Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani III. - Klikni zde pro originální téma
RivieraKid
citace:
Původní příspěvek od alesh

Jo to určitě :-D Jak jsi na to přišel?

Naopak 3000K/90CRI má výrazně míň modré než 4000K/70CRI a 3500K/80CRI.

a.


no ono je roste a roste. pokud má méně modré, tak se to může více "táhnout" a subjektivně to vypadá, že to roste lépe. když bude modrá a kytky porostou pěkně kompaktně bez velkých mezi stupů mezi patrama, může to vypadat že to moc neroste. asi těžko rozlišitelné v malých podmínkách.
jrx
citace:
Původní příspěvek od alesh

Jo to určitě :-D Jak jsi na to přišel?

Naopak 3000K/90CRI má výrazně míň modré než 4000K/70CRI a 3500K/80CRI.

a.


pridali by k svetlu modre, mali by este lepsi rast....
mcKrivka
jrx
ales
presne naopak si to napisal
3000k 90cri ma viac modrej nez 3000k/80cri cize aj viac ako 3500k/80cri
alesh
citace:
Původní příspěvek od jrx


pridali by k svetlu modre, mali by este lepsi rast....
mcKrivka

Ale houby, 4000K/70CRI má daleko víc modré než 3000K/90CRI a stejně to pod 3000K/90CRI roste líp. Až to vyzkoužíš, dej vědět. Zatím tu jen šíříš bludy.

a.
alesh
citace:
Původní příspěvek od RivieraKid


no ono je roste a roste. pokud má méně modré, tak se to může více "táhnout" a subjektivně to vypadá, že to roste lépe. když bude modrá a kytky porostou pěkně kompaktně bez velkých mezi stupů mezi patrama, může to vypadat že to moc neroste. asi těžko rozlišitelné v malých podmínkách.

V tomhle případě roste, biomasy je prostě víc a v lepším tvaru. Kytky jsou pěkně kompaktní, menší internodální vzdálenost by byla nežádoucí.

Ale mně je to u prdele, klidně si dělejte světla jen modrý.

a.
odo
Tak teraz som v tom úplne stratil prehľad. Můžete to niekto zosumarizovať?
jrx
alesh
proste si sa pomylil stymi modrymi
a aj si sa mi vysmial
a teraz stymi bludmi uz citim aj utok ;(
je to smutne

zlta bodka bude 3500k v grafe...

co sa tyka 70cri ta uz nema potrebne cervene spektrum preto im to nejde
tam by pridanim cervenej dostali dobre vysledky

budem to skusat ale mam letenku o 2mesiace, tak teraz to zacinat nema vyznam pre mna, nestihnem ukoncit test.
2augustovy tyzden mozem zacat test.

mam aj vyrobenu rampu
ak sa niekto najde kto ma zaujem to odskusat dajte vediet,
kazde spektrum sa da regulovat zvlast
+bonus mam violet ledky !!!!! co moze mat nemaly prinos
v mojom vlakne je viac info.

90cri je top, jasne, v tomto sa nehadam,
uplne suhlasim,
ale tymi dplnkovymi ledkami sa da dosiahut vela pre nas prospech
a ked ich pouzijem aj s 80cri +kombinacia doplnkovych led som na tom lepsie nez akekolvek opustene cob ci dekor alebo 90cri
alesh
citace:
Původní příspěvek od jrx
alesh
proste si sa pomylil stymi modrymi
a aj si sa mi vysmial
a teraz stymi bludmi uz citim aj utok ;(
je to smutne

zlta bodka bude 3500k v grafe...

co sa tyka 70cri ta uz nema potrebne cervene spektrum preto im to nejde
tam by pridanim cervenej dostali dobre vysledky

budem to skusat ale mam letenku o 2mesiace, tak teraz to zacinat nema vyznam pre mna, nestihnem ukoncit test.
2augustovy tyzden mozem zacat test.

mam aj vyrobenu rampu
ak sa niekto najde kto ma zaujem to odskusat dajte vediet,
kazde spektrum sa da regulovat zvlast
+bonus mam violet ledky !!!!! co moze mat nemaly prinos
v mojom vlakne je viac info.

90cri je top, jasne, v tomto sa nehadam,
uplne suhlasim,
ale tymi dplnkovymi ledkami sa da dosiahut vela pre nas prospech
a ked ich pouzijem aj s 80cri +kombinacia doplnkovych led som na tom lepsie nez akekolvek opustene cob ci dekor alebo 90cri

Draku, ty ale neumíš číst ty grafy, to je problém.
Jednotlivý čáry nelze přímo porovnávat. Každá jednotlivá čára je relativní jen sama k sobě, ne k ostatním.

Musíš sečíst plochu pod grafem v modrý oblasti a pak jej vydělit celkovou plochou pod danou čárou. Jinak nelze zjistit procento modrý. To je BTW asi 16% pro oba 3000K/90CRI a 3500K/80CRI a asi 24% pro 4000K/70CRI.

Pokud nerozumíš takovýmto základům, zřejmě se nemáme o čem bavit.

a.
jrx
alesh
da sa aj slusnejsie spravat k ludom, tu posledu vetu si si mohol odpustit.
mohol by som na nu reagovat ale nebudem.

z grafu:
fialova je jasne vyssie a sirsie nad cervenou
nebavim sa o percente modrej zlozky z celkoveho spektra pre danu krivku
ale o zastupeni modrej zlozky v danom spektre.

predtym to bolo u teba menej teraz je to narovnako a nakoniec to vyjde opacne....

to uz su ale prehmaty statisticke.... takto sa zvysuje vyliecitelnost ludi/zamestananot atd...
u teba to znamena asi toto>
pouzijeme 3ledky 1modru full spektrum a dve cervene
v takom pripade ze modra bude zastupena na 100%
ale budu tam dve cervevne a tym padom mas tvoj vysledok 33%
alesh
citace:
Původní příspěvek od jrx
alesh
da sa aj slusnejsie spravat k ludom, tu posledu vetu si si mohol odpustit.
mohol by som na nu reagovat ale nebudem.

z grafu:
fialova je jasne vyssie a sirsie nad cervenou
nebavim sa o percente modrej zlozky z celkoveho spektra pre danu krivku
ale o zastupeni modrej zlozky v danom spektre.

predtym to bolo u teba menej teraz je to narovnako a nakoniec to vyjde opacne....

to uz su ale prehmaty statisticke.... takto sa zvysuje vyliecitelnost ludi/zamestananot atd...
u teba to znamena asi toto>
pouzijeme 3ledky 1modru full spektrum a dve cervene
v takom pripade ze modra bude zastupena na 100%
ale budu tam dve cervevne a tym padom mas tvoj vysledok 33%


Je těžký se v tvých příspěvcích orientovat. Abych řekl pravdu, už ani moc nechápu, co se snažíš tvrdit.
Vím ale, co se snažím tvrdit já:
- 3000K/90CRI poskytuje lepší výsledky v růstu než stejná LED ovšem v provedení 3500K/80CRI a 4000K/70CRI.
- 3000K/90CRI má srovnatelně velký podíl modré složky jako 3500K/80CRI a výrazně míň než 4000K/70CRI.
- lepší výsledky neposkytuje 3000K/90CRI proto, že by měla více modré (a když to převrátím, 3500K/80CRI a 4000K/70CRI mají modré dost - možná až moc)

Předtím jsem chybně uvedl, že 3000K/90CRI má méně modré než 3500K/80CRI což není pravda. Mají jí přibližně stejně (cca 16%).

Možná je to moje chyba a nerozumím tolik psanému textu, ale jaký rozdíl u tebe je mezi:
"percente modrej zlozky z celkoveho spektra pre danu krivku" a
"zastupeni modrej zlozky v danom spektre" ?

Pokud jsi schopen tyto výpočty přirovnávat ke statistikám o zaměstnanosti, myslím si, že tomu opravdu až tolik nerozumíš. A zatímco se ti to tu snažím vysvětlit, nadáváš mi, že to není dost slušně. Proto mi dochází chuť se s tebou dál bavit.

a.
jrx
Dakujem za zmierneny ton.
nenadavam ti, len tak si skus precitat nezaujate namatkovo 20stran fora vsade sa niekto s niekym hada, az sa mi to zle cita....

to som sa snazil vysvetlit na tom priklade vyssie
skusim este raz mame svetlo z 3lediek zlozene:
1ledka bude specialna ze pokryje 100% modrej zlozky
dalsie 2ledky budu v inom spektre napr cervenom tiez 100% obe
moj vysledok bude 100% modrej z modreho spektra
tvoj 33,3% modrej z celkoveho spektra
je tak, ci nie?

tym som chcel len napisat ze ked ma nejake svetlo nejake percento modrej zo svojho celkoveho spektra nevypoveda to o tom kolko ho ma naozaj pre vyuzitelnost rastlin.

ano
je to dobra ledka lebo ma pokrytie hlavne v modrej aj cervenej oblasti
a to rastlina porebuje pre svoj rast. ale nepkryje celu modru ani celu cervenu
a to som ja pridal do svetla a chem skusit ako to bude fungovat v praxi.
alesh
citace:
Původní příspěvek od jrx

to som sa snazil vysvetlit na tom priklade vyssie
skusim este raz mame svetlo z 3lediek zlozene:
1ledka bude specialna ze pokryje 100% modrej zlozky
dalsie 2ledky budu v inom spektre napr cervenom tiez 100% obe
moj vysledok bude 100% modrej z modreho spektra
tvoj 33,3% modrej z celkoveho spektra
je tak, ci nie?

tym som chcel len napisat ze ked ma nejake svetlo nejake percento modrej zo svojho celkoveho spektra nevypoveda to o tom kolko ho ma naozaj pre vyuzitelnost rastlin.

Snažím se pochopit, co píšeš, ale nejde mi to. Fakt ti nerozumím a nedává mi to žádný smysl.

a.
spachal
OT pro odlehceni: fotbaliste zacali sviti LEDkama ve velkem, zatim jedou v barvach, na kvalitni COB zatim jeste neprisli :D ..

http://www.ledil.fi/sites/default/f...ch_30052017.pdf
Bitir
Alesh, on ma na mysli 33% podil modre slozky z celkovyho vykonu dohromady 3 svetel nebo zarovek.
Spatne. to napsal.
Svetlo 100% crvena dohromady 66.6% a modra 33.3% celkovyho podilu vykonu svetla.
Nevim k cemu to je dobry , cob cip uz to v sobe v podstate ma , ale asi tim chtel rict ze timto stimulune dohromady vic cervene a zaroven vic modre oproti vice cipum 3000K 90cri.

Edit, snad sem to pochopil jak to sokol myslel . Sedim nad tim hodinu a nic jinyho me nenapadlo.
Jen ze ma 200% cervene a 100% modre z jedne zarovky, kdezto alesh 33% modre nevim z ceho :D .
A jelikoz ma 2 red a 1 blue tak mi to dalo vysledek 66.6666 a 33.3333 % :D . Mejte se smejte se

Spachal, dobre ty :D to je jako nemeckej komercni tah pro reklamu na diskoteku :D
alesh
citace:
Původní příspěvek od Bitir
Alesh, on ma na mysli 33% podil modre slozky z celkovyho vykonu dohromady 3 svetel nebo zarovek.
Spatne. to napsal.
Svetlo 100% crvena dohromady 66.6% a modra 33.3% celkovyho podilu vykonu svetla.
Nevim k cemu to je dobry , cob cip uz to v sobe v podstate ma , ale asi tim chtel rict ze timto stimulune dohromady vic cervene a zaroven vic modre oproti vice cipum 3000K 90cri.

Edit, snad sem to pochopil jak to sokol myslel . Sedim nad tim hodinu a nic jinyho me nenapadlo.
Jen ze ma 200% cervene a 100% modre z jedne zarovky, kdezto alesh 33% modre nevim z ceho :D .
A jelikoz ma 2 red a 1 blue tak mi to dalo vysledek 66.6666 a 33.3333 % :D . Mejte se smejte se

Spachal, dobre ty :D to je jako nemeckej komercni tah pro reklamu na diskoteku :D

Já bych zase řekl, že ani on sám neví, co vlastně chtěl napsat. Ale to je jedno, ta debata se strhla úplně jiným směrem, než měla. Termíny vám nic neříkají a tahle moudra, která se dají vyložit x způsoby nám nijak nepomůžou.

Abych se vrátil k tomu, co jsem původně psal:
citace:
Původní příspěvek od alesh

100% souhlas.
Zajímavá věc - matkáři mi tvrdí, že jim to pod 3000K/90CRI roste líp než pod 3500/80CRI a 4000K/70CRI.

A ostře nesouhlasím s tvrzením, že důvod je v nedostatku modré u 3500/80CRI a 4000K/70CRI. Naopak si myslím, že všechna tři spektra mají modré víc než dost a zásadní rozdíl je ve vysokém zastoupení červené u 3000K/90CRI. Tedy, troufám si říct, pravý opak toho, co tvrdí mistr jrx.

a.
Bitir
Alesh.
Ja nijak nemoudrim, jen sem to pochopil selskym ruzumem aniz bych vedel k cemu je to dobry :D tim nechci rict ze ma pravdu on nebo ty ,pac tomu nerozumim jaky podil barvy ma danej cip.
Pro me nejsou dulezity cisla z tabulek ,nebo % podilu modre, pokud matkari tvrdi ze to roste lip, asi to tak bude , ale matkari maji jiny pozadavky nez lidi co kvetou rezy .
A v tom se asi jevi jako vyhodne univerzalni 3000k 90cri .
Tabulky sou pro lidi co temu rozumi ,ale praxe je vetsinou jina.
Muzes trochu rozvest proc vnima kytka jinak 3000k 90cri oproti 3000k 80cri ?
Je to jen v tom podilu modre slozky ? Bo to ma i vic cervene nez 80cri?
Docela me to zajima.
frajtag
Jaký stmívatelný zdroj použít pro 2x CXB3590?
Je lepsi pouzit 36V nebo 72V čipy?
odo
Alesh, so všetkou úctou - mám už z toho hokey
Matkar bude jasne chváliť červené spektrum, lebo sa to pekne ťahá, takže sú skôr peniažky za veľké klony. My ale potrebujeme malé a rozvetvené keríky s riadnymi palicami. Mne teda pod červeným svetlom také nerastú. Tam sa to skôr ťahá do výšky, ale slabo vetví, takže pre mňa nič moc.
Bitir
Odo, nesouhlasim . Neni to o cervenym spektru nebo ze by se to tahalo, ta 90cri ma modre bych rekl dost a kdyz je kytka na rustu tak se tak exta netaha.
Mozna rostou vetsi internody ,ale to matkar jedine oceni ,ale to neznamena ze by se ta matka mela hur vetvit nez pod jinym svetlem.
Mozna to nebude vhodny pro nejaky mikroprostory ,ale pro matkare co maj vetsi kytky to bude idealni zalezitost.
Ona totiz je cervena a cervena. Kor u ledek .
Nevim jak mas velkou matkarnu a jak si zkusenej, ale delat klony z nahustenych vetvi je na prd, k cemu ti sou 4 patra na 10cm klonu . A 10 cm klon je pro me fakt prcek .
sM0g
Ahoj groweři. mám v plánu dělat malou matkárničku cca 40x50x100 jde o to že to bude homemade silentbox, jde o to že už si nemohu dovolit kvuli hluku další MH, musím to uchladit pomocí pc větráčku. pouze pro 1-2 matky které mi budou dávat dohromady 6 - 9 řízků co tři měsíce. jde mi o to že se mi dostalo do rukou tohle (fungl nové) http://www.elektro-svitidla.com/eco...7-skup22410.php ale nevím jestli je to dostačující pro můj plán. Podle parametrů odpovídá spektrum a ostatní taky docela ujde,a dle mého usouzení ale nemám s tím zkušenost, proto bych se obrátil na vás pro radu. stačí mi to na můj prostor (opticky to svítí pomalu víc než 150w MH, ale pořád tomu nevěřím)? a jestli pod tím kytky zvládnou dlouhodobě žít a zakořenit, pěkně se větvit? Předem dik a pěstu zdarec
flyfish215
Zdravím,taky to nějak nechápu. Mám v květovým stanu 120x120x200 6čipů Vero 29 2700K plus 24 červených čipů(diod) stejných co se montujou do panelů Vero29 Spider a krásně to pod tím kvete. A na růst mám panel se 3mi čipy Vero 29 5000K. Tak mi prosím někdo polopatě vysvětlete rozdíl mezi 3500K, 4000K a 5000K. Co je tedy nejlepší na růst aby to byli malé kompaktní keříky s malými vzdálenostmi mezi patry? To jsem zbytečně vyhodil peníze za ten panel 5000K? Díky moc
sM0g
Ahoj. 5000k a 6500k je na rust 9000-9500K je na klony na zakoreneni a od 4000k dolu na kvet podle toho co ja znam
tomas285
ahoj vsichni ma vubec cenu kupovat a osazet reflektory na vera kdyz vyska boxu bude jenom kolem 60-70 cm? Diky
spachal
>frajtag: tohle by mohlo pomoci :]
http://ledgardener.com/cob-led-driver-selection-tool/

>sM0g: za prve bys musel odpojit to PIR cidlo, nebo hodne foukat ventilatorem, aby svetlo reagovalo na pohyb :] .. Co se tyce 'vykonu', je to podle popisu 20W epistar, takze bych to srovnal spise tak s 30-40W vybojkou (pokud by takova byla), na 150W zapomen. Realnych 1800lm ma i jedna z mych mene vykonnych svitilen do ruky, takze ne ze by to vubec nesvitilo, ale zvaz to. 5500K by mohlo byt pro rust mamin jeste v pohode, ale opet zadna velka hitparada.

>flyfish215: osobne si myslim, ze 3000K v CRI90 je uplne v pohode jak na rust, tak i na kvet. Osobne to odzkousene nemam, ale podle reportu lidi, co pod tim jedou, to vypada velmi, velmi slusne.
Takze z meho pohledu jsou svetla ciste na rust opravdu skoda penez ..

>tomas285: uz jsme to zde nejmene dvakrat resili, dle meho skromneho nazoru jsou refletory i optiky, krome specifickych pripadu, zcela zbytecne obecne.
sM0g
Spachal: Dik za info prave jsem potreboval objasnit jak to stim reflektroem je. Tak alespon si ho necham na neco jineho.
Mohl bys mi poradit na co bych mel kouknout aby se jim mohlo darit? Aby se netahli, a pekne vetvili? Popripade doporucit jakou
vataz, pres 100w bych nechtel jit.
flyfish215
Mě šlo jen o to abych svým holkám dopřál to nejlepší co dnešní technologie může nabídnout a co je v mých finančních možnostech.Ten panel 5000K je čistě na růst ve skříni a na květovou fázi mám stan. Abych mohl jet souběžně na dvou frontách.Jen co ve skříni dosáhne výšky 40-45cm,zkontroluji škůdce(případně je zlikviduji) a přesunu do stanu na květ.Do stanu dám max.6 kytek aby měli dost prostoru a mohli využít svůj potenciál. Nejprve dám 2kusy,14dní na to dám další 2kusy,a za dalších 14 dní ty poslední. Potom když sklízím tak sklízím postupně jak jsem je tam dával. A když sklidím první 2kusy hned je nahradím dalšími z růstové skříně.Říkám tomu kontinuální sklizeň. Snad jsem to napsal srozumitelně pro všechny.
odo
flyfish215 - myslím, že v tomto prípade máš svetlá dobre zvolené. Zaujímalo by ma, či pri tomto spůsobe pestu nenastáva situácia, že už rozkvitnuté a vačšie rastliny tienia tým menším, ktoré tam dokladáš. Nevadí im to? Alebo ich niečim na úvod podkladáš?
spachal
>sM0g: hele, 100 lidi, 100 nazoru .. nekdy Ti zase muze tvrdit, ze reflektor je to nejuzasnejsi pod sluncem :] .. Ja si proste myslim, ze tech cca 120° svetelny kuzel je vcelku idealni, v kombinaci s kvalitni odraznou folii na stenach. Nikomu to ale nebudu nutit jako univerzalni pravdu.

Jako svetlo bych doporucil bud jeden COB na 100W, pripadne lepe 2xCOB po 50W, pokud to finance dovoli. 3000K, CRI90. Asi v dnesni dobe nejlepe VERO29 gen7.

>flyfish215: pokud mas dve svetla na dva boxy, asi neni co resit :]
sM0g
spachal: pravě něco takového jsem měl v hlavě jako že 2X VERO gen7 ale nevím co vše k tomu potřebuji, rád bych aby každá led šla posouvat nahoru a dolů, na mamky víš a na řízky níž. Jestli musím mít dva adaptéry nebo stačí jeden a bude to spojené delším drátem. a nikde jsem se nedočetl jestli potřebuji i pájku a nebo je to celé jako stavebnice. v elektrikařině se moc nevyznám. a tady se akorát hádají kterej číp je lepší :-D početl jsem toho hodně ale furt jsou nějaké mezery které jsem nevyčetl
flyfish215
pro oda: Ano správně jsi to pochopil na rozjezd květu kytky podkládám a pak postupně snižuji podložení tak, aby všechny vrcholy byly ve stejné rovině. Ještě jedna zajímavost: Co mám LEDky tak se mi kytky vůbec netáhnou do výšky. Max. povylezou o 10-25cm a začnou kvést. Nevím jestli je to genetikou nebo světelným spektrem.Co si o tom myslíte vy?
odo
flyfish215 - máš tam tie dekor 2700K s minimom modrej - preto. Ešte k tomu červený booster - kvetové hnojivo, takže nič iné im nezostáva iba kvitnúť:flower:
Inak. máš to dobre vymyslené:goldcup:
flyfish215
pro oda: Ne nemám tam Vero Decor 1750K, mám tam Vero29 2700K plus ty červené čipy co montuje Ledideal do světel Vero29 Spider.Jinak krmení dostávají od Biobizz, a občas to proleju vodou s peroxidem kvůli okysličení a strávení všech uložených živin(aby to rozpustilo ty soli v médiu).Používám hlínu Light mix Biobizz.
DrGrinspoon
Pozdravujem páni, podľa všetkého sa na trh dostali výkonné led čipy (nie cob):
https://www.digikey.com/catalog/en/...1c-series/57676
Bežia napr v tomto paneli https://www.ledgrowlightsdepot.com/...-led-grow-light


Nejaké názory tunajších odborníkov?

Veľká výhoda je, že ich uchladíte pasívne naozaj ľahko :)
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od DrGrinspoon
Pozdravujem páni, podľa všetkého sa na trh dostali výkonné led čipy (nie cob):
https://www.digikey.com/catalog/en/...1c-series/57676
Bežia napr v tomto paneli https://www.ledgrowlightsdepot.com/...-led-grow-light


Nejaké názory tunajších odborníkov?

Veľká výhoda je, že ich uchladíte pasívne naozaj ľahko :)


SMD LED čipy už se dostali na trh nějáký ten pátek zpátky, dokonce s daleko větším výkonem i efektivitou. Celkem by mě zajímalo jak se takový panel uchladí, nejedná se totiž vůbec o to že by ty SMDčka hřáli míň než COBka, spíš je tam velší rozložení tepla do větší plochy, teplo to ale genruje téměř srovnatelný.

A názor? :-D S cenou se velmi obtížně dostaneš na podobnou úroveň jako s COB. Pokud vidím dobře tak SMDčka nejsou nižím zakrytý - hrozí mechanický poškození, stačí do toho špatně uhodit něčím ostřejším a naruší se jedna ze sérií SMDček (a věřte, není tak obtížný to vyřadit) Zdroj se nahřívá nad čipama, nemám ani tušení jak moc se ta hliníkvá deska zahřeje, to nejspíš záleží na tom jakej máš ofuk, vždy je ale lepší dát zdroj mimo svítidlo - má lepší efektivitu a delší životnost. A proč je to zavěšený jen na dvou lankách? Hodně lidem se ve stanu ofukovej ventilátor otáčí, vlivem toho že vzduch proudí nerovnoměrně, nebude se to hýbat? Mě třeba připadá smysluplnější tam dát místo takového kvanta SMD 5730 třeba Creečka XPL, ty už na sobě mají i silikonovou "optiku" neříkám že je odolnější, už se mi jí taky párkrát povedlo sundat ale rozložení světla je tařka stejný a myslím si že by se dalo i líp odladit barevný spektrum, každopádně netvrdím že je to špatná cesta, ba naopak, je to cesta která z pohledu větších firem je lepší, můžou investovat více peněz do vývoje těchto svítidel a nebýt omezený jenom na uživetelský COBky, zatím pro konečnýho zákazníka to asi nebude cenově zajímavý....
Jurgiano
Ahojte Groweri :)
Ake silne LED svetlo by ste odporucili do micro skrinky o rozmeroch 35x35x90cm. Uvazujem nad LED panelom
APOLLO 4 60x3w http://www.ledgrow.sk/www-ledgrow-s...ia/5/1-APOLLO-4
Neni to moc ?
CHladit chcem vykonym 140mm pc fanom. Rozmerovo by mi to tam sadlo akurat a jedina alternativa je potom ufo 25x3w to mi pride zasa malo. Prosim poradte mi niekto skusenejsi ake idealne svetlo zvolit.
Vopred moc dakujem za kazdu radu.
Pítr90
Zdravím Vás všechny, přemýšlím o stavbě LED světla s 2 čipy Vero 3000k ( na prostor 60*60 ) a nejlépe aby bylo efektivní jako 250 Hps, takže bych si představoval cca 30000 lm. Moc tomu nerozumím, a proto se obracím na Vás. Koupil bych DIY komplet s dvěma čipy na alucraftu a k tomu zdroj https://www.czech-meanwell.cz/meanw...100mA-d5259.htm
Mohlo by to tak být? Popřípadě poradili by jste jiný vhodnější zdroj, abych dosáhl požadovaných parametrů???
Díky a smějte se 😉
alesh
citace:
Původní příspěvek od Pítr90
Zdravím Vás všechny, přemýšlím o stavbě LED světla s 2 čipy Vero 3000k ( na prostor 60*60 ) a nejlépe aby bylo efektivní jako 250 Hps, takže bych si představoval cca 30000 lm. Moc tomu nerozumím, a proto se obracím na Vás. Koupil bych DIY komplet s dvěma čipy na alucraftu a k tomu zdroj https://www.czech-meanwell.cz/meanw...100mA-d5259.htm
Mohlo by to tak být? Popřípadě poradili by jste jiný vhodnější zdroj, abych dosáhl požadovaných parametrů???
Díky a smějte se 😉

Lumeny jsou fotometrické jednotky. Pro porovnávání světel pro "naše účely" jsou naprosto nevhodné.
Co se týká napájení, je třeba uvést jakou verzi Vero29 chceš použít. Bez toho není možné poradit vhodný zdroj.

Pokud tím chceš nahradit 250W HPS, určitě stačí 70W na jedno Vero.

a.
mastifuk
Hoj Pítr, já mam jen technicky dotaz k tvemu dotazu :D Ty vidis nekde na ALUCRAFTU 3000K cipy ?
Pítr90
citace:
Původní příspěvek od mastifuk
Hoj Pítr, já mam jen technicky dotaz k tvemu dotazu :D Ty vidis nekde na ALUCRAFTU 3000K cipy ?


Jasně.... že nevidím 😁😁😁 projel jsem to včera poměrně letmo. Mají jen 2700k 😉 malý detail.

Alesh: jsem v tomto totální amatér, nerozumim tomu, ale myslím, že by se jednalo o Vero 29 gen 7 C, nebo možná D. Přemýšlím o tom DIY setu z alucraftu, takže bych vzal, co mají tam. Ke zdroji - takže by stačil zdroj cca 150w na dva čipy? Třeba : HLG-150H-54A Mean Well Napájecí zdroj pro LED 150W ???? Chápu dobře, že to A v názvu zdroje znamená, že je regulovatelný přímo na zdroji??? Omlouvám se za asi stupidní otázky, nechci Vám tu profilům zasírát vlákno
Fruddy
Zdar, jo sorry meme teď novej web a není ještě nahozenej, mám skladem 2700k ty jsou spíš na doprodej a teď nám přišly ty nejlepší co jsou a to BXRC-30G10KO-C-7X - jinými slovy Generace 7, 3000k 90cri.

Pitr90 myslím si že nejluxusnější kominace pro tebe by byla zdroj ELG-200-1400 a k tomu 2x to vero co jsem zmínil, výkon cca 190w, jestli by si to chtěl slabší tak použít zdroj ELG-150-1050 a s tím napájet ty dva čipy a to by mělo výkon 140w

Zdroj musí mít v názvu B aby byl regulovatelný potenciometrem (nejchodnější varianta) kdyby někdo něco tak napište :-)
Pítr90
Ok, díky za rady. Až se pustím do stavby, tak se ozvu. Určitě budu potřebovat zas poradit. Mějte se
Jurgiano
Fruddy odporucil by si mi ten Vero cip 3000K do 35x35x90 ? Jeden alebo dva a aky zdroj k tomu ? Chladic staci aj lepsi pc vetrak ? Dik za odpoved.
Hemp-raider
To Jurgiano - Na plochu 35x35cm davat 132watt je moc. Urcite pouzi vero29 na tuto plochu tak 30-50W regulovane a o dost lacnejsie ako 200ecok za panel ktory sa neda regulovat spalenie na tuti.

Pre kazdeho kto uvazuje nad COB je cenovo dostupna plne regulovana zostava ktoru testujem zatial na 50W.

Vero29 3000K 90 CRI B
http://www.rapidled.com/bridgelux-v...3000k-90-cri-b/

Chladic
https://www.czc.cz/arctic-cooling-a.../114622/produkt

Zdroj
http://www.tme.eu/cz/details/lrs-15...love/mean-well/

Porovnanie 3500K both left 90cri vs right 80cri
https://www.420magazine.com/forums/...ddiction-4.html

Ku tomu zapocitat kabel 230V aj zdroj pre ventilator 12V a cena max 65euro a moznost ist az na 100W. Kto by napajal napriklad 4xvero29 B moze 12V aktivne ventaky zapojit seriovo priamo na zdroj pre led 48V.
Regulacia je od 0-po tolko co chladic zvladne takze bezkonkurencne najlepsia volba, pokial mate niekoho kto dokaze pekne diery vrtat do kovu kamosa, znameho neni co riesit, zavitnik 3mm a srobky z pc jemny zavit a pohoda za chvilku to mate :) + pasta teplovodiva MX4.
i
Foto disco 90Watt + 50W Vero29 B 3000K 90cri 25den 12/12 vero 29 necely tyzden v prevadzke
Efendy
Ahoj, dá se někde sehnat samotný molex na vero29?
Hemp-raider
Tak molexom to netreba riesit aj ked v jednoduchosti su mensie starosti.
Takto to riesim ja cokoladkou prisrobovanou o cast chladica minimalne troch milimetrov hruba stena chladica a ostatok sa spajci napriklad obyc. trafo pajkou.

foto jak dopadne vero 29 ked sa pusti na 100W a miesto zavitov sa pouzije lepidlo :)
alesh
Před časem jsme se tu bavili o pasivních chladičích - zkusil jsem pár kousků "pin heat sink" (jak tomu říkat česky, sakra?!) průměru 163 mm a jsem s tím velice spokojený. V pohodě to uchladí Vero29 B s příkonem někde okolo 85W. Tady foto už zkompletovanýho světla.

a.
alesh
.
jasse
Pin heatsinky scháníš u soudruhů z číny (aliexpres) nebo máš jiný zdroj? Díky.
odo
Alesh : akú optiku si použil a kde si ju zohnal?
Tá prvá fotka s tým hákom je brutál - krásny kus hliníka to je!
Bitir
Uz ji ma tusim v nabidce fruddy na alucraft . Ledil stella wsm ,ctvercovej rozptyl.
mastifuk
Chci se zase zeptat ..
kdyz zapojim jednu BXRC-30G10K0-C-7X k HLG-320H-C1050B tak tu jednu ledku spalim ? nebo si vezme kolik potrebuje .. (kdyz potenciometr otocim na max tak si dioda vezme svejch +- 70V ?) nebo je to dobry zapojovan jen se 4rma .?

abych to vysvetlil .. chtel bych si koupit nejdriv jednu a zkusit malej boxik a kdyz se mi to bude libit tak bych to chtel rozjet na velky boxik kde bych chtel ty 4 ledky .. s tim zrojem bych myslel uz do budoucna..

snad jsem to napsal dost lidsky .. diky za odpoved ;)
Bitir
Ted driver ma urcity rozmezi na kolik jede. Tento ma rozpeti 152 az 305V do tohoto rozpeti se musis vlezt jak poctem ,tak typem cipu a to zistis v datasheetu u danyho cipu jaky ma napeti. Pojede treba na 70V tak soucet ti musi dat rozmezi 153 az 305V .
V datasheetu u cipu je psany pri jakym prudu ma jaky napeti.
Ze zacatku je to psycho ,ale jde to pochopit . Takhle mi to vysvetlili kluci pri seriovym zapojeni cipu.
Good luck ,snad se vyjadri nekdo moudrejsi :)
Hemp-raider
to mastifuk - pokial este nemas zakupene tieto Ceckove coby zvazil by som ci nepouzit Beckove coby maju nizsiu voltaz ale zas vyssi prud. Taktiez dobre sa daju pouzit Deckove coby maju 36-38V a na to su v pohode spinane zdroje. Cena HLG-320H-C1050B je 100ecok, ak by si pouzil spinane zdroje jeden 160W stoji 20ecok *2 za 40ecok mas zdroj 320W na D verziu 36V a Becko 48V. C verzia je skor na prudove zdroje kde sa ide na max vykon aby nebola taka prudova zataz. Pocet lediek zostava rovnaky len seria je o polovicu mensia zato paralelne je dvojnasobok takze pocet lediek je rovnaky co je 360 na jeden COB.
Musis viac rozviest o aky box ide lebo pri pouziti toho zdroja co uvadzas by si na svoj maly box mal 150w-320W regulacia takze Cecko 2x najlepsie 3x na tento zdroj co uvadzas. Pri osadeni 4cob na ten driver by podla pdfka mala byt +- regulacia 35w-80w jedneho cobu x4. Pri mensom pocte neviem nemam skusenost mozno niekto poradi.
Ak by si pouzil spinane zdroje tak tam by si mohol lepsie regulovat rozpetie od 0W po kolko len potrebujes. Pri spinanom zdroji si kontrolujes watty na wattmetry alebo v zapojeni cobu a zdroja kde merias prud pretekajuci a aktualnu voltaz ktoru vynasobis medzi sebou a dostanes vysledne watty, preto wattmetr je najjednoduchsi a vidis celkovy prikon spinane zdroje maju 90% ucinnost co je napriklad pri 50W prikone real +-45W.

foto vero29 Becko 18 lediek v serii x20 paralelne je uzasnych 360led do 3cm v priemere haluz :)
alesh
citace:
Původní příspěvek od Hemp-raider
to mastifuk - pokial este nemas zakupene tieto Ceckove coby zvazil by som ci nepouzit Beckove coby maju nizsiu voltaz ale zas vyssi prud. Taktiez dobre sa daju pouzit Deckove coby maju 36-38V a na to su v pohode spinane zdroje. Cena HLG-320H-C1050B je 100ecok, ak by si pouzil spinane zdroje jeden 160W stoji 20ecok *2 za 40ecok mas zdroj 320W na D verziu 36V a Becko 48V. C verzia je skor na prudove zdroje kde sa ide na max vykon aby nebola taka prudova zataz. Pocet lediek zostava rovnaky len seria je o polovicu mensia zato paralelne je dvojnasobok takze pocet lediek je rovnaky co je 360 na jeden COB.
Musis viac rozviest o aky box ide lebo pri pouziti toho zdroja co uvadzas by si na svoj maly box mal 150w-320W regulacia takze Cecko 2x najlepsie 3x na tento zdroj co uvadzas. Pri osadeni 4cob na ten driver by podla pdfka mala byt +- regulacia 35w-80w jedneho cobu x4. Pri mensom pocte neviem nemam skusenost mozno niekto poradi.
Ak by si pouzil spinane zdroje tak tam by si mohol lepsie regulovat rozpetie od 0W po kolko len potrebujes. Pri spinanom zdroji si kontrolujes watty na wattmetry alebo v zapojeni cobu a zdroja kde merias prud pretekajuci a aktualnu voltaz ktoru vynasobis medzi sebou a dostanes vysledne watty, preto wattmetr je najjednoduchsi a vidis celkovy prikon spinane zdroje maju 90% ucinnost co je napriklad pri 50W prikone real +-45W.

foto vero29 Becko 18 lediek v serii x20 paralelne je uzasnych 360led do 3cm v priemere haluz :)

Já osobně bych zase čistě napěťové zdroje nedoporučoval. Je problém to správně a přesně regulovat vs teplota. A taky účinnost levnějších zdrojů bývá menší.

Ad Vero29 C - verze C má nejvíc čipů a tím pádem nejlepší účinnost při daném výkonu (oproti B a D).

a.
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od Efendy
Ahoj, dá se někde sehnat samotný molex na vero29?


Dá, třeba na mouser, ale ta pošta se moc nevyplatí, já ho budu zařazovat do nabídky až někdy v září, mám radši pájení :-)

citace:
Původní příspěvek od Jurgiano
Fruddy odporucil by si mi ten Vero cip 3000K do 35x35x90 ? Jeden alebo dva a aky zdroj k tomu ? Chladic staci aj lepsi pc vetrak ? Dik za odpoved.


Ahoj Jurgiano, určitě stačí jenom jeden, ale klidně ti prodám i dva :-D, na ten prostor bych k tomu dal jeden zdroj LPC-100-1400b - je to stmívatelnej zdroj potenciometrem, max. výkon z toho budeš mít do 100w a stáhnout se bude dát až na polovinu. Nevím jak to bude s dostupností, kdyby si chtěl tak napiš, poptám ti to :-)


citace:
Původní příspěvek od alesh
Před časem jsme se tu bavili o pasivních chladičích - zkusil jsem pár kousků "pin heat sink" (jak tomu říkat česky, sakra?!) průměru 163 mm a jsem s tím velice spokojený. V pohodě to uchladí Vero29 B s příkonem někde okolo 85W. Tady foto už zkompletovanýho světla.

a.


Parádní, měřil si kolik máš stupňů na čipu? Já teď testuju 150mm a 120mm a jsem překvapenej účinností. Taky mě zajímá jestli máš dodavatele v EU nebo z číny, mám v číně dost dobrej kontakt ale je to prostě tak, že pošta tvoří skoro 50% ceny, hliník je lehkej, ale na leteckou přepravu z číny těžkej :-D


citace:
Původní příspěvek od mastifuk
Chci se zase zeptat ..
kdyz zapojim jednu BXRC-30G10K0-C-7X k HLG-320H-C1050B tak tu jednu ledku spalim ? nebo si vezme kolik potrebuje .. (kdyz potenciometr otocim na max tak si dioda vezme svejch +- 70V ?) nebo je to dobry zapojovan jen se 4rma .?

abych to vysvetlil .. chtel bych si koupit nejdriv jednu a zkusit malej boxik a kdyz se mi to bude libit tak bych to chtel rozjet na velky boxik kde bych chtel ty 4 ledky .. s tim zrojem bych myslel uz do budoucna..

snad jsem to napsal dost lidsky .. diky za odpoved


Ahoj, podle datasheetu mají zdroje minimální výstupní napětí, KAŽDOPÁDNĚ, už mám asi měsíc zaplej jedno Vero 29 D, který má vstupní napětí kolem 37v a mám to na zdroji HLG-240H-2100B, který má minimální výstupní napětí 59V a dává do čipu skutečně to, co čip potřebuje, takže doporučit ti to asi nemůžu, protože nevím proč to tak je, ale mě to funguje.


Hemp-raider: dovolím si s tebou nesouhlasit, k LEDkám patří prostě proudový zdroj, pro SMD se to dá řešit tak, že se před ně lupne odpor ale to pro COB nejde a je to jedině dobře - vzhledem k efektivitě. A to je taky ten rozdíl mezi cenami zdrojů, jedny mají efektivitu 94% a ty horší co zmiňuješ ty mají 85%, a to už si člověk rozmyslí jestli chce přijít o 6% světelnýho toku nebo o 15% ono když někdo hledá alternativu za 600w sodu, tak se mu nabízí LEDka s výkonem kolem 500W a tento rozdíl by už znamenal, že bude mít na zdrojích ztrátu 30w ( při použití high-end zdrojů) nebo bude mít ztrátu 75w (při použití low-end zdrojů).

Když si tedy spočítáme, že ten dotyčný si kupuje svítidlo aspoň na dva roky, tak se mu ten rozdíl během těch dvou let vyrovná ve spotřebované elekřině, nehledě na to, že se tímto krokem bude chovat velmi ohleduplně k LEDkám, které mu pak vydrží déle a ještě bude mít větší sklizeň, zároveň HLG má záruku 7 let. Takže ano jsou dražší a nyní si můžeme až položit otázku jestli se nám vůbec vyplatí na těch zdrojích šetřit :-)

edit: ještě mě zajímá jak si zjistil kolik má čipů C B a D? já mám teda všechny a nepočítal sem je (ale mohl bych to zkusit :-D) každopádně vizuálně to vypadá jasně že D má čipů nejmíň B trochu víc a D nejvíce - ona tomu odpovídá i cena samotných LED čipů kdy C je nejdražší a zároveň nejefektivnější :-)
Hemp-raider
Skoda ze to nechapete komu to bolo smerovane ale budis. Ono je logicke ze pestovatel co ide 2000W pozera na kazde percento ked chce byt v zisku v spotrebe a hnojiv optimalizovat to beriem. Ale byt takto skepticky a odmietat v malom pestovani zdroj ktory ma 90% ucinnost a vnucovat ako je to nevyhodne troska nechapem co tym sledujete. Najlepsiu ucinnost ma spinany zdroj 48V 89% co je super na pc zdroj kde ma doma kazdy nejaky shit ja doma osobne EVGA G2 750W napriklad a ucinnost 90% je velmy dobra. Robite z komara slona ze nejde regulovat zdroj kazdy kto ma aspon troska cit v rukach to naladi na +-1W jak nic spravim z toho 40W 50W 60W co len chcem, potakom sa pohybuje jemne opatrne a ked chcem nieco presne staci to iste do druhej strany a skusit to znova a nastavim to velmy presne. Mam z tym skusenost pestujem mam panel uz tri roky vkuse slape a dava male sisky ale vaha je vaha a 1g/W je na hlinu a domace pomery slusne to uz je na tom horsie kde je ta mala zivotnost(china 1000hod-5000hod) kde su tie problemy ked u mna spinane zdroje do teraz slapu ani jeden sa nepokazil. A ohladom teploty pri zvisovani wattov to neni ziadny problem v tychto horucavach chladic za 5ecok uchladi 50w prikon vero tak ze je mierne vlazny a ku stredu cobu je teplejsie dotykom a wattmetr ukaze 51W max a zase klesne na 50w kde je ten problem vazi to do kopy 0,5kg udrzim to na dratiku ukazovakom a palcom :). Tuto moznost nenutim profikom ale niekomu komu ide o dobru regulaciu 0w- kolko potrebuje, proste 50w-100w neni dobra regulacia pre micropestovatela. Vizualne to dost klame ja som to od oka napocital na 255 cipov a ejhla pri 41v na spinanom zdroji wattmeter ukazoval 0W prikonu a takto to svietilo pokial to vies napodobit aj s Deckom a Ceckom postni takto fotky su tam dratiky medzi cipmi vsimni si lepsie obrazok a pocitaj v strede su roztiahnute a je ich tam 18 a postupne sa to zuzuje aj shustuje ale stale napocitas 18lediek v serii. Nie som si isty, len som dedukoval ked som napocital a B ma 3600mA a C 1800mA tak to vychadza u Cecka na 36lediek v serii a 10 paralelne preto som tak uvazoval ale mysliet je hovno vediet. treba mat v tom prax a hned sa vie co je mozne a na spinaci zdroj davat odpor je zbytocne lebo ma perfektnu regulaciu napriklad 48v 160W zdroj 41V-55V a Vdrop tam neni ziaden max 0.1V co neni nic a take male vlnenie moze byt pre kitky aj uzitocne. Ja planujem spravit vero29 B 3000K 90cri 5x30-50w na plochu 44-55cm je to vela ale som nadsenec nejdem na efektivnost pozor na to! mne ide predovsetkym o zabavu nevadi mi znicene vero pride dalsie snazim sa najst tu najlahsiu cestu a nie vzdy sa dari. Nikomu nic nevnucujem len davam mozne napady ako si moze za par korun spravit vero doma kazdy sam a nepotrebuje na to kilogramove chladice ked pojde rozumne watty a viac cipov lebo co da do zdroju mohol dat do dalsich cobov a viac svetelnych bodov lepsie presvetlenie preto chcem docielit cob a vrsky tak 20-25cm vzdialenost aby to nespalovalo ako to teraz robi zltnu vrchne palice a listy pod cob asi uberiem na 40-45W a uvidim. Kto nechce kupovat apollo alebo nejake spectra discoteky a vyskusat vero tak moze mat za 160ecok=100e 4xvero 3K gen7 90cri,40e 4xchladic zapojeny na zdroj seriovo, 20e 180w zdroj ktory ked sa nahodou prehreje stupnu watty sa automaticky zdroj ochrany ho vypnu ma to iste ako pc zdroj proti skratu over curent atp.... alebo mat za 100ecok prud zdroj,60e vero 2x 3K gen.7 cri90 C. Super su aj ceny na nete za tie pin heatsinky tiez som nad tym uvazoval ale cakat sa mi nechcelo a koli rozmerom na micro moc to neni aj vaha je uz na optiaz preto radsej mensie chladice aktivne drahsie. Nejde o setrenie normalny pc zdroj 500W 60e cca tu 3x160W 60e proste cena sedi na dany produkt.
mastifuk
Hoši tak jinak .. :D
Kombinace do BUDOUCNA 4x BXRC-30G10K0-C-7X a 1x HLG-320H-C1050B je doufam v poradku .. (chci videt jen ANO bez omacky)

Kombinace 1x BXRC-30G10K0-C-7X a 1x HLG-320H-C1050B je teda hovadina rikate ..
tak mi prosim doporucte optimalni nastavitelny zdroj pro 1x BXRC-30G10K0-C-7X..
Díky za srozumitelnou odpoved ..
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od mastifuk
Hoši tak jinak .. :D
Kombinace do BUDOUCNA 4x BXRC-30G10K0-C-7X a 1x HLG-320H-C1050B je doufam v poradku .. (chci videt jen ANO bez omacky)

Kombinace 1x BXRC-30G10K0-C-7X a 1x HLG-320H-C1050B je teda hovadina rikate ..
tak mi prosim doporucte optimalni nastavitelny zdroj pro 1x BXRC-30G10K0-C-7X..
Díky za srozumitelnou odpoved ..


Ahoj, kombinace 4x BXRC-30G10K0-C-7X a 1x HLG-320H-C1050B je naprosto v pořádku

pro jeden BXRC-30G10K0-C-7X je dobrou volbou ELG-100-C1050B pokud chceš dosáhnout výkonu kolem 70W.

Hemp-raider: Hele, chápu jak to myslíš ale stejně s tím nesouhlasím, ale to si neber osobně :-)
mastifuk
Luxusní odpověď !! :D

Presne takovou jsem chtel .. Dekuju moc ..

asi si od tebe brzo koupim par světýlek .. Domluvil jsem i kamose co do toho pry asi pujde taky takze ti udelam jeste kseft :D :-)

Diky moc za odpoved :-)
Hemp-raider
to Fruddy- Mas na to pravo nesuhlasit a nic s tym neurobim preto pohoda :). Nemam chut ani cas to tu dookola tocit :) kto ma moznost si to precitat spravi si vlastny nazor.
Pacia sa mi micro pesty sledujem vsetke napriklad- sarumancz, alfonzito, pixxel, koles, murmur a pod. Chcel som niekoho inspirovat ako si spravit fakt za par shup panel a mohol sa tu na growery pokochat. Prepacte ze som tak to utocne zobral ale som chcel vyvratit bludy ak si niekto mysli ze potrebuje na spinany zdroj odpor. Odpor sa pouziva tam kde mame zdroj energie 12v a ledku 3v 1A tak idem na kalkulator a vypocitam potrebny odpor lenze pri spinanom zdroji regulujes celkovu voltaz preto odpor neni potrebny ale ako spominal alesh je tam skor problem s narastajucou teplotou zvisuju sa watty ale pri rozumnom chladeni je max +5W narast aj to ide nastavit pri starte - pozadovane watty a pri zahriati mate co potrebujete. A spotreba rozdiel 4% je pri microgrowe zanedbatelne 1000czk usetrime 40 korun no super. Taktiez si stojim za svojim a spinacie zdroje budem pouzivat aj nadalej ved posudte sami ako si rozumeju s ledkami aj cobami :)

foto 28dni 12/12, 15den kvetu na 90w china led + vero 50w pouzite posledny tyzden genetika hashberry krizena s mojou sativa prevazne.
Hemp-raider
foto blizsie pri cobe
jrx
vcera som vyrobil aj odskusal vlastny prudovy radic pre nase ucely
zatial je to prototyp... idem to skreslit do final verzie a supnem do vyroby....
pouzijes napatovy zdroj+ radic
funkcie:
-regulcia pomocou trimra
-regulacia pomocou pwm
-tepelna ochrana cob ledky

cenovo to vyjde ovela lepsie nez predrazene HLG, ELG.....
jrx
este foto Deckovej verzie vera
alesh
citace:
Původní příspěvek od jrx
vcera som vyrobil aj odskusal vlastny prudovy radic pre nase ucely
zatial je to prototyp... idem to skreslit do final verzie a supnem do vyroby....
pouzijes napatovy zdroj+ radic
funkcie:
-regulcia pomocou trimra
-regulacia pomocou pwm
-tepelna ochrana cob ledky

cenovo to vyjde ovela lepsie nez predrazene HLG, ELG.....

Když pomineme nízkou účinnost takového řešení, o kolik levnější to opravdu je? Rozdíl mezi kvalitním napěťovým zdrojem + buck a HLG o podobným příkonu je podlě mě minimální. Jasně - můžeš si koupit laciný napěťový zdroj. Ale stejně tak si můžeš koupit i laciný proudový zdroj.

Dej mi prosím konkrétní příklad řekněme okolo 200W. Schválně na jaký čísla se dostaneme.

a.
jrx
ucinnost radica 97%
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od jrx
ucinnost radica 97%


Ahoj,

zní to dost dobře (předpokládám teda že je to reálná naměřená hodnota), mně by třeba zajímaly tyto parametry:

Rozsah vstupního napětí (bude se dát použít i na nejefektivnější verzi C?)
maximální výstupní proud:
životnost:
krytí:

a bohužel to klíčové a to je cena.
alesh
citace:
Původní příspěvek od jrx
ucinnost radica 97%

Jo, pokud je vstupní napětí blízký výstupnímu, dá se 97% dosáhnout. Jaká je ale účinnost toho spínanýho napěťovýho zdroje? Aby byl výrazně levnější než HLG, pochybuju, že se dostaneš přes 90%. Pravděpodobně okolo 85%.
0,97 * 0,9 = 0,873
0,97 * 0,85 = 0,8425

Opravdu rád bych viděl konkrétní případy. Neber si to prosím osobně. V některých případech je kombinace spínaný zdroj + DCDC měnič de facto nutnost - třeba když máš několik kanálů LED s různou barvou jako ty. Tam je to použití jednoznačně opodstatněný. Ale pro napájení COB jsou dle mého názoru lepší proudové spínané zdroje - z hlediska jednoduchosti, el. účinnosti a nakonec i ceny. Třeba se pletu...a proto bych ocenil opravdu konkrétní případ.

a.
jrx
Cecko stym nepojde (to ide na cca70v)

je to na max 60volt
max prud 3A

zivotnosot, stare podobne radice co mam do 60v 1amper v praaxi cez 10rokov a furt idu.... 12hod za den svietia na akvaria

krytie nebudem studovat teraz aby som zadefinoval IP cisla
hlinikovy plosak a na nom suciastky....
cize slabe krytie

cenu som neratal este,
proste ma to bavi,
odhad cca 7eur
nikdy som ani nepocital kolko mi zozerie akvaristicky konicek,
ani ine veci ktore ma bavia....
uz by som z toho potom asi nemal taku radost keby som to musel prepocitavat na peniaze.....

a preco som toto navrhol?
pretoze pouzivam v mojom svetle i ine doplnkove ledky
violety, dva druhy modrej, cervene
a potreboval by som 4 riaditelne prudove zdroje
takto som si to poriesil s radicom + napatovy zdroj
dam 3stare radice a jeden novy radic + napatovy zdroj a mam vsetko poriesene
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od jrx
Cecko stym nepojde (to ide na cca70v)

je to na max 60volt
max prud 3A

zivotnosot, stare podobne radice co mam do 60v 1amper v praaxi cez 10rokov a furt idu.... 12hod za den svietia na akvaria

krytie nebudem studovat teraz aby som zadefinoval IP cisla
hlinikovy plosak a na nom suciastky....
cize slabe krytie

cenu som neratal este,
proste ma to bavi,
odhad cca 7eur
nikdy som ani nepocital kolko mi zozerie akvaristicky konicek,
ani ine veci ktore ma bavia....
uz by som z toho potom asi nemal taku radost keby som to musel prepocitavat na peniaze.....

a preco som toto navrhol?
pretoze pouzivam v mojom svetle i ine doplnkove ledky
violety, dva druhy modrej, cervene
a potreboval by som 4 riaditelne prudove zdroje
takto som si to poriesil s radicom + napatovy zdroj
dam 3stare radice a jeden novy radic + napatovy zdroj a mam vsetko poriesene


Chápu, pro tvůj účel to je náhodou šikovná věcička.

Potřeboval jsem něco dopočítat a mám tady "zbytkový" informace se kterými se s Vámi chci podělit a to je rozdíl v efektivitě mezi verzí D, B a C, je to zatím vyčtený z grafu, požádal jsem výrobce jestli by mi mohli sdělit přesnou účinost pro výkon LED čipu 95w (což si myslím že je z hlediska rozmístění světla a chlazení a ceny optimální výkon pro jeden LED čip)

při výčtu z grafu mi to vyšlo tedy takto:
(je to vše pro barvu chromatičnosti 3000k a podání barev 90cri)
D při proudu 2450ma má výkon 95w a efektivitu 120lm/w
B při proudu 1830ma má výkon 95w a efektivitu 129lm/w
C při proudu 1400ma má výkon 95w a efektivitu 135lm/w

kdybychom chtěli LED čipy pustit jenom na 50w (například při pasivně chlazených svítidelch) tak jsme ještě na zajímavějších čislech:

D při proudu 1350ma má výkon 50w a efektivitu 138lm/w
B při proudu 1020ma má výkon 50w a efektivitu 140lm/w
C při proudu 760ma má výkon 50w a efektivitu 154lm/w

tyhle údaje nejsou ale úplně přesný protože jsem to dopočítával z grafu ale myslím si že až tak nepřesný zase nebudou :-)

a to je ten důvod že i když mám doma ještě hodně Déčkových čipů tak propaguju spíš Céčka protože když to vezmeme že komponenty na svítidlo který bude mít 190w a budou tam použitý Céčkový LED + zdroj třídy ELG (účinnost 92%) tak mi vychází efektivita svítidla cca 124lm/w komponenty na tenhle set vychází do 5tkč se vším všudy

druhý set bychom osadili Dčkama + místo zdroje ELG bychom použili zdroj RSP-200-48 (preferoval bych abychom srovnávali 2 zdroje od stejné značky aby to bylo fér) + řadič? dejme tomu že by se použil ten od JRX za 7 eru, stačil by jeden? Efektivita sestavy mi vychází na 105lm/w a ušetřili jsme asi 200 za zdroj a 250kč za kažý led čip - dohromady tedy 700 ale zase máme navíc řadič za cca 200kč takže sme ušetřili vlastně 500kč - 10% z celkové ceny. a máme o 18% slabší světlo.

Jenom chci upozornit že srovnávám nevyšší řadu LED čipů a nejnižší řadu LED čipů, pro srovnání jsem použil zdroje z přibližně stejné cenové kategorie (mohl bych použít no-name shit zdroj kterej bude mít ale účinost ještě o 6% nižší a ušetřilo by se další 400 ale světlo by vám vydrželo tak rok :-D pak by šel zdroj na reklamaci...) rovněž jsem mohl pužít pro Céčkový čipy zdroj HLG-240h-1400 který má ještě o 3% vyšší efektivitu než ELG

to jen tak na obohacení diskuze, kdyby někoho toto náhodou zajímalo a nechtělo se mu to dopočítávat :-D až dostanu přesné údaje od výrobce a né vyčtené z grafu tak to upravím a uvidíme o kolik se nám to změní :-)
Efendy
............
egel77
čaute mam takový dotaz. jsem naprostej začátečník (dvě kola) a elektro lama nicméně ledky mě docela zaujaly. existuje nějakej naprosto blbuvzdornej návod jak si to pokutit nebo nějaké doporučení na existující a nepředražené řešení?
anon383596
Jako není to těžký ale levný taky ne co chip to litr a zdroj na něj zrovna tak plus větráky stinidla či čočky chladiče a laicky jelikož elektrice nerozumim -máš chipy záleží v jakým binu zjistíš si volty a ampery na kterých maka dle datasheetu a podle toho koupíš zdroj a záleží jak to zapojis jestli paralelně nebo sériově v jednom případě se ti laicky dělí ampery v druhým sčítají volty a chce to nechat trochu rezervu
spachal
>egel77: ahoj, nic blbuvzdorneho neexistuje, vzdy musis vedet, co chces a jak to udelat. Hodlam tvrdit, ze v tomhle vlakne je sice asi uvedeno vse potrebne, ale chce to proste alespon nejakou praxi .. Takze to bud risknout po nastudovani co nejvice informaci, nebo radeji, vzhledem k dotazu, usetrit svuj cas (ktery take casto neni levny) a koupit hotove reseni. Vyhodu to ma take v tom, ze prodejce vetsinou poradi i presne dle pozadavku, co by bylo vhodne.

Kdyz vis 'jak na to' a nakoupis vse potrebne, je pak stavba svetla uz spise jednoducha zalezitost. Napriklad tento videonavod k prodavanym setum na cutteru, s pasivnim chlazenim a regulaci: https://www.youtube.com/watch?time_...1&v=fAoXBKVcHeY
beowulf666
Ono de halvne o to ze se da rict ze vse na svete je EASY kdyz to umis ... jasne na stavbe LED panelu tak moc neni ale to na udelani skvele svickove taky ne a na sprave serveru kdyz to umis taky ne ... u stavby LED panelu se snadno neco pokazi i pri provozu, je nutne pocitat s tim ze se bude na home made panelu muset urcite veci ladit neker mozna i za pochodu a kazdym "lezenim" do nej se zvysuje pravdepodobnost ze neco pokazis, upustis, moc zmacknes atd ... pokud opravdu nejste ten typ co rad bastli elektro radim Vam kupte nco odladeneho overeneho se zarukou a mate klid ... neni nic horsiho nez proste to doma bastlit ladit a kombit este za pochodu ... zapojit ty veci aby to svitilo je sranda ale u panelu je spousta zdanlivych malickosti kere casto potrapej daleko vice ...
jasse
Nejsem elektrikář a po přečtení tohoto vlákna a pár dotazům zde položených sem byl díky klukům tady na Groweru schopen nakoupit díly a postavit DIY LED světlo, takže až zas tak obtížné to není, stačí jen hledat zde ve vlákně. Myslím ,že už tu bylo všechno vysvětleno x-krát a kluci poradí opět i po x-té. Nemyslím si ,že je to tak složité, jen to člověk musí brát vážně a né kolikrát po x dotazech to nechat vyšumět do ztracena.
beowulf666
Kdyz delaji 2 lidi totez nikdy to neni totez ... snadne/tezke to je proste relativni ... me prijde vse snadne co clovek umi :))) ja jen rikam ze to sva rizika ma ... kdyz uvazim ze vse je vetsinou posilane postou muze se kazda chyba prodarazit nic vic nic min ... to ze ty Jasse si to dal ma absolutne 0 vypovedni hodnotu o tom jesli to da nekdo dalsi nebo ne ... co pri tom pokazi atd ... se vsi uctou :)
jasse
Takže se budeme nově na Groweru držet hesla kdo nic nedělá nic nezkazí ;o)
Je zvláštní kolik pěstů se tady nepovedlo a nikdo moc nepláče nad tím ,že se mu to prodražilo.
Od toho je Grower, aby člověk nastudoval teorii a pak se do toho pustil. Jak sem psal všecky ty informace tady sou, stačí se toho nebát. (Samožřejmně pokud někdo není schopen zapojit drát nebo vyvrtat díru ,tak nemá smysl se ani na něco takového ptát)
beowulf666
Nu dobra :)))
Bitir
DIY set ma cenove vyhodnej na alucraft udajne k tomu potrebujes jen imbusak . A 560w za 15 tisic . Neber to.
egel77
řeknu tak. zbastlim cokoliv ae potřebuju k tomu prostě info. ja vim že tady je vše akorát teda je tady těch informací opravdu veeelmi hodně. :) nakonec to skončí tak že pořídím něco hotového :)
Bitir
Pokud si pockas, na alucraft bude i navod na slozeni.
anon383596
Nechci to tu zastírat ale potřebuju tip na led chipy vhodné na akvárium dostupné u nás o výkonu 5až 10w spis ty desetivatovy nejlepší na 1500mA děkuji, líbí se mi ty ovalny citizeny na tme ale prej u nás nedostupné
DrGrinspoon
Pozdravujem páni,
je pravda, že driver HLG-180-1400B dokáže poháňať Vero29 s7 C verzia 36v max. do 50W na jednu cobku?
anon383596
C bin šlape na cca 70voltech jestliže se nemýlím a nominál je 1710mA tak asi těžko anežko ti nebude papat 36V na1400mA
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od DrGrinspoon
Pozdravujem páni,
je pravda, že driver HLG-180-1400B dokáže poháňať Vero29 s7 C verzia 36v max. do 50W na jednu cobku?


Ahoj,

ne, není to pravda, sestava se zdrojem který uvádíš a jedním čipem Vero 29 gen7 verze C by měla kolem 95w. Každopádně s verzí D by ten výkon u toho napětí a proudu byl správně :-)


Pro zájemce o návod na DIY sety - na našich stránkách jsem zveřejnil videonávod kde je popsáno jak postupovat při zapojení LED čipů a sestavit světlo :-)
STR8
Zdravíčko pánové,
chtěl jsem se zeptat jaký LED systém by jste mi doporučili do boxu 240x120x200?
Výbojky mám celkem nastudované mrsknul bych tam 2x600w a dobrý ale u LED systému tady na fóru vidím jenom nějaká čísla a absolutně nevím jaká bije.
Díky za radu borci
StromeQ
Čau

Já mám bohužel taky asi otravný dotaz se kterým si neumím poradit.
Chystám se udělat si panel do staré dřevěné skříně. Rozměry 100cm šířka X 60cm hloubka X 160cm výška a moje představa je že bych tam dal panel vytvořený z hliníkového rámu osazený 3x Bridgelux® Gen 7 Vero 29 3000K CRI90 (BXRC-30G10KO-C-7X ) s aktivníma chladičema procesoru Arctic Alpine 64 PLUS. ZDroj mě podle neějaké kalkulačky na internetu vyšel HLG-320H-C1400. Panel by měl podle toho mít něco kolem 300w... Jak to vidíte, popřípadě jestli by jste udělali nějaké změny, jiný zdroj? nebo stačí 2 čipy, a rozmístit je jinak... Nemám představu jakou plochu osvítí jeden čip tak se mi to blbě navrhuje.

Kdyby někdo byl tak hodný, a podíval se na to, bylo by to skvělé...

Díky StromeQ
DrGrinspoon
Pozdravujem, potreboval by som poradiť, neviete kde by som zohnal Pico-EZmate koncovky na napojenie Vero29 čipov?
Prípadne nedali by ste tu niekto foto ako to máte zapojené vy?
Rovnako by ma zaujímalo akým spôsobom zapájate Far led čipy?

ďakujem každej spriaznenej duši za pomoc
jasse
Mám dva Citizen CLU058 napojené na jeden zdroj HLG-120H-C1400B, takže výkon +/- 142w.
Mám tam víceotáčkový potenciometr a zajimá mně kam až můžu regulovat výkon směrem dolů. Myslím ,že sem se tady někde dočet, že by se neměla překračovat polovina výkonu tj. +/- 71w.
Je li tomu tak, může nekdo vysvětlit proč tomu tak je a k jakému případnému poškození COB nebo zdroje může dojít. Díky.
DrGrinspoon
Nazdar komunita, pomaly dokončujem práce na svojom svetle, no narazil som na problém a to, že netuším aký zdroj použiť na napájanie Cree XP-E Far lediek (http://www.ledsupply.com/blog/new-cree-xpe-offerings/)

V pláne mám 9x Vero29 čipy doplniť o 45ks Cree XP-E far ledky - čiže okolo každej cobky pôjde 5ks červených čipov. Rád by som to všetko napojil na jeden zdroj, myslíte, že tento by mohol vyhovovať: http://www.mouser.sk/ProductDetail/...e0bIi%2fAtHw%3d ?

ďakujem
alesh
citace:
Původní příspěvek od jasse
Mám dva Citizen CLU058 napojené na jeden zdroj HLG-120H-C1400B, takže výkon +/- 142w.
Mám tam víceotáčkový potenciometr a zajimá mně kam až můžu regulovat výkon směrem dolů. Myslím ,že sem se tady někde dočet, že by se neměla překračovat polovina výkonu tj. +/- 71w.
Je li tomu tak, může nekdo vysvětlit proč tomu tak je a k jakému případnému poškození COB nebo zdroje může dojít. Díky.

Můžeš to regulovat od 10% do 100%. Mezi 0 a 10% není definován výstupní proud, ale k poškození by nemělo dojít (nikdo ti ale nezaručí, že regulace výstupního proudu bude v tomhle intervalu lineární nebo, že to ztlumíš až na nulu). S nižším výkonem také mírně klesá účinnost zdroje.

a.
alesh
citace:
Původní příspěvek od DrGrinspoon
Nazdar komunita, pomaly dokončujem práce na svojom svetle, no narazil som na problém a to, že netuším aký zdroj použiť na napájanie Cree XP-E Far lediek (http://www.ledsupply.com/blog/new-cree-xpe-offerings/)

V pláne mám 9x Vero29 čipy doplniť o 45ks Cree XP-E far ledky - čiže okolo každej cobky pôjde 5ks červených čipov. Rád by som to všetko napojil na jeden zdroj, myslíte, že tento by mohol vyhovovať: http://www.mouser.sk/ProductDetail/...e0bIi%2fAtHw%3d ?

ďakujem

45ks far red je špatný nápad. Jediný, k čemu ti to pomůže, je zběsilý táhnutí se za světlem. Ten zdroj není vhodný ani pro Vero ani pro ty jednotlivý LED.
Pokud už se chceš trápit s jednotlivými XPE, doplň to radši deep red (nebo ideálně kombinace red+deep red). Jednoznačně doporučuji to napojit na samostatný zdroj. Pro 45 ks by byl vhodný např. ELG-75-C700.

a.
FLVEK
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, Mars Hydro II 900 (1200) nebo VIPARSPECTRA 900 ? Mám HPS 400W a celkem dobré stínidlo, ale rád bych přešel na LED. Myslím, že se zvýší kvalita a celkový výnos. Na Marsy jsem slyšel celkem špatné ohlasy. Stan 120x100x180. Díky moc, budu rád, za každou zajímavou odpověď.
wonis
Hele..muj nazor je,ze pokud si chces prilepsit,bude pro tebe rozhodne lepsi prejit na 600W HPS nez kupovat tyhle čínské multibarevne LED panely..Rozhodne nemuzes verit tem pohadkam o ekvivalentu 1000W MH/HPS ..prikon je 400-450W a vzhledem k ucinnosti tech diod udelas lepe,kdyz zustanes u 400W HPS..tomu se to na takovem prostoru 120x120cm vyrovna..ale zazraky necekej..ten panel nedisponuje na takovy prostor dostatecnym svetelnym vykonem..Druha věc je ,co te vede k prechodu na LED,pokud vidina lepsiho výnosu,tak s tou diskotekou typu MARS.. urcite ne.Pokud je to zvedavost nebo touha jit s pokrokem,tak jdi do neceho mnohem kvalitnejsiho,ucinnejsiho,uspornejsiho..pokud bys procetl tenhle thread,tak uz asi budes mit predstavu do ceho..Nebo stavba vlastniho panelu a jeste usetris,dost mozna se vlezes do ceny za ten MARS..Pokud te nelimituji teploty nebo spotřeba..tak jdi do 600W HPS..Pokud te nelimituji prachy na pocatecni investici..tak jdi do kvalitniho LED panelu..Jaka mela byt cena toho Vipar a Marsu?
FLVEK
Wonis : Celkově se mi líbí, jak to svítí a ta úspora je taky fajn. I teplotní podmínky, každopádně mi jeden borec poslal PM, ve které mi dal email na nějakou Českou firmu, která dělá výzkumy a dokázala by mi poskládat panel podle mých přestav :) A že prý pod tím jede už hodně kluků..Jinak ceny těch panelu byly od 9 do 11 tisíc..
wonis
Líbit se ti to může..je to celkem pekna diskoteka to jako jo:-) ale to je tak vsechno nebo spise jediny,co je na tom pekny..Uspora oproti 400W HPS bude v nejlepsim pripade 50-70W ?A za tu cenu?.. No nekup to..bylo by z toho pekne vanocni osvetleni
na stromek 😂..9-11tisic..za tu cenu si postavis to nejlepsi, co se da momentalne na trhu sehnat..Ale kdybys tohke tema trochu poctiveji prolustroval,tak urcite vis sam , jak to s těmito multiled resenimi je..Pokud nemas cas nebo ses bez urazky linej..tak asi nejlepsi bude si koupit hotovy panel..ktery te vyjde vzdycky citelne dráž..Hlavne hod za hlavu tyhle MARS atp..Ani kdyby to bylo za 1/3 - 1/4 cenu,ktera tomu tak odpovida,ani tak bych ti to nedoporucil..
FLVEK
Wonis : No, abych pravdu řekl, mělo by se to tu trochu promazat, je tu strašně, ale strašně moc věcí, už jsem toho pár četl, i jeden borec tady měl thread na 480 master hydro, ale během květu změnil právě na Vero 29 gen 6 myslím. To bylo 30 stránek čtení :-D pak už mě tak bolely oči. No hrozně je to tady zasrané vším možným, takže jsem zkusil se takhle zeptat.. Přemýšlím nad tím Vero 29 gen 7, ale tolik peněz za to..
wonis
Však nejlevnejsi řeseni jsem ti popsal 600W HPS..nebo stavba vlastniho panelu..Do 9tis se vejdes stopro..Bud koupit Vero gen7 nebo ekvivalent od Citizen,Luminus CXM22 + Meanwell drivery
FLVEK
No, budu nad tím přemýšlet, každopádně díky za tip .. Možná aji koupím tu silnější výbojku a nebudu nic řešit..Uvidím, díky.
DrGrinspoon
Nenašiel by sa niekto znalý čo by mi nakreslil schému ako prepojiť meanwell driver s potenciometrom aby to fungovalo ? 😂


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma