Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

Stránky: 1 2 3 [4] 5 6 7 
Světla LED a jiné druhy LED světel parametry LED diod pro pestovani IV. - Klikni zde pro originální téma
Kozák
citace:
Původní příspěvek od fikus37
Kozák, nejlepší je to udělat kombi. Třeba 4 kusy 3000 K a dva kusy 2700 K. Pokud chceš ušetřit za dva zdroje, tak to všechno pusť na jeden zdroj a dej tam potenciometr. V růstu dáš menší wattaz a v květu to osolis na max. 30 watt na čip je lepší kvůli efektivitě.


Na takový prostor 6 kusů? O.o
Osobně jsem uvažoval, že koupím pouze dva kousky 3000k+2700k, každý svůj zdroj. Na růst 3000k a na květ jen pustím i druhý panel. Je to do PC skříně to by mělo stačit na květ těch 60w či se mýlím?

Jinak děkuji za upřesnění na jakou wattáž to mám mít, nějak se nevyznám v těch grafech a tabulkách co jsou k nim přiloženy.
HVR
Kup si jeden chip do takovyho pidi prostoru 2700K a bohate staci na rust i kvet ;-)
Ja mam na testovani v 60x60x160 1x COB 185W a bez namahy a usili 150g sklizen ;-) Do takovyho mikro boxu ti uplne stasi 60W ;-)
Krteček1
Ja bych si tam dal 3000k 90cri, mnoho porovnani led cipu je na riu
Kozák
citace:
Původní příspěvek od HVR
Kup si jeden chip do takovyho pidi prostoru 2700K a bohate staci na rust i kvet ;-)
Ja mam na testovani v 60x60x160 1x COB 185W a bez namahy a usili 150g sklizen ;-) Do takovyho mikro boxu ti uplne stasi 60W ;-)


Něco takového jsem potřeboval vědět. :D

No ale ještě se tedy zeptám, jak nastavím na tomto zdroji jeho output? Aby mi nešlo 40 voltů do panelu ale pouze těch 30? Ještě ho nemám koupený, ale velice se mi zamlouvá jak velikostně tak cenově.

https://www.tme.eu/cz/details/92900...05a-42v-l-230v/

Děkuji všem za ochotu a rady. :)

@Krteček1 To byl prvotní plán (Citizen COB 1212), ale mám právě nabídku to vero 18 80CRI za těch 250,- což si myslí není zla cena.
Krteček1
Vero 29 ve vyse zminovanych parametrech koupis v ceskem eshopu za 1000 kc
Kozák
citace:
Původní příspěvek od Krteček1
Vero 29 ve vyse zminovanych parametrech koupis v ceskem eshopu za 1000 kc


Za 1000,- vím, není to moc peněz, ale hledám levnější variantu. 2*250 vero 18
2*260 zdroj
1* 40 poštovné
A jsem na 1060,- a nemusím řešit optiku či jiné věci abych napálil vršky květiny. Nebo se pletu?
fikus37
A na čem to budeš chladit? Kup jeden zdroj na dva čipy.
Kozák
Chlazení bude na tomto: https://bit.ly/2RvbVsA
Mám sice starší typ, ale přidělal jsem k tomu pc větrák na bok a spodní část je zarovnáná. Myslím si, že se tam dva čipy uchladí. Při nejhorším mám několik dalších jednotlivých cpu chladičů.
Po tom zdroji se podívám. :)
Daemonhide
Zdravicko,
Hladal som trosku info ohladom led osvetlenia a zaujal ma produkt:
https://alucraft.cz/produkt/gs600-g...idel-kopirovat/

Ma tu snim niekto skusenosti, alebo vedel by mi niekto napisat ako blbovi pre a proti?

Dakujem za kazdy nazor
odo
Tento celý thread je o tom kamo. Skús trochu čítať! Sú tam použité čipy Vero. Momentálne tu na nich fičí vačšina ledkarov.
Daemonhide
Preto som to sem smeroval :) rozmyslam o prechode na led ale zasa niesom zrucny nato to poskladat sam. Tak som len chcel vediet nazor na ten uz postaveny set co som sem postol
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od Daemonhide
Preto som to sem smeroval :) rozmyslam o prechode na led ale zasa niesom zrucny nato to poskladat sam. Tak som len chcel vediet nazor na ten uz postaveny set co som sem postol


Pouziva jen 4 cipy na 600w tim obrovsky klesa ucinnost...150w na cip je moc... kdyz budes mit svetlo kde je tech cipu 2x vic tak bude stacit 400-500w... nepouziva deepred.. stoji to fakt hodne... urcite na netu najdes lepsi produkty za lepsi cenu...
Daemonhide
Diky moc, presne takyto nazor na vec som potreboval. Potrebujem to na box 120x120x2.
Nejaky priblizny produkt aby som sa mohol od toho odpichnut?
crazyben
Klikni si na ten odkaz co ma Frynk v podpisu. :D
Daemonhide
Diky moc, jak sa hovori blbeho postr :))
Krteček1
Frynk, Ledideal, Alucraft
psyweed
ked si porovnas Alucraft vs Ledideal vs Frynk - pozri si pocet chipov a cenu za cely set a ako pisal Frynk chybaju tam tie Cervene chipy.
---
btw ludia co tie LED pasy , ktore vybrat? chcem to na sadenice, 120x60 pre 2 az 3 poschodia a davat tam chipy na taky priestor bude drahe, pouzijem to len pred sezonou na sadenice
Krteček1
K těm deep red: Nenašel jsem nikde jednoznačnou odpověď, zda jsou skutečně potrěba. Třeba na riu.com je několik porovnání pěstů pod Vero 29 3000k 90cri vs 80cri, a vždy byl vyší výnos pod 90cri, i když se to o dost více "táhlo" a to zkoušeli sativy, indiky a všechno možné. 90cri má o dost více červené než 80 cri. Viz datasheet od Bridgeluxu. Jedinou výhodu 80 cri vidím v boxech s nízkým stropem. Frynk zvolil možnost 80cri + přidává ještě extra deep red čipy. Což je zajímavé, ale rád bych někde našel zda to dělá lepší výnos/w než kdyby použil pouze 90cri a nic k tomu. Pokud někde takové porovnání je, dejte sem prosím link.

Ať to roste!
Just
Zkušenosti, názory?

https://horticulturelightinggroup.c...um-board-engine
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od Krteček1
K těm deep red: Nenašel jsem nikde jednoznačnou odpověď, zda jsou skutečně potrěba. Třeba na riu.com je několik porovnání pěstů pod Vero 29 3000k 90cri vs 80cri, a vždy byl vyší výnos pod 90cri, i když se to o dost více "táhlo" a to zkoušeli sativy, indiky a všechno možné. 90cri má o dost více červené než 80 cri. Viz datasheet od Bridgeluxu. Jedinou výhodu 80 cri vidím v boxech s nízkým stropem. Frynk zvolil možnost 80cri + přidává ještě extra deep red čipy. Což je zajímavé, ale rád bych někde našel zda to dělá lepší výnos/w než kdyby použil pouze 90cri a nic k tomu. Pokud někde takové porovnání je, dejte sem prosím link.

Ať to roste!


Co se tyka deepred tzn červené barvy s vlnovou delkou 660nm tak to je nejúčinější barva pro fotosyntezu. Čim víc jí danný světelný zdroj produkuje, tím je účinnější. Jednoduše řečeno, při stejné spotřebě světla dodá rostlině víc energie. Teoreticky by pak světlo složený čistě z deepred mělo být nejúčinnější pro pěstování, ale není tomu tak, většina těch světel, kde je pouze modrá a červená barva nefungují dobře, Fotosysntéza je složitý proces a využívá široké spektrum světla a díky tomu jsou čipy s bílým světlem lepší než kombinace jen modrého a červeného. Nicméně pro co nejlepší, respektivě nejúčinnější světlo je nejlepší kombinace bílého světla v kombinaci s deep red. Vše je pak ještě ovlivněo proudy, na který jsou daný čipy provozovány. Pokud někdo totiž ždímá z těch malých červených diod 70% výkon, tak ve finále je na tom ještě hůř, než kdyby svítil jen např 3000k 90 cri... vše se musí provozovat na správný výkon aby to mělo smysl a užitek.

