Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
To si pis. Hodne pestitelu pridavaji maly germicidni svetylka do pestirny, dalsi duvod proc by se melo stihnout aspon jeden outdoor aby si opravdu overil maximalni parametry rostlinky. Je jasny ze je nejaka spojitost mezi UV a potence. Kde konopi toho ziskava dost (UV) tak se zvysuje THC i u prumislovych rostlin.. a kde je nedostatek se to postupne snizuje s kazdou novou generaci.. ale ne klony a pozor na horsky slunce (ta commie lampa), bude se ti stejskat az vsichni budou balit a ty ne lol.
1. myslel jsem, že germicidní světlo je UV-C, což je smrtelný pro jakýkoliv živý organismy
2. UV-B přidávají někteří pěstitelé, způsobí to skutečně stres, kytka začne vypouštět víc pryskyřice na povrch, ale nejsem si jistý, že by víc pryskyřice znamenalo automaticky víc THC. nehledě na to, že na vzduchu pryskyřice oxyduje a tudíž THC degraduje
Být za debila je opravdu náročné, konkurence je vysoká.
UV spektrum vyzaruje slunce v docela slusnych davkach oproti HPSku, proto je fajn ho trochu pridat. Samozrejme , ze ne horskym sluncem, ale slaba zarivka s podilem okolo 5% kytku nestresuje zas tolik, aby to necemu vadilo, naopak. UV-B je velice dulezite pro tvorbu pryskyrice a THC, proto se za sklem nepestuje zrovna nejlip. Ze to jen tlaci pryskyrici ven je stary nesmysl, rostlina ma vic pryskyrice v celem objemu palic. A s tou oxidaci taky uplne nesouhlasim, to je o suseni a skladovani. Podle tehle teorie by byl takovej skaf jenom CDB na vyhozeni a to urcite neni..
Cetl jsem to v FAQ.
jednu doma mam, cca 5W kousek, 12V... prejde mi to zajimave, mate nekdo zkusenost?
Nasel sem clanek, ale zadne prakticke info:
Snad jen to,ze UV zareni rostliny poskozuje takze je treba asi jen kratkodobe pripect a nechat bejt...?
Why do plants need UV light?
UV increases the level of essential oils in mints & the production of resin by trichomes of relatives, UV is used for maximum yield and quality of these oils.
UV induces color development in flowers, essential for beautiful red veins in green Kale or Chard.
Full Power Flower - UV light needed to fully fill the glandular trichomes of basil. Plants of Ocimum basilicum L. were grown in the absence of UV light, both peltate and capitate glandular trichomes were incompletely developed in both mature and developing leaves, the oil sacs being wrinkled and only partially filled, there was a large decrease in the number of broken oil sacs among the peltate glands as the mature glands broke open, releasing volatiles. the number of glands and the qualitative or quantitative composition of the volatiles were badly affected by the lack of UV light.
Tasty Sunscreen?.With added UV light, an increased level of essential oils yields a more powerful scent and flavour. The essential oils also aid in the absorption of UV light , thus a sunscreen for plants. Plants in the wild produce their own kind of “sunscreen,” called flavonoids. Flavonoids screen out some of the more dangerous UVB-type radiation.
OK, what are these Flavonoids? Flavonoids are antioxidants in fruits, vegetables, tea, and wine - plant nutrients that belong to the polyphenol family. They are really good for you. Flavonoids are responsible for brilliant blues, purples, and greens, as well as yellows, oranges, and reds which cannot be attributed to carotenoids (found in carrots). Carotenoids are fat-soluble, while flavonoids are predominantly water-soluble. Flavonoids are found in more concentrated forms in beans and berries, but also red wine, green tea, and soy products, as well as many common fruits and vegetables. Products are have been developed using these molecules to battle cell and DNA damage involved in cancer, heart disease, diabetes and possibly brain degeneration, by neutralizing"free radicals". Research links them to reduced risks for cancer, heart disease, and other age-related degenerative diseases, as well as antioxidant protection of body fluids such as blood. They also may help prevent stroke, flu, tooth decay, and other ailments. Apple skins rich in flavonoids are discarded in all food products such as juices because the flavonoids in the skin cause cloudiness in the juice. A waste, when you consider the antioxidant activity in apple peel is potent enough to stop cancer cells growing. Flavonoid content is highest in the leaves of St. John's wort (you must know about this flower), and is at maximum concentration during full bloom. In the flowers, the content of flavonoids is highest at the start of flowering, falling during flowering. In tests, St. John's wort (flowers) had the highest content of flavonoids (11.71%) of any of 223 species tested.
Several hundred flavonoids can be found in plants, they are the compounds which affect colour, aroma and flavour.
COMMERCIAL APPLICATION - UV light slows foliar growth and stem length. Bedding plants are often grown from seedlings in greenhouses. The growing conditions in a greenhouse cause many plants to outstrip their containers, growing too tall to be easily transported by the time their color matures. Plants overly tall for their containers may also be aesthetically displeasing, which can hinder their marketing. Height control of greenhouse-grown plants has long been an issue in the bedding plant industry. Chemical growth regulators are often used on ornamentals but are not considered safe on vegetable crops. Using UV light (particularly UVB) to regulate growth is a relatively new, but much safer alternative that works on several bedding plant species as well as select vegetables, exposing plants such as impatiens, tomatoes and cucumbers to UV treatments for a few hours slows their foliar growth and stem length without reducing color or other favorable characteristics.
seeds: to je článek o germicidním UV C světle, pro pěstite nevyužitelné (pouze jako sterilizace), jelikož by rostliny byly do pěti minut mrtvé. Na zvýšení osypanosti se používá UV B.
EDIT: šotek
"Mít rád lidi a milovat lidi, to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí. "
jako s mnoha technikami to je jedna, které někdo věří, jinej nevěří. Někdo přidává UV-B světlo po celou dobu svícení, jiný pouze na začátek a konec "světelného dne", snaží se tak simulovat větší intenzitu právě tohoto záření při východu a západu slunce. Používají se zářivky jak trubicové, tak paticové, označeny jsou většinou REPTI-, Repti-glo atd.
Samotný efekt by měl spočívat ve stresování kytek. Podle všeho se kytka brání proti UV-b vylučováním pryskyřice na povrch. Otázkou zůstává jestli se jedná pouze o zvýšenou produkci pryskyřice, která následně na vzduchu oxiduje (prý jen zanedbatelně) nebo i zvýšenou produkci THC.
bylo to tu X-krát rozebíráno, zkuste hledat
Být za debila je opravdu náročné, konkurence je vysoká.
Používám Repti lighty po stranácj big A wingu po celou dobu květu a dost blízko u palici...ty jsou proti jinejm hodně o pryskyřici, pěkně zelený....chutnaj taky dobře...
reload tread
===============
Pruvodce ve svete UV zdroju
UV - ultrafialové záření (<400nm) se deli:
UVA -
se zdroji UVA zareni se nejcasteji setkate v klubech,diskotekach a podobnych zarizenich.UVA zareni ma nejblize k modremu svetlu.UVA zdroje vnimaji rostliny jako modre zareni a nema to u nich velky vliv na tvorbu THC a pryskyrice.
UVB -
UVB zareni je obsazeno v nomalním slunečním světle.U zivochichu podporuje tvorbu vitamínu B3.Spolecne s UVA zarenim ma podstatny vliv na produkci THC a pryskyrice.
UVC -
germicidni zareni.Toto zareni se pouziva k desinfikaci napr.vody.V zadnem pripade tyto zdroje na rostliny nepouzivejte,protoze pusobenim UVC zareni kyti dokonale spalite.
Pokud se uz rozhodnete pouzivat UV zdoje doporucil bych Vam tento zdroj:
- s touto zarivkou bych se nebal na rostliny svitit po celou foto periodu
presto s pouzivanim UV zdroju budte velmi opatrni.V zadnem pripade nepouzivejte horska slunicka a podobre zdroje a to ani jen nekolik minut denne.Moho groweru se uz takhle "spalilo".
Rtutove vybojky:
- rtutove vybojky rovnez vyzaruji podstatnou cast UV zareni.Jenze ze zdravotnich duvodu je u nich sklenena cast vybojky opatrena UV filtrem ,aby podil UV zareni neprekrocil
normy.Bohuzel se mi nepodarilo zjistit kolik UV filtr u rtutovek propousti UV zareni,ale nebal bych se je k dosvicovani pouzit.
Tady jsou krivky spektralni hustoty zarivky Reptilight:
jednou jsem se zhulil tak tezce,ze jsem to zalomil u cesty
Dovolil bych se připojit. A oponovat tomu že UVC zabyje kytky do pěti minut. Já osobně mám v pěstírně 50 W UVC především pro desinfekci, ale poslední týden dávám rostlinám tak 5 minut denně a je to znát, produkce pryskiřice je o něco vyšší. Jinak kytka se brání nepříznivým vlivům produkcí pryskyřice, aby ochránila květenství a později semena a k obranné reakci coš je produkce marastu, jí nepřinutíte tím že jí budete dělat dobře uvb světlem, které je samozřejmě důležité v průběhu vegetece ke správně fungující fotosinteze, ale to o co tu jde to znamená v závěru květu zvýšit výron pryskiřice, to podle mých praktických skušeností dělá UVC spektrum. Ale pozor když to přeženete, tak kytky opravdu spálíte. Já dávám 5 minut 50 W uvc na 1 metr čtverečný, poslední týden. A hlavně před každou výsadbou tímto upeču hlínu 3 dny a nevím co je plíseň atd.
Původní příspěvek od chlupino Dovolil bych se připojit. A oponovat tomu že UVC zabyje kytky do pěti minut. Já osobně mám v pěstírně 50 W UVC především pro desinfekci, ale poslední týden dávám rostlinám tak 5 minut denně a je to znát, produkce pryskiřice je o něco vyšší. Jinak kytka se brání nepříznivým vlivům produkcí pryskyřice, aby ochránila květenství a později semena a k obranné reakci coš je produkce marastu, jí nepřinutíte tím že jí budete dělat dobře uvb světlem, které je samozřejmě důležité v průběhu vegetece ke správně fungující fotosinteze, ale to o co tu jde to znamená v závěru květu zvýšit výron pryskiřice, to podle mých praktických skušeností dělá UVC spektrum. Ale pozor když to přeženete, tak kytky opravdu spálíte. Já dávám 5 minut 50 W uvc na 1 metr čtverečný, poslední týden. A hlavně před každou výsadbou tímto upeču hlínu 3 dny a nevím co je plíseň atd.
UV-C záření způsobuje kromě jiného i rozklad amino kyselin (DNA), což opravdu rostliny zabije. Svítít germicidní zářivkou na kytky je moc chytré . Jinak UV-C sterilizuje tuhé látky pouze na povrchu, takže bys tu hlínu musel rosypat na noviny ve velmi tenké vrstvě (i tak by to bylo nebylo tak efektivní jako sterilizace UHT v mikrovlnce.)
Jinak rád bych viděl nějaké srovnání sodíku / sodíku s přídavnými UV-B zářivkami. Šel bych do toho, jen nevím, jestli je to na výsledném produktu vůbec znát...
Takze sem se tady trochu prohrabal a pospojoval par thrydu o UV zareni ,doporucuji čist od začatku pokud by jste nasli jeste nejakej , dejte mi vedet na PMko diky Hlava
jako naprostý indoor začátečník bych měl dotaz zda máte někdo zkušenost s použitím UV zářivek/žárovek.
Normálně by mě to ani nenapadlo použít, ale jelikož nám zbylo prázdné terárium od leguana...mám tyto věcičky nevzužité a rád bych je využil v mém rostlinném teráriu
Konkrétně mám k dispozici zářivku: Repti Glo 5.0 - zářivka T-8, (vyzařuje 5% UV-B a 30% UV-A záření, je vhodná pro tropické a subtropické plazy.)
žárovka:
Exo Terra Sun Glo Neodymium je výhřevná bodová žárovka pro pouštní a tropická terária.
(Poskytuje široké spektrum denníhio světla pro terária, vytváří obrovský prostor pro termoregulaci, zvyšuje okolní teplotu vzduchu, stimuluje přirozené chování a režim díky UVA záření. Může být kombinována še žárovkou Night Glo a Heat Glo.)
Moc děkuji za případné rady, komentáře, doporučení aj...
Ahoj ty žárovky Repti Glo jsou vcelku v pohodě, já jsem si teďka objednal dvě Repti Glo 10 26 W k 400W sodíku k poslednímu měsíci květu. Někde jsem četl, že se doporučuje 10% UV světel z celýho výkonu osvětlení...
Ta druhá žárovka Terra Sun Glo je tak na přitopení, kdyby ´byla kytkám zima, ale jinak asi nic moc.¨