Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Podarilo se vyladit custom made UPS board. Dost to trvalo a nebylo to uplne easy, ale uz to vypada OK.
Baterky jsou 4ks 18650 LiOn 3,7V/2500mAh (papirovy hodnoty), zapojeni serioparalelne. Takze vychazi to na 7,4V/5000mAh. Za tim je DC-DC StepDown, napajeni Arduina je pres USB 5V.
Vse je rizeno mikroprocesorem ATMEGA88PB-AU, ma to i vystup na seriak (do budoucna chci mit stav napajeni a stav baterek v grafu).
UPS ma navic +5V vystup pro CO2 cidlo, ktery potrebuje vetsi proud a nemuze byt napajeno z Arduina. A taky ma Off cudlik, jinak by to ani pri odpojeni 220V neslo vypnout :-)
Se zakladni sadou cidel (bez pH, EC a CO2) to vydrzelo pres 8 hodin!!! No neni to parada?
A aby toho nebylo malo, tak uz nam funguje CO2 :-)
Sensor je na bazi MG-811, je pomerne citlivej na CO2 a moc ho nezajimaji ostatni plyny, cimz je dostatecne presnej pro nasi potrebu. Hotovej modul se da koupit tady: http://www.dfrobot.com/index.php?ro...product_id=1023
Ale je strasne drahej, no co uz. Dost prace dalo upravit pro nej firmware i web aplikaci, museli jsme totiz vymyslet zpusob jak ho uzivatelsky kalibrovat. A taky jak to udelat, aby se nespoustelo CO2 pri vetrani, to by vsechno prislo vnivec.
Vypada ze funguje OK, v pokoji mam kolem 600-800, venku je kolem 400-500. Kdyz nevetram, dokaze za den a vecer nastoupat az na 1400+, ale to uz mi u PC vylozene pada hlava a nejde se poradne soustredit na praci.
Nekde jsem vycetl, ze pro kytky je idealni udrzovat 1100.
To byl taky porod, hlavne vychytat nejaky rozumny sondy, postavit s Jointarem (Sensuino)upravenej modul, prizpusobit napajeni v Growduinu (pH chce 9V, takze nefunguje pri vypadku).
Dalsi vyvoj ohledne toho napajeni se da ocekavat, ted ale neumim rict kdy...kazdopadne pH uz to meri a Growduino umi nove posilat i Alerty, pokud je pH spatny :-)
No a krome techto novinek probehla v posledni dobe hromada uprav v kodu.
Na strane Firmware
-- bylo zmen pomerne hodne v zavislosti na novych cidlech, setreni pameti, nastavovani presnyho casu z internetu.
Na strane Clienta (web aplikace)
-- taky mnoho veci v zavislosti na cidlech
-- ale i zprovozneni Historie relays (logovani co se kdy zpnulo a vypnulo a listovani v tom),
-- dale dokonceni serializace ukladani souboru (=zvyseni spolehlivosti)
-- validace na uzivatelsky vyplnovany nastaveni (jeste to neni uplne dokonceny, ale vetsina uz funguje)
-- nova stranka Maintenance, kde se da zalohovat, uploadovat a mazat veskery nastaveni
Zdravim, zmen je hodne, gratuluji k vyvoji! Prosel jsem si ted rychle vsech tricet stran vlakna, takhle zpetne je to docela sranda sledovat, jak vyvoj postupoval, v realu to ale ocividne obcas nebylo az tak zabavne, co :]
No a protoze se mi zase rysuje moznost si maly box s pidi matkarnou zprovoznit, napadlo me rovnou pri navrhu toho, jak by to cele melo vypadat, i integrace s Growduino. Sice nejake zkusenosti s mega2560 mam, ale bral bych to jako podekovani za tu praci a alespon tu zakladni verzi koupil. Ono stejne kdyz si clovek spocte naklady na komplet hw rack a cas, ktery tomu musi dat u samodomocesty, neni to uz zase az tak velky cenovy rozdil :]. Takze rad pripadne podporim dobrou vec ..
A mam par dotazu:
- jak velky problem je k ethernet shieldu pridat i wlan, zrovna v mem pripade (a to hadam, ze nebudu sam) by bylo idealni se k netu pripojit bezdratove, v dosahu sveho APka box bude, ale kabelaz, listy, prurazy .. se mi proste delat opravdu nechce. Technicky to asi nebude problem doprogramovat, ale ja nejenze velmi nerad saham do cizich kodu :], ale navic me nejenom nebavi, ale take tomu prd rozumim. Diodky si rozblikam, vzdalenost si zmerim, display si zprovoznim, ale zrovna na tohle si asi moc netroufnu, hlavne proto, aby to bylo bezpecne fungujici i nadale.
- proc neni mozne mit v jednom systemu zapojena treba dve DHT22? Mozna jsem to z popisu spatne pochopil, ale pokud uz bych mel monitoring funkcni, rad bych vedel, co se deje nejen v boxu, ale i v matkarne. Preci je nesmysl si kupovat dva komplety ..
- je nejak doresena treba triakove regulace alespon na jedne zasuvce? Hadam, ze by to vice lidi vyuzilo hlavne k ovladani ventilace, regulace otacek by mel byt zaklad, ne jen vypnout/zapnout :]
- ohledne zalivky, jake jsou minimalni intervaly a delka sepnuti? U hydra to neni asi problem, ja pojedu ale hlinu (jsem zpatecnik, ja vim, ale ma to neco do sebe ;]..) a tak je nutne si vse nastavit v radu jednotlivych sekund, podle toho, co vyjde u kontrolniho mereni prutoku
- no a ten GSM shield, moc jsem se o tom nedocetl, takze se radeji zeptam. Je mozne jej pouzit na okamzite kompletni odpojeni privodu elektriny, proste na ovladani vstupniho rele? Na zaklade zpravy nebo prozvoneni?
Berte to treba tak, ze jsem lehce paranoidni, ale jsem proste v situaci, kdy muze nastat to, ze 'musi vse okamzite ztichnout a zhasnout' (a mozna mi to usetri hodne problemu) aniz bych mel moznost se k jistici v te chvili fyzicky dostat. Neptejte se prosim proc, proste pestovani ... bazalky je tady stale jeste ne uplne bezpecne, netreba dale rozebirat.
Pokud ne, vyresim to jinak, mimochodem velmi pekny serial na toto tema je zde: http://www.arduinotech.cz/rubrika/gsm/ a cely shield za rozumny peniz, z ceske produkce, zde: http://www.arduinotech.cz/produkt/g...ld-arduinotech/ , jedno UNO navic se u me vzdy najde :] Holt bych mel pak unikatni GrowDuoDuino :))
Jinak jedine, co bych od GSM shieldu nebo samotneho SIM800 potreboval, je odeslani zpravy, pripadne prozvoneni v pripade, ze vypadne napajeni (pokud bude system zalohovany tou nove uvedenou powerbankou), pripadne kdyz se spusti nejaky jiny kriticky trigger. Ale na to je to hadam hlavne urcene, tak to snad nebude problem.
S tou hlinou je nasazeni Growduino asi hlavne o tom monitoringu. Rad bych mel zpetne kontrolu, jaka byla v boxu teplota, vlhkost a zda se svetla zapinala a vypinala podle planu (mimochodem, umi Growduino ridit dve nezavisla svetla? Prepokladam, ze ano). Z casti rizeni budou pro me ty ctyri zasuvky v zakladu stacit presne akorat, dve svetla + spolecna ventilace + cerpadlo na zalivku.
Toz tak. Predem diky za info, drzim pace s vyvojem a budu se tesit na dalsi zpravy! :]
1. Wlan - velky problem to asi neni, nicmene ja to nechci pro Growduino delat uz z duvodu bezpecnosti. Navic i spolehlivost (packetloss) se snizuje. Kabel je proste kabel, co si budeme povidat :-)
2. Dve DHT22 neni mozne mit z pohledu celkove koncepce. Nejde o to vedet co se deje, ale na co maji reagovat nastaveni. Vystup na vetrani je treba jeden, takze bys pak mel jedno cidlo podle kteryho by se ridilo vetrani v matkarne a druhy cidlo, podle kteryho by se neridilo nic. To je nonsense - pro kazdou mistnost je potreba mit odlisny podminky (treba vlhkost, interval zalejvani...ze jo), proto pro kazdou mistnost jedno Growduino, ktery pomoci nejakejch zarizeni ty podminky ridi.
3. Triakova regulace se ukazala jako maximalne otravna zalezitost. Nejen ze to u mnoha vetraku vydava strasne protivnej zvuk, ale prej se tim i nici (hrejou se). Mnohem lepsi a ucinnejsi je rizeni pomoci frekvencniho menice. Jenze kdyz jsem zjistil jak je drahej (aby byl aspon trosku univerzalni - rekneme pro vetraky do 500-1000W), velkej a ze potrebuje chlazeni, tak jsem to zatim z vyvoje vynechal. Ono totiz bohate staci mit spinany vetrani a popripade vetrak, na kterym se daji ridit otacky primo. Nebo vetrak s dvojima otackama - v lete zapnu naplno a v zime dam na polovicni a je to. Praxe ukazala, ze to fakt staci.
4. Zalivka jakoz i vsechny ostatni veci maji minimalni interval 1 minutu. Je to dany hlavne potrebou mit data z mereni pohromade vsechny v jednu chvili a umet je zapsat na sd kartu pro dalsi ucely. Ta karta ma omezenou rychlost zapisu a kazdy cidlo odpovida na dotaz taky nejakou dobu, takze rychleji to ve vysledky s tolika cidlama a tim zapisem ani nejde. Mnozstvi zalivky se tim padem reguluje navic jeste pouzitym cerpadlem, hadickama, velikosti kvetinace - ale to je celkem standardni zalezitost, tak se to delalo vzdycky a neni potreba to menit. Veskery casovaci hodiny maji minimalni interval 1 minutu.
5. GSM mi vubec nepripominej. Trvalo nam rok, nez jsme to zavrhli uplne. Nechci s tim uz mit nic spolecnyho. Neco tak nespolehlivyho uz nikdy nechci videt :-) Vypnout zasuvka se da i pomoci koupenych GSM zarizeni, uplne mimo Arduino. Je to MNOHEM spolehlivejsi, ver mi. Proto vsechny alerty chodi na mail...ono dneska ma kazdej telefon s mailem, neni to nic neobvyklyho.
i) implementovat obycejny wifi modul opravdu nijak bezpecnost neohrozi. Nevytvaris tim pristupovy bod, ale jen dalsi sitove rozhrani, na ktere by asi dalo fusku se probourat. V dnesni dobe staci 'obyc' WPA2 sifrovani a pochybuji, ze by si nekdo daval az takovou praci tohle rozlousknout. Pro me treba natahnout kabelaz pres tri steny, cele to zalistovat a nakrimpovat je predstava hrozna. Ne ze by to neslo, ale nejenze ne kazdy si TP umi natahnout a nakonektit, ale v dnesni dobe, kdy vsesmer 9dB antena stoji pod stovku, se vymlouvat zrovna na packetloss, mi to pripada divne :]
ii) opet si myslim, ze je to pouze otazka prace v IDE :]. Nebyl by problem proste zvolit, ze ktereho cidla se maji nastaveni brat. Dalsich vstupu na UNO nebo MEGA je hafo, najisto je nevyuzivate vsechna. V kazdem pripadku, z obchodniho hlediska, ocekavat ze kdo bude mit box a k tomu matkarnu, utrati penize za dalsi set, neni rozumne.
iii) triakovou regulaci jsem uz videl nasazenou u hodne TTcek, malokdo pouziva frekvencni menic nebo traforegulator. Ne kazdy potrebuje mit sepnuty odtah na plny vykon (hluk, vlhkost ap.). Ale je fakt, ze netusim, jak rozumne se da ovladat vykonovy potenciometr na triakovem obvodu z prostredi arduina, s takovym AD5171 to asi nepujde ..
iv) chapu duvody, pro hydro je to opravdu jedno, pro hlinu spise nepouzitelne, i kdybych pouzival prutokove omezovace. Holt pripadne zvolit jine reseni, sekundove spinace se daji sehnat uz za vcelku rozumny peniz.
v) jen pro zajimavost, jake jste pouzivali moduly? Ono je casto problem s nedostatecnym napajenim, spickove to muze zbastit i pres 2A (a to i 'novejsi' SIM800L), nebyl problem prave v tom?
V kazdem pripadku jsem se alespon dozvedel o Growmat reseni, pro me ucely jednoznacne asi vhodnejsi.
Neber to vyse uvedene jako kritiku, jen jsem premyslel jak to cele naroubovat a mensi box s matkarnou, s par kvetinaci s hlinou. Pro tento ucel je to (krome monitorovani) spise zbytecnost ..
Původní příspěvek od spachal Ahoj, dekuji za odpovedi! :]
i) implementovat obycejny wifi modul opravdu nijak bezpecnost neohrozi. Nevytvaris tim pristupovy bod, ale jen dalsi sitove rozhrani, na ktere by asi dalo fusku se probourat. V dnesni dobe staci 'obyc' WPA2 sifrovani a pochybuji, ze by si nekdo daval az takovou praci tohle rozlousknout. Pro me treba natahnout kabelaz pres tri steny, cele to zalistovat a nakrimpovat je predstava hrozna. Ne ze by to neslo, ale nejenze ne kazdy si TP umi natahnout a nakonektit, ale v dnesni dobe, kdy vsesmer 9dB antena stoji pod stovku, se vymlouvat zrovna na packetloss, mi to pripada divne :]
ii) opet si myslim, ze je to pouze otazka prace v IDE :]. Nebyl by problem proste zvolit, ze ktereho cidla se maji nastaveni brat. Dalsich vstupu na UNO nebo MEGA je hafo, najisto je nevyuzivate vsechna. V kazdem pripadku, z obchodniho hlediska, ocekavat ze kdo bude mit box a k tomu matkarnu, utrati penize za dalsi set, neni rozumne.
iii) triakovou regulaci jsem uz videl nasazenou u hodne TTcek, malokdo pouziva frekvencni menic nebo traforegulator. Ne kazdy potrebuje mit sepnuty odtah na plny vykon (hluk, vlhkost ap.). Ale je fakt, ze netusim, jak rozumne se da ovladat vykonovy potenciometr na triakovem obvodu z prostredi arduina, s takovym AD5171 to asi nepujde ..
iv) chapu duvody, pro hydro je to opravdu jedno, pro hlinu spise nepouzitelne, i kdybych pouzival prutokove omezovace. Holt pripadne zvolit jine reseni, sekundove spinace se daji sehnat uz za vcelku rozumny peniz.
v) jen pro zajimavost, jake jste pouzivali moduly? Ono je casto problem s nedostatecnym napajenim, spickove to muze zbastit i pres 2A (a to i 'novejsi' SIM800L), nebyl problem prave v tom?
V kazdem pripadku jsem se alespon dozvedel o Growmat reseni, pro me ucely jednoznacne asi vhodnejsi.
Neber to vyse uvedene jako kritiku, jen jsem premyslel jak to cele naroubovat a mensi box s matkarnou, s par kvetinaci s hlinou. Pro tento ucel je to (krome monitorovani) spise zbytecnost ..
1. Wifi zvlada to sifrovani samo? Protoze Arduino nezvlada jakykoliv sifrovani, nema na to vypocetni vykon. A ty zajistis, ze kazdej bude mit Growduino na wifi s perfektnim signalem? V dnesni dobe, kdy je v jednom panelaku na 30 bytu 40 wifin? Wi-fi je strasne nespolehlivy zarizeni a u klasickejch pc a notebooku a telefonu funguje jen diky tomu, ze drivery se dokazou vyrovnavat s problemama, ktery to prinasi. Na to ale Arduino neni staveny, neumi to.
2. Naopak, je to rozumne. Kazda vec se muze porouchat, je to jen technika. Predstava ze ti zdechne zaroven matkarna i dalsi box je priserna. A navic vstupy a vystupy uz pouzivame skoro vsechny, rozhodne jsme daleko za pulkou, takze zdvojeni nepripada v uvahu. A dalsi vec je pamet - s dalsima cidlama potrebuje mnohem vic pameti pro logovani hodnot, pocitani prumeru, atd. Pamet uz i na Mega2560 je skoro plna a bojujeme s tim od zacatku. Ovladat jednim Growduinem dve ruzne mistnosti je technicky i logicky nonsense, ale mozna to vidis jinak.
3. Ja se v tom hrabal mnoho dni az tydnu a pridat rizene vetrani by stalo 1000-1500,- navic ke kazdymu Growduinu. Me to pripada moc.
4. Ja jsem jel vzdycky hlinu nebo kokos a nikdy jsem nemel problem s prutokem. A vzdycky jsem pouzival klasicky digitalni hodiny, ktery maj interval jednu minutu, ostatne jako 90+% pestitelu. O sekundovych slysim poprve, myslim ze zbytecne delas z komara vola :-)
5. Vim, GSM psalo ze chce 1A a pri zapinani 2A. Krmil jsem to 5A zdrojem, dedikovany napajeni, zkouseni ruzni operatori, ruzny knihovny, ruznej kod..a vzdycky to na necem krachovalo. Bud to tuhlo, nebo se to po restartu samo nezapnulo nebo se to odhlasovalo od operatora nebo to neumelo postat nektery znaky, proste pul roku prace/casu v prdeli. GSM uz nechci ani videt.