Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Tak jsem se rozhodl taky se pochlubit. Jeden nejmenovaný uživatel mi věnoval dva řízky Salvia divinorum za což jsem mu velice vděčný
Takže první seznámení:
Po převozu domů a přesazení si to dva dny zvykalo(přes noc pod sáčky) a pak to dokonce začlo týden intenzivně růst. Teď to zase trochu chcíplo(možná i tím, že jsem tomu udělal "škatule, škatule hejbejte se") jak to jelo týden bez sáčku. Asi to fakt stresuje suchý vzduch a teplo. Má to sem tam mezi žilkama světlé skvrny a v těch místech rostou listy tak nějak pokrouceně. No nic dávám zase na noc sáčky a možná se to vzpamatuje jako po převozu.
Podmínky:
Mám to ve směsi vzdušné hlíny smíchané s pískem (asi 1:1... nebo spíše pokusně je jedna skoro v čistém písku s příměsí hlíny a druhá má 1:1). Nechybí velká miska na vodu jako investice do budoucna. Zalívám, aby to mělo stále trochu vlhko, ale aby to neplavalo. Co se týká světla mám je za jižním oknem obýváku, ale svítí tam přímo jen tak tři hodiny k večeru a je to částečně zastíněné velkým datlovníkem a dračenou. Pak je tu teplota. Obývák je ta nejchladnější místnost, kde to můžu mít a je tam minimálně 20 nebo 22 C po celý rok. V budoucnu to chci hnojit jen koňským hovnem. Žádnou chemií. Maximálně občas přikápnout OBM(bio,minerály). Co vy na to?
Obrázky:
1 Menší rostlinka, která už se taky vzpamatovala z počátečního šoku.
2 Šalvějky spolu v zátiší
3 Větší šalvěj zasazená v 80-90% písku
4 půda
5 Žloutnutí a kroucení o dalších pár dní později (jarním oteplením venku?)
Ti co jsou zkušenější a pěstují už déle prosím poraďte co ještě zlepšit a jak se vyhnout komplikacím:
1) Co mám dělat, abych tomu dal optimum v paneláku a nemusel se vystěhovat?
2) Vadí tomu opravdu tolik dlouhodobě to teplo a nižší vlhkost vzduchu? Může si to opravdu plně zvyknout v paneláku?
3) Co se dá dělat, aby mi co nejmíň černaly špičky listů (trošičku to začalo... nic hrozného...asi to nepokračuje) a listy se nekroutily a neměly světlejší a tmavší místa?
4) Mám to hnojit, když ty listy začnou světlat? (dělá to totiž víc u té rostlinky co je skoro v čistém písku)
Rozhodl jsem se tady udělat návod na extrakt "pro joudy", protože mi také dlouho trvalo než jsem to všechno na netu vyčetl.
Materiál:
1. listí šalvěje (já měl tak třetinu malého sáčku od kdovíčeho )
2. kafemlejnek z domácích potřeb nebo drtič, struhadlo...
... prostě co vám vyhovuje
3. talíř
4. čistý aceton (viz foto)
5. Sklenici s víčkem bez velkého gumového
těsnění (aceton některé plasty rozpouští).Třeba zavařovačku.
6. Žiletku
7. Nějaký čistý papír na dosušení konečného produktu a něco do čeho to pak dáte.
8. Trpělivost
Náklady:
Aceton(420ml) za 40 Kč + ten nespočitatelný zbytek dlouhodobých investic do pěstění
Proč aceton?
Na netu jsem našel stránky od nějakého chemika zkoušel na šalvěj ůzná rozpouštědla. Aceton je schopný nasytit se salvinorinemA na 23mg/ml což je téměř dvakrát tolik než jiné rozpouštědla. Čistý poznáte v obchodě tak, že je ve složení uveden jen aceton a kódové označení látky (to detailní foto). Opravdu se vypaří beze zbytku. Používáme to i ve škole v laborkách, a když jdou nějaké vzorky na elektrolytický gel, tak to asi nemůže být nějak znečištěné
Postup:
a) Nadrtíme v prstech pár lístků nahrubo a nasypeme na talíř. To si schováme na později.
b) Několikrát větší množství rozemeleme v kafemlýnku na co nejjemnější prach.
c) Ten dáme do sklenice a zalejeme acetonem. Necháme to zavíčkované(aby se to nevypařovalo) macerovat(rozuměj nechat stát v tom acetonu) tři dny a během této doby to párkrát protřepeme.
d) Přes kapesník přecedíme aceton na talíř s tím nahrubo nadrceným listím a dáme někde na římsu, kde svítí slunko.
e) Až se všechen aceton vypaří jde to seškrabat žiletkou a dosušit na papíře.
Byl jsem celkem překvapenej kolik chlorofylu a všeho aceton do sebe dokáže natáhnout. Po usušení je výsledný produkt celkem slušně vypadající zelený "tabák" a vůbec to nevypadá tak nevábně jako ta vrstvička na talíři. Voní to asi jako seno v létě, když vám při sušení jednou trochu zmokne, ale jinak mu nic není
Foto:
1. Nádobíčko. Jemně namleté množství listů je jen demonstrativní tymián, protože už jsem šalvěj mrsknul do acetonu než jsem si vzpoměl na focení.
2. Čistý aceton z drogerky.
3. Tady je vidět "nasávací" schopnost acetonu. Je to tmavé jak cyp i proti zářivce. Normálně to vypadá s těmi listovými barvivy jako černé.
4. Po hodině sušení na talíři.
5. A takhle vypadá už ve filmovce konečný produkt. Je to udělané z množství listů asi tak do jedné dlaně. Hezky zkomprimované ne?
Co to dělá se chystám vyzkoušet, takže časem něco zase napíšu a dám tu fotky jak mi rostlinky povyrostly.
Tak dneska malá úprava. Té větší šalvěji jsem přidal hlínu a vyhodil ze dna ty blbosti jako štěrk. Akorát to drží tu hlínu nahoře a všechna voda vyteče do misky a květináč nesaje. Navíc jsem ten květináč trochu dole upravil, protože ač stál 200 má dole úplně blbé otvory a takový lem, který ucpává kontak květináče s miskou. Fota budou zas tak za 14 dní až to povyroste.
myslim ze toho pisku mas trochu moc, dal bych ho tak pul na pul. jinak salvejim listi obcas hnedne, dulezity aby to nebylo moc. privykat na sucho je nech ale zpomali se tim rust.
mettatron: Dík za radu. Však je ta větší už přesazená a má víc hlíny. Asi to pojedu pod sáčkama dokud nebudou pořádně rozrostlé kořeny.
To All: Jinak jsem to dneska hulil. Bohužel nemám vodní dýmku ani bong. Dal jsem to do sklíčka. Hoří to strašně rychle a má to dost nepříjemný kouř(acetonem to není to by bylo poznat). Takže se to moc hulit nedalo navíc sem toho měl málo. Jinak se ale nějaké účinky dostavily... tak na zlomek sekundy se mi ohlo světlo z lampičky v pokoji a pak zas nic :-) Jaké s tím máte zkušenosti? Poraďte jak dosáhnout nějakého delšího tripu. Ještě jsem zkoušel žvýkat malý lístek a vydržel jsem to asi 5 minut(asi od teďka neznám víc hořkou věc než je tohle). Větší množství bych asi nedal už tak jsem slinil jak bernardýn a pálila mě huba
btw: "čistý aceton z drogerky" jaxi to nazval rozhodne není čistý! Rozhodně to je technický aceton, resp. může obsahovat až 2% nespalitelných zbytků.... snažší je v nějakém větším městě dojít do ustavní lékárny (lékárna jenž zasobuje nemocnici) a tam koupit aceton farmaceutický (cena byla loni okolo 97kč)...
no a vzhledem k tomu, že mi občaqs taky jakoby "chcípe"...tak chci ted pri presazování pouzít raingel (viz.hledani) a už zásadně hliněnej květník (udržuje vlhkost)
a proč to nefunguje? no já nevim, ja ji ještě nezkoušel, mám nasušených tak 2g a docela váhám ... jinak prý 2/3 lidstva chybí v mozku gammaopionové receptory a tudíž logicky na ně šalvěj nepůsobí
koncentrace? to co popisuješ, tak vyrobíš nějaký první extrakt...co vím prodávají se 5xkoncentrované či 10x extrakt,tj. 5krát zahuštěný extrakt
chuť? jak popisuješ...aceton je docela učinné rozpouštědlo tudiž i chlorofyl to vezme ...a jak to odstranit? co vím, tak aceton se s vodou nemísí (nerozpouští), chlorofyl se rozpouští ve vodě, a teď nevim jestli se salvinorin rozpouští ve vodě (?)....ale určitě víš už kam mířím
h'assassin : Takže to dělám blbě jak tak čtu ten tvůj článek. Zase jsem o něco chytřejší.
Co? : Takže ten kód v tom složení je označení nějakého svinstva? Sakra
Jó tak nějak jsem z té tvojí odpovědi pochopil, že to mám říznout vodou a po usazení svinstva a rozdělení obou kapalin od sebe oddělit. Dík za radu. Jinak podle toho odkazu co tu dal kolega je třeba asi 7 gramů, takže být tebou bych ještě počkal.To množství co se teď měl byl spíš jenom takový pokus, abych se to naučil, protože jsem to dostal k rostlinkám. A neříkám, že to nepůsobilo vůbec. Jen zlomek vteřiny a celkově tak 5 minut asi jako jedno pivo. Ale je fakt, že až na ten záblesk kdy se ohl obraz i zvuk(no jo těžko se to popisuje) se nic zvláštního nedělo.
Jinak dík za postřehy a připomínky.
PS: Půjdu do lékárny pro aceton a hned si budou myslet, že to chcu čuchat. 2% nespalitelných zbytků tam ale nebudou. To by přece ty 2% zůstaly po vypaření. Víš, že jsou ty 2% nespalitelná, ale víš jestli jsou nevypařitelná? Podle mě to bude jak s technickým líhem. Tam je metanol, aby to nikdo nepil.Jenže metanol je taky těkavá látka a tak předpokládám, že se technický líh vypaří taky beze zbytku(víš kam tím mířím? )
No počkal bych až to povyroste ještě, ale stala se ošklivá věc. U té větší šalvěje jsem asi po tmě nechtěně nějak urazil vršek. Naštěstí je holka šikovná a nejspíš ji už roste nový anebo dokonce dva nové.
Když už to píšu, tak vám i napíšu o dosavadním celkovém vývoji. zesvětlování listů už přestalo. Pomohlo přihnojení koňským hovínkem. Jinak mají už obě písek/hlína 1:1. Stále na ně svítí 3 hodiny denně vždy večer a na noc jim dávám sáčky, aby měly přes noc větší vlhkost. Takže se mi podařilo po 14ti dnech najít kompromis a rostlinky si zvykly. Vzhledem k tomu, že pomalu rostou a hnojení jim určitě prospívá rozhodl jsem se přidávat co 14 dní OBM do zálivky. Přiměl mě k tomu poznatek, že koňský trus nejspíš nemá vše co rostlinka potřebuje. Zřejmě je příliš chudý na prvky jako P nebo třeba Fe, které jsou důležité pro správný vývoj pletiv a barviv.
Fotky:
1. Velká šalvěj po nehodě (neměl jsem nervově na to, abych vyfotil ten uschlý vršek)
2. Malá šalvěj má za týden další patro (Velká mohla mít už 5 )
Šalvěj velice dobře větví. Druhé šalvěji jsem uštípl vršek už cíleně. Navíc jim pak začínají růst v nové větvičky i náhradní pupeny, tedy takové ty malé, které zůstávají vedle jizev po starých listech. Rostlinky už si zcela zvykly na světelné podmínky a listy jim neklesají ani trochu (celkově tedy tak 20 dní než si řízky zvykly). Rosím 2x denně (ráno a večer) a na noc to dávám pod igelitové pytle (možná už ani nejsou třeba, protože v noci bývá i tak vlhčí vzduch a ty listy jim neklesají už ani večer i když na ně svítí a je teď celkově už dost teplo). Hnojení OBM jim prospívá a zkouším to prozatím co 14 dní. Takže pokud bydlíte v paneláku jako já, tak se to taky dá "ošéfovat". Koncem května přidám ty slíbené fotky ať je vidět nějaký pokrok.
Delší dobu sem tady nebyl, tak vám to dnes vynahradím.
Rostlinky už si úplně zvykly a pěkně rostou. Rosím dvakrát denně(ráno a večer) a už to ničím na noc nepřikrývám(Okolo je teď v kruhu víc kytek co jsou dost zalívané, takže je možná i malinko větší vlhkost - prostě tak akorát). Slunko na to teď svítí od 16:00 do 20:00 (od 18:00 přerušovaně mezi panelákama). Hnojím OBM jednou za týden nebo 14 dní vždy když se zpomalí nebo zastaví růst.
Přišel jsem taky na hlavní příčinu proč to chcípalo. Nejvíc je to citlivé na neustálé změny světelných podmínek. Teplota nebo vlhkost vzduchu na to ani vliv nemá.......
......Nicméně minulý týden jsem si všiml, že tam jsou zase svilušky a bylo jich moc. Vyfocené to bohužel nemám, hned jsem je setřel prstem z listu a vymýšlel jak ty svině pozabíjet . Olej bohužel pomáhá tak dokud se nesmyje a pak jsou tam zas (vyzkoušeno dříve i na jiných kytkách). Tak jsem koupil v obchodě brutální jed, ale čert to vem hlavně že jsou pryč. Použil jsem postřik Omite proti sviluškám, vlnovníkovi a podobným potvorám(50Kč lahvička co vydrží hodně dlouho). Je tam i tabulka, kdy je jaká rostlina poživatelná po použití a je tam maximální doba myslím 28dní. Takže teď je od nich pokoj a pro jistotu to postříkám ještě za týden. Jak vychcípaly svilušky tak jsou rostlinky najednou pěkné a nemají kaz... takže Omite funguje(alespoň u mě). Dávejte bacha když to žloutne nepravidelně mezi žilkama. Pravděpodobně vám to ty mrchy vysávají zespoda a nejsou vidět... a jednoho dne vstanete z postele a uvidíte bílé tečky na svrchní straně listu. Jednoznačně proveďte genocidu... svilušky šalvěj ani moc neohrozily, ale svojí činností dost silně zpomalovaly růst (i když nevím jak by to dopadlo, kdybych je nevyhubil).
Tak a třetí a poslední věc. Jednu šalvěj jsem dneska už podruhé zaštípl. Ta menší už je taky jednou zaštípnutá. Je to dobré dělat, protože to má pak hafo listů a rostou i postranní větvičky než vyraší vrcholy.
Fotky:
1. Pěkně zvlněný stonek u menší rostlinky.
2. Nové vršky po zaštípnutí - všimněte si, že ze začátku rostou rychleji žilky listů než pletivo mezi.... vypadá to zajímavě
3. Postraní větvička u Velkého bratra (říkám jim teď Velký bratr a Malá ségra )
Rostlina se 4 vrcholky (2x zaštípnutá) připravená na intenzivní růst během léta. Omlouvám se za kvalitu fotek, ale je to foceno večer.
Ten malinký košťál na poslední fotce je napůl úspěšný pokus o zaštípnutí druhé rostlinky... počet vrcholků zatím neznámý. Rostlinky jsou staré přibližně 10 týdnů.