Jestli jsou deepred potřeba ? Ne nejsou. Ledky jsou kvalitní i tak. Ale s nimi je to zase o kousek lepší a posouvají světlo blíže k co nejlepšímu světelnému zdroji.

Rozdíl mezi světly s deepred a bez deepred tak nebude a a ani nemůže být nijak zásadní co se týka vzhledu palic. (Všechny čipy jak 80cri nebo 90cri, 3000k nebo 5000k produkuji tuto vlnovou délku, jen každý v jiném množství) Rozdil bude hlavně v účinosti světla. tzn za méně energie více palic.

Každopádně vlnová délka 660nm (deepred) ovlivňuje taky phytochromy v rostlině, což jsou fotoreceptory, který řídí další velice důležitý procesy v rostlině...dál už je to celkem složitější a nemá cenu se teď o tom bavit.

To proč se to pod 90cri více táhne, je zase dáno vetším množstvím farred. které proniká lépe skrz listy a kytky na něj reagují růstem do výšky. Pak jsou tady různé poměry mezi farred a deepred a spousta dalších faktoru, nicméně právě dodáním do světla více deepred se víc dostane i ke spodnějším patrům a způsobuje kratší mezery mezi patry. (Pokud se někdo podívá na pěsty pod "růžovými" ledkami (modra a cervena), tak nejspíš uvidí ve většině pěstů velice komapktní kytky který se skoro vůbec netáhnou..) Tam to je hodně dáno právě úplnou absencí farred.

Jinak k těm grafům co si poslal... je to graf RELATIVE SPECTRAL POWER DISTRIBUTION a evidentně nevíš co to znamená. V tomhle grafu jsou sice 4 křivky, ale to neznamená, že se dají mezi sebou porovnávat. Ten graf ukazuje u každé barvy (tzn 3000k 4000k 5000k atd) poměr jednotlivých vlnových délek ke špičkové vlnové délce, tzn. té, která má nejvyší hodnotu tzn 100%

Skutečné porovnání jednotlvých křivek mezi sebou podle výkonu toziž vypadá úplně jinak
Luise
To byla odpoved mistra, kterou jsem hltal od zacatku do konce. Jeste bych zkousl 10 stranek takle vydatnyho cteni, ale to mam pocit ze bych po docteni nevedel nic 😁
Krteček1
To Frynk:

Přemýšlel jsem jestli budu ještě odpovídat, protože sem chodím diskutovat a né se dohadovat, jde mi to se obohacovat a někam se posouvat, dokonce jsem uvažoval, že bych od tebe koupil ten deep red čip a zkusil ho v nějakém z příštích kol, což už teď asi nepůjde :-). Ale snaha vyprovokovat diskuzi se celkem povedla tak aspoň stručně.... Mimochodem také jsem uvažoval o světle od tebe, jen s výměnou za 90cri čipy, ale nakonec zvítězila hravost :-).

To že červená má lepší poměr foton/Wat vím, také již pár let sleduji porovnání různých délek a skladeb světel, dokonce je ve svém threadu i porovnávám, účinnost dle výkonu, na kterém je světlo provozováno je jiná kapitola a to bych sem netahal, ale pořád nechápu odkud víš, že je "nejlepší kombinace bílého světla s deep red" ? Máš na to odkaz na nějaké porovnání v reálu, nebo nějakou studii? Nikde to nemohu najít, rád se dozvídám nové věci. A co znamená nejlepší? Největší g/w? nejtvrdší palice? Nejkratší doba květu do sklizně?

Když koukneš na můj thread, a mnohá další, tak uvidíš, že barva světla má na rostlinu komplexní vliv (což vím že samozřejmě víš), takže je to celkem složité. Zrovna tak jsi určitě viděl toto vlákno a mnohá další:

https://www.rollitup.org/t/can-some...cri-led.922245/
https://www.rollitup.org/t/dhp-pres....932990/page-12

K tomu tahání, já jsem zase našel, že to "brzdí" modré světlo, což jsem celkem hezky demonstroval ve svém vláknu, na růst jsem použil Vero 29 5000K, 70 CRI a rostlina téměř nerostla do výšky, měla minimální internodální vzdálenosti, a extrémně široký kmen... Modré světlo také otevírá stromata atd, proto musí být přítomno, to také víme...Nicméně v odkazech výše, rostliny, co se "tahaly" do výšky, měly i větší výnos...

Jinak k tomu grafu, co jsem poslal, vím co to znamená, mimo jiné, je to již mnohokrát probrané i v předchozích dílech tohoto vlákna:-), nejsem žádný matematik, ale něco málo ze statistiky vím, i když mé vzdělání jde trochu jiným směrem. Jestli někde máš normalizované grafy, tak je sem prosím nahraj rád kouknu. Je jasně patrno, že maximum vyzařovaného světla je u 90 CRI na hladině 630, kdežto u 80cri kolem 600, což je dle mne důvod, proč musíš přidávat ty deep red, dále je vidět že 660 nm vyzařuje 90cri asi o 30% ze svého výkonu více, než 80cri, i když se vskutku dle tohoto grafu nadají spolu porovnávat, je to celkem sugestivní.

Já rozumím lékařským vědám, ale níže uvedené dle mého platí obecně, můžeš zvolit dva přístupy k poznání.

1) Cestou pochopení (pato)fyziologie procesů, a mechanismů jak je ovlivnit. ( to je přesně studium phytochromů, mechanismy šíření signálů, receptorové teorie atd...) ale problém je, že teorie, v jednu dobu uznané, jako platné se často mění a téměř nikdy nevíš vše....

2) Nemusíš přesně vědět jak, prostě jen víš že něco funguje, což jsou třeba dodnes léky používané během celkové anestezie...

Nejlepší je samozřejmě kombinace obou postupů, na základě dostupných znalostí formulovat teorii a tu ověřit v praxi. Proto výše přikládám odkazy, jak to rostlo pod 90cri vs. 80.

Cílem mého přispěvku výše nebylo tě naštvat, nýbrž, donutit vysvětlit proč si myslíš že to roste pod tvou kombinací lépe, než čistě pod 90 CRI a touto otázkou bych se i rozloučil, je to celkem zajímavé, pokud budeš chtít, můžeme spolu v nějakém z mých příštích kol udělat pokus...A všechny by nás to posunulo dále....

Ať to všem roste!
HVR
Krtecku,dobre psi to napsal...ja mam takte zkusenosti,kde pod testovanymi chipy nejmenovane znacky v chromaticnosti 2700K kytka vubec,ale vubec neroste do vysky,a mezi patry je tak 2cm... ;-) A zajimalo by me,jakou teorii na toto vymysli nekdo z osazenstva..;-) Ja testuji chipy jiz radu let,stalo me to celkem hodne penez,ale je to moje profese a myslim si,ze se trosku vyznam...Vim,ze zde je hodne lidi,kteri tomu rozumi,ale jen opravdovym testovanim a stovkami hodin se clovek dobere nejakeho poznani...Ja jsem hodne zalozeny na empirickych vyzkumech a to je neoddiskutovatelne ;-)
Ahoj.
P.S jinak na lonskem cannaffestu v Praze sem navstivil par stanku s profesionalnimi svetly a kdyz jsem zacal diskutovat,debata skoncila po 30 minutach na ...a jo ..fakt..a co by jsi tam tedy jeste pridal :-D
psyweed
Cree CXB3590 Vs Luminus CXM32 COB test and comparison https://www.youtube.com/watch?v=x6SluGFbQT0
Just
citace:
Původní příspěvek od Krteček1
To Frynk


Jsem rád, že jsi nakonec přispěl, protože takováhle diskuze (spíš diskurz, a jsem rád, že nejsme na Facebooku), prospěje všem.

Skoro si říkám, jestli není škoda, kdyby se to sepsalo do formy článku a zveřejnilo na dostatečně sledovaném médiu.
FrYnK
citace:
Původní příspěvek od Krteček1
To Frynk:

Přemýšlel jsem jestli budu ještě odpovídat, protože sem chodím diskutovat a né se dohadovat, jde mi to se obohacovat a někam se posouvat, dokonce jsem uvažoval, že bych od tebe koupil ten deep red čip a zkusil ho v nějakém z příštích kol, což už teď asi nepůjde :-). Ale snaha vyprovokovat diskuzi se celkem povedla tak aspoň stručně.... Mimochodem také jsem uvažoval o světle od tebe, jen s výměnou za 90cri čipy, ale nakonec zvítězila hravost :-).


Taky jsem chodím diskutovat a né se dohadovat, bohužel většinou nedostanu odpovědi na moje otázky. Rozhodně nejsem expert, kterej když něco řekne tak je to svatý. Všechno co říkám je jen mé uvažování vycházející z dostupných informací a praxe. Rad se nechám poučit a pokud se pletu tak to i uznám.


citace:
Původní příspěvek od Krteček1
To Frynk:
To že červená má lepší poměr foton/Wat vím, také již pár let sleduji porovnání různých délek a skladeb světel, dokonce je ve svém threadu i porovnávám, účinnost dle výkonu, na kterém je světlo provozováno je jiná kapitola a to bych sem netahal, ale pořád nechápu odkud víš, že je "nejlepší kombinace bílého světla s deep red" ? Máš na to odkaz na nějaké porovnání v reálu, nebo nějakou studii? Nikde to nemohu najít, rád se dozvídám nové věci. A co znamená nejlepší? Největší g/w? nejtvrdší palice? Nejkratší doba květu do sklizně?



Jelikož deep red dodá nejvíce fotonu/watt jak to popisuješ a "bílá" barva dodá zbytek spektra, tak je logický lepší jejich kombinace, než použití samotně. Výsledek je lepší, plnější spektrum a vyšší efektivita. Možná, že slovo "nejlepší, je zavádějící" opravme to teda na lepší než při použití samostatně. Nicméně co jsem měl možnost vyzkoušet a vidět pěsty rostlin čistě pod bílou (3000k) a pod bílou s deepred, tak v druhém případě byly rosltiny lepší v ohledech stavby. Délka květu byla vždy stejná. Palice stejně tvrdé. G/W se nemůžu porovnat, protože nikdy jsem neměl vedle sbe dva souběžné pěsty v identických podmínkách. Nicméně díky vyšší efektivitě by měl být poměr lepší.

citace:
Původní příspěvek od Krteček1
To Frynk:

K tomu tahání, já jsem zase našel, že to "brzdí" modré světlo, což jsem celkem hezky demonstroval ve svém vláknu, na růst jsem použil Vero 29 5000K, 70 CRI a rostlina téměř nerostla do výšky, měla minimální internodální vzdálenosti, a extrémně široký kmen... Modré světlo také otevírá stromata atd, proto musí být přítomno, to také víme...Nicméně v odkazech výše, rostliny, co se "tahaly" do výšky, měly i větší výnos...


5000k čipy mají hodně modré, ale mají i červenou a to čeho mají méně oproti třeba 3000k je farred (tzn vlnová délke od 700nm), které je dle mě zodpovědné za prodlužování stonků.
Měl jsem možnost porovnat v indentických podmínkaách 5000k a 3000k a rostliny pod 3000k vykazovali prakticky stejné větvění a rozestupy pater s tím rozdílem, že oproti 5000k rostli ještě rychleji, respektive celková masa zeleně byla větší, což je dáno právě větším množstvím červené barvy ve spektru a tudíž lepšimí hodnotami PAR, jednoduše řečeno 3000k dodá rostlině více energie než 5000k. Můj názor je ten, že blue (okolo 450nm) a deepred (okolo660nm) dodávají rostlině hlavně energii pro rust, tzn jsou přímo odpovědné za fotosyntezu, ale tvar rostliny řídí jiné aspekty, jako jsou poměry různých vlnových delek vučí sobě. Ale je to můj názor.

Uvedu příklad, HPS vybojky nemají téměř žádne modré světlo a rostliny pod němi jsou taky kompatní (samozřejmně v závislosti na genetice), kdyby za kompaktnost mohlo jen modré světlo tak by to byly pod HPS je vatáhlé košťata. Na druhou stranu MH vybojky mají víc modré barvy a kytky by teda byly kompatknější, ale po osobních zkušenostech s MH výbojkou můžu říct, že HPS je mnohem lepší světelný zdroj ve všech ohledech a MH je největší sračka co se může použít na kytky. Tím se tvoje teorie o modrém světle trošku vymyká praxi.


citace:
Původní příspěvek od Krteček1
To Frynk:

Zrovna tak jsi určitě viděl toto vlákno a mnohá další:

https://www.rollitup.org/t/can-some...cri-led.922245/
https://www.rollitup.org/t/dhp-pres....932990/page-12



Vlákna znám obě, je to jen diskuze lidí, kde každý má svůj názor, ale nic podloženého. A co se týká toho srovnávacího pěstu, tak dělat závěry z pěstu, kde je pod každým světlem použita jen jedna rostlina, navíc každá ve svém systému a jako bonus téměř od začátku oboje přehnojený mi příjde teda úplně mimo. To se nezlob.



citace:
Původní příspěvek od Krteček1
To Frynk:

Je jasně patrno, že maximum vyzařovaného světla je u 90 CRI na hladině 630, kdežto u 80cri kolem 600, což je dle mne důvod, proč musíš přidávat ty deep red, dále je vidět že 660 nm vyzařuje 90cri asi o 30% ze svého výkonu více, než 80cri, i když se vskutku dle tohoto grafu nadají spolu porovnávat, je to celkem sugestivní.




Pokujd to opravdu takhle chápeš, tak je vidět, že tomu grafu opravdu nerozumíš, z tvého pohledu má teda 3000k 90cri více modré, více zelezé, a více 630 nm...Pokud by tento graf opravdu porovnával výkon jednotlivých spekter mezi sebou tak by to tak bylo, ale ty křivky mezi sebou nemaji zadny vztah.

Jelikož dopracovat se ke grafu, který tohle porovná mě stálo nemalé finance a čas (spektrometr + všechny testované čipy) tak úplně nevím jestli to chci jentak zvřejňovat.



citace:
Původní příspěvek od Krteček1
To Frynk:


Já rozumím lékařským vědám, ale níže uvedené dle mého platí obecně, můžeš zvolit dva přístupy k poznání.

1) Cestou pochopení (pato)fyziologie procesů, a mechanismů jak je ovlivnit. ( to je přesně studium phytochromů, mechanismy šíření signálů, receptorové teorie atd...) ale problém je, že teorie, v jednu dobu uznané, jako platné se často mění a téměř nikdy nevíš vše....

2) Nemusíš přesně vědět jak, prostě jen víš že něco funguje, což jsou třeba dodnes léky používané během celkové anestezie...

Nejlepší je samozřejmě kombinace obou postupů, na základě dostupných znalostí formulovat teorii a tu ověřit v praxi.




S tímhle naprosto souhlasím...
psyweed
tak som kusok postupil, kedze by som rad skusil na test nieco zlozit a na zaklade toho sa vrhol do vacsieho systemu. Tak by som sa rad spytal na detaily, ktore som tu nenasiel

tuto som nasiel dufam ze spravne "Vero 29":
https://www.digikey.sk/products/en/...29&pageSize=500

Len neviem co dalej naklikat jake filtre aby som vybral ten spravny chip na moje ucely.

Ked si to objednal kolko to asi trvalo kym to dorucili? Aby som to stihol tak do mesiaca.

Mam tieto alternativy pre HomeBox Vista 120x120x60 moze mat 3 poschodia:

1. Ktory Chip zvolit (respektive 2x) co mi osvetli 120x60 teda 60x60 by mal pokryt jeden, cisto RAST pre matky a Sadenice zeleniny na sezonu 2019 ;)

2. Zaujimalo by ma ako vysoko musi by ten chip aby nasvietil 60x60 priestor, aby som vedel kolko poschodi mi vyjde. Pripadne pouzit tieto chipy aj na sadenice miesto T5 trubic aby som nemal zbytocne vela typov v boxe

3. Zdroj myslim ze bude dostupny aj v CZ, len nie som si isty ci jednym zdrojom mozem napajat 2 chipy a jeden z nich odpojit/pripojit podla potreby. Zalezi to predpokladam podla odberu Amperov chipu (len este neviem presny typ)

4. Ktoru optiku a uchyt objednat / pouzit.

5. Vetranie aktivne - pouzijem asi nejake z CPU co uz mam

dik
Krteček1
To Frynk:

Vidim, že víš proč to děláš tak, jak to děláš, to je dnes celkem vzácné.

3000K 90 CRI má víc červené, ale už toho nechme, myslím že se tady podařilo vyprovokovat celkem zajímavou diskuzi, jsem se potřeboval trochu odreagovat před zkouškou, takže ti děkuji....

Nicméně si pořád myslím, že to 90cri je lepší než 80cri. Mám nápad, za pár měsíců budu stavět 2 boxy se stejnýma podmínkama na pokusy, co se domluvit a vyzkoušet to?

Krtek
Madical-Strains
Potreboval bych prosim radu od velmi zkuseneho kdo rozumi te efektivite.

Mam tuhle Cob-led Vero 242W a ted sem zjistil ze mam do matkarny i vero 120w 3000 K a chtel bych ho pridat na kvet.

Kam ho pro nejlepsi efektivitu mam umistit, vedle toho vetsiho nebo pred nej z pohledu do boxu? Prostor je 100x100 , takze zaplnena jen zadni pulka boxu.

Budu mit dve rady po 4 ks 11l kvetinacu, tedy 8ks ve dvou radach.

Predem moc dekuji !!!
DrGrinspoon
Madical- rozloženie svetla nemá nič s efektivitou. Na toto sa ťažko odpovedá bez toho aby človek mal možnosť to reálne vidieť. Osobne by som to v tomto prípade dal pred to veľké svetlo ale s tým, že by som toto malé svetlo mierne naklonil, tak aby dosvecovalo aj do zadnej strany.
Madical-Strains
Tak presne takhle jsem to chtel puvodne udelat , zni to vic logicky ,ze jo? :)
Odpovedelo me uz par groweru vcetne Frynka a ty me vsichni doporucili dat vedle sebe z pohledu do boxu.
Tak to tak teda zkusim. :) Presto ti dekuju !

Vsem diky za dopoved.
svijan
Zajímal by mě váš názor na tohle svítidlo:

https://www.alibaba.com/product-det...21eb4FUt9HDp

Četl sem tady už od pár členů že na Alibabě objednávali různý komponenty, ale nenašel sem případ, že by někdo koupil takto komplet. Lákavá je nejvíc ta cena, ale nemám žádnou zkušenost s těmito eshopy. Dá se spolehnout že mi skutečně dorazí to co tam uvádějí, a stálo by konkrétně tohle světlo za to ? Podobnych svítidel se tam dá najít víc
psyweed
@svijan: radsej QuantumBoard s LM301b chipmi pozri: napr tu https://meijiuled.en.alibaba.com/pr....3d6c5c81Cr1Ev0

pripadne ak to nechces tahat z ciny tak alucraft ma tie panely s LM561C (o nieco slabsie par %) pre clenov fora za 3000kc cela sada (https://alucraft.cz/produkt/svitidlo-qb-288-samsung/)

tu mas porovnanie: https://www.rollitup.org/t/quantum-...-288-v2.964936/
svijan
citace:
Původní příspěvek od psyweed
@svijan: radsej QuantumBoard s LM301b chipmi pozri: napr tu https://meijiuled.en.alibaba.com/pr....3d6c5c81Cr1Ev0

pripadne ak to nechces tahat z ciny tak alucraft ma tie panely s LM561C (o nieco slabsie par %) pre clenov fora za 3000kc cela sada (https://alucraft.cz/produkt/svitidlo-qb-288-samsung/)

tu mas porovnanie: https://www.rollitup.org/t/quantum-...-288-v2.964936/


Díky za názor. Zajímalo mě hlavně jak moc se na ten obchod dá spolehnout, za jak dlouho by to třeba přišlo apod. Původně jsem plánoval 190 W DIY set z Alucraftu, ale ty DIY sety už nemají v nabídce a mít nebudou. Sám si to nesestavim takže pujdu do těch QB 288. Mám stan 90x90, plánuju do něj 2 kusy tohoto panelu. Bude to dostačující ?
Just
Hlavní nedostatek Alibaby je cena za dopravu.
DrGrinspoon
citace:
Původní příspěvek od svijan
Mám stan 90x90, plánuju do něj 2 kusy tohoto panelu. Bude to dostačující ?


Ahoj, dve dosky do 90x90 budú celkom málo, na rast to síce bude stačiť ale na kvet to bude málo- ideálne aspoň 4ks týchto dosiek na taký stan. Prípadne pozri - podobné svetlo mám doma rozostavané, (z dvoch dosiek) ale pridal som k tomu ešte 4x cob Vero29 (tie mi majú prísť tento týždeň): http://grower.cz/forum/showthread....&threadid=81474 - takéto svetlo už je fajn do 90x90 / 100x100 / 120x120 - výhodou LED svetiel je, že sa dajú pomocou regulátora stmavovať na požadovaný výkon a to v ďaleko väčšom rozsahu ako napr HPS alebo iný druh svetla.

citace:
Původní příspěvek od Just
Hlavní nedostatek Alibaby je cena za dopravu.

+ treba počítať s clom B-)

Inak ešte som doma našiel ďalšie 4ks týchto dosiek s diódami Samsung LM561C a budem z toho stavať ďalšie svetlo, možno dve :D

Btw: svetlo z dvoch dosiek je perfektné riešenie do 60x60- staval som aj také, viď foto. Dá sa použiť aj do 80x80 ale to už je fakt na hrane.
DrGrinspoon
Pohľad zboku - svetlo je tenké cca ako zapaľovač CLIPPER, prípadne izolačná páska- preto sa hodí aj do nižších priestorov
psyweed
doprava zalezi kolko beres ale jeden panel + chladic ma asi 1.5kg.

takze panel s chladicom cca 50usd x 4 = 200 usd
zdroj 1 ks 30usd
Posta tak 100-150
Spolu cca do 400usd
dan 20% + clo 2-3% tusim = 80usd

takze si na cca 10 000kc

Alibaba - platis vacsinou prevodom na ucet, treba anglicky aby si to vykomunikoval , X krat dokola aby ti neposlali nieco ine ako to niekedy vedia.
Ked to maju skladom (co vzdy tvrdia ze maju, ale stane sa nieco "neocakavane" a cakas 2t naviac) z ciny to mas v CZ asi za 3-4dni max.
Potom par dni Colnica a ked ide vsetko hladko mas to za 1-2d doma.

Mozes poziadat predajcu aby ti upravili cenu , ale ked sa to colnikom nebude pozdavat budu chcet nejaky screenshot uctu odkial si to platil a kolko...

Alebo napises tuto DrGrin a mas to o par korun viac ale bez srania a uz nastavene/zlozene od predajcu ktoreho ma urcite overeneho ;)
Bep Kororoti
Ahoj. Prosím Vás o radu ohledně tohoto světla. Dá se věřit recenzím? Překvapuje mě cena. Co to může být za COB? Někdo nějaký názor?
http://www.hipargero.com/product/hg450ledgrowlight/
AladinXXX
nezda se mi to,jak to sviti fialove tak to bejva disko,cenna taky nesedi,i na oko je to moc hezky,opravdovy ledky jsou na sviceni a ne na pohled vis jak.
za me ne ee.
-zkus overeny zdroje jako je ledideal,frynk,alucraft....
Fruddy
citace:
Původní příspěvek od psyweed
doprava zalezi kolko beres ale jeden panel + chladic ma asi 1.5kg.

takze panel s chladicom cca 50usd x 4 = 200 usd
zdroj 1 ks 30usd
Posta tak 100-150
Spolu cca do 400usd
dan 20% + clo 2-3% tusim = 80usd

takze si na cca 10 000kc

Alibaba - platis vacsinou prevodom na ucet, treba anglicky aby si to vykomunikoval , X krat dokola aby ti neposlali nieco ine ako to niekedy vedia.
Ked to maju skladom (co vzdy tvrdia ze maju, ale stane sa nieco "neocakavane" a cakas 2t naviac) z ciny to mas v CZ asi za 3-4dni max.
Potom par dni Colnica a ked ide vsetko hladko mas to za 1-2d doma.

Mozes poziadat predajcu aby ti upravili cenu , ale ked sa to colnikom nebude pozdavat budu chcet nejaky screenshot uctu odkial si to platil a kolko...

Alebo napises tuto DrGrin a mas to o par korun viac ale bez srania a uz nastavene/zlozene od predajcu ktoreho ma urcite overeneho ;)



zdroj na 4 QB panely ze 30 USD? můžeš poslat link? to se mi nechce věřit že se dá sehnat efektivní a kvalitní zdroj za 30 USD. Proč říkám efektivní a kvalitní? protože když už člověk investuje do lepších čipů je škoda to celý potpit zdrojem který má efektivitu sotva 80% a odejde po půl roce :-) Určitě bych doporučil zdroj řady HLG a na 4 desky konkrétně HLG-480h-XXb ,takovej zdroj se třeba na aliexpressu moc neprodává protže se jim nevyplatí to fejkovat, ale pár lidí to tam má za cca 100-130USD, v čechách se pohybují ceny okolo 3500+ s DPH

Já osobně kvalitu zdrojů považuji za ještě důležitější než kvalitu LEDek a mám pro to své důvody, za moje desetiletý podnikání v oblasti LED jsem zjistil, že když se něco pokazí, tak je to buď lidkský faktor nebo napájecí zdroj pro LED nebo řídící modul LED diod. Samotný LEDky většinou přežijí vše a jsou schopný vystřídat několik zdrojů za svůj život :-)

Úplně jiná písnička je když zvolíš kvalitní LEDky, dobře nadimenzovaný chlazení a kvalitní zdroj (mean-well HLG) Dřív se pokazí odtahy, ofuky, rozpadne stan, sousedi mezitím postaví novej dům a dokončí se D1 a až potom se možná začne trochu kazit tato sestava :-)


citace:
Původní příspěvek od Bep Kororoti
Ahoj. Prosím Vás o radu ohledně tohoto světla. Dá se věřit recenzím? Překvapuje mě cena. Co to může být za COB? Někdo nějaký názor?
http://www.hipargero.com/product/hg450ledgrowlight/


Díval jsi se na to video s kterým to prezentujou? je tam přesně vidět jakýho efektu dosáhneš, 4 kytky, každá vypadá dost neduživě, předpokládám že to natáčely někde v konečnější fázi květu (proč by se chlubily něčím co bude za 14dní ještě mohutnější?) takže z toho sklidí MAX 50g možná i ne, koukni na to je to tam. Kloubouk dolů tomu kdo se rozhodl "jo tohle video tam musíme dát, díky tomu to bude každej kupovat" spletli se ale v tom že špatně odhadli cílovou klientelu, ta přece není úplně vypatlaná a pár kytek už určitě vypěstovali, takže dokážou z přiloženého videa usoudit že je to vlastně horší než 125W CFL... vždyť lepší výkony podávají borci zde v kategorii mikropěstování pod 70W HPS :-)

Za tu cenu kup radší jeden SMD LED panel osazenej kvalitníma čipama, sice bude mít "jen" 120-130w) ale bude dvakrát slinější jak zmiňovaná "čtyřistapadesátka"

citace:
Původní příspěvek od svijan


Díky za názor. Zajímalo mě hlavně jak moc se na ten obchod dá spolehnout, za jak dlouho by to třeba přišlo apod. Původně jsem plánoval 190 W DIY set z Alucraftu, ale ty DIY sety už nemají v nabídce a mít nebudou. Sám si to nesestavim takže pujdu do těch QB 288. Mám stan 90x90, plánuju do něj 2 kusy tohoto panelu. Bude to dostačující ?


Taky mě mrzí že už je neprodáváme, na druhou stranu dost lidí chtělo abchom jim chladič řízly napůl aby bylo lepší rozprostření světla, následně nastal problem se zavěšením, musel se dávat další zdroj pro ventilátory, jiná kabeláž atd... nahradili jsme to chladičema z G-MAXXek který jsou schoný uchladit až max. 150w, i více (testoval jsem na nich vero půštěný na 280W :-D to byla celkem nálož (nutno podotknout že při takovým zatížení už dost neefektivní nálož :-D)

Každopádně nezoufej, QBčka jsou dobrou alternativou DIY setů, dokonce si troufám tvrdit že jsou i lepší, navíc už máme 3000, 4000 a 5000k a připravujeme další sety s QBček, velký světla z QBček prostě sem se do těch desek zamiloval :-D kombinace QB + V29ka bude taky dosta zajímavá :-)
Fruddy
smazáno - nebo ne?
svijan
Fruddy- díky za info. Já to beru spíš experimentálně takže nezoufám :-D
Jde o to že nemám ted najednou třeba na 4 QB panely, který by třeba byly optimální na můj prostor ale rozhodně do budoucna plánuju tu watáž navyšovat. Kombinace těhle panelů s Verem se mi moc zamlouvá, pěknej set tady má třeba DrGrinspoon, ale jak řikám, momentálně si takový světlo nemůžu dovolit. Tak snad bude něco takovýho v nabídce na Alucraftu co nejdřív :-D
Držim palce
Growoli
Ted maji v akci na hotchilli spectrum king sk402
https://www.hotchilli.cz/spectrum-k...um-king-sk-402/
Co na to rikate ?? Todle nebo radeji frynk panel??
DrGrinspoon
Growoli - do akého priestoru to chceš?
HVR
citace:
Původní příspěvek od Growoli
Ted maji v akci na hotchilli spectrum king sk402
https://www.hotchilli.cz/spectrum-k...um-king-sk-402/
Co na to rikate ?? Todle nebo radeji frynk panel??


To uz si radeji kup a poskladej QB.. ;-) Za tuhle cenu to je ulet pri dnesni urovni COB a QB..
Kdyz to mivaj v US v akci ,tusim na Black Friday to stalo 600USD ;-)

Edit/navic ty hodnoty a porovnani s jinymy vystupy,nejsou nejaky oslnivy ...za ty penize bych si to urcite nekoupil...to uz je lepsi opravdu nejaky COB nebo QB ;-)
HVR
Pokud chces uvalit tolik penez,tak bud vyuzij ofiko prodavajicich v CR a maj reklamu tady na foru a nebo si kup rovnou tohle a mas klid.Samozrejme zalezi do jak velkyho pokoje to mas :-)
https://www.amazon.com/dp/B071WD7Q3...1_t5_B01M2A7XQH
psyweed
@Fruddy: 1x zdroj som od oka zadal sumu co stoji v CZ nejaky MW ELG - lepsie by boli asi dat 2x. Cena je len hruby nastrel pre predstavu.

Zdroj / Dosku neberes z aliexpress ale z alibaba. Na Aliexpress su neni moc tie komponenty panel/zdroj.
Ak myslis ze dostanes FAKE otvoris staznost - cize ti vratia prachy a predajca ma problem.

Ak mas presnejsie info ohladom zdrojov / panelov uved tu konkretne modely + panely aky zdroj treba pre aku konfiguraciu. urcite sa to hodi viacerym clenom

Napr:

1x panel LM301b 288x + zdroj
2x panel
4x panel...atd

Lebo X ludi tu pise teorie a malokto da konkretny typ / zostavu. Realne viac uzitocnych info najdem na rollitup alebo ledgardener.com
DrGrinspoon
Cena zdroja sa odvíja od wattáže, ja väčšinou používam viac ks HLG 120h-c1400b (cca 55€/ks), niekto má radšej HLG 120h-c2100b, iný zas radšej použijú HLG320 /HLG480 a napájajú všetko na jeden driver. Záleží ako veľmi chce človek zachovať efektivitu svetla, niekto proste chce zo svetla dostať čo najviac, je to proste individuálne.
gantis
Čauko draci,jdu na vás s jednoduchou otázkou,avšak přes PM jsem se ke konečné odpovědi nedopídil.. Přemýšlím,že bych na zkoušku koupil Spider Vero gen7 242W,ale nejmenší stan mám 90x90 a nevím,jestli by to do něj stačilo (jako aby to valilo pořádně,nechci to půl na půl) tak bych potřeboval pár jiných názorů,někdo říká jo,někdo ne. Díky moooc
luubaan
Určitě ti to stačí bude měl jsem ho v 90x90 taky.
AladinXXX
Za me nee,je to slaby,ja bych chtel bombu a tto tohle neni.
Ikdy o necem podobnym uvauju do boxu 120x60,ale pro me to bude poradd dvojka,jednicka je moje veru330w
crazyben
120x60 o moc mensi nez 90x90 neni. Jo sneslo by to i vic a jak rikas zadna bomba to neni, ale ja si myslim ze to i pod timhle bude v pohode.
gantis
Díkes chalani za názor..já chci zkusit led,protože tady vidím spousty pěstů,kde jsou ty paldy pod tím fakt brutální a jestli mi to tahle ledka,na tomhle prostoru nemůžu uskutečnit,tak to v podstatě věci nemá význam pořizovat.. Nechci to jet kvůli úspoře,chci aby to valilo líp jak 400w sodík.
crazyben
tak to kup 400w led dej to na metr (100x100) a budeš happy
AladinXXX
Asi ma jen tu devadesatku...
Kup tu 330w,mela by se vejit,mam na dne vanu 90x90,takze v podstate jedu taky devadesatkovej stan.
Vali to lip jak 4sta soda,a neco malo usetris a budes tam mit paldy minimalne jako ja...
Doma ti ji muzu premerit,jestli by se tam vlezla
gantis
Já mám i 100x100,kdybych kupoval novou ledku tak jdu asi do tý 380w a dám to do tohodle stanu,ale ledku jsem měl v plánu,až budu mít hotovou garáž,což ještě potrvá..Tohle tady prodává právě typas za dobře,tak jsem si říkal,že bych to zkusil,když to není taková investice..to je,oč tu běží
AladinXXX
Tim padem to kup,jinak na380w vercu bych uz volil stan 120x120,bourekk pouziva 330w do 120ky a ma to dobry....
iabek
Zdarec, včera jsem sklízel ve stanu 90x90 pod ledideal 330w a vypadá to krásně, uvidíme co to hodí na váze. Ale zatím optimisticky doufám, že to alespoň dorovná můj nejlepší výsledek pod 400w HPS ve stejnym stanu, to bylo okolo 350g.

*edit: vejde se to tam v pohodě
Jaara
Poslední dobou vidím všude samý ledky, jak to dneska je? Dá se říct, že už je to na úrovni sodíku nebo lepší?
psyweed
citace:
Původní příspěvek od DrGrinspoon
Cena zdroja sa odvíja od wattáže, ja väčšinou používam viac ks HLG 120h-c1400b (cca 55€/ks), niekto má radšej HLG 120h-c2100b, iný zas radšej použijú HLG320 /HLG480 a napájajú všetko na jeden driver. Záleží ako veľmi chce človek zachovať efektivitu svetla, niekto proste chce zo svetla dostať čo najviac, je to proste individuálne.


Ahoj, chcem si len potvrdit tie zdroje ci to cele chapem spravne.

Mam v plane:
1x MW HLG-480h-XXb - pre 4x Qboards - v Pripade potreby mozem na to zapojit len 2 panely a s potenciometrom 100k regulovat 0-100% ?


1x MW HLG 120h-c2100b - for 2 board - v Pripade potreby mozem na to zapojit len 1 panel a s potenciometrom 100k regulovat 0-100% ?

Cim potom napajat 6x mensia doska s 660nm (RED) a 730nm (InfraRED)? Este nemam potvrdene parametre tej dosky (cina ma sviatok)

Pripadne nejaky link kde to je vysvetlene.

Dik!
BRooT
citace:
Původní příspěvek od AladinXXX
Tim padem to kup,jinak na380w vercu bych uz volil stan 120x120,bourekk pouziva 330w do 120ky a ma to dobry....



Není to pak nevyužitý prostor zbytečně ?
spachal
citace:
Původní příspěvek od psyweed


Ahoj, chcem si len potvrdit tie zdroje ci to cele chapem spravne.

Mam v plane:
1x MW HLG-480h-XXb - pre 4x Qboards - v Pripade potreby mozem na to zapojit len 2 panely a s potenciometrom 100k regulovat 0-100% ?


1x MW HLG 120h-c2100b - for 2 board - v Pripade potreby mozem na to zapojit len 1 panel a s potenciometrom 100k regulovat 0-100% ?

Cim potom napajat 6x mensia doska s 660nm (RED) a 730nm (InfraRED)? Este nemam potvrdene parametre tej dosky (cina ma sviatok)

Pripadne nejaky link kde to je vysvetlene.

Dik!


Zdar, oba dva MW jsou zdroje s konstantnim proudem ("ampery"), takze staci vybrat, jakou hodnotu proudu chces do QB poustet - to je to posledni cislo, v mA. Pokud ma zdroj koncovku B, jedna se o zdroj s externi regulaci, takze ano, muzes ho potenciometrem regulovat, co se tyce proudu (ale 0-100% neni dobry napad, chce to alespon 15-100%, proto se k potenciometru jeste paji jeden rezistor).

Zda bude HLG-480 pouzitelny i jen pro dve desky, bude zalezet take na napeti. Kazdy zdroj konstantniho proudu ma take v datasheetu uvedeny rozsak napeti ("voltu"), ktery je schopny dodat. Musis se podivat na specifikace QB, jake napeti vyzaduje. Pokud spojis dve QB desky 'za sebou' do serie, napeti se scita, proud je stejny. Je mozne, ze HLG-480 bude mit minimalni napeti uz vyssi, nez dve desky v serii, ale to si musis spocitat podle specifikaci QB a konkretniho zdroje.
psyweed
Dik za vysvetenie - ked mi poslu presne paramere dosky tak to sem hodim.

Mam teraz jeden QB a dal som extra 5k rezistor (potenciometer je 100k) ked som to meral bez 5k. slo to 0-95k

Jaky je vlastne dovod ze sa tam ten extra rezistor prida, chapem ze to nema ist na 0% ale v com je problem keby islo?
spachal
Proc neni dobry napad provozovat MW drivery pod 15% vykonu, to technicky netusim, prijmul jsem to proste jako fakt. Asi jako kdyz stahnes regulovany ventilator pod nejakou hranici (na levne regulaci), kdy uz jen 'bzuci a netoci' :].
Takze ten rezistor je tam proste proto, aby na regulaci 'byl vzdy nejaky odpor", ja bych tam klidne dal i 10K, nevim proc bych nekdy potreboval snizovat vykon pod cca 30%.
psyweed
dik za vysvetlenie, tu citam ze HLG seria by to mala mat uz osetrene zda sa.

https://www.led-drivers.com.au/mean...hlg-led-drivers

However, the majority of HLG models offer 1-10V dimming. Whereas, all of the ELG models feature 0-10V dimming.

This means most HLG models will only allow you to dim the LEDs down to 10%, but with the ELG LED drivers you can dim to off.
---
Hladal som aj nejake porovnanie rozdiely a mimo zaruky 5/7r a ze sa robi nieco automaticky , HLG ma 480w+ seriu, co ELG nema. Teda u tych nizsich Watt rad by to malo byt asi jedno
alfonzito
HLG ma aj o nieco lepsiu ucinnost...
Tomiiiiiino
Ahoj, zajimalo by mě kolik stojí poštovné z www.rapidled.com k nám do čr nevite nahodou někdo? :-) děkuji za odpověď
psyweed
citace:
Původní příspěvek od alfonzito
HLG ma aj o nieco lepsiu ucinnost...


mas to niekde zmerane?
DrGrinspoon
citace:
Původní příspěvek od Tomiiiiiino
Ahoj, zajimalo by mě kolik stojí poštovné z www.rapidled.com k nám do čr nevite nahodou někdo? :-) děkuji za odpověď


Záleží čo si chceš objednať. Bral som odtiaľ Citizen Royal Blue cobs a poštovné bolo 13.50$
alfonzito
citace:
Původní příspěvek od psyweed


mas to niekde zmerane?


Mrkni grafy v datasheete vyrobcu. Pri max vykone vychadza ucinnost rovnaka ale pri 50%-80% vykone mi pride lepsia krivka u hlg. Ale hlavne povodne som porovnaval 240 elg s 320 hlg kde je celkovo ucinnost lepsia ale je to blbost porovnavat rozne vykonne zdroje
psyweed
tu som nahodou na nejaku efektivitu narazil je to pre "ChilLEDmau5 Puck"
https://chilledgrowlights.com/wp-co...spreadsheet.pdf

Co mi nie je uplne jasne ako sa to pocita.

Napr kupim
2x QB 288 LM301b chip a chcem to napojit z jedneho zdroja
4x QB 288 LM301b chip a chcem to napojit z jedneho zdroja

Oznacenie znamena?: HLG-Watty-Ampery (A 0-10V,B PWM, AB kombinacia)

1x QB:
HLG-120H-C1050B
HLG-120H-C1400B

2xQB:
HLG-240H-C1050B
HLG-240H-C1400B
HLG-240H-C1750B
HLG-240H-C2100B

3xQB:
HLG-320H-C1050B
HLG-320H-C1400B
HLG-320H-C1750B
HLG-320H-C2100B

4xQB:
HLG-480H-C1400B
HLG-480H-C1750B
HLG-480H-C2100B

Pripadne moze to tu niekto vysvetlit na priklade? dik
HVR
Ahoj,
Efektivita se pocita tak,ze pripojis svetlo potazmo board na zdroj a pustis do toho stavu.Vezmes watmetr a zmeris spotrebu na zdroji rekneme 202W.Pak zmeris watmetrem spotrebu na boardu,nebo COB chipu,ta bude rekneme 187W.Pak vydelis 187/202 coz je nejakych 0.92.To znamena,ze ucinost=efektivita je 92%.
Mereni aktualni spotreby na zdroji a chipu watmetrem muze byt ale velice nepresne..z duvodu odchylky mereni u digi watmetru atd..
V idealnich podminkach by se to dalo spocitat tak,ze si vezmes okruh ze stabilizatorem napeti,kde vis,ze ti napeti v siti nebude kolisat.Pak si zmeris napeti,proud na vstupu a vystupu a tyhle dve hodnoty ti daj presnou efektivitu.
Jinak pokud ti jde primo o to jak spocitas jaky zdroj koupit na jaky panel..
Nejdrive se musis podivat na specifikaci vyrobce jaky pracovni rozsah toho boardu je (napeti a proud)
Pak se musis rozhodnout jestli to budes zapojovat seriove nebo paralelne.
Pokud umis anglicky,dobre to je vysvetleny tady.

http://ledgardener.com/cob-led-cv-d...selection-tool/
psyweed
HVR: fajn tabulka to by som mohol pochopit, eng neni problem
BTW hore som sa asi nejasne vyjadril - neslo mi ani tak o ucinnost ale o to ako vypocitat ktory zdroj zvolit a na kolko QB. ale vlastne si odpovedal na oboje :)

dik
Kadan7
Zdravím, máte někdo zkušenost z LED od FrYnka?
krobak
http://grower.cz/forum/search.php?

Ahoj. Predpokladám a dúfam, že túto otázku nemyslíš vážne a určite si venoval minimum času aby si hneď na ňu dokázal sám nájsť odpoveď. Namiesto zakladania zmysluprázdnych tém s podobným obsahom. Držím palec.
M@gicWeeD
Frynk ma u sveho inzeratu odkazy na pesty.
psyweed
Rad by som si este potvrdil konfiguraciu panelov, pripadne nejake pripomienky / tipy

1. mam v plane LM301b 144x 3000k/ 144x 4000k mix 1:1 na jednom QB - aby viac rastli, vetvili
Jeden clen mi ale na zahr. fore pisal ze je to zbytocne a rovnaky efekt bude mat ked dam len 3500k. Ma niekto skusenost?

2. Dalej RED panel L286 X W27 X 1.6MM - 660nm + 730nm kde dam 4:1 ratio (16x660nm and 4x730nm)

16pcs 660nm: Cree-XPEEPR-L1-000-00C01
4pcs 730nm: Cree-XPEFAR-L1-000-00701

Ktory budem zapinat na extra zdroj vo fazi kvetu

3. pripadne bude problem ak dam len 660nm RED? lebo len predajca ma aj 730nm

4. rozlozenie tych RED som cca nakreslil na uz hotovu konstrukciu co mal DrGrin

5. 1x Zdroj zapojenie 2xQB iba rast (stredne panely), po 2t pridat 1x zdroj 4x QB + 1x zdroj pre RED

Dik!
Tomiiiiiino
Diky za odpověď k mému předchozímu dotazu, prosím vás o radu :-) vahám s vlastnim postavenim led panelu který by se skladal ze 4 x VERO29 (3000K 90 CRI D)ktere by byly polozeny na dvouch hlinikových chladičích o rozměrech 400x100x50(dxšxv)chlazeny by mely byt dvouma pc vetráčky 90 mm,LED driver Mean Well HLG-480H-C2100B otázka zní bude výkon dostačující na stan 100x100X200? moc děkuji za odpověď a berte me prosím s rezervou s led začínám :-)
psyweed
myslim ze 4x vero by bolo ok tak na 60-80cm stan max
Tomiiiiiino
Díky za odpověď. Uz několik dni pročítám tyto fora a jeden člen této skupiny světla staví tak spíš zvážim koupi od něj :-) nick je FrYnK a koukal jsem ze ma svetlo Veron MSQ 300
Výkon: 300W
Barva čipů: 3000k + 660 nm DeepRed
Regulace výkonu: 10-ti stupňová po 30W
Optika: Čtvercová 120°
Rozměry světla: 25x25x10 cm
Hmotnost: 6 kg
Vhodné do prostoru 80x80 - 120x120 cm
Podle toho jsemsi myslel ze my 4 x vero bude na ten box stačit :-)
Jarmilek
Já myslím, že by 4x Vero stačilo, ale v C verzi.
spachal
>psyweed: cus, u tech QB bych osobne zustal u 3000K, pokud to chces vetvit, spise bych to nejak trimoval a nechal co nejlepsi spektrum na kvet. Pokud poridis nejaky MW zdroj s regulaci, muzes klidne svitit vsemi svetly (alespon se intenzita rozlozi po cele plose), ziskas tak jeste jako bonus vyssi efektivitu a jen to na rustu tlumit treba na 50%.

U tech far/deepred si osobne nejsem jistej, zda to ma takovy efekt, nebo je to jen 'modni zalezitost'. Je zcela jiste, ze to v kvetu pomuze, ale radeji bych ty watty dal do 'bezneho sviceni', dle meho to bude mit lepsi efekt. Ale osobne to nejak odzkousene nemam, jen ctu ruzne informace a nazory se na ten efekt ruzni .. Najisto je lepsi prisvitit timhle spektrem nez neprisvitit vubec, ale je otazka, zda tech treba 50W radeji neinvestovat do neceho, co sviti v celem spektru..

>Tomiiiiiino: VERO29 gen7 D ma na tech 2.1A prikon okolo 80W, u ctyrech kousku to je v maximu cca 320W, coz mi na metr ctverecni prijde tak akorat. Pokud bys planoval zdroj pro pripadne dalsi COB, je HLG-480H-C2100B v pohode, jinak by mozna stacil slabsi. Ale mit rezervu je vzdy lepsi, nez nechat behat zdroj na 100% vykonu, takze pokud neni cena problem, je to idealni zdroj (napetove je take v rozsahu, pokud spojis ty COB do serie).
Ve verzi C bys potreboval cca 4*70V == 280V, coz je u HLG-480H-C2100B uz na horni hrane. Pri tech 2.1A bez regulace je to u ctyrech COB asi 580W, coz na metr^2 je dle meho uz proste moc. Nehlede na to, ze tech necelych 150W na jeden COB se uz velmi blbe chladi, moc mala plocha.
pogomann
Nemáte někdo zkušenost s tímto světlem myslím že cena výkon je to dost dobrý https://www.amazon.de/Pflanzenlampe...p_15&th=1&psc=1
psyweed
@spachal: ked su rastliny male pride mi zbytocne svietit vsetkymi panelmi.

Nakonec ale pojdem asi do 2x konstrukcia pre 3xQB a stredny z oboch setov bude na jeden zdroj (teda 2xQB) a krajne 4xQB na dalsi zdroj.

Bude sa s tym asi celkovo lepsie manipulovat.

K tym RED stripom uvidime - chcu za jeden okolo 12usd, tak v ramci "vyskumu" to asi skusim.

s tou teplotou vaham ci 3000k , alebo 3500k, ale asi ked berem tie RED tak sa to pri 3500k pekne doplni

btw: 3000:4000k mix ze je potvrenede ze sa miesa ta teplota cize rovnake ako 3500k
Tomiiiiiino
Díky za předchozí odpovědi :-) trochu jsem hledal na netu a našel sestavu tohoto typu : 2 x ELG-240-C1400B Mean Well Stmívatelný proudový zdroj pro LED 240W 1400mA k tomu 4 x Bridgelux® Gen 7 Vero 29 3000K CRI90 bude tata kombinaca stačit na stan 100x100 popřípade 120x120 ? plus samozřejme 2 x hlinikový chladič s větračkama :-) předem děkuji za rozumny nazor.
luubaan
Aspoň 6 ks na 100x100 a 8 ks na 120x120 bych řekl měl jsem 4ks na 100x100 a bylo to málo.je lepší. Mít 6ks na menší proud než 4 na větší je daleko lepší a máš rezervu.
Tomiiiiiino
Ten zdroj ELG-240-C1400B co jsem si vybral by 3 x Bridgelux® Gen 7 Vero 29 3000K CRI90 zvlad? nebo mě napadlo 3 ty zdroje kazdy na 2 vero? co by bylo lepší prosím tě? :-)
Tomiiiiiino
Prosím prosím zajímá mě názor na OPTIC 4 GEN3 COB LED GROW LIGHT 405W na bestgrow.cz my to hrozně vychvaluji že je to super světlo co vy na to?
psyweed
kup a skus na 3m a uvidis :)

za mna QB topka
Tomiiiiiino
Jako rad by si spis nechal poradit nez neco koupit a pak byt sklamany od toho tu to forum prece je ne? :-) chtel bych pestovat ve stanu 100x100 az 120x120 klasiku v hline... pokukuji a na svetla od frynce muzete neco zaruceneho doporucit :-)
psyweed
COB chipy co ma frynk alebo ledideal

Alebo Quantum Board na 100x100 - 120x120 potrebujes 4 kusy
DrGrinspoon
4x QB na plochu 120x120 je podľa mna málo - buď 6xQB alebo 2xQB+4xVero29 je ideálna zostava
spachal
citace:
Původní příspěvek od Tomiiiiiino
Prosím prosím zajímá mě názor na OPTIC 4 GEN3 COB LED GROW LIGHT 405W na bestgrow.cz my to hrozně vychvaluji že je to super světlo co vy na to?


No, zadny zazrak to neni .. Osazeni CXA2540, plus i nejake epistar diody, za tuhle cenu.. ne, dle meho to je spatna nabidka. Pokud se daji tady sehnat sety QB s cca 100W za cenu 3kKc, pak si to spocitej sam.
Tomiiiiiino
Dík za názor kluci :-)
icmond
caute me zajima nazor na spektrum u qb panelu... myslite ze je nejlepsi na cely cyklus 4000k? ja mam vero 29 3000k a dost mi to vyhovuje, tak bych rad vas nazor. diky za odpoved :)
HVR
citace:
Původní příspěvek od icmond
caute me zajima nazor na spektrum u qb panelu... myslite ze je nejlepsi na cely cyklus 4000k? ja mam vero 29 3000k a dost mi to vyhovuje, tak bych rad vas nazor. diky za odpoved :)


3000K uplna pohoda na cely cyklus...ja jedu cely pesty pod 2700K ;-)
psyweed
HVR - pri takejto teplote asi nejdu moc do vysky ani Sativy , ci ako sa to sprava vs HPS/MH?
Ak si mal moznost porovnat rovnake modely
DrGrinspoon
psyweed - nemáš to trochu pomýlené? 2700k už má celkom dosť červeného spektra a práve to spôsobuje naťahovanie
HVR
citace:
Původní příspěvek od psyweed
HVR - pri takejto teplote asi nejdu moc do vysky ani Sativy , ci ako sa to sprava vs HPS/MH?
Ak si mal moznost porovnat rovnake modely


Ahoj,
jel jsem pod tim 5 ruznych strainu a nejvice se vytahnul Critical + ale to bylo i tim,ze jsem to prepnul na kvet,jel na 14 dni na dovcu a nemel jsem proste moznost to prvni tyden po prepnuti strkat pod sit.
Jinak ja to mam na svym svetle odzkouseny tak,ze ono hoooodne zalezi jak vysoko mas to svetlo od canopy.2700-3000 chromaticnost ma dostatek modre barvy,aby jsi z toho nemel bambusovy tycky...ono jen zalezi jak daleko drzis svetlo.Musis to svy svetlo dobre znat a vyzkouset jak ktery strain pod tim roste...zabere to trochu casu no...ja mam zkusenost,ze u mazara a NL od SS to napalim po 18 dnech na 35cm nad kytky a jedou tezkou bush,zadny tahani.Po prepnuti to napalim jeste bliz teba 25cm,ale tam uz musis foukat a sledovat pripadne jak se kytka chova...Jinak ja jeste stridam cocky,nejdrive jedu 120 a po 4 tydnech kvetu davam 70 stupnu rozptyl..To uz samozrejme ale svelto davam vyse abych pokryl plochu.Jinak ja porad experimentuji..mam to jako konicek,bavi me to,jsem proste zahradnik druhym povolanim...ted mi rostou v boxiku miminka NL od SS mam ten strain moc rad!


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma