Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Časlove: z časti máš pravdu, no na vedomie musíš brať aj to, že fenotyp nie je genotyp.
Aj silná rastlina ktorá spĺňa tvoje požiadavky má v sebe okrem kvalitných - prejavených génov aj nežiadúce "slabé" gény ktoré sa ale neprejavili na fenotype sledovaného znaku. Ak sa tieto gény v krížení stretnú s inými génmi môžu opäť ostať potlačené alebo sa môžu prejaviť na fenotype.
Time: je to len hra genetiky a teda čisto štatistický jav. Musíš počítať s tým že veľké percento krížencov nebude podľa tvojích predstáv práve kvôli tomu čo som spomínal hore. Ide tu ale aj o to, či si chceš vyšľachtiť len jednorázového hybrida na zhulenie alebo ustáliť svojho vlastného s požadovanými vlastnosťami ktoré by sa spoľahlivo prenášali do ďalších generácií a teda by boli vhodné na ďalšie kríženie.
Ak to druhé, tak veľa šťastia teda...je to záležitosť na niekoľko (možno desiatok) rokov, hlavne u outdooru. Budeš potrebovať ročne desiatky rastlín aby si mal aspoň akú-takú šancu že sa medzi nimi budú nachádzať aj vhodní kandidáti na ďalší oprc, a ak sa tomu chceš venovať naozaj naplno, tak matkárčeniu sa tak či tak nevyhneš.
Ak to prvé, tak nasaď viac rastlín a čakaj že určitá časť bude zhodná s rodičmi (ak pôjde o jeden druh - shaman/shaman), ďalšie časti budú odlišné a budú niesť znaky predkov shamana v rôznych kombináciach. Ak pôjde o dva druhy, poprípade hybridov viacerých druhov, budeš musieť mať rastlín naozaj veľa, pretože pravdepodobnosť výskytu sledovaného znaku sa exponenciálne zníži.
Keď ti mám povedať pravdu, ja sám by som nešiel ani do jedného...je to fakt drina na plný úväzok a ak nemáš kopu času nazvyš, určite sa to nevyplatí. Hlavne keď sa kvalitné semienka dajú zohnať za pár šupiek a to kedykoľvek.
Veľa šťastia a ak sa na to dáš tak daj vedieť ako si dopadol.
Filiální F1 a další generace se odvíjí podle Parentální P generace.
Pokud jsou oba rodiče ve sledovaných znacích homozygotně dominantní, i jejich potomstvo bude mít v daných znacích stejný genotyp a pokud bude i stejné prostředí, tak i fenotyp (nezáleží, kolik generací!). Pokud se tedy jedná o "geny pro rostlinu výhodné" a zakonzervované.
Záleží, co si člověk dle seedbank má přestavit pod pojmem hybrid...
Může to být potomek v daném znaku Aa, kdy vychází z rodičů AA x aa (fenotyp je v dominantních znacích stejný, jako dominantní rodič).
Nebo taky AA x Aa, Aa x Aa, aa x aa, a to počítám pouze monogenní znaky...
U seedbank opravdu člověk neví...
Záleží také na odrůdě:
pokud má seedbanka ustálenou např. odrůdu White Widow, bude získávat semínka neustálým prokřižování obou rodičů White Widow v dalších generacích, popř. backcrossy potomek (F) x rodič (P).
pokud jde třeba o křížence, kdy jsou rodiče genotypově různí např. White Russia, musí se pro uniformní potomstvo křížit opět WW x AK47 (nevím, co je matka, a co otec). Pokud by se u této odrůdy zkřížila generace F1, generace F2 by nebyla uniformní a podle genotypu by se odrůda musela uniformovat křížením jednou z rodičovských rostlin, tak, aby nejvíce vyhovovala původní odrůdě.
Pokud se jedná např. o ustálené genotypy u polních plodin je potomstvo uniformní několik generací, protože genetici se snaží, aby výhodné vlastnosti byly dominantní pozici.
IMHO:
pokud neznáš genetiku rodičů, tak nemáš šanci zjistit, co Ti ze semínek vyroste, a co je to za křížence. Potomek s dominantními znaky Aa vypadá fenotypově stejně, jako rodič s AA. Rozdíl je jen v tom, že generace F2 nebude narozdíl od F1 uniformní.
Moje rada na závěr:
Pokud dobře znáš fenotypově svoji odrůdu, vysej, vyselektuj pohlaví, vyber samce, který vypadá fenotypově nejpřesněji k dané odrůdě (odebrat pyl). Ze samic z každé řízek, ten nechat dokvést, testnout, co do kvality a tu potom použít na opylení.
Bez molekulárně-biologických analýz jiná možnost není...
Je jedno, jestli máte F1 nebo F10 generaci, záleží na zakonzervování znaků. Seedbanky také nemají původní rostliny, ale neustále nové a nové.
F1 generace je zajímavá pouze z hlediska kříženců různých odrůd. V rámci jedné ustálené odrůdy je to jedno.
Jo, BTW, ta F1 generace je u seedbank pouze reklamní tah... V tom případě by museli mít x-letou samici a x-letýho samce, z těch by museli odebírat řízky, z nich nechat vyrůst jedince, navzájem je zkřížit, semínka prodávat, a tak pořád dokola..., protože jakýmkoliv dalším křížením se k (P) generaci nedostanete (ani F1 x P, protože to už je generace B1)
to kaktusx and 46, XY : díky moc za osvětlení , bylo to sice náročný se tím prokousat pro člověka tohoto tématu neznalého ,ale pochopil jsem . V mém případě jde o amatérský pokus zajistit si semínka na další rok , či roky . Nechci spoléhat v dalších sezonách jen na jednu-tuto genetiku ,ale chtěl jsem mít těch shamánků víc jak 10 a přitom neinvestovat do semínek jestli rozumíte .Další generace bych nedělal. Takže to prostě zkusím , matkárnu kvůli tou nepojedu ... Několikrát už se mi stalo že jsem vypěstoval krásnou kytku-rodiče byly dobrý ,ale hold dítko "nefungovalo" ,docela to zamrzí . To mě naučilo jedno , nespoléhat na jednu genetiku ...
klidně si ty semínka udělej! Já měl od jednoho člena odtud semínka F2 (jeho zkřížení) z banky od Mottarebela a byl z toho fakt luxusní kouř! Nedáš za to nic, tak to prubni! To samý s modelem Papaya, kopil jsem zde pár semínek F2 a byly z toho krásný rostliny s úžasnou kompaktností palic a účinkem! Genetika je náhoda! Zkřížil sem z kámošem lecos, z dobrýho smace sme brali pyl a pak to křížili s různejma kytkama, pokud můžeš mít víc rostlin a nejsi omezenej prostorem, může tě lecos překvapit! Ale může se to pěkně zes*at. Hodně štěstí!
Tahle probleatika se tu na G řeší poměrně málo, i když je to hodně zajmavý tema, tak jsem rád, že se tu něco takovýho objevilo!
Jinak co se týče seedbanek a jejich postupů, tak si myslim, že vezmou např. od dvou modelů x semínek vyberou nejlepší samici a nejlepšího samce, z další generace o x rostlinách vyberou zase nejlepší rodiče a timhle opakovánim dokážou ustálit určitou požadovanou genetiku. Po xtý generaci selektovanejch rodičů si nechají zase nejlepšího samce a nejlepší samici jako "matky", který pak řežou a navzájem kříží.
Každopádně to satojí za pokus, proč taky ne, hlavně když to člověka baví! Ani když si koupíš od banky F1, tak to nemusí bejt ono, před dvěma lety jsem si koupil Hymalaia gold od GH, to co mi z toho vylezlo první rok se ani nedalo kouřit, snad nic horšího jsem neměl, druhej rok z Hymalai vylezla parádní rostlina, takže ani u seedbank člověk nemá jistotu! Chce to zkoušet a pro mě je to zábava! Asi takhle, rád křížim a pozoruju co mi z toho vyleze, ale na 100% bych na svoje F2 nespoléhal, radši si k tomu ještě přikoupim klony a nějaký F1.
Já se kaju, já si nezasloužim
ušlechtilou konverzaci, zeleninu, mlíko
dál bejt spisovnej a vzornej
to by za mnou brzo sklaplo víko.
Ony seedbanky mají obrovskou výhodu v tom, že mají na to, používat molekulárně-biologický metody (PCR, kapilární elektroforézu, restrikční analýzy, western blot etc...). Pak jim stačí mít analyzovanou nejlepší rostlinu a zbytek jen porovnávají vůči ní.
Kdo ví, jestli ještě sami jedou ze semínek, nebo už přímo odebírají z rostlin gamety a veškerý výzkum a selekce mají in vitro...
delat F2 generace neni problem, ale jestli chceeme, aby se nesnizovala jejich kvalita, tak je treba krizit s nejakou mene pribuznou genetikou (jako u lidi zejo, kdyz mam deti se sestrenkou, muze to byt v pohode, nebo taky ne, ale kdyz mam deti se sestrou, tak je to hnus a pravdepodoben budou dementni deti)
jestli teda seedbanky prodavaj geneticky uplne uniformni semena (vice mene jo - ruzny phenotypy se projevujou, ale ne nejak moc) tak krizenim tehlech kytek vznikaj F2 potomci se snizenou genetickou variabilitou - tzn. krizenim s kytkama jiny odrudy, nebo od jiny seedbanky (z jiny zeme nejlepe) by teoreticky meli vznikat vpohode kytky
Nejspíše to bude v tom, že potomstvo je uniformní a většina znaků v genotypu je AA nebo Aa, a protože dominantní alela (A) se fenotypově vyjadřuje na recesivní (a), tak fenotypově jsou rostliny v monogenním znaku AA a Aa stejné.
Ale jak už jsem říkal, F1 je z mého pohledu jen reklamní tah...
Pokud budu mít nějaký znak (bereme Mendelovu dedičnost) u obou rodičů, jako homozygotně dominantní, tak ani po x generacích nedojde ke změně (neberu mutace de novo). Ta recesivní alela se prostě nemá odkud vzít, jsou tam jen dominantní.
Problém s nestálostí bych viděl u nových odrůd (znaky nejsou ustálené, jsou v heterozygotních stavech). U těch "zavedených" bych se toho nebál.
Každý z nás jsme heterozygotní (přenašeči) pro cca 30 geneticky determinovaných chorob (známo je jich cca 4000). To, že jsme sourozenci dává předpoklad, že jsme od rodičů zdědili velice podobnou sestavu alel. Pokud tedy počnu potomka s osobou, která je v daném znaku pro chorobu stejným přenašečem jako já, máme 1/4 pravděpodobnost u každého dítěte, že toto bude touto chorobou postižené (běžná pravděpodobnost v populaci je cca 1/10000).
Incest je zakázaný ne z etických důvodů, ale především z důvodu nerozšiřování geneticky determinovaných nemocí. Kdo by chtěl vědět víc o rozšiřování genetických chorob v uzavřených komunitách, nechť si najde něco aškenážských Židech (Tay-Sachsova choroba, poruchy imnunity aj.).
Když už se to tu tak hezky rozjelo, tak by určitě bylo na místě si říci, že naprostá většina znaků, jež pozorujeme na rostlinách (/živočiších, houbách...), jsou znaky složené a/nebo polygenní, tj. jejich projev nezávisí na expresi jednoho genu (lépe řečeno jedné z jeho alel), nýbrž na celém souboru genů. A to vůbec nemluvím o dalších věcech jako genové vazbě (geny ležící fyzicky blízko sebe na jednom chromozomu mají větší šanci, že se přenesou do další generace společně) a především genové interakci (gen se projeví jen v přítomnosti určité formy (=alely) jiného genu). Proto je šlechtitelství a potažmo genetika tak ošemetná a stále otázky přinášející disciplína, proto taky Mendelovi nevycházely některé další pokusy a nebyl za svého života uznán.
Jo a málem bych zapomněl, velkou roli hraje taky epigenetika, což je ve zkratce to, že sice můžete mít vyselektováno a vyšlechtěno vš dokonale, ale teprve kytka sama si určí (podle okolností, prostředí, teploty), co bude skutečně exprimovat a co ne (většinou tím, že zaítm ne úplně známými mechanismy methyluje tu část DNA, na níž leží lokusy genů, které nemají být podrobeny expresi).
Při pěstování ze semínek je každá rostlina jedinečná a vždy se mohou vyskytnout individuality ve výběru,jako jsou dřívější či pozdní kvetení.Pokud jste někde četli,že konkrétní várianta je/velmi stejnoměrná/znamená to,že existují jen malé rozdíly vdobě sklizně dospělých rostlin.Mužete tedy očekávat,že 80% rostlin skončí ve stejnou dobu ale když je rostlina méně stejnoměrná,pak mohou mezi rostlinami nastat větší rozdíly v jejich době květu.Jinak furt mužete v jednom paklu nalézt několik odlišných rostlin/fenotypu/at je to f1 nebo f4.
incest a choroby .. s temi blizkymi si kombinacemi potencialnich genetickych chorob, jako duvod k divokemu pristupu k incestu .. me prijde, zejmena teda na prikladu inbreedingu ve chvily nalezeni vyraznej pozitivni kombinace. podobne jako je blizka kombinace potencialnich chorob, tak je si blizka potencialni geneticka kombinace potencialnich "benefitu" .. ktere maji stejne vetsi sanci se zopakovat, ne? a ve vysledku, teda nejde o to jestli "incest" ano/ne .. ale o to kdy a s jakym materialem? aspon na logicke urovn vzato ..
ahoj.
mam takovej zajimavej dotaz. jde o to, ze jsem nasel ve sklizni z rezu jedno seminko. podle kamarada, je to zcela normalni. rostlina se sama opyli, pro preziti dalsi generace ( samodrejme bez jakyhokoliv stresu ).
seminko bylo opravdu jen jedno jedine z cele zklizne!
Zajimalo by me tedy, jestli to uz nekdo zkousel a jaky jsou sance?
dekuji predem
sorry ale tomu se mi nechce verit.
hermafrodit je dobry priklad, ale v trochu vetsim meritku.
pokut vznikne hermafrodit, tak jedine za stresovych podminek. rostlina jsi uvedomuje, ze ji jde o zivot a na to reaguje tak ze se sama oplodni, aby zajistila zivot dalsim generacim... proc by tohle nemohla udelat zdrava vitalni kytka, ktera chce zarucit jen preziti dalsich G.?
mozna se pletu a semeno je to uplne nezname a kdo vi kde se tam vzalo, ale uz jsem o tom slysel vickrat.
kazdopadne seminko jsem uz dal klicit, tak se uvidi.