Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Původní příspěvek od HurricaneGeorge
Výtažek z jednoho mého příspěvku:
Kyslina dusičná v růstu se používá proto že vnáší kyselé protony (snižují pH) a anion dusičnanový (přijatelný rostlinou). Kyselina fosforečná také vnáší kyselé protony a anion fosforečnanový (ve vodě bude jako dihydrogenfosforečnanový a hydrogenfosforečnanový - přijímané rostlinou). Naopak hydroxid draselný se přidává na zvýšení pH - obsahuje hydroxylový ion (zvyšuje pH) a ion draselný (vstřebatelný rostlinou). Těmito kyselinami a louhem vnášíš pouze NPK a upravuješ pH!
Jo ale někdo je prostě nemá a nemůže v okolí sehnat, hm... jako třeba já! takže jsem to dělal kys. citron. v krystalech a kytky v normě. Neřekl bych že jim to nějak škodí. Zdarec
Jo ale někdo je prostě nemá a nemůže v okolí sehnat, hm... jako třeba já! takže jsem to dělal kys. citron. v krystalech a kytky v normě. Neřekl bych že jim to nějak škodí. Zdarec
To nemůžeš obětovat 200,- za litr kyseliny, která ti vydrží x let? Navíc pro dobro kytek...
Jenom poznámka, žíraviny jako kyseliny a louhy nelze posílat poštou! proto se prodává od GHE pH minus v práškové podobě, které už lze posílat poštou.
Osobně bych doporučoval klasické kyseliny ale pokud nelze nikde koupit tak si nechat poslat tento prášek... musí to opravdu vydržet mnoho let!
Zajímavé je složení: oproti klasickým anorganickým kyselinám jsou to jejich sole. A to sole vzniklé neutralizací slabých zásad či zásaditých oxidů se silnými kyselinami. Vzniklá sůl při hydrolýze ve vodě vykazuje značně kyselé vlastnosti a snižuje pH. Jsou to sírany, dusičnany a fosforečnany hořečnaté (možná zinečnaté či jiné sole tvořeny dalšími mikroprvky, neznám přesné složení).
Oproti klasické kyselině dusičné/fosforečné, kde stačí přidávat opravdu pár kapek bude zapotřebí přidavat větší množství tohoto prášku a bude určitě více zvyšovat EC.
Naposledy upravil HurricaneGeorge 29-12-2010 v 15:21 PM
Původní příspěvek od HurricaneGeorge Zdarec,
jeden problém který máš je v úpravě pH. Nechápu jak nikdo může upravovat pH organickými kyselinami - jak citronovou tak octovou. Způsobuje mnoho problému, už jenom kvůli tomu že octovka působí antibakteriálně a zabije vše živé v půdě (nebudu vysvětlovat na co je v půdě edafon), dále není tak silná jako anorganické kyseliny. Potřebuješ jí větší množství a do půdního roztoku vnášíš anionty octanové, absolutně nevyužitelné pro rostlinu.
Začni používat na úpravu pH anorganické kyseliny - dusičnou / fosforečnou a pak uvidíš...
Výtažek z jednoho mého příspěvku:
Kyslina dusičná v růstu se používá proto že vnáší kyselé protony (snižují pH) a anion dusičnanový (přijatelný rostlinou). Kyselina fosforečná také vnáší kyselé protony a anion fosforečnanový (ve vodě bude jako dihydrogenfosforečnanový a hydrogenfosforečnanový - přijímané rostlinou). Naopak hydroxid draselný se přidává na zvýšení pH - obsahuje hydroxylový ion (zvyšuje pH) a ion draselný (vstřebatelný rostlinou). Těmito kyselinami a louhem vnášíš pouze NPK a upravuješ pH!
Zdarec, díky za odpověď, trochu si tady netykám s fórem a nevšiml jsem si že se mi uploadnul starý příspěvek, tak zde píšu ještě víc info:
"Zdravim, mam dost zavaznej problem s listama, kytky po celou dobu faze rustu byly uplne v pohode, krasny, velky napuchly listy a dychala z nich svezest. Po prepnuti na kvet najednou zacly problemy, vetsina listu se jakoby zmensila, jsou male a tenke a nekterym kytkam zacly listy hodne svetlat. Vypadaji jako kdyby byly pridusene, cili problem s Ph, celou dobu ale zalivam tou stejne upravenou vodou s PH 6,5. Vlhkost se drzi okolo 50% s kolisanim 5 max 10%,teplota pada v noci na 20°,kdyz je zapla lampa tak kolem 28°. Holky jsou ve 14 dni kvetu. Hnojim Alga Bloom.Na fotce vypada list jako prehnojeny,ale muj osobni nazor je ze tim to neni.Moje mistnost je problematicka a je v ni umisten kotel ktery lehce zatezuje,po konzultaci jsem ale naznal ze to neni vubec zadny problem, do mistostni jsou otevrene dvere takze vzduch muze cirkulovat."
Znamenalo by to že se teda ocet po měsíci a půl nahromadil v hlíně a teď mi to dělá tyhle prasárny, nebo to vypadá i na jiný problém? Uploaduju fotky.
Zdarec,
přijde mi to jako nedostatek manganu (možná problém se železem). Přehnojením to nebude...
V roslinách nedochází k redukci přijímaných dusičnanů na amidický dusík který je obsažen v aminokyselinách, potřebných na stavbu bílkovin...Třeba mangan a další mikroprvky jsou obsaženy v enzymech a katalyzující tuto redukci... to je dost velký problém!
Jinak v půdě by se neměli tyto octanové anionty kumulovat, pokud vím dobře z analytické chemie tak se ničím nesrážejí... Takže doporučuji výplach květináčů větším množstvím vody a tyto vzniklé sole - octany (draselné, hořečnaté, vápenaté, atd.) přejdou do výluhu.
AHOJEC... PROSÍM O POMOC...
Mám tu nemoc, co jsem doma ještě neměl (nejsou to žádní škůdci-prověřeno) a nevím si rady - na pár listech jsem to měl už na minulém indoor "take-u".
Kytky jsou z klonů, nebyl s nima problém (SensiSkunk,Vertigo,SuperSilverHaze a jeden kros mezi SSH a SS). Hlína BioBizz Lightmix,hnojky BioBizz-nyní Bloom,TopMax,Heaven, občas Alg-A-Mic),Grow nedávám,Ph rovnám na 6,2;S-400W,ofuk,odtah-vše normálně fungovalo už dříve-žádné změny hnojení (spíš méňě) nebo sestavy za poslední rok-řízky jsem už také měl (a jednou jsem to na nich lehce zaznamenal už minule). (EDIT: ničím nestříkáno !!)
A nevím... ;o(
1.Přehnojení? - to se mi nechce ..
2.Nedostatek Draslíku? - zablokovaný tvrdou vodou ?
3.Plíseň (ale to nevím - 30% vlhkosti)
Nevypadají, že by jim to nijak vadilo, ale je toho čím dál víc.. ;(
Pomozte, prosííííím... nenašel jsem tu nic podobného (všude možně)...PLS PLS PLS
Děkuji velice předem za jakoukoliv pomoc !!
Hojec George ;o)
teď jsem zaléval a měřil jsem ph odpadního roztoku a je tam 5,2.. což je samozřejmě špatně.. může to být tím? Vápník mě také napadl, ale vzhledem k tomu,že máme doma v trubkách extrémně tvrdou vodu a tu právě používám..takže obava byla opačná, aby mi vápník nezablokl právě draslík.. co myslíš ?
2 Ray.Wost:
Tak to pH je dost nízký, máš hodně kyselý substrát...
pH 5,2 je i dost nízký na hydro, ale tam by to tolik nevadilo protože všechny přístupné ionty volně "plavou" ve vodě a jsou neustále přístupné rostlině (pokud je správné pH).
Narozdíl od toho v půdě jsou ionty v půdním roztoku (záleží na množství vody - když je půda suchá tak se ionty vysrážejí ve formě příslušných solí - proto význam "zasolení substrátu") nebo jsou vázany na sorpční půdní komplex (na SPK vázány převážně kationty jako vápenaté, draselné, amonné, atd.) - což může být výhodou i nevýhodou zároveň.
Některé ionty můžou být nepřístupné z SPK při špatném pH, třeba ty ionty vápenaté a draselné při příliš nízkém pH.
Naposledy upravil HurricaneGeorge 29-12-2010 v 15:22 PM
2:HurricaneGeorge:
Díky moc za naprosto komplexní pohled na věc a rady!-klobouk dolů!!..věřím, že je to tím pH - pomalu ho budu zvyšovat ve vodě..možná by bylo fajn to celé prolít vodou a pak nějaké mořské řasy nebo fishmix ?
Nechci aby kytky měly šok z pH výkyvu, ale neexistuje způsob, jak pH upravit rychleji než prolít bez hnojek (odsolit) a pak pomalu zvyšovat pH zálivky ?
Díky moc za rady...vážím si toho!!!
Zdravím, možná jsem někde něco přehlédl, ale na kytkách přemístěných z out do in se objevilo na některých listech něco, co jsem nedokázal přiřadit k nalezeným popisům.
A ještě jedna "Vánoční" kytka
Jedná se o Buble Gumx AK47, ze semene, původně určenou jako matka. Jenže stavba nebyla přesvědčivá, takže byla přesunuta do "mučírny", pod, či spíše vedle původně pouličního osvětlovacího tělesa z cca 60-70. let s výbojkou (novou) 110W, aby ukázala, co BGxAK47 udělá v květu. Bez dalšího zařízení rostla, rostla, začala kvést a pak se patrně vzhledem k blížícím se Vánocům začala vybarvovat.....
Listy jsou pokryty bílou vrstvou jen shora, ovšem ne spadem ze stropu, ale něčím, co listy produkují na povrch. Není to nejspíš ani houba, ani plíseň, nemá to žádnou vůni ani chuť. Listy se po přepnutí patrně vlivem dočasného přelití poněkud srolovaly dolů, ale pak už se dále nezhoršovaly, kytka vykvetla vybarvila se a dozrála. Teď už visí hlavou dolů...
Napadá někoho, co to může být?
PS: vedle byly umístěny další 3 nepoužité řízky, které jako bonsaje dokvetly ve velikosti 10-15 cm a na jejichž listech se bílý povrch objevil cca o 6 týdnů později.
SPK + jeho vlastnosti + schopnost vázat různé kationty při různých podmínkách je dost složitý problém, ale pokusím se to vysvětli a poradit (ne že bych to nevěděl ale špatně se to vysvětluje v jednom příspěvku)...
Vápník není jenom důležitou živinou ale zároveň pufruje (ustaluje, vyrovnává) pH půdy, takže nedochází k jeho velkým výkyvům. Musí tedy být vázán na SPK. Obecně vápník nemá tendenci se nechat vytěsnit jinými kationty ale občas se to stane, pokud jsou splněny následující podmínky:
1) máš ve vodě velký obsah železitých solí (rezavou vodu od železitých solí), ty totiž se lépe vážou na SPK a vyplavují vápník. Přídavkem hnojiva které obsahu určitě draselné kationty (nemají tendenci se navazovat, ale pokud je překročena určitá jejich koncentrace - což v přidávaných hnojivech je velká) tak vytěsňují tyto železité ionty. Ty následně hydrolýzou (reakce s vodou) vytvářejí nerozpustný hydroxid železitý a zároveň se uvolní kationty H+, které snižují pH půdy (takzvaná potencionální půdní kyselost)
2) zaléval jsi někdy vodou s příliš nízkým pH a zároveň vysokou koncentrací draselného hnojiva (klasický přehnojení, dobrý sledovat pomocí EC), kdy opět vápník vytěsníš a nahradíš ho draslíkem a vodíkovými kationty (snižují pH)
3) špatné složení půdy - velké množství rašeliny která je dosti kyselá (půdní pH už od začátku špatné)
4) SPK s převahou montmorillonitu má větší afinitu ("nesnášenlivost") k iontů vápenatým a hořečnatým než SPK kaolinitický (mají různou strukturu, bobtnavost, schopnost vaznosti na SPK) - jenom ze zajímavosti, nemáš prostředky jak zjisti z jakého sekundární nerostu vznikla tvoje půda...
5) nedostatek vláhy - spíše se sorbují kationty draselné či amonné než vápenaté či hořečnaté
6) přídavek hnojiv fyziologicky kyselých - nemusejí v roztoku vykazovat kyselé pH. Příkladem je třeba ion amonný NH4+ (obsahuje ho většina dusíkatých hnojiv), který je využit rostlinou za vzniku aminokyseliny a zároveň dojde k uvolnění kationtu H+, který je vyloučen kořeny do půdního roztoku, kde může být dále navázán na SPK a při další zálivce bude způsobovat snižování pH.
7) kombinace všeho :-D
Příčin je opravdu mnoho...
ŘEŠENÍ PROBLÉMU:
Při tak nízké hodnotě pH ti moc nepomůže zalévat vodou s pH 7 (ve vodovodu vyšší asi 7,5 proti korozi trubek, na vzduchu pohlcuje CO2 takže se mírně sníží). Na zvýšení pH na 6 by jsi jí potřeboval opravdu velké množství, trvalo by relativně dlouho a je to spousta práce.
Dalším řešením by bylo zvýšit pH zálivky třeba na 8-9 pomocí pH+, což je nic jinýho než hydroxid draselný. Vyrovnání pH by bylo opravdu rychlé, ale vnášel by se zbytečný draslík (který později můžeš přidat pomocí hnojiv) a nijak by jsi neřešil množství vápníku, který mohl být v minulosti už vyplaven z SPK.
Tudíž asi nejlepším řešením bude přídavek klasického vápence, či spíše hašeného vápna - přídavek jak vápníku tak i úprava pH.
Hašený vápno seženeš ve stavebninách, jeho rozpustnost je 1,7g v jednom litru vody. Zjisti hodnotu pH tohoto roztoku, a případně nařeď vodou na hodnotu 8-9. Tím zalij květináče a nech trochu vody vytéci a změř pH. Můžeš do tohoto roztoku přidat hnojiva (třeba v poloviční koncentraci - aby nebyly vyplaveny všechny ostatní ionty vázány na SPK pro využití rostlin - nejlepší sledovat pomocí EC). Postup opakuj do té doby než se dostaneš na pH 6. Pokud se časem bude hodnota zase snižovat, doporučuji do substrátu zamíchat agro perlit (pH myslím okolo 8).
Vše s rozvahou a raději po menších dávkách.
Tímto by byl vyřešen problém s pH a nízkým obsahem vápníku v půdě.
Zbývá vyřešit nedostatek vápníku v rostlinách (kořeny pořešeny, zbývají listy):
Vápník je nepohyblivý prvek v rostlinách (viz http://grower.cz/forum/showthread.p...6422#post366422). Jeho nedostatek se nejdříve projeví na kořenovém systému, pak na listech. Doporučuji ještě provést postřik listů roztokem vápence na rychlé odstranění jeho deficitu (přes listy je příjem během pár desítek minut, přes kořeny i desítky hodin). Postižené listy se časem uzdarví, tak je nestříhej... (snížíl by jsi plochu na které probíhá fotosyntéza).
Každopádně nepřekračuj doporučenou koncentraci vápence, nebo ty listy spálíš a postřik prováděj po vypnutí světla na noc. Dávkování viz odkaz.
No tak snad jsem napsal vše co jsem chtěl. Je toho strašně moc o vápníku a o pH půdy. Raději osobně mám hydro kde vím co mi plave v roztoku oproti půdnímu roztoku a SPK. Do půdy se mi ještě nechce, ikdyž bych jí asi zvládnul, ale teď budu blbnout s hydrem :-).
Snad se ti ten problém vyřeší a holky budou OK.
Měj se
Původní příspěvek od dexda A ještě jedna "Vánoční" kytka
Jedná se o Buble Gumx AK47, ze semene, původně určenou jako matka. Jenže stavba nebyla přesvědčivá, takže byla přesunuta do "mučírny", pod, či spíše vedle původně pouličního osvětlovacího tělesa z cca 60-70. let s výbojkou (novou) 110W, aby ukázala, co BGxAK47 udělá v květu. Bez dalšího zařízení rostla, rostla, začala kvést a pak se patrně vzhledem k blížícím se Vánocům začala vybarvovat.....
Listy jsou pokryty bílou vrstvou jen shora, ovšem ne spadem ze stropu, ale něčím, co listy produkují na povrch. Není to nejspíš ani houba, ani plíseň, nemá to žádnou vůni ani chuť. Listy se po přepnutí patrně vlivem dočasného přelití poněkud srolovaly dolů, ale pak už se dále nezhoršovaly, kytka vykvetla vybarvila se a dozrála. Teď už visí hlavou dolů...
Napadá někoho, co to může být?
PS: vedle byly umístěny další 3 nepoužité řízky, které jako bonsaje dokvetly ve velikosti 10-15 cm a na jejichž listech se bílý povrch objevil cca o 6 týdnů později.
zdar - tohle vypada na padli - a podle fotek je to fest rozsirene ....
2:HurricaneGeorge..
ještě jednou moc díky za naprosto vystihující odpověď(K+ nejzaslouženější.. můj problém bude zřejmě 2-ka a 6-ka..Nikdy dřív jsem s tím problém neměl,ale je to od přidání BioHeaven do zálivek (používám ho cca na poslední 3 "kola"-a asi neobratně)-je to opravdu kyselá záležitost,která sama o sobě upravuje dost pH vody, takže si dovedu představit, že při kombinaci s ostatními hnojivy na květ (s vyšším poměrem dávkování) může toto provést..
Srovnám to vápencem.. a na příště koupím EC metr ;o) THNX..
zdarec prosim o radu na listech se mi zacali delat hnede tecky listy krouti a od prostred listu zloutnou Ph 6 Teplota 28 ve dne a 21 v noci vlhkost 50% cca30den kvetu prosim napiste viz foto