Cicmon
Felis Catus
Registrován: Feb 2003
Příspěvků: 470
|
Postupy likvidace škůdců:
Chytání pod lapáky
Sbírání večer s baterkou.
Návnada s pivem, to ale láká plže i z okolí. Nechte misku s pivem vyčnívat asi 1 cm nad povrch půdy, aby se nechytali i brouci.
Jako návnada mohou sloužit i usmrcení rozdrcení plzáci.
Za suchého počasí překážky z popela s pilinami nebo vápna s pilinami. Také desky s čedičovou nebo skelnou vatou bránící přelézání plžů.
Aplikace večer, vápno dvakrát za sebou v rozmezí půl hodiny.
Granulované dusíkaté vápno, 1 -1,5 kg/100m2.
Pálené vápno, vyhasíme malým množstvím vody, 3 - 4 kg/100m2.
Ditrich (2001) uvádí také chlorid sodný (sůl na solení silnic). Já osobně ale sůl kvůli zasolování půdy nedoporučuji.
Biologický boj proti plžům: koupit přípravek obsahující parazitické hlístice a zalít s tím zahradu. Hlístice napadají plže pod zemí. To je vhodné např. při pěstování chřestu. Hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita se používají ve spojení s bakterií Moraxella osloensis.
Nemaslug - biologický přípravek proti plžům obsahující hlístice, cena: na 40 m2 za 369,-Kč, na 100 m2 za 839,-Kč. Prodejce: Biocont Laboratory, Šmahova 66, 627 00 Brno - Slatina , tel: 05/45218156.
Dále přípravky s hlísticemi vyrábí např. belgická firma Biobest. V České Republice to distribuuje P. Biocontrol, Čelakovského 389/II, CZ-38901 Vodňany. Tel. + Fax: +420 3 42.38.27.57.
1-2 % koncentrace kofeinu je pro slimáky smrtelným nervovým jedem (přinejmenším je odpuzuje.) Rostliny však snesou i vyšší koncentraci. Použít lze kávu, čaj, koku. (podle Urban Zdeněk 4.7.2002 Kofeinem lze bojovat proti slimákům. - Hospodářské noviny, Věda a lidé, str. 3). Zjistil to Robert Hollingsworth na Hawaii a svůj objev publikoval v časopise Nature.
Za 1000 liber (50000 Kč) si můžete koupit z Bristolské univerzity robota, který pomocí infračerveného detektoru loví plže a rozkládá je na metan, čímž získává energii. Vývoj stál 200 000 liber. (podle 3.1.2002 Žere plže. - Ekonom, č. 1, str. 38)
Chemické prostředky používat jen při přemnožení plžů. Někdy se doporučuje asi 2 dny po zasetí (při škodlivém výskytu plžů), protože jsou nástrahy přitažlivější. Perzistence je za sucha 5-6 dnů, za deště méně. Vhodné je používat chemické moluskocidy po dešti.
AZ Slug Pellets (metaldehyd), dávka: 15 - 30 kg/ha = 1,5 - 3 g / m2, nesmí přijít do styku se zeleninou, rozhodit okolo, netoxický pro Staphylinidae - drabčíkovití (Coleoptera - brouci) podle IOBC = Mezinárodní (čtyřstupňová) stupnice pro biologickou ochranu.
Vanish Slug Pellets (metaldehyd), dávka: 15 - 30 kg/ha, nesmí přijít do styku se zeleninou, rozhodit okolo (rozmetadlem). (Doporučená aplikace u řepky 5. - 20. den po vysetí, až 15 kg/ha). Balení pro maloodběratele po 200 g, cena kolem 110 Kč.
Mesurol Schneckencorn (methiocarb), dávka: 3,5 - 7,5 kg/ha = 0,35 - 7,5 g / m2, v praxi při pásové aplikaci 3-4 kg/ha, jedovatý pro včely, nesmí přijít do styku se zeleninou, rozhodit okolo. Toxicita pro tyto užitečné ogranismy: slabě toxický pro Staphylinidae - drabčíkovití. Velmi silně toxický pro: Phytoseiidae - draví roztoči (Acarina - roztoči), Anthocoridae - hladěnkovití (Heteroptera - ploštice), Coccinelidae - slunéčkovití (Coleoptera - brouci), Hymenoptera - blanokřídlí, Aphidiidae - mšicomarovití (Hymenoptera - blanokřídlí).
Mesurol WP 50 (methiocarb, účinná látka mercaptodimethur), dávka: 0,5 %, jedovatý pro včely, toxický pro čmeláka zemního (Bombus terrestris) tzn. nesmí být použit spolu se čmeláky, nesmí přijít do styku se zeleninou, ve skleníku se postřikují cestičky, stoly, květináče, apod. Toxicita pro tyto užitečné organismy - stejná jako u Mesurol Schneckencorn. Balení pro maloodběratele po 50 g, cena kolem 100 Kč.
Jak to funguje:
metaldehyd - moluskocid, požerkový a dotykový jed, účinkuje rychle, navíc vyvolává nadměrnou sekreci slizu a tím dehydrataci. Neúčinné na loukách, tam stačí vyrovnat ztrátu vody. V některých zemích (nevím jestli v ČR) lze používat v biozemědělství, ale pouze ve spojení s lapáky (ne přímo na zemi).
karbamáty: methiocarb, thiodikarb, mercaptodimethur (a jiné, insekticidy: carbaryl, carbofuran, pirimicarb; herbicidy: EPTC, CDEC). Dotykový, požerkový a nervový jed. Inhibují aktivitu enzymu cholinesterázy. Neblokují cholinesterázu ireverzibilně, tzn. že po interakci s enzymem se může aktivní část pesticidu (karbamyl) od enzymu odpojit a relativně brzy dochází k reparaci poškozeného enzymu, který obnoví opět svoji funkci (Rulík 2002 manuskript). Hubí hmyz, roztoče a měkkýše, odpuzuje ptáky a drobné hlodavce. Nebezpečný pro včely (jedovatý), ryby a zvěř. Způsobuje také poruchy u žížal a u střevlíkovitých (Carabidae). Nesmí se používat v biozemědělství. Nutná je 14-denní ochranná lhůta = nesmí se jíst ošetřené plodiny.
Iron phosphate = ještě silnější jed než metaldehyd?. Požerkový jed, snižuje žravost a následně smrt. Nesmí se používat v biozemědělství. Jedovatý pro zvěř a člověka.
A abyste si nemysleli, ze jsem tak chytrej tak je to prevzate odsud:
http://mollusca.host.sk/malakologie/skudci.htm
Cicmon
|
...the Spice must flow...
...My jsme ti, na které jsme čekali...
...Mayský král měl ve své hrobce napsáno „radujte se do roku 2012, pak budete jiní“...
...Doufejme, ze ve vesmíru bude objeven inteligentni zivot, u nas na Zemi je to v prdeli....
-= Sweet Tooth #3 1000w (400+600) bubblers =-
-= Outdoor 2003 aneb pokus s indoorem venku =-
-= Gumby hash - hasis pomoci gravitace - levne a efektivni =-
-= H2O Energie =- -= Energie u Pramene=- forum
|