Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Původní příspěvek od bigpetekicksass
Raspberry je prostě PCčko... Vím, že sehnat staré PC je kolikrát levnější, ale spotřeba bude mnohonásobně vyšší, nehledě na nemožnost přímo interfacovat senzory.
Pokud toho potřebuješ připojit málo, i Raspberry stačí... Samo o sobě má výstupy, který se dají rovnou napojit na spoustu senzorů...
Oproti Arduinu pracuje s 3,3V (arduino má 5V), ale většina senzorů to dává.
jo, něco jak má o pár řádků výš bigpetekickass..nejdřív musim porozumět těm schématům tady a až pak nakupovat Přes to arduino mi zas není jasný ty sekundární plošný spoje, to si je mám jako vyrobit? vim, šlo to říct i lépe..nokaždopádně učebnice elektroniky k ruce 1. řadě
jo, něco jak má o pár řádků výš bigpetekickass..nejdřív musim porozumět těm schématům tady a až pak nakupovat Přes to arduino mi zas není jasný ty sekundární plošný spoje, to si je mám jako vyrobit? vim, šlo to říct i lépe..nokaždopádně učebnice elektroniky k ruce 1. řadě
Plošný spoj budeš pravděpodobně potřebovat i k raspberry... Dá se to asi sletovat k sobě -ty součástky- a celý to oblepit izolačkou... ale to je peklo. Pak se dá docela jednoduše plošný spoj vyrobit - vyleptat. Většinou se udělá návrh, vytiskne se na folii na laserové tiskárně a přežehlí se na čistou desku pločných spojů (ten toner se z folie přenese a chytí na tu měď na DPS). Tím ti vzniknou zakrytý cestičky, pak to namočíš do nějaký chemie a ono to vyleptá všechno ostatní... pak to umeješ a můžeš vrtat dírky... Je to fajn, když máš návrh, kterej víš, že nebudeš opravovat a je 100% správně. Ale návrh je dost práce a na tohle prototypování je to na mne trochu moc práce.
Sám jsem si koupi univerzální plošný spoj předvrtaný (stejná destička, jen jsou v ní dírky a kolem každý je z jedný(nebo obou) strany kolečko měděný vrstvy) a na to jsem osazoval a pájel součástky. Cestičky si pak děláš buď drátem, nebo můžeš cínem spojit sousední otvory.
Začal jsem konektorem na Raspberry, potom jsem to zapojil, Raspberry si na destičku obkreslil, abych věděl, kde potřebuju místo. Pak jsem kolem začal osazovat součástky... Teď mám pod RasPI prostě jen další destičku (větší), na jejímž okraji jsou svorkovnice na připojování čidel. Můžu to kdykoliv rozpojit. Mohl bych to někdy vyfotit.
A Majklovec nejsem... to je jinej frajer :-) Rozhodně bude víc elektrotechnik než já teda :-)
Janeg: Zatim jsem zkousel dva typy pH sond. Prvni byla z conrada za 800,-kc, ale tu jsem nikdy ani nerozchodil, protoze jsem prakticky hned zlomil stribrnej dratek merici elektrody (nejspis jsem s ni neopatrne klepnul
Druhy jsou ty cinsky, jak psal tgm.amster. S temi mam zatim docela dobrou zkusenost, co se tyce odolnosti, ale maji na sobe krouzek na dolevani roztoku KCl do ref. elektrody a ma pocit, ze ten je achilovou patou tehle elektrod. A ani udavana presnost 0.1-0.2 neni zrovna ohromujici.
Podle me se elektrody budou nejvic lisit v te bobulce nakonci. Protoze jinak v nich je akorat stribrnej dratek, roztok KCl a vnitrni membrana.
Sam jsem hodne zvedavy na to, jak dopadnou tgm.amsterdamovy testy dalsich elektrod. Preci jen ty za 8$ jsou to nejlevnejsi, co se da z ciny sehnat, takze je otazka, proc ty ostatni typy, ktere by meli byt v podstate to same, zacinaji na 20$.
Druhou soucasti mericiho systemu je pak zesilovac napeti. Ten uz se da postavit docela levne, pokud clovek extra citlivy (<1mV), ale takova citlivost pro mereni v grow nadobe by byla spis na skodu
Ostatne kdyby jste nekdo mel zajem nechal jsem si par plosnaku s pH zesilovacem vyrobit. Je i galvanicky oddeleny. Da se pouzit se vsema beznyma elektrodama do BNC konektoru. Napiste kdyztak do PM. cena 400,-kc
Naposledy upravil JointarGanjar 27-06-2014 v 22:04 PM
Omlouvam se mensi offtopic, ale mozna by to mohlo pomoct nekomu, kdo se s tim nechce bastlit.
Do budoucna bych jich chtel nechat vyrobit vic rovnou i s pevnym drzakem na SD kartu (u tohole je zapotrebi sundat displej . Aby existoval nejaky hardwarovy prototyp s univerzalnim firmwarem (arduino kod), na kterem by se dalo stavet. A kazdy uz by si ho mohl upravit ke svemu obrazu.
Aby to bylo komplet. Tady je jeste EC modul. Tenhle kousek je tedy cely domaci vyroba, protoze tan mam jako jediny osazeny. Ale mam doma i nekolik neosazenych plosnaku z vyroby, kdyby mel nekdo zajem. Nebo osazene i se sondou za 400,-.
Program už je skoro také hotový. V podstatě nenabízí příliš voleb navíc oproti tomu, co jde udělat v menu toho modulu, ale dovoluje vstoupit do hry PCčku a navíc člověk nemusí luštit malá písmenka z LCD na modulu, ale zobrazí si je u sebe na počítači.
Propojení s PC je ale další důležitá dlaždička na cestě k řízení, kterou se snažím jít už od začátku a to ta, že veškeré řídící algoritmy nebudou běhat na arduinu, ale na PC, které má dostatek prostředků (HW i SW), aby se "chovalo" spolehlivě. Ať už běžné stolní PC nebo něco na styl raspberry. Takže arduino bude obstarávat "pouze" veškeré senzory a měření a získaná data posílat do PC (jedno PC může zároveň obsluhovat i několik takových arduin), které už se postará o případné řízení. Stejně tak je podle mě snažší se na PC vzdáleně připojit a kontorlovat boxík zvenčí.
Až to budu mít všechno hotové, hodím sem odkaz na github, kde budou veškeré kódy i schémata a poustnu i něco na Sensuino.net, aby bylo zřejmější, co ta krabička dělá a co od ní očekávat
Ahoj, chci jen napsat, Growe, že to je jak jít s kanónem na vrabce. Koukal jsem na to video, i na PDF a jako projekt je to dobrý. Kam to má jít dál, smím li se takhle zeptat? Sleduješ zařízení, která většinou fungují, tzn. zvlhčovačka, ventilátory, zářivku. Co je zajímavý, je zálivka a možná přídavné odsávání. Teď další otázky, co se stane, když klesne teplota, je možný aby se automaticky seplo topení? Asi jo, že. Do budoucna. Co znamená "kontrola dosahovaných hodnot"? Je to jenom kompletní monitoring, nebo to nějak souvisí s tímto tématem a procesy to ŘÍDÍ ? Procesor PIC dokáže co z toho?
Já vim, je toho hodně. Mě by zajímala možnost snímání světelný intenzity, což v nějaký modifikaci lze přes arduino (neni to přímo intenzita, jako spíš spektrum). Pak nejspíš měření hladiny v zásobníku, klidně jen číst hodnoty, nemusí to přímo napouštět (periferně v arduino je to tu popsaný, ultrazvuk, šel by asi i plovák-zbytečný). Aby to umělo posílat e-maily, smsku (znova, gsm modul je k dispozici k arduinu). Vzdálená správa atd..díky
Zeleny muzi tohle vsechno a jeste mnohem vic umi Growduino. mozna je cas to sem pekne popsat....ale je to v podstate na prvni strance a na webu growduino.cz
Tak pojdme si probrat muj uhel pohledu na kanony a vrabce.
Indoor pestirna je v podstate uzavreny svet v nemz kytkam napodobujeme prirodu. Co potrebuji:
svetlo, teplo(ne vedro), zalivku, vnitrni cirkulaci vzduchu a odsavani. Fajnsmekri by mozna resili pridavani CO2,
ale tohle bych automatu nesveril, zvlast pokud ma byt "remote control"
Svetlo - snimani svetelne intenzity je blbina. Uz kdyz koncipuju pestirnu, tak na zaklade plochy vybiram wataz osvetleni a lampu vybiram na zaklade predchozich zkusenosti nebo doporuceni. Jeji parametry me v postate dale nezajimaji, resim to abych prislusny prostor uchladil. Neumim si navic predstavit na zaklade nasnimanych hodnot nejakym zpusobem regulovat HPS-ku, metal-halid, LED panel, zarivku nebo cokoli jineho. Vsechny tyhle zarizeni jsou stavena na principu zapnuto/vypnuto. I ventilatory dnes nejdou v podstate ucinne regulovat azle o tom pozdeji.
Teplo - teplo se jaksi tvori samo a je spis problem se ho zbavit, nez ho vytvaret nejakym pridavnym topenim, pokud teda neokupujete pudu rodicovske vily, kterou bych stejne nedoporucoval (selhani zalivaciho systemu, slezly snih uprostred zimy ze strechy - proc asi :-o)
Predpokladam, ze panelakove boxy a jine hoby prostory nepujdou nikdy pod cca +7-10 °C.
Zalivka - tady je moznosti cela rada, ale v podstate vychazim z predpokladu ze aby jeji rizeni melo nejaky smysl musi jit o druh hydroponie, aleroponie, napoustecich stolu, NFT a pod.
Ale zase se zde resi jen zapnuti a vypnuti a interval mezi jednotlivymi zalivkami.
Merak hladiny je naprosto trivialni zalezitost, zde neresim kolik mam roztoku v zasobniku, ale jestli mam nebo nemam. Pokud hladina hlesne pod stanovenou mez, posle ridici deska info do PC, pak stejne nasleduje "manualni zasah"
Hlidani PH a EC je zase mozne, ale dneska to resi nove druhy hnojek s "autoregulaci" techto hodnot, navic mi prijde ze tyto zbytecnosti (na co je mi napr. informace o prutoku roztoku cerpadlem, proutok vzduchu odsavaci hadici, zustatek zalivky v litrech a pod.) nafukuji cely problem do NASA stylu a s kazdou takovou "vychtavkou" delaji problem slozitejsi a slozitejsi az se stane nerealizovatelny.
Cirkulace vzduchu a odsavani
Tohle resim motorem se dvema vinutimi - pomalym a rychlym, pro zakladni a pridavne odsavani. Zase zpetnou odezvu nemam, ale predpokladam, ze ventilator neni nejaky brutalni shit.
Bohuzel dnesni ventilatory lze jen tezko ridit tyristorovymi omezovaci napeti, protoze motory v nich jsou dnes koncipovany na rozsah od 120 do 230V (mrknete napr. na svoje zdroje na noteboocich). Snizovanim napeti (to je regulaci otacek) na nich dochazi k zvysovani budiciho napeti a pretezovani, ktere konci spalenim vinuti (moje ufo letelo do smeti i s regulatorem).
Navic je hlidana teplota, pokud by doslo k prekroceni kriticke teploty 34°C dojde k odpojeni hlavniho osvetleni a jeho funkci prevezme nahradni zarizeni (napr. zarivka).
Vnitrni cirkulaci (ofuk) resi ventilatory typu ON-OFF.
Ted k dalsim "vylepcenim", jako dalkova sprava, zasilani informaci e-mailem, sms, nahled pres web kameru a pod.
Panove a damy. Nelze pominout fakt, ze si tady vsichni tak trochu zahravame.
Zasadne nesveruji sve informace na ksichtoknihy a podobne sragory a o zverejnovani mych pestitelskych uspechu nestojim. Pres vsechna opatreni nejsem schopen na 100% zabezpecit sve PC proti spehovani a riskovat, ze diky spatne zabezpecene aplikaci bude na me vytvory pres wi-finu koukat pulka ulice, dekuji nechci. Takze zadne web ani sms komunikace neplanuju.
Stejne tak nesverim sve kyti takovemu pofidernimu systemu jako je Windows. Nemuzu prece jeste bastlit nejakou kontrolu, jestli program nahodou neprovedl nejakou neplatnou operaci a bude ukoncen.. Zjisteni vecer, ze kyti byly cely den bez vody a regulace teploty, ze na monitoru je modra smrt, by bylo jiste i moji smrti.
Ale vazne. Cela dalkova sprava bude probihat po vnitrni dratove siti pomoci protokolu TCP Server - klient
A jeste k Tvemu dotazu ohledne rizeni procesu. Releova ridici deska ma 8 rele, ktera spinaji primo 230V (pro zarizeni s velkym vykonem se spinaji pres stykace). Vsechny rele obsahuji kontrolni kontakty, ktere jsou snimany a jejich hodnoty jsou posilany zpet do PC a tim je zajistena kontrola stavu.
Cele tohle zarizeni se bude skladat z jakehokoli stareho PC s LPT portem a sitovkou, nemusi mit ani pevny disk, staci nabootovat z flesky. Idealni bude nejaky stary notes.
Zdravim Projekt GROWE!
Skvělé vědět, že je tu někdo další, kdo dělá na podobném projektu a zdá se, že je s tím dokonce i dost daleko a za to rozhodně K+. Ale když vidim kolik nás dělá na různých projektech týkajících se toho samého, napadá mě, jestli by nebylo efektivnější dát hlavy dohromady a udělat jeden projekt, který by ve výsledku vyhovoval všem nárokům a byl pro ostatní nějakým způsobem využitelný.
Když budu konkrétnější. Growdiuno sice splňuje většinu úkolů v tom, že je schopné měřit, řídit i vzdálenou kontrolu, ale pro nezasvědceného bude obtížné si ho doma sám na koleni zbastlit. Není to prostě zařízení typu "plug and play"
Sensuino jsem se snažil udělat, co možná nejuniversálněji a uživatelsky vstřícné, ale dokáže jenom měřit. Takže je to něco jako bezzubá vlčí smečka. Dokáže sice vystopovat kořist, ale může jí tak maximálně očuchávat.
A do třetice Projekt GROW. Projekt, který vzešel ze zkušeností s řízením průmyslových pecí na tavení hliníku. Klade důraz na MAXIMÁLNÍ spolehlivost a celá struktura řízení je vklíněná do operačního systému na PCčku. Navíc přináší zajímavou myšlenku "řídícího skritpu pro celý cyklus". Nevim, jestli jsem si ten pojem vyložil správně, ale představil jsem si pod tím soubor, který by v sobě měl obsažené veškeré instrukce o tom kdy, jak a co regulovat. Přijde mi to jako velice zajímaví koncept. Nemuselo by se jednat pouze o program na pěstovaní konopí, ale třeba rajčat. Člověk by měl prostě "box", který by připojil na vodovod, odpad, el. síť, do zásobníku by nalil hnojiva a pěstební program by se už o všechno postaral. Nastavil by vhodnou světelnou periodu, spektrum, množství hnojiva, pH roztoku, vzdušnou vlhkost i teplotu. Uživatel by samozřejmě mohl do všeho libovolně zasahovat.
Nebo jsi to myslel jinak Projekt GROWE? A jaký je tvůj názor na společný projekt?