Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Původní příspěvek od Zefram Cochrane už tu někdo řešil zálohování mozku systému pro případ výpadku? RTC zálohované jsou, ale co je to platné, když mozek nezaznamenává stav a vy nevíte kdy k výpadku došlo a na jak dlouho /o tom co to udělalo zvláště v zimě s teplotou a vlhkostí ani nemluvím/). Mluvím a průběžném logování na SD kartu. [/B]
Moje představa je taková, že Growduino je stabilně připojené k internetu a odesílá periodicky data. Pokud by došlo k výpadku připojení, bylo by fajn ukládat data na SD a později je opět odeslat do vzdálené databáze. (Pokusím se tuto featuru naprogramovat a zdroják zveřejnit - ale ve wiringu/C jsem fakt lama.)
Jsem zásadně proto, aby se data přednostně odesílala a ukládala mimo Growduino - hlavně kvůli rychlosti získávání většího objemu dat pro vykreslování grafů, výpočty apod.
Vzhledem k tomu, že jde o docela pomalý HW, je potřeba jeho činnost omezit na nejjednodušší úkony jako je měření, odesílání dat a sepínání relátek - o výpočetní výkon se pak postará aplikace/rozhraní.
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk
Mame s Kolesem sraz ve ctvrtek 17:30, hospoda Kulovy blesk tady:
50°4'24.820"N, 14°25'44.612"E
Pokud k tomu mate nekdo konstruktivni pripominky, stavte se taky. Kazdopadne tam na tohle nejsou rezervovany mista, takze se da predpokladat, ze pokud nas bude moc, mame smulu.
Zeframe, Sysofte, Hardirone nejste nahodou v Praze zrovna ten den?
Pokud bude přístroj stále online, potřebuje stále spuštěný server, trochu zbytečná a drahá sranda (zbytečná spotřeba).
Reálnější mi připadá, aby přístroj byl datalogerem na SD kartu a při připojení oznámil aktuální stav a umožnil zásah do režimu. Zároveň by přístroj spínal (dle nastaveného režimu) další zařízení. Také by měl umožňovat z SD karty stáhnout log file (a dále zpracovat), ale nemazat, karta je dost velká.
Procesor zařízení není žádný zázrak, ale klidně pro něj vystačí interval měření a zásahů v rozměru minut.
Ale jak vidím, tak nikde není napájecí záloha mozku zařízení, natož indikace výpadku napětí a její záznam do logu.
Zefram: Vzhledem k tomu, že si platím hosting, tak ty servery provozuje někdo jinej a tohle mě nepálí (pokud bych kvůli tomu musel mít doma puštěný PC nonstop, pak bych to asi řešil). Tu aplikaci píšu tak, aby obsluhovala víc uživatelů, takže až budou kódy ready, může si ji kdokoliv nasadit na vlastním PC nebo hostingu a dát ji k používání dalším lidem.
citace:
Ale jak vidím, tak nikde není napájecí záloha mozku zařízení, natož indikace výpadku napětí a její záznam do logu.
No protože oficiálně ten program pro Growduino nikdo zatím nepíše. Ta verze, co jsem ukazoval o pár postů zpátky, je spíchnutá a slepená víceméně z příkladů, které jsou u toho IDE. Na ty pokročilejší věci jako časování a ovládání na dálku budem potřebovat někoho, kdo pro arduino UMÍ programovat Nebo možná nebudem, jen mně to bude chvíli trvat, než to nastuduju (nehledě na to, že třeba momentálně nemám periferii "real time clock").
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk
Bezva reakce, skoro bezva řešení.
Stejně trvám na nepřerušitelném zdroji napájení pro mozek a vytváření logfile nezávisle.
Ano, problém je, že se zaměřujem na na techniku, kde koupit, co to má hlídat etc. Ale dosud nikdo není šéf projektu, dosun nikdo nenaznačil maximální cenu a neurčil programátora, komunikaci, požadavky ...
To je třeba to moje neustálé logování systému offline, jeho zálohování napájení a logování výpadků a občasný "opruz" uživatel po netu (včetně nastavení parametrů).
Systém dle zadání má být jako Vietnamský zazděný zahradník. Proč třeba přesně hlídat hladinu vody, snad každý milovník veselých kytiček na svůj skleníček jukne aspoň jednou za den. Na to stačí indikace minimální hladiny.
Ta krása vidět své kytí, jak se zelenají, rostou, trpí či chřadnou... Já do našich budek lezu několikrát deně, pes mi u toho aistuje, kecá mi do toho a radí. Žij se svými kytičkami, dej jim svůj život a lásku, ony to vrátí.
Ne nejsem proti automatizaci a monitoringu, ale svoje zelené mimi mám rád a chci je vídat.
úplně BTW: včera zde (v této sekci) byla žádost o rychlou radu o zapojení sodíku na tlumivku, a startér, odepisoval jsem na to, dokonce jsem fotil jak zapojit a dnes to vlákno neexistuje. Víte, chápu, že je to tu popsáno už v kapitole stavba archy před potopou, ale bylo by fajn nechat nějakou stopu, dnes si připadám, jako bych měl včera halušky a psal dědovi mrázovi, che che che
Možná by bylo fajn thread zachovat, alespoň pár dní, či týdnů.
Radil jsem, fotil jsem, odpovídal, v mejlu mám reakci a Thread neexistuje. A já nevím bylo, nebylo?
"Ale dosud nikdo není šéf projektu, dosun nikdo nenaznačil maximální cenu a neurčil programátora, komunikaci, požadavky ...
"
Sefem projektu jsem ja. Maximalni cenu nechci rikat, protoze pak se ji lehce dosahne. Ale predstava je prece od zacatku jasna, kolem 3-5000,- se vsim vsudy. Programatory nemuzu urcit, jste dobrovolnici, ne placena indicka sila. Komunikace a pozadavky? Jako konkretne co? Nerozumim. Komunikujeme tady a pozadavky jak to ma vypadat uz taky dany jsou.
Ve ctvrtek jdeme s Kolesem vymyslet jak se da udelat ten web a podle toho se pojede dal. Budeme delat jen to, co je v nasich silach.
Jo a jeste k te spotrebe. Ja v tom vubec nevidim problem, mit nekde PC, ktery by porad bezelo. Obycejnej malej stroj ma spotrebu kolem 40W a to je vzhledem ke spotrebe skrine celkem zanedbatelny.
Lepsi je ale samozrejme ho vubec nemit, tzn. aby aplikace mohla bezet primo na Growduinu a ve web browseru. Ale pokud to bude nutny, nemam problem s tim mit k tomu ro raspberry PI aby ta aplikace i DB bezela na nem. Jde mi jen o to, aby user mohl koupit hotovy reseni a nesrat se s Linuxem, to bych vazne nechtel.
Nestaci. Napriklad pokud odjizdim na par dni pryc, podivam se kolik vody tam jeste je a podle toho umim odhadnout, jestli bude do navratu stacit nebo ne. Pokud by se mi stalo, ze zapomenu doplnit a druhej den po odjezdu mi system zahlasi ze dosla voda, jsem v prdeli.
"neustálé logování systému offline, jeho zálohování napájení a logování výpadků"
Zaloha napajeni se prece da resit pomoci UPS. muzeme treba do pozadavku na verzi 2.0 dat integrovany bateriovy napajeni, ale ted bych to urcite neresil. Dulezity je, aby si po obnoveni Growduino dokazalo nacist aktualni stavy vsech pripojenych zarizeni a nenadelalo nejakou paseku (nezacalo nezrizene svitit nebo zalejvat, atd.).
Stejně trvám na nepřerušitelném zdroji napájení pro mozek a vytváření logfile nezávisle.
V zásadě s tím také souhlasím. Jen to není vlastnost, která by byla nutná (myslím, že není v základních požadavcích).
Pokud ti vypadne elektrika, nepojede ti pravděpodobně ani skříň, kterou má Growduino řídit. Pokud bychom tedy řešili záložní zdroj pro Growduino (což může být třeba 9v baterka), bylo by to jen proto, aby dál běžel monitorning (a měřené veličiny se ukládaly na SD, než zas naskočí internet) - z toho se pak dá určit velikost výpadku. K ničemu jinému to IMHO není.
Padlo tu UPS, které se hodí na krytí krátkodobých výpadků (max. desítky minut podle spotřeby celého systému?) - proto si myslím, že řešení výpadků není priorita, aspoň ne pro první prototyp (můj názor).
citace:
Dulezity je, aby si po obnoveni Growduino dokazalo nacist aktualni stavy vsech pripojenych zarizeni a nenadelalo nejakou paseku (nezacalo nezrizene svitit nebo zalejvat, atd.).
To by měly řešit časovače - proberem osobně.
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk
pro novou verzi specifikace potrebuju nutne dat dohromady to zapojeni pinu Growduina. Ja sam tomu nerozumim, nevim kam se co da zapojovat. Proto sem davam obrazek, dokazete mi nekdo nakreslit/dokreslit co bude kam zapojeno? Staci barevny cary jako spojovaci kabliky.
Kromě RTC a toho ultrazvukovýho čidla můžeš zapojit všechno na jaký piny chceš. Pro relé potřebuješ 8 datových pinů (nebo nějakej posuvnej registr), pro čidla teploty stačí 1 pin a pro světlo taky jeden.
RTC a US přijdou na jednu z dvojic pinu 1,2; 14,15; 16,17; 18,19. Plus možná jeden libovolnej pin (R/W??).
Pak samozřejmě napájení, Vcc u všech kromě relé na +5V (pro relé by to chtělo externí napájení), GND na GND (u relé odpovídající externí GND).
Jo a být vámi, poohlídnul bych se po jiným senzoru než DHTxx (nebo obecně jiný 1-wire). Jsou šíleně pomalý a bude to dělat bordel v kódu. A taky doufám, že těma relátka nechcete spínat výbojky. To by byla jejich smrt. S nima spínat stykač nebo pořídit pořádný relé typu Finder, který to v poho přežijou a jdou ovládat 12Vss, navíc jsou levnější než odpovídajíci stykače.
Původní příspěvek od alesh Kromě RTC a toho ultrazvukovýho čidla můžeš zapojit všechno na jaký piny chceš. Pro relé potřebuješ 8 datových pinů (nebo nějakej posuvnej registr), pro čidla teploty stačí 1 pin a pro světlo taky jeden.
RTC a US přijdou na jednu z dvojic pinu 1,2; 14,15; 16,17; 18,19. Plus možná jeden libovolnej pin (R/W??).
Pak samozřejmě napájení, Vcc u všech kromě relé na +5V (pro relé by to chtělo externí napájení), GND na GND (u relé odpovídající externí GND).
Jo a být vámi, poohlídnul bych se po jiným senzoru než DHTxx (nebo obecně jiný 1-wire). Jsou šíleně pomalý a bude to dělat bordel v kódu. A taky doufám, že těma relátka nechcete spínat výbojky. To by byla jejich smrt. S nima spínat stykač nebo pořídit pořádný relé typu Finder, který to v poho přežijou a jdou ovládat 12Vss, navíc jsou levnější než odpovídajíci stykače.
a.
Ahoj, tohle je presne odpoved, kterou nemuzu pouzit. Vzhledem k tomu, ze je tu pozadavek na to, na jaky presne piny ma co byt v provozu pak zapojeny, tak mi proste nestaci odpoved "na jaký piny chceš" :-) ...neber si to nijak zle prosim.
Ja to potrebuju mit cerny na bilym nakresleny, budu z toho pozdeji i sestavovat navod pro potencialni usery, kteri nemaji ani paru o tom, co a jak funguje (to mam s nima spolecny).
"Jsou šíleně pomalý a bude to dělat bordel v kódu. "
Co to znamena konkretne, muzes jit vic do detailu?
"těma relátka nechcete spínat výbojky"
Nechceme. Teda puvodne jsem chtel, ale byl jsem presvedcen, ze za tim rele bude jeste stykac. Finder jsem navrhoval (zaradit za relayboard misto stykace) a ani to neproslo :-)