Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
možná by to chtělo ty spodky dost probrat... nad nádobou se ti v jungli drží vysoká vlhkost... ty zářivky zřejmě moc netopěj, takže to bude chtít dávat na ty zahuštěnější místa větší pozor
Zatim jsem otrhal napadene listy. K raznemu proskubavani se jeste porad odhodlavam. Je mi jasne, ze kdyz zavaham, muze byt pak pozde. Ted cekam, az se ve skrini rozne, abych posoudil, zda se to zhorsuje. Pokud by se to rozlezalo dale, pristoupim k preventivnimu provzdusneni. Deje se to jen ve spodni casti rostlin. Horni pulka je OK, kytky jsou silne, tak verim ze to ustoji.
Nevyhodou NFT je ze kytky nejdou vyndat a v mem pripade k nim neni ani poradny pristup. Kdybych mohl chodit kolem vany, bylo by to lepsi, ale ja mam pristup jen z jedne strany. Diky tomu jsem take netusil, ze rostlina, ktera byla na zacatku nejmensi opravdu nezvladla prodrat se vzhuru a ostatni ji zastinily. Ta mala pak chudak stagnovala, byla slaba a stala se koristi pro plisen. To byl zrejme vstupni bod kde to zacalo. Tam se plisen uchytila a namnozila a to ji dalo sanci atakovat i dalsi rostilny, ktere jsou silnejsi a odolnejsi. Ty malou jsem vyhodil, ale vyhodit kytku z NFT znamena, ze jsem ji useknul u RW kostky a kostka i koreny zustaly na miste. Nejde to vyplantat ze zmeti korenu ostatnich rostlin. Otazkou je, co se bude dit s koreny tehle usekle rostliny. Jsou asi dve varianty. Budtou odumrou, budou hnit a delat problem. Nebo rostlina zustane ve vegetativnim stavu. Koreny porostou dale, ale jelikoz je usekla nemaji kde vyrazit nove listy, atd... Coz by nevadilo. Uvidime (Jako vzdycky) :-)
Když se rozsvítilo, nebyla to žádná katastrofa. Začal jsem protrhávat a znáte to. Člověk neví kdy přestat. Takže nakonec došlo k celkem výraznému pročištění spodní části. Vyhodil jsem docela náruč biomasy. Škoda, že je v tom plíseň, nechal bych si to na hash.
Co se týče NFT tak jsem spokojen. Nevýhody se týkají hlavně kombinace NFT a moje skříň.
Půdorys mé skříně je 114x56 cm = 0,6384 m2.
Rozměr NFT vany je 101x48,5 a stínítko má 100x50.
Vana a stínitko tak vlastně skoro přesně pasují do mé skříně a není kolem nich žádné místo. Když mám třeba díru na přítah nad stínítkem, je dost problém dostat vzduch pod stínítko ke kytkám, protože kolem stínítka není místo na protáhnutí rukávu od ventilátoru. Když mi něco spadne za vanu NFT, dostanu to až po sklizni. :-)
Další věc je, že kytky nejdou vyndat, takže člověk má horší přehled o tom co se děje vzadu u stěny skříně. Když chci prohlédnout spodní část rostlin, musím si ke skříni lehnout. Doslova a v plném smyslu slova. Dost z toho bolí za krkem. :-) Ale to jsou spíše problémy které jsou dány velikostí skříně. Kdyby se dalo kolem vany chodit a stála by na nějakém nízkém stolíku, bylo by to ideál.
Co se týče výměny vody... Je jasné že pH a EC kolísají tím více, čím méně je vody v nádrži, takže jsem zvolil postup, kdy každé dva dny doliju asi 8 litrů roztoku. Dá se to nechat i týden bez dolití a kytky tak akorát vypijou všechno. Vím o lidech kteří to takto jedou bez pH i EC metru. Každý týden dají nový roztok. Já hodlám roztok měnit až budu mít dojem, že je s ním problém, nebo až se třeba nějak zakalí. Do té doby jen dolévat voda+hnojivo v koncentracích podle toho jak se mnění EC.
Výměna roztoku je otázkou přepojení čerpadla na hadici, která vede do kýble. Ta není součástí NFT systému, ale pasuje klasická černá hadice na drip. Přímo do čerpadla by měla pasovat 16mm http://www.klecka.cz/growshop/Zavlaha/Hadice-16-mm.html
a nebo já používám 20 mm http://www.klecka.cz/growshop/Zavlaha/Hadice-20-mm.html
a ta se dá nasadit na ten výstup nahoře na pěstební desce.
Roztok vyčerpám a musím nanosit z koupelny asi 5 kyblu vody. Čerpadlo nechám běžet na prázdno aby mi tu vodu míchalo. Nahoře ke kytkám po tu dobu nic neteče. Přídám hnojivo, necham chvíli odstat aby se to promíchalo. Změřím pH, upravím a pak už jen denně měřím. Denně koriguji pH pH+ a pH- Zátím kupodivu pořád pH jen klesá, takže používám pH+, ale během květu by mělo začít i stoupat. Jednou za dva dny doliju roztok a tím zkoriguji EC.
Zvyšování EC znamená, že kytky pijou vice vody, než živin. Takže živiny jako by ve vaně houstnou. Řešením by mělo být namíchat jim nižší EC aby si vzaly tolik živin, kolik vody. Já mám opačný problém. Mě EC klesá, takže bych měl dávat silnější koncentraci hnojiva.
-tak jsem se chtel zeptat jaky vhodny hnojky,a merici pristroje pouzit,aby byli i cenove v pohode..??
Hnojky použij General Hydroponic (i cenově jsou ok) a ty přístroje je nejlepší podívat se po netu a řídit se podle ceny (znám Ph metry za 4000,- co se posrali za rok a taky ADWA za cca1200,- co jela 5 let fpohodě ). U Phčka taky koukej jestli má výměnnou elektrodu (to ADWA třeba nemá). Pak koupíš jen novou elektrodu (taky je dost mastná ), ale lepší než celej Ph metr.
Měj se a Sinuhete, jestli Ti vadí, že jsem odpověděl já, napiš pm a já to smáznu....
Story o pH a EC.
Zjistil jsem, že nurturky strašlivě ruší můj pH i EC metr. Pokud se svítí, ukazují nesmyslné hodnoty. Na to jsem přišel až po té, co jsem asi 40 dní měřil nesmysly a korigoval pH a EC podle nesmyslných hodnot. Jo teď už to vím. Od té doby měřím jen potmě a pH se jeví mnohem stabilnější.
Kromě toho jsem ovšem také přešel v hnojícím schématu na složku MR2 místo MR1 a přestal jsem do roztoku bublat. Takže to mohlo být i něčím z toho. Ale každopádně tím rušením jsem si jist. Dalším faktorem je, že MR1 bylo nějaké podezřelé, hrudkovité. Asi to někde zmrzlo.
Mam s externim predradnikem. Vyzaruji jak zarivky, tak predradniky. Markantni je to kdyz nektery z tech pristroju priblizim k nim. Cisla se zblazni a pokakuji nesmyslne nahoru dolu. Dokonce kdyz mam pH metr v roztoku a jen nad nej dam ruku a tim ho trochu odstinim, stoupne pH treba o dve desetiny. EC metr je novy a pisou ze ma indikaci vybiti baterii. Celkem to dava smysl. Vysokonapetove pulzy z predradniku.
Bublani ve vode rozpousti CO2, coz vytvari kyselinu uhlicitou, tedy snizuje pH a to by take souhlasilo, protoze pH mi porad klesalo. I kdyz tezko rict, protoze jsem vlastne meril nesmysly.
Cetl jsem, ze kdyz nechas stat destilovanou vodu (pH 7) na vzduchu, tak se vlivem pronikani CO2 do vody ustali jeji pH na 5.5. To vysvetluje proc je v prirode tohle pH tak caste. I nase kuze ma pry tohle pH.
Ale zatim nechci delat zavery. Bohuzel se zmenilo prilis mnoho faktoru najednou. Kazdopadne kdo ma nurturky, at si da pozor na ruseni meraku. Ale nemusi to byt jediny faktor toho meho kolisani. Jen jsem chtel varovat. Budu vedet casem az udelam nejake pokusy, ktere faktory maji vliv.
Argumentem proti tomu, ze za to muze bublani je samotna existence bubleristu. To by jim to muselo litat take.