Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Ahoj,
chtěl bych přispět do diskuze v nekonopné části groweru svým teráriem pro sklípkana Avicularia Versicolor.
Rozhodl jsem se pro hydroponické pěstování ze tří důvodů:
1. vše podřídit Avoušovi (jak mu říkám s přítelkyní) a napodobit jeho přirozené životní podmínky (vlh. 80-90%, 23-28°C, živé rostliny s dlouhými listy, vidlice větví). Udržení vysoké vlhkosti už nebude takový problém v přítomnosti bubbleru, hlavně z něj pořád uniká vzduch nasycen vodní parou a celkové proudění vzduchu se zlepší.
2. ze zkušenosti z jeho minulého terária vím že nelze pěstovat v hlíně - pavouk musí mít nad hnojenou zeminou 2cm nehnojené hrabanky a při takové vlhkosti v teráriu půda nevysychá a kořeny velmi rychle hnijí
3. jednoduchá a snadná údržba - 1x za 14 dní roztok vypumpuji a proliji silným roztokem peroxidu vodíku (čištění a odstranění odumřelých kořenů) a každé 2 měsíce výměna kůry s důkladným vyčištěním terária
Avicularia Versicolor
Velmi barevně zajímavý stromový sklípkan z amazonského deštného pralesa. V mládí azurově modrý, v dospívání fialový a teď jak skoro dospěl je už vínově fialový s kovově zelenou hrudí. Jeho úkrytem je velmi hustá síť umístěná v rozvětvení stromů, případně ve stočených dlouhých listech. Potrava je tvořena cvrčky a myšími holátky, která dodá vše potřebné pro pavouka.
Rostliny
Dracena (případně vyměním za nějakou pěknou bromelii) a druhou kytičku neznám (pořízená na radu v květinářství).
Bubbler
Spodní část terária o rozměrech 25x20x10cm s hydroponickým roztokem o objemu 3l. Vzduchování kamenem pomocí motorku Atman AT-3500 puštěný na poloviční výkon. Roztok hnojiv B'cuzz hydro A+B o koncentraci 1,5ml/1l. Voda v roztoku je předem povařena, tedy zbavena chloru a přechodné tvrdost. [Ca(HCO3)2 = CaCO3 + CO2 + H2O] Ca(HCO3)2 - hydrogenuhličitan vápenatý který je příčinou přechodné tvrdosti vody a následnému vzniku vodního kamene (CaCO3) se vysráží ve varné konvici na velmi málo rozpustný uhličitan vápenatý (rozdíl oproti tomu aby se vysrážel až v teráriu a stěny začaly zarůstat), CO2 který vybublá a vodu. Celý tento proces vede ke snížení konduktivity hydroponického roztoku (EC).
Obr. 2 Celkový pohled na terárium před malováním spodní části terárka. Černá matná barva nanesena pomocí válečku ve čtyřech vrstvách nepropustí žádné světlo.
Obr. 3 Seznam věcí a náklady.
Naposledy upravil HurricaneGeorge 24-07-2010 v 01:09 AM
Obr. 6 Plechovka sloužící jako tlumič nárazů vzduchu z motorku.
Obr. 7 Vzduchové rázy v kameni způsobovaly velmi nepříjemné klepání přenášené po celém teráriu (pavouk vnímá okolí přes vibrace okolí a pavučin) a proto jsem se rozhodl před motorek zařadit tlumič, který musí být dokonale vzduchotěsný a proto jsem k víku zevnitř přilepil dvě části rozříznutého pojistného ventilu. Celková těsnost se tlakem ještě zvýší (tlak = síla na plochu) a proto jsem levý ventil zvolil jako odvod vzduchu.
Klesly i celkové vibrace vydávané jedno-membránovým motorkem. Takže už jde slyšet pouze bublání a protože pavouk neslyší tak jsme spokojeni oba.
