Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!

Při problémech s registrací nás prosím kontaktujte.
Uživatel  
Heslo
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu 
Grower.cz Grower.cz » Fórum » Indoor Pěstování » Dědkova matkárna II
Slovník | F.A.Q. | Dnešní příspěvky | Fotografie z týdenního hlasování
Autor
Téma 
Deda Mraz
Stálý Člen

Karma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% Pěstitelská

Registrován: Jul 2003
Příspěvků: 877 

Hydroponie Dědkova matkárna II Příspěvek č. 1






Po úplném dokončení vám představuji svoji novou matkárnu. K jejímu vyhotovení mě vedla potřeba většího prostoru ve svislém směru, který se nedal ze spodní půlky mé stávající skříně žádným způsobem vyčarovat, ať jsem se snažil sebevíc.
Koupil jsem si tedy v bazaru pěknou masivní skříňku s rozměry 100x100x50(vxšxd) a dal jsem se do upravování. Koncepce je celkem klasická, ventilace je nucená s ventilátorem 96 m3/hod v pravém horním rohu zadní stěny a nasávacím otvorem v levém dolním rohu. Osvětlení obstarávají dvě linární zářivkové trubice 18W ve svítidlech Narva s elektronickým předřadníkem. Pěstební způsob je samozřejmě hydroponie, konkrétně jakýsi hybrid mezi ebb&flow a dripem. Rostliny jsou v květnících usazeny v keramzitu a květníky samotné stojí v pěstební vaně, která má odtok hadicí do zásobníku roztoku pod skříní, ve kterém je čerpadlo s výkonem 400l/hod. Výstup z čerpadla je vyveden nad pěstební vanu a zakončen rozvaděčem, na který se dá připojit 8 hadiček s vnitřním průměrem 4mm (klasická akvaristická hadička). Ke stonku každé rostliny je natažena jedna hadička a zafixována na místě pomocí držáku zapíchnutého do keramzitu. Každou hodinu je pak pomocí hadiček každý z květníků prolit roztokem, přičemž květníky mají samozřejmě děrovaná dna, takže přebytečná voda průběžně odtéká do pěstební vany a dále odtokovým otvorem zpět do zásobníku.
Postup přestavby skříně byl zhruba následující: Nejdříve vyříznout větrací otvory v zadní stěně a pak důkladně vybílit vnitřek. Použil jsem na to barvu vhodnou i pro styk s potravinami (Balakryl bílý), vstev bylo nepočítaně, protože jsem pod to nedal základovku. Další technickou výzvou bylo obstarání pěstební vany, která by pasovala do mojí skříňky. Na trhu žádná s délkou 80 cm není (vše je od 1 m a to už se mi tam o pár cm nevejde), takže jsem musel přistoupit ke krajnímu řešení - samovýrobě. Asi měsíc jsem podle nálady přidával na dřevěné kopyto další a další vrstvy skelné tkaniny prosycené pryskyřicí, brousil, kytoval a zase brousil a vzniklo z toho něco, co z dálky nevypadá nejhůř a v celku to plní účel, pro který jsem se s tím patlal Ještě bych zmínil, že jsem nejprve počítal s nabarvením vany na bílo pomocí nátěru, ale pak jsem dostal lepší nápad a probarvil jsem samotnou pryskyřici pomocí práškové běloby. Je to vynikajicí, nátěr by se býval zcela jistě v důsledku deformací při manipulaci s vanou loupal, kdežto takhle je pigment přítomen v celé hmotě vany.
Ještě pro úplnost vana je 80cm dlouhá, 40 cm široká a 8 cm vysoká. Při pravém okraji je zapuštěn odtokový otvor s ochrannou mřížkou a nátrubkem na 1/2" hadici.
O pohyb vzduchu uvnitř matkárny se stará stejný typ ventilátoru, jaký jsem použil na odtah. Je to 12x12cm PC ventilátor Arctic Cooling s vynikajicími parametry, posuďte sami: S odběrem 0,13A (1,56W) prožene 95,7 metrů krychlových vzduchu za hodinu a to při otáčkách 1500/min a tudíž i nízké hlučnosti (24,5 dBA). Oba ventilátory napájí stabilizovaný zdroj 300 mA. A tím se dostávám k další části konstrukce skříně a tou je elektroinstalace.
Přívod elektřiny a zapojení spotřebičů je ukryto v rozvodné krabici v levém horním rohu skříně. V ní jsou na DIN liště umístěny svorkovnice a pojistkové držáky. Vše je připraveno pro snadnou montáž třetí zářivky, pokud to v budoucnosti bude potřeba. Svítidla jsou připojena rovnou na přívod proudu (přes trubicové pojistky v držácích), protože jejich nezávislé ovládání zajišťují spínače, které přímo do nich integroval už výrobce. Naproti tomu ventilátory jsou připojeny na 12V síťový adaptér přes dvojici kolébkových spínačů zapuštěných do víka rozvodné skříňky.
V současné době roste v matkárně šest rostlinek ze semínek, co mi přišly v zimě. Dal jsem vyklíčit 3 semínka Shivy, 3 kousky Four Way a dvě semínka z bonusovýho pytlíčku s jakýmsi Chronix paradise. Shiva a Four Way vyklíčily 100%, z těch dvou Chronix paradise ani jedno. Rostlinky ve výše popsaném způsobu hydroponie rostou skutečně jako z vody. Růstové tempo je několik cm za den. V místech, kde na stonek rostlin vytéká z hadičky roztok dokonce vyrážejí nové kořeny a to i nad úrovní keramzitu! První 13cm květníky rostliny už začínají přerůstat (kořeny vylezly až ven do pěstební vany), ale chci nejprve provést selekci a pak teprve je přesadím do větších.

Projekt šatník 250W (9. kolo - fin) • out2002out2003out2004out2006rašelina jako pH-Dědkova matkárna II Pěstuj konopí, posílíš mír!

Naposledy upravil Deda Mraz 24-10-2006 v 21:35 PM

Old Post 24-10-2006 v 20:09 PM
Deda Mraz je offline   Profil uživatele Deda Mraz   Find more posts by Deda Mraz   Foto galerie člena Deda Mraz   Click here to Send Deda Mraz a Private Message   Add Deda Mraz to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Deda Mraz
Stálý Člen

Karma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% Pěstitelská

Registrován: Jul 2003
Příspěvků: 877 

Příspěvek č. 2

jjaman: vzduchovadlo by se mohlo dát do zásobníku s roztokem, ale myslím, že to v tomhle případě není nutné, protože se roztok provzdušňuje už pravidelným přečerpáváním a protékáním skrz květníky a zpátky do zásobníku.

Projekt šatník 250W (9. kolo - fin) • out2002out2003out2004out2006rašelina jako pH-Dědkova matkárna II Pěstuj konopí, posílíš mír!

Old Post 27-10-2006 v 08:14 AM
Deda Mraz je offline   Profil uživatele Deda Mraz   Find more posts by Deda Mraz   Foto galerie člena Deda Mraz   Click here to Send Deda Mraz a Private Message   Add Deda Mraz to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Host
Host


Registrován: N/A
Příspěvků: Žádné 

Příspěvek č. 3

http://www.stealthhydroponics.com/s...b7ce75a28d44ee6
Deda , pozeral som tento "bublák" pichli tam aj vzduchovadlo , ten kyslík naviac asi neuškodí, už som Ti ho na pm ukazoval , myslím , že je celkom jednoduchý a mal by byť aj účinný a ked mám vzduchovadlo tak ma spotreba 5w asi už nezabije ...ak Ta tu bude rušiť tá adresa , resp.príspevok ,tak to kludne zmaž ...si mod , selektuj a pestuj a napíš nám o tom ...

Old Post 27-10-2006 v 09:59 AM
              Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Deda Mraz
Stálý Člen

Karma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% Pěstitelská

Registrován: Jul 2003
Příspěvků: 877 

Příspěvek č. 4

jjaman: dokonalé prokysličení roztoku je bezpodmínečně nutné právě jen u bubláku, kde jsou kořeny bez přestávky ponořeny do roztoku. Jinak by trpěly hnilobou. Ovšem u systémů na podobném principu jako mám já dochází k zaplavení jen na krátkou dobu a většinu času má ke kořenům normálně přístup vzduch, takže tenhle problém nehrozí. Někdo používá vzduchování i do zásobníků s roztokem, ale spíš proto, aby se roztok bez přístupu vzduchu nezačal kazit. Ani to mi ale celkem nehrozí, protože objem zásobníku cca 20 litrů prakticky nedovoluje, aby se roztok začal kazit a navíc to co hodinu cirkuluje, čímž se to taky provzdušní.
Prostě mi to vzduchování přijde zbytečné, o jeden zdroj hluku víc...

Projekt šatník 250W (9. kolo - fin) • out2002out2003out2004out2006rašelina jako pH-Dědkova matkárna II Pěstuj konopí, posílíš mír!

Old Post 27-10-2006 v 11:04 AM
Deda Mraz je offline   Profil uživatele Deda Mraz   Find more posts by Deda Mraz   Foto galerie člena Deda Mraz   Click here to Send Deda Mraz a Private Message   Add Deda Mraz to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Deda Mraz
Stálý Člen

Karma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% Pěstitelská

Registrován: Jul 2003
Příspěvků: 877 

Příspěvek č. 5






jjaman: roztok proudí po dobu tří minut.

update:
Dneska jsem kytky nařízkoval, abych zjistil jejich pohlaví. Řízky nechám zatím ještě pár dní v matkárně na vzpamatování a pak je šoupnu pod sodík do pěstírny, kde mám právě 12/12 a počkám, až vykvetou. Pokud od některé z rostlin bude více samic než jedna, asi je nechám zatím všechny a rozhodnu se až po první sklizni. Zatím už mám několik osobních tipů na samce, snad se teda nepotvrdí

Na fotkách jsou:
1) kytky před šmikem
2) připravené potřeby - zleva : sterilní skalpel s vatovými polštářky na otírání, práškový stimulátor zakořenění a 32% peroxid vodíku na navlhčení vatového polštářku pro desifenkci skalpelu po každém řezu. V pozadí plato s rw kostkami a popiskami.
3) První Shiva jde do rockwoolu
4) nařízkováno
5) kytky po odebrání řízků

Projekt šatník 250W (9. kolo - fin) • out2002out2003out2004out2006rašelina jako pH-Dědkova matkárna II Pěstuj konopí, posílíš mír!

Old Post 27-10-2006 v 22:13 PM
Deda Mraz je offline   Profil uživatele Deda Mraz   Find more posts by Deda Mraz   Foto galerie člena Deda Mraz   Click here to Send Deda Mraz a Private Message   Add Deda Mraz to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Deda Mraz
Stálý Člen

Karma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% Pěstitelská

Registrován: Jul 2003
Příspěvků: 877 

Příspěvek č. 6

yavar: desinfikovaný skalpel je opravdu spíš pro můj lepší pocit, i když se to tak doporučuje dělat a třeba ten maník v "I grow chronic" taky nůžky po každém šmiku otírá do desinfekce. V každém případě se tím zabrání přenosu infekčních chorob z jedné kytky na druhou.
V předchozí matkárně byly kytky zubožený, tak to chci napravit, no...
A co se vlhkosti týče, tak ji zatím nijak neřeším, ani jsem ji ještě neměřil. Ale předpokládám, že bude v pohodě, protože jak se tam každou hodinu naleje roztok, tak až do dalšího zalévání vždycky zůstane dno vany vlhké. Kdyby byl přecijen do budoucna problém, tak tam vrazím zvlhčovač.

Projekt šatník 250W (9. kolo - fin) • out2002out2003out2004out2006rašelina jako pH-Dědkova matkárna II Pěstuj konopí, posílíš mír!

Old Post 30-10-2006 v 18:11 PM
Deda Mraz je offline   Profil uživatele Deda Mraz   Find more posts by Deda Mraz   Foto galerie člena Deda Mraz   Click here to Send Deda Mraz a Private Message   Add Deda Mraz to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Deda Mraz
Stálý Člen

Karma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% PěstitelskáKarma uživatele Deda Mraz - 91% Pěstitelská

Registrován: Jul 2003
Příspěvků: 877 

Příspěvek č. 7


Řezům se do kvetení moc nechce, jsou na 12/12 už alespoň 14 dní a zatím svoje pohlaví prozradil jenom jeden FW. Bohužel, jak vidíte z fotky, je to kluk jako buk A přitom je to právě z rostliny, která se mi zdála nejslibnější... Ale koule jsou tam jasně vidět, s tím se nedá nic dělat. Takže první jde z kola ven.

Projekt šatník 250W (9. kolo - fin) • out2002out2003out2004out2006rašelina jako pH-Dědkova matkárna II Pěstuj konopí, posílíš mír!

Old Post 21-11-2006 v 10:24 AM
Deda Mraz je offline   Profil uživatele Deda Mraz   Find more posts by Deda Mraz   Foto galerie člena Deda Mraz   Click here to Send Deda Mraz a Private Message   Add Deda Mraz to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Host
Host


Registrován: N/A
Příspěvků: Žádné 

Příspěvek č. 8

Ahoj nechceš pokračovat??

Old Post 28-08-2009 v 19:29 PM
              Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 01:23 AM. 
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu
 
Pošli Téma Kamarádovi E-mailem | Vytiskni Téma | Pohlídej mi Téma | Přidej Téma do Záložek

Podobná Témata
03-09-2009 - Tarrnova matkárna - 7 odpovědí
24-04-2008 - Fruddyho matkárnička - 10 odpovědí
19-03-2007 - Pejdilova matkárna - 8 odpovědí

Hledat v Tématu:
 


Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
Page generated in 0.4953830 seconds with 30 queries.
Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív