Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Původní příspěvek od alesh r-man: Čau, fajn vidět, že pořád pokračuješ. GUI pěkný. Celý server běží na Arduinu? Pokud jo, stíhá to v pohodě? V mým (ne moc optimalizovaným) kódu začíná být načítání poněkud dlouhý, cca 3-4 sec.
Jsi ochotný podělit se o zdrojové kódy?
Chápu, že to muselo dát spoustu práce, takže když to nebudeš chtít zveřejnit - jako bych nic neřek.
zdar,
a.
O zdrojovej kod se rad podelim, delam to cely jako open source a je to ode me dar komunite Groweru, za to co jsem se tady naucil.
Oboji jsou to sice nejaktualnejsi, ale stale vyvojovy verze. Potrebuje to Arduino MEGA (ma vic pameti a piny na ktery je to napojeny), Ethernet Shield Wiznet 5100 a SD kartu (staci malinka, neni to moc dat). Dal RTC DS1307 a pak jednotlivy cidla. Na ktery piny je co napojeny se da vycist z kodu, pozdeji to sem dal s podrobnym popisem...budu muset sepsat nejakej navod asi :-)
Původní příspěvek od JointarGanjar Zdar Groweři, sem rád, že fórum zas funguje!
Dobrá práce R-mane, vidim, žes to dotáhl do velmi zdárné podoby i s webovym rozhranim. Rozhodně smekám klobouk(našel jsme jeden ve skříni. Krabice i ta aplikace vypadaj moc pěkně. Tohle myslim už by ve skříni využití našlo. Jen by mě zajímalo, v podstatě to na co se ptal alesh, jak je to s rychlostí odezvy a vůbec se stabilitou a spolehlivostí, jestli už jsi zkoušel nějaký dlouhodobější provoz?
Po dobu kdy byl Grower mimo provoz jsem zkoušel dát dohromady jakési rozhraní (pro arduiňáky shield) pro připojení senzorů. Je to tedy (zatim) pouze na měření. Myslím, že se to dost shodné s myšlenkou tady Trughta. Pracuje to velmi jednoduše. Má 4 digitální, 3 analogový a 1 i2c vstupy + 4 tlačítka na ovládání a LCDčko popř. SD kartu. Program má dva módy: měření a menu. V menu lze vybrat:
a) co je na jakém pinu připojeno
b) kalibrovat co kalibrovat jde tedy (EC,pH)
c) nastavit čas
d) nastavit tzv. "delay" tj. jak často se mají hodnoty načítat, což má smysl zejména při ukládání na SD kartu (lze nastavit od 1s až po max. 60h)
Jaké senzory to zatím zvládá a co se dá kam připojit je vidět na obrázku.
Stabilita zatim neni nic moc, resp. jsou tam jeste chyby, ktery je nutno vychytat. Testuju to u sebe na okne na pokojovejch kytkach, takze nemam idealni podminky pro test, ale jakz takz to jde. Odezva webu je celkem dlouha, trva nekolik sekund nez se nacte vsechno. Kdyz se trefim zrovna do mericiho a pocitaciho cyklu Arduina (1x za minutu), tak se treba web nenacte, timeoutuje v prohlizeci request. To jeste budeme ladit.
Masinka je uz celkem stabilni, podarilo se ve web clientovi serializovat requesty, coz byl pro malej buffer Ethernet shieldu asi nejvetsi problem. Ted uz vsechno bezi jak ma.
Nasleduji ukoly:
1. Nahravani novyho clienta (web server) vzdalene, aby se pokazde nemusela vyndavat SD karta.
2. Nastavovani casovych pasem a letniho casu uzivatelsky (problem je prestupna hodina).
3. Zprovozneni GSM shieldu (nejak nam to tuhne)
4. Optimalizace operacni pameti (je ji fakt kua malo).
Pánové, v první řadě... všechna čest... Kdybych měl vlasy, tak si je vytrhám, že jsem tento thread nenašel dřív.
Kazdopadne fandim... také proto, že jsem ve velmi podobné situaci.
Take jsem zacal arduinem (UNO), ktere jsem postavil na breadboard... Pak jsem pripojil displej a hodiny realneho casu, cimz jsem vypotreboval dost vystupu... Pokracoval jsem pridanim dalsiho atmelu a propojenim pres I2C s tim puvodnim. Pak nekolik MOSFETu na vetraky, SSR rele na svetlo, nejaka dalsi relatka na nekdy a neco. Jako cidla teploty jsem z anglie objednal DHT22 a zbastlil i one-wire cidla. SW jsem k tomu nejak zbastlil.
No... a kdyz uz to bylo schopne fungovat, spinat vetrani a merit teplotu a vlhkost, tak jsem se rozhodl, ze to chci mit na ethernetu, mit grafy a pristupne pres web... Ale za ethernet shield se mi nechtelo vyplaznout litr...
Tak jsem ho vysypal za BeagleBoneBlack a potom i za RaspberryPi :-) ve kterych vidim mnohem vetsi potencial...
Pak jsem zjistil, ze je k rPI i camera module a rozhodl se, ze to chci mit i pod kamerou. Aktualni stav je, ze mi jede webserver, na nem je statickej obrazek z kamery (kazdou minutu reresh) a mam nejake tranzistory a relatka a MOSFET na PWM spinani vetraku. Zatim nemam frontend ani poradny kontrolni SW, vsechno jsem zbastlil narychlo v shellu.
Tak a ted jsem nasel tohle tema... A koukam, ze Majklovec jde velice podobnou cestou a je uz i pravdepodobne dal... Ale Github nejede... Da se nekde dostat ke kodum?
Zdar pánové,
taky bych rád SW řídil a tady koukám už hotovo.
Jenže koukám na 3 platformách. Pokud to dobře chápu:
1) K Arduinu jsou periferie, ale Ethernet drahý a problémy s výkonem
2) BBB umí ten vzdálenej přístup, umí OS a tím vyšší programovací jazyk.
3) Co může přinést ješt RasPI už jsem moc nepobral.
I když mám zatím na starost jen světlo, větřák a vlhko rád bych rezervu,
ale procesorů raději méně než více :-)
Poraďte dle vašich zkušeností i když chápu, že v tom máte moc práce i peněz,
tak své asi hned neopustíte.
Díky
Takze mame velkej pokrok - Growduino uz funguje, umi hlidat i vypadek proudu, posila alerty mailem (takze i na telefon, pokud je trosku chytrejsi). Vytuhy vyreseny pomoci SSR relay, protoze pri spinani ventilace to tuhlo. Testovani probehne jeste pres vikend, ale vypada to dobre.
Problemy s vykonem nejsou, jedinej problem je s mnozstvim pameti, kod musie bejt napsanej perfektne. Coz ten nas skoro je. Ethernet za 230,- Kc mi teda drahej rozhodne nepripada :-)
Cavte mám na Vás otázku akú PH sondu ste zvolili a ak mohli by ste hodit link z jej tech. parametrami. Tiež som sa rozhodol, že si postavím takú menšiu riadiačku na báze PICka . Síce bude to trocha okresané netreba mi aby mi to kreslilo grafy a komunikovalo cez internet a podobné veci ste navrhli ináč vyzerá to luxusne
Původní příspěvek od Erko3188 Cavte mám na Vás otázku akú PH sondu ste zvolili a ak mohli by ste hodit link z jej tech. parametrami. Tiež som sa rozhodol, že si postavím takú menšiu riadiačku na báze PICka . Síce bude to trocha okresané netreba mi aby mi to kreslilo grafy a komunikovalo cez internet a podobné veci ste navrhli ináč vyzerá to luxusne
Ja jsem zatim PH nijak nemeril, sonda neni implementovana a zatim o tom ani neuvazuju. Ale casem mozna, je to v pozadavcich do budoucna. Zrovna u PH sondy asi nebudu setrit na kvalite, protoze to je neco, co musi bejt presny. Teplota +-2st se da snest, vlhkost +-10% se da snest, ale PH musi bejt proste presny.
Janeg : Od kolegy JointarGanjar sem dostal tip na sondy z Ebaye, třeba tahle stojí asi 160 kč (!!!) a funguje, měří přesně a kromě toho že sem narazil na jeden vadnej kus opravdu žádnej problém, teď mám kromě týhle i další 2 po cca 400/ks tak budu porovnávat. Český (potažmo i evropský) eshopy berou každýho na hůl jako prase, nakoupí to za tyhle prachy v Číně a pak to tady prodávají s 1000% marží..
Samozřejmě si k ní musíš udělat převodník s OZ kvůli obrovský impedanci ale to snad víš..
Ahoj, jen bych chtěl dodat můj progress...
Aktuálně testuji řízení přes raspberryPi. Mám k tomu raspi-cameru pře SPI, pár DHT22 na teplotu/vlhkost, pár 12V větráků na ofuk, přítah, odtah, spínaný MOSFETem a spínaná relátka na světlo (SSR) a topení (mechanické relé). Lampu mám zatím pořád připojenou přes hodiny, protože jsem nechtěl stresovat rajčata případným chybováním.
Pár poznatků:
- Musím říct, že vnitřní klima to řeší v rámci ovlivnitelných možností skvěle... Kdyby tam byla klimatizace, tak by to nemělo chybu ani v horku, teď tomu němůžu vyčítat, že to nevyvětrá 27 stupňů, když je venku 30.
- Pokud funguje čidlo, je vše jak má, když ho zkratujete, nefunguje nic jak má :-) tohle se dá pořešit záložním čidlem bez problémů, jen přidat trochu kódu
- Cena počítám tak kolem 3000. Raspi 1000 + kamera 1000 + součástky 1000 (možná ani ne). Práce spousta - pro vymyšlení a výrobu prototypu, druhý kus bych mohl mít za odpoledne
- Při rozšířování funkcionality (PH, EC, zalévání, hydroponie) narazím na malý počet vstupú/výstupů a budu to muset nějak vyřešit. Řešení existují, expandery IO jsou normálně dostupné a funkční, asi by to neměl být problém moc.
Zkusím sem postnout fotku frontendu...
- Frontend je napsaný v textovém editoru a díky tomu vypadá jak internet v roce 1994 - ale funguje a nemám čas ho předělávat pro pokochání. Berte to v úvahu.
R-man dobrá práce, ale nejvíc fandim Jointarovi s jeho miniPC. Sám na linuxu dělám už všechno, naposledy to bylo nedorozumnění, že neumí tisknout přes wi-fi na tiskárně. Omyl, instalace nakonec byla rychlejší než na windows, ikdyž mi to doma dva měsíce trvalo než jsem to na linuxu nainstaloval za dvě minuty-moje lenost a myslel jsem, že to nejde no a na 1. to nešlo
ale jinak, k projektu. Pokud to raspberry-p nebo jiny udelátko funguje stejně jako počitač, má uživatelský prostředí a dá se s připojenim na internet ovládat přes vzdálenej přístup na jakymkoli počítači, přičemž jsou na to přes arduino napojený senzory,jak kdyby tam byl notebook (koukněte lidi na to, to Pí má asi 10x15 cm), tak to je jednoznačně výhra.
u R-mana se mi jen, s prominutim zdá, že to je spíš elektrikářskej projekt. Na Pí se mi líbí, že když se to propojí s tou deskou arduino, tak pak člověk už řeší 'jen' software mezi senzorama a arduinem a Pí-(respberry Pí) nebo jinym miniPC. Jen bacha při instalaci, chození mezi složkama v linuxu, kde se používá k instalaci příkazová řádka(terminál) vyžaduje trochu cviku jako je příkaz cd a sudo.
to je asi všechno co jsem chtěl napsat. Asi se do toho taky pustim, alespoň s jednim čidlem když už jsou ty zdrojový kódy napsaný , programátorství nerozumim vůbec..
good luck
zm
Původní příspěvek od zelenymuz R-man dobrá práce, ale nejvíc fandim Jointarovi s jeho miniPC. Sám na linuxu dělám už všechno, naposledy to bylo nedorozumnění, že neumí tisknout přes wi-fi na tiskárně. Omyl, instalace nakonec byla rychlejší než na windows, ikdyž mi to doma dva měsíce trvalo než jsem to na linuxu nainstaloval za dvě minuty-moje lenost a myslel jsem, že to nejde no a na 1. to nešlo
ale jinak, k projektu. Pokud to raspberry-p nebo jiny udelátko funguje stejně jako počitač, má uživatelský prostředí a dá se s připojenim na internet ovládat přes vzdálenej přístup na jakymkoli počítači, přičemž jsou na to přes arduino napojený senzory,jak kdyby tam byl notebook (koukněte lidi na to, to Pí má asi 10x15 cm), tak to je jednoznačně výhra.
u R-mana se mi jen, s prominutim zdá, že to je spíš elektrikářskej projekt. Na Pí se mi líbí, že když se to propojí s tou deskou arduino, tak pak člověk už řeší 'jen' software mezi senzorama a arduinem a Pí-(respberry Pí) nebo jinym miniPC. Jen bacha při instalaci, chození mezi složkama v linuxu, kde se používá k instalaci příkazová řádka(terminál) vyžaduje trochu cviku jako je příkaz cd a sudo.
to je asi všechno co jsem chtěl napsat. Asi se do toho taky pustim, alespoň s jednim čidlem když už jsou ty zdrojový kódy napsaný , programátorství nerozumim vůbec..
good luck
zm
Raspberry je prostě PCčko... Vím, že sehnat staré PC je kolikrát levnější, ale spotřeba bude mnohonásobně vyšší, nehledě na nemožnost přímo interfacovat senzory.
Pokud toho potřebuješ připojit málo, i Raspberry stačí... Samo o sobě má výstupy, který se dají rovnou napojit na spoustu senzorů...
Oproti Arduinu pracuje s 3,3V (arduino má 5V), ale většina senzorů to dává.