Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování > Elektronika a Technika

Stránky: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 
Osvětlení - Klikni zde pro originální téma
zeus
Popletl jsem odpovědi, ta odpověď měla patřit Jahůdce a ne Lucky Bobovi. Tomu jen sdělím, že sem chystám nějaké shrnutí i odkazy a nějakými návrhy.
Don B.
No už se těšim co na to řekne Snark:)
Je to zajímavé, delší než těch 120 se asi nedělaj, nebo jo?
rozhodně K+ :)
zeus
citace:
Původní příspěvek od inf3cti
2 zeus: pisal si, ze za rec stoja trubice od 36W hore. Ja mam malu skrinku a s problemami sa mi tam vojde 18W (nasikmo), idealne 15W. Keby som to prepocital na lumeny nie je to jedno, ci dostanem ten svetelny tok z 15W alebo 36W ziariviek? Je mi jasne, ze tych mensich bude musiet byt vela a budu mat vyssiu spotrebu a budu viac hriat, ale pouzit sa daju, nie?
Dajme tomu Narva Oc.Col. ma pri 15W svetelny tok 500lm, t.j. 33.3lm/W, a pri 36W 1800lm, t.j. 50lm/W. Ekvivalent 2x36W (3600lm, 72W) by teda bol cca 7*15W (3500lm, 105W). Uvazujem spravne?


Pokud máš omezené rozměry, tak to takhle můžeš udělat, počítáš dobře. Ale lepší jsou fakt větší výkony, protože jsem to zkoušel měřit a počítám to na speciálních programech. Když vypočítám prostor, trubice a osvětlení, výsledek výpočtu je dokonce horší než měření. Ale pokud jsem měl slabé výkony, 18W, tak byla skutečnost horší než výsledek. Je to dáno asi většími ztrátami v tom množství trubic, světlo se potom odráží od reflektoru do trubic a není využito. Proto je lepší mít méně trubic a dodržet vzdálenost kvůli odrazu světla aspoň 3 cm mezi nimi. Já tady potom dám nákres nejlepšího reflektoru, který jsem udělal, to se dost podceňuje a výsledky jsou o 30% lepší, než při natřeném stropu na bílo.
zeus
citace:
Původní příspěvek od GreyArea
Jinak Zeus...místo čaje doporučuji raději upéct bábovku...klasickou bábovku...ale s nasim nepostradatelnym aditivem. . .doporucuju vybrat silnou odrudu a radeji jen listy pokud netouzis po zminovanych brutalnich vysmatych stavech.


Díky za radu! Jsem rád a hned vyzkouším. Potom dám vědět, jak jsem dopadl, jestli mi to nedá křídla a neodletím! -)))
zeus
citace:
Původní příspěvek od Don B.
No už se těšim co na to řekne Snark:)
Je to zajímavé, delší než těch 120 se asi nedělaj, nebo jo?
rozhodně K+ :)


Dělají, mají větší výkon, světelný tok a jsou ideální, ale většina z vás tady uváděla malé rozměry skříní.
zeus
Ještě bych rád poznamenal, že tyto záležitosti mám vyzkoušené přes několik let jsem pěstoval různé pokusné kyti pod různými zářivkami a výbojkami, mám pod barákem dílnu, kde jsem na to zařídil prostor, vždy mi dávaly nejlepší výsledky výbojky, ale jen do té doby, než jsem se doslechl o jejich účinnosti ve FAR. Takže jsem dospěl k závěru, že nemohu porovnávat jednu trubici s výbojkou, nasadil jsem podle výpočtu větší počet trubic a čekal. Výsledky se nedají ošulit, sám jsem koukal, dokonce jsem věřil, že Warm white budou lepší, protože opticky vydávaly v bedně krásně hodně světla, ale u těch byl výsledek nejhorší spolu s Cool white. Jinak bedny dělám s obyčejného polystyrenu, který slepím dohromady, přední stěnu nechám na zasunutí a bedna je za hodinu hotová s náklady na polystyren asi 200 kč. Používám tloušťku 3cm. Je bílý, stěny mají dobrý odraz, nedrží vlhko, neplesniví a sestaví se velikost podle potřeby. Rozměry jsou 0,5 x 1 m, takže je to jenom skládačka a má to docela dobrou samonosnou pevnost.
Black Mishak
Tak sem si od zacatku precetl tenhle Tread. Je pul treti rano, takze me popripade omluvte za chybky, nepozornost.

Tady na groweru se vyskytuju uz nejakej ten mesic. Doposud sem si tak nejak ujednotil nasledujici fakta. (jeste chci dodat ze nerozumim jakymsi FAR, ci nm atd. Maximalne jsem schopnej precist si chromaticnost a zareni v lumenech)

Takze na rust KONOPI se pouziva vybojka Metalhalogenid, protoze obsahuje modrou cast spektra, ktery je potrebny na dobry rust, silny stonek atd. bla bla bla

Na kvet - rust palic (na KONOPI) se pouzivaji sodikovy vybojky, protoze maji prave cervene spektrum.

Pokud nemam metalhalogenid, nevadi, muzu svitit sodikem od zacatku.

Tak A TED...
Prej zarivka vyzari uzitecnyho svetla 100% a sodik 20% (super - dukaz?, kde to zjistim/ zjistils)

Za dalsi - Zeus - nejdriv tvrdis, ze modry spektrum neni potreba, ze jen kyticky produkujou kyslik nebo co/ Fajn tomu by nasvedcovalo, ze neni potreba metalhalogen. vybojka. Ale hned o par dalsich prispevku pises, ze ty zarivky Oceanic color, vyzaruji spektrum i na rust i na kvet, ktery to teda sakra jsou (myslim ti ty spektra).

Takze kdyz dam do skrine dejmetomu 4-5 specialnich zarivek
Narva Oceanic color, vyroste mi tam vitalni, potentni konopi se slusnym vynosem. (nemluvim o hnojivech atd - ciste jen z hlediska osvetleni).

Za dalsi - Proc tedy v obrovskejch pestirnach v nizozemi pouzivaji vybojky 600-1000W (ok, uz si to tu psal, ze je to na prisvecovani) Ale proc se nevyserou na sklenik a daj jenom to uzavrene mistnosti ty zarivky, urcite by je to vyslo levnejc :-)

A konecny dotaz, Nepouzivaj se nahodou ty zarivky taky jen na prisvecovani? Fakt by me zajimalo jestli staci ty zarivky od zacatku do konce. Popripade, jaka by byla idealni kombinace zarivek. (nevyznam se ktery spektra sou potreba / ted uz ne.)

Mohl bys tedy strucne udelat navrh osvetleni skrine dejme tomu s idealnimi rozmery (aby tam vesly zarivky 120cm)...

Vis je to zajimavy, ale kazdej v tom stejne bude hledat nejakej hacek, alias proc pod tim uz jini nepestuji kdyz je to tak super.

Nechci aby to vypadalo, ze ti neverim, nebo nedejboze ze utocim na tvoji osobu. Jen bych si rad ujasnil fakta.

Kazdopadne dik za snahu a urcite K+
velbloud
fakt zajimave tema, taky nechapu proc teda nekoupis v growshopech primo nejkae reflektory osazane spesl zarivkama.... nebylo by spatne se tou vyrou zivit pokud to je 100% lepsi
zeus
citace:
Původní příspěvek od Black Mishak
Tak sem si od zacatku precetl tenhle Tread. Je pul treti rano, takze me popripade omluvte za chybky, nepozornost.

Tady na groweru se vyskytuju uz nejakej ten mesic. Doposud sem si tak nejak ujednotil nasledujici fakta. (jeste chci dodat ze nerozumim jakymsi FAR, ci nm atd. Maximalne jsem schopnej precist si chromaticnost a zareni v lumenech)

Takze na rust KONOPI se pouziva vybojka Metalhalogenid, protoze obsahuje modrou cast spektra, ktery je potrebny na dobry rust, silny stonek atd. bla bla bla

Na kvet - rust palic (na KONOPI) se pouzivaji sodikovy vybojky, protoze maji prave cervene spektrum.

Pokud nemam metalhalogenid, nevadi, muzu svitit sodikem od zacatku.

Tak A TED...
Prej zarivka vyzari uzitecnyho svetla 100% a sodik 20% (super - dukaz?, kde to zjistim/ zjistils)

Za dalsi - Zeus - nejdriv tvrdis, ze modry spektrum neni potreba, ze jen kyticky produkujou kyslik nebo co/ Fajn tomu by nasvedcovalo, ze neni potreba metalhalogen. vybojka. Ale hned o par dalsich prispevku pises, ze ty zarivky Oceanic color, vyzaruji spektrum i na rust i na kvet, ktery to teda sakra jsou (myslim ti ty spektra).

Takze kdyz dam do skrine dejmetomu 4-5 specialnich zarivek
Narva Oceanic color, vyroste mi tam vitalni, potentni konopi se slusnym vynosem. (nemluvim o hnojivech atd - ciste jen z hlediska osvetleni).

Za dalsi - Proc tedy v obrovskejch pestirnach v nizozemi pouzivaji vybojky 600-1000W (ok, uz si to tu psal, ze je to na prisvecovani) Ale proc se nevyserou na sklenik a daj jenom to uzavrene mistnosti ty zarivky, urcite by je to vyslo levnejc :-)

A konecny dotaz, Nepouzivaj se nahodou ty zarivky taky jen na prisvecovani? Fakt by me zajimalo jestli staci ty zarivky od zacatku do konce. Popripade, jaka by byla idealni kombinace zarivek. (nevyznam se ktery spektra sou potreba / ted uz ne.)

Mohl bys tedy strucne udelat navrh osvetleni skrine dejme tomu s idealnimi rozmery (aby tam vesly zarivky 120cm)...

Vis je to zajimavy, ale kazdej v tom stejne bude hledat nejakej hacek, alias proc pod tim uz jini nepestuji kdyz je to tak super.

Nechci aby to vypadalo, ze ti neverim, nebo nedejboze ze utocim na tvoji osobu. Jen bych si rad ujasnil fakta.

Kazdopadne dik za snahu a urcite K+


Ahoj, tak se pokusím v rychlosti odpovědět, protože mám za chvíli řízení a budu tady až odpoledne. Především jsem nepsal, že rostliny nepotřebují modré spektrum, ale že ho potřebují minimum.
Za další, když se ptáš na to přisvětlování, tak si musíš uvědomit, že denní světlo je zadarmo, proto se ve sklenících výbojkama jen přisvětluje, a to jenom přes zimní měsíce, kdy je světla nedostatek. A proto stačí ty sodíky, protože to ostatní spektrum dostanou rostliny ze světla denního, ten sodík dodá navíc oranžové spektrum, ale zpravidla se přisvětluje jen několik hodin ráno a večer. Proto se vyvíjejí v tak vysokých výkonech, aby se dodalo co nejvíce světla za krátkou dobu. Ale přes den senesvítí a je potřeba, aby co nejméně předmětů stínilo denní světlo. Pěstovat jen pod světly by bylo neúnosné.
Zářivky se používají na pěstování jen pod umělým světlem, protože obsahují celé spektrum, které rostliny potřebují. Takže nepotřebuješ denní světlo.
Jak dokázat, že sodík má jen 20%, stačí se podívat na graf a najít si nm od 600 do 700 vlnové délky, což je červené spektrum. Tam vidíš, že maximum je vyzářeno prakticky ve žlutém světle, které rostliny nepotřebují. Já to ještě podrobněji odpoledne vysvětlím přesně podle grafu a rozeberu to. To znamená, že když takový sodík vyzáří 50000 lm, je to maximum ve žlutém spektru, ale v červeném to je pouze těch 20%, což je vidět na tom grafu.

A já tady připravím návrh na ideální bednu, jeden dva rozměry i s výpočtem osvětlení. Ale strpení, chvilku to trvá, nepočítal jsem s takovým zájmem. Zatím.
zeus
citace:
Původní příspěvek od GreyArea
Docela bych to rád viděl......kdy bude možno vidět nějaké snímky?
Jinak mezi námi.....fandím Ti.....upřímně Docela mě to potěší, jestli je to všechno tak jak píšeš a najednou všichni zjistí, že jsme úplný magoři a když něco děláme, tak bychom to měli dělat opravdu na 100%...a ne že tady běží tento server dle datumů registrací uživatelů asi od roku 2000.....a teď se tu prostě objeví BŮH, který dá všem svým ovečkám snad už konečně a naposledy ten opravdu správný směr k lepším výsledkům, leč stále v ilegalitě. Dle tvých příspěvků usuzuji, že pravděpodobně ,spíše určitě , teď mluvím za všechny na tomto serveru, nám toto pomůže k vyšším výnosům jsme Ti již předem zavázáni o tuto osvětu. Jen mám teď obavy, abych se v funkčnosti této inovace nespletl.


Prosímtě, jen se nepodceňuj, já jsem tím prošel taky, věnuji se tomu 10 let a nebýt toho že jsem měl jistou výrobu(živnost), tak bych to nemohl vyzkoušet, poněvadž to je dost nákladné. Představ si, že tady mám jen různých trubic snad 40ks, tlumivek, výbojek, a co to stálo proudu v pokusech, to ani nemůžu říct své ženě. -))) Já jsem chtěl jen pomoct, abych vám ušetřil čas a trápení s laborováním když jsem to podstoupil taky. Taky jsem byl rád, když mi pomohli odborníci a já se postupně dopracoval k nějakým výsledkům. Tak zatím.
Jahudka!
zeus-Ja nikde netvrdim ze sodik ma lepsi svetelny spektrum.Vubec nechapu co se tady vlastne resi.Pokud vim zarivky primo na pestovani jsou uz davno vyvinuty a jmenuji se nurturelite atd.Lidi ktery to pod temahle zarivkama zkousely a pestovaly zdaleka nedosahly vynosu 400w.A to podotykam,ze tyhle nurturelite svitej prave prevazne ve far takze maj teoteticky i vetsi ucinnost.
Se sklenikama je to pravda,ze se tam svetlama jenom prisvecuje a je to taky celkem logicky zrovnatak jako ze nechtej aby jim lampy jinak stinily.Nevim proc by mel ve skleniku nekdo svitit celej den kdyz tam muze pustit denni svetlo a usetrit.Vybojky se tam ale podle me davaj jenom z jedinyho duvodu a to je proste ten,ze maj daleko vetsi ucinnou vzdalenost nez zarivky.Na tom ze by zarivky vic stinily samozrejme taky neco je..Ale kdyz by byly tak lepsi a vyhodnejsi zarivky tak by si proste na ne udelaly nejaky zasouvaci rampy a bylo by vystarano.Ta firma by usetrila ohromny prachy za elektriku a navic by kytky prece dostavaly to nejlepsi svetlo..

Zeus-hele tahle diskuse nema cenu.To samy se resi v threadu nurturelite ano ci ne?Proste dej sem fotky jak pod tim pestujes,kvetes atd.Dokaz nejak lidem jak je to vyhodny.Dost lidi to uz zkouselo a bohuzel nic z toho prevazne nebylo.Netvrdim ze to nejde,jde ale o vysledky.Zadalsi zivotnost tehle trubic je obycejne mala.Trubice co maj zivotnost okolo 20000 hodin jsou uz na tom lip (jsou to treba ty 965).Jsou drahy pokavad to srovnam se sodikem o urcity watazi kterou bych potreboval dosahnout.

Jinak chci konstatovat opravdu nezaujate,ze jak mam ted matky a rizky pod tema phillipskama tld 965 rozhodne to roste o minimalne 300procent lip nez pod obycejnejma coolwhite.Tohle muzu dolozit fotkama a taky to udelam.Jeste to chce nejakej cas.Se sodikem se to ale srovnat neda..Ovsem nemuzu srovnavat 60w s 400 ze jo:).


A - ať to roste
seba
Ješte na něco důležitého se tady zapomnělo,na velikost skříně pro zářivky s ohledem na plochu kterou adekvátně osvětlí sodík, jinak vám tam nevleze stejné množství rostlin.
Takže příklad jen teoreticky :
400W sodík má mít ideální základne 1 * 1 m = 1 metr čtverecní.
náhrada podle příspěvku č1 jsou 3 trubice 36W , vzhledem k potřebné délce skříně asi 130 cm bude plocha 1 metru čtverecního vycházet na základnu 130* 77 cm a to se mi jeví jako málo trubic.
Co vy na to !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jahudka!
No--ja to cet jenom zbezne a proto se omlouvam za nejaky nepresnosti.Az dorazim prostuduju dukladne celej tenhle thread.

Tam nekdo tvrdil ze 400w sodik nahradi 3x 36w trubic?:wink:
To snad bylo mysleny teoreticky nebo alespon doufam..;)

Ja bych plochu neresil.Dal bych treba skrin 125x60 a trubic bych tam dal samozrejme vic.Pro mensi skrinky by to problem asi byl..
seba
v tom případě ale ztratíš výhodu ůspory , to tam můžeš mít rovnou 400w sodík
Jahudka!
seba-hehe to je vlastne pravda:)...Ja to myslel tak,aby se to dalo objektivne posoudit vis?Muselo by se vzit dejmetomu 8ks 36w specialu trubic a porovnat to s agro sodikem..Ted musim vypadnout..
seba
Je fakt že někomu by stačilo kdyby byla náhrada za sodík ve wattech 1 : 1 v trubicích kvůly bezpečnosti atd.
seba
Já už na Ježíška nevěřím jen málo lidí vypěstuje 1gr na watt , to už chce dobrou odrůdu a hodně dobrý Scrog. nevím proč chceš 2*200wat , lepší a levnější je 1*400watt
benoa
já to kupoval za 3500 a měl jsem k tomu jak metalhalid tak sodík výbojky
seba
Tady máš odkaz na ceny u nás . http://www.janca.cz/katalog.php?Ses...Sleva=5&Hledej=

Je fakt že ta skříň je moc dlouhá. Sodík stojí 400watt 404Kč s DPH a 250 W 321Kč,rozdíl je minimálbí takže tě to bude stát skoro dvakrát tolik a to nepočítím cooltube atd. Raději bych udělal novou skříň s lamina , to ti všude nařežou za pár kaček
seba
tady máš tlumivky atd : http://www.janca.cz/katalog.php?Ses...Sleva=5&Hledej=
komplet 400watt tě příjde asi na :

sodík 404Kč
Metal 546
Tlumivka sapi 520Kč
Objímka 100
startér asi 180
kondík 75 Kč
nějaké vysokonapěťové vodiče asi 100
Celkem zhruba na 1421 Kč
seba
Benoa to si dvakrát přeplatil
seba
son t plus 70w stojí 220 a 100w stojí 255
benoa
to SEBA: já myslím že ne. Ty sise uvádíš nějaké ceny výbojek, ale to jsi našel ty nejnižší cena. Výbojky jsou různý a za různý ceny
já koupil Master SON-T Pia a Master HPI-T PLUS od philipsu
seba
Tady máš odkaz na prodejce , určitě je u vás zastoupení nebo ti to možná pošlou , zkus to
http://narva.netdirect.cz/Default.asp?PgID=5&CatID=1853
seba
benoa to jsou přesně ony u metalu sla cena na polovinu máš tam ty odkazy na jancu sodík je son t pia plus . V šopech stojí vív než 1000 Kč.
sanobano
to saintSK

už toľko nešpekuluj

NARVA -SK = 048/67 136 66

38W/105 cm 265,- 36W/120 cm 208,- + prepravné 145,-

zeus
Vážení, tady se to šíleně zaplňuje, proto jsem sepsal nový článek ZÁŘIVKY VERUS SODÍK, kde porovnávám obě světla na konkrétní skříni a pomocí grafů. Dík.

link
Dude
ciwe 13 stranek od vcerejska :eek::frog::eek:
nechcete mi nekdo udelat resume? :D
Jahudka!
Nechapu nad cim tady porad premejslite kdyz to je uz davno vymysleny a zadny novinky mimo nurturelite nejsou.Dokonce i pod ni se vypestuje daleko min nez se sodikem o stejny watazi.Prectete si ten thread o nich,tam je i fura odkazu na lidi co uz pod ni pestovaly.Je to to samy jako by nekdo rikal jaky bozsky vynosy bude mit pod ledkama.Ja myslim ze docela dost lidi to uz zkouselo a dopadlo to docela blbe.
waterpiper
Jahudka! nechapu o co ti stale jde. Kdo chce, jako ja, tak to zkusi, protoze to neni finance tak narocne jako sodik. Nikdo te nenuti, abys pestoval pod zarivkama, tak proc to neustale odsuzujes ?
Jahudka!
waterpiper-ja to neodsuzuju vubec.To se fakt pletes.Jenom si to klidne zkousejte ja chci taky neco vyzkouset ovsem nechapu jakej to ma smysl,protoze pokusu a recenzi bylo v tomhle pripade uz dost a vyzkouseny to prece uz davno je.Staci pouzit hledani jak tady,nebo na overgrow atd.Peclive naopak sleduju jakej vynos a jak to pujde expiry date 1,zrovnatak jsem tady procet asi nejspis na rozdil od jinych v tech threadech co se tykalo pestovani jak pod zarivkama nebo pod ledkama.Kazdej kdo je jen trosku soudnej prece musi videt ze to ani jednou nedopadlo pro zarivky pozitivne a srovnavat je se sodikem nemelo smysl v zadnym pripade.Lidi s tim pokusy delaj uz od doby co zarivky existujou a porad se nejak neprosadily tak proc asi?Je to vsechno jenom chybou pestitelu nebo jejich neschopnosti si jednoduse podle grafu vyhledat zarivku ktera sviti ve spektru ktery kytka opravdu potrebuje?Myslim ze to neni neschopnosti tech tisicu lidi co to zkousely ale spis tim,ze to pod nima asi neni opravdu to pravy.Zarivky proste tu zelen dostatecne neprosvitej a to je cely.Pochopte to uz konecne nekdo.Pestovat bonsaje pod nima samozrejme jde to je vyzkouseny taky.Ale poradnou velkou lepivou travu pod nima na 99 procent nevypestujes..
metalsodik
články o zárivkách jsou převedeny na http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=18948
zeus
Vážení, pokud jsem tady zahlédl nějaké články o zářivkách, jednalo se vždy o různé typy, ale žádný článek o těch speciálech jsem tady neviděl, proto jsem pokládal za vhodné ho sem dát. A zkoušet to pod obyčejnýma zářivkama a speciálama, je jako pěstovat ve sklepě bez světla a venku. K těm Nurturelite bych chtěl jen podotknout, že výrobce si tam může napsat barvu světla jakou chce, ale ještě jsem neviděl vyzařované spektrum těchto zářivek. To je rozhodující a ne teplota barvy, už jsem to tady vysvětloval a dost lidí tady nechápe rozdíl. Podle mne pod nimi to nepůjde, protože mají kompaktní tvar a světlo se dostává do sousedících trubek, takže se to akorát víc zahřívá a výsledek je mizerný výkon, o spektru už nemluvím vůbec. Chtít dosáhnout kompaktním tvarem dobrých výsledků podle zákonů fyziky prostě nejde.
Jahudka!
zeus-Jestlis dukladne procital thread nurturelite tak tam nekde je odkaz pod kterym najdes spektralni diagram a je tam samozrejme i porovnani se sodikem..Proc by to vyrobce tajil?Prave na tyhle grafy dostane vic lidi a neni duvod vyrobci neverit.
zeus
Tak jsem sehnal spektrum Nurturelite, jejich provedení a pod. Nezlobte se na mě, ale ten kdo to sestavil dohromady, nemá o světlech ani tu nejmenší představu. Tak za prvé, spektrum je naprosto stejné, jako u speciálních zářivek, což je naprosto nemožné, aby výrobce dodával žárovky ve třech barvách. Modré a červené spektrum nemůže dát ve výsledku žlutou ani jinou barvu, než růžovofialovou. Takže si myslím, že ten graf je podvrh, lampy se dělají v různých barvách a potom se není o čem bavit.
Jahudka!
zeus-hmm..:D..
zeus
citace:
Původní příspěvek od Jahudka!
zeus-Jestlis dukladne procital thread nurturelite tak tam nekde je odkaz pod kterym najdes spektralni diagram a je tam samozrejme i porovnani se sodikem..Proc by to vyrobce tajil?Prave na tyhle grafy dostane vic lidi a neni duvod vyrobci neverit.


Jahůdko, právě o tom nahoře píšu. Není možné, aby to mělo takové spektrum a dodávalo se to ve třech barvách! Co je to za nesmysl? Podle mně ten graf není od výrobce, ale od prodejce, je to naprostý nesmysl. Tato spektrální křivka by musela dát růžovofialovou barvu světla, jiná barva je nemožná.
expiry_date1
zeus,podľa obrázkov je poznať,že všetky tri lampy od Nurturelite majú farbu svetla(teda aspoň podľa oka) zodpovedajúcu chomatčnosti,ktorou sú značené a aj podľa grafu mi to celkom sedí,nevidím tam žiadny podvrh.
Jahudka!
zeus-ve 3 barvach je to asi proto,ze kytka potrebuje v kazdy fazi jiny slozeni svetla tak abys moh namichat svetlo takovy jaky zrovna potrebujes na urcitou fazi a zbytecne nedodaval treba v rustu cervenou a tim mel prave ztraty jako u sodiku..Myslim si tohle..
zeus
Děcka, nevím, jestli se na to nevybodnu, ale zjistěte si něco o rostlinách. Kytka potřebuje k růstu obě spektra, to že se dává červené na květ, je kompromis, právě proto jsou výhodné ty speciály, které mají celé spektrum určené pro rostlinu. Ona rostlina ve skutečnosti potřebuje pro úplně zdravý vývoj i žlutozelené spektrum, potřebuje infra červené spektru i ultrafialové spektrum. Každé využívá na něco jiného, ale nejdůležitější je modré a červené. Proto rostlina pěstovaná pod oběma spektry, bude daleko větší a silnější, než pod jedním. Pro dokreslení tady je citát od výrobce světel Philips, přeložený narychlo translatorem, tak si nevšímejte češtiny.

Assimilation lighting


Stupeň asimilace nebo fotosyntézy je převážně určený počtem fotonu mezi 400 a 700 nm existující v dostupném množství světla. Během zimy měsíce, místní denní světlo je často nedostatečný pro dobrý růst. Proto, my zamýšlíme brát hlouběji koukni ve vztahu mezi dostupným množstvím denního světla a požadovaného množství dodatečného umělého světla. Jakkoli, měl bys pamatovat si, že množství světla není jediný faktor určující asimilaci rychlost. Další faktory – odrůda rostliny, chlorofyl obsah, teplota, dostupnost vody a živin, vlhkost a CO2 koncentrace ve vzduchu – ovlivňuje efektivitu růstu moc. Součet (2.p.) těchto činitelů určuje jak efektivně rostlina může čerpat světlo. Tak je důležité naladit všechny tyto růstové faktory optimálně sobě navzájem za účelem dosáhnout maxima výnosnosti.

V oblastech mezi 40o a 80o zeměpisná šířka, zvláště v zimě měsících, tam je příliš málo denního světla pro pořádně růst. Dolévání zvýší denní světlo s přizpůsobením osvětlení může pak zvýšit výnosnost značně. Umělé světlo který má být užívaný pro asimilaci osvětlení musí vyrovnat dva důležité kritérium:
1. Světlo zdroj musí dát vysoký výstupní výkon. V dalších slovech, množství fotonů dostupných pro růst musí být vysoký pokud se týče žárovka-ovo spotřeba energie. 2. Světlo musí mít správné spektrální složení za účelem zabránit nežádoucím vedlejším účinkům.



Cultivation without daylight

Osvětlení umělé jako nahrazení denního světla.

Oranžové-červené světlo je nejvíce účinný pro fotosyntézu. Pro dobrý vývoj, jakkoli, je důležité že rostliny přijmou vyvážené spektrum. Rostlina vývoj, barva listů a úrody-ovo složení všechno závisí na spektru. Modré světlo, například, je důležitý pro správnou regulaci průduchů. Nedostatek modrého světla a relativně vysokého poměru far-červeného světla způsobuje nadměrný stonek růst a někdy žloutnutí listů. Tento citlivost může měnit podle rostliny druhy.
Denní světlo obsahuje poměr modrého světla (400 - 500 nm) který je kolem 30%, ale to není nezbytný dát umělé světlo takový velký poměr modrého světla. Pro nejvíce rostlin přibližně 10% modrého světla v celém PAR spektru (400 - 700 nm) je dostatečné. Jakkoli, při nízký světle intenzity poměr modrého světla musí být vyšší. Pro nejvíce účinnou fotosyntézu ono je opravdu lépe dát tolika oranžové-červené světlo jak je to možné, s jen minimem modrého světla nezbytného k záruce dobrý vývoj.


Poměr červená far-červený v denním světle leží mezi 1.15 a 1.30. Tento poměr je definovaný jak poměr počtu fotonů mezi 655 a 665 nm (červený) k množství mezi 725 a 735 nm (far-červený). Když používání výhradně umělého světla, poměr mezi 600 - 700 nm (červený) a 700 - 800 nm je užívaný jako míra červený/far-červený poměr. Poměr větší než 1 (to jest relativně malé far-červené) brzdí stonek růst. Citlivost modré světlo a červený/far-červený poměr může se různit značně mezi rostlinou druh.

Když volba světlo zdroj, spektrální složení světla stejně jako výkonnost měl by být vzít v úvahu. Výhoda kultivace bez denního světla je že tento druh kultivace může obecně být pod důkladně řízenými podmínkami. Na druhé straně, nevýhoda je že náklady jsou často vyšší. Kultivace bez denního světla je pouze ekonomicky schůdný pokud rostliny vyrovnají jeden nebo více následujícího kritéria:They only need a low light level;
1)
2) Ony prostor určité požadavky na klima, jako vysoká teplota a vysoká vlhkost;
3) • ony růst rychle a tím vytvoří rychlou úrodu obrat možný;
4) • oni mají vysokou tržní hodnotu;
5) • se mohou pouze existovat pěstovaný pod přísným harmonogramem;
6) ony požadují stálé klimatické podmínky.
Několik příkladů úspěšné kultivace bez denního světla jsou:
• rychlení hlíza plodiny jako tulipány, narcisy a hyacinty;
• navodit kvetení z keřů jako azalka a šeřík;
• kultivace sadby pro pokojové květiny, řezat květiny a rostliny;
• zakořeňováni odřezků jako chryzantémy, kalanchoe a růže;
• rostoucí mladé pokojové květiny a;
• tkáňová kultura.

Osvětlení úroveň použitou v kultivaci bez denního světla závisí silně na aplikaci. Pro výzkum účely velmi vysoké "osvětlení součty" jsou často užívané (20 k 30 mol m-2 d-1) simulovat osvětlení součet denního světla. Pro založit odřezky, jakkoli, světlo součty až do 5 mol m-2 d-1 jsou dostačující. Pro tkáňová kulturu, dokonce 3 mol m-2 d-1 dostačovat. Pro dosáhnout tohoto světla obnos s osvětlením trvání například 20 hodiny, světelná instalace je potřebný :
3 / (20 * 3,600) = 0.0000417 mol m-2 s-1
= 41.7 µmol m-2 s-1 (= approx. 3000 lux použití TL lampy)
zeus
citace:
Původní příspěvek od Jahudka!
zeus-ve 3 barvach je to asi proto,ze kytka potrebuje v kazdy fazi jiny slozeni svetla tak abys moh namichat svetlo takovy jaky zrovna potrebujes na urcitou fazi a zbytecne nedodaval treba v rustu cervenou a tim mel prave ztraty jako u sodiku..Myslim si tohle..


Jahůdko, já to chápu, ale pochop, že s tímto spektrem, myslím průběh křivky, nemůžeš ty barvy dosáhnout, napiš si na nějakou školu a oni ti to potvrdí, to je nemožné! A jestliže jsou to světla v různých barvách, tak je to něco jako Warm white, Cool white apod. Takže o ničem. Ale ta spektrální křivka nemůže být od toho, to je holý nesmysl. Já už pátrám po výrobci a datových listech, tak uvidím. -)))
zeus
citace:
Původní příspěvek od expiry_date1
zeus,podľa obrázkov je poznať,že všetky tri lampy od Nurturelite majú farbu svetla(teda aspoň podľa oka) zodpovedajúcu chomatčnosti,ktorou sú značené a aj podľa grafu mi to celkom sedí,nevidím tam žiadny podvrh.


Barva světla sedí, ale ne křivka, to je nesmysl.
Jahudka!
zeus-ja treba netvrdim ze nejsou potreba vsechny slozky.Ale kdyz si muzeme slozky svetla michat tak jak chceme tak podle me lze rust regulovat podle potreby.Nezapomen ze i behem dne se svetelny spektrum dost vyrazne meni takze i kytka dostava ruzny slozeni behem dne.Navic i kdyz se nesviti plnym slunecnim spektrem tak to rostlinam asi zase tak moc nevadi i kdyz nerostou takzvane optimalne.Asi bych to prirovnal k tomu jako bych mel dostatek vsech vitaminu a nebo kdyz bych mel od nejakych jen castecny mnozstvi.Myslim ze by to zase tak extremne nevadilo a to soudim uz z toho duvodu ze malo kdo z nas uziva vsechny vitaminy a nektery lidi zadny.
Jahudka!
zeus-tak to jsem zvedavej jestli k nurturelite najdes neco blizsiho.Ja jsem to docela dost hledal a nic blizsiho nez tyhle grafy jsem nenasel..
zeus
JAHŮDKO! Ty mě utrápíš, je pravda, že během dne se mění teplota světla, chromatičnost, ale já ti tady dám tabulku, abys ji mohl prostudovat, jaké záření je během dne, ale co je hlavní, rostlina nedostává během dne různé světlo, ale i když se trochu změní teplota světla při zatažené obloze nebo večer a ráno, rostlina má své spektrum prakticky k dispozici pořád! Protože natolik se spektrální křivka nemění, akorát klesá podíl červené barvy a při množství denního světla má rostlina to co potřebuje ať je jakkoli zataženo. Kdyby tomu bylo jinak, tak při letošním létě by musely být všechny rostliny vytažené jako hrom. Takže to je zásadní omyl, rostliny mají během dne přibližně stejné spektrum k dispozici.
zeus
Sorry, on to byl jiný formát obrázku, tak jsem to musel přeformátovat. Všimněte si, jak jenom poklesne červená baerva při zatažené obloze, ale při tom množství záření se pro rostliny nic němění, tu svou potřebnou dávku dostávají i během zatažené oblohy. Pozor, záření využitelné rostlinami je v bílém poli!
Jahudka!
zeus-tenhle graf jsem uz nekde videl.Musim uznat ze to je nejspis pravda.V tom pripade me objasni jak je teda mozny ze kdyz mas kytky nekde kde neni takova intentzita svetla a prestoze dostava spravny spektrum tak se kytka tak vytahuje.Ja jsem to cet v tom jednom odkazu jak jsem sem daval.Ale zajima me jak to zduvodnis teda ty.
Jahudka!
zeus-Nerikam ze sodik je nejlepsi na sviceni pro kytky,ani ze ma optimalni svetelny spektrum pro fotosyntezu.V tomhle ohledu jsou na tom jsou zarivky bezesporu lepsi.Pak me ale rekni proc lidi pod nima nepestujou a nebo proc i ty co to zkusily tak to nestalo za moc..
zeus
Jahůdka- to může nastat ve dvou případech. Buď máš kytku ve stínu, kde má sice celé spektrum, ale v malé intenzitě, nebo dostává kytka jenom červené spektrum, proto se vytahuje. Musíš si uvědomit, že modré spektrum slouží jednak pro ovládání průduchů a jednak k tomu, že když je kytka v přírodě zastíněna jinou kytkou, tak přes tu, co ji zastiňuje prochází především červené světlo, které má dlouhou vlnovou délku a lépe se odráží a je ho také větší množství. No a kytka se tím směrem začne vytahovat, aby unikla ze stínu a dostala modré spektrum. Zrovna tak i v jiném stínu, vždy se ke kytce dostane převážně červená a způsobí vytahování za světlem, aby dostala celé potřebné spektrum. Je to přirozená obrana rostlin.
zeus
Jahůdka- k těm zářivkám asi tolik. Já si myslím, že většina lidí to zkoušela pod obyčejnýma trubkama a proto ty výsledky nestály za moc. Protože ty speciály byly vždy dražší a pár chytráků rozneslo, že zářivka jako zářivka. Ale sám se tomu divím, protože v Americe pěstují světlomilné orchideje pod zářivkami běžně a když jsem to zjistil, tak jsem potom začal laborovat taky. A jsou to orchideje, které potřebují ke kvetení dost světla. Třeba jsou tam fakt chytřejší. -))) Zrovna tady zkouším cool white a speciál, zvlášť po dvou kusech a stejné rostliny. Ty pod speciálama jsou zbarveny červeným pigmentem, který znamená moc světla. Je to ochranný pigment rostlin, aby byla odrážena přebytečná červená barva. Tak další důkaz, že speciály fungují. Musím sehnat digitál a dát sem nějaké foto.
Jahudka!
Me se do toho chce prave proto,ze ty grafy hovorej jasne pro zarivky ovsem zkusenosti pestitelu jsou jiny.Ne ze bych chtel pestovat pod zarivkama,ale proste to pod nima zkusit a zvlast kdyz nekdo jistojiste tvrdi ze jsou ty nej ale pritom to vyzkouseny nema..Nebo ma,ale na rostlinach jinyho razu a myslim ze hlavne mensich.Proto cekam jestli se dockam nejaky konkretni rady.Ja uz grafu prostudoval hodne ale pak jsem cetl vysledky jinych pestitelu ktery nestaly za nic tak jsem od toho upustil..Zeus ale slibuje jistotu tak prave proto bych to zkusil..Na porovnani me staci 20 dni a nejaky ty prachy za zarivky.
Black Mishak
OFFTOPIC

Zeus - muzu mit jen takovej malinkatej dotaz?

Jaktoze vis tolik o svetle, vlnove delce, spektru atd? Si studoval na VS nejakej takovejhle obor?

Pokud nechces nemusis odpovidat...

Respect
snark
zeus - ad příspěvek č. 214 a graf
to s tim zářenim využitelnym pro kytky je trošku zjednodušený - rostliny mají tři nejzákladnější požadavky na světlo - fototropickou reakci, syntézu chlorofylu a fotosyntézu - každej proces má trochu jiný požadavky na optimální spektrum
seba
Snark.: Myslíš že to může fungovat, aspoň teoreticky ??????????
snark
jako ty velký úsporky??? - cheche - když to držim s vobjímkou v ruce tak si připadam jako Luke Skywalker - je to fakt hezkej efekt - každýmu se to líbí - fungovat to bude ve víc kusech pohromadě na maličký matky a super to bude na řízky a na předpěst - např. svítit sodíkem jenom květ a rozjíždět řízky do sogu pod velkejma úsporkama
seba
Takže na květ ani náhodou . i kdyby byla v zářivkách stejná watáž jako v sodíku ??? On tvrdí že stačí 20 % watáže sodíku , to mi přijde k sních, ale on to myslel vážně,nevi jestli si četl celé pojednání ??????
SCRAT
chlapi ja verim snarkovi ale podle me by tim bylo tak nedjlepsi sodik doplnit(trochu mu pribarvit to spektrum)tak by to mozna za neco stalo ale taky by to neco stalo:(
seba
V pondělí žačnu s pokusy a potom se můžem teprve bavit.
Jahudka!
Tezko rict.Seba ty mas uz ty zarivky?Tys objednal ty ocean colour?Kolik jich tam budes mit a na jak velkou skrin?Me ted teda pripada zbytecny abych to zkousel taky
seba
Budu mít 3*36wat + 2* 18 wat v pondělí dorazí
Jahudka!
seba-Kdes to objednal a za kolik jednu tu 18 a 36w?
seba
tady jsem to v pátek objednal:
http://narva.netdirect.cz/Default.asp?PgID=4&CatID=1853
r-man
Snarky, prosimte precti si to tu cely a ten vedlejsi thread taky, a pak teprv prispej, jestli se ti bude jeste chtit. S tema usporkama je to totiz naprd, teda pokud nerikash "usporky" vsem zarivkam a nebo tem Nurturelite...
Jahudka!
Ono na tom neco je.Po teoreticky strance je to v poradku a ja jsem tady na groweru nenasel jeste nikoho kdo by zkousel pestovat pod zarivkama oceanic color.Tyhle zarivky vypadaj podle grafu opravdu v pohode.Za zkousku by to rozhodne stalo.Ty lidi co tady jely pod zarivkama tak vetsinou jich pouzily malo ze pod tim nemelo cenu nic zkouset nebo pouzily obycejny coolwhite ktery svitej svetlo co pro kytky dobry neni..
snark
r-man - dle vžitého úzusu se úsporka řiká kompaktní zářivce - neboli luminiscenční zářivce jejíž trubice není lineární ale je zatočená do několika U tvarů - jediný rozdíl mezi Nurturelite, Maxgrow atd atd a "normálními" úsporkami je watáž a tudíž i velikost - o reálném kvalitativním posunu v oblasti spektrálního složení světla podají svědectví až solidní experimenty
r-man
Aha, tak to jo, ja rikam usporka jen tem, co se prodavaji na osvetleni domacnosti, s vestavenym predradnikem, do patice pro normalni zarovky. Ostatni speciality ( i kdyz maji podobny tvar), jako je treba Nurturelite, jsem do toho nepocital...

Tady se bavime o zarivkach, ktery nemaji tvar U, a nejsou tudiz do normalni objimky, potrebuji vsak, jako kazda zarivka, starter a tlumivku, a nejlepe jeste cele svitidlo s reflektorem, at to stoji za to.

A co na to teda rikash, uz sis to precetl, tech 15 stranek? :-) ...Me to pripada konecne jako neco, co by mohlo fungovat, i kdyz ne s 20% elektriky, ale treba s 50%, ale i to je uspora jaxvina. Podle grafu a zkusenosti z ciziny o kterejch mluvi zakladatel threadu by byl opravdu jediny problem s prosvetlenim do vetsi hloubky, coz se da vyreshit oblozenim vegetace zarivkama ze stran...

Mimochodem, ja uz jsem tu negde cetl, ze nekdo rikal, ze nejlepsi z tech zarivek jsou ty do akvarka...akorat nevim kde.


??? :-)))
Jahudka!
r-man - tak to teda vyzkousej ne?Budes prvni,vitez a za to dostanes nalezite oceneni a dostanes se do sine slavy.:)Nema cenu aby to zkouselo 10 lidi najednou..Stejne si myslim ze tohle za mesic bude uz v prachu casu a pojede se dal pod sodikama..

Jinak zarivka 18w zere ve skutecnosti 30w i s balastem.Je to zmereny.Vybojka 400w zere i s balastem 425w...
seba
Kolikžerou dvě 18watt zapojené na jednu tlumivku,a dvě 36 watt zapojené taktáž,má to někdo změřené ???
Jahudka!
seba-podle me to bude zrat o dost min ovsem podlozeny to nemam.Pokud budu mit prilezitost zmerim to..Normalne 2x 18w = 60w.Zapojeny na jednu tlumivku bych tip 50w..
seba
Já mám hodně starých balastů pto dvě zářivky ,proto jsem se to rozhodl zkusit pod " oceanicama ". Ale se zapojováním nemám zkušenosti,asi optimální by byl nějaký předředník třeba na 4 kusy 18 Wat ,něco je u janči ale o zapojení toho nemám páru , a tady v elektrice jsem nic o předřadnících nenašel. Ani nevím jestli se k tomu musí připojit ještě nějaký kondík .
Jahudka!
seba-kondik pouzijes jeden na vsechny zarivky co budes mit zapojeny do tandemu.Nevim jestli jde zapojit spolu vic jak 2 zarivky.Pokud by slo mit trebas 400w tlumivku a na tu napojit 11 36w trubic bylo by to nevyhodnejsi.Treba by slo napojit to dokonce na tlumivku k vybojce..Mno fakt nevim..Jinak balastu mam taky hafo ze starejch teles..
Moh by to vedet viridis to je primo elektrikar..
expiry_date1
Toto je pravda,mám to vyskúšané.Na jednom balaste som mal 2x11W,jedna mi odišla,tak som nechal svietiť aspoň tú jednu a do pol hodiny bola v pr**li.Takže je tam riziko,že keď to nebudeš v kuse kontrolovať a na jeden balast dáš viac svietidiel,môžu odísť všetky.A čo sa týka ceny tých svietidiel,asi sa neoplatí riskovať.
metalsodik
Nevím jak to je s tím vypadnutím jedné zářivky ale podle mne to je blbost, protože já mám jednu několk měsíců odpojenou a nic se neděje a také v práci svítí několik let jedna a v pohodě, možná jde o to jak to je konkrétně zapojené , já ale nejsem odborník to je jen odkoukáno z praxe.
expiry_date1
No,to bude asi pravda,ale myslím,že tie telesá na viacej trubíc majú na každú trubicu vlastný balast,teda aspoň štartér má každá vlastný.Výrobca asi ráta s tým,že keď predá lampu na x trubíc,tak to neurobí tak,aby mi vyhorela jedna a hneď za tým ostatné.Ale neviem,tiež nie som odborník a ten balast na dve trubice som kúpil už zapojený v bazáre.
metalsodik
Jasně že má každá trubice startér , akorát těď nevím jestli ty zapojení s předřadníkem využívají taky startér,ale myslím že ne ,že je to právě rychlozapalování a u JANCA mají předřadník na 4* 18 WATT , takže to je ideál protože si natáhnete dráty jak potřebujete i stinítko a nic tam nepřekáží. JE TU NEJAKY ELEKTRIKAR ???????????
metalsodik
Už jsem Ti na to jednou dnes opovídal , tak podruhé : Pokud nemáš jinou výhodnou možnost , tak použij 250Watt * XXX kusu. Je ale dobré přečíst si příspěvky o možnostech pěstování jako je SCROG a podobné a zvolit vhodný způsob. A otom to je !!!!!!!!!
Krteček
jo, ja vim, ale čekal jsem na odpovědi nekoho jineho. me jde o ten prosvit. jestli to ty male vateze ve vetsim mnozství nahradí.chtel bych pouzit techniku Ebb & Flow(50x100cm) a vni šest (2x3)kytek.mel sem namysli bush styl.nad kazdou dvojci kytek jedna lampa.pro bush styl se tedy takove vataze nehodi?
Krteček
aha,takze pokud bych tam chtel neco vetsiho-no proste bez pletiva,tak vyší vatáž.ty slabí lampy to proste neprosví i kdybych jich tam mel treba 6,ju? toak to je skoda...
no a jeste jeden dotazeček.mam zkonstuovavy takový stinidlo 80x35x15.vybojky sou naskladany vedle sebe( I I I I). stinitko je hermeticky uzavreny,vztup 10cm, vyztup 10cm proste neco jak ten cooltube(nebo jak se to pise) a je to napojeny na udsavaci vetrak od nas z firmy(byl tam tak pohozeny, tak sem myslel ze ume mu bude lip:)), je na 380V, kolik odfuk nemuzu precist,ale tusim, ze je 120Wý.nasava to z venku ze zahrady studeny a kominem ven.myslite ze by to neuchladilo tak dostatecne, ze by to stinitko muhlo bejt treba jen 15cm nad vrcholky rostlin???to je muze spalit aj jako to silny svetlo?
Jahudka!
Pokud budes foukat vzduch jen pres lampu moc teplotu nesrazis.Je potreba mit tam v tom prostoru ucinnou cirkulaci vzduchu a odsavani..
Krteček
jo tak to je vyreseny taky, ale to teplo hlavne vydava ta rozčilena vybojka a to teplo chcu dat pryč.ten svit tam dela teky tak moc welky teplo, ze ho budu muset odvetravat podobne?mam prichystan slabsi-prumer 150cm a rozhaneci.to stacit nebude?je to celkem chladna mistnost...
Jahudka!
Krteček - tezko jde rict jestli neco bude a nebo nebude stacit.To se ukaze az v praxi.Kazdopadne to chce vetraky ktery ti budou michat vzduch v pestirne a zaroven ofukovat zespoda lampu/y..Chce to mit zvlhcovacku ktera ti strazi teplotu zase o 3 stupne a poradnej odtah z pestebniho prostoru nekde nahore a ven z mistnosti..
Krteček
nekde nahore sem psal, ze odtah stinitka bude rovnou do komina a nasavat to bude z venku ze zahrady skrz zed...takze ten mega vetrak co me taha vzduch ze stinitka mam dat na odtah z mistnosti a ten slabej na odtah ze stinitka?nevim, drzel bych se spis ten mega pouzit na odtah ze stinitka, jeden slabsi na nasavani vzduchu a druhy na odteh z mistnosti, ajeste ten kyvaci na rozhanení vzduchu.
Jahudka!
Krteček-komin odsava v podstate sam od toho to je komin.Ja bych odtah z lampy dal do vedlejsi mistnosti a zaroven tim budes vytapet byt/vedlejsi mistnost.Tak to mam udelany ja.A odtah z pestirny bych prdnul do komina.Ovsem bacha na to,protoze kdyz z pestirny budes odsavat zase moc tak tam neudrzis vlhkost.Proste to chce vyzkouset.Ja si myslim ze na ten odtah do komina by mel stacit mensi vetrak protoze komin tahne sam pokud neni leto.Proste to budes muset vyzkouset ono to fakt tak jednoduchy neni a bude to chtit zoptimalizovat a doladit za provozu..Planek peknej...:satan:
Jahudka!
Vzdyt ten planek videt je..Staci ho stahnout..:D

A mel by sis zalozit vlastni thread tady se to zasira v osvetleni..To s tim uz nema nic spolecnyho..
CubE ZerO
Inak, taký malý dotaz - zohnal som si 400W sodíkovú výbojku a tiež aj tlmivku - háčik je v tom, že tlmivka má len 250W - čo víde lacnejšie, kúpiť 250W výbojku alebo 400W tlmivku?

A náhodou na nejaký odkaz na firmu v SR čo predáva On-line takéto súčiastky - cenník
seba
Sodíkova lampa 250Watt 306 Kč bez DPH
Tlumivka SAPI 400 W 404Kč BEZ DPH
Čurák
kua tak kdy budou ty fotky?!??!!:rejp:
vasarya
zdar sem v pestovani chvilku ale docela se mi us neco podrilo ale tet se mi nak nepodarilo vichitat kliceni a ctiry kytky us sou na prepnuti a ctiri furt prtavi tak sem koupil klasicki trubice philips poroste mi to pot tim diky za odpoved a omluvte chybi sem na tom spatne s psanim zdar
CubE ZerO
možno by si mal skusiť dať ich od seba - male od velkych, velke prepnes a male este nechas rast. Ked budu tie male prichystane na kvet tak ich das ku tym vecsim a hotovo..... Pod obycajnymi trubicami to sice rastie ale nie je to ziadna slava - skus warm white a day ligt odtiene trubíc - nie je to drahe. treba ich tam dať niekolko... Na rast sa to z časti da použiť aj keď existuju ine ovela ucinnejsie svietidla.... asi tak, dufam, ze ti to trochu pomohlo.......
CubE ZerO
Ked robim cooltube tak tam mozem dat ten prisvitny valec zo skla? Nezadrziava to sklo nejake spektrum svetla??? Neubera mi to tam nejake ziarenie alebo take nieco .....?????
seba
Cooltube s borosilikátu ubírá 3 % a obýč o hodně víc , už se to tu řešilo.
Mustafa
Zdravim.Potreboval bych poradit s jednou vybojkou.Uz to tu studuju pomerne dlouho a ne a ne najit.Shanim 400W hal vybojku pro rust,ktera se da zapojit horizontalne,protoze si chci poridit cooltube.Koukal sem na philips ale nic vhodnyho sem nenasel.Pokud o necem vite tak pls poradte popripade napiste link na prodejnu kde se da koupit.Koukal sem i na jancu ale maj tam vypsany pouze typy,potreboval bych i info.Nazev threadu je osvetleni tak snad je otazka na miste.Predem diky za odpoved.
seba
někdo tu má 400 watt agro ta je na růst i květ a nemusíš nic měnit.
Jinak metalhalid je u jančí číslo :52510738 výbojka HPI-PLUS 400W BU E40 halogenid . Na ní je však napsáno HPI-T -Plus , dporučuji tam zavolat skladníkovi,za ty jejich popisy vyh nic nedal. Je tu to také popsáno v :http://grower.cz/forum/showthread/t-6997.html
pozor jsou i lampy pro vertikál.
Misaki
Zatim se tady zminovaly hlavne jenom akvarijni zarivky. Nejsou treba lepsi primo na kytky?

Special BIO light
http://narva.netdirect.cz/?fts=311
Tyto speciální zářivky se používají na místech, kde je nedostatek přírodního světla. Svoji barevnou teplotou 6000K a barevným podáním 1A zcela nahrazují sluneční záření. Podporují fotosyntézu rostlin, proto své uplatnění najdou ve sklenících, pěstírnách, botanických zahradách a pod.

nebo terarijni
http://narva.netdirect.cz/?fts=302
Speciální zářivky s plným spektrem s UV podílem pro osvětlování terárií. Plné spektrum těchto zářivek s barevnou teplotou 6500K odpovídá přírodnímu slunečnímu záření. Optimální poměr podílů UV spektra ( 4% UV-B a 30% UV-A záření ) podporuje tvorbu vitaminu D3. Barevné podání ( 1A - velmi dobré ) umožňuje pozorovat plazy v jejich přirozené podobě.
kofero
ahoj chtěl jsem se zeptat mám 4 výbojky Philips HPI-T plus 400w jsou doberé na pěstování a jestli jo kolik prostoru osvětlím v m2 a nebo je mám vyměnit za agro výbojky?
seba
1 kus 400 watt je asi na 1 metr čtvereční , u růstu se může počítat i s větší plochou. HPI je metalhalid ,ta ja jen na růst a na květ se nedává. Agro je na obě fáze , ale je to tu všude psáno , jen hledej .Viz příspěvek č 236!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mustafa
citace:
Původní příspěvek od seba
někdo tu má 400 watt agro ta je na růst i květ a nemusíš nic měnit.
Jinak metalhalid je u jančí číslo :52510738 výbojka HPI-PLUS 400W BU E40 halogenid . Na ní je však napsáno HPI-T -Plus , dporučuji tam zavolat skladníkovi,za ty jejich popisy vyh nic nedal. Je tu to také popsáno v :http://grower.cz/forum/showthread/t-6997.html
pozor jsou i lampy pro vertikál.


Tu agro sem si uz poridil od philipsu,ale barva svetla neni moc idealni.Cca 4200 K.Nic moc rozdil od 4000.Jinak diky u janci sem si vybral,tak snad bude ok.
expiry_date1
Agro má chromatičnosť 4200K?Ostatné sodíky majú 2200K,prečo to tak je,neviete niekto?Mne sa to pod 4000K žiarivkami teda moc nepáči.
Jahudka!
Ono ty K nemaj nic tak spolecnyho s tim jestli to poroste nebo ne.To je celkovy zbarveni svetla.Pokud chci videt jak moc vybojka/zarivka je vhodna na kytky tak me zajima spektralni diagram vybojky/zarivky.Srovnavam to s diagramem fotosyntezy.Tam vidim jasne v jaky vlnovy delce rostlina svetlo potrebuje a to porovnam s diagramem vybojky/zarivky.
expiry_date1
Ale chromatičnosť udáva aspoň akú takú predstavu o tom aké má svetlo približne spektrum,aspoň teda také základné delenie(aspoň čo som odpozoroval)napr.2700K-hlavne červené spektrum,4000K-viac modrého+nejaké to červené,6500K-väčšinou celé spektrum ako tak vyrovnané.Sodík-2200K-hlavne oranžové až do červeného.
Tak nejak som to myslel.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma