Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz - Grower.cz » Návody na pěstování » Škůdci a nemoci

Stáhni si kompletního průvodce Jak pěstovat marihuanu:
FAQ ve verzi pro tisