Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Procetl jsem si posledni prispevky v diskusi a mam nejaky reakce...
prispevek 149+150+151
PH sonda - to je pomerne drahy zarizeni a navic PH se casto meri na ruznych mistech (kdyz pripravujete zalivku, vytok z kvetinacu, roztok pro NFT)...
- zatim bych nechal az do dalsich verzi jako "nice to have feature". Stejne kdo chce merit, uz si meraky koupil.
EC sonda - to samy jako PH
CO2 - to samy, navic jen velmi mizive procento lidi bude experimentovat s CO2, uz kvuli slozitosti chlazeni a odvetravani prostoru, kdyz mate CO2 syceni (aby neslo vnivec).
Vlhkost zeminy - to cidlo existuje, ale s naslednym rizenim jsou akorat problemy(velmi spatne jde treba v drip systemu zalejvat kazdou kytku zvlast podle potreby)
- zatim bych to vynechal
Cidlo hladiny zalivky - to by bylo super, ale neni to uplne nutny. Kazdej sikovnej grower si ohlida, jestli ma dost vody.
- zatim bych nechal az do dalsich verzi jako "nice to have feature".
"Myslím, že je důležité se soustředit především na základní a nezbytnou funkčnost alespoň do okamžiku dokončení funkčního prototypu."
- ano, to jsem definoval v prvnim prospevku tohoto threadu
"jeho IP by měla být veřejná"
- podle me ne, staci nastavit na domacim routeru smerovani na urcitej port a pak muze mit klidne vnitrni adresu a vzdycky se na nej dobouchas
- kazdopadne ale je dobry mit absolutni svobodu jakou IP si nastavit, tzn. nastavit si rucni nebo nechavat pridelit DHCPckem IP adresu je nutnost. Vychozi(napoprve, jako tomu byva u APcek a podobne) muze byt nejaka 192.168.1.240 klidne
- nutnosti je mit k dispozici MAC adresu driv, nez to zapojim do LAN, je to vubec mozny? Prej ji to nema a musi se nekde cornout treba z jiny sitovky a nastavit a tu sitovku pak nikdy nikam nepripojovat :-)
- podle me nema moc smysl delat pro prvni fazi neco jinyho, nez bude potreba potom. Tohle pujde rovnou udelat tak, jak to chceme.
1. Casovani svetla musi byt naprosto svobodne. Stejne jako na normalnich digitalnich casovacich hodinach(bez tech zbytecnejch random funkci). 10 ruznych intervalu postaci. Stejnej algoritmus se pouzije pro casovani cerpadla (=nema smysl psat kvuli tomu dva odlisny algoritmy). Minium intervalu jedna minuta.
2+3. Regulace teploty a vlhkosti by mela byt spolecna, protoze na tom zavisi napojeni spolecnych spotrebicu. Zadani uz jsem psal hned v prvnim prispevku - body 2+3. zkuste nekdo nadhodit jak by mohl vypadat ten ridici algoritmus pls....
4+5. souhlas
6. Casovani zavlahy chceme stejne, jako je to na digitalnich casovacich hodinach, tzn. 10 intervalu, volby na jednotlive dny(zaskrtavaci checkbox), bez zbytecnejch random funkci. Minium intervalu jedna minuta. Absolutni svoboda je nutnost.
"jaké ovládací prvky budou součástí toho rozhraní?"
- Vychazej z toho, co jsem kreslil v prispevku 131-133, tzn.
tlacitka
comboboxy
checkboxy
pole pro zadavani casovych udaju (casovace) - formularove prvky (kalendar nebo jen tydenni kalendar?)
pole pro zadavani textovych udaju (alarmy) - formularove prvky
grafy
...premyslim o grafickym znazorneni, to bude soucasti grafickyho designu, kterej udelam. akorat jsem v prdeli s casem, blizi se vanoce a navic predelavam obyvak, uff...
"Může to fungovat třeba tak, že Arduino obsluhuje senzory a efektory a po sériové lince odesílá AT příkazy stav parametrů a stejnou cestou přebírá parametry."
- ano, ale predava to tomu EthernetShieldu a ten se postara o zobrazeni na www strance, pres kterou pujde i nastavovat.
CYBER TM-6 myslim mam doma. zkusim ko kuchnout jak dojedu ze sluzebky.
v prispevku 153 sem mel na mysli zakladni moduly pac si to bude treba postavi i nekdo kdo bude potrebovat jen nejakou automatiku s pevne nastavenyma hodnotama a nebude chtit investovat do ethernet modulu
Původní příspěvek od sysoft CYBER TM-6 myslim mam doma. zkusim ko kuchnout jak dojedu ze sluzebky.
v prispevku 153 sem mel na mysli zakladni moduly pac si to bude treba postavi i nekdo kdo bude potrebovat jen nejakou automatiku s pevne nastavenyma hodnotama a nebude chtit investovat do ethernet modulu
koukam na tu stranku a je to z roku 2008 a zadnej dalsi progress...Myslim, ze si klidne muzeme dovolit nazev GrowDuino, ono se to i lip vyslovuje. Pokud se to nekdy nekde bude prodavat (coz neni uplne spatnej napad, uvidime jak projekt dopadne), tak bych mel radsi nazev, kterej nebude korespondovat s nazvem Carlosova webu :-)
r-man ja nevím proc furt resis spinání lampy nevhodným rele , to co je v tech spinackach ma indukcni zatez 2A, ale tuto hodnotu nejspis výrobce zarucuje. Pro spinaní vyssiho proudu, už ti nikdo nezaruci , jak dlouho to bude fungovat. Me tyhle spinacky fungují taky uz roky, ale koupil jsem jedny skoro stejné v kaufu a ty sepnuli jedenkrat na dobro, pritom vevnitř uplne stejne rele jak u tech prvnin.
OK, jde se na nakup. Potrebuju si s vama upresnit jeste par otazek.
1. Bude stacit Arduino Mega bez Sensor shieldu, kdyz ma tolik vstupu na cidla jak analog (16) tak digital (54)? viz http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMega2560
2. Jakej napajeci adapter k tomu mam koupit? Nejakej treba 9V a kolik A by mel davat?
3. Jak velkou kartu budeme potrebovat na ten LAN modul? 4GB staci a nebo mam koupit vetsi, az 16GB?
4. Budou potreba nejaky propojovaci kabliky taky? viz dole posledni odkazy
5. Jaky real time hodiny z tech dvou?
6. Hardirone chces teda abych ti koupil ten http://dx.com/p/arduino-mega-2560-a...able-set-139994 ?
1. jo staci senzor shield akorat seskupuje kabliky vedle sebe tak deska se zapojenyma cidlema nevypada jak klubko hadu
2. 9V 1A
3. 4GB by mohlo stacit
4. jednu sadu M/M a F/F
5. mam RTC za 4,60$
Jako obstarožnímu bastlíři se mi dere slza do oka. Jasně, na to zbastlit si doma Arduino Mega se už se svým zrakem a pevností ruky necítím, ale čidlo na světlo (stačí fotoodpor a chvilka kalibrace na analogovém vstupu), Stejně tak se dá koupit jen holé čidlo DHTxx, připájet jediný odpor 100kOhm a je to a i hodiny RTC se dají vyrobit vcelku snadno.
Moduly jsou fajn pro rychlý vývoj, ale do praxe jen zdraží cílové zařízení (v horším případě sníží spolehlivost svými dočasnými spoji - letování je letování).
Stejně tak by pravděpodobně Stačilo Arduino Uno - co do počtu vstupů a výstupů by stačit mělo.
Moji zálibu v bastlení berte prosím jako radost ze sledování růstu kytiček a pěstování oproti koupení v porovnání s koupením hotového "materiálu" (tedy zbytečné kritizovat jako nepraktické, je to koníček jako pěstování a vše je trošku spojeno i s minimalizací nákladů /i když občas je levnější koupit hotový výrobek než si ho poskládat/).
U jednech je ten kalendar a k ten druhejm se musi doprogramovat??? Potrebuju se rozhodnout ktery koupit, pripadaji mi lepsi ty uz s napajenejma pinama.
mam v planu podilet se na vyvoji a pak udelat nejaky bastl kde vse nahodim na jednu desku (bud jako shield nebo i s arduinem v jednom ) a taky myslim ze UNO staci. 14 dig 6 analog pinu.
1. Opravdu staci Arduino UNO? - prosim berte v potaz nejen pocet pinu, ale i velikost pameti a jestli bude stacit vykon procesoru
2. Jaky real time hodiny z tech dvou?
Co se týče potřebnosti výkonu UNO vs. MEGA, MEGA - výhodou je hlavně počet vstupů/výstupů a "operační" paměti, výkonově to takový zázrak nebude (zvláště pro tuto aplikaci, kde 5min "není žádný čas").
Pokud budeme počítat, tak Ethernet shield zablokuje digitální piny 10,11,12,13 a přístup na SD kartu ještě vezmě pin (digital) 4. Takže zůstane (pokud jako bezpečnostní rezervu vynecháme pin 0 a1 pro serial přenos) 7 digital pinů.
- 1 pin sežere DHTxx čidlo
- 2 piny sežere RTC
- zbylá čidla teploty a osvětlení lze realizovat analogově (na to je volno 6ks)
- takže pro spínání zbudou 4 piny (+rezerva pin 0 a 1, tedy celkem možno užít 6 spínačů)
To by pro základ mělo vystačit.
Já mám problém, že doma mám staré Arduino Duemilanove ještě s procesorem ATMEGA 168 a to má polovinu paměti co má UNO (ale stejně I/O pinů), takže zvažuji, jestli koupit nový procesor (328), nebo rovnou pořídit Arduino MEGA.
Větší paměť má výhodu možnosti vytvořit přímo na této platformě plný komunikační web a neřešit to skrze nějaké odesílání do cloudu, či na jiný web server, ale přímo komunikovat s Arduinem. Ale šikovný programátor by to mohl zvládnou i skrze UNO (a ještě to nechat řídit splachování záchodu )
OPRAVA: RTC s I2C je připojené na analogové vstupy, takže těch digitálních na spínání relé je více 6 (+rezerva pin 0 a1, tedy celkem možno až 8 spínačů)
Naposledy upravil Zefram Cochrane 12-12-2012 v 21:22 PM
Původní příspěvek od r-man Sysofte potrebuju vedet k tem hodinam - DS1307
U jednech je ten kalendar a k ten druhejm se musi doprogramovat??? Potrebuju se rozhodnout ktery koupit, pripadaji mi lepsi ty uz s napajenejma pinama.