Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Nemám moc rád chemické přípravky, a tak při svém ekologickém experimentování se mi velice, co se týče posátí hmyzem, osvědčil postřik Vermesfluidem, krom toho, že se zároveň jedná i o foliální výživu, tak rostliny jsou odolnější i vůči plísňovým onemocněním. Hodlám zkoumat téže vliv na choroby virózního původu, resp. na odolnost vůči nim.
Mohu jen doporučit. Dávkování při postřiku na list je vhodné dle návodu, ale ani při překročení dané koncentrace (dokonce několikanásobně) nedošlo dlouhodobějšími aplikacemi k poškození rostlin vlivem přípravku. Odolnost rostlin je zvýšená i při použití zálivkou, ovšem do jaké míry si nejsem jist, ale jsou každopádně odolnější.
2Co?: Jestli chceš, můžu Ti o této problematice napsat víc.. Od září to budu přednášet na universitě (i v rámci završování svého doktorského studia Ph.D. )
Příznaky napadení
Housenky poškozují rostliny žírem a znečišťují je trusem.
Popis škůdce
Housenka běláska zelného je nevýrazně žlutá s černými skvrnkami. Housenka běláska řepového je sametově zelená.
Přezimují kukly. Motýli první generace létají od konce dubna do počátku června. Tato první generace je poměrně málo početná a jen výjimečně způsobuje významné škody. Druhá generace bývá početnější. Vyskytuje se v červenci a srpnu. Oba druhy se odlišují způsobem kladení vajíček a žírem housenek. Vajíčka běláska zelného jsou kladena ve skupinách. Housenky zůstávají první dva instary pohromadě. Teprve později se rozlézají na nevelkou vzdálenost. Po celou dobu žíru dávají přednost vnějším listům. Proto jsou snadno zasažitelné insekticidy. Způsobené škody jsou od počátku velmi nápadné. Vajíčka běláska řepového jsou kladena jednotlivě, především na žebra na spodní straně listů. Housenky žijí jednotlivě.
Podobné škody jako bělásek řepový způsobují i housenky některých můr, zejména můry zelné (Mamestra brassicae) a můry kapustové (M. oleracea). Housenky těchto můr, obdobně jako dospělí motýli, jsou přes den skryté v půdě nebo mezi listy a rostliny ožírají především v noci. Na poškozených rostlinách jsou většinou zřejmé, kromě požerků, jen tmavozelené hromádky trusu. Typicky nočními škůdci jsou i žlutohnědé housenky osenice polní (Agrotis segetum), které jednak poškozují rostliny obdobně jako housenky uvedených můr, ale okusují i všechny podzemní části a mladé rostliny pak často překusují v kořenových krčcích.
Chladné a deštivé jaro je pro dospělce první generace nepříznivé. Početnost druhé, škodlivější generace, je pak nižší. Housenky především běláska zelného jsou napadány velkým množstvím parazitoidů.
Ošetření je nutné při napadení více jak 10% rostlin. Zvláště proti housenkám běláska řepového je nutné včasné ošetření. Pozdější ošetření bývá málo účinné.
Biologické přípravky Biobit FC a Biobit WP hubí jen housenky mladé a na vnějších listech.
Biobit XL, Biobit WP, Consult 100 EC, Decis EW 50, Decis Flow 2,5, Dimilin 48 SC, Karate 2,5 WG,Karate Zeon 5 SC, Nomolt 15 SC, Vaztak 10 SC.
Ochrana je dostatečně účinná pouze tehdy, je-li provedena na nejmladší stádia housenek. Někdy se doporučuje provádět postřik v noci, kdy jsou housenky mimo své úkryty.
ked mas rastlinku vonku, tak podla mna je lepsie pouzit chemiu, lebo ked na tych skodcov nasadis nejake osicky, tak, kde mas istotu, ze ostanu na tvojej raSTLINE?
to De la Vastierre : ked uz budes doktor tak ma napadol taky napad a chcel by som vediet tvoj nazor. Co keby som priniesol k rastlinke normalneho pavuka aj zo sietou a ukotvil by som ju na nej, on by tie male svine vyhubil ne? Tento napad vznikol, uplne nahodne, ked som na okolitych burinach, ktore rastli okolo mojej rastlinky nasiel pavucinu aj s pavukom a premostil som ju cez buriny tak, ze bola akurat nad mojou rastlinkou, bol to nejaky kriziak a spravil som to preto, lebo som na nej objavil male dierky na vrchnych listoch, ktore boli orientovane do stredu listu, bol to len experiment, ale od vtedy som tam ziadne nove dierky neobjavil, za to na druhej rastline mi dierok na listoch pribuda a je od nej asi 2 metre tiez medzi burinami.
Čaute,
mám problém s kytkama na horách 800 m.n.m. Před 14 dny jsem uviděl na některých listech žluto-hnědé skvrny. Na stoncích se vyskytovaly čevenočerní skákaví brouci.Na každé rostlině bylo asi 5 broučků. Půdou to asi nebude, protože na ostatních místech se nemoc nevyskytuje, ale na stejné stráni se minulý rok tato nemoc vyskytovala také. Co to muže být? Broučky bohužel vyfocené nemám, ale listy ano. Prosím o radu.
2 wik: rekl bych ze je to wysoky ph ale uplne jist si nejsem a uplne ten twuj popis nechapu
citace:
Původní příspěvek od Wik Půdou to asi nebude, protože na ostatních místech se nemoc nevyskytuje, ale na stejné stráni se minulý rok tato nemoc vyskytovala také.
to jako nepestujes jinde whline nebo co fakt nechapu
To vlček: Půdu mám stejnou jak na tomto místě, tak na několik kilometrů vzdáleném. Na tom vzdáleném místě je všechno v pohodě. Minulý rok jsem pěstoval taky na stráni, kde je ta nemoc a objevilo se mi to tam taky. Tak nevim. Zkusím poměřit ph, ale myslím, že tím to nebude.
Prosim poradte mi, dneska uz druhej den prsi a ja sem sla zkontrolovat kyticky (mam jich spoustu pohromade v zahonu a maj u sebe konsky bobky) a zjistila sem ze vetsina z nich ma na listech i na stonku malinky (asi jako .) cerny tecky na kazdym listku jsou jich desitky, i ze spoda vicemene pravidelne, nejsou to jen flicky vlastne jsou to kulicky jako castecky cernyho bahna ale nejdou umejt ani pod proudem vody a setrit prstem jdou tezko.. Sem naprosto zdesena nevim co to je hned jak to zjistim neco si na to koupim..
Bohuzel nemam fotak ale jinak moje kyti sou velky a zdravy! Kazdopadne misty na nich sedej takovy hnusny zluty oranzovy a vselijaky mouchy..asi z tech bobku?
Tak to jsou jasný mšice,loni jsem snima měl taky problem.Ja sem na ně stříkal mýdlovou vodu a pomohlo to.Poradila mi to maminka.A nebo jestli najdeš naký berušky(slunéčko sedmitečné),tak si je hod na kytičky a voni ti ty mršky sežerou.Ale jedna stačit nebude.Měj se fajn a at to roste
Msice?Ale to snad jedine jejich vajicka ne?jinak msice sou videt maj nozicky a kridylka a tohle sou jen tecky..navic hodne rozprostreny a msice bejvaj nekde nabaleny..?
jo ta plisen ten druh kterym se nakazila moje shiwa mela podle popisu stejny priznaky a msice sou oprawdu nabaleny esi najdu fotku nevo fatak a naky list este s plisni tak wyfotim a uplouduju to sem - tak bohuzel plesniwy listy uz odrostly a stary fotky sem asi uz wymazal