Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Po nějaké době praktického ověřování bych se s majiteli hydro systémů rád podělil o snadný a velice dostupný prostředek ke snižování pH. Jako asi většina uživatelů bubláků a jiných hydroponních systémů jsem brzy pocítil potřebu regulovat pH živného roztoku. Ocet ani kyselina citrónová se mi neosvědčily, protože ocet zapáchá a po aplikaci k. citrónové se mi vždy kořeny obalí jakýmsi slizem a zhnědnou. Průmyslové prostředky ke snižování pH, kterými jsou hlavně k. dusičná a k. fosforečná, nejsou v místě mého bydliště dostupné a growshop je má na můj vkus poněkud předražené. Z tohoto i dalších důvodů jsem hledal jejich vhodnou náhradu. Tou se nakonec ukázal být výluh z rašeliny. Jeho příprava je velice snadná, stačí do vhodné nádoby (ideální je například dvou a více litrová PET lahev se seříznutým hrdlem) vsypat malé množství rašeliny, zalít vodou a počkat až se usadí jemné kalové částečky a čistý výluh opatrně slít do připravené nádoby. Kyselost rašeliny je pH 2-3, pH výsledného výluhu se pohybuje kolem 4. Vliv na snížení pH vody použité k namíchání živného roztoku pochopitelně odvisí od jejího pH při natočení z kohoutku. Voda u nás má pH kolem 7,5 a k jeho snížení na mnou požadovaných 6 až 6,2 je třeba přidat rašelinný výluh v poměru zhruba 1:3 (jeden díl výluhu na tři díly vody). Po dlouhodobější aplikaci mohu prohlásit, že rostliny tento výluh snášejí bez jakýchkoli problémů. Naopak si myslím, že vyluhované živiny (rašelina je bohatá na humus) jsou jimi vítány. Pro přípravu tohoto výluhu používám 2,5L PET lahev, ale pro větší požadovaný objem by se dal snadno použít například seřínutý kanystr. Rašeliny do nádoby nasypu odhadem 1/10 její kapacity a toto množství stačí na zhruba trojí vyluhování. Pak je třeba rašelinu obměnit. Samozřejmě nejsilnější co se kyselosti týče je první výluh.
Myslím, že nejsem jediný, pro koho jsou koncentrované kyseliny nedostupné a přesto chce nějakým způsobem zajistit pěstovaným rostlinám optimální pH živného roztoku. Tento způsob je ideální proto, že rašelinu mají opravdu v každém květinářství a její cena je také poměrně příznivá (kolem 30 Kč za 5kg balení, samozřejmě s většími baleními její cena poněkud klesá). Já mám navíc tu výhodu, že mám přístup k přírodnímu rašeliništi, takže to mám úplně zadarmo Také manipulace s tímto výluhem je mnohem bezpečnější ve srovnání s koncentrovanými kyselinami.
No tak doufám, že se vám někomu bude tenhle návod hodit...
ja povazuju za nejlepsi kys. fosforecnou a sodnou... upravis pH a jeste dodas nejaky ziviny.. jenze problem je s cenou.. obe stojej v chemickejch specialkach kolem 80kc/l, ale co jsem koukal, tak jako fyzicky osobe ti je neprodaj. V growshopu na zizkove mas lahev za 200
P.S: na snizovani pH jsem zkousel treba i ocet, ale to vrele nedoporucuju... druhej den je pH zase zpatky
plha: no nejsem chemik a ze školy už si toho moc nepamatuju, to je fakt, takže mi nedošlo, že kovové prvky tvoří zásady... Mohlo mi alespoň dojít, že když vím, že existuje hydroxid sodný, nemůže zároveň existovat kyselina sodná... No to je jedno, každopádně při neutralizaci vznikne volný sodík, nebo ne?
Jo a k těm kyselinám z akvaristiky, cena šest pětek za zhruba 200ml balení podle mě až příliš připomíná drahotu...
Pokud to někdo sledujete...mám před sebou knížku pro akvaristy a co tam nevidím: "Zvyšování kyselosti. Výborným způsobem jak vodu před použitím okyselit, je přidat do ní rašelinu a nechat ji pár týdnů vyluhovat (-blbost, zá dvě hodiny je výluh ready). Postačí hrst rašeliny na každých pět litrů vody.
Rašelina je tvořena odumřelými mechy rašeliníky. Obsahuje kyseliny, silice a dokonce i hormony (-že by fytohormony!?). V tvrdé vodě zvyšuje obsah humínových kyselin, které na sebe vážou vápník a tím vodu změkčují."
Docela mě to zaujalo a budu rašelinu určitě dál používat.
sam ted chvili pouzivam ocet...ne ten obycejny..nejaky vinny, ci co..mno a musim rict, ze se ten divny sliz dela i tady...mam maly(4l) hydro korenacek na bazi bublaku a rizky jsou tak nechutne opatlany, ze s tim budu muset neco udelat...
Oh Danny Boy the pipes, the pipes are calling, from glen to glen and down the mountain side
The summer's gone and all the roses dying, 'tis you 'tis you must go and I must bide
But come ye back when summer's in the meadow or when the valley's hushed and white with snow
'Tis I'll be there in sunshine or in shadow Oh Danny Boy, Oh Danny Boy I love you so
Rayman: dík, no lacinej tip, jak zmenšovat kyselost? Tak pH se dá zvýšit třeba hydroxidem draselným, který uvolňuje do roztoku draslík. Ke koupi v drogérii.
A k té otázečce, mě pH v bubláku nekolísá, a to od té doby, co nedovolím keramzitu přijít do styku s vodou. Dřív, i když jsem měl hladinu třeba centimetr ode dna květníku, tak vlivem prskání bublinek na hladině se ten keramzit stejně omýval a pH strašně lezlo nahoru...
No teď mám na dně květníků normální drobné kamínky, které s pH zdá se nehýbají, a až na tom keramzit, takže můžu dát hladinu až 3 cm nade dno květníku.
P.S. jo a když když jsem tam ty kamínky ještě neměl, tak jsem dával hladinu maximálně tak ty 3-2cm ode dna květníku, když pak ale kořeny pořádně prorostou bublák a na hladinu už neprskají žádné bublinky, tak je možné bez problémů zvýšit vodu až těsně ke dnu květníků.
hexamin: díky, no snažím se psát pokud možno sofistikovaně, protože jsem v jednom delším zhuleném stavu došel k závěru, že takový způsob projevu zprostředkovává nejkvalitnější přenos informací. Silně zobecnělá forma jazyka, jaká se tu často vyskytuje, s sebou nese větší riziko, že vyjádřená myšlenka nebude interpretována správným způsobem (dojde k nedorozumnění).
No a jinak jestli budou v growshopech prodávat teď nějak víc rašelinu nevím. Asi ale ne, protože její dostupnost je pro každého veliká a tak si nebudou moci nasadit vysoký rabat, jako u jiných, daleko méně dostupných produktů...