Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Zdravim, taky prispeji svou trochou do mlyna. Cely tenhle thread jsem v prubehu let precetl cely x krat. Po dlouhem premysleni (v prubehu let ) jsem se tedy rozhodl taky pro nejake reseni. Jde sice trochu jinym smerem (misto automatizace jen monitoring, ale i s tou se do budoucna pocita).
Jelikoz nejsem slaboproudar, tak jdou tady popsane reseni mimo me (jednocipy, hold to proste neumim), rozhodl jsem se jit cestou vyuziti PC. Je jasne ze klasicke PC dost zere (na co vyhazovat dalsich 250W za PC kdyz se misto toho muze koupit dalsi vybojka ze :P), takze jsem poshanel nejake stare notebooky a jedno stare Pocket PC (HP Jornada 430 - bohuzel na tom nejedou linuxy, ale je tam aspon winCE 2,11).
mam k dispozici - vychazim z:
Kniha Vyuziti rozhrani PC - Mereni, rizeni a regulace pomoci standartnich portu PC
Par starych ale funkcnich notebooku (vetsinou nejaky PI)
Pocket PC Jornada 430
elektro naradi
domaci linuxovy server
google samozrejme
Koncept:
Prvnim cilem je, udelat monitoring pres to Pocket PC. Jornada 430 ma k dispozici seriak RS232 a infra. Podle knihy ma seriovy port 2 vystupy a 4 vstupy. Na vstupy chci zatim naveset
1/ detekce otevreni dveri (aby kdyz se otevrou dvere od skrine, aby mi zapsal do logu cas)
2/ teplota
3/ vlhkost
4/ zaliti (jako dite jsem mel skladacky Voltik I a Voltik II, kde v jednom bylo zapojeni na hlidani zaliti kvetin, kdy se do hliny pichli dva hrebiky, a asi podle odporu to urcovalo jestli je to zalite nebo ne. Vlastni stavebnici uz mam na byte, ale musim jeste u nasich pohledat prirucku k zapojeni, protoze bez ni nevim jak to bylo resene)
Vystupy bych zatim nechal nevyuzite, maximalne bych vyvedl externe ven z mistnosti signalizaci nezaliti a zvysene teploty, ale na to zatim kaslat.
Co jsem se zatim predbezne koukal na http://www.sweb.cz/kurz_evt/ tak by snad nemel byt problem napsat pro winCE aplikaci, ktera by vsechny tyto data ze seriaku brala a prezvykala. Na konci snazeni bych byl rad, kdyby zvenku na skrini bylo PDA, kde by v zalozkach slo prolistovat grafy vyvoje teploty, vlhkosti a log otevirani dveri.
Dale je cilem, aby jednou za dany interval, ja nevim, rekneme jednou denne, se vsechna tato data poslala na server, kde by se zalohovala.
Proste zatim chci aby to byl takovy chytrejsi teplomer s vlhkomerem, ktery si nepamatuje jen hranicni (min, max) teploty, ale jde se mrknout jak to s nima je v prubehu casu.
----
Do budoucna je plan, pouzit jeden z tech starsich notasu (pruser je v tom ze to jsou historicke kousky, bohuzel bez RAM, kdy maj jen nejakou integrovanou ramku o velikosti 8MB, do ktere se ale uz pri bootu nenatahne novy kernel, takze budu muset bud kompilovat, nebo poshanet nejakou prehistorickou distribuci - stare SODIMM EDO 32 ram nemuzu sehnat), ktery by uz byl plnne automatizovany, ale to az prijde cas.
---
Zatim bych potreboval, pokud nekdo ma zkusenosti, tak
1/ Jde nejak rozsirit jeden seriak na vice ? Respektive aby mel vic vstupu a vystupu? //edit: docetl jsem s k posuvnemu registru, takkze predpokladam ze to bude realizovano jim
2/ Ma nekdo zkusenosti s programovanim pro winCE ?
Nazdar, todle tema sleduju taky docela zevrubně a hodlam se po návratu do Vlasti do něčeho podobného taky pustit. Dobře bych ještě zvážil ono nasazení na PC. Viděl jsem tady docela dost pokusů od různých lidí, a v podstatě jen pá dotažených do konce. Vždy to byl ale někdo kdo řídil pomocí PLC (author Defect je modle mě nejdál). Ono to vypadá poměrně snadno, na RS232 dát replikátor na 8 krát COM a pak vše řídit po seriové lince. Umím si představit teploměr, pak nějaký dvoustavový spínač na dveře, vlhoměr ... snad. Ale řešit měření PH, nebo řízení zálivky je už docela výzva. (V práci jsem dělal "jen" sběr dat po seriové lince a problému jak nas*áno, prověšuje se, pomalá odpověď atd.) Ještě jednou tedy apeluji na znovu promyšlení a přikláním se k PLC. Myslím, že ti to ušetří spoustu času a hlavně nervů.
