Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
nemoc špinavých rukou... to znamená, že se můžeš nakazit žloutenkou, když nedodržuješ základní hygienicjý návyky (třeba, že si nemeješ ruce...). určitě to neznamená, že to dostaneš podáním ruky a tak.
ja uz hulil s tolika lidma...no jeeeeeeeje a sem porad v pohode...no mozna nakej ten aidsik ve me nekde je...je a zloutenku sem mel vlastne taky...ale nakou malinkou . takze fakt pohoda ..ale uznavam,ze nejlepsi je hulit jen s osvedcenymi prately . Mejte se kraaasne vyhulene
Teda já nevím,ale padá tu dost nepřesností.Přijde mi to jako když se staroušci baví o tý marjáně a vůbec o drogistech.Něco jsem si o téhle nemoci zjistil(má jí můj kamarád)a to co Vy tady píšete...Uvedu tedy malý příklad:Ten můj kamárad dřív celkem fest jel v piku(teď už přes rok nebere,to vím na 100pro.)nakazil se a teď se léčí.Takže Céčko není nevyléčitelný,lék se jmenuje INTERFERON.Je to teda chemoterapeutikum,takže nic moc,procento úspěšnosti také není nijak závratné,ale není to nevyléčitelná nemoc!
Tomu klukovi co to má,se dokonce narodila nedávno zdravá holčička!Tedy pro rejpali,samozřejmě že se nenarodila jemu ale jeho přítelkyni,která je mimochodem také positiv.C No není to teda trochu divný že jim se narodí ZDRAVÉ ditě a Vy tady snad umřete do 5minut po kontaktu se špekem?
Nemyslím to zle,je mi jasný že opatrnosti není nikdy nazbyt,že je"bezpečnější"hulit s takovým člověkem jaksi sterilně,ale musím se "ohradit"když slyším nějaký PLKY o marjáně z úst dědečků a babiček,a stejně tak když zde čtu nesmysly.Doufám že jsem se do toho moc nezapletl a že mne aspoň někdo pochopí.LIDÉ BDĚTE,ALE HLAVY SI NEBLBNĚTE !
Na závěr moje malé shrnutí:Hepatitida C se přenáší HLAVNĚ používáním stejnýho nádobíčka mezi nitrožíláky,či jiným podobným kontaktem.Inkubační doba rozhodně není 10let!Ale pozor,nemoc(C)většinou nemá žádné vedlejší příznaky na to teda bacha.Jedině tedy testy,testy,testy.
Takže se omlouvám za předchozí příspěvek,i když myslím že tam je v kostce to co tady,ale nějaké nepřesnosti se tam možná najdou.Tak tedy raději,pro jistotu-tuna je to od odborníků
Způsoby nákazy
Můžu mít "Céčko"? - Způsoby nákazy
Hepatitida typu C se přenáší hlavě přímým kontaktem s nakaženou krví.
"Céčko" a drogy
Více než polovina případů souvisí se současným nebo dřívějším užíváním nitrožilně podávaných drog. Nákaza se přenáší obvykle opakovaným používáním a vzájemným půjčováním injekčních jehel. Ale pozor, virus se může šířit i kontaminací obsahu stříkačky! Od jednoho nakaženého uživatele se infekce rychle rozšíří na ostatní.
Problém drog a hepatitidy C se však neomezuje jen na nitrožilní drogy. V poslední době byl popsán i přenos pomocí trubičky používané pro společné šňupání kokainu. Při pravidelném šňupání se Vám totiž na nosní sliznici vytvářejí drobné trhlinky na kterých se tvoří kapky krve. Stačí malá kapka a jste nakažení.
"Céčko" a transfúze
Máte pocit, že "Céčko" je jen nemocí "narkomanů" a Vás se netýká? Ani zdaleka. Druhou velkou skupinu nemocných tvoří lidé nakažení krví nebo krevními produkty ve zdravotnickém zařízení. Jsou to:
pacienti, kteří dostali transfúzi krve
pacienti, kterým byl transplantován orgán
pacienti, kteří byli léčeni pro poruchu srážlivosti krve krevními produkty vyrobenými před rokem 1992
V červenci roku 1992 byl zaveden plošný systém kontroly všech krevních produktů. V současnosti je díky tomu nebezpečí nákazy touto cestou nižší než jedno procento.
"Céčko" ve zdravotnictví
Pracujete ve zdravotnictví? Uvědomujete si dostatečně své riziko? "Céčko" častěji ohrožuje zdravotníky a laboranty. Při své práci přicházíte často do kontaktu s potencionálně nakaženou krví. Hrozí Vám proto vysoké riziko náhodného poranění o infikovanou jehlu. Tento, takzvaný profesionální druh nákazy se může dotýkat i policistů, hasičů a příslušníků pořádkových služeb.
"Céčko" a tetování
Jste tetovaní nebo máte piercing? Uvažujete o podobném zkrášlení svého těla? Buďte opatrní! Mezi další, i když méně obvyklé způsoby nákazy patří kontakt s nedostatečně sterilizovanými nástroji používanými při piercingu, tetování nebo akupunktuře.
Nebezpečí číhá skoro všude. Jak se mám účinně chránit? Vyhněte se kontaktu s předměty, které mohou jakýmkoliv, byť nepatrným, způsobem přijít do kontaktu s krví. Z toho důvodu si nepůjčujte cizí čepelky na holení, klíšťky na nehty nebo zubní kartáčky!
"Céčko" a sex
Často diskutovaným způsobem nákazy je přenos prostřednictvím pohlavního styku. Jak moc se mám bát? Tato cesta je možná, avšak v praxi méně obvyklá. Ve spermatu, vaginální tekutině a slinách se vyskytuje jen velmi malé množství viru.
Udržujete vztah s jedním sexuálním partnerem? Riziko nákazy máte menší než 5 procent. Nemáte stálého sexuálního partnera, často je střídáte? Vaše riziko je o poznání vyšší. Rizikové jsou také techniky, při kterých dochází k poranění tkání a kontaktu s krví (například poranění sliznice rekta při análním styku).
"Céčko" a těhotenství
A co těhotné matky s "Céčkem"? Ve velmi malém počtu případů (zhruba 2 až 3 procenta) může dojít k přenosu infekce z těhotné matky na dítě. K přenosu viru od nakažené matky na novorozené dítě dochází nejčastěji během porodu, kdy se krev matky smíchá s krví dítěte. Přenos mateřským mlékem prokázán nebyl. I když jste žena s hepatitidou C, můžete bez problémů kojit. Zvýšené opatrnosti dbejte v případech, kdy Vám, zejména v počátcích kojení, popraskají bradavky. Krvácející bradavky mohou být cestou přenosu viru.
Hepatitida typu C se přenáší především krevní cestou. Vyhněte se kontaktu s krví!
Léčba "Céčka" spočívá v zamezení dalšího poškozování jaterních buněk a urychlení obnovy jater. Jejím cílem je odstranit virus z Vašeho těla a dosáhnout dlouhodobého vymizení projevů nemoci. Co když to nejde? I v případě, kdy se nepodaří virus zcela zahubit může léčba zpomalit postup hepatitidy a snížit poškození Vašich jater.
Léky
Mezinárodně uznávaným standardem v léčbě "Céčka" je kombinovaná léčba pomocí interferonů a ribavirinu.
Interferony
Interferony jsou malé bílkoviny přirozeně produkované buňkami Vašeho imunitního systému. Pomáhají tělu bránit se před "cizími nájezdníky", brání například množení virů v buňkách. Existují tři typy interferonů - alfa (používaný v léčbě hepatitidy C), beta a gama. Při podávání v dávkách mnohem vyšších než v jakých jej tvoří samotný organismus dokáže interferon hubit viry a zastavit jejich množení.
Interferony se obvykle podávají ve formě podkožních injekcí. Jejich množství záleží na konkrétním přípravku. Obvykle jde o tři injekce týdně. Nově byl však vyvinut pegylovaný interferon. Jeho speciální struktura umožňuje dávkování jedenkrát týdně. Tím se zvýší Vaše pohodlí a zároveň to zvyšuje účinnost léčby. Budu muset pokaždé k lékaři? Ne. Injekcí se nemusíte bát. Můžete si je po vysvětlení aplikovat sami, podobně jako inzulín při cukrovce.
Léčba interferony je dlouhodobá, trvá 11 až 12 měsíců (48 týdnů).
Vysoké dávky interferonu však nejen pomáhají, ale ohrožují i samotný organismus. Proto je léčba často spojena s celou řadou komplikací a nežádoucích účinků. Hlavní komplikace představuje:
Flu-like syndrom - můžete mít příznaky jako při chřipce - zvýšenou teplotu, bolesti v kloubech a svalech, bolest hlavy, budete unavení
Snížení chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, průjem
Krevní poruchy - sníží se počet Vašich krevních destiček a bílých krvinek - to způsobí větší sklon ke krvácení
Psychické poruchy - deprese, sebevražedné sklony
Potíže se štítnou žlázou - snížení nebo naopak zvýšení její funkce
Kožní vyrážky
Dočasná ztráta vlasů
Výskyt těchto vedlejších reakcí je u každého jiný. Právě u Vás se nemusí projevit vůbec. Obtíže často vznikají po zahájení léčby a postupem času mizí. Jde s tím něco dělat? Existují postupy jak tyto nepříjemnosti zvládat. V některých případech však mohou tvořit nepřekonatelnou překážku další léčby.
VĚDĚLI JSTE ŽE?
Interferon objevili roku 1957 britští vědci Isaacs a Lindermann. Stalo se tak náhodou při jejich výzkumu virů. Při jednom ze svých experimentů zpozorovali, že se viry přenesené do slepičích vajec přestávají množit. Mohly za to látky, které dostaly jméno interferony - podle své interference s virovým množením.
Ribavirin
Ribavirin patří do skupiny virostatik - látek užívaných v léčbě virových onemocnění. Působí proti některým DNA a RNA virům. Blokuje jejich množení ve Vašich buňkách. U samostatně podaného ribavirinu nebyl prokázán podstatný účinek. Zdá se však, že působí synergicky s interferonem. To znamená, že společně mají účinek, který nemá žádný z nich samostatně.
Ribavirin budete užívat ve formě kapslí polykaných denně ráno a večer. Dávka bude záviset na Vaší hmotnosti a na tom jak budete léčbu snášet. Délku trvání kombinované léčby určují především typ a množství viru jímž jste infikováni.
I ribavirin však má své nežádoucí účinky. Mezi hlavní patří:
Krevní poruchy - poklesne hladina Vašeho hemoglobinu a sníží se množství červených krvinek přenášejících kyslík - vznikne anémie provázená dechovými obtížemi, únavou a slabostí.
Teratogenní působení - může způsobit závažné vrozené vady nebo vyvolat potrat. Ribavirin nesmějí používat těhotné ženy ani muži uvažující o založení rodiny. Nebezpečí přetrvává ještě několik měsíců po ukončení léčby.
K tomu se přidávají již popsané reakce vyvolané interferonem.
V případě, že Vám ribavirin způsobí nepřekonatelné obtíže, je možné vést léčbu pouze interferonem. V takovém případě hovoříme o monoterapii.
Rostlinná léčba
Pomáhají i nějaké bylinky? Ano. Vedle standardních postupů existují i prostředky rostlinné léčby. Jejich užívání je však vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Bylinné přípravky nenahrazují řádnou léčbu! Jde pouze o doplněk terapie. Užívají se výrobky z následujících rostlin:
Vitamíny
Časté dotazy pacientů se týkají užívání vitamínů. Jejich účinnost nebyla jednoznačně prokázána. Některé z nich můžete užívat jako podpůrné prostředky. Při příjmu vyvážené stravy není jejich dodatečné zařazení nutné. V případě potřeby se doporučuje vitamín E a C, případně některý z multivitamínových přípravků. Dejte pozor na vysoké dávky vitamínu A. Zařazení vitamínových přípravků do léčby konzultujte s lékařem.
Cílem léčby je zbavit organismus přítomnosti viru. Standardně se užívá kombinace interferonu a ribavirinu. Oba léky mohou mít řadu nežádoucích účinků. Možnosti léčby mohou doplňovat podpůrné rostlinné a vitamínové prostředky.