Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Nazdar groweři, ahoj growerkině.
Před několika dněma jsem si pořídil řízek šalvěje Divotvorné. Chci jí pěstovat a množit, ale to bez optimálních podmínek nepůjde ( nebo půjde, ale dost těžko ). Tímto článkem chci všem, kdo si Šalvěj pěstuje, nějak přiblížit, jak na to, aby se této nádheréá a plně legální halucinogení kytičce dařilo
Zde je něco o Šalvěji Divotvorné: Historie:
Mazatekové z mexické Oaxaky pěstují tento druh šalvěje na políčkách skrytých v hlouby lesa, daleko od lidí. Užívají listy v době, kdy nerostou omamné houby. Rozmnožují je řízky a pěstují na odlehlých místech. Tuto šalvěj označují jako žena - "La Hembra", zatímco pochvatec (Coleus pumilus) je muž - "El Macho". Lidových názvů mezi Mazatéky má šalvěj několik: "Hierba de la Pastora" přeloženo "pastýřovy listy", další názvy jsou v překladu "panenská tráva", "nebeský pastýř" a "Mariina tráva". U nás je známa pod jmény šalvěj aztécká či mexická.
V současné době převládá domněnka, že tento druh je totožný s halucinogennem "pipilzintzintli", který užívali staří Aztékové.
Popis:
Víceletá bylina dorůstající výšky až 1 metr s lodyhou vzpřímenou a málo větvenou. Vstřícné listy mají vejčitý tvar a pilovité okraje, bývají až 15cm velké. Namodralé 15mm dlouhé květy kvetoucí v prosinci jsou sestaveny v chudých lichopřeslenech dlouhých 40cm. Uvnitř pyskaté koruny mají pouze dvě tyčinky, jen jeden prašník je však plodný. Plodem jsou vejcovité hladké tvrdky.
Výskyt:
Domovem je pouze na pár čtverečních kilometrech pohoří Sierra Mazateca v Oaxace, kde ji používají Mazatékové při šamanských rituálech. Na šalvěji divotvorné je zajímavé, že je botanicky považována za produkt lidského pěstění. Divoce už zřejmě nikde neroste a o jejích semenech se tvrdí, že jsou neplodná. Může být tudíž rozmnožována pouze vegetativně pomocí řízků. Mazatéčtí šamani si tímto způsobem pěstují své rostliny na vzdálených a ukrytých lokalitách. Avšak na druhou stranu se objevují zprávy (i když ovšem dosud ne plně podložené), že tato šalvěj je schopna plodná semena vytvořit a že je to normální přírodní evolucí vzniklá rostlina. Ale ať už je to pravda nebo ne, mimo mazatéckou kulturní oblast se tato rostlina vyskytuje jen jako exot pěstovaný ve sklenících, který se naštěstí snadno množí řízky.
Převzato z www.biotox.cz
Z internetu jsem se dočetl toto:
Měla by se pěstovat v černé kompostové půdě s pískem a mít velkou propustnost kvůli kyslíku, který potřebují kořeny. Taky nesnáší přímé sluneční světlo, spíš 50ti až 80ti % stín. Jelikož je to studeno-vlhkomilná rostlina ( optimální teplota je 10 C až 16 C )
rozhodl jsem se, že si jí budu pěstovat v malým skleníčku. Až vyroste, sestrojím z drátu a fólie trošku větší. S vlhkostí není problém - každou chvíli ji rosím, ale pozor, Salvia Divinorium nesnáší přemokřenou půdu, ale taky nesnáší suchý vzduch a suché listy, což je příčina zasychání konců listů a tvoření takových černých teček. V mazatéckých horách každý den prší a SD je celý den mokrá. SD by měla mít dostatečné místo na kořeny, tak nešetřete místem.
Ja na to:
Ve skleníku budu mít malou mističku s perlitem a vodou, do které pude přes čerpadlo vzduch a tím ještě zvýším vlhkost.
Větší problém je už stou optimální teplotou. Jak mám udělat, když mam v pokoji 24 C a venku je 28 C, aby měla 10 - 16 C? Na tuhletu otázku jsem si nemohl dlouho odpovědět. Včera jsem ji přesadil do květníku, do kterého jsem udělal jehlou spoustu děr ( kvůli tomu kyslíku přece . Dal jsem jí do plastového skleníčku, na dně je asi 1cm navlhčeného perlitu a řádně porosil, asi po deseti minutách jsem změřil uvnitř teplotu: 21 C.
Nějak to musím ochladit. Napadlo mě, že bych to mohl skusit ledem, ale ten po několika desítkách minut roztaje a každych 20 minut tam dávat led, no nic moc..... Dále mě napadlo, udělat ze strany do skleníku díru a nějak nainstalovat větrák z PC. Jenže ten sám osobě vzduch neochlazuje, byl by ktomu ještě potřeba chladič na procesor a ve skleníku nemůže moc cirkulovat vzduch, který by vysušoval listy. Dále mě napadl Peltieryho článek. Jenže jak ho tam nainstalovat? Ještě mě napadlo vodní chlazení, ale to už by bylo moc, nechce se mi do toho zase tolik investovat. Jaký máte tedy nápady na chlazení?
Budu moc rád za každý postřeh, nápad atd.
Snad jsem to vysvětlil srozumitelně, o co jde. Je to trochu zmatečné, poprvé píši delší článek.
Tak se mějte zatím!!!!
já mám momentálně čtyři rostlinky venku na balkoně, ale ve stínu a krásně rostou.
Když jsem ji měl doma, tak jsem podní měl trochu hlubší misku a v ní jsem se snažil mít stále vodu, kterou si rostlinka mohla stále brát a světčilo jí to velmi dobře.
Zdar,
mě taky přežívá, ale bohužel se jí tvoří takové černé tečky na listech, ikdyž to kroipm jako blázen. Každá rostlinka může být zvyklá na něco jiného, nikdo přece nevíme, odkud jsou její předci. Mohou být pěstované ve skleníku, nebo někde kde je zima, nebo zase vedro. Četl jsem, že si SD časem zvykne na okolní prostředí, ale trvá to hodně dlouho.
To kozzy: na fotce jí máš táke v misce s vodou? A rosíš jí? V jhakém substrátu jí máš a jak jí a čím jí hnojíš??? Nemá nějaké známky nedostatků? Třeba suché kroutící se listy, černé tečky na listech atd.. Třeba je to kravina stím odvětrávacím skleníkem, může být zvyklá na něco jiného a třeba bych jí tím akorát uškodil, ale chci zkusit, včem se má nejlépe.
Tak zatím a sílu SD!!!!
V té misce se snažím mít stále vodu.
Rosím ji jen občas, tj. tak cca 2-5krát za týden jen když si vzpomenu.
Substrát je univerzální zemina( nebo tak nějak se to jmenovalo) a perlit.
Listy jsou v pořádku nic na nich není ani se nekroutí, jen když na ně zasvítí přimí slunce, tak jsou takové trochu jako povadlé takové vláčné.
Ale jsou v závětří na balkoně mi nefouká.
Tak to máš dobrý. Já mam balkon na jižní stranu, ale stín je tam v rohu, ale teď jí budu mít ve skleníčku dobma. Hele prosimtě, jak máš nahoře asi vlhký substrát? myslím úplně nahoře u stonku. Díky a cau
TO Amalka:Tak to máš docela dobrý. A nemáš na listech žadný černý tečky? Jak často jí zalejváš a jakou má půdu??? Jak často hnojíš? Díky
To DUL: Četl jsem, že je těžky jí přimět vykvést a opylení je ještě těžší. Semínka tvoří vzácně, ale nejsou právě moc plodná.
No ja mam taky salvej. Uz sem z ni udelal tri rizky a zije dal, fotka neni moc aktualni. Ted sem na ne par dni zapomel a z matky mi zacaly silene padat listy a jeden rizek trochu uschnul alle snad to prezije.
"Je lépe litovat, že jsme něco zažili, než litovat, že jsme nezažili." - Boccaccio
"Kořenem všeho zla je nedostatek poznání." - Buddha
Týýýjo, dobrý. Hlavně to nemaž, je to good. Jak často jí zelejváš?
to V3M3NO: Pěkná, pls: Jakej to je substrát, jak ji kropíš, jak často jí zalejváš, hnojíš atd.. Díky všem!!! :-D
Vodu nijak neupravuju, normálně ji napustím z kohoutku a je to.
Ne skleničku nijak před světlem nechráním, jen když mi začne zelenat voda tak ji vyměním.
Ahoj lidi, potřeboval bych poradit. Černají mi konečky, ale i nekonečky listů u SD. ROsím několikrát denně. Nevíte čím by to mohlo být? Děkuji moooc za jakoukoliv odpověd..... Díky CAU