! :) neprekupujte to u nas chlapi, necpi to zidovi:)
alesh
citace:
Původní příspěvek od metracek

“Intensity”? You mean luminosity? Because HPS produces high-energy photons with a smaller wavelength which means plants see the photons as being smaller and they tunnel down into the matter further, meaning more energy is captured. LED produces low-energy photons with a larger wavelength so that the photons are perceived as bigger to the plant, and less energy is captured. This is proven again and again in tests.
Using the LED during vegging produces higher Calyx to Leaf ratios and also reduces node spacing so we produce short squat plants perfect form Fimming or the Screen of Green method. But for flowering, that 1000w HPS will ALWAYS be better than any LED now or in the future!!!! PERIOD. Also.. if you are using CO2 injection with LED’s you may as well stop. Your plants can benefit from up to 1300 ppm CO2 ONLY if the light is very bright AND if it is very hot.
Think for a second about heat… what is it? Infrared radiation. Which is what? Infrared photons. So heat produced by those HPS lights is seen by the plant as a massive flood of photons in Infrared spectrum! The plant wants to capture all of those extra photons but needs CO2 to help with that part of the ATP cycle. You can’t get that extra yield with LED’s. Just turn your CO2 off because it is making no difference or switch to HPS for your flowering cycle if it’s feasible."

Tohle mi přijde jako typická argumentace hloupých lidí, co ale už něco dělají dlouho a některé procesy mají empiricky dobře prozkoumané. Tváří se to chytře, ale je to vlastně píčovina.

První odstavec je úplná blbost a to jak první, tak druhá část.
Internodální vzdálenost a relativní množství listů je ovlivněno více faktory, nelze to vztáhnout obecně na všechny LED. I s LED není problém zvolit vysokou intenzitu osvětlení, aby měla vyšší koncentrace CO2 smysl.
Poslední odstavec je opět blbost. Více studií (McCree; Inada) potvrdilo, že i když jsou rostliny schopny využít světlo 680-750 nm, účinnost tohoto procesu je mizerná a mimo minima potřebného k ovládání fytochromů, je lepší dodávat fotony s vyšší energií. Při intenzitě osvětlení tak vysoké, že je potřeba dodávat CO2, ti i LED zahřeje prostor na dostatečně vysokou teplotu. (Navíc by se našli tací, co by tvrdili, že příliš vysoká teplota je obětování kvality ve prospěch kvantity).

citace:
Původní příspěvek od metracek

Navíc i tvrdí že v dlouhodobějším horizontu (5 let) jsou LED dražší. Dokládá to touto studii.
http://cpl.usu.edu/files/publicatio...ub__9913943.pdf
Ale vim ze maji v usa levnejsi elektriku o dost, takže ta tabulka pro evropu uplne nesedí.
Zajimá mě hlavně jestli se dá napadnout ten první text. Tvrdí že při kvetu pod LED je jina (subjektivne podle nej horsi) struktura palic, coz je podle nej hlavni duvod proc top groweri v usa davaj od LED ruce pryc. To jsou uz jeho subjektivni nepodlozene nazory, ale ten clovek by mel vedet o cem mluvi.

Tohle už je daleko zajímavější, ALE v dubnu to bude 3 roky staré. Některé dnešní LED dosahují více než 2.3 µmol/J (vs 1.7 ve studii) za lepší cenu. Navíc to počítá čistě propálenou cenu za světlo. LED ti výrazně ušetří i za HVAC.

a.
crazyben
Zbořeno :D si tu takovej mythbuster Aleshi :D

Jen s tímhle nesouhlasim...

citace:
Původní příspěvek od alesh

Navíc to počítá čistě propálenou cenu za světlo. LED ti výrazně ušetří i za HVAC.


To je právě od podmínek jaký kdo má... na Floridě určitě, ale co v takový kanadě? Třeba já bych teď v zimě musel přitápět s LED (pokud bych chtěl čerstvej vzduch u kytek)... v létě bych naopak ventilaci mohl s LED ztlumit...
alesh
citace:
Původní příspěvek od crazyben
Zbořeno :D si tu takovej mythbuster Aleshi :D

Jen s tímhle nesouhlasim...



To je právě od podmínek jaký kdo má... na Floridě určitě, ale co v takový kanadě? Třeba já bych teď v zimě musel přitápět s LED (pokud bych chtěl čerstvej vzduch u kytek)... v létě bych naopak ventilaci mohl s LED ztlumit...

To máš pravdu. Na takovou možnost jsem ani nemyslel.

V uzavřených systémech (nutnost pro CO2) to může být ale nejdražší část.

a.
fikus37
crazyben, pokud máš jednu lampu, tak jak to děláš, když máš tmu? Taky musíš přitápět,ne?
Rekuperace?
crazyben
Kdyz svitim okno mam na ventilacku a necham cirkulovat vzduch v pokoji... akorat to vytopi. V case kdy lampa zhasina zaviram okno a odtah napojim do vetraci sachty (filtr maka dobre tak co), takze ma vzduch z vytopenyho bytu a starej de pryc, netocim ten samej dokola takze myslim ze i tak muzu rict ze maj cerstvej 24h

Uz sem premejslel o druhym na protismeny, ale ceka me stehovani :( rekuperace je kua draha... ale nakonec by to za to taky stalo.
metracek
Diky za vyjadreni Alesh :) Povazuju te za odbornika v tomhle smeru a budu ti verit. Co me lehce znejistuje je fakt ze vetsina amiku ktere sleduju a beru je jako autority v growingu jedou HPS. Asi se drzi zvyku.

Fikus no podle te studie v roce 2014 LED jeste neprekonala HPS, mozna ze letos uz je to tedy jinak. Chtelo by to ale opet potvrdit v nezavislych testech. Je jasne ze testy a studie vyrobců ledek stejne jako vyrobců hps nejsou moc dobre zdroje relevatnich informaci.
Tvoji srovnavacku sem videl, vazim si ji a dekuji ti za ni. Kazdy kdo si da praci s necim takovym zaslouzi respekt. Nicmene me osobne to moc neprijde smerodatne vlivem mnoha promenych ktere si nepodchytil (neznal si ty modely)
Ja osobne jsem nektere modely odkvetl uz snad 10x, perfektne je znam a vim jak se chovaj. Chtel bych tedy udelat srovnavacku na techto modelech ktere fakt duverne znam, pri stejnych podminkach a urcite srovnavat na zaklade nekolika odjetych kol. To jsou ale plany :D Jejich realizace byva obtiznejsi...

Jinak sem na tom stejne jak crazyben, taky bych musel v zime s LED pritapet. Naopak v lete bych LEDku velice ocenil. I proto premyslim nad tim panelem na kvet, minimalne v lete bych hps vypnul velmi ochotne.
fikus37
Je pravda, že některé modely nejsou takové jako pod HPS, právě proto jsem nakoupil par modelu s větším či menším podílem sativy a indicy, ať se to ukáže. Bohužel, jsem přišel domů po6 pivech a pár brk a štítky jsem zadupal.
Vím že Big bud a klony Jack herer co jsem měl tu možnost odzkoušet jsou pro COB to pravé ořechové. Takové palmy jsem neměl ani pod HPS. Je to zajímavé a nedokážu si to vysvětlit, že některé odrůdy jsou větší a některé menší ( myslim tím HPS vs led COB).
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od metracek
podle te studie v roce 2014 LED jeste neprekonala HPS, mozna ze letos uz je to tedy jinak..


jo to je dlouhá doba, vlastně 3 roky :-D

Je celkem důležitý si uvědomit že samotné LED čipy tvoří pouze část svítidla, vůbec bych se nebál říct to že když si někdo koupil nebo poskládal před dvouma rokama panel o 8mi čipech, efektivitou 140lm/w a celkovou spotřebou 640w za 20 000 tak LED čipy tvoří pouze část ceny, je-li to LED-freak tak si tento rok přestavil ten panel na efektivitu 160lm/w - zvýšil svítivost, nebo naopak to na zdrojích třeba trochu přiškrtil protože mu svítivost stačila a dostal se třeba na 550w, a za další dva roky do toho půjde znova protože proč ne. Tenhle postup vím protože už jsem takový dva panely místním členům předělával a sobě též, a proč ne když 2/3 ceny jsou chladiče, zdroje, optiky atd atd :-), tohle se sodíkem prostě neuděláš, můžeš koupit novou lampu ale zvýšenou efektivitu ne :-)
metracek
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Je pravda, že některé modely nejsou takové jako pod HPS, právě proto jsem nakoupil par modelu s větším či menším podílem sativy a indicy, ať se to ukáže. Bohužel, jsem přišel domů po6 pivech a pár brk a štítky jsem zadupal.
Vím že Big bud a klony Jack herer co jsem měl tu možnost odzkoušet jsou pro COB to pravé ořechové. Takové palmy jsem neměl ani pod HPS. Je to zajímavé a nedokážu si to vysvětlit, že některé odrůdy jsou větší a některé menší ( myslim tím HPS vs led COB).


A to je prave vec ktera me nejvice zajima - struktura, chut a vune. Vynos je druhorada vec pro me osobne. Sem hodne spokojenej s tim jak to kvete pod hps. A zajima me jaky je rozdil v strukture, chuti a vuni pod LED . Tak jako spousta klonu (bavme se o klonech, semena mi na tohle neprijdou dost stabilni) chutna, voni i vypada o nekolik urovni lepe outdoor nez indoor. Tak by me zajimaly tyhle rozdily mezi led a hps. Verim ze tam nejake musi byt a budou.

Nejhorsi mi na LED prijde ze na to musi byt clovek fakt machr a vyznat se, aby vedel ktere jsou v te zaplave ty opravdu kvalitni. Jeste kdyz se to kazdej rok, ne-li drive, meni...uplne me sere predstava ze sem si treba v 2014 kupil panel za 20+ tycek a letos se dozvim "No jo, 3 roky? to je uz dlouha doba." :D
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od metracek
Nejhorsi mi na LED prijde ze na to musi byt clovek fakt machr a vyznat se, aby vedel ktere jsou v te zaplave ty opravdu kvalitni. Jeste kdyz se to kazdej rok, ne-li drive, meni...uplne me sere predstava ze sem si treba v 2014 kupil panel za 20+ tycek a letos se dozvim "No jo, 3 roky? to je uz dlouha doba." :D


jojo mám stejnej pocit, kdyby to byl ale jen panel - auto po 3 letech o 200 levnejší, počítač na polovině po roce a mobil? - lol...

všechno co jsem měl starý by sloužilo i dnes, ale čkověk chce furt něco novýho, ať už to je cokoliv, pokud chceš něco na furt, kup víno a koukej jak zraje .-)
alesh
citace:
Původní příspěvek od metracek
Co me lehce znejistuje je fakt ze vetsina amiku ktere sleduju a beru je jako autority v growingu jedou HPS. Asi se drzi zvyku.

Není se čemu divit. HPS funguje dobře a spousta LED světel je mizerná. Opravdu komerčně zajímavá je tak možná poslední generace COB LED světel. Ale řekl bych, že i názory zatvrzelých sodíkářů se pomalu mění z "LED jsou drahý a nic pod tím nevypěstuješ" na "LED jsou drahý".

Viděl jste mimochodem někdo nějaký report, kde by byl někdo s COB (řekněme CXA3070 a lepší) nespokojen? Teď mě to tak napadlo a žádný si nevybavím...?

a.
frak
Jen info pro zdejsi LED nadsence co kupuji cinske panely od ceskych prekupcu za sileny penize..:)

Na Ebay je ted celkem uchazejici cinsky panel co dava zhruba g/w.
A to hlavní je na sklade v cesku v Boru od nemeckeho prodejce.takze postovne snad stovka a za par dnu doma.a cena je taky myslim lidová..
Mam ten samy jen jiny vyrobce..Zatim spokojenost..
Tohle je hlavně info pro laiky, experti to ignorujte,dik;)

Odkaz: http://m.ebay.com/itm/MEIZHI-Reflek...1%257Ciid%253A3
fikus37
Frak, jestli pod tím udělá někdo 450g, tak si vytru moji řit svojím jazykem. I když reálný příkon bude někde kolem 200W,tak 200 g uděláš jen tehdy pokud to necháš půl roku na růstu.
jann
vzdyt to tam pisou, ze realnej vykon je 195W.
(je to uplne zbytecny jak porad vsude uvadej ty nerealny zvetseny vykony, ktery vetsinou ani neodpovidaj souctu max vykonu pouzitych chipu..... asi marketing )
frak
Real vykon je 200w. G na W, tudiz 200g budu sklizet za 14 dni. Rad vyfotim..
frak
Doufam ze se tu zas nebude resit cinskej panel a gram na watt.. :)) again again again..
luubaan
at se reší bude prdel:)
frak
Ja nepotrebuju nic dokazovat..Chtel jsem jenom dat tip klukum co kupujou MarsHydro v cesku za 8 tyšic..
luubaan
No i takový se najdu
romy
ked je osvetlenie 3x 30w full spektrum a pridam ešte 2x obyčajné led warm white 15w 2700k nebude to vadit?myslím tým,že fullky vydávajú fialové svetlo a led žiarovky žlté,,,nebude žlte svetlo ničit to fialové? lámem si s tým hlavu a neviem odpoved,,poradte prosím
crazyben
citace:
Původní příspěvek od metracek


A to je prave vec ktera me nejvice zajima - struktura, chut a vune. Vynos je druhorada vec pro me osobne. Sem hodne spokojenej s tim jak to kvete pod hps. A zajima me jaky je rozdil v strukture, chuti a vuni pod LED . Tak jako spousta klonu (bavme se o klonech, semena mi na tohle neprijdou dost stabilni) chutna, voni i vypada o nekolik urovni lepe outdoor nez indoor. Tak by me zajimaly tyhle rozdily mezi led a hps. Verim ze tam nejake musi byt a budou.

Nejhorsi mi na LED prijde ze na to musi byt clovek fakt machr a vyznat se, aby vedel ktere jsou v te zaplave ty opravdu kvalitni. Jeste kdyz se to kazdej rok, ne-li drive, meni...uplne me sere predstava ze sem si treba v 2014 kupil panel za 20+ tycek a letos se dozvim "No jo, 3 roky? to je uz dlouha doba." :D


:D amen...

tady vsichni resi g/w jako by to snad melo bejt smerodatny pro kazdyho :) se staci podivat na co se lidi ptaj jako prvni kdyz se zajimaj o nakej strain... vynos, vynos, vynos... me zajima chut, vune, sila... presne v tomhle poradi... pak az vynos. Kdyz to bude top co nema nikdo v okoli tak bych byl spoko klidne s 0,5g/w a bylo by mi jedno cim svitim... jinak samozrejme, cim vic tim lip, ale ne na ukor chuti, vune nebo struktury finalniho produktu...

Ja o LEDkach premejslim dlouho, ale penez na rozhazovani nemam a HPS slape slusne... tak spis hledam model co by mi vyhovoval :D (i proto ted jedu takovej silenej mix viz. odkaz gangsta paradise v podpisu)
jann
romy: nic se nevyrusi, naopak se to scita


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma