Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Jo, predstavuju si to podobne. Krabicka, na ketrou se akorat napojujou cidla a spotrebice. K tomu SW, ve kterym se graficky daji nakonfigurovat vsechny komponenty.
Konfigurace by byla liniova - tzn. Naklikam si nejaky cidlo na nejakych pinech, pojmenuju si ho, reknu v jakym rozmezi se ma pohybovat, co ma delat pokud bude mimo rozmezi, naklikam si k nemu spotrebic na urcitym rele.
To http://www.growcontrol.com/ vypada pomerne blizko mym predstavam. Asi to i nakreslim vcetne webdesignu, aby to bylo jasny.
Hustej thread, ten an 420magazine. Hodne poucnej. Spojeni na cidla pomoci patch panelu si umim predstavit, ale pripada mi to mozna az moc drahy...nevim no. I kdyz stejne asi bude potreba do krabice nejakej dat, protoze pripojovani a odpojovani primo na piny Arduina by bylo trosku neohrabany.
Kucii koukam na cenu tech stykacu jeste a je to pomerne drahy, Kdyz vezmu v potaz, ze bych je potreboval rekneme 4 kousky, vychazi to na prisernejch skoro 1500,-
Jak se to da resit jinak? Snazim se pochopit ty ssr rele, ale elektrice nerozumim, nevim jak to sestavit a nevim jak spinat 600 nebo i 1000W. Je potreba to nejak chladit? A jak?
jak uz jsem tu nekde psal , rele neni stavene na velkou indukcni zatez, na to jsou stykace. SSR rele je polovodicove rele, takze zadne kontakty proste polovidic, kratkodobe vydrzi i tisice voltu a velky proud. Pro nasi aplikaci bych rekl idealni
Původní příspěvek od hardiron jak uz jsem tu nekde psal , rele neni stavene na velkou indukcni zatez, na to jsou stykace. SSR rele je polovodicove rele, takze zadne kontakty proste polovidic, kratkodobe vydrzi i tisice voltu a velky proud. Pro nasi aplikaci bych rekl idealni
A jinde se zase pise, ze ani stykac neni dobrej, a ze se maji pouzit SSR rele.
citace:
Původní příspěvek od sysoft necelych 75 kc za kus neni moc
Zkousel jsem prelouskat http://www.elproz.cz/Ssr.htm , uff.
Je k tem SSR teda pro nasi aplikaci (600W, mozna i 1000W lampa) potreba jeste neco dalsiho? Chladic? Nejaky ochranny soucastky?
To že stykač vyloženě špatný tu myslím nikdo nezmínil. SSR je dobré, ale pokud koupíte hotový výrobek, zaplatíte asi více, nehledě na to, že bude hřát více než stykač (proč by jinak potřebovalo chladič, že?). Pokud nekoupíte hotový výrobek, budete řešit chlazení (a tam stačí špatný přenos tepla /blbá montáž/ a upečete ho).
Nekomplikujme si život. Do 250W včetně by mohlo stačit relé (stejné je v elektronických hodinách), nad to, bude vhodný stykač.
Jak jsem to pročítal, jsou zde úžasné nápady jako uživatelsky nastavitelné prostředí, rozšiřitelnost, modularita ...
No tak to pánové bude fakt veselý vývoj systémem samodomo.
Nebylo by lepší, začít jednoduchým modelem, co bude umět základ a ten v budoucnu rozvinout?
- zapnout /vypnout světla
- hlídat teplotu a podle ní zapínat topení či větrání a chlazení
- hlídat vlhkost a podle ní zapínat zvlhčování či větrání
- hlídat kritické stavy - není světlo, překročení limitní teploty
dále toto zařízení naučit internetově komunikovat (čti informovat o stavu a podávat logy stavů), vytvářet logy naměřených hodnot (oboje by měl zvládat Arduino shield na ethernet s integrovanou čtečkou karet).
Pro většinu uvedených funkcí využívejme vytvořené knihovny a dobře dokumentujme (komentujme) svůj kód.
Prostě neřešme jak zavážet plutonium do reaktoru, když nám ještě neběhá ani malá vodní elektrárna.
K simulaci (koles) - je to užitečná věc, ale něco bez praxe neodladíš i kdyby ses na ucho postavil - co třeba kalibrace čidel, na to je lepší klasika, malý program posílající po RS232 data na konzoli v PC. A mám ověřeno, že co běží v simulaci nemusí běžet v praxi.
EDIT:
k odzkoušení jsem sehnal staré Arduino Duemilanove, vyhrabal pár fotoodporů a objednal čidlo DHT11. Pokud nebude dost přesné, tak koupím DHT22. Do Ethernet Shieldu zatím nejdu, bohužel peníze jsou stále někde třeba a předevčírem mi v počítači klekl systémový disk.
Jo a objednal jsem i jeden relé modul. Více nepotřebuji, na to stačí relé, tranzistor a pár pasivních součástek (juknu na originál a porovnám cenu s metodou samodomo).
Naposledy upravil Zefram Cochrane 28-11-2012 v 18:58 PM
"Nebylo by lepší, začít jednoduchým modelem, co bude umět základ a ten v budoucnu rozvinout?"
Mno ja bych se nerad dostal do stavu, ze bude neco vyvinuty a pak to vlastne budeme chtit uplne jinak. To se pak stava, ze se delaji ruzny nestandartni berlicky a vznikaji chyby. Ja mam rad, kdyz je specifikace a cil jasne danej od zacatku a smeruje se k tomu celou dobu.
Tzn. hned na zacatku jsem psal, ze chci monitoring a rizeni vzdalene, ne jen monitoring :-)
r-man: Právě proto se dělá ze všeho nejdřív analýza, ze které by měly vyplynout požadavky. To co napsal Zefram mi přijde pro začátek dostačující. Ono samotným vývojem se dost poučíme a proto si myslím, že bude vhodnější začít s jednoduchým prototypem, jehož funkčnost se bude rozšiřovat podle postupně vznikajících požadavků. Monitoring je nedílná, ikdyž asi ta jednodušší část (přičemž řízení je na něm částečně závislé).
Čili... by ti doporučil ty požadavky sepsat aspoň do bodů a pak každý bod rozvést. Ideálně by takto mělo vzniknout zadání (dokument), které lze rozdělit na různé části, na kterých by pracovali jednotlivci nebo týmy. Je mi jasný, že to vypadá formálně a byrokraticky, ale věř mi, že mám zkušenosti z vývoje SW a zde jednoznačně platí přímá úměra mezi kvalitou zadání a finálním produktem To co nyní investuješ do kvalitního zadání se ti v budoucnu bohatě vrátí a ušetří zbytečné zmatky plynoucí z nepochopení.
Zefram: s tou simulací máš naprostou pravdu, já to myslel spíš tak, že v tom jde už dopředu napsat kostra programu, aniž by se muselo čekat na hw.
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk