Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
nechci vas zrazovat, ale kupovat drahy karty, to se nevyplati. hlavne to co umi ty karty to se da postavit, problem je spis v tom co do nich napojite. ty cidla "malá černá keramická kulička, zekterý lezou dva dlouhý drátky" je vetsinou termistor coz je odpor kterej meni svuj odpor v zavislosti na teplote, aby si tohle mohl zmerit pocitacem, potrebujes prevodnik, odpor se jeste dobre meri, takze ti staci jednoduchej obvod, kterej ti generuje frekvenci na zaklade toho odporu (oscilator s 555petkou)
to by nebyl problem, problem je ale v tom, ze tyhle vecicky sou hodne nepresny a aby si to mohl pouzit, musis to zkalibrovat, a to nekolikabodove, tzn. potrebujes ruzny teploty a pro ty ruzny teploty si zmeris co ti s toho leze, podle tech hodnot dopocitas zbytek.
tohle je ale jeste pomerne jednoduchy, u vlhkosti, napriklad potrebujes tech bodu 20 a to jeste pri nekolika ruznejch teplotach, protoze to je zavisly na teplote, takze nakonec zjistis ze potrebujes zkalibrovat nejakejch 100 hodnot aby to melo dostatecnou presnost, tyhle cidla sou totiz dost blby a neexistuje spolehliva metoda jak spocitat tu vlhkost primo matematickou metodou. da se koupit uz zkalibrovany cidlo, ale to stoji daleko vic penez, zrovna tak u teplotniho.
takze si predstavte jak si v domacich podminkach vytvarite 20 ruznejch vlhkosti a kalibrujete to, neni to dost dobre mozn
vsechno se da samozrejme koupit, ale pak to vyjde na tolik ze si to asi nikdo z nas nebude moct dovolit
já bych si to klidně postupně dokupoval jako stavebnici,
nejdřív celej základ, program a postupně jednotlivý čidla,
pěkně podle finanční situace,
ale chceto to mít dotáhlý až do konce,
abych nemusel kupovat pořád něco jinýho
člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce
buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu
Rozběhal jsem skříň řízenou počítačem, teda zatim řídim vlastně jen spínání světla a ventilátorů, ale momentálně pracuju na měření teploty a vlhkosti ...
je to takový "halabala" řízení přes sériovej port, ale zatim funguje bez problémů .. :-) .
Až to bude celý komplet, hodim sem nějaký photos a komentáře ...
Celé zařízení je rozděleno na několik částí, kde vše je ovládáno přes seriový port (RS 232). Ten nám nabízí k dispozici 3 výstupy a 5 vstupů, tzn. že můžem připojit k PC 3 zařízení, které chceme řídit (např. spínání světla, spínání ventilace, čerpadla) a 5 zařízení, ze kterých chceme získat nějakou informaci (např. měření teploty, vlhkosti ...). Jádrem všeho bude jakýsi "interfejs", který nám umožní propojit PC s již zmíněnými periferiemi. Samozřejmostí je pak vytvoření programu, který bude vše řídit a měřit.
Dále budem potřebovat napájení pomocných obvodů, ventilátorů apod., v mém případě jsem si vystačil se zdrojem v PC, čili 5 V (pro napájení CMOS obvodů pro měření teploty) a 12 V (pro napájení ventilátorů, relé ). Je jasný, že musí počítač běžet nepřetržitě, což je jasná nevýhoda, pro někoho to však problém není ( při výpadku proudu je to stejně jedno ), takže budem moci sbírat data o naměřené teplotě, vlhkosti apod. neustále.
Hlavní výhodou ale vidím to, že je možné naší drahou skříň řídit přes internet a kdekoliv na očích mít přehled o tom, jak se kytim vede ... a někdy později bude možné to samé dělat na našich mobilech ... ale to nemám ještě dostatečně promyšlený.
Minimální součásti jsem volil asi takovéto :
-PC - řízení a měření, 5V,12V
-"interfejs" ( který se samozřejmě postaví ) - pomocné obvody
-Ventilátory - na 12V nebo 220V
-Čerpadlo
-Světlo + příslušenství - tlumivka, startér, výbojka ...
-Čidla teploty, vlhkosti .. - budou popsány
-230V zásuvka :-)
Toť vše pro úvod ... prozatím nějak reagujte a ptejte se, rád budu něco inovovat apod. Příště sem hodim nějaké foto ... zatim zdárec
Jen bych doplnil u toho zapojení na ventilátor opatřit tranzistor chladičem (nejlíp přes izolační slídovou podložku a skrz plastovej "hříbek" na šroubek ).
Aeště to chce kvalitní relé, aby se příliš neopalovaly kontakty při sepnutí/rozepnutí.
Jo a ten tranzistor má 8W a max. proud=1,5A - tak žádný bejkárny
A k tomu programu-chce to, aby po výpadku proudu naběhl a všechno to spustil, ale s tim se asi počítá, že jooo. Nu a nebylo by špatný, aby ukazoval jak dlouho byl výpadek proudu-program by ukládal do nějakýho souboru každou dejmetomu 1min. moment.čas až do výpadku a po naběhnutí by to zase ukládal a jednoduchou smyčkou by vymazal čas.údaje s rozdílem 1min (vyjma posledního před výpadkem a prvního po naběhnutí)-nechci toho trochu moc?
Jasný, tranzistor utáhne až tři větráky z PC, když je dobře chlazenej...
No, tlumivka nám bude dělat nějaký ty proudový neplechy, takže je dobrý mít relé s více kontaktama, aby se dal proud rozložit ...
A ten program zatim moc neřeším, spíš dolaďuju hardware, napsal jsem si prográmek vyloženě pro nejdůležitější věci ... co se týče výpadku proudu, samozapnutí by neměl být problém zařídit, a díky interním hodinám v PC to taky nebude problém ...
Jo jednoduše řešený
solidně zpracovaný
Prostě super koukám,že do toho už něgdo skočil rovnejma nohama přeju hodně ůspěchu at to maká do spokojenosti K+
Příroda to vymyslela,že každý nakonec nějak dostane,co si zaslouží.Robert Fulghum