Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Odběrem proudu na řídící zásuvce přivádíme napětí do podružné zásuvky. Odebíráme-li proud z hlavní zásuvky (lampa svítí) je na podružné zásuvce napětí, není-li odběr na řídící zásuvce (lampa nesvítí), není ani napětí na podružné zásuvce.
Například časovací hodiny sepnou lampu a společně s lampou se spustí větráčky a další vaše eletronika.
2. Popis funkce:
Zapnutím řídícího spotřebiče na hlavním výstupu začne téct proud diodami D1-D7. Na diodách D3-D7 vznikne úbytek napětí okolo 3,5V. Z tohoto napětí se nabíjí C1 a zároveň se otevírá přes rezistor R1 optotriak (MOC3043).
Mezi R1 a optotriakem je žlutá LED1,která indikuje otevření optotriaku.
Přes otevřený optotriak se otevírá triak (TIC246M) a ten propustí napětí na podružný výstup.
Napětí na podružném výstupu indikuje modrá LED2. Obvod pro indikaci nepětí na podružné zásuvce není nutný .
Celé zařízení jistí 3A pojistka pro případ přetížení diod D1-D7, které jsou 1N5408 a jejich proud by dle katalogových hodnot neměl být vyšší než 3A. Diody mohou být přetíženy příliš velkým odběrem na hlavním výstupu.
Z 3A pojistky vyplívá, že celkový příkon obou spotřebičů (na obou výstupech) může být maximálně 690W.
230V*3A=690W
Malou úpravou kdy kontakt triaku MT2 a R2 připojíme před 3A pojistku můžeme na podružném výstupu odebírat proud mnohem vyšší. (max. 16A -(mínus) odběr na řídící zásuvce)
Tato úprava bude asi potřebovat větší chladič na triaku.
Mechanická konstrukce:
Plošný spoj se součástkami je na cuprextitové desce 60x60. Je uchycen ve 2 místech pomocí šroubků do krabičky KPZ-11.
Celé zařízení je umístěno v krabičce KPZ-11. Je to 2 dílná, plastová krabička s vidlicí a zásuvkou.
Rozměry krabičky jsou 44x120x70.
Zásuvka na krabičce je použita jako hlavní (řídící) zásuvka. Podružná zásuvka je ve formě prodlužovačky vyvedena z krabičky kabelem (více obrázky).
Mechanická konstrukce a zapracování obvodu do sestavy bych nechal na každého uvážení. Člověk, který se bude pouštět do stavby zařízení bude snad o elektrice něco vědět a může si obvod poupravit pro svoje potřeby. Poté například připevnit a zapojit na společnou rozvodnou desku s ostatní elektronikou (tlumivka, startér....)
Na triaku je malý chladič, kvůli ztrátovému teplu.
elektronika 90Kč + krabička za 160Kč, která nemusí být použita
Poznámky:
·Jelikož nemám skříň ani sodík nemohl jsem vyzkoušet jak se bude obvod chovat s tlumivkou na řídícím výstupu, ale myslím si, že by neměl být problém.
·Další možná komplikace je odběr časovacích hodin, které by svou spotřebou mohly ovlivnit obvod a napětí na podružném výstupu by se nevypínalo.
Napadá mě, že by to šlo použít pro odlehčení kontaktu spínaček. Je to rozhodně levnější než stykač (někde tu je thread o použití stykače pro spínání lampy). Zapojit na spínačky nenáročný spotřebič (větrák, čerpadlo) a lampu spínat triakem..