Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Hyena: tak jsem zkoušel porovnat, co má lepší odrazivost, zda kovový povrch (hliníková fólie alias alobal) nebo bílý pigment. Vzal jsem bílou desku A3 a podle ní jsem si uřízl stejně velký kus alobalu. Pak jsem hodil foťák na stativ, nastavil nejmenší clonu a největší ISO, abych dosáhl co nejvyššího rozlišení na stupnici expozic. Pak jsem položil na stůl bílou desku, tak aby odrážela světlo od okna a zazoomoval hledáček přesně na celý povrch snímané plochy. Expozimetr ukázal 1/60 sekundy. Pak jsem přesně přes tu desku položil alobal, docela pečlivě vyhladil a expozimetr ukázal 1/5 sekundy. Docela rozdíl, jestli chápeš, co to znamená...
S tim odrazenim spekter to bude slozitejsi. Pokud predmet odrazi spektrum takove barvy, jaky ho pak vidime, tak jakto, ze v zrcadle vidis barvy uplne vsechny!!! To teda musi zrcadlo odrazet uplne vsechny spektra a stejne nejni vyhovujici, nee????
..:: Hulte, abyste si uzili nasledujici chvile a ne jen proto, abyste byli uhuleni ::..
Deda Mraz :
Tak proč se natírájí skla od skleníku bílou barvou? To proto,aby to odráželo slun.záření a aby do skleníku prošlo míň?
Proč se teda nepoužívá na odraz světla deska natřená bílou barvou?
Nevim, co je to za pokus... nikdy sem o testu odrazivosti foťákem neslyšel, ale dobře.
Ta bílá barva nebo jakákoli natřená deska odráží světlo do všech stran ať už přijde z jakéhokoli úhlu. Říká se, že ho rozptyluje. Alobal (lesklou stranou) odráží jako zrcadlo... úhly se rovnaj.
Potom. Ve většině technických obrů se používají luminiscenční materiály... to jsou materiály, které absorbují určité vlnění, a se změněnou vlnovou délkou ho emitují... např. světle žlutá barva trička. V podstatě to dělá většina směsí.
Alobal prostě nemodeluje světlo, můžeš ho ohnout tak, aby fokusoval světlo z lampy pouze na kytku a nerozptylovalo se po celý skříni.
Když počkáš měsíc, zjistim, jakou barvu kytka pohltí nejvíc, pošlu sem graf a dám ti vědět, jak se měří odraz...
zatim
Hyeno > Můžu zajet do biochem výzkumáku a zkusit to, ale to co dělal mráz za test je docela normální, ale vceleku nepodstatný, pro růst kytek, jde o čočky který použil, jinak test světelenosti to je normální, ale nevhodnej pro tenhle případ, protože foťák je konstruovanej na podobný bázi jako lidský oko (nekamentujte mě) a to neni schopno zachytit podstatnou část odrážejícího se spektra nutnýho por fotosyntézu, jde především o to, že když alobal zmačkáš, bude odrážet světlo lámaně v různejch úhlech a dosáhneš tím propletení swjetelnejch paprsků, ale, alobal absorbuje teplo, který má pak těžko kam odvádět a tudíž budeš mít jinou teplotu na stěnách skříně a jinou uprostřed, v tom je lepší rovnoměrnej bílej nátěr, kterej odráží i tepelný spektrum vyzařovaný zdrojem tepla, tudíž se to pěkně rozloží - proto je lepší než alobal, jinak alobal odrazí v modrym a červenym svět. spektru 68-75 procent, to vim zcela přesně, je to na jednom z americkejch growerů, url nemam, jestli na tom budeš trvat dodám ti ho. To s tim rozptýlenim je sračka, to sou základy fyziky, úhel odrazu se rovná úhlu dopadu, to by musela bejt ta deska parabolická, a to je zhovadilost, to o čem ty mluvíš je částečná absorbce světelnýho spektra před jeho odraženim a jeho následný odražení s !Částečně! změněnou vln. délkou, ale bavíme se tu o tam banální hodnotě, že na tuto situaci nebude mít praktický žádnej vliv.
Resumé: Ja bých doporučil bílej nátěr protože neabsorbuje tolik tep. energie jako alobal
Oddálení se od naší někdy zkurvené reality je mým každodením chlebem, který pro mne pečou pekárný Cannabis.
Do you feel that your body brakes apart? Use THC glue, makes your body stick together
Zoidberg: to nejde tak jednoduše říct, zrcadlo je silně odrazivá plocha, takže určit jeho "barvu" prakticky nejde, ale stejně ti tady každej řekne, že zrcadla mají malou odrazivost i ve srovnání s alobalem, to dělá asi taky to sklo.
X-man: skla u skleníků se natírají na bílo (například vápnem) proto, aby světlo ve skleníku nebylo moc prudké, aby se rozptýlilo... U novějších skleníků už se to ani moc nevidí, protože se nyní při jejich výrobě většinou používají skla už ne čirá, ale s embosovanou strukturou (krupičkovatá), která světlo rozptylují sama o sobě.
Jak to myslíš s tím, proč se na odraz nepoužívá deska natřená na bílo jsem nějak nepochopil. To myslíš jako v souvislosti s tím skleníkem? Pokud jo, tak jednak to není kvůli odrazu světla a dále by evidentně přikrytím skleníku bílými deskami (a jakýmikoli jinými) došlo k zatemnění vnitřního prostoru...no tak jsi to asi nemyslel, ne?
Jinak to jsi si nikdy třeba nevšiml, že největší vedro je ti v létě v černém oblečení a nejmenší v bílém?
Hyena: v tom pokusu šlo o to, že vestavěný expozimetr foťáku měří intenzitu světla procházejícího objektivem a podle toho nastavuje expoziční dobu. Čím kratší expoziční doba, tím více světla jde do objektivu.
To, že bílá barva rozptyluje považuji spíše za pozitivum, kytka - to snad nejsou jenom vršky, ne?
Žluté tričko z tvého příkladu, podle mě z ostatních vlnových délek žlutou nedělá, jen ostatní barvy odfiltruje a zbyde jen žlutá. Kdysi jsem se tady o tom s někým bavil v tématu o filtrování světla sodíku a byl jsem poučen, že změna vlnové délky nějaké světla je možná jen směrem k nižším energetickým úrovním, tzn. od červené k modré.
Měsíc čekat nemusím a ty nic nesháněj, rád ti to řeknu. Takže fotosynteticky nejúčinnější vlnové délky jsou v modré kolem 430nm a v červené 660nm. Kolem těchto hodnot křivka fotosyntetické učinnosti hodně klesá. Taky, zdar!
Slayer: nějak jsem nepochopil to s tou barvou světla, kromě toho, že sodík nic kromě viditelného spektra a tepla neemituje (snad jen trochu UV při opravdu vysokých wattážích), tak fotosyntéza stejně probíhá jen v člověku viditelné části spektra, takže nás jiné vlnové délky ani moc nezajímají... Jinak s tebou ale zcela souhlasím.
jojo hyeno dej si tam alobal to to vyhrajes-ja osobne si tam dam
bud bilou barvu,nebo opravdovou odrazovou folii-treba odraz folie reflect agro-ze zizkova-ta odrazi jeste o 22% vic nez mylar.-precti si o
tom neco-doporucuju-vono jenom ze zkusenosti pro zajimavost-jak
holandani,tak svycari,tak amici ktery pestujou trosku dyl nez mi-si tam
davaj barvu nebo odraz folii-mezi nima je podle me taky hodne setrivejch lidi ktery by ten alobal pouzili,ale nejede ho nikdo.
BARVA-financne v pohode a vsadim se o co chces ze ALOBAL
je pekna shitka
Slayer:
S rozptýlením je sračka...
Alobal (lesklou stranou) odráží světlo pod úhlem, jakym dopadlo. Paprsky, který dopadnou se částečně pohltí, část se jich odkloní od úhlu, kterym by měly letět (žádnej povrch neni tak rovnej (mimo dielektrických zrcadel,který odrážej ale jen daleko menší část spektra s odrazivostí 99,95-99,98%)) a část jich odletí v úhlu, kterej se rovná úhlu dopadu. Tolik fyzika.
Nic z toho se nedá říct o bílym nátěru... to je sračka.
Kdyby se u barvy úhel odrazu rovnal úhlu dopadu, viděl by si se v něm jako v zrcadle... už se ti to někdy stalo? Protože když nasvítíš nátěr, je intenzita světla rozložená (celkem rovnoměrně po celý ploše). Povrch nátěru je neuvěřitelně nerovnej. Celá plocha odráží světlo do všech stran a je jedno odkud se na ni budeš dívat. Kdyš nasvítíš alobal kolmo a barvu taky. Podíváš se ze strany na alobal, tak bude tmavej, protože paprsky letěj kolmo z něj. Jen málo z nich se odrazí jinam. Když nasvítíš bílou natřenou plochu, a podíváš se ze strany, bude krásně světlá (v noci).
Odrazivost alobalu je 70 pro infračervenou, 80 pro vln. délky 450-900, dál ten graf končí. Je to graf odrazivosti hliníku. Z čeho je fólie?
To sem si nevymyslel. Viz kniha Lasery a moderní optika z STK.
Amíci a spol. si můžou pěstovat, ale odrazivost si najdu radši jinde.
Dík všem co se ůčastnili této diskuze, opravdu jste mi pomohli, a teď někdy začnu natírat na bílo, protože je fakt dobrý argument že se pod alobalem udělá plíseň, alobal se trhá a je s tím drbačka a řekněte mi kdo neumí natírat !
Navíc jsem zacátečník a nebudu investovat do drahých folií, to vše přijde pozdějc.
Deda mraz: Tak jsem se informoval na nejpovolanějších místech a závěr je takový: máš pravdu, že bílá barva nepohlcuje žádné spektrum, ale taky skoro žádné neodráží, naprotitomu např. alobal, nebo zrcadlo sice pohlcuje určitou část spektra, ale reflektance (odrazuschopnost) je nekolikrát větší, než od bíle barvy.
Př. abys pochopil:
dopad 100 proc - bílá odraz 10 proc. všech spekter, alobal pohltí jedno spektrum, ale odrazuschopnost je 90 proc. spekter zbývajících.
Teď nevím, které spektrum rostliny potřebují, ale bude to žluté, nebo červené. Vzhledem k tomu, že fólie se prodává k tomuto účelu, tudíž nepohlcuje potřebné spektrum, tak jsem si jist, že je 100 krát lepší, než barva.
Informace si můžeš ověřit v jakémkoliv ústavu věnující se kolorometrii.
Hyena: jenomže k čemu mi bude si vyfotit zrcadlo? Ledaže bych to zkoušel porovnávat ve Photoshopu z hlediska světlosti vybraných ploch, no to by asi šlo. Mě šlo ale o to měření množství odraženého světla vestavěným expozimetrem ve foťáku. O těch textilních barvivech, o nichž je ten tvůj článek jsem fakt ani nevěděl, je to docela hustý.
Ty fotosynteticky nejúčinnější vlnové délky jsem našel na netu, najdeš je v tomhle příspěvku.
A ještě k tvému příspěvku Slayerovi, jesti můžu... Dobře, ale od počátku přeci bylo jasně řečeno, že bílá barva má velký rozptyl a že je to žádoucí, tak proč se hnát za dokonalým odrazem. Tohle by mělo smysl, kdyby se světlo z pěstírny mělo kam ztratit, pak by bylo třeba nasměrovat odrazivé plochy tak, aby ztráta byla minimální, jenomže každá indoor pěstírna je ze všech stran uzavřená, takže dokonalý odraz bez rozptylu není třeba. A jestli má hliník ve viditelném spektru 80%, tak je to celkem na nic, bílá barva má údajně nejméně 92% (podle typu). Jinak odrazová fólie bude, řekl bych, z pp nebo pe.
já jsem si v práci vzal nějáký mylar domú (jsem fotograf) a nacpal ho do skříně ještě s alobalem a jednu část jsem nechal odkrytou (bílou)zapnul jsem zářivky (mám matkárnu, ale bez matky (mimochodem nechtěl by někdo poskytnout nějáký řízek?)) a expozičně jsem je změřil asi jako deda mraz rozdíly mezi mylarem a alobalem byly asi o dva expoziční časy rozlišnější + bíla taky tak= tzn. že je nej bíla a pak mylar, lepší než bíla jsou už jen nejkvalitnější odrazné plochy, kt. odráží v některách případech až 98% světla
http://astro.sci.muni.cz/~hollan/e_papers/pokusy.htm
S pomocí asistenta pak můžete naslepo zkoušet poznat, kdy je před vaší tváří předmět odrážející její záření, i jak moc odráží -- kromě alobalu to může být kus plechu z jiného kovu, plastová fólie s napařenou vrstvou hliníku (zkuste plastovou i pokovenou stranu fólie), případně kovová vrstva zakrytá nějakým nátěrem. Zjistíte asi, že většina nátěrů odrazivost čistého kovu zcela znehodnotí. Zkuste i různé nekovové předměty, a zvláště pak tabulku skla opatřeného onou speciální (téměř neviditelnou) vrstvou odrážející dlouhovlnné infračervené záření
http://www.labo.cz/sl/vy14.htm
elektronová mikroskopie zobrazující elektronový paprsek odražený od povrchu vzorku. Pro zlepšení odrazivosti je často nutno povrch upravit pokovením.
http://amper.ped.muni.cz/light/drafts/disk_01.html
Odraz zpět do svítidla neznamená, že se světlo ztratí. Při odrazivosti zrcadlových ploch 0,9 po nějakých třech odrazech (pro ono málo strmě jdoucí světlo) zase bude světlo směřovat dolů, takže více než dvě třetiny zpět odraženého světla se znovu budou drát ven.
a
http://www2.sci.muni.cz/pub/hollan/...html/node1.html
Bohužel, výrobci žaluzií o odrazivosti hliníku pro dlouhovlnné infračervené záření obvykle nemají ani tušení a běžně hliník znehodnocují nátěry, které takřka všechno takové záření pohlcují.
Pro těleso, které je pro dané záření neprostupné, tj. vysoce odrazné plochy (s reflektivitou např. 0,9) mají nízkou emisivitu (0,1). To je případ kovových vrstev.