Naposledy upravil HurricaneGeorge 24-07-2010 v 11:39 AM
Obr. 8 Slepé dno terária vyrobeno z plexiskla a vratových šroubů. Pumpa na jednoduché vyčerpání roztoku bez nutnosti omezovat pavouka vyndaváním rostlin. Mezera mezi plexisklem a teráriem je na každé straně asi 1-2mm, aby kůra nepropadávala do roztoku. Ohnutá železná tyčka slouží k případnému vyjmutí.
Obr. 9 Spodní strana polepená černou folií
Obr. 10 Potřeby, pomůcky atd.
Naposledy upravil HurricaneGeorge 24-07-2010 v 11:25 AM
Obr. 11 Celkový pohled. Tlumič je zalepen chemoprénem extrém (odolává vysokým tlakům a je pružný). Vše je zasypáno kůrou z douglesky (výborně pohlcuje vodu a zvyšuje vlhkost) a díra na vypumpování vody je přikryta kamenem s trilobitem. Stěna trochu vytvarována polystyrenem a polepena dvěma vrstvami kamínků pomocí netoxického herkulesu. Ještě musím najít ideálně suchou větev ovocného stromu, tu povařit se solí, vysušit a instalovat do horní části terária pro pestřejší lezení.
Obr. 12 Boční pohled.
Obr. 13 Vnitřek terárka.
Naposledy upravil HurricaneGeorge 24-07-2010 v 11:26 AM
Obr. 17 Zadní strana terária s pohledem do bubbleru.
Obr. 18 Bublající roztok.
Ještě mě čeká instalace teploměru, vlhkoměru, misky na vodu (ikdyž tu stejně nevyužívá a saje vodu co je na skle) a nějaký ty větve do horní části terárka.
Další fotky přidám, až si pavouk udělá pavučinu a kytky trochu více vyplní terárium. Určitě budu psát poznámky ohledně zkušeností s tímto doufám úspěšným experimentem a Aviáš bude mít zase o něco blíže jeho domovu.
Díky za vaše dotazy a reakce.
Hurricane George
Naposledy upravil HurricaneGeorge 14-12-2010 v 18:39 PM
Jako první malý problém se objevil s možným přehnojením draceny. Některé spodní listy začínají od konců černat. Zatím nic závažného, při výměně roztoku snížím koncentraci hnojiv na 1ml/1l, když to nepomůže tak bude problém spojen s úpravou pH (původně jsem použil HNO3 1:1 pár kapek na pH=6) a zkusím upravit vodu na pH 5,5.
Dalším menším problémem je nevhodná volba substrátu. Při tak velké vlhkosti je kůra z douglesky trochu náchylná na plesnivění. To se zatím neprojevilo ale myslím že k tomu během 14 dní dojde. Budu nucen jí vyměnit za nějaký kokosový substrát nebo nejlépe přímo za substrát pro sklípkany (baltská rašelina, mech, lávový substrát).
jo máš to vymazlene tu versikolorku maš samičku ? já jen tak at to za dva ročky nerušíš
k te Dracene tu bych hnojil jen opravdu obcas...myslim ze voda ji bohatě stačí ¨a jako substrát kokosovou drt(ale pozor nektere jsou taky nachylne na plisen a rostou v nich houby )
Hoj, pavouček sice ještě úplně nedospěl, ale s největší pravděpodobností je to samice. Myslím, že i na dva tři roky by to stálo za několik hodin práce. Možná v budoucnu se terárko pro pavouka zvětší a do tohohle nastěhuji nového stromovce:-)
U té dracény nepozoruji žádné další odumírání listů (nejpravděpodobněji to bylo způsobeno přechodem hlína/hydro), takže pro příští výměnu roztoku nechávám konc. 1-1,5ml/l a pH=6.
A za tu kůru hledám náhradu v podobě spec. substrátu pro sklípkany a nebo ten kokos.
Ahoj,krásná a vymakaná práce hned od 1.ho kroku u sklenáře až po dekorace
Mněli jsme sklípkana,ale sežral nám ho obyčejný český pavouk.
A ten tvůj je jedovatý,nebo ne?
V pavoucích se totiž moc nevyznám.
A pěkný je,to se musí nechat...K+