Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Původní příspěvek od alesh Tohle mi tak trochu potvrzuje to, co si začínám poslední dobou myslet - Arduino je na větší a komplexnější projekt málo.
a.
Jo, taky se to tak da rict. Nicmene Growduino na nem bezi celkem spokojene :-) Ma to svy omezeni a kdyz je znas, pracuje se s tim vyborne. Ono kazdy si rad vymysli co by tam jeste chtel, ale ve vysledku zjistis, ze to bud chce jeden clovek a pro ostatni to nema vyznam, nebo nakonec i ten jeden clovek zjisti, ze to vlastne nepotrebuje :-)
@r-man: opet diky, to jsou ony zkusenosti z praxe, ktere ja namam, takze se omlouvam, ze se ptam jak blbec ..
ad i) ze adruino neutahne wpa2 sifrovani, to by me ani ve snu nenapadlo.. ale pokud to tak je, je to opravdu bezpredmetne, protoze nechat otevrene APcko je opravdu sebevrazda :] ..
ad ii) netusil jsem, ze uz i na mega2560 je tohle hodne narocne, pak to zni vcelku logicky, mas pravdu. Ale v praxi si to asi malokdo z 'hobby pestitelu' muze dovolit ..
ad iii) myslel jsem, ze to jde vyresit kdyz ne ovladanim potenciometru na triakovem obvodu, tak treba pres pwm na SSRku (pokud to je vubec mozne). Podle ceny je to ale asi napetova regulace transformatorem, pokud je to az takhle drahe, uznavam, to uz je moc. Maximalne to nabizet jako doplnkovou vybavu.
ad iv) mne se treba microdripy neosvedcily (ucpavalo se to), nakonec jsem skoncil u rozvodu nad kvetinaci, stejne dlouhymi hadickami s derovanou smyckou na kazdem konci a rucnim vypinacem. Zalito bylo vzdy tak mezi 10-15s, na zacatku rustu to bylo jeste rychlejsi .. Ale pokud je nekdo spokojeny s kapkovaci s omezovanym prutokem 2-8l/h, pak je ta jedna minuta a vice opravdu v pohode.
ad v) opet nemam odzkousene na arduinu nejak v praxi, zatim jsem si hral pouze s modulem SIM800L, s vlastnim napajenim, napojenym na FT232RL a komp a nenarazil jsem na problem. V realne praxi to ale asi muze byt jinak, uznavam :]
Mimochodem, psal jsi, ze ovladas vykonne SSR pres ta 'levna modra' rele, jak to je zapojene v praxi? Na nepajive pole mas privedeno napeti treba 12V, ktere ovlada SSR a toto napeti se spina pomoci rele, nebo je to vymyslene nejak jinak? Dik za info! :]
hoj kucky ,mám malý problém s growduinem , , ke growduinu se připojím normálně, IP odpovídá , Ale problém je v nastavení a output a alert - nejde to uložit postě to píše saving... a pak nic ( nic se neuloží ) a když chci změnit seting tak me to říka :web oops saving failed .
nemáte někdo zkušenost ? popřípadě esi by nebylo možné stáhnout z nekama soubory co mají byt na SD kartě ? díky moc
Původní příspěvek od chuta hoj kucky ,mám malý problém s growduinem , , ke growduinu se připojím normálně, IP odpovídá , Ale problém je v nastavení a output a alert - nejde to uložit postě to píše saving... a pak nic ( nic se neuloží ) a když chci změnit seting tak me to říka :web oops saving failed .
nemáte někdo zkušenost ? popřípadě esi by nebylo možné stáhnout z nekama soubory co mají byt na SD kartě ? díky moc
Domluvena oprava - update firmware i web clienta, promazani spatne zalozenych nastaveni (diky pristupu pres wifi a trosku podivne domaci siti se to nepovedlo spravne ulozit).
3. Jo, uvazuju o tom, ze to bude jako externi modul, pro to vetrani. Praxe ale stale ukazuje, ze vhodne dimenzovany vetrak s dvojim vinutim pro dve ruzne rychlosti je levnejsi, min pracne a stejne efektivni reseni.
6. levna modra jsou dva druhy, ty od Keyes s cervenym boardem umi mit oddelene napajeni civek od rizeni Arduinem a pritom byt defaulte vypnute. Ve vysledku mas vlastne optoclenama dvojite oddelene Arduino (5V)-Relayboard(5V->9-12V)-SSR(9-12V->230V). Je to srozumitelne napsany?
rikal jsem si, ze je cas predstavit nejake novinky z vyvoje, resp. co se chysta.
1. Aktualne pracujeme na upravach UPS
- Ta stavajici dostane moznost komunikovat pres seriak primo s Arduinem a bude mu hlasit zbyvajici kapacitu baterky v procentech a samozrejme se k tomu objevi novy graf we webovym rozhrani. Dalsi vyhodou tohodle reseni je, ze UPS umi rikat jestli je vypadek - odpadne potreba jednoho light cidla, pomoci kteryho se vypadek zjistuje. To uz je skoro dokonala UPS...
- Nova verze UPS bude navic umet dat az 5A (na 5V). K tomu budeme pouzivat samozrejme silnejsi zdroj (9V/3A).
2. Masivnim vylepsenim bude pouziti OrangePi ONE, je to neco jako RaspberryPi, ale mnohem levnejsi a pro nase ucely vice nez dostacujici. Umozni to mimo jine pouzivat sifrovanou komunikaci, zabezpeceni heslem, nezavislost mereni z cidel na samotnem webserveru (mereni a spinani bude probihat na Arduinu, komunikace skrz seriak, data budou na OrPI v databazi, webserver pobezi na OrPI na nejakem linuxu. Zada si to prepis v podstate celeho kodu Growduino, ale zas to otevira hromadu dalsich moznosti pro vylepseni (kamera?, ovladani vice Arduin najednou a tim treba davkovani hnojiv? :-) )
3. Dokonceni moznosti uzivatelske kalibrace vsech cidel. Aktualne umime pH, EC a CO2 a neni to uplne uzivatelsky privetivy.
4. Ctyrradkovy display. Premyslel jsem i o dotykaci, mno uvidime kam se dostaneme.
5. Vylepseni mereni analogovych cidel - odstraneni preslechu a odstraneni mereni na pinech, kde cidlo neni pripojene (=detekce nepripojeneho cidla).
6. Vylepseni pH a EC cidel - aby jim stacilo 5V napajeni a aby se vesly do stejne krabicky, jako jsou ostatni cidla. pH bude doufam zaroven digitalizovano.
Co vy na to?
P.S.: Jo, a uz mame paradni plovaky pro sondy - 3D tisk !!! :-)
Zkusim si vzpomenou a dam fotku.
Jeste shora, je krasne videt kam se strkaji pH a EC sondy.
Mimochodem bylo celkem vtipny jak se mi plovaky furt po nejaky chvili potapely a ja nevedel proc. Ony totiz maji, pochopitelne, malou dirku na spodni strane aby pri ohrivani nepraskly pretlakem vzduchu. Ta mala dirka se potopi pod hladinu, takze z toho vzduch neuchazi. Jenze kdyz se plovak da do vody zahratej a voda je studena, tak pri ochlazeni do sebe natahne vodu a potopi se. Jako idealni reseni se osvedcilo dat plovak pred pouzitim do lednice vychladit :-)
Zapracovali jsme na par vecech, byl to porod, jako obvykle :-)
UPS ma par vylepseni, hlavne teda firmware a jeden vyrovnavaci kondik poradnej. Taky uz umi komunikovat s Arduinem po seriaku, takze rika skutecnou kapacitu baterii a hlasi vypadky napajeni, coz je parada.
Zjistil jsem, ze v nekterych pripadech vypadavalo mereni na cidlech teploty vody a vybojky (Dallas DS18b20), no vyresili jsme to nakonec vymenou zdroje za lepsi, s uzemnenim (klasickej trikolik do zasuvky na 220).
Udelali jsme velmi, ale VELMI privetivou uzivatelskou kalibraci cidel EC, pH a CO2. V podstate staci dat sondu do roztoku, kliknout na webu a namerenou hodnotu ulozit. To samy s druhym roztokem a kalibrace je hotova.
Ted se dal pracuje na vecech co jsem psal predpredposledne, teda krome spousty dalsich :-)
Kouknete na web, je tam par tech novinek popsanejch lip ;-))) http://growduino.cz/
Decka dlouho jsme tu nebyl, ale to neznamena, ze se nic nedeje. Vyvoj stale pokracuje.
Ted napriklad pracuju na novym pH sensoru/prevodniku, misto analogovyho uz bude komunikovat digitalne - I2C. A vejde se do krabicky jako ostatni cidla, takze bude i vypadat celkem k svetu. Co rikate? :-)