Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Outdoor Pěstování

Stránky: 1 [2] 3 4 
Revoluce v boji proti slimákům - Klikni zde pro originální téma
LoWeR
Kurvy slimaci bestyja mi zežrala Auroru indiku dřiv neš stačila trochu vyrust!to mě fakt nasralo ikdyš byla v květinači a na pařezu Hrrrrrmmmm
The Farm
Nejlepši je kolem zahrady kde jsou kytky nasypat 10 cm pasek pisku a je po starostech i když prši přesto nelezou jinač zdolaji cokoliv mrchy jedny!
Mairo
Nebo mě napadlo si najmout ukrajince a pokaždý by prostě toho slimáka sundal z tý kytky třeba plamenometem nebo by to drobet třeba polil benzínem, hodil po slimákovy pohled s jiskrou v oku.......a? :D
hudi
skus okolo rastliniek obmotat medeny drot, najlepsi je upne tenky pohuzvany, ja som to pouzival celi rok a uplne to fungovalo.

je to jednoduche a ucinne!!!
h@nk@
takže,sice sem založil speciálně trýd pro tento způsob likvidace slimáků ale nějaký MOD mi ho vmíchal sem i přesto že sem jasně psal že ho budu aktualizovat a přidávát své poznatky s parazitickou hlístici Phasmarhabditis Hermaphrodita pod obchodním názvem Nemaslug (r), tímto mu tedy děkuji

link na příspěvek pro ty co nevědí o čem je řeč: http://grower.cz/forum/showthread....9246#post389246


takže trvalo to týden od objednání po doručení českou poštou obchodním balíkem(dobírkou) po telefonické objednávce

objednával sem toho víc ale to sem nepatří, takže přikládám fotky malého (12 milionového baleni:) ) které stálo přesně 389,- s dph

aplikovat budu buď dnes nebo zítra,podle času-ovšem co nejdřív protože už vylízají první hajzlici

budu moct porovnávat účinky protože kolem mé zahrádky je spousta jiných

jakmile budu mít nějaké postřehy a první výsledky tak je budu zveřejňovat !!!přímo do tohoto příspěvku!!!, nechci aby to bylo rozházený po tomhle nepřehledným trýdu...
Ježíš
spravne, atomovku na ne, na svine! Neni to trochu krute? piliny a skorapky u stonku funguji taky a nemusis nic kupovat.
h@nk@
Ježíši :
1.souhlasím že to sou svině(sežerou uplně všechno bez kompromisu) a vůbec tady nemaj co dělat ;-)
2. ne není to ani trochu kruté,už jen z důvodu že by to bylo v rozporu s 1. bodem:D (btw co se Ti na tom zdá kruté?-nejspíš Ti asi nerozumím)
3.piliny a skořápky nefungují, (už sem to někomu psal v předcházejících příspěvcích), prostě na menší místo s méně slimáky určitě ano,to se dá uhlídat ale na velké místo s opravdu hodně slimáky je potřeba něco radikálnějšího a přitom šetrného,což tohle oba požadavky splňuje,takže ještě zbývá aby to fungovalo a budu 100% spokojen:-)
Ježíš
no nevim co povazujes za misto s mnoha slimaky, ja pestuju v krovi kde je jich tak 10 na m2 a hrozne mi to ozirali. od ty doby co jsem si kolem kytek zacal davat skorapky (jak mi tu nekdo poradil), provazek a sem tam jsem se kolem vymocil nemam s zadnymi zviraty problem a i dost ozrana kytka to rozdjchala. Krute? Predstav si ze ti nejaky mali paraziti nalezou nosem do utrob a zaziva te rozezerou-asi to neni nejpomalejsi a nejprijemnejsi smrt vid? Je mi jasny ze ty uz sis biologicky zbrane nakoupil, dal jsem to sem jen jako alternativu ktera u me na 100% funguje.
DR.VYPALENY
no ja jsem dal na kytku uřezanou petku a myslel jsem že je to na100% bezpečne,ale ty svině vylezli po petce a dirou nahoře vlezli dovnitř a všechno to schalovaly.
trojbodka
JA SKUSIM MEXANICKE ZABRANY,NARVEM DO DOSTIECIEK SPENDLIKY
trojbodka
petky mam aj ja ale s uzaverom...dierkovanym...som zvedavy ci sa prezeru dovnutra...
trojbodka
ad vanish...co to je...poznam nieco s tym nazvom ale to je praci prasok...
bassman
VANISH SLUG PELLETS
Nástraha proti slimákům, plzákům, hlemýžďům
Vysoce účinná, granulovaná požerová nástraha na bázi atraktivních látek pro slimáky, plzáky a hlemýždě, která obsahuje metaldehyd
Aspeciální repelent vůči teplokrevným živočichům (domácí zvířata)
trojbodka
VANISH SLUG PELLETS...ma to nejaka nadnarodna siet v predaji alebo len growshops?ak to zozeniem skusim to nastrazit ale nie priamo do zeme...pasce okolo...
BomberMan
Já to řeším pískem ale jinak sůl sklo atd.
trojbodka
BomberMan

...ako myslis ze na piesku slimaci idu do fleku?
...sklo hej len to treba pravidelne menit,ako sa na to lepi hlina uz to nie je az tak ostre...ale kto ma destruktivne sklony,na rozmrdavani flasiek si celkom pride na svoje...
BomberMan
Slimáci neradi lozijou po sypkym protože se jim to lepi na hubu. Mam to v místech kde jich je každej rok fura a navic u nějakejch shnilejch stromů a zatim v pohodě a starosti si z toho nedělam.
trojbodka
Ak zozeniem ten Vanish skombinujem Smrtonosnu pascu...piesok,sklo,Vanish,sol na nejakej dobrej podlozke...

Slimacik Macik,vystrc rozky,daam ti maaaslo na parozky...co sa za mladi naucis,dostava v zrelom veku novy zmysel...
Stanleyman
ackoli respektuju vsechno zive, slimaky exterminovat pac to co delaj mejm kyti (nepestuju jen konopi) je udes a zaslouzej si smrt. :)
Pouzivam slug pellets vsech moznejch druhu, preferuju destivzdorne na bazi fosforecnanu zeleziteho. Sezenete ve vetsine zahradnictvi. Investice se prevelice vyplati. Velmi ucinne, hlavni je nepredavkovat, jinak hrozi nebezpeci ze to sezerou psi kocky a buhvico, ackoli je to nezabije, tak jim to patrne taky nijak mimoradne neprospeje. Taky pokud toho mate kolem kytky moc, tak to ma tendenci zahnivat a prestane to plnit svoji funkci pac to slimejse pritahuje z sirokyho okoli namisto toho aby to upoutalo pozornost slimejse, kterej si to willy-nilly sine kolem. Slimaci peletkam daji prednost pred samotnou kytkou, takze jich kolem kytky staci rozhodit tak 10 pokud je kytka v zemi, pokud v kvetinaci, tak max. 5 peltek a prubezne doplnovat jak to ty svine zerou. Za uspech rucim.
Letos mi ty bestije sežrali mnoho kýtí a tak jsem sadil docela pozdě, škoda, že mě dřív nenapadlo dát ty kytičky na strom.
Přivázal jsem je k větvím, nechal vyrůst po 4. patro a ok.
Příští rok to tak udělám zase určitě.
Je to jednoduchá a levná metoda pro ty, co nemají možnost předpěstu jako já.
sillium
mě sežraly jednu kytku ale jsem zvědavy jestli to rozchodi už se mi stalo že kytka pokud má dobrý kořenový systém tak by tu ránu měla zvládnout?Nebo se mýlím?
BomberMan
Buď v klidu. Jestli má dobrý kořeny tak to rozchodí. Mě ožral kytky kocour tak že trčely jen pakýly úplně bez listů a daly si to. Jen to strašně zpomálí růst.
sillium
Tak jsou to řízky které byly zhruba pred 14-21ti dny dány do zakořenovače tak neměly takové kořeny ale uvidíme protože by mě to kurva sere slimáci jedni zasraní.a ten růst to už je jasné ale už ted vím že budu to muset dohnat pod lampou.
sillium
dnes jsem se byl mrknout na ganju a tu co mi žežraly ty kurvy slizké plazivé to nerozchodila a odešla do konopného nebe tím pádem jsem vyhlasil valku slimákům a jiné havěti která si bude chtít pochutnat na mojich rostlinkách.SMRT SLIMAKUM A HLEMIZDUM.

Peace
Rives22
jen pro názornost....stačí omotat kolem stonku a scvaknout kancelářskou sponkou.....výška stačí 15-20cm.......vyskoušeno už 2 roky a slimejši nemají odvahu na to vlízt!!! Funguje na 100% a je to šetrne k vaší půdě.....
JAHmaican
Rives22 : Jojo, šmirgl je dobrej.
My jsme minulej rok používali písek a najemno nadrcený skleněný střípky - taky pomáhaj!!!
Tenhle rok budu mít vcelku kvalitní osazenstvo, tak nechci nechat nic náhodě a ke střepům a písku dokoupm ještě ten Vanish proti slimejšům :)
Rives22
JAHmaican: Vanish je zbytečně drahej :)) fakt stačí jen ten šmirgl....ten Vanish je taky trochu chemka ne?? Já jedině šmirgl....nic lepšího a jednodušího není!!!!!!
Fantasie
Stoprocent souhlas, slimácí horší než mrazík jako... pet lahve kolem, šmirgl, minové pole.... a ještě moje specialitka od babky : zakopat do země zavařku a nalít pivo ( do toho vleze všecka havět a utopí se )
*dR->ZmRd$!*
to ja sem parkrat pouzil i ziletky ty nejlevnejsi hezky okolo stonku jedna vedle druhy a mel sem klid take to funguje vim ze je to mozna na ho*** si reknete a ze sem magor ale funguje to !
JAHmaican
Rives22: Myslím, že stojí kolem kila.
bransfer
to ten vanish nalejes okolo policka ? a nevadi to rastlinkam bych povedal ze hej.
bransfer
ako daleko kolko cm o kytek na nahadzes? alebo urobis kruh okolo z teho z kyti? Ja sem daval minuly rok smirgl okolo rastlinek, rozmyslam tento aj smirgel aj vanish
DJ BISKUP
Já můžu potvrdit co píše Kardinal. Vanish používám 5 let a nemůžu si jej vynachválit. Slimáci jsou bez šance a rostlinkám to nikdy neublížilo (sypu to zhruba jako Kardinál na fotkách). A drahé to taky není, takže není co řešit. Nejlepší volba :-)
Papek
čau
Chtěl jsem se zeptat na tu skleničku s pivem. To tam dáte někde hned vedle kytky nebo jich tam dáváte víc? Jak moc zasypáváte zavařovačku do země?? Já to letos taky zkusím. :) Je to takový biologický a docela se mi zamlouvá taková ta idylka, když půjdu obhlídnout kytky, tak si na flek vezmu dva lahváče:D:D. Jeden pro mě a druhej pro slimejše:D.
Rhino
Chlapi dík za rady... Slimáci sou svině; sežrali mi minulej rok 8 kytek a 3 přežili :( Vyskoušim písek okolo květináče.... :)
Softly
Já si už od ledna házim skořápky od vajíček do krabice a pak to nadrtim a nasypu kolem kytek.
Papek
Softly: Nemáš nějaký vychytávky, jak zlikvidovat slimáky z tabáčku? Já jsem četl, že ho dost napadají.
Softly
Měl by jsi začít jíst vajíčka :D. S tabákem to je stejný jako s ganjou, co jsem tady četl tak nejlepší bude asi vanish, prej jsou to nějaký modrý koule z OBI
co fakt pomáhaj, ale sám se to nezkoušel.
JAHmaican
citace:
Původní příspěvek od Softly
Já si už od ledna házim skořápky od vajíček do krabice a pak to nadrtim a nasypu kolem kytek.

No nevim, jestli to je zrovna dobrej nápad, skořápky se využívají také k vyrovnáni pH půdy, pravděpodobně bude zemina hodně zásaditá, což kytkám asi taky nebude zrovna svědčit.
Softly
V lese je dost kyselá, taky sem nad tim přemejšlel, ale zase ty chemky naopak bude kyselá, takže se s tim bude muset počítat.
DJ BISKUP
Jo a Vanish navíc obsahuje speciální repelent vůči teplokrevným živočichům
JAHmaican
Softly: Tak ale z vlastních zkušeností ti můžu říct, že slimáci v lese nejsou.
Papek
Kdyby slimáci v lese nebyli, tak proč jsou od nich tak ohlodaný houby??? :D:D:D
JAHmaican
Papek : prostě nikdy v životě mně slimáci kytky v lese nesežrali....
Ja som zatial stale daval okolo kitiz neake to nadrvene sklo... Tento rok ho tam dam tiez, a ktomu este ten smirgel okolo stonku a nieje co riesit... šľizke šľimaky namaju šancu:D!!!:D
Papek
Já zkusím ten pokus s tou zavařovačkou a pivem.:)
... už se těším, jak to tam budu dolejvat :D:D:D
Tomina
no ja bych vam doporučil ten vanisch,dal jsem v blizkosti kytek male hromadky a ani jeden se mi těch kytiček nedotkl...všichni se spiše začali zabyvat těma granulkama a jak jsem přišel se podivat na kytky tak jsem je vyhazoval totalně vysušene..myslim ty slimaky a šneky...
j.train
jo jo vanish to je jistota žadnej mlž nema sanci měl sem ho minulousezonu měl sem kytky v kopřivach na 1m čtvereční 30 slizounu a ani jeden tam nedolez.......fuck slimakošnekoloid
nojono
aby mi šli mlži po kytkách.. to se mě ještě nestalo, bohudík
Tomina
nojono...,to bud rad asi maš nějake dobre mistečka kde se nenachazi ty plžive potvory ja je měl na každem mistě tak jedině vanish!!! :)
nojono
mi snad u nás slimáky ani nemáme, možná tak slimáky s karavanem zrovna dnes jsem jednoho potkal, moc hladově nevypadal .. těm asi tráva(konopí) moc nejede... tak nevim :D moch jsem se ho na to zeptat... kdybych věděl..
Divoženka
U nás řádí Plzák Španělský a je to taková ta velká oražová mrcha. Těžko se likviduje,protože je u nás nepůvodní a je to invazní druh. Proto je nechce ani naše ptactvo. Nemají vlastně žádného přirozeného nepřítele. Pokusila sjem se,že to bude chutnat slepicím,ale ani se toho netknou. Platí na ně osolit a přelít horkou vodou,to je okamžitě dead:) ale zas chodit v konvicí po zahradě a čekovat ,kde jsou?
Nejvíc jim dělá pro rozmnožování dobře špatně obdělaná půda, zanedbaná zahrada a vlhká místa. Vylízají nejvíc večer,ale uznejte že běhat po zahradě v noci a sbírat slimáky je trochu mimo mísu heh. Celý vývoj tohoto plže je 3 týdny. NEzapomínejme ,že to jsou hermafroditi,proto se množí jak vzteklí. Navíc jeden jedinec naklade 4-7 snůšek,tj.až asi 200vajíček.

Tady přikládám nějaké moudré rady..

Způsoby a metody boje

1. Mechanický

Na malých soukromých pozemcích je přímý ruční sběr všestranně nejefektivnější metodou. Nejdůležitější ovšem je, aby se do boje zapojili všichni, přesněji, aby opatření probíhala nejlépe na všech plochách. Při přemnožení pak neudržované plochy působí doslova jako líhně a místa, kde plži přečkávají nepříznivá období.

Na postižených plochách je nutné provádět tyto zásahy:

1. Odstranit možné úkryty (kameny, dřeva, fólie, desky, plechy).

2. Odstranit kompost a neponechávat větší množství zbytků plodin, vytrhaných plevelů, posečené trávy apod. Taková místa, kde je vlhko a vlivem rozkladných procesů i vyšší teplota, jsou oblíbené úkryty plžů a optimální místa pro kladení vajíček.

3. Pravidelný ruční sběr nebo nabodávání na tyč opatřenou hřebíkem, nejlépe krátce po dešti či brzy ráno. Nasbírané plže je možné zkrmit prasatům či drůbeži nebo ihned zlikvidovat, nejlépe vařící vodou. Například je lze sbírat do PET láhve, která se pak naplní vodou. Plži se brzy utopí a rychle shnijí. Zbytky se dají snadno vylít.

4. Použít „pasti“: vlhké dřevěné desky (denně kontrolovat a plže ihned hubit), nádoby zakopané do země (je možné vyrobit z PET lahví odříznutím zužující se části) a naplněné pivem (stačí ředěným). Tam se nalákaní plži utopí (pravidelně podle potřeby čistit a obnovovat). Vhodné je nechat okraj pasti 1 až 2 cm nad povrchem půdy, aby do pasti padalo co nejméně jiných živočichů.

5. Pouze při přemnožení se vyplatí „políčit“ potravu: listy zeleniny, rozkládající se ovoce. Opět je nutné pečlivě vysbírávat a hubit.

6. Záhonky zeleniny a dalších užitkových plodin ohradit 10 cm širokým pruhem pilin, které se pak polijí černou kávou i s logrem (při snížení účinku opakovaně polít, zvláště po dešti). Bylo zjištěno, že roztok s 1 až 2 % koncentrací kofeinu je pro plže smrtelným nervovým jedem a rovněž je odpuzuje (rostliny přitom snáší i mnohem vyšší koncentrace). Je možné použít i další překážky jako dusíkaté vápno, pálené vápno, popel, samotné piliny nebo směsi.

S ohledem na znalosti o vývojovém cyklu, je nutné zdůraznit, že likvidace by měla být nejintenzivnější v rozmezí května a července. Pokud začneme pozdě, např. až v srpnu, kdy už dochází ke kladení, tak naše snažení může mít téměř nulový dopad na situaci v následujícím roce. Likvidace drtivé většiny již vykladených dospělých jedinců za nás zajistí paní zima.

Pro vyvrácení některých hororových představ o rozmnožování plžů, zdůrazňujeme, že všichni plži jsou schopni pouze pohlavního množení. Je tedy naprosto absurdní se domnívat, že po rozříznutí plže vzniklé poloviny dorostou a z jednoho jsou rázem dva.



2. Chemický

O dostupných přípravcích, jejich účinku atd. informují některé další příspěvky Zpravodaje, ve kterém je publikován tento článek. Proto je zbytečné se jimi blíže zabývat. Pro úplnost uveďme, že v současnosti se na trhu setkáme hlavně s přípravky, které se podle fyziologického účinku dají rozdělit na dvě skupiny. Buď se jedná o preparáty, jejichž účinná látka působí jako nervový jed (nejčastěji methiocarb). Jsou jedovatější a tím hubí i další organizmy. Odlišným typem jsou preparáty, kde je účinnou látkou metaldehyd, který působí jako dotykový a požerový jed. Ten způsobuje ochrnutí plžů s nadměrnou sekrecí slizu a má za následek jejich dehydrataci (vysušení). Tyto přípravky jsou méně jedovaté a více selektivní na plže a tím šetrnější k životnímu prostředí. Obecně však platí, že každá chemikálie, navíc pokud se jedná o jed, má negativní vliv na životní prostředí. Je nesprávné si naivně myslet, že pokud nějaký přípravek prošel schválenou normou, tak je minimálně pro člověka naprosto neškodný. Až příliš často jsme svědky toho, jak lehkovážně nakládáme i s těmi nejjedovatějšími látkami, které mají vážný dopad na lidské zdraví.

Závěrem je nutné konstatovat, že používání chemických přípravků na rozdíl od mechanického boje může napáchat velké škody s minimálním efektem na plže, zejména při špatném a neadekvátním použití. Může nastat situace, že chemický přípravek sice okamžitě vyhubí plže na vašem pozemku, po opadnutí účinku se k vám však ve velmi krátkém čase dostanou noví plži z přilehlé neudržované plochy. Výsledek: jedovatá zahrádka s plži! Proto je při volbě nebo nutnosti chemického zásahu žádoucí se svědomitě řídit pokyny výrobce.

Samozřejmě je nejlepší postupovat co nejšetrněji ...našla sjem nějaké doporučení na přípravek Marschall E 25.. ale vlastní zkušenost nemohu zatím přihodit.
lachemo
Taky sem slyšel,že proti tady těm mrzákum Je doprý někde uprostřed políčka zasadit keříček timiánu.Vona jim to pak smrdí a vůbec na políčko nejdodu.Bohužel to ještě nemám voskoušený
Ferdinand Bongo
Vidím to tak,že budem musieť zvádzať tuhé boje s týmito slizkými tvormi.. Hneď ako som opúšťal svoje novonájdené políčko som všimol koľko sa ich po okolí motá..
Ešte neviem,ktorú formu boja nasadím,ale nezdá sa mi najmúdrejšie ubližovať prírode tak buď zvolím sklo, alebo ešte pravdepodobnejšie piliny.. V škole na praxi ich máme fakt hodne, ale keďže škola ich predáva niekam ďalej, musel by som ich nejak prepašovať von.. :)
Pajasss
cus .kurva to je hrozny jak tu kurvy zacinaj vylezat,dneska u nas prselo a jen jsem dal kytky ven tak jich tam za 2 hodky bylo 30 to je mazec kurvy,ze jim tak chutna..
Ono
Zberba hnusná! Slimák vyliezol na rastlinku, začal ju žrať a zlomil ju.:death:
Morpheuss
Mno, kurvy slizké maju hlad..., tiež mi to obžieraju aj ked som ich este nikdy nenacapal, ale nechapem kto mi mohol odjbať celu vetvu a nechal ju tam. Ten rez nebol ostrý, ale ako keby to ufikol nejaky chrobak alebo vtak a nechal ju pod kyti... nefim si to vysvetliť :-(
Divoženka
Vytvořila jsem si proti slimákům takovou ohrádku. Z drátu ,obklíčit to kolem po obvodu. Jako když stavíte plot. Na spodní část toho plotu jsem obvinula kolem dokola po obvodu potravinářskou fólii,pro neznalce se jedná o průsvitnou fólii,kterou má každý jistě v kuchyni. Dobře jsem ji připevnila na několika těžištích k plotku.
Výhoda fólie - možnost trhat, stříhat, manipulovat s ní,je měkká a dobře přilne,je lehce lepící.

Nakupila sjem několik vstev kolem dokola,a spodní konec fólie,který se dotýká půdy jsem zahrnula přes fólii hlínou. Kamení a podobné výstavky nejsou dobré. Tím zpevníte terén při výstupu slimáka.

Fólii napněte jen při prvním a druhém motání. Další vrstvy úmyslně mačkejte,různě deformujte,aby stěna nebyla hladká,ale právě NESTABILNÍ.. to je to,co neumožní slimákovy jeho slizkému pohybu.
Na NARUŠENÉM POVRCHU to NENÍ možné.

Samozřejmě dle velikosti rostlin aplikujte velikost ohrádky a rozměry fólií.
Hodně zdaru:)
ikary-san
Já proti slimákům používám Vanish...Takový malý modrý válečky, čtvrt kila stojí 80korun a stačí toho fak majinko...počítám s tím, že mi po letošku ještě něco aj zbyde. Vůbec se k těm kytím nedostanou, od tej doby sem neměla ožranej ani lísteček, nerozpouští se to v dešti, vydrží dlouho, korát doufám, že to nijak neovlivňuje rostlinky dyž maj kolem stonku chemikálie....a taky ty slimáci hrozně smrděj dyž jich chcípne víc najednou:angel:
Jak zahradu bránit?

Mechanické metody

Kalamitě lze předcházet již v zimě co nejhlubším zrytím záhonů po příhodu prvních mrazů. V půdě nakladená přezimující vajíčka se dostanou na povrch a zmrznou. Nejlepší je však nenechat plzáky vajíčka ve velkém naklást. Na malých plochách je účinný sběr. Ovšem je nezbytné sbírat na celé zahradě, a zároveň jim neposkytovat úkryty a útočiště kupky posečené trávy, položené folie a podobě. Nejlépe se plzáci sbírají po dešti, kdy všichni vylézají, či ráno a za soumraku. Milují vlhko a stín. Můžete je také nalákat na zkažené ovoce či listovou zeleninu, opadané květy či granule pro kočky a psy a sbírání si tak usnadnit. Ještě více se jich sleze, pokud potravu přiklopíte vlhkým, nejlépe nahnilým prkénkem. Po nasbírání do nádoby je nejrychlejším usmrcením zalití vařící vodou. Občas praktikované posolení je velmi špatnou metodou, která plzákům zbytečně připraví pomalou a bolestivou smrt. Ve vodě se poté brzy rozloží a můžete je ve skupenství kapalném vylít. Plzáky též ochotně žerou prasata i drůbež slepice a kachny hledají dokonce i vajíčka. Odnést je do přírody bohužel nepomůže, protože se brzy vrátí urazí za jedinou noc i 50 metrů. Použít lze i pasti zapuštěné nádoby, přičemž nejlepším lákadlem je, jak jinak, pivo. Okraj by měl 1-2cm přečnívat, aby se omezilo lapání jiných živočichů. Pasti je třeba denně kontrolovat. Záhonky můžete chránit pruhem pilin, slámy, nebo páleného vápna či popela, pokud to pěstované druhy rostlin snesou. Piliny lze polévat kávou i se sedlinou, neboť plže libá vůně kávy odpuzuje. A především - kofein je pro ně jedovatý již v koncentracích, které rostlinám v nejmenším nevadí. Po dešti je třeba tyto zábrany obnovovat. Jiným způsobem je ohradník z plechu, 10 cm vysoký a 10 cm zapuštěný, zahnutý na horním okraji směrem od záhonu.

Dostupné přípravky

Hubení plzáků pomocí chemických látek je dvojsečná zbraň mohou ohrozit zdravotní nezávadnost vlastní zahrady, a vyhubení škůdci se do ní stejně opět nastěhují z okolí. Preparáty, jejichž účinnou látkou je nervový jed, například methiocarb, hubí i všechny další živočichy. Ohrožují i domácí zvířata, včely, žížaly, i přirozené nepřátelé plzáků. Lepší variantou jsou přípravky na bázi metaldehydu, zaměřené přímo na plže, které po požití dehydratují. Některé prostředky jsou vyrobeny tak, aby alespoň odpuzovaly ptáky a hlodavce. Mnohem chytřejší jsou však přípravky biologické. Využívají přirozeného parazita plžů, hlístici Phasmarhabditis hermaphrodita a nijak neohrožují ostatní zvířata ani zdravotní nezávadnost zahrady. Je však třeba je správně načasovat účinkují především na mladé plže a aplikovat opakovaně a trpělivě.
hudson
Ja skouselk pyliny a skořapky a stejne to prelezou devky...uz fakt jen ten Vanish
luckyBOB
limacid. nejucinejsi vec a slimaky.doporucuji.10000% ucinek
_Chronic_SVK_
neviem ci to us tu niekto pisal ale rozbite sklo nasypat okolo rastliniek slimaci by to nemali preplazit
Vochomurka
žadne sklo,žadna chemie!

stačí vzít půllitr piva a nechat stát u kytiček, všchni slimáci nalezou do piva!
Převzato od Kozlika Šikuly :D
Mesias
Disaster:-): Čus hej zdá se že tomu boji se slimákama celkem hodně rozumíš, chtěl jsem se tedy jenom zeptat, zda nevíš o nějakých dalších přirozených parazitech plzáků. Mi sme se o tom teď bavili s kámošema a dospěli jsme k názoru, že žádnej predátor slimáků není a parazitů bude asi taky set sakra málo. A pokud bys věděl, chtěl bych se zeptat na význam plzáků a slimáků v potravinovim a ekologickym ře¨tězci, jestli třeba by jejich totální likvidace nějak ohrozila ekosystém, o čemž dosti pochybuju, protože ještě dva roky zpátky jsme tady u nás ty "svině klouzavý" neměli...
Trava
Cuz Groweři ...
Tak mě napadlo takovy vylepšeníčko proti slimákům ->

1) dva Kruhy z jakéhokoliv vodivého kovu (viz. obrazek)

2) Napájení (já mám 9V baterii) které bude připojeno drátkama ke kruhům...(popř. přidělat nějaký vypínač)

3) Doprostřed sasadit kiti a uz jen cekat na slimáčky

Těm "lepším" slimákům to nic moc neudělá ale alespoň je to vyžene :p:

A od te doby nemam se slimakama problemy :)
JAHmaican
citace:
Původní příspěvek od _Chronic_SVK_
neviem ci to us tu niekto pisal ale rozbite sklo nasypat okolo rastliniek slimaci by to nemali preplazit


JJ minulej rok - sklo a písek, docela účinné, ale na Vanish to nemá...
Iceq
mno tak já přes léto problém se slimákama nemám,páč ty svi ně když je sucho a horko nevylízaj. na jaře sem to taky řešil šmirglpapírem kolem stonku... K+
_Chronic_SVK_
citace:
Původní příspěvek od JAHmaican


JJ minulej rok - sklo a písek, docela účinné, ale na Vanish to nemá...
A nepo*erie Vanish nejako rastliny?alebo podu?
Zedy
_Chronic_SVK_:

až ho tam budeš dávat, tak si dej jen bacha ať ho neaplikuješ moc blízko kolem rostlin, jinka se nemusíš bát že je to nějakej zabiják;-)
El_Liberal
Vanish
Mesias
Vanish zasr*nejch slizáků se zbavíš...

:vampire: FUNGUJE!!! :vampire:
cernymi
ve včerejším Právu článek na titulní stránce .. o slimáčí kalamitě
cernymi
podruhý za 8 let pěstování mě ty svioně donutily obsypat políčko pískem. to funguje skvěle, pokud neprší. v mokru ho přelezou :-( vanish nemůžu používat, páč se kolem políčka batolí děti ségry 1 a 3 roky a furt něco strkaj do pusy
Kellogg
a kolik ten vanish tak zhruba stoji?
Mesias
Kellogg: Je to o jednu stránku ve předějc, ale neublíží když to napíšu ještě jednou - stojí 80Kč a vydrží dlouho. Mamce sem tim posypal záhonek a dnes tam bylo hotové pohřebiště slizounů...
Šafi
vanish...na slimáky naprosto nejlepší věc, používám ho dva roky a se slimákama žádnej problém...prej to obsahuje nejakou slozku ktera ty slimáky i přitahuje, takže se toho nemusí sypat na pole moc, stačí pár granulek...a za tu cenu je to paráda...

ať vám to roste:)
ikary-san
Kellogg :no stoji kolem 80korun ctvrt kila...jenze s tim v posledni dobe taky nemam nejlepsi zkusenost...dyz je tech slimaku hafo a nechodi se za tema kytima zas tak casto,pze sou daleko tak to neni zas tak ucinny...slezou se na to secky slimaci z okoli,kery by si normalne ty rostouci kytky ani nevsimli...sezerou vanish,hrozne smrdej...prilezou tam dalsi slimaci vansih tam neni skoro zadnej...tak se pustej do kytky....sem vcera přišla a na dvě nejmenší kytí si spokojeně požíralo stádo slimáků....:grrr:
MacaCZ
nejlepsi je si tam dat plotek a nedostalo se mi tam nic
Nebulaquest
zahradnictví=anti slimácký bobule ,nevim přesnej názef
MiMi
mě se osvědčilo vyběstovat si dopředu jednu no name no genetika prostě jenom jakousi kytku kterou potom v průběhu boby neboli v průběhu výsadby na out rozhážo okolo kytiček..... a mám klid.. slimáci a hlemíždi jdou na listi co sou dole a ne kyti vám kašlou....:D:D:D
Zenga
Mne se 100% osvecil Vanish,mam ho tam skoro 2 mesice a furt tam zbytky jsou a slimaci mi kytky neoziraj
mischief
dneska sem jednoho hajzla pěkně osolil solničkou
Zedy
ikary-san:

co to je za blbost, že slimáci ten Vanish žerou :confused: to mi připadá divný že ti ze záhonů mizí, jestli si nepleteš přípravek? Protože nejen já, ale když se podíváš tak i všichni co ho používaji sou s ním naprosto spokojený a ty granule při styku s vodou pustí něco málo do půdy, tak i kdyby tam těch granulí nebylo tolik, tak je to účinný!

MacaCZ:

když maj slimáci hlad, tak jim nějakej plot nedělá problém čéče:(
MacaCZ
slimaci sou swině to wím ale asi mě maji radi protože mam pár kytek i bez toho plotu a kytky porad zijou i když pokažde když dojdu na pole tak je kolem kazde neoplocené kytky tak 5slimaku
Zenga
Podle me mechanicka ochrana je malo ucinna-ja delal vsechno,co tady bylo vypsany,trochu to pomohlo,ale nikdy to nebylo tak ucinny jak Vanish
Jahaha
Taky se priklanim k vanishy.Diky nemu mi nesezrali zadnou kytku.Takze kdyz mas vanish tak vubec nemusis resit slimaky!
hasan-outdoor
no ja musim kazdej den slimaky s tech mejchkytech vyhazovat,,jakted chcije tak tamsou pekne nalezly,,musiim skusit ten Vanish
Kripix
vanish je ta nejlepsi alternativa ktero muzete vyuzit! poprvi sem ho videl u matky, zkusil sem ho, a od ty doby jedu jedine tohle modry svinstvo! sem ho nasypal na pole, prijdu druhej den a lezelo tam snad sto zdechlejch slimaku! ty granue tam docela vydrzej, pokud nejak dlouhodobe neprsi! --vanish,zkurvenejch slimaku se zbavis!!!
delloyt
slimaci jsou fak buzici, nesezrali mi nic, ale kazdej vecir jich min. 10 hazu do kotle. jednou jsem jich vysbiral 27. je jich letos jak much v zabovreskach :o)))
thcfarmer
JA TO ROBYM TAK ZE DAM OKOLO RASTLINKY OPLOTENIE A NEHASENE VAPNO CEZ TO SA SLIMAK NEDOSTANE ALE POZOR NA DAZD KTORY SPLACHNE VAPNO
jestedman
Dostal jsem dárek z UK - 50 Ways to Kill a Slug - autor Sarah Ford, nakl. Bounty books, 2004
Přikládám sem výtah z této velmi zajímavé knihy. Některé věci se opakují, vlastně všechno je v tý knize popsáno 2x a nějaké rady jako "vystřelte je na orbit" jsem raději vypustil. Nicméně myslím, že to jsou zajímavé postřehy, dám to do více příspěvků, protože to je moc dlouhé.
jestedman
Slimák (3 rody - Limax maximus, cinereoniger, Limacus flavus a Malacolimax tenellus) je hermafroditní, v jednom vrhu snese až 36 vajíček, to se opakuje několikrát do roka (100 ks/rok). 10-21dní zrají vajíčka podzemí a zhruba za 6 týdnů malý slimáček dospěje. To znamená vcelku katastrofu pro naše zahrádky. Slimák přežije několik let (cca 6) a za tu dobu řádně nakyne. Průměrný slimák je schopen spořádat 0,8 kg rostlin za sezonu neboli dvojnásobek svojí tělesné váhy denně. Rychlost pohybu slimáka je cca 0,0113 km/h. Slimáci milují pivo, grapefruit a salát.

Slimáci přebývají za dne většinou ve stínu křoví, pod listy a kameny. Za tmy jejich aktivita stoupá. Slimák je původně mořský živočich, na rozdíl od nich má plíce, musí být však neustále ve vlhku, to zaručuje jeho sliz. Aby mohl produkovat sliz, musí jíst a pít téměř neustále.

Prevence:

Udržujte zahradu v čistotě, hrabejte listí, přehrabujte pravidelně mulčovací kůru a likvidujte možné úkryty pro slimáky a jejich vajíčka. Pravidelně sekejte trávu. Poskytněte vhodný životní prostor pro jejich nepřátele jako jsou budky pro ptáky, jezírka pro žáby….
Být osliznut je nepříjemné, vemte tedy trochu octa a teplé vody a ruce si umyjte, mělo by to pustit. Pozor na oděrky a ranky, bude to pálit.


Co sním?

Když ho zabijete nebo jen chytíte, není to jen hromada hnusu, ale je to lahůdka plná protejnů pro kachny, kočky nebo ryby. Je to také dobrá příměs do kompostů, pokud je daný kompost naplněn jejich lahůdkou. Budou vás tak milovat do konce života a budou vám pilně pomáhat s recyklací vašeho kompostu, sežerou i slabší lepenku a papír. Pozor na dostatek potravy, jinak se rozutečou zpět na zahradu. Jednou se jejich těla samy stanou kvalitním humusem.
jestedman
Jak na něj?

Nenechte je vyspat!

Brzo z jara prokypřete celou zahrádku, slimáci jsou zalezlí nehluboko a přes zimu hibernují, když přerušíte jejich spánek můžete je krásně vychytat, popřípadě slimáci zmrznou.

Nechte kytky pracovat za vás!

Jisté květiny slimáky odpuzují, jsou to: máta, česnek, pažitka, pelargonie, foxgloves (zřejmě vlčí bob) a fenykl. Rozmístěte tyto květinky kolem vaší zahrádky a slimáci nepřekročí „železnou oponu“.

Prehistorický boj.

Použijte „Diatomaceous earth“ (infuzoriová hlinka). Je to netoxická, velmi prášivá zemina připravena rozemletím zkamenělin malých rostlin. Promíchejte DE s vaší zeminou kolem rostlin.

Použijte saze

Saze je dokonalý ničitel slimejšů, stačí nastříkat roztok sprejem kolem kytek a po styku s kontaminací a oběť umírá, vyššího účinku dosáhnete po rozmixování s citrónovou šťávou a popelem. Postřik nutno opakovat po dešti.

Ve spreji se dá také použít voda z yuccy, česnek v tekutém mýdle, ocet a voda, horká voda s chilli, křenem a odvar z muškátových listů. Postřiky opakujte jednou začas, zejména po dešti, munici můžete střídat.

Možné bariéry: Drcené ořechové skořápky, drcené škeble, písek, vlasy, smirkový papír, vermikulit, štěrk a borovicové jehlice.


Petrolejový princ.

Pokud máte rostliny zasazené v květináči, můžete jeho strany pomazat petrolejem nebo naftou. Slimáci budou po stranách sklouzávat.


Pivo.

Dejte pivo do misky a umístěte na dosah rostlin. Na druhý den jen vyjměte mrtvé slizáky.


Kofein.

Místo piva použijte colu.
jestedman
Je vám jich líto?

Pokud máte rádi roztomilé malé slimáčky a nechcete je zabíjet, vemte jednoduše nejlepší kousek salátu co doma najdete a dejte ho k vaší rostlině, ráno hoďte salát třeba sousedovi přes plot. Nezapomeňte však, že slimáci a hlemýždi mají zakódovaný vztah k domovu, házejte daleko, stejně se vrátí!!!


Grep

Kupte grapefruit, ten slimáci milují, vymačkejte vnitřek a do stran udělejte pár dírek. Položte na záhon slupkou nahoru. Slimáci nalezou dovnitř a budou hodovat, za pár dní návštěvu vyhoďte.


Koberec

Vezměte kus koberce, nejlépe zátěžového, rozstříhejte na kousky a položte kolem kytky. Namočte ho. Slimáci se na něj doslova nalepí. Podobně může za deštivého počasí pomoci i trocha železných pilin.


A opět zabíjení:

Vločky¨

Pokud nasypete ovesné vločky kolem záhonu, slimáci je v pohodě spořádají. V jejich organismu se však spojí s vodou a nabobtnají, strávníci nakonec doslova explodují.


Kočičí žrádlo¨

Slimejši milují kočičí žrádlo. Poloprázdnou misku od kočičího nebo psího žrádla umístěte v dosahu centra slimáčího odporu. Slimáci do misky nalezou a začnou si pochutnávat. Vašim přítelem je ježek, pro kterého je jediné lepší věci k jídlu než kočičího žrádla, slimáků.
jestedman
Predátoři

Umožněte nepřátelům slimáků pobyt na vaší zahradě, dělejte bazénky pro žáby a budky pro ptáky. Stavte kurníky.


Chemie

K likvidaci můžete použít různé spreje. K domácí výrobě se doporučuje smíchat 2 čl. síranu železitého (iron sulphate) se 4 pintami vody, tj. cca 2 L. Stříkejte na postižená místa a slimáčí cestičky, postřik opakujte a mrtvá tělíčka pravidelně likvidujte.


Souboj

Budete potřebovat 1 díl amoniaku a 3 díly vody. Směsí naplňte stříkací pistole, pušky a kanóny. Za vlhkého dne vezměte baterku a hledejte po zahradě v místech kde je velká pravděpodobnost slimejšů. Jeden zásah mezi oči a slimák je v pánu.


Sůl

K likvidaci nepřítele můžete použít také sůl. Pozor však na přesolení půdy ve vaší zahrádce.
Sůl proto používejte cíleně přímo na jednotlivce a neprovádějte kobercové bombardování. Místo kuchyňské soli můžete použít magnesiovou sůl, kterou již můžete umístit kolem rostlinek. Posyp však opakujte po dešti či zálivce.


BioHazard

K biologické likvidaci slimáků se dá použít několik nepřátel. Jedním z nich jsou nematodes (zřejmě roztoči, viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Nematodes) Zakupte prášek, rozmíchejte ho do zálivky a zalijte. Nematodi by měli přežít cca 6 týdnů.

Slimejší závody

Pozvěte děti z širokého okolí a řekněte ať si každý najde na vaší zahrádce jednoho, nebo ještě lépe více závodníků, ty pak soustřeďte na jedno místo, kolem kterého vytvoříte kruh, řekněme ve o poloměru 0,5 m. Který slimejš překoná první kružnici, vyhrává. Vítězovi kupte čokoládu a slimáky pěkně zlikvidujte. Je to méně pracnější než se celý den někde pachtit a hledat.


SlizMix

Nasbírejte hromadu slimáků a rozmixujte je. Výslednou kaší můžete krmit kočky, kachny, ryby, je to pro ně vysoce výživná lahůdka.


za případné chyby se omlouvám - -- PM
getzz
Tento thread sem udělal pote co sem si přečetl jak nekteri cleni radi ze na slimaky nejlepsi sypat wanish s pickem kolem kyti a podobne sračky. Sam aplikuju toto: vezmu pet flasku a vystrihnu kolecko. Pote nastriham po obvodu spice(take trojuhelniky) a dam kolem kyti(kdyz je este mala). Kdyz uz je veci a kolecko ke stonku pres vetve neprorvem tak staci kolecko prostrihnout a u kyti spatky zalepit izolepou a ucinost se necekane nezmeni.
Pepiik
já jsem dal do země kelímek tam jsem nalil pivo! a je po bojovnících :-d nebo ještě takové modré kuličky někdo to tu určitě psal jmenuje se to myslím jako nějaký prášek na praní!
daada
Loni na mě zaútočily nějaký mega velký slimáci a téměř mi zbouchly celou úrodu ,ale jěště že jsem pěstoval na zahradě a otec mi poradil at si stáhnu měděnej drát udělám z něj kolo a položím ho na zem nějak to tě frajerům vadí páč mi od té doby kytky obcházely obloukem ...:-)
Letos jsem kolem kytiček nasypal jenom obyč. písek,
tak jsem zvědav, co to udělá :D Doufám, že si zrovna moje kytičky slimáci nevyberou...

U jedné kytičky jsem se pojistil jen tak z nudy vyrobeným ,,foliáčkem,, :teef: (z igelit. pytlíku + klacky) :D:D:D
který by měl součastně chránit proti slimejšům :punk:


Co tomu říkáte??? :D Myslíte, že bude fungovat??? :teef:


EDIT: Tak samotnej písek moc nezabral... Během týdne byly sežrány hned 4 kytičky :devil:


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma