Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!

Při problémech s registrací nás prosím kontaktujte.
Uživatel  
Heslo
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu 
Grower.cz Grower.cz » Fórum » Zákon a Právo » A co na to naše legální droga? aneb chlastání po česku
Slovník | F.A.Q. | Dnešní příspěvky | Fotografie z týdenního hlasování
1 2 3
Autor
Téma 
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Dotaz A co na to naše legální droga? aneb chlastání po česku Příspěvek č. 1

Chlastání po česku
Týden | 6.10.2003 | rubrika: Kauza | strana: 16 | autor: Lucie Tvarůžková, -kas-

* Češi jsou třetí největší pijani na světě.
* Každý čtvrtý obyvatel starší patnácti let se "napije" alespoň dvakrát týdně.
* V průměru každý Čech včetně kojenců konzumuje ročně sto šedesát litrů piva.
* Milion obyvatel má vážné problémy s nadměrnou spotřebou alkoholu.
* Tři sta tisíc občanů ČR je na alkoholu závislých.
* Loni Češi "pod vlivem" způsobili devět a půl tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo 136 lidí.
* Pět procent manželství končí kvůli opilství.
* Alkohol stojí v pozadí většiny případů domácího násilí.
* Na následky přílišného popíjení umírá více lidí než v důsledku užívání ilegálních drog.
* Stát má z prodeje lihovin ročně kolem patnácti miliard korun.
* Pít je v Česku úplně normální, nepít je úplně divné.


Totálně opilý, neschopný chodit, mluvit a pomočený. Tak vypadal poslanec ODS Petr Kott v pátek 26. září kolem jedné hodiny odpoledne. Tedy v okamžiku, kdy se v Poslanecké sněmovně řešil největší hlavolam letošní politické sezony: reforma veřejných financí. Svou neúčast na schůzi ale zákonodárce nepovažuje za natolik vážný prohřešek, aby složil poslanecký mandát. Vždyť nic tak hrozného neudělal, jen se trochu napil. Ostatně jako čas od času řada jeho sněmovních kolegů. V běžném zaměstnání by za podobné chování pravděpodobně dostal okamžitou výpověď, český parlament ale obyčejné pracoviště není a zákaz pití alkoholu během pracovní doby stanovený zákoníkem práce pro většinu smrtelníků tu neplatí. Občanští demokraté, Kottova mateřská strana, zpočátku striktně plédovali pro vyloučení z partaje. Na konci minulého týdne někteří straníci tlak trochu zmírnili, jeho hlas by jim totiž mohl citelně chybět při půtkách s koaliční vládou. A navíc, vždyť nic zas tak hrozného neudělal, jen si trochu přihnul. Řekněte, komu se to ještě nestalo? Měl zkrátka jen smůlu, že na jednu ze svých četných spanilých jízd vyrazil v tak vypjaté době a že to na něj nějaký škarohlíd práskl novinářům. Být to při schvalování méně atraktivního zákona, občané by se o tom i díky "pochopení" novinářů zřejmě nedozvěděli. Většina tuzemských žurnalistů se už setkala s politikem, který byl "pod obraz" nebo z něj alespoň na dálku vanul odér alkoholu. Každý reportér z Poslanecké sněmovny je schopný bez přemýšlení vysypat seznam jmen poslanců, kteří jsou až příliš často vídáni s panákem v ruce (viz rámeček Politici pod obraz). Na přední stránky novin, kam lapsy politiků bezpochyby patří, se ale provinilci většinou nedostali (možná proto, že mají naopak svůj soupis reportérů chtivých alkoholu). Například téměř nulové pohoršení nad tím, že bývalý premiér Miloš Zeman v podstatě čtyři roky vládl zemi v "becherovkovém deliriu", dobře dokresluje, kam až tolerance Čechů k alkoholu sahá. "Kdyby nějaký politik pil tak veřejně jako Zeman třeba v Británii, byl by to obrovský skandál a samozřejmě by musel z politiky odejít," domnívá se sekretář vládní protidrogové komise Josef Radimecký. Na alkohol v politice si totiž u nás všichni zvykli. A vlastně na alkohol kdekoliv.

Tyranie opilců

Zpít se čas od času pod obraz, blábolit nesmysly, "panákovat" až do bezvědomí, pak se probrat, pozvracet toalety, odejít bez zaplacení a následující den protrpět práci v příšerné kocovině patří v Česk u téměř k dobrému tónu. Naopak střídat celý večer minerálku s džusem, pak zaplatit útratu, cestou domů neztratit peněženku a druhý den přijít do zaměstnání včas se nenosí. Být opilcem je v tuzemsk u mnohdy společensky přijatelnější než se alkoholu vyhýbat. "Zvlášť na mladého člověka, který sedí skumpány v hospodě, je vyvíjen strašný tlak, aby se opíjel. Už jen tíha těch průpovídek: Kdo pil, umřel, kdo nepil, umřel taky. Tělo má jít do hrobu zhuntovaný. Kam bys chodil, doma to znáš... Proti těmhle kydům v tu chvíli neplatí žádné racionální argumenty," postěžoval si před časem v MF Dnes herec Boris Hybner, který se alkoholu vyhýbá už dvacet sedm let. Abstinenti, jichž je u nás méně než alkoholiků a těch, kdo mají s nadměrným pitím velké problémy, to v české společnosti nemají lehké. "Normální" lidé je ve své blízkosti nevidí příliš rádi. Svou přítomností jim připomínají, že se dá i nepít, proto je někdy až agresivně nutí, "ať si dají alespoň střik". Bez popíjení, zapíjení ani připíjení se dnes neobejde skoro žádná oslava, večerní setkání přátel nebo hromadné sledování sportovních přenosů. Důvod? "K tomu, abych se večer dobře pobavila, mi nejsnáze pomůže panák něčeho ostřejšího," přiznala se pro deník Blesk nedávno zpěvačka Dara Rolinsová. Vystihla tak motivaci většiny konzumentů. Alkohol je všudypřítomný. Politické strany v rámci volební kampaně rozlévají místo tradičního volebního guláše becherovku (ČSSD) nebo podávají účastníkům shromáždění zdarma pivo (ČSNS). Nikdo se nepozastavoval nad tím, když ministr obrany (Jaroslav Tvrdík) povyšoval kabinetního kolegu, ministra financí Jiřího Rusnoka do hodnosti majora v záloze a předával mu k tomu armádní hliníkový ešus plný slivovice, protože patří k tradicím "že si hvězdičky musí vypít". Společně se zpravodajem ČTK litujeme české vojáky v K uvajtu a doufáme, že snad budou mít příjemné svátky, přestože "jsou daleko od příbuzných a mohou slavit jen nealkoholickými nápoji". Chápeme, proč se sportovní novináři rozněžňují nad tím, že hokejista Patrik Eliáš se ze Stanleyova poháru mohl zatím napít jen džusu. Soucítíme sborci, když si postěžují, že po výhře si mohli dát na oslavu "jen pár skleniček", protože je čeká další zápas v rámci fotbalové ligy. Té, co se jmenuje po jedné značce piva.

Marginální problém

Po Portugalcích a Irech jsou Češi (v přepočtu na hlavu) třetími největšími konzumenty alkoholických nápojů na světě. V pití piva jsou na celé planetě vůbec nejlepší (bohužel je to jediné stabilní české prvenství). Skleničku si čas od času neodřekne devadesát procent obyvatel starších patnácti let (a to si přitom sedmdesát procent populace m yslí, že je alkohol droga jako každá jiná!). Častěji svodům podléhají muži než ženy. Pánové se "nalévají" bez ohledu na vzdělání v podstatě stejně. Z dam mají sklony ke "kalení" především dobře vydělávající vysokošk olačky. Nejčastěji holdují alkoholu příslušníci věkové sk upiny 35 - 44 let. Z průzkumů vyplývá, že každý čtvrtý Čech neodolá vábení minimálně dvakrát týdně a každý druhý se alespoň jednou do měsíce uvede do "mírně společenské nálady". Milion lidí má s nadměrným pitím vážné problémy, dalších tři sta tisíc je na alkoholu závislých.

Spánko vý režim

Státu je zřejmě fakt, že desetina populace pozvolna směřu je do alkoholických léčeben, lhostejný. Za posledních třináct let se investovaly miliony do různých vládních anti-kampaní, na "nejlepšího přítele" se ale poněkud pozapomnělo. Prapor boje proti alkoholu se minulý rok na podzim rozhodla odvážně pozdvihnout už tak všeobecně neoblíbená ministryně zdravotnictví Marie Součková. Strategii, jak s pijany zatočit, představila vládě v programu zdraví pro všechny v
21. století. Podle něj by se měla v příštích letech snížit spotřeba alkoholu o 40 procent. Vláda Součkovou v jejím tažení podpořila (zatím pouze symbolicky). Mezi opatření, která ministryně navrhuje, patří třeba návrh, aby se testům na alkohol museli podrobit lidé zaměstnaní v dopravě, ozbrojených silách, chemickém průmyslu nebo energetice. Děti a mládež by od pití měly odradit preventivní programy, jež by měly v nejméně polovině českých šk ol odstarto vat v roce 2005. Mladou generaci má před návykem uchránit také zákaz prodeje alkoholu z automatů. Alkohol by měl být k dostání ve specializovaných prodejnách, zvláštních odděleních supermark etů a v obchodech s potravinami. Ambiciózní plány ministryně Součkové jsou ale už rok ve "spánkovém režimu".

Pojďme na pivo

Těžko předpokládat, že se zrovna necharismatické Součkové podaří Čechy od půllitru odtrhnout. Popíjení piva, posedávání po hospodách, oplzlé hospodské vtípky, soutěže v panákování, hrdinské historky z ukrutných tahů jsou pro většinu Čechů tak důležitou součástí společenského a k ulturního vyžití, že kdyby se jich vzdali, zůstala by jim v životě velká prázdná díra. Kde se v Čechách vzalo to fanatické poblouznění démonem alkoholu? Obvykle se vysvětluje staletým uctíváním kultu piva vyhnaným za první republiky do extrému dobrým vojákem Švejkem. Coby viník se také zmiňuje jak temná doba komunismu, kdy byl alkohol jediným snadno dostupným světlem, tak lenost, charakteristická vlastnost údajné české národní povahy, která volí alkohol jako nejsnazší prostředek k povyražení. Jenže pohled do statistik zažité názory trochu zpochybňuje. Ještě před druhou světovou válkou byli Češi jen průměrní pijani, docela se drželi i během totalitních dob. Sku tečně se rozpili až v letech devadesátých. "Jdeme zcela proti evropským trendům. Zatímco ve většině zemí je konzumace alko holu stabilní nebo mírně klesá, u nás pořád lehce roste," říká odborník na alkoholovou závislost z psychiatrické léčebny v PrazeBohnicích Karel Nešpor. Vidí příčinu v něčem jiném než sentimentálním lpění na tradici: "Jsme jediná země, kde je pivo levnější než limonáda." N ejen pivo, ale i tvrdý alkohol je skutečně v českých hospodách a restauracích na evropské poměry nezvykle levný. Mohou za to především spotřební daně, které jsou u nás na vůbec nejnižší úrovni povolené Evropskou unií (ročně znamenají asi patnáctimiliardový příspěvek do státní kasy). Politici se nikdy neodvážili razantně zdražit občanům jejich oblíbenou zábavu, přestože by sedmdesát procent obyvatel podle průzkumů veřejného mínění nebylo proti. Od Nového roku sice daně a tím iceny alkoholu rostou, ale o žádné radikální zdražování nejde. "Považuji to za selhání všech vlád. Všechny sice mluvily o tržním kapitalismu, ale do cen alkoholu jej nikdy nepromítly. Léčba lidí poničených alkoholem stojí stát miliardy ročně, a to by se v jeho ceně určitě mělo odrazit," rozčiluje se primář Nešpor. Podle něj by zdražení alkoholu, omezení jeho prodeje i přísnější pravidla pro alkoholovou reklamu přinesly snížení konzumace. V zemích, kde je prodej omezený a regulovaný státem, a pro to jsou i ceny daleko vyšší, jsou sk utečně oficiální čísla spotřeby nižší. Ale například v N orsk u nebo Švédsk u, kde se alkohol prodává jen ve speciálních prodejnách vlastněných státem, jsou ve velké oblibě šílené pijácké plavby na trajektech a masový nákup alkoholu v sousedních, liberálnějších zemích. A nikde jinde než v Británii, kde se ve většině restaurací a hospod smí alkohol prodávat pouze do jedenácti večer, nespatříte v brzkých večerních hodinách na ulicích tolik zjevně opilých "kravaťáků" a předtím elegantních "líznutých" dam.

Poslanec ODS Petr Kott se opil a nedorazil na sněmovní schůzi * Hudebníka Petra Hapku policisté chytili, kterak řídí pod vlivem alkoholu. O několik měsíců později se stal patronem srazu motorkářů. Tuzemské celebrity se nebojí to pořádně "rozjet", o popularitu kvůli pití alkoholu totiž určitě nepřijdou. * Vystřízlivění. Problémy s přílišným popíjením má milion Čechů, dalších tři sta tisíc spadá do kolonky "alkoholik". * Kabinet premiéra Špidly prosadil mírné zvýšení cen alkoholu. Oproti západní Evropě je však u nás stále neuvěřitelně levno. * Fandíme všichni! A taky u toho všichni pijeme, aby se zábava pořádně rozjela. Motivací k popíjení je u mnoha lidí touha zbavit se zábran (ilustrační snímek). * Bývalý šéf ČT Jiří Balvín nachytán "in flagranti". Skleničku s vínem si spletl s nádobkou na svíčku. * Pokusu o nový rekord v hromadném přípitku pivem na jednom místě se minulý týden v Plzni zúčastnilo několik tisíc lidí. * Na zdraví! Tahle sociálnědemokratická vláda těžko mohla vykládat občanům, že alkohol je škodlivý.
Foto: 1 - 3, 6 ČTK, 4, 7 Jan Zatorsky, 5, 8 Tomáš Nosil, 9 Jan Šilpoch

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 07-10-2003 v 09:44 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 2

O opilce se postarají nemocnice či policie
Mladá fronta DNES | 8.10.2003 | rubrika: Kraj Liberecký | strana: 1 | autor: MILADA PROKOPOVÁ

Na zřízení záchytek nejsou peníze, proto opilci končí v nemocnicích

Liberecký kraj - Záchytky pro opilé a lidi pod vlivem drog se v Libereckém kraji zřizovat dobudoucna nebudou. Péči o opilé zajistí nemocnice, případně se o ně postarají policisté či městští strážníci.
"Zjistili jsme, že zřizování speciálních záchytných stanic není nutné a stojí to zbytečné peníze," vysvětlil krajský zdravotní rada Pavel Ráček. "Opilci totiž většinou stejně končí v nemocnici, protože jsou různě pomlácení a často je u nich podezření na nějaké závažnější zranění."
Kraj se rozhodl, že na tuto péči přispěje částkou 1,6 milionu korun, kterou rozdělí mezi nemocnice v Liberci, Jablonci, České Lípě a Turnově. "Jedná se ale jen o ty, kteří potřebují ošetření," dodal Ráček. "Pokud jsou jen opilí, musí se o ně postarat například strážníci či policie."
Pokračování na straně C2

Pokračování ze strany C1
To se ale nelíbí ani policistům ani strážníkům. Podle nich jsou s opilci velké problémy a záchytka by je určitě vyřešila. "Rozhodně nemůžeme sbírat opilce po ulici," konstatuje mluvčí libereckých policistů Vlasta Suchánková. "Nás zajímají pachatelé jen, pokud je u nich podezření ze spáchání nějakého trestného činu, například vloupání, výtržnictví a podobně. Pokud jeví evidentní známky opilosti, dopravíme je do nemocnice. Nemůžeme je zavřít do cely předběžného zadržení, dokud je neuvidí lékař."
Podle Suchánkové jsou s opilci neustálé potíže. "Citelně tu chybí protialkoholní stanice," dodává Suchánková. "Teď všechno odnáší liberecká interna a pro ni to musí být velká zátěž. Pacienti jsou totiž často agresivní, znečištění a ve stavu, kdy potřebují hlídat. To všechno by záchytka zajistila." Podle mluvčí jabloneckých strážníků Dany Hulíkové mají jablonečtí strážníci dva až tři případy opilců denně. "Nic moc dělat nemůžeme," říká Hulíková. "Když nám je nepřijme záchranka nebo nemocnice, můžeme je vykázat na hranice města, nebo je musíme odvést domů. Pěšky, protože se bojíme, aby nám neznečistili auto. Když je někdo doma, většinou se o ně postará. Horší je to ale s bezdomovci nebo těmi, kteří nikoho nemají. Azylový dům je neubytuje, protože jsou opilí, takže je prostě musíme pustit a doufat, že se nic nestane. Často se s nimi potkáme i několikrát za noc." Podle Hulíkové by záchytná stanice byla potřeba. "Otázka je ale, kdo by byl zřizovatelem a kdo by ji platil," míní Hulíková. "Město by to finančně neutáhlo a stát se k tomu nemá."
O zřízení záchytky neuvažuje ani město Liberec. Protialkoholní stanice fungovala v objektu městské policie do konce roku 2001 a její provoz přišel ročně na dva miliony korun. Liberec na ni doplácel značnou částku, a to i přes to, že sloužila také opilcům z okolních měst.
"Nabídli jsme tehdy kraji, že mu prostory záchytky za korunu pronajmeme a že dokonce na její provoz přispějeme, ale bez odezvy," vysvětlil liberecký primátor Jiří Kittner.
Pro většinu nemocnic jsou opilci problémem navíc. "Pro nemocnici jde o vysoce ztrátovou službu," uvedl mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. "I když jsme vloni od kraje dostali příspěvek tři sta tisíc, nestačí to, protože pojišťovny tuto péči nehradí." Podle Pokorného jsou zdravotníci z opilých lidí nešťastní. "Opilci jsou často agresivní," dodává Pokorný.
Na interním oddělení v liberecké nemocnici museli dokonce kvůli opilcům přijmout další personál. "Hlavně sestry a sanitáře," dodal ředitel liberecké nemocnice Jaroslav Krutský.

Opilci bývají často agresivní, potřebují hlídat. To by záchytka mohla zajistit.
Vlasta Suchánková, mluvčí policie

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 09-10-2003 v 10:48 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 3

Chlast: zrádná slast
Květy | 16.10.2003 | rubrika: Kronika Země | strana: 52 | autor: IVO BARTÍK

Alkohol je jed, ale zároveň základní droga naší kultury. Bylo by směšné ho zakázat, i když totéž děláme s marihuanou (základní drogou jiné kultury) a bohužel neděláme s tabákem. Jak ale s "lihovými nápoji" žít tak, aby nám nepřerostly přes hlavu? A když už se tak stane, jak se závislosti zbavit? O tom se na kongresu v Praze radili odborníci na alkoholismus.

Přes 330 vědců ze 30 zemí - od Austrálie přes Chile a Japonsko po Kanadu - obdivovalo matku měst a přednášelo výsledky svých studií v jistém hotelu, z nějž je vyhlídka na 5 hřbitovů (kolik pijáků na nich asi leží?).

Démon v Praze

S "démonem alkoholu" se u nás bojuje od 19. století. Už Švejk věděl, že z kořalky se blbne! Zkušenosti předků stejně jako nejnovější výsledky bádání světových univerzit sleduje hlavní organizátor pražského kongresu, profesor biochemie Tomáš Zima. Které ze stovek příspěvků, jež zde byly předneseny, ho nejvíc zaujaly? Podívejme se na pár z nich...
* Klasické léčení antabusem se opouští a místo něj přicházejí nová farmaka. Ta zjednodušeně řečeno zaměstnají u člověka receptory, na něž by jinak působil alkohol. Tak se stane, že piják nemá potřebu pít alkohol. I nové léky jsou však možná návykové.
* Hodně se hovořilo o etické stránce léčení alkoholismu: když někomu dáváte půl roku prášky (drahé) a pak přestanete, nepoškodíte ho? Kdo určí, kdy už je alkoholik vyléčený? Výrobci léků hlasují pro doživotní léčbu...
* Násobí se záporné účinky alkoholu při souběžném užívání s jinými drogami? V případě tabáku ano - výrazně roste riziko rakoviny. V případě marihuany ještě není jasno.
* Červená vína jsou považována za vůbec nejzdravější alkohol - některé studie však nyní zjistily, že mohou obsahovat překvapivě mnoho rakovinotvorných nitrosaminů!

Školí barmany jak nenalévat

* Pití alkoholu u žen snižuje možnost otěhotnění a poškozuje dítě: to čekají velké potíže se zrakem, nervy, játry, slinivkou,

ledvinami a tak dále. Nejhorší důsledky má pití v prvních třech měsících těhotenství.
* Ženy by měly přestat s pitím (kromě "společenského") už určitý čas před otěhotněním. U mužů podobný problém není: jejich potenci a semeno poškodí až dlouhodobé pití.
* Chronické požívání alkoholu zvyšuje riziko rakoviny horní části zažívacího traktu, jater, tlustého střeva, prsu, plic i řady dalších orgánů.
* Jaký je vztah nemírného pití a stresu? Například většina studentů prý pije právě pro potlačení stresu. Nápravu mají zajistit programy, které jim vysvětlí jiné možnosti boje s ním.
* Vzdělávací program pro barmany ve studentských hospodách prý uspěl ve Švédsku: jejich hosté se méně rvali a při odchodu měli v dechu nižší promile.

Propiju i nová játra!

* Kvůli hojným popíjením vyvolané cirhóze se i u nás transplantují játra. Podle průzkumů však až polovina příjemců nového orgánu v různé míře v pití pokračuje. * Židé a Asijci se hůře stávají závislými na alkoholu, což je dáno geneticky. Židé ovšem na rozdíl od Asijců alkohol velmi dobře snášejí.
* Jeden dosti rozšířený gen působí tak, že snižuje riziko alkoholismu, ale zároveň zvyšuje pravděpodobnost vzniku cirhózy jater u silných pijáků.
* Když měly krysy na výběr mezi vodou a třemi různými koncentracemi alkoholu, po čase se staly alkoholiky a nevadilo jim ani pít nechutně hořké druhy.
* Krysy, které měly na pití pouze slabý roztok alkoholu, se závislými nestaly; chybělo jim k tomu předchozí několikaměsíční období dobrovolného "nezávazného popíjení".
* Jiný druh krys zase úplně zanechal pití alkoholu, když jako alternativu k němu dostal oslazenou vodu.
* Systematickým opíjením krys (prý nejde o týrání zvířat) bylo zjištěno, proč se opilci potácejí: alkohol zasahuje v mozku centra pohybu očí a koordinace pohybů těla.

Co s námi alkohol také dělá:

* Už u studentů ve věku 16 až 19 let poškozuje jeho pravidelné popíjení krátkodobou i dlouhodobou paměť (studie se dělala ve Velké Británii na dobrovolnících, kteří pili sami, to znamená, že alkohol jim nebyl podáván).
* Na buňky těla má alkohol dvojí účinek: některé v určité koncentraci dokáže chránit, jiné zase naopak zabíjí.
* Slabé a mírné pití je zdravé na srdce. Není důležité, zda se pije pivo, víno, nebo lihoviny. Vysoké dávky srdce poškozují, zatím se však neví proč.
* Popíjíme-li alkohol k jídlu, zpomaluje zažívání (ve srovnání s vodou).
* Riziko srdečních potíží u dlouhodobých pijáků má snížit nová bylinná pilulka z Japonska.
* Pozor na nealkoholická piva, u nichž výrobci deklarují nepatrné množství alkoholu - i jimi se dá přiopít, zvláště při hladovění! Navíc obsahují utlumující látky z chmelu.
* Rychlost vývoje alkoholismu, abstinenční příznaky a projevy kocoviny se liší u různých druhů myší a krys. Existují snad "ochranné geny"?

Odkud se berou peníze?
Výzkum účinků alkoholu na člověka a léčení alkoholismu je hra o velké peníze: výrobci alkoholových nápojů chtějí, aby člověk celý život mírně pil, farmaceutické firmy by zase rádi dlouhodobě léčili. Hlavně dříve se proto stávalo, že vědecké studie sledovaly zájmy sponzorujících stran. Na výzkum alkoholismu jdou převážně státní peníze v rámci grantových projektů jak v USA, tak v Evropě. Dále je financován nadacemi a také ovšem farmaceutickými firmami. Výrobci alkoholu zůstávají v zákulisí, o vlivu jejich peněz však nikdo nepochybuje. Pražský kongres přišel asi na 3,5 milionu korun, přičemž polovinu si zaplatili sami účastníci a polovinu sponzoři. Třešničkou na dortu programu byl koncert klasické hudby (Antonín Dvořák, Giuseppe Verdi, Georg Philipp Telemann) v malostranském chrámu svatého Mikuláše sponzorovaný českými pivovarníky...

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 24-10-2003 v 10:35 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 4

Dětí, konzumujících alkohol a kouřících cigarety, přibývá
Listy Prachaticka | 25.11.2003 | rubrika: Prachaticko | strana: 16 | autor: ALENA ČARKOVÁ

V současné době se snižuje věková hranice konzumentů alkoholických nápojů. Zvyšuje se počet dětí, jež jsou doposud žáky základních škol, a které konzumují alkohol a kouří cigarety.
Prachatice - Škola si vytipovala lokality, kde se děti ve svém volném čase pohybují. Upozornila městskou policii, která kontroluje určitá restaurační zařízení i venkovní prostory.
"Bohužel si rodiče neuvědomují, že za děti nesou odpovědnost především oni. Často se právě rodiče veškeré odpovědnosti zříkají. Děti si častěji alkohol kupují s sebou a v partách ho popíjejí na odlehlých veřejných prostranstvích. Společnost si však neuvědomuje, že prvotní je selhání rodičů, stejný díl viny nese prodejce alkoholu, který chce často utržit za každou cenu," uvedla včera zástupkyně ředitelky ZŠ Vodňanská Dana Pavličíková.
Problém alkoholu a drog začíná být stále častější. Věková hranice se prudce snižuje. "Tady záleží hodně na spolupráci rodičů a školy, především však na působení a výchově rodičů. Žáci si nedovolí konzumovat alkohol ve škole," shrnula Dana Pavličíková.
Lhenice - "U dětí je kouření obrovský narůstající problém. S pitím jsme se naštěstí u nás na škole nesetkali. V tomto ohledu mají školy omezené pravomoci. To, co děti dělají ve volném čase a mimo budovu školy, učitel jen těžko ovlivní. Pokud nebude případ řešit přímo policie, je to z naší strany těžko prokazatelné a postižitelné," informoval ředitel základní školy Karel Bican.
Škola spolupracuje s pedagogicko - psychologickou poradnou, s protidrogovým koordinátorem z MÚ Prachatice, K Centrem i s Policií ČR.
Strunkovice nad Blanicí "Děti, které by konzumovaly alkohol, jsme v naší obci nezaznamenali. To je ovšem určitě dáno tím, že jsme opravdu malá obec. Mnohem větší problém máme na škole s kouřením," zhodnotila situaci ředitelka základní školy Hana Pártlová. Škola spolupracuje s prodejci tabákových výrobků. Pokud si u nich žáci ZŠ ve Strunkovicích zakoupí cigarety, nahlásí to vedení školy. "Velice se nám osvědčila spolupráce s rodiči a prodejci, přesto se nám úplně nedaří zlikvidovat tento neduh. Děti si najdou vždy cestu, jak si cigarety sehnat," shrnula Hana Pártlová.
Vlachovo Březí - "Před dvěma lety policie nahlásila požití alkoholu žáka z naší školy v odpoledních hodinách. Myslím si, že o volný čas dětí by se měli starat více rodiče. Škola nenese odpovědnost za vše, co chce dítě zkusit," zakončil včera zástupce ředitele ZŠ František Holík. Majitelé restaurací mají za povinnost kontrolovat občanské průkazy, všem, kteří nepřesáhli hranici 18 let.

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 27-11-2003 v 11:06 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 5

Drogy a alkohol dorazily také do základní školy v Okříškách
Vysočina - noviny Třebíčska | 26.11.2003 | rubrika: Zprávy z Třebíčska | strana: 5 | autor: Miroslava Čermáková

Okříšky * Nervovému vypětí je v těchto dnech vystaven ředitel základní školy v Okříškách Jaromír Velc. U žáka deváté třídy se prokázalo kouření marihuany a vyšlo také najevo, že někteří žáci popíjejí ve škole alkohol.
"Něco takového jsem za dobu, co pracuji ve školství, nezažil," přiznává ředitel Velc a netají, co se stalo.
Rozvedená matka, žijící v obci se starším synem, zjistila, že babička mladšího syna v místě jiného bydliště nezvládá. Ředitele požádala, aby ho vzal do školy v Okříškách a netajila mu, že s ním budou problémy. Vyšlo ale najevo, že má trojku z chování zdůvodněnou sice záškoláctvím, ale ukázalo se, že i tehdy šlo zřejmě o vážnější přestupky v chování. "Dostal se u nás k dobrému třídnímu a do dobrého kolektivu. Přijal jsem ho se slovy, že začíná od začátku a že mu věřím. Později k nám doléhaly připomínky, že se žáci mimo vyučování opíjejí. Zjistil jsem, že hodně dětí i kouří. Dokonce mi jeden žák přiznal, že ve třídě nekouří jen tři.
Jako blesk mě zasáhla skutečnost, že nově přijatý žák kouří ve škole marihuanu a tak jsem to oznámil policii. Marihuanu u něj skutečně našli, byť ji schovával kde se dalo i za pomocí svých spolužaček v jejich spodním prádle. Jako by toho nebylo dost, přibyl ještě alkohol. Zjistili jsme, že před vyučováním dva chlapci popíjejí alkohol. Svoje dílo korunovali útěkem a našli se až v Jihlavě. Jeden je z deváté, druhý z osmé třídy a oba dobří žáci z dobrých rodin. Rodiče jsou z toho v šoku," zná jejich pocity ředitel školy. Jeden nešťastník zdůvodnil, že pije proto, že má doma tvrdý režim, protože máma zjistila s kým kamarádí. "Myslel jsem, že mě z toho všeho raní mrtvice. Rodiče si dokonce přáli, aby problematický deváťák přešel do psychodiagnostického ústavu, jen aby s ním ostatní děti nepřišly do styku. Všechny rodiče jsme poučili, aby si svých dětí více všímali, aby věděli co dělají ve volném čase, jak se vracejí domů, co mají po kapsách. My nesmíme žákovi, který kouří před školou ani nařídit, aby cigaretu típl. Takové jsou dnes zákony," zlobí Velce.
Případem se na městském úřadě v Třebíči pověřeném výkonem státní správy zabývá kurátorka pro mládež Naděžda Sobotková. "S rodinou chlapce z deváté třídy nyní spolupracujeme a hledáme způsob, jak zabránit, aby se žák vycházejí ze základní školy nedostal na úplné zcestí. Pan ředitel skutečně zafungoval tak, jak správný ředitel školy má a oceňuji, že varoval i rodiče dětí, aby si jich více v těchto dnech všímali," oceňuje postup školy Sobotková.

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 27-11-2003 v 11:22 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 6

Syn šel místo do školy do hospody
Liberecký den | 26.11.2003 | rubrika: Liberecký region | strana: 20 | autor: (dol)

Česká Lípa - Nepříjemné překvapení čekalo na matku učně zemědělského učiliště v Doksech, když jej hledala ve třídě, a on tam vůbec nebyl, i když tam dorazil.
"Svého syna jsem ve škole vůbec nenašla. Nejen to, z dvaceti učňů byli ve třídě pouze dva. Ostatní byli zřejmě za školou. Proto jsem objížděla celé město, až jsem syna nalezla v nádražní restauraci, a to právě v době, kdy mu servírka přinesla ke stolu pivo," uvedla Dagmar Navrátilová z České Lípy.
Podle jejího zjištění je to běžná praxe, kdy učni této školy chodí například místo na osmou hodinu až na devátou, nebo vůbec ne. Navíc je to podle ní problém více škol v našem okrese.
"Před nádražní restaurací jsem navíc narazila na skupinku dalších učňů, kteří zde kouřili marihuanu. Svého syna jsem z restaurace vytáhla, dovezla do školy a předala učiteli. Tím, že o tom takto otevřeně hovořím, chci především upozornit i ostatní rodiče na to, že by se měli více zajímat, jakou mají jejich děti školní docházku a kde jsou, když nejsou právě ve škole," řekla nám Dagmar Navrátilová. Podle jejích slov se obrátila nejen na vedení školy, ale i na tamní městskou policii. "Strážníci přislíbili, že se budou touto problematikou více zabývat a kontrolovat během dopoledne nejen restaurace a bary. Doufám, že to také splní," míní matka sedmnáctiletého syna.
Ta také dostala před časem od vedení školy dopis s informací, že její syn má řadu neomluvených hodin. Podle ní je to ovšem zásadní informace, která však přišla až po několika týdnech.
"Samozřejmě, že náprava syna je nyní na nás, rodičích, a nechci jeho záškoláctví nijak omlouvat a svůj díl viny je i na nás, ale byla bych ráda, kdyby se tím zabývaly i další orgány, jako je škola, město či policie. Větší spolupráce s rodiči by totiž mohla zabránit tomu, aby se děti dostaly třeba na šikmou plochu," dodala Dagmar Navrátilová. O informace jsme požádali i ředitele školy, který nám uvedl, že o této problematice ví, ale vzhledem ke svému zaneprázdnění nám vyjádření poskytne do konce tohoto týdne.

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 27-11-2003 v 11:24 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 7

Delirium ve službách umění
Instinkt | 4.12.2003 | rubrika: Téma | strana: 34

Alkohol poskytoval tisícům umělců inspiraci a současně jim pomáhal zbavit se depresí či úzkostných stavů. Řada umělců tudíž svá vrcholná díla vytvořila ve stavu silné závislosti na alkoholu, většinou krátce před smrtí. Neukojitelná touha po alkoholu a hrozivé stavy po intoxikaci jako by zostřovaly jejich umělecké vidění a zvyšovaly razanci a výpověď celého díla. Bez alkoholu by nevznikly Osudy dobrého vojáka Švejka, šílená plátna Jacksona Pollocka ani písně Jima Morrisona.

HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC
Geniální malíř, který od mládí trpěl vážnými zdravotními problémy, kvůli kterým měl malou postavu, proslavil pařížský Montmartre a jeho tanečnice. Co by byl Montmartre bez Lautreka, který celý svůj život prožil ve zdejších barech, nevěstincích a kabaretech? Těžký alkoholismus způsobil jeho smrt ve 36 letech.

VINCENT VAN GOGH
Nadměrné pití absintu, jehož nedílná součást tujon má silné mámivé účinky, dovedly holandského malíře do stavu šílenství. Zkoušel se léčit v psychiatrické léčebně, ale marně. Přesto právě v té době namaloval své nejpůsobivější obrazy. Nakonec si při záchvatu uřízl své ucho, které poslal jedné prostitutce, a krátce poté se pokusil o sebevraždu. Po dvou dnech na následky postřelení zemřel v pouhých 37 letech.

LADISLAV KLÍMA
Výstřední český filozof se proslavil nejen svými originálními filozofickými texty, ale hlavně skandálním životem, ve kterém byl ústředním bodem nekonečný boj s alkoholem. Při svých opileckých výletech se dostával do sfér absolutní fantazie (Utrpení knížete Sternenhocha), ale na druhé straně byl schopen pozřít třeba syrovou krysu. Neustálým pitím vyčerpaný organismus (za večer Klíma spořádal i 25 piv) podlehl v 50 letech tuberkulóze.

JACKSON POLLOCK
Už v patnácti letech nezřízeně pil, o dva roky později ho pro opilství vyhodili ze školy. Odešel do New Yorku, začal malovat a brzy se stal jedním z nejuznávanějších abstraktních malířů. Ale vnitřní démoni ani jejich neustálé vyhánění alkoholem neskončili. Depresemi zmítaný muž se vzdal i malování, rok nevzal do ruky štětec a rychle se proměnil v trosku ovládanou pouze alkoholem. Vysvobozením ze závislosti se stala tragická automobilová nehoda, která ukončila jeho život ve čtyřiačtyřiceti letech.

SERGEJ JESENIN
Když geniálního lyrika ruské přírody ovládl alkohol, změnil se jeho život na neustálý kolotoč milostných skandálů, rvaček a nekonečných flámů s kumpány. Ale současně ho alkohol přivedl k vrcholům poezie. Čím více pil, tím silnější psal verše a poéma Černý nepřítel patří ke klenotům světového umění. Poslední verše napsal vlastní krví: „Umírat - na tom nic nového není. Ani žít však není novější.“ Pár hodin poté se oběsil v hotelovém pokoji. Bylo mu třicet let.

JIM MORRISON
Závratná kariéra lídra skupiny Doors byla krátká. Nadaný textař a zpěvák, který se stal rychle sexuálním idolem svých vrstevníků, se během čtyř let totálně zničil. Jeho život byl zarámován do nekonečné série divokých mejdanů plných alkoholu a drog. Morrison stále častěji zpíval opilý a tropil jeden skandál za druhým. Bylo mu 28 let, když v Paříži zemřel na infarkt.

EDGAR ALLAN POE
Těžký alkoholismus pravděpodobně prohloubil jeho schizofrenii. Ať už byl opilý, nebo zrovna abstinoval a nedostatek alkoholu ho dováděl k šílenství, v obou stavech trpěl šílenými vidinami. Jeho nejslavnější báseň Havran je ztvárněním děsivé fóbie ze zvířat doprovázené halucinacemi, kterou trpí někteří těžcí alkoholici. Ve 40 letech byl Poe nalezen v záchvatu deliria tremens na ulici a pár dní poté zemřel.

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 05-12-2003 v 09:30 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 8

Politici pod parou
Květy | 4.12.2003 | rubrika: Pod lupou | strana: 60 | autor: JANA HÁJKOVÁ

Co vlastně svádí některé politiky k pití - velký společenský tlak, životní styl či tolerance veřejnosti?

Ještě nedávno byl poslanec Petr Kott poměrně neznámou osobou. Neobjevoval se v rozhovorech ani v diskusních pořadech. Přesto se stal mediální hvězdou doslova přes noc. Díky alkoholu. Není však zdaleka jediný politik, který proslul svými pijáckými úlety. Stačí se porozhlédnout po naší i zahraniční politické scéně.

Úplně namol, neschopný chodit, mluvit, tedy neschopný i hlasovat - tak vypadal poslanec ODS Petr Kott v okamžiku, kdy se v Poslanecké sněmovně řešil největší hlavolam letošní politické sezony: reforma veřejných financí. "Něco končí a něco nového začíná," řekl později po svém vyloučení z ODS. Pro jeho osud by se však spíš hodilo přísloví Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Ještě před sněmovními volbami si Petra Kotta jeho straničtí kolegové z Doks dvakrát pozvali na kobereček, aby si dal na alkohol pozor. Potřetí už na jeho sliby nedali.

Občerstvení ve sněmovně

Doslova legendami je obestřeno občerstvení v Poslanecké sněmovně. Najdou se i pamětníci, kteří znají řadu zapomenutých i známých poslanců, kteří byli z několika parlamentních osvěžoven vynášeni ve stavu označovaném pod obraz. Bujaré pijácké příhody doprovázely přípravu leckterých zákonů. Pozornost však vyvolávají nejen případy, kdy si poslanci v bufetu přihnuli, ale také ceny alkoholických nápojů v tomto zařízení. Vždyť kde jinde se dá asi pořídit "desítka" za 9 korun nebo panák rumu za 8,50? Bývalého premiéra Miloše Zemana si leckdo pamatuje hlavně se sklenkou becherovky v ruce. O jeho vztahu k alkoholu se vypráví mnohé. "Zvykli jsme si, že pod obrazem T. G. Masaryka, bojovníka proti alkoholismu, sedí politici, kteří mají k alkoholismu zcela jiný vztah," řekl kdysi v narážce na Miloše Zemana senátor Daniel Kroupa. Není bez zajímavosti, že vlnu spekulací vyvolal nedávný přesun parlamentního občerstvení z předsálí jednacího sálu do jedné ze sousedních místností. Podle kritiků bufetu se tak stalo kvůli tomu, aby poslanci nebyli tolik na očích. V této souvislosti se nabízí otázka, co vlastně svádí politiky k pití. Podle některých analytiků je to určitý životní styl, velký společenský tlak i tolerance veřejnosti. Češi jsou tradičně v pití přeborníky (ve spotřebě alkoholu jsme třetí na světě), a tak mají politici všechny předpoklady být jejich předvoj. Přiopilý státník se stejně jako záletný politik nesetká v České republice s jednohlasným mravním zatracením národa, ale mnohdy s pobaveným úsměvem či spikleneckým pomrkáváním.

Výlet do minulosti

Zatímco T. G. Masaryk, jak bylo již zmíněno, bojoval proti alkoholismu, jeden z jeho následovníků, Klement Gottwald se pití příliš nebránil. Jeden příklad za všechny: v roce 1924 se opil natolik, že při zapalování dýmky podpálil rodině Štalmachů na severní Moravě mlýn. Když se stal prezidentem, navštívila ho postižená rodina s žádostí o pomoc (při požáru totiž přišla o všechno). A Gottwaldova odpověď? Pro jistotu je nechal zavřít.

První Jelcinova slova

I když alkohol provází věrně českou (i slovenskou) politiku až do dnešních dnů, přesto naši nejvyšší představitelé nikdy nedosahovali kvalit některých zahraničních kolegů. Například takový bývalý ruský prezident Boris Jelcin, jenž má dnes na dlouhém seznamu chorob cirhózu jater, se dokázal napít tak neopatrně, že při státnických návštěvách občas klopýtl, procházel sklem a jednou spadl ze schodů. V Kazachstánu se nemohl pro změnu strefit na 12 metrů široké schodiště. Boris Jelcin neměl sice charisma svého předchůdce Michaila Gorbačova, o to víc odpovídal lidové představě o opravdovém ruském mužikovi, jenž umí vypít hořčičnou sklenici vodky na ex a bez rozpaků plácnout sekretářku po zadku. "Gin and tonic," byla první (možná jediná) Jelcinova slova v angličtině. To neopomenul zdůraznit ve svých pamětech bývalý britský premiér John Major. Vládní delegace obou zemí tehdy jednaly ve venkovské rezidenci britského premiéra nedaleko Londýna, když Major navrhl svému protějšku, aby se prošli po parku, anebo se vydali do blízkého hostince. Jelcin dal jasně najevo, co potřebuje: gin s tonikem. "Právě v tomto okamžiku se západní svět dozvěděl, že Boris Jelcin zná několik anglických slov," poznamenal John Major v roce 1999 při představování své knihy.

Z alkoholika abstinent

Ale aby nedošlo k omylu, nejen politici pocházející z Východu umějí popíjet. Značné problémy s alkoholem měl například současný americký prezident George W. Bush. Byla to jeho žena Laura, kdo manželovi nejvíc pomohl, když mu bez scén a kázání připomněla po jeho 40. narozeninách: "Tahle sklenka by měla být poslední." George Bush se svým sklonem k pití netajil, přiznal se i k tomu, že v mládí vyzkoušel marihuanu; při obvinění, že experimentoval s kokainem, však bravurně "mlžil". Mimochodem, marihuanu si vyzkoušel v době studií také Bill Clinton.

Churchill: noblesní piják

K nejslavnějším a bezesporu nejnoblesnějším pijákům mezi politiky patřil někdejší britský premiér Winston Churchill (1874-1965). Pro jeho mnohé obdivovatele zůstává dodnes tajemstvím, jak se mohl při svém stylu života dožít 91 let; tedy, přesněji řečeno, jak to mohla vydržet jeho játra. Churchillovo typické každodenní pití začalo v 30. letech: dopoledne whisky se sodou, u oběda láhev šampaňského, odpoledne whisky se sodou, před večeří sherry, další láhev šampaňského při večeři, víc než polovina láhve brandy po ní a nakonec poslední dávka whisky před spaním. Těsně před smrtí, kdy už byl nemohoucí, zněla jeho poslední slova: "Svět mě tak zoufale nudí." Doufejme, že současní politici svou prací znuděni nebudou. Nemuseli by mít tak silný kořínek.

Možná by vás zajímalo

Winston Churchill proslul svým humorem a častým glosováním dění ve sněmovně. Zde je jedna z historek, které kolují dodnes: "Pane ministerský předsedo, vy jste opilý, vy jste velmi opilý, až se mi to hnusí," obořila se jedna z kolegyň ve sněmovně na Churchilla poté, když se objevil v roztomile podroušeném stavu. Churchill si dámu nejdříve změřil a pak odpověděl: "Vážená kolegyně, jak se tak na vás dívám, řekl bych, že jste ošklivá, ale velmi ošklivá, až se mi to hnusí. Ale já se z toho na rozdíl od vás do rána vyspím."

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 09-12-2003 v 08:30 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
PiosOne
grower primitiv

Karma uživatele PiosOne - 91% PěstitelskáKarma uživatele PiosOne - 91% PěstitelskáKarma uživatele PiosOne - 91% PěstitelskáKarma uživatele PiosOne - 91% PěstitelskáKarma uživatele PiosOne - 91% PěstitelskáKarma uživatele PiosOne - 91% PěstitelskáKarma uživatele PiosOne - 91% Pěstitelská

Registrován: Jan 2001
Příspěvků: 1485 

Příspěvek č. 9

chell: tak o odbourávání zábran ti jde? i ty jedna

Hulení v práci Povolání kuřáků marihuany Hulení a žravka Výměna semínek Axiální ventilátory Advanced Hydroponics Aqua System Postavte si EC metr Postavte si pH metr Piosova kalkulačka spotřeby Piosův outdoor 2004

"Mé ego prcá superego do zadku"

Old Post 09-12-2003 v 09:58 AM
PiosOne je offline   Profil uživatele PiosOne   Find more posts by PiosOne   Foto galerie člena PiosOne   Click here to Send PiosOne a Private Message   Add PiosOne to your buddy list     Navštiv homepage uživatele PiosOne! Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Airwalker
Nový Člen

Karma uživatele Airwalker - 0% Pěstitelská

Registrován: Oct 2003
Příspěvků: 8 

Příspěvek č. 10

alkohol we welkym mnozstvi je peknej hnus rano te boli hlava v horsim pripade cely telo a jeste se motas, a to je to co na tom nemam rad, v tom je ten rozdil s hulenim

Old Post 11-12-2003 v 09:16 AM
Airwalker je offline   Profil uživatele Airwalker   Find more posts by Airwalker   Foto galerie člena Airwalker   Click here to Send Airwalker a Private Message   Add Airwalker to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 11

Alkohol ohrožuje populaci víc než ilegální drogy
Zdravotnické noviny | 12.12.2003 | rubrika: Otazníky nad zdravím české populace - Závislosti | strana: 16 | autor: Vít Hlásenský

Drogy patří vedle znečištěného životního prostředí a migrace obyvatelstva ke třem nejzávažnějším globálním problémům lidstva, shodují se Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu a Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha. Zdraví české populace přitom nejvíc ohrožují látky, které část populace ani za drogy nepovažuje: alkohol a nikotin.

Pod názvem droga si většina lidí představí ilegální návykovou látku, v našich podmínkách třeba heroin nebo pervitin. Největší část populace ovšem zasahují látky legálně a běžně dostupné - nikotin a alkohol. Tyto látky zároveň zanechávají na zdravotním stavu obyvatelstva nejvážnější následky. Zatímco celková spotřeba nikotinu v České republice klesá a ubývá i jeho konzumentů, alkohol se v poslední dekádě minulého století a prvních letech tohoto století těší stále větší oblibě. Přibližně desetina populace by si pro svůj vztah k alkoholu zasloužila léčbu. Kdyby šlo o ilegální drogy, vláda, policie i zdravotníci by pravděpodobně bili na poplach. O alkoholu se začne mluvit s pochybnostmi, teprve když si před důležitým hlasováním přihne některý poslanec nebo když známá osobnost v opilosti havaruje. Jako by tolerance českého národa k alkoholu byla bezbřehá.
"Ačkoli nejsem bytostný pesimista, charakterizoval bych současný stav jedním slovem jako nedobrý. U alkoholu je situace možná horší, protože se mi zdá, že nealkoholovým drogám je věnována větší pozornost," říká Petr Popov, primář oddělení pro léčbu závislosti Všeobecné fakultní nemocnice a předseda Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Lidé jsou k alkoholu tak tolerantní, protože ho vnímají jako součást kulturní tradice. Když se v naší republice řekne "jdeme slavit", znamená to totéž jako "jdeme pít". Při alkoholu se navazují osobní i pracovní kontakty, alkohol nabízí příležitosti, spoluvytváří a upevňuje sociální vazby. Bez alkoholu se neobejdou společenské události, leckterá pracovní jednání a oficiální akce. Na některých vesnicích dodnes hospoda představuje jediné kulturní zařízení a střed dění. V pití piva držíme dlouhodobě světové první místo. V množství zkonzumovaného čistého alkoholu sice ne, ovšem snažíme se, seč můžeme. "Množství zkonzumovaného množství alkoholu u nás stoupá a je v kontrastu s trendem panujícím nejenom ve většině západoevropských zemí, ale třeba i v Polsku. Dokonce i Francouzům se podařilo snížit celkovou spotřebu alkoholu. Zdá se, jako bychom ještě ani nebyli na vrcholu našich možností," tvrdí P. Popov. Podle údajů Českého statistického úřadu každý občan republiky, včetně novorozenců, v roce 2001 vypil 181,3 litru alkoholu, z toho 156,9 litru piva; v roce 1990 přitom vypil "jen" 177,2 litru alkoholu, z toho 155,2 litru piva.
Trend užívání ilegálních drog se od trendu konzumace alkoholu i nikotinu liší. Pravda, zájem o marihuanu nebo extasy podobně jako ve zbytku Evropy nebo v USA roste, ale množství uživatelů takzvaných tvrdých drog ani nevzrůstá, ani neklesá. Jejich počet se podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti ustálil kolem 37,5 tisíce osob. V rámci této komunity dochází k přesunům podle typu užívané drogy. Část uživatelů heroinu v posledních dvou letech přešla k substitučnímu přípravku Subutex. Když ho ministerstvo zdravotnictví letos zařadilo do skupiny omamných a psychotropních látek s přísnějším režimem, lékaři ho přestali předepisovat a jeho uživatelé se začali vracet k heroinu (viz "Ministerská restrikce zvýšila ceny heroinu").

TVRDÁ DROGA ALKOHOL
P. Popov nerad dělí drogy na "měkké" a "tvrdé". Ale když to musí být, zařadí mezi "tvrdé" drogy i alkohol. "Tvrdé drogy jsou obecně vnímány jako rizikovější z toho hlediska, zda je možné se jimi předávkovat a co to předávkování obnáší. Třeba u cannabisu nebylo předávkování dosud popsáno, kdežto u heroinu nebo u alkoholu ano. Počet případů předávkování alkoholem, která skončila smrtí, je pak u alkoholu vyšší než u heroinu. Ale zatímco heroin lidé samozřejmě zařazují mezi tvrdé drogy, alkohol neřadí většinou ani mezi drogy, natož mezi drogy tvrdé," vysvětluje P. Popov.
Národní monitorovací středisko si ve výroční zprávě za rok 2001 pochvalovalo nízký počet případů předávkování nelegálními drogami ve srovnání se zeměmi Evropské unie a Spojenými státy. Nejvíc úmrtí u nás měly v roce 2001 na svědomí opiáty (podle střediska 53, jiné zdroje uvádějí 56), ale o rok později jejich počet klesl na necelou polovinu (21). Oproti roku 2000 se také výrazně snížilo množství obětí předávkování pervitinem - z 31 na pět. Nesrovnatelně víc úmrtí, 163, připisuje výroční zpráva předávkování psychotropními látkami.
Výroční zpráva za rok 2001 také upozorňuje na velmi nízký výskyt viru HIV mezi injekčními uživateli drog. Každý třetí injekční uživatel byl zato nakažen virovou hepatitidou typu C. Jenže i taková promořenost je výrazně nižší než ve státech EU, kde se pohybuje mezi 50 a 80 procenty injekčních uživatelů drog. Monitorovací středisko přesto varuje, že výskyt hepatitidy C mezi konzumenty drog v budoucnu významně zatíží zdravotnický systém.
Mezi alkoholiky se zase poměrně často objevuje dvojí diagnóza. "Mají jednu psychiatrickou diagnózu, pro kterou jsou léčeni, a pak druhou, kterou může být závislost na alkoholu. Když má pacient třeba depresivní nebo depresivně úzkostnou poruchu, v okamžiku, kdy mu lékař do dokumentace napíše, že je alkoholik, bývá primárně vnímán jako alkoholik," říká P. Popov.

JE TO JEŠTĚ SÍŤ?
Když už alkoholika trápí tak vážné potíže, že se odhodlá k léčbě, přichází další komplikace: nemá se v podstatě na koho obrátit. Někdejší síť ordinací pro alkoholismus a jiné toxikománie se v 90. letech rozpadla, takže zmizel mezičlánek, který měl péči o alkoholika zprostředkovat a koordinovat. "V minulosti měl psychiatr vedle své všeobecné psychiatrické praxe ještě částečný úvazek pro potřeby ordinace pro alkoholismus a jiné toxikománie. Protože se prakticky všichni ambulantní psychiatři privatizovali, většina z nich o se o tuto klientelu přestala zajímat. Jiných psychiatrických pacientů mají dostatek, a navíc jsou alkohlici pro řadu psychiatrů nepříjemní pacienti. A oni objektivně jsou," konstatuje P. Popov. Stát se podle něj vypadnutí tohoto mezičlánku nijak nebránil a nijak se nesnaží současný stav změnit. Takováto situace vyhovuje i samotným alkoholikům; mohou se utěšovat, že své potíže chtějí řešit, ale že to nejde.
Prořídla také síť záchytných stanic, pokud se dá ještě o síti mluvit. Je navíc otázkou, jaký měly záchytky význam pro léčbu alkoholiků i v době svého největší rozkvětu. Plnily totiž často jiný úkol, než jaký jim přisuzoval jejich "duchovní otec" doc. Jaroslav Skála. "Původní idea docenta Skály nespočívala ve vytvoření zařízení pro agresivní opilce, kteří někomu dělají problémy, nýbrž zařízení pro lidi, kteří mají vážné problémy s alkoholem a kteří potřebují pomoci," objasňuje P. Popov.
O poznání lepší je péče o závislé na ilegálních drogách. Zatímco zařízení pečující o alkoholiky jsou výhradně státní, velká většina zařízení pro potřeby narkomanů patří do nestátního neziskového sektoru. Národní monitorovací středisko kladně hodnotí jak jejich úroveň, tak i jejich síť. "Síť abstinenčně orientovaných programů drogově závislých je vybudována na relativně dobré úrovni a poměrně dobře pokrývá potřeby na místní i na celostátní úrovni," uvedlo středisko ve zprávě za rok 2001. Stabilizovaná je také síť nízkoprahových zařízení pro " harm reduction " (výměnu injekčního materiálu, distribuci kondomů apod.), kdežto kapacitu následné péče považuje zpráva za nedostatečnou. Ambulantní nebo lůžkovou péči v současnosti využívá zhruba čtvrtina problémových uživatelů drog.

NA LEGÁLNÍ DROGY SE ZAPOMNĚLO
Legální drogy podceňuje laická i zdravotnická veřejnost a tento postoj se odráží i v institucionálním přístupu. Už počátkem 90. let si vláda zřídila radu pro koordinaci protidrogové politiky a dala jí za úkol (jak název napovídá) koordinovat plnění úkolů národní strategie protidrogové politiky. Ale protože národní strategie na legální drogy pozapomněla, nevěnuje se jim ani rada pro koordinaci.
Legislativní základ tvoří dnes už nevyhovující zákon o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomániemi z roku 1989. Jeho náhrada se připravuje několik let. Do podvýboru poslanecké sněmovny se v roce 2001 propracoval vládní návrh zákona o ochraně před škodami, působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. Poslanci ho vrátili vládě k přepracování. "Asi se na něm bude dál pracovat, i když se většina členů podvýboru shodla, že by bylo lepší vytvořit úplně nový návrh," říká primář oddělení pro léčbu závislosti VFN. Kromě toho, že by vláda měla do své strategie začlenit i legální drogy, by podle P. Popova bylo potřeba zřídit na ministerstvu zdravotnictví pracovní skupinu vedenou odborníkem v problematice drog. Skupina by pomáhala mapovat situaci v prevenci a léčbě závislostí, připravovat podklady pro systémová opatření, dále koordinovat činnost v regionech a řešit problémy s nedostatkem a nedostupností služeb nebo s jejich financováním. Kdysi podobná skupina existovala, ale byla bez náhrady zrušena.

Lidé jsou k alkoholu tolerantní, protože ho vnímají jako součást kulturní tradice

________________________________________________________________________

"Vězeníčko" pro malé opilce
Českobudějovické listy | 15.12.2003 | rubrika: Panorama | strana: 19 | autor: PAVLA ŠVÉDOVÁ

Stroze vybavená, bíle vymalovaná místnost. U bočních stěn stojí dvě čistě povlečené postele s nočními stolky. Vedle je záchodová mísa. Za dveřmi ještě stolek a židle. "Náš dětský pokoj. Svým způsobem tak trochu i vězení," ukazuje českobudějovický lékař Lumír Mraček místnost, která slouží jako dětská záchytka. Oficiálně má toto zařízení - jediné svého druhu v republice - honosnější název: akutní detoxikační středisko pro mládež.
Se sklenkou alkoholu v ruce už nevítají Nový rok jen dospělí. Rok od roku se snižuje věk těch, kteří se pod vlivem alkoholu ocitnou na záchytné stanici.
Časy se mění. A s nimi se mění i znalosti, zkušenosti a záliby našich dětí. Zatímco dříve se náctiletí loučili se školním rokem hurónským smíchem a kytičkou pro paní učitelku, v posledních letech přibývá těch, kteří začátek prázdnin - letních i zimních - vítají něčím ostřejším - několika panáky tvrdého alkoholu, nebo vínem. Někteří z nich pak končí v rukou lékařů a nebo na záchytce.
Právě fakt, že opilých dětí nebo mladistvých pod vlivem drog přibývá, přiměl pracovníky českobudějovického územního střediska záchranné služby k tomu, aby na protialkoholní záchytné stanici zřídili samostatný pokoj pro děti. Stalo se tak před dvěma roky.
Zatímco vloni ve sněhově bílém pokoji vystřízlivělo asi 15 dětí, letos bylo toto číslo vyšší.
" Počet podobně postižených dětí stoupá. Nárůst je patrný. Letos jich tu bylo od ledna už osmadvacet," prozrazuje odstrašující číslo doktor Lumír Mraček. Nejčastěji zde podle něj končí děti pod vlivem alkoholu, sanitky sem ovšem přivážejí i mladistvé pod vlivem drog.

Perné noci
Vystupujeme z výtahu ve druhém patře zrekonstruované budovy záchranky v jihočeské metropoli. Vcházíme do přijímací místnosti, kde u stolu sedí zdravotní sestra.
" Sem přivedou nějaké děcko, tady ho vysvlečeme a pak ho umyjeme,"popisuje Mraček náplň práce zaměstnanců detoxikačního střediska pro mládež.
Pak jsou děti uloženy na samostatný pokoj - v něm jsou dvě povlečené postele s nočními stolky, psací stůl se židlí pro sestru. Za železnými dveřmi je schovaný záchod.
" Máme tady krásný pokojíček, je to jizbička pro děťátka, takový vězeníčko svým způsobem," naráží Mraček na fakt, že místnost má zamřížovaná okna. Důvod? " Když nám sem dítě přivezou, nesmí se u nás sebepoškodit ani utéci," vysvětluje jeden ze zakladatelů tohoto detoxikačního střediska. Proto je "zachycený" bedlivě sledován. Po jeho příjezdu na záchytku je ihned přivolána zdravotní sestra ze služebny, která pak s opilým dítětem sedí v místnosti. Začíná její non-stop služba, a to až do té doby, než dítě vystřízliví. Pacient leží v posteli a nesmí z místnosti odejít. K dispozici tu má proto i toaletu.
"Většinou je hlídání bez problémů. Děti nebývají agresivní," říká Zuzana Tesaříková, která pernou noc s několika náctiletými prožila.
" Naposledy jsme tu měli případ asi před třemi měsíci," nahlíží Tesaříková do seznamu.
" Je to opravdu hrozné, když vám sem přivezou dvanáctileté dítě a vy nevíte, kolik toho vypilo," povzdechne si. Sama sice ještě děti nemá, ovšem do kůže rodičů, kteří si sem pak své vystřízlivělé ratolesti chodí vyzvednout, se vžít umí.
"Je to nepříjemná situace pro ně i pro nás," míní. Ovšem lehce není ani mladým provinilcům. "Stydí se. A taky se bojí rodičů!"

Oslava vysvědčení
Od počátku se snaží záchranáři s dítětem komunikovat a zjistit jeho jméno. "Když se nám to podaří, kontaktujeme rodiče," potvrzuje Mraček. Ovšem jsou i případy, kdy dítě rodiče nemá. Pak musí záchranáři zjistit, kdo je jeho zákonným zástupcem a vyhledat jej. Někdy to bývá doslova detektivní práce.
Ti, kdo si už na vlastní kůži vyzkoušeli zrádnost alkoholu, se napříště snaží se do stroze vybaveného pokojíčku nevrátit. " Je to jinak, než u dospělých. Většinou se u nás objeví jen jednou. Navrátilce jsme mezi dětmi neměli žádného," přitakává zdravotní sestra Tesaříková.
Detoxikační středisko pro mládež slouží skutečně jen dětem. A tak ani když "dospělácké" místnosti na protější straně chodby doslova praskají ve švech, do dětské části nikoho nepustí. "Ani když máme větší příjem jako třeba při fotbalovém utkání Budějovic s Baníkem Ostrava, na dětské nikdo nesmí!"sděluje rezolutně lékař a dodává: "Je tam nábytek a ten by mohli opilci zdevastovat a nebo použít jako zbraň."
A jací pacienti střízliví na lůžkách v budějovickém detoxikačním středisku pro mládež nejčastěji? " Podle našich platných zákonů je za dítě považován každý do 18 let a 364 dní. Nejvíce tu míváme tak třinácti- čtrnáctileté," odhaduje primář Karel Bláha. Ovšem ani jejich mladší kamarádi nejsou výjimkou.
"Ještě když středisko nefungovalo, přivezli nám sem tři opiléděti ze Svinenska ve věku osm, čtrnáct a osmnáct let," zmiňuje nejmladšího klienta Bláha. Stalo se to v době, kdy dětská záchytka bývá nejvíce vytížená - v den vysvědčení 30. června.
Nebezpečným obdobím jsou podle Bláhy i časy tancovaček a zábav. " Děti se třeba vsadí, že vypijí na ex lahev vína a nebo tvrdého alkoholu. Chtějí dokázat, že to svedou!"
Máte-li za to, že mezi mladistvými opilci převažují chlapci, mýlíte se. "Je to tak půl na půl," potvrzuje primář Bláha, několikanásobný otec.
"Dívky se většinou opíjejí kvůli klukovi, z nešťastné lásky," domnívá se sestřička v červeném záchranářském stejnokroji.
Pracovníci protialkoholní záchytné stanice v Českých Budějovicích se obávají, že počet dětí, které na vlastní kůži projdou jejich zařízením, poroste.
"Doba je složitá. Kolikrát si v ní neví rady dospělí, natož děti!" krčí rameny primář Karel Bláha.

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Naposledy upravil breeder 16-12-2003 v 08:23 AM

Old Post 16-12-2003 v 08:09 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Host
Host


Registrován: N/A
Příspěvků: Žádné 

Příspěvek č. 12

Realist: realistickej (a reálnej) náhled na život. A taky zdravej

Old Post 03-01-2004 v 19:29 PM
              Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
daQuirm
Nekrmte slona

Karma uživatele daQuirm - 86% PěstitelskáKarma uživatele daQuirm - 86% Pěstitelská

Registrován: Jan 2004
Příspěvků: 35  

Příspěvek č. 13

Cigarety a alkohol maji strasnou "tradici"; zkouset nejakym ochlastum z hospody vysvetlit ze by to meli omezit je zbytecne. Reknou ze je to normalni. Cigarety to samy. Reklama je vsude kolem. Cely mi to pripada jako pokouset se zastavit rozjetej rychlik drevenou zavorou. Jedina nadeje je bud ze rychliku dojde palivo nebo budeme stavet masivnejsi zavory.

Jenom takovej muj ulet.

"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."
(Terry Pratchett, The Light Fantastic)

Old Post 21-01-2004 v 00:26 AM
daQuirm je offline   Profil uživatele daQuirm   Find more posts by daQuirm   Foto galerie člena daQuirm   Click here to Send daQuirm a Private Message   Add daQuirm to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 14

V ČR se pije alkohol čím dál víc
Haló noviny | 24.1.2004 | rubrika: Zpravodajství | strana: 2 | autor: (jšd)

PRAHA - V ČR se zatím nepodařilo omezit pití alkoholu a chybí i účinná osvěta proti tomuto nebezpečnému návyku. Počátkem 21. století vzrostla spotřeba alkoholu v zemi na skoro 160 litrů piva, přes osm litrů destilátů a 16 litrů vína na osobu a rok. Vysoká spotřeba alkoholu u nás je jednou z příčin vyššího počtu úmrtí, úrazů, dopravních nehod, otrav, sebevražd, jaterních a nádorových onemocnění, vyšší nemocnosti i nižší produktivity práce.

Česká republika se sice zavázala k plnění záměrů evropského akčního plánu, který by měl přispět ke snížení spotřeby alkoholu, ale odborníci varují, že se jeho cíle nedaří plnit. Některé jeho teze se sice objevily ve vládním dokumentu »Dlouhodobý program zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva ČR«, ale jak odborníci situaci popisují, tak se dosud žádný praktický dopad neprojevil nebo jen omezeně a formálně. Vztahuje se to na pořádání mediálních kampaní o zákazu podávání alkoholu mladistvým, při sportovních a rekreačních aktivitách, o povinných vzdělávacích a léčebných programech pro řidiče, kteří holdují alkoholu a dopouštějí se dopravních přestupků. Pracovník Psychiatrického centra Praha Ladislav Csémy a národní koordinátor evropského plánu o alkoholu Karel Nešpor uvedli, že velmi nepříznivá je hlavně situace mezi dětmi a dospívající mládeží. Zdravotníci varují, že alkohol patří k průchozím drogám a jeho pití v časném věku je pro děti a dospívající rizikovým faktorem ve vztahu k jinými návykovým látkám.
________________________________________________________________________

Alkohol si vybírá svou krutou daň
Olomoucký den | 26.1.2004 | rubrika: Zdraví | strana: 15 | autor: (čtk)

Alkohol je chemická látka, která provází lidstvo od nepaměti. Už praotec Noe pěstoval víno, ale přísloví ze Starého zákona před ním varují. Alkohol má i svého boha. U Řeků jím byl Dionýsos. Budha i Mohamed alkohol zakazovali. Ve většině kultur se ale alkohol stal tolerovanou drogou. Jeho název má své kořeny v arabštině - ve slově Al kahal.
Alkohol však páchá ve společnosti více škod, než si připouštíme. Objeví-li se učlo věka návyk až závislost, postižený postupně ztrácí toleranci společnosti, své postavení, uplatnění a ve většině případech i rodinu.
Zajímavé je, že naší pozornosti uniká skupina lidí, kteří konzumují alkohol pravidelně, ale nemají vrozený předpoklad vzniku závislosti.
Závislost má na svědomí naše genetická výbava. Vyvine se zhruba jen u pěti procent lidí. Těch 95 procent jsou oni tiší konzumenti.
Alkohol je droga i jed. Nevyvraždil sice civilizace, ale způsobuje řadu škod na populaci společnosti. Všeobecně je známo poškození jater. Slýcháme onu známou větu: "Budeš-li pít, dostaneš cirhózu." To je pravda, ale pravdou taky je, že alkohol tiše poškozuje i ledviny, zažívací trakt, srdeční sval, svaly, kostní dřeň... Například zlomeniny se utěc hto lidí napravují daleko hůře a déle než uzdravých lidí.
Nejzávažnější bývá poškození nervového systému s následným poškozením mozku. Jsou to ony známé mozečkové poruchy stability, poruchy koordinace pohybu, hlavně chůze, třes rukou. Zajímavé jsou poruchy ve vývojové oblasti a selhání tvořivosti.
Pozoruhodné je, že většinou nebývá postižena slovní inteligence. A tak schopný alkoholik, někdy i na vysokém postu, si vystačí s naučeným stereotypním řešením a řečnickými frázemi, takže člověk, který jej nezná, vůbec nic nepozná. Proto alkoholici zůstávají před svým okolím dlouho utajeni. Hlavně na ženách se nic nepozná, naopak, ony o sebe začínají daleko více pečovat - samozřejmě jen do té doby, dokud jejich závislost nepřeroste přes určitou mez.
Nejhorší však je, že i člověk, který začne abstinovat, se svých zdravotních problémů už nezbaví. Závislý člověk navíc nemá jinou možnost než úplnou abstinenci. Jiné řešení není možné.
Na druhé straně ale lékařské statistiky také poukazují na kladný vliv alkoholu například při snížení kardiovaskulárního rizika. Takže platí: Na zdraví, ale s mírou...
________________________________________________________________________

Zdravotní ústav zkoumá alkohol, drogy i úrazy
Ústecký deník | 23.1.2004 | rubrika: Ústecko | strana: 17 | autor: TOMÁŠ PRCHAL

Ústí nad Labem - Na deseti projektech, na kterých se budou podílet státy zapojené do Sítě zdravých regionů, letos spolupracuje Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. V rozhovoru to uvedla jeho ředitelka Stanislava Richterová s tím, že projekty jsou zahrnuty v Deklaraci podepsané v Benátkách.
Přibližte jednotlivé projekty, na kterých se ústav bude podílet.
"Ústecký kraj se přihlásil ke spolupráci se švédským regionem, jehož program je věnován alkoholu a drogám. Cílem je stanovit účelnou preventivní politiku včetně vytvoření systému stálého sledování situace.
Druhým projektem, na kterém chceme participovat, je program Severozápadního regionu v Anglii, který se zabývá problematikou vkladů do zdraví. Výstupem programu bude snaha o vytvoření obecné a použitelné metodiky s cílem jejího společného využití a prosazování.
S maďarským regionem bude náš kraj spolupracovat na projektu, který se věnuje zdravotnímu stavu romské populace. Výstupem programu by měl být průvodce založený na získaných zkušenostech, kompletovaná metodika včetně případových studií. Posledním programem, ke kterému se náš kraj hlásí, je spolupráce s litevským Kaunasem. Řeší úrazovost a jeho cílem je vytvoření registru na regionální úrovni jako pomocného nástroje pro informovanost, tvorbu zdravotní politiky s potřebnými výstupy."
Kdo se podpisu benátské Deklarace zúčastnil za českou stranu?
"Druhého zasedání regionálních představitelů zdravotnictví v rámci Sítě zdravých regionů Světové zdravotnické organizace v Benátkách se zúčastnili i zástupci Ústeckého kraje, který je do této sítě zapojen. Skupina účastníků našeho kraje byla složena z odborných pracovníků Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem, akce se zúčastnil i předseda komise pro zdravotní a sociální politiku rady Ústeckého kraje Vladimír Záhorský."
Zasedání bylo umocněno dalšími dvěma událostmi, které se navzájem prolínaly.
"V dopoledním programu bylo slavnostně otevřeno za účasti významných představitelů regionu Benátky, Itálie, Evropské unie a Světové zdravotnické organizace druhé evropské centrum této organizace v Benátkách. Kulturní událostí světového významu, která podtrhla celé jednání, bylo znovuotevření slavné benátské opery La Fenice za účasti italského prezidenta."
Benátská Deklarace měla také klást důraz na spolupráci všech států?
"Jednání se neslo v duchu myšlenky cílů Sítě zdravých regionů Světové zdravotnické organizace. Jde o podporu zlepšení veřejného zdraví na regionálních úrovních mezi jednotlivými zeměmi a upřesnění spolupráce Světové zdravotnické organizace s jednotlivými regiony. V současné době se klade velký důraz na rozvoj pospolité zdravotní politiky napříč evropskou sítí zdravých regionů, na spolupráci při tvorbě regionálních zdravotnických systémů a podporu vazeb mezi regiony.
Politická Deklarace, která byla na závěr zasedání představiteli zdravotní politiky podepsána, vyjádřila jasně a důrazně vazby regionů v Evropě a snahu Světové zdravotnické organizace, aby každý spolupracoval s každým. Deklarace plně podporuje program Sítě zdravých regionů na léta 2004-2005, který byl schválen a potvrzen na 11. výroční konferenci loni v Ústí nad Labem a v Teplicích. Závěr podepsané Deklarace potvrzuje potřebu soustavné
spolupráce mezi Světovou zdravotnickou organizací a regionálními celky nejenom v odborné úrovni, ale i v úrovni politické."

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 26-01-2004 v 09:11 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 15

Podnapilé děti z Rožnova policie předala rodičům
Naše Valašsko | 27.1.2004 | rubrika: Titulní strana | strana: 1 | autor: (pla)

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Devět osob mladších osmnácti let konzumujících alkohol zjistili během páteční akce strážníci a policisté v restauračních a sportovních zařízeních v Rožnově pod Radhoštěm a okolí. Čtyřem z přistižených nebylo ani patnáct let. U čtrnáctileté dívky dechová zkouška prokázala 0,75 promile alkoholu v těle. O rok starší Rožnovanka dokonce nebyla schopná jakékoliv komunikace. Zjištěné skutečnosti jsou podle strážníků alarmující. V podobných akcích proto hodlají pokračovat.
Osm policistů spolu s pěti rožnovskými strážníky si během pětihodinové kontroly posvítilo na restaurace a pivnice v Rožnově, ale také v Zubří, Zašové a Valašské Bystřici. Zaměřili se na podávání alkoholu lidem mladším osmnácti let a na porušování zákazu hraní na výherních automatech osobám, jenž nedosáhly plnoletosti. "Jeli jsme se podívat i do sportovního areálu Bučiska, kde jsme již v minulosti zjistili několik osob mladších osmnácti let konzumujících alkohol. Právě tam jsme objevili podnapilou patnáctiletou dívku, která nebyla schopna ani hovořit. Zavolali jsme sanitku, která ji převezla do nemocnice," uvedl ředitel Městské policie v Rožnově pod Radhoštěm Ladislav Poruba a dodal: "Neprokázali jsme, že by si mladí lidé v areálu alkohol kupovali. Zřejmě si jej na zimní stadion nosí zvenku."
Právě s prokazováním prodeje alkoholu mladistvým mají muži zákona největší problémy. "Podnapilého hocha či dívky se vždy ptáme, kde alkohol koupili. Dozvídáme se, že jim ho obstaral starší kamarád nebo jej dostali od někoho neznámého. Abychom skutek prokázali, musíme je přistihnout při koupi," doplnil Poruba. Blokovou pokutu dostal na místě jen jediný z číšníků jednoho z rožnovských restauračních zařízení. "Další zjištěné přestupky na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomániemi budou postoupeny správnímu orgánu, který za ně může udělit až třítisícovou pokutu," doplnil vsetínský policejní mluvčí František Hauk s tím, že při akci přistižené děti policisté či strážníci předávají rodičům či zákonným zástupcům.
Zjištěné výsledky jsou alarmující nejen podle strážníků, ale i pedagogů, zdravotníků a vychovatelů. "Není to první podobná akce, které jsme se zúčastnili, a vzhledem k výsledkům zřejmě ani ne poslední," zhodnotil Poruba. Snadná dostupnost alkoholu mladistvým trápí i ředitele rožnovského Středního zemědělského učiliště Jana Krčmáře. "Snažíme se na naše studenty výchovně působit, vysvětlovat jim důsledky konzumace alkoholu, cigaret či drog. Bohužel, restaurace to tak neberou," uvedl. Ve školním domově mládeže se podle něj občas nějaký případ vyskytne. "Stane se, že přijdou a mají vypito nějaké pivo. Takové situace řešíme kázeňsky. Dost mě ale mrzí, že se mladí lidé dostanou k alkoholu tak snadno," dodal.

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 29-01-2004 v 10:17 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
breeder
Grower Team

Karma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% PěstitelskáKarma uživatele breeder - 70% Pěstitelská

Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611  

Příspěvek č. 16

Výsledky policejní akce starostu šokovaly
Listy Prachaticka | 3.2.2004 | rubrika: Prachaticko | strana: 15 | autor: LEONA FRÖHLICHOVÁ

Volary - Jen čtyři hodiny stačily policistům k tomu, aby úspěšně odhalili několik případů porušování zákona. Vzhledem k tomu, že neustále majitelé hostinských zařízení, barů a diskoték porušují zákon a podávají alkohol mladistvým, vyhlásil ředitel Okresního ředitelství Policie ČR v Prachaticích na noc z pátka na sobotu akci pod názvem Prevence.
"Při ní bylo úkolem zasahujících policistů pátrat po celostátně hledaných osobách, na které je vydán příkaz k zatčení, po osobách, které nenastoupily do výkonu trestu nebo po těch, které odmítají přebírat doporučené dopisy a maří tak prošetřování trestné činnosti. Zároveň jsme se zaměřili na podávání alkoholu mladistvým, popřípadě na distribuci drog a pátrání po odcizených předmětech," shrnul velitel prachatické služby pořádkové a dopravní policie Josef Frček.
Policisté zkontrolovali 4 pohostinství a jednu místní diskotéku. "Celkem bylo kontrolováno 19 osob. V pěti případech bylo zjištěno podávání alkoholu nezletilým, v jednom případě jsme pak u šestnáctiletého mladíka naměřili 1,71 promile alkoholu v krvi," popsal Josef Frček.
Všechny zmíněné případy byly zadokumentovány a předány ke správnímu řízení na volarský městský úřad.
V jednom případě byl zadržel celostátně hledaný muž z Nymburska, který byl následně eskortován do výkonu trestu odnětí svobody do pražského Pankráce.
"Na policejní akci se podílelo 10 policistů pořádkové služby ze dvou obvodních oddělení, psovod se psem a dva policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování," upřesnil Josef Frček.
Výsledky víkendové akce, zjištěné podávání alkoholu mladistvým, jsou pro policisty znamením, že je nutné pokračovat ve zmíněných policejně - preventivních akcí.
"Výsledky páteční akce jsou hrozné. Je to odraz rodičů, kteří to svým dětem dovolí. Zároveň i benevolence ze strany podnikatelů, kteří na mladistvých tímto způsobem vydělávají. Pravdou je, že mnohdy přijdou do restaurace utrácet mladí více peněz, než ti, kteří si již vydělávají," shrnul své pocity starosta Radek Mrkvička.

člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce

buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu

Old Post 04-02-2004 v 07:20 AM
breeder je offline   Profil uživatele breeder   Find more posts by breeder   Foto galerie člena breeder   Click here to Send breeder a Private Message   Add breeder to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 18:14 PM. 
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu
1 2 3  
Pošli Téma Kamarádovi E-mailem | Vytiskni Téma | Pohlídej mi Téma | Přidej Téma do Záložek

Podobná Témata
03-11-2006 - diskuze k tématu: A co na to naše legální droga? aneb chlastání po česku - 35 odpovědí

Hledat v Tématu:
 


Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
Page generated in 0.8288740 seconds with 24 queries.
Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív