Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Původní příspěvek od koles mám zkušenosti z vývoje SW a zde jednoznačně platí přímá úměra mezi kvalitou zadání a finálním produktem
Ja prave taky. Nevidim sice do kodu, ale vyvoj delam uz 5 let jako koordinator a castecne tester a analytik pro business. Bankovni a pojistovaci aplikace a databaze.
Ale uz pro tvorbu takovyho dokumentu je potreba mit nejakej prehled co a jak muze fungovat. Proto jsem tu od zacatku nahodil hlavni pozadavky a cil, pak jsem nadhazoval vselijaky poznatky a postrehy. A mezitim se zacaly objevovat pozadavky na HW a z nich vlastne taky vznika ta celkova predstava.
Tu zadavaci dokumentaci sepisu, pak ji budeme pripominkovat a az bude finalni, bude to parada. Mezitim uz ale muze probihat vyvoj kodu nebo aspon jeho casti, na hrubo uz vime co chceme.
Tak minimálně ty JS knihovny by pro komunikaci asi využít šly. Kouknul jsem se na to v rychlosti, ještě to blíž prozkoumám.
Layout a formuláře aplikace bych raději vyrobil projektu na míru.
citace:
Ja tomu Arduinu taky nerozumim, proto jsem hledal nekoho, kdo jo :-) Ja jsem laik, mam akorat ten napad a nejakej cil.
Komunikacni protokol - melo by uz urcite existovat neco, co preklada javascript do toho wired, viz muj prispevek, resp odkaz na http://www.arduinodev.com/software/ardugate/ . Koukni na to, jestli by se to dalo nejak vyuzit :-)
citace:
Zdar, no já tomu zapojení na arduinu vůbec nerozumím. Nicméně si myslím, že to zapojení nebude tak jednoduchý, jak tam máš nakreslený. Jen pitomá dioda si vezme hned dva piny. Na ty piny bude připojen stykač a jen ten si vezme tři možná víc pinů. Ale ještě si to ověř u někoho, kdo tomu rozumí.
Objednal jsem si nějakej HW, tak až to přijde, začnu s tím experimentovat...
Jinak co se týče těch webovek (aplikace pro vzdálené ovládání), tak to bych naprogramovat mohl, je to můj obor. Bude potřeba vymyslet nějakej komunikační protokol, na kterém poběží komunikace browser <-> arduino. Posílat se budou buď jednotlivý příkazy (něco udělej) nebo jejich sady (udělej víc věcí), následně se obdrží odpověď, což může být ano/ne (příkaz vykonán) nebo hodnota (odpověď na "změř mi teplotu na senzoru 1").
Tu zadavaci dokumentaci sepisu, pak ji budeme pripominkovat a az bude finalni, bude to parada.
Super
citace:
Mezitim uz ale muze probihat vyvoj kodu nebo aspon jeho casti, na hrubo uz vime co chceme.
Tak jasně, ale stejně si myslím, že i tady by požadavky měly být jasně dané.
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk
casovac svetlo 12/12,18/6,24/0,0/24,24/7 hodin hodnoty natvrdo (zmena se projevi az v dalsim cyklu)
casovac ventilator (ofuk) 2 casy v zavislosti svetlo/tma
casovac cerpadlo (zavlazovani) ontime/offtime minuty
casovac ventilator (odtah) ontime/offtime minuty 2 casy v zavislosti svetlo/tma
casovac CO2 ontime/offtime minuty pouze svetlo elektroventil
>r-man - link http://www.arduinodev.com/software/ardugate/ je zajímavý kočkopes, ale v žádném případě ne web, je to jen komunikace po sériové lince, takže těžko nějaká komunikace z libovolného počítače (ale možná jsem to špatně pochopil).
Základ je na http://arduino.cc/en/Tutorial/WebServer pro skutečné síťové (internetové) připojení.
>sysoft - jejda, ty jsi ale velkorysý s těmi čidly. Měl bych připomínky:
*teplota / vlhkost - jedno čidlo (sdružené), určitě nutné
*hladina - jen signalizace minima (nebo komplet s solenodovým ventilem na napouštění vody, potom je nutné i čidlo maxima)
*kvalita vzduchu (CO2) - cena?
*kvalita vody - pH a EC, tak za tato čidla se pěkně cenově prohnem
*půdní vlhkoměr - reálné a vhodné, možno spojit se zálivkou
-relé - možno i více relé, při překročení teploty, kdy nezabere ventilace, zapnout chlazení /při překročení vlhkosti, kdy nezabere ventilace, zapnout odvlhčovač
Čili pro HIGH stav jsou dva stupně řešení, Pro LOW stav (zima, suchý vzduch) se jen zapne topení či zvlhčovačka.
-časovače
* světlo - intervaly správné, jen by se hodil letní a zimní režim - v letních vedrech svítit v noci v zimě ve dne
*ofuk - ok
*zavlažování (soil) vázat na sondu vlhkosti půdy?
*odtah - limitován teplotou a vlhkostí, časovat jen pokud jej nespustily zmíněné stavy
*CO2 - vázát na čidlo CO2? (viz čidla a cena)
fuj, to už je lepší / levnější do té pěstírny zazdít vietnamského zahradníka
Ano, samotná pH či EC sonda drahá není, ale je určena pro konkrétní zařízení (které zná převodní křivku naměřený parametr / hodnota), takže v tomto případě je nezbytné získat tyto informace a vytvořit podprogram.
Čidlo hladiny - lépe plovák co při poklesu sepne kontakt, nebo otáčející se rameno otáčí potenciometrem. Ponořené elektrody se v roztoku mění (mění odpor, oxidují, rozpouští se).
Snímač nočního produ? Opět komplikace, co když dodavatel změní termín dodávky? To se nebude svítit?
Automatické zavlažování s časovačem jsem pochopil jako pro NFT.
S tím CO2 fakt nevím nakolik bude účelné při otevřeném systému, což rovnou vytvořit polouzavřenou biosféru (hermetická, teplota regulovaná tepelným čerpadlem, vlhkost odvlhčovačem, ušetří se za filtr pachu)?
Opravdu by bylo dobré vytvořit základ pro jeden systém a v budoucnu od něj odvíjet klony pro aero, hydro, NFT ...
Vývoj maximálně univerzálního je jistě možný, ale toho by se tu dožili asi tak naši vnuci. Všichni to tu dělají jako koníček, ve svém volném čase a hlavně za své peníze. Vývoj pro firmu je něco jiného a stačí se podívat kolik stojí (i jednoduché) profi systémy když se prodávají jen pro tak malou komunitu.
Je evidentní, že každý má na projekt trochu jiné požadavky vyplývající z jeho situace. Aby se to nerozpadlo do jednotlivých projektů, držel bych se (aspoň po určitou dobu) nějakého společného zadání splňujícího základní požadavky.
Všichni se na tom něco naučíme a později můžeme jít třeba vlastní cestou při rozšiřování funkčnosti. Myslím, že je důležité se soustředit především na základní a nezbytnou funkčnost alespoň do okamžiku dokončení funkčního prototypu.
--------------------
Několik poznámek (shrnutí) ke vzdálenému řízení a monitoringu:
- Komunikace bude probíhat po internetu (kdo nepotřebuje vzdálení řízení, může komunikovat přes USB)
- "Ovládací panel" bude webová stránka (html, css, js)
- Samotné arduino bude komunikovat pomocí etherent shieldu, poběží na něm jednoduchý webserver, který bude schopen přijímat požadavky a odesílat odpovědi (+také skladovat data). Z toho vyplývá, že by jeho IP by měla být veřejná (+ port forwarding).
- Je pravděpodobné, že bude potřeba mezi prohlížečem a arduinem implementovat ještě nějakou proxy (mezivrstva) - tady je možné použít prakticky cokoliv, myslel jsem na node.js (nebo alternativa php) (tohle platí pro ovládání přes USB kabel)
- Komunikace musí probíhat na základě určitého protokolu (komunikační protokol), který budou využívat všechny části (arduino v roli serveru musí porozumět požadavkům, proxy potažmo ovládací panel v roli klienta musí umět jak požadavky generovat, tak přijímat a zpracovávat odpovědi na ně).
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk
videl bych to asi takhle
po kazdem bodu budu mit chytrejsi a chytrejsi krabicku
1. casovani svetla (v prvni fazi jen s prepinacem 12/12,18/6) - spinaci hodiny
2. teplota regulace (v prvni fazi jen s hodnotama min/max pro 12/12 a 18/6) - spinaci hodiny s termostatem
3. vlhkost regulace (v prvni fazi jen s hodnotama min/max pro 12/12 a 18/6) - spinaci hodiny s termostatem a hydrostatem
4. kontrola funkcnosti + varovani emailem + logovani pro predchozi body
5. webove rozhrani pro predchozi body
a kazdou dalsi funkcionalitu bych udelal vzdy nejdriv s nejakym pevnym nastavenim (viz s hodnotama min/max pro 12/12 a 18/6) aby to slo udelat i jako automat
co vy na to ?
Edit 1:
6. zavlaha - (v prvni fazi rozvrh sepnuti cerpadla pro 12/12 a 18/6)
7. ventilace - nekdy hold musi vyvetrat kdyz to neudelaji predchozi regulace
Edit 2:
zalozim stranky a na nich forum pro jednotlive body at se nam to nemicha, vzdyt tenhle thread uz ma 153 prispevku a jeste jsme ani nezacali
Doufám, že nebude problém, abychom zdrojáky (včetně těch pro arduino) drželi v GITu.
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk
GIT je systém pro správu kódů Doporučuju zadat do vyhledávače...
Na použití je opravdu jednoduchý. Další výhoda je, že repozitář s historií si může kdokoliv stáhnout a může také kontrolovaně přispívat svým kódem, opravami, změnami apod. Určitě lepší, než si posílat zdrojáky po mailu.
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk
Beru si na sebe vytvoření webového klienta (stránku), který bude sloužit k vzdálenému monitoringu a řízení našeho growduina Pracovní název pro tento pod-projekt je RMC/Client. Nějaké zdrojáky už jsou online - viz odkaz výše. Píšu to zatím hodně obecně, momentálně se zabývám psaním nějakých komponent pro UI (už mám formulář a světýlko (jakoby dioda)). Představa je taková, že řídící panel bude poskládán z takových komponent.
r-man: jaké ovládací prvky budou součástí toho rozhraní? tlačítka a další standardní formulážové prvky, grafy... ještě něco?
Kdo bude programovat zdrojáky pro Arduino? Asi by nebylo od věci domluvit se na nějakém komunikačním protokolu.
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk
Pokud by se chtěl někdo namlsat, jak může vypadat web server na jednočipu, tak nahlédnětě:
HW: http://www.spezial.cz/connectone/be...connectone.html
SW (web server a komunikace externích zařízení s ním): http://www.spezial.cz/apps/vytvoren...cket-iwifi.html http://www.spezial.cz/apps/vytvoren...wifi-part2.html
Je to cenově trochu jiná liga, byť ne příliš vysoká. Může to fungovat třeba tak, že Arduino obsluhuje senzory a efektory a po sériové lince odesílá AT příkazy stav parametrů a stejnou cestou přebírá parametry.
Jak funguje Arduino ethernet shield zatím netuším, ale zkusím napsat Ježíškovi, třeba mi ho přinese, zatím jen studuji internet a mateřské stránky Arduina.
Kdož máte zkušenosti s Adruino a jeho připojením pomocí etehernet shieldu, dejte vědět. Klidně i vykradu ověřenou aplikaci, však je to otevřený systém.
EDIT: vlastní programování Arduino by neměl být problém, již jsem to párkrát dělal a jazyk je blízký jazyku C. Stejně tak mám zkušenosti i s programováním větších systémů na UNIX i Windows, práci v kolektivu a i jeho vedením. Taktéž jsem dělal v oboru zpracování dat pro šéfstvo (datamining) a dokážu nejen najít pravdivá data, ale i taková, co podpoří šéfovu vizi . Ani HW a elektronikami není zas tak cizí, prostě AjŤák univerzál. A co neumím, to se jistě za chvíli naučím (nebo najdu někoho z týmu, kdo to zvládne rychleji a lépe)
To webový rozhraní si napíšu sám, není potřeba "vykrádat" cizí kódy. Trochu jsem se do toho už položil a nebude to tak složité.
Web server na arduinu by měl umět přijmout a obsloužit požadavek. Není potřeba, aby generoval jiný výstup než textovou odpověď (formát si ještě upřesníme - například JSON by byl fajn). Bude se chovat jako API, které bude odpovídat na dotazy (požadavky).
Zefram: Ta poznámka o dataminingu mě dost pobavila je znát, že to máš na háku
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk