Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Trochu z lenosti snaha u plně automatickou pěstební jednotku ...
Trochu popis :
světlo: 250W Son-T PIA PLUS a 250W HPI-T (Philips) + 2x 75W Omnilux UV
substrát: trochu po domácku mix (hlíná, výsevní substrát, perlit, kokos ...)
větrání: 2x 300l/hod
chlazení / ohřev: soustava chladiču a větráků, k topení/chlazení je použit "Peltielův článek" který podle polarity pomocí chem. reakce který v něm probíha bud jednu stranu ochlazuje, nebo otepluje)
zvlhčovač : na kterym mě pan prodavač z nejmenováného grow natáh o 700kč (2200kč u něj, 1400kč přibližně v Datartu)
voda : čerpadlo fo fontánek
mozek: PC co jsem vyštrachal doma (1,2 Celeron, 256 MB DDR, 40GB HDD ....) + 16kanálová reléová karta + interface k PC propojený s reléovou kartou. interface (12 analog. výstupů, 4 dig. vstupu a dálší blbosti.
A jak to funguje ...
Po skompletování obou karet ( 2 dny pájení a pokusů) se začne programovat (7 dní k dokonalosti jádra=nic moc vzhled a uživ. rozhraní) Pak už je to celkem jednoduchý, jenom dolejváte vodu ko kejble a hlídáte a žaštipujete .
Funkce programu ...
Program pomocí karty propojené k PC pomocí LPT ovládá všechny prvky co postupně připojuji ... po pracném nastavení program zvádl testovací běh 31dní v kuse. Program řídí vše co se dá aby co nejvíce ušetříl čas a práci. Hlídá světlo, průtok vzduchu, teplotu, zalejvá atd ...
Podle teploty pod lamout buď ubere, nebo přidá napětí na P.. článků aby držel teplotu kolem 23C.
Hlavní důvod konstrukce byla kontrola na systémem v nepřítomnosti (delší jak dva dny)
Na PC je napojen starý mobil Nokia 5110 který na vyžání (určitý přikaz zaslaný jako SMS) bud pošle info o stavu vody v kyblu nebo teplotě, stavu světla atd...
Započala výroba PH sondy na měření PH + v plánu napojení na net a sledování kamerkou a posílání img na mobil pomocí MMS.
Pomocí SMS se dá i celý systém ovládat(např. bonus zalití, atd ...)
pokud bude zájem, tak to tady klidně všechno rozeberu a ukážu a doložim foto ...
když nepočítám PC, kterej jsem složil z toho co jsem doma našel tak zatim asi na 10k (počítám i sodík atd...) další dost nákladná věc je PH sonda s převodníkem cca 3k ...
A to chlazení funguje stejně jako u novejch ledniček se skupinou spotřeby A, tak už neni žádnej plyn, ale to samý co tam mam já. - příště to popíšu víc. Až bude trochu víc času ...
obdiv, jsem taky kutil, ale ty jsi megakutil , jestli to všechno vychytáš, tak to bude maso, už jsem tu kdysi viděl takový pokusy, ale nějak to pak asi nedopadlo, ten tvuj je ale slibnej, nejvíc mě dostalo to ovládání a monitoring přes mobil, držim palce!
když jsme u toho doplnování vody ...
kontrola hladiny v kejblu je, aby čerpadlo nejelo na prázdno a dát tam další čerpadlo aby doplnilo hladinu taky neni problém, co je ale problém je aby mi to tu vody i namíchalo na správný PH a přidalo hnojeníčko ... to už je fakt moc .. takže zůstanu u ručo mixu ..
pocuj... a to si tam dal nejaku seriovo predavanu relay kartu, alebo si si to cele bastlil sam ?? lebo nad takouto komplikovanou kartou som rozmyslal aj ja,.. ale drahe su, ako fras ...
Karta je dělaná doma, podle sériově vyráběné. Cena součástek je i tak dost velká.
Jelikož byl projeven zájem o princip ohřevu, nebo ochlazování vzduchu jednou jednotkou tak to trochu rozvedu ....
Základem je Peltierův termoelektrický článek ..
použití:
Termoelektrické chlazení - nejrozšířenější. Jeho předností je soustředění chladícího účinku na velmi malou plochu.Zařízení je spolehlivé a teplota se dá snadno regulovat změnou velikosti napájecího proudu. Nevýhoda oproti běžným kompresorovým a absorpčním agregátům je, že nedosahují takových tepelných parametrů.
Termoelektrické topení - méně časté. Výhoda spočívá v tom, že baterie mají plochý tvar, takže ohřev dané stěny či plochy je rovnoměrný.
Výroba elektrického proudu - termoelektrické baterie vyráběné pro účely chlazení nejsou vhodné pro výrobu elektrického proudu.
princip:
Peltierův článek se skládá ze dvou polovodičových tělísek a spojovacího můstku, které zprostředkovávají jednak přívod elektrické energie a jednak absorbují a vyzařují teplo. Základní zapojení Peltierova článku je znázorněno na obr.č.1.
Kde -
Q .... teplo absorbované
Qh ....teplo vyzařované
P.... polovodič s děrovou vodivostí
N .... polovodič s elektronovou vodivostí
Základním polovodičovým materiálem na Peltierovy články jsou převážně vizmut-telluridy, tj. termální systémy Bi-Te-Se ( N-typ ) a Bi-Sb-Te ( P-typ ). Tyto materiály mají výhodné termoelektrické vlastnosti, nízký měrný elektrický odpor a malou tepelnou vodivost. Spojovací můstky jsou zhotoveny většinou z mědi ( malý měrný elektrický odpor, možnost pájení ). Její nevýhodou je možná difúze do polovodičového materiálu a tím zhoršení jeho vlastností. V místě styku můstku a polovodiče vzniká nežádoucí přechodový odpor, který může značně nepříznivě ovlivnit dosažitelný chladící výkon Q článku a maximální dosažitelný teplotní rozdíl obou spojek. Nejlepší termoelektrický materiál je tedy bezcenný, nepodaří-li se najít vhodný technologický postup výroby, zajišťují nízký přechodový odpor.Jednotlivé Peltierovy články se obvykle zapojují do série ve větší celky, tzv. chladící termobaterie viz. obr.č.2. K dosažení vyšších teplotních rozdílů při zachování určitého chladícího výkonu se spojují jednotlivé termoelementy do kaskádních baterií viz. obr.č.3 nebo termobaterie do kaskády. V tomto případě se musí zajistit elektrická izolace mezi termobateriemi. Jako izolace se používají keramika s dobrou tepelnou vodivostí viz obr.č.2..V dnešní době se vyrábějí termobaterie již s touto izolací.
Moje pochopení :
Na článek jako takový jsem přidělal masivní hlinikové chladiče, které byly kvůli lepší vodivosti teplo přilepeny stříbrnou pastou.
Tento komplet byl zobudován do větší krabičky, kde jeden chladič je uvnitř a druhý vně, v krabici jsou kvůli cirkulaci vzduchy dva 6cm větráky. Uvedenou krabicí proudí vzduch, který bud ohřívá nebo ochlazuje.
Ohřátí/ chlazení = polarita napájení článku
Intenzita = dodávané napětí
Pak už jenom stačí do programu vytvořit pár funkcí kterou budou podle teploty v racku řídit napětí puštěné na termočlánek. Stim že v zimě se obrátí polarita o bude se přitápět a pokud bude i v zimě sodík moc topit tak se bude jenom chladit.
Best of Dead. tak na tohle bych neměl čas, náladu a chut'. Nemáš asi po večerch co dělat, tak se zčadíš a hraješ si na elektrikaře co? :-). Hodně zdaru a sem tam opichej ňákou ženskou. Už ti to semeno leze na mozek :-)...Doufam, že chápeš srandu.Zatím čau
-> tounny .. myslim že semenem na mozku to nebude, bo moje slečná je dost chtívá .. takže bych hádal že to bude spíš nedostatkem ..
ale je fakt že nudy už to vychytávám ... ted jsem zrovinka dodělát 2x převodník frekvence / napětí .. takže jdem pokračovat v exporimentech ...
BTW: nevíte někdo kde sehnat PH sondu, vim že to tady někde je, pročet jsem už snad půlku groweru, ale nenašel jsem konkrétní adresu, nebo link .. nebo by stačilo klidně nějaký schema .. postavim všechno (skoro)
deda mraz: mno no conrada znam moc dobře a nevim na co by se mi mohl hodit, nebo v jaký souvislosti to sem píšeš. Conrad má nějaký věci nehorádně drahý, ale některý zase jinkde nekoupíš ...
fernetman : Qmax = 80W, nevim přesně musel bych to někde hledat, ale stačí kouknout do katalogu GM a tam si vybrat. Byl použit jeden článek 4 x 4 cm a dva kvalitní hliníkové chladiče. Hodně záleží jak velkej tam dáš hliník a jak dobře budeš odvádět teplo z toho co se ohřívá. A aby to fungovalo na principu ledničky, měl by to být co nejvíc uzavřený okruch vzduchu.
Pořád to nemam pořádně vychytaný, chce to hodně experimentovat a zkoušet a předělávat atd ... na timhle jsem ztrávil nejvíc času a pořád to neni ono.