Má to docela budoucnost, 8x out, 8x in.
Když by se počítalo s tím že In da growbox: nastavení teploty, nastavení zalévání, nastavení regulace roztoků podle PH, nastavení rosení, cykus osvětlení a co si kdo ještě vymyslí
a out da growbox: teplota, vlhkost, pH, kontrola otevření dvířek, kontrola větráku, kontrola osvětlení (a dva vstupy nám zbývají na nějaké hrátky...)
Ohledně toho proč to řešit jako server: kupř. já mám x zařízení které můžu připojit ke své síti, všechny přes WiFi, na zařízeních mám plně obsazené porty (2x notebook, Asus EEE, HP Jornada 720, PDA Asus P535, PDA Qtek 9100, nějaké smartphony atd.), nemám nikde COM.
ALE
na WiFi routeru mám milion prázdných síťových RJ-45 a ta vidina že můžu nejen z postele zkontrolovat skříň ale klidně z druhé části světa (počítáme-li s veřejnou IP ale jde to udělat i jinak) je více než lákavá...
Není třeba řešit nic složitě, všechno je přes hotový díl SPINET: http://asix.cz/a6_spinet.htm , přidá se jeden PIC a pak se se vstupama, výstupama už dá hrát donekonečna, na vstupy se hodí senzory z fytotronu, na výstupy se hodí relátka která budou spouštět jednotlivé součásti....
Určitě se dá vydat i touto cestou, a myslím že to bude dokonce i levnější než varianta PC natož PLC. Krom toho ale že v mikročipech se téměř vůbec neorientuju, vidím daleko závažnější problém. Tady se teď bavíme o "horní vrstvně" komunikace. A to jak už daná data (teplotu, vlkost,PH, EC ) předáme dál (čipu, PLC, PC) a co snima.
Obávám se ale, že daleko klíčovější je vrsta "spodní". To znamená, senzory, a to nejlépe kalibrované. Umím si docela pěkně představit, že koupím v hoby mikroelektro teplotní popřípadě vlhkostní čidlo, a to pak čtu. Docela bych ale rád viděl, kdekoliv funkčně udělaný PH popřípadě EC metr, kde lze data číst on-line. Popravdě jsem ho neviděl. Na groweru určitě ne a pominu-li drahé komerční sondy právě k PLC, tak snad vůbec nikde. Obávám se celé řízení se pak smrskne do čtení (a následné řízeni) Teploty, Vlkosti a pak dalších 2stavových záležitostí(lapma svítí - nesvítí, dveře otevřeny - zavřeny a spousta dalších "zbytečností"). Na řadě je pak otázka, zda-li má cenu stavět složitý a drahý systém, který v podstatě umí to co zvládne teploměr-vlhkoměr se spínačem.
Tedy z mého pohledu, senzory jsou alfou i omegou celého zařízení. Popravdě v tom nemám sám jasno, a jsem rád za existenci tohoto threadu, kde se objevují povětšinou podnětné informace.
Myslim ze neni jedinej duvod mit ridici cip pripojeny primo k PC, pres sit je to asi idealni reseni a ten SPINET vypada zajimave, jinak k funkcim co by se dali pouzit bych jeste uvedl PWM regulaci (napr. ventilatoru, urcite by sla i zvlhcovacka a treba i svetlo, teda asi jen pro ty co zkousej LEDky a urcite by se nasli dalsi vyuziti), jen nevim jestli pwm umi i PIC procesory, ATMEL jo. S cenou bych to nevidel tak tragicky, kdyz si clovek spocita co vsechno tim muze nahradit tak to o tolik draz nevyjde...
Jak udelat PH a EC metr netusim, kazdopadne to ja resit nemusim, hydro nejedu ani neplanuju
S napsanim programu to je horsi, i kdyz by se dalo rict ze program pro nase ucely by byl jeste relativne dost jednoduchej...
Lol tak si to čtu ařikám si že groweři jsou kvantoví fyzici sice sem na počítačové škole kde programujem čipy atd ale todle je i na mně moc ale předpokládám že za pár let (možná i dřív) mi domu příde vaše krabička kterou píchnu do USB tu krabičku ntáhnu do pjestírny a ona se mi bude starat o kytičky PARÁDA
Právě jsem pročetl všech 17 stránek, byla to fuška :-)
Potřeboval bych vyřešit automatizaci takového menšího akvaponického systému. Nádrž na chov ryb cca 3000l, k tomu pár metrů pěstební plochy, to celé ve skleníku. Monitorování a řízení vytápění, větrání, pH, EC, CO2, O2, dávkování hnojiv, krmení ryb, osvětlení, čerpadla atd. atd. Věnoval jsem už dost času hledání něčeho hotového a použitelného, ale tady, ani jinde jsem nic nenašel. Rozhodl jsem se tedy pro realizaci vlastního systému. Jednočipy programovat neumím, takže to bude řídit PC (nějaké úspornější), nejsem obdivovatel Win, ale pod ničím jiným bych SW udělat nedokázal (i když bych před Win dal přednost třeba QNX :-), takže to poběží pod Win XP, moje možnosti tvorby HW jsou také dost omezené, tak volba padla na externí modul LabJack U3 (USB měřicí modul). Jako pojistku pro případ kolapsu PC jsem zvolil ještě mikro PLC Mitsubishi Alpha2, které bude schopné převzít kontrolu nad tím nejdůležitějíšm v nějakém nouzovém režimu. Tolik asi k základní koncepci. Mělo by to být odolné řešení (díky mikroPLC) a zároveň velice konfortní (díky PC), snad i za rozumnou cenu. Ted přijde to podstatné, čidla.
V těch zdejších 17ti stranách je jasně vidět, že zájemců o nějakou formu automatizace je tady poměrně dost, ale rozdílných přístupů k řešení také. Jedno společné řešení tady pravděpodobně nevznikne, ale všichni potřebujeme čidla. Mám tedy dvě otázky. 1) Už máte hotová nějaká vhodná čidla? Teplota, vlhkost, pH, EC, CO2? Nejlépe s analogovým výstupem 0-2.5V, 0-5V, 0-10V, 4-20mA, nebo digitální I2C? Pokud čidla nemáte, tak mám otázku 2) měl by někdo zájem se na návrhu a výrobě těchto čidel podílet, nebo by si je někdo měl zájem koupit ( při větším zájmu by bylo možné jejich výrobu a návrh někomu zadat). Samozřejmě je blbost, aby např. čidlo pH stálo 500kč, takže za nějakou reálnou cenu.
Po dlouhé době...HOTOVO... o stránku zpět (16) je vidět puvodní zpracování...program byl vylepšen a hw už ma vlastni dps a krabicku + vykonovou cast s triaky
jediny CO tak je nejaky problem v programu (kompu) viz. obrázek, jestli někdo ví tak napište ja jsem na to krátkej, program ale funguje dal bez problemu jen se tam občas objeví tahle hláška. A děje se to jen na tom kompu, který to má celý potom řídit....zvláštní
Pokud má někdo zájem, podílet se na vývoji SW napište PM pošlu na jakym principu pracuje výměna informací (ukazkovej programek + knihovnu pro ovladani portu)
+ program každých 20 vteřin nahrava informace o stavu, soubor s teplotami(každých 30 min zaznam teploty).
Vedle jeste bezi program pro WEBKU a ta kazdych 10 min foti pestirnu a posila na web.
ale ty čidla :-((((( ovladani pohoda..i tak pouzitelny...teplota jede...ale to mereni frekvence v pc to je fakt moc...a nepresny
Další tip pro e-bednu: http://www.spezial.cz/news/connect-...-interface.html
Stačí připojit k jakémukoli zařízení předem funkčním na portu COM, tenhle modul je převodník mezi COM a LAN, dovede komunikovat uart com standardem takže je možné přenášet data na delší vzdálenosti v podstatě přes půl planety odkudkoli kamkoli. Do bedny ještě webcam a je vystaráno.
Zpět ke spodní vrstvě zařízení: Jak na PH metr? jednoduše, jediná investice je PH elektroda, nějaká obvod co bude měřit odpor a kalibrační roztoky: elektroda se hodí do roztoku 1, změří se odpor, elektroda se hodí do roztoku 2, změří se odpor atd. Těmto odporům se přiřadí PH a vznikne nám pěkná lineární závislost PH na R. Zařízení si to přepočítá a vyplivne PH se kterým už se dá operovat. (malý tip: http://aukro.cz/item544884148_elekt..._mereni_ph.html)
EC se dá udělat ze stejné elektrody, máme odpor, přepočet je 1 S=1/(1 Ω Hodnoty se budou pohybovat v µS, tzn. je třeba zvolit vhodný měřící obvod... Vodivost se opět nakalibruje dle kalibračních roztoků protože obvykle se PH elektrody od EC elektrod liší vzdáleností kontaktů což nám je vuřt jelikož to můžeme elektronicky přepočítávat.
Tak a zabili jsme dvě mouchy jednou ranou (jednou elektrodou)
Zdravím,
Tohle vlákno je zajímavé, ale neměl jsem sílu ho číst celé, 268 příspěvků. Snad to není proti pravidlům fóra, ale koukněte se do tohoto vlákna http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=40823 kde je můj příspěvek k automatizaci pěstírny. Ve zkratce Atmega168+Linux. Budu ho dále rozvíjet, jak bude pokračovat vývoj.
Směle si dovoluji navrhnout aby se z vlákna udělalo nějaké resumé a uzavřelo se. Užitečné informace jsou zastrčené v balastu blbostí v poměru 5/95, ale i mezi užitečnými informacemi. V tomhle nemám fóra rád. Založil bych nová vlákna Automatizace pomoci PC High level (algoritmy, software), Low level (hardware, interface, čidla, akční členy). Dále bych založil Automatizace pomoci mikrokontrolérů a automatizace nepočítačová (rúzné termostaty, hygrostaty, spinací hodiny...). Možná někdo vymyslí lepší rozdělení, možná si budete myslet že je to blbost, ale já si myslím že by to pomohlo.
S pozdravem kolin
Jsem vyloženě líný člověk a proto spoléhám na svůj vysoký intelekt, že vždy se najde způsob, jak věci řešit s minimem námahy.
Inteligentní mikrobox HPS 70W řízený mikrokontrolérem.
Připojeno k Internetu pro online sledování.
Regulace teploty a vlhkosti.
Taktak, souhlasim s Kolinem ze by se melo zacit pracovat na vice urovnich a ze je tu bordelu ze se v tom uz nikdo nevyzna. Zda se mi ale taky ze tu jede kazdy sam za sebe, chtelo by to spojit moudrost a dat dohromady spolecne zarizeni ktere by bylo plus minus modifikovatelne, tzn. par in/out navic aby se kazdy mohl vyradit
Xerxesi Artifexi,
Jsem rád že souhlasíš, bordel tu je. A to že jede každý sám za sebe chápu. Ja si také jedu tu svou, protože si myslím že je to tak správně a chci to mít svoje. Problém je že přes internet dohodnout nějaký vývoj není snadný. Koukal jsem na obrázek kde je nějaký hezký windows software, chtělo by to aby tento program měl svůj vlastní thread. Takže nezaložit jenom nové vlákna, ale rovnou nové kategorie v sekci Elektronika&technika. Já bych si pak založil vlákno s popisem svého mikrokontroléru.
Navrhuji udělat tuto strukturu (doufám že ji vBulletin umožňuje)
-Elektronika&technika
--Automatizace
---pomocí PC: software, algoritmy
---pomocí PC: hardware, interface, USB, RS232...
---pomocí mikrokontrolérů (AVR, PIC, 8051....)
---připojení a použítí čidel, akčních členů (univerzální pro PC hardware i mikrokontrolery)
---nepočítačová automatizace, termostaty, hygrostaty, spínací hodiny atd
---hotová komerční řešení a diskuze k nim
---ještě něco?
To je jen návrh. Pokud to bude takto rozřazené a bude probíhat nějaká diskuze, případně moderování, myslím že časem je možnost spolupráce, nebo alespoň toho aby si sice každý jel tu svou, ale aby to bylo trochu kompatibilní. Např aby softwary pro PC používali pro komunikaci jeden protokol, pak by stačil jeden HW interface.
Já např. chci svoji konstrukci dotáhnout do komerčně schopné podoby a prodávat jí. A abych tohle mohl udělat, musím si jet tu svou a nepoužívat bez zaplacení cizí práci. Některé věci však chci publikovat open source pro Vás growery elektroniky co budete schopni si to postavit. A pro ty co chtějí svoje konstrukce publikovat je třeba nastavit vhodné prostředí.
A hlavně, je třeba jednat a nezůstat jen u diskuzí. Diskuze se musí vést nad konkrétními praktickými tématy a ne nad tím co je jasné a co je potřeba již dlouho.
Kolin
Jsem vyloženě líný člověk a proto spoléhám na svůj vysoký intelekt, že vždy se najde způsob, jak věci řešit s minimem námahy.
Inteligentní mikrobox HPS 70W řízený mikrokontrolérem.
Připojeno k Internetu pro online sledování.
Regulace teploty a vlhkosti.