Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Popis: Vytrvalá bylina, až 200 cm vysoká, listy dlouze řapíkaté (řapík až 120 cm dlouhý), čepel protáhle oválná, až 50 cm dlouhá,
se silnou střední žilkou, květenství na dlouhém stvolu, s člunkovitým listenem, ze kterého vykvétají až tři květy s velmi nápadnými
korunními plátky – květy opylují ptáci. Plodem jsou kožovité, trojpouzdré tobolky s mnoha semeny.
Využití: Pěstuje se pro krásné květy, které nakvétají postupně, v zimě je vhodné rostlinu udržovat při teplotě nad 10 ºC, je to tedy
rostlina temperovaných a vytápěných skleníků a zimních zahrad.
Rozšíření: Jižní Afrika, celosvětově se pěstuje pro velmi dekorativní květy. V jižní Evropě se vysazuje v zahradách a parcích, v
chladnějších oblastech našeho kontinentu se ale pěstuje jako pokojová nebo skleníková rostlina.
PROTEA CYNAROIDES
Česká jména: stříbřenec pcháčohlavý (Presl 1846)
Pochází z jižní Afriky. Vhodné je velmi slunné stanoviště. Je třeba se vyhnout severnímu stanovišti nebo zastíněné lodžii. Platí, čím více slunce tím více květů. Minimální teplota je –2C. Lepší je ovšem před prvním mrazem včas uklidit V zimě udržujte teplotu na světlém místě do 10C. Výška protei je do 1 m, šířka až 1 m.
Protea nesnáší dlouhodobé přemokření ani přeschnutí, ačkoli vyžaduje pravidelnou a dostatečnou zálivku (protože je umístěna na plném letním slunci). Vhodná je drenáž na dně květináče. Půda nesmí být kyselá, ale musí být propustná s příměsí 30% perlitu nebo drceného keramzitu, neobohacená hnojivem. Hnojit v době vegetace každý týden. Na podzim a v zimě jednou za 14 dnů. Hnojivo by mělo být v v 0,2% koncentraci, bez fosforu a s přídavkem železa v chelátové formě. Na jaře po odkvětu seřízneme zhruba o jednu třetinu.
Velmi vhodná do zimních zahrad a nevytápěných bezmrazých lodžií. Vyplatí se věnovat výše uvedenou péči, protože květenství jsou velmi trvanlivá a velmi atraktivní.
Protea se dožívá několika set let, je odolná proti ohni, při požárech přežívá pomocí dřevnatého oddenku v zemi. Roste v lesích a křovinách vegetačního typu, který se v jižní Africe nazývá „fynbos“, na skalnatých stráních a svazích hor, od úrovně moře po 1 500 m n. m.
Tato je jediná z 10 zasetých koncem ledna. Má na sobě cca 35 plodů a nasazuje další květy. Na patře nechávám 2, myslím si že budou to stačí, nebo mam nechat 1?? uvidim jak budou dozrávat a kdyžtak budu nechávat 1...
Minulý víkend už jsem jich 6 ochutnal a jsou výborný! Sice nebyly ještě uplně zralý ale já už jsem to nemoh vydržet. Spodní papričky pálily tak akorát, jak jsem zvyklej, ale ty co rostly výš byly docela síla.
Tato rostlina byla hnojena na kvetení zbytky Alga bloomu a postřikována zbytky Phytaminu, když při zalévání boxu zbylo..
Je v 6,5 l květináči a po mrazíkách je venku na přímym slunci.
8 kusů je přímo v zemi a 4 jsou v květináčích. Fotky nic moc..
Na obrázku:
Vlevo úplně dole: Chinesse chilli pot - 6x
Vlevo: 6x paprička Korál
Uprostřed: 8x Jalapeňo early v zemi a za nimi v květináčích
Vpravo: Maxirajče Beefmaster
Nahoře: Kiwi
Tenhle hajzlík mi zničil 6 J. E. při nahánění ptáků, tak tam musím mít takový nevzhledný plůtek, ale když bude chtít tak tim stejně proběhne nebo to přeskočí.
Konečně tabáček, ten se u mě moc dobře nemá, nerovný boj se slimáky zatím prohrávám na celé čáře. Potřeboval bych okolí častěji sekat a nějakýho sponzora, kterej by mi věnoval pár desítek kg granulí proti slimákům. Rozsypal jsem balení za 400,- kč, nedalo to skoro ani na všechny a týden co týden bych to musel opakovat. Pivo v miskách se buď když je krásně vypaří, anebo když prší tak vypláchne nebo zředí..
Takže po čtvrt roce to jako správný vyhulenec doplňuji.
Oba dva druhy by měly být rostlina Kleopatřina jehla (Kniphofia)
Divoce roste v jižní americe, a v našich podmínkách je zcela nenáročná, myslím že jsem je ani nepřihnojoval....
Další edit: ta žlutá je zřejmě něco trochu jinýho, u klasický Kleopatřiny jehly se na podzim stříhají u země listy a stonek - stejně jako u kosatců. U tý žlutý ne, ta už je nějaký týden úplně zaschlá, vypadá jak suchej trs trávy..
Kleopatřina jehla se strašně rozrůstá, z několika rostlinek už jich mam cca 30 a všechny jsem je rozsázel.
čao, tak slunečnice s pletivem z minulýho příspěvku se při výšce 220 cm zlomila a zbyla jen spodní větvička..
Papriky jsou něčím napadený, nevim co to je a bohužel jsem to nevyfotil.. Plody Korálů jsou nakousaný, ohlodaná je i stopka a plody díky tomu odumřou(dodnes cca 10). Vždy to je na stejnym místě. Zatím to je asi na 2 tech korálech ale chytla to i jedna jalapeňo. Jsou to ty papriky v zemi v příspěvku 39. Nejdřív to má listy zkroucený jako od mšic, a ta 1 jalapeňo má uplně bledý listy.
Všechny hnojim stejně, mají víceméně stejnou zeminu a během června dostaly lehkou dávku Mospilanu (na hmyz) a Dithane (na plíseň). Posledních 14 dní jsem je kropil Bio ol-em na hmyz. Přijde mi to jako nějaká infekce.
Jeden dlouholetý pěstitel paprik mi řikal, že to kroucení listů je normální, ale mě se zdá že to spolu nějak souvisí.
Nebo to má něco společnýho s těma prasklinama na plodech?
,Nebezpečnou karanténní chorobou je rovněž bakteriální skvrnitost papriky a rajčete, která je příčinou skvrnitosti a pozdějšího opadu listů a výrazných nekrotických skvrn na plodech, které později praskají. V nejteplejších oblastech je třeba počítat i s tím, že se zde může vyskytnout zcela nová choroba s názvem stolbur, která je fytoplasmového původu.
Můžete někdo poradit????
Foto - Jalapeňo z květináče. Zatim jsem jich ochutnal 8, z toho 2 zavařený a 6 na grilu. Tak 2 pálily jako čert, ale příjemně a tak akorát, 2 byly normální a 4 nepálily ani trochu. Tato červená v sobě neměla ani jedno semínko a byla jen sladká.
čau, tak po delší době opět nějaký update. Letošní léto moc paprikám a hlavně rajčatům nepřeje, i přes opakované aplikace fungicidů jsou rajčata prohnilý i ve stonku a pár plodů je pryč. Pěstoval jsem je technikou ´´bush´´, takže cca 2metry vysoký rostliny mají každá aspoň 10 větví Vyštipování jsem nezvlád, rostlo to jak nějakej mutant a pomalu nešlo rozeznat co je list a co už ne. Některý listy byly dlouhý snad půl metru a rašily z nich další lístky..
Je to F1 kříženec Beefmaster, a mělo by to bejt odolný plísním. Zatím jsem utrh a sněd tohle rajče, vážilo lehce přes 1 kg a bylo dobrý. Pokud nepřestane bejt tak hnusně tak nechám dozrát rajče vpravo, to už lehce červená, a ostatní urvu zelený a bude z nich chutney ze zelených rajčat s chili..
Tabáky to nakonec celkem dohnali, asi 4 už maj 2 metry a zatim jsem sklidil dohromady 175 listů, který budou za 4 dny viset už měsíc.
Jen mam strach ze stříhání, řezání, stříhání, řezání.....
Brzo budu sklízet další, sušárnu jsem měl nejdřív v komoře a ted jsem ji přemístil do koupelny. Nějaký světlo pár minut denně je nezabije a prádlo se suší venku.
Taky mi to napadli nějaký škůdci, asi mšice, což nechápu. Listy jsou skoro obalený chcíplym hmyzem a tydle mrchy se vesele množej. Biool je trochu zredukoval, ale nevyhubil. Pro jistotu jsem všechny napadený vrchy opatrně urval a vyhodil.
Sklízím to zelený, protože to začalo celkem dost nahnívat a v drtivý většině to stejně zavařuju.
Některý pěkný kusy jsem ale podélně rozříznul, párátkem připíchl srolovanej plátek slaniny a sýra a pěkně to ogriloval.
Zatím asi nejlepší bašta. Ten červenej kulatej korál je asi až moc, oni ty korály jsou takový o ničem - hromada pálivejch zrníček a tenká šlupka bez chuti, jen to pálí.
u popisku na fotkách je datum sklizně, druh, 1st nebo 2nd - pokolikátý keřík sklízim a *datum vysetí.
ta větvička je samozřejmě utržená Když sem viděl ten květináček tak mi to nedalo
Early jalapeňo v květináčích tvoří tenký plody se zakroucenou špičkou. Bráchové jsou taky E. J. , podobně srostlá je i větvička na které rostou. Podle mě to způsobil Plagron Terra grow někdy v květnu..
Tak telefon je vyléčenej, další obrázky snad přibudou po víkendu... Většina papriček sklizena ještě před dozráním, stejně je hlavně zavařuju.. Taky jsem udělal čatný ze zelených rajčat, 30 jalapenosek a cibule - nemá chybu.. Rajčata jsou odolná proti plísni, ale stejně s ní i přes postřiky neúspěšně bojuju. spíš teda bojoval, dozrávaj tam poslední 4 kusy. Sklidil jsem asi 12 kg, 2 rajčata měly po kile, potom asi 4 měly 3/4 kila a pak nějaký menší.. Příští rok už je asi nepojedu......
Jo a shánim nějakýho pomocníka na zpracování tabáku Moc si s tím nevim rady, zkoušel jsem kouřit bez jakýchkoliv úprav virginii i tu havanu a je to strašný seno..! Oboje trhá plíce a virginie je strašně slaboučká.. Havana chutná podobně, tzn nic moc a je zas silná do plic.. usušený jsou kvalitně, podle počasí to asi sklidim příští víkend všechno...
První část tabáku budu asi o víkendu fermentovaat - v troubě na 50*C, napěchovaný v pekáči a zabalený alobalem.. Testoval jsem další listy jak Havany tak i Virginie a je to fakt takový listí z lesa - i strukturou
Zkusím fermentaci a maceraci, všechen tabak zpracuju a smíchám a pak teprve pořádně ochutnám. Předtím asi taky přestanu kouřit 3/4 Javaanse a zkusim něco ve stylu Puebla nebo tak.
Rád ho skusím příští rok pěstovat znova, je to pěkná a nenáročná kytka - navíc se mezi nimi lehce schová Státem Netolerovaná Zahrádka - nicméně vychytat si směs odrůd a jejich zpracování tak aby to bylo to, co hledáte je běh na dlouhou trať. Letos jsem se zatim naučil, že vypěstovat pěkný tabákový listy neni žádnej problém
O víkendu taky plánuju sklidit zbytek listů, odspoda docela žloutnou a hnědnou.
Taky budu mít asi milion semínek, 3 menší Virginie a 1 obří Havanu jsem nechal vykvést - zkusím nafotit.
Foto 1. a 2. - Tyhle mrchy se sem vytrvale vracej, tam, kde všechen ostatní hmyz chcípá.. Nejlepší způsob likvidace je vrcholek utrhnout a zlikvidovat.