Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz - Grower.cz » Návody na pěstování » Mateční rostliny

Stáhni si kompletního průvodce Jak pěstovat marihuanu:
FAQ ve verzi pro tisk - [ http://prirucka.grower.cz ]

Kde koupit vybavení pro pěstování? - [ http://grower.cz/rozcestník ]


Zpět na Kategorie FAQ | Slovník Pojmů
Otázky v kategorii Mateční rostliny Poslední Aktualizace
 • Odkazy k tématu [5/10]
 • 13-12-2008 v 01:47 AM
 • Jak vypěstovat matku? [5/10]
 • 26-07-2005 v 16:47 PM
 • Matka z řízků? [5/10]
 • 26-07-2005 v 16:50 PM
 • Jak vybrat nejlepśi matku dle psilose [1/10]
 • 08-07-2010 v 03:41 AM
 • Jak vybrat nejlepśi matku dle u4eea [1/10]
 • 08-07-2010 v 03:41 AM
 • Seznam vlastnosti u ktere sledujeme u Cannabisu. [1/10]
 • 08-07-2010 v 03:40 AM
  Veškerá data jsou evropského formátu; časy jsou GMT +01:00 (CZ).

  Odkazy k tématu
  Téma ve fóru: Matky!!!

  Jak vypestovat Matku.

  Jak vypěstovat matku?
  Úvodem si řekněme něco o matečných rostlinách
  Matečná rostlina - matka - je samičí rostlina ze které se řežou tzv. řízky (klony, kotlety, prcci) - slouží k vegetativnímu množení.
  Vzhledem k enormní důležitosti genetického potenciálu pro pozdější vývoj rostlin je extrémně důležité pro kvalitu a kvantitu pozdější sklizně získat co nejlepší klony.
  Pro tuto činnost se vybírají rostliny s nejlepšími vlastnostmi - princip přenosu a mutace genů z matečné rostliny do řízku viz. Genetika Marihuany.
  SELEKCE je proces výběru nejkvalitnějších rostlin z výchozí sady. Pro selekce používáme zásadně nefeminizovaná a co nejkvalitnější semena - v některých seedbankách probíhá kromě produkce standardních semen pro běžné zákazníky (turisty) i produkce tzv. premium nebo platinum semen určených přímo pro selekce matečných rostlin - z pochopitelných komerčních důvodů se tyto semena mezi běžné plebs dostanou jen velmi zřídka - tento handicap se dá do určíté míry vyrovnat zvýšením počtu selektovaných jedinců.
  Pro standardní účely postačí pro selekci cca 20 - 30 semen - v případě 50 % přítomnosti samců 10 - 15 samičích rostlin jakž takž s odřenýma ušima s trochou štěstí stačí na vyselektování 1 - 3 solidních rostlin.
  pro start použijeme know how z klasického výsevu - tzn. ve zkratce
  - co nejpřísnější čistota a sterilita
  - semínko mezi dva vatové kosmetické tamponky navlhčené ve vodě s co nejnižším EC a pH kolem 5,8
  (osvědčilo se semínka namočit na hodinu do 5 promilového roztoku Nitrozymu den před výsevem)
  - vyklíčené semínko do RW sadbovačky (namočení stejné)
  - po zakořenění šup s kytičkou do matkárny

  Samci/Samice
  oddělení samců je prvotním úkolem při selekci - u některých strainů se preflowers ukazují už cca 10 dní po zakořenění i na 18 hod periodě - u jiných je nutno počkat do prvního zástřihu

  Jednou z použitelných metod se ukázaly hydrosystémy Aquafarm/Waterfarm nebo AH u kterých se pěstební nádoba dá rozdělit na 1/4 - nebo modifikované bubblery a la CzechGlock u kterých modulárnost vyplývá z konstrukční koncepce
  U matek v půdním substrátu je důležitá zvýšená péče o přípravu substrátu (zvýšené požadavky na vzdušnost) i o samotný substrát (přece jenom 2 - 3 roky zanechají na substrátu těžké stopy) - aplikace enzymů atd atd.

  Matkárna by měla být místnost alespoň 1x1 metr plochy a 2,5 metru výšky - vlhkost cca 60 % teplota 25 - 27 ve dne - ne méně než 15 v noci - protiprachový a protihmyzí filtr na vstupu vzduch a výkoný odsávací i cirkulační ventilátory by měly být samozřejmostí
  pro osvětlení solidních matečných rostlin je 400 W (nejlépe metalhalidová) výbojka minimem (v určitých případech lze dosáhnout výsledků i s 250 W)

  Nyní tedy máme rostlinky v matkárně a po 3 - 4 týdnech na 18 hod fotoperiody by měly mít silné vyvinuté stonky - všechny listy ultrazelené a velké a výšku cca 25 - 40 cm (podle odrůdy)
  Nyní jsou rostliny připravené na vrcholový zástřih - někteří pěstitelé upřednostňují metodu FIM avšak klasický střih za 5. - 6. patrem je naprosto v pořádku
  Z každé rostliny nařežeme další 3 - 5 klonů a pečlivě je v klonovačce označíme - pokud si to vzhledem k používaným pěstebním systémům můžeme dovolit svítíme rovnou 12 hod periodu abychom urychlili určení samců
  ŘEZÁNÍ ŘÍZKU
  optimální je sterilní žiletka nebo skalpel - řez v úhlu 45 st. - oválet v kvalitním práškovém zakořeňovacím stimulátoru tak aby se prášek pokud možno nedostal na řez (když jo - žádná katastrofa) popř. namočit v gelovém stimulátoru - nechat ležet půl minuty a potom strčit do připravené namočené napufrované kostičky

  SELEKCE NA VEGETATIVNÍ SCHOPNOSTI
  Nyní máme počet kandidátek zredukován na polovinu - rostliny už mají za sebou cca dva měsíce - mohutní a sílí
  cca 4 - 5 týdnů po prvním sestřihu (kdy už bychom měli mít informace o samcích) provedeme druhý sestřih (každou rostlinu "oholit" ne více než z 50 %) a nyní budeme pečlivě sledovat rychlost zakořeňování - k tomuto selektivnímu kroku je zapotřebí kvalitní klonovačka s regulovatelnou vlhkostí a teplotou a s topnou rohoží aby se vyloučil negativní vliv okolí - tuto kontrolu (jak rychle jak rovnoměrně a jak kvalitně) zakořeňování provádět každou další várku klonů

  Po dalším cca měsíci provedeme 3. zástřih kdy se ujistíme o výsledcích předchozí testace (z níž rostliny by měly být ve fázi startu květu) a odstraníme matky z nichž řízky nezakořeňují úplně super.

  V dalších selekcích se zaměřujeme postupně na:
  - Odolnost proti stresům a škůdcům (je ve skutečnosti důležitější než výnos a kvalita pač co je platná libová kytka když zplesniví)
  - Tvarová stálost a uniformita
  - Výnos
  - Kvalita

  Po zhruba roce tvrdé práce se nám může podařit mít 1 - 2 cca 1,5 až 2 m vysoké vitální a zdravé rostliny, které poskytují na naše poměry špičkový materiál. Postup uchylující se od výše uvedeného způsobí snížení kvality v různých oblastech poplatně a přímo úměrně snižování úrovně hardware nebo standardu celkové péče.

  Následující návod mazat nebudu protože i ten má svoji platnost - přesně podle předchozího odstavce


  Zasadíte nejlépe naklíčené semínko do mixovaného substrátu, kterej vám nejvíc vyhovuje, nebo do rockwoolu, kokosu, keramzitu pro hydroponii a necháte růst v 1-4litrovým květináči. Budete vždy svítit cyklem 18/6, aby kytka neměla tendenci vykvést. Vhodným světelným zdrojem jsou MH výbojky(od 70W) a zářivky s barvami coolwhite a daylight. Zářivky se používají od minimatkárny 2x 18W až po maxi 4x PHILIPS TLD 36W, v nouzi jdou použít i úsporný zářivky - aspoň 20W na kytku. Světlo dáváme co nejblíž kytce, aby se maximálně držela při zemi a jen se krásně košatila. Protože chceme matku nechat celý život ve vegetační fázi, musíme udržovat vysokou 70% vlhkost, širší rozmezí je 60-90%. Používáme jakékoliv růstové hnojivo v předepsané koncentraci např. wuxal super, kristalon start, advanced hydro grow atd.

  Když vám kytí vyroste tak 4-6 pater, zastřihneme ji obvykle nad třetím patrem, výborná je technika FIM. Zastřihlý vrcholek necháme zakořenit a v krátké době jej přepneme na cyklus 12/12, po pár týdnech zjistíme pohlaví mateční rostliny, případného samce vyhodíme.

  Snažíte se zaštipovat kytku tak, aby měla co nejvíce vrcholků a výhonků a byla bohatě do široka větvená. Můžete používat joja nebo kolínka z growshopů. Tvar se dá taky držet provázky, závažím... Další vychytávkou je SCROG - pletivo dáte přesně tak, jak chcete mít kytku, a ona výborně drží tvar.

  Matka z řízků?
  Jde vypěstovat? Ano, samozřejmě! Asi nejdůležitějším otázkou pro vás zůstává, zdali takováto matka není jakýmkoliv způsobem degradovaná. Odpověď je jednoduchá - ANO - ačkoliv k postupné degradaci genetického materiálu dochází až po několikátém opakování systému řízek->matka zkušenosti ukazují opak - skutečnost že si takto někteří vychcánci myslí že si pořídí jeden řízek a pak z něj udělají matku a budou ještě sami řízky prodávat způsobuje že se tito chytráci vytrestají sami bídnou kvalitou gentiky a nízkejma výnosama

  Jak vybrat nejlepśi matku dle psilose
  Takže téma zní, jak vybrat nejlepší matku - odpověď je taková: V rámci možností se snaž docílit optimální podmínky(popsáno nahoře). Musíš přihlídnout ke svým finančním, časovým i prostorovým možnostem a dobře rozmyslet, jestli chceš BMW nebo nebo Barkas. Ideální podmínky zde byly popsány už v příspěvcích nahoře. Jakýkoliv vychýlení od ideálních podmínek znamená ztrátu quality. To je prostě daný. Nejjednodužší a časově nejmíň náročný je vzít řízek a vyjet matku pod zářivkou. To je jeden extrém. Nedá se čekat nic převratnýho, ale povést se to může, výsledek může bejt slušnej, ale nikdy výbornej.
  Druhej extrém je
  1.koupit semena, všechny zasadit,vyjet ,nařízkovat, zjistit pohlaví, 2.Udělat matky pod 600 - 1000W (podle počtu matek klidně i násobky ) vzít z nich řízky, zaznamenat, odkud byly brány(vrchol, postranní výhon...)
  3.z nich udělat znovu matky, ty vyjet znovu pod pořádnou watáží
  4. znovu nařezat, řízky nechat konečně vyjet až do konce, vyhodnotit -celou dobu zaznamenávat údaje )
  5. opakovat postup bodu 4. minimálně 3x pro potvrzení výsledku a vyloučení nestandartních faktorů (napadení škůdci, přehřátí...)
  6. vybrat nejlepší kus (hodnotí se vzrůst , high, odolnost....)
  7. zjistit, z který matky u bodu 3 to bylo .
  zabere to sotva rok a půl, svítíš na to třeba 3 x 600w (čím víc matek na selekci, tím líp) a odměna je 1 super matka pod 600W z který nařežeš pokaždý perfektní genetiku( omezením je jen qualita kupovaných semen, takže už na začátku je třeba dobře zaplatit-prostě vytáhneš ze semen co se dá)
  Technicky, finančně i profesně se tomuto v našich podmínkách lze přiblížit jen vzdáleně, pokud nebude povolen oficiální prodej klonů, aby ses tím mohl živit a tak finance vrážet zpátky(jak už to v podnikání bejvá), tak to prostě nejde utáhnout nehledě na rizika s tím spojený.
  ufff to jsem se vypsal
  keep growin'

  Puvodni prispevek i s dalsim komentářem zde ,Hlava

  Jak vybrat nejlepśi matku dle u4eea
  ....................Jako to vybirani matini? eh? Nevite niekdo?

  Reknemes ze sem nahodne (thanks seedboutique) narazila na nejake seminka.

  Possibly bych sem chtela i nejake "matecni" kvetiny, ale to s ohledem na to ze do ted me matky byli jen smutne "napodobenini" toho cehoz bych byl clovek schopen. (400w/ 5 plants)

  Ale ne, ted vazne.

  Potrebuju poradit. A "protoze se Amalka tragicky smazala" tak je to nutne vzit od zacatku, krome toho ze vime ze musime myt slecny pod 600 W MH minimum. Coz sme take mohli vedet hned na zacatku. A nemuseli bych sme to tu resit na strance cislo buch vi co, kdybych sme brali radi urcitych clenu. MNO nic, budu to povazovat jako klasiku jinak bych mi s toho hrablo.

  Konkretni otazky teda zni takto.

  1- Je asi jasny ze po jedne sklizni z klonu je jeste malo coz poznat. Kolik sklizni je potreba porovnat abych clovek sjistil ktera kytka/matka je ta prava? Staci dve dobre? Jak poznam jestli je nachylna na plisen, aneb zviratka?, kdys udrzuju vysokou kvalitu indoor. Je treba dobre dat klony ven, a tam zjistit pusobeni stressoru? Takze napriklad dve kvalitne udrzovane indoorove sklizne, a jednu venkovni, aneb jake mate nazori na toto tema?

  2- Jak nejlepe vybirat po sklizni (nez ze to rozdas pratelum) kytku co ti vyhovuje?
  Koukame na:
  Zhulenost- stav (up/down), sila , delka stavu
  Rust- silny rust, vetveni, kompaktnost, nabirani zivin NPK
  Kvet- blizny:listy, doba zrani, spusob zrani (nahoru->dolu, dolu->nahoru), hybridni tendence, tvrdost palic, herm. tendence, nabirani zivin NPK, flush.
  Odolnost: Brebery a plisne, lidska chyba (svetelni rezim/vyschnuti)

  A dve, pro nas vse dulezite, stranky--> Capacita a bouqet, lepe znamo jako vynos a chut, respektive.

  No he, ale to mi pomaha, bohuzel ne moc.
  Reknu proc... je to jen pitomy rozpis co sem si ted vymyslela (ehem teda ze vlastni skusenosti ne blbosti)
  Ale horsi problem bych byl ze nevim jak to vse zvazit.

  3.Je docela znamo ze casto phena ktere maji lepsi rust, take pak maji mensi kvalitu produktu (obsah thc). Kde zacina tato hranice +rust:+thc a kde konci, a hlavne jak se nejlepe pozna kdy moc je malo, a u jakych modelu je toto caste (che, mozna si uz moc troufam) p.s. tuto otazku nelze vynechat

  4. Co kdys je to idealni kytka ve vsech rozmerech, ale chutna jak h*vno (mataforicky receno)?
  - Tato otazka je vsezajemna, ono totiz "first couple of grows" grower casto nic lepsiho nez jednoduchy model nedotahne dokonce bez plisne ci svilusek.

  5. Je opravdu v "pohode" zacinat z desiti seminek, jako posilaj vetsinou seedbanky, aneb je lepsi minimum dvacet? Pomuze pak zvetseni tohoto cisla treba na 30 seminek aneb 40?

  6. Jak nejlepe zastipavat tu moji diviznu kdys nepotrebuju rezivo???
  OK je snad jasny ze nebudu potrebovat rezivo furt. Konstatne narazim na problematiku takovou ze mam eno nuno matku ooh tak 1.8 m velke u kterych sem na spickach abych vzala ty nejlepsi rezi z vrchu,
  ALE me nuzticky odmitaj slapat a tak me ta matina pod tim 4 kilem prerusta az uz neni nadeje a casto musim drasticky zakrocit (to neni dobre).

  Otazka zni... Jak muzu vyuzit tento vegetacni material? Konopna Mast, Bubblebags- skusenosti?
  Nestrikla sem na holky jedy ani nepomatuju (ackoliv mam doma super lekarnicku). Strikam jenom vodu a phyt-amine a cropmax obcasne davam do zalivky (ziju vzdy proti predpisu) misto postriku. Hehem, totiz teda nemam humac na vegetacnim materialu a tak bych se dalo lechce pouzit. Rozvadim to tu protoze si myslim ze bych se mela pouzit kazda konopna castka. Z outdoor stonku mam i doma nejake vyrobene tuzky.

  7. Jsou tu nejake libezni thready o matkach ktery sem prehledla?

  8. 600 watt lamp elektric bill (3.5 * 18 * 30 * 0.6) = 1134 kc per month = 5 grams of good weed = smoked on a frolly saturday.

  Jestli je pochopeno, 6ti kilo bere za mesic tolik elektriny jako je cena 5ti gramu me mediciny, nutno brat abych sem vsechno okolo me nerozbila. Takze koupit 5 gramu marusky znamena cena okolo 1000-1250 kc, a mozna me jeste zavrou za kupovani drogy, he a pak bude bez medikace, takze me ani radsi nepustej az uvidej co sem zac. Jinak tech 5 gramu vychulim na dobrym dnu, a tak se vas ptam jak si muzu vytknout matkarnu ktera ma minimalne 600 W. Je to cista logistika. Cizim neverim, "znamym" tuplem, rezy chci svi, to muze pochopit kdokoliv. Ale to je jen ta "povrchni" materialisticka strana.

  Spise "hobby" aneb "growing" bych melo byti brano vazne ze vsech stran. Ano prezivajici matky pod mensima wattazema sou presne to prezivajici. Ale az " novo-fasisticke " rezimy nam nabehnou do seedbankach a seberou vse zasoby genetika, zachrana dne nebude ta mala bonsaika co mi roste pod zarivkou. Samotne pestouni co maj matky po zarivkama radi uznaj ze bych to nedelali pokud bych je do toho nenutilo "zivotni prostredi" (i.e. fascist regime). A hlavne je tradicne znamo ze je kdykoliv mozno vyhubeni urcitych modelu, a to presne proto ze se udrzujou v domacnostech kde se on ne lide neumej starat. Je velmi mozne ze jednou to bude one jedina kytka co prezila u nejakeho starostliveho groweru v cz.

  Otazka cislo osm neni otazka, spise jen poznatek. Uz byl resen, a myslim si ze sem mozna i prekrocila hranici OT, ale to je u me klasa.

  Multi-dimensional views, stir the hues, of life, apart, bringing them back, with a start.

  One seriously concerned grower...who is very manic.


  Thanks

  Původni članek najdete zde ,omlouvam se za kamarádku jeji angličtina je lepši než čestina , Hlava

  Seznam vlastnosti u ktere sledujeme u Cannabisu.
  Seznam vlastnosti u ktere sledujeme u Cannabisu.
  ------------------
  1. Generalni vlastnosti
  a- Velikost a vynos
  b- Sila/statnost/ bujnost
  c- Adaptabilita
  d- Odolnost vseob.
  e- Brebery a nemoce odolnost
  f- Dozravani
  g- Vyroba korenoveho systemu
  h- Vetveni
  i- Pohlavi

  2. Vlasnosti sazanic (klicku)

  3. Vlastnosti listu

  4. Vlastnosti tkaninich casti (vlákno)

  5. Vlastnosti kvetu
  a) Tvar
  b) Forma
  c) Calyx velikost
  d) Barva
  e) Cannabinoid stupen
  f) Chut a aroma
  g) Trvalost Aromatickych Principu a Cannabinoidu
  h) Trichome Typ
  i) Pryskirice: Kvantita a Kvalita
  j) Pryskirice: prilnavost/ houzevnatost
  k) Suseni a curing: pomer /rychlost
  I) Snadnost strihani (manikura)
  m) Charakteristiky seminek
  n) Maturace
  o) Kveteni
  p) Dozravani
  q) Profil Cannabinoidu

  6. Hrube phenotypy ruznych modelu cannabis

  Tak to tu mame. Jeste dodam citaci:

  "Generally speaking, mellow, laid-back growers tended to produce mellow, laid-back herb, whereas uptight, sinister growers tended to produce uptight, sinister herb." -DJ SHORT (breeder DJ SHORT SEEDS) Article 08/2004-icmag

  Původni prispevek se nachazi zde a je to z knihy , Marijuana Botany: Propagation and Breeding of Distintive Cannabis Od autorů: Robert Connell Clarke Marijuana Botany: Propagation and Breeding of Distintive Cannabis Od autorů: Robert Connell Clarke ,
  , Cely překlad je zde , od ddt
  Hlava


  Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
  Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

  Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
  Page generated in 0.0751480 seconds with 12 queries.
  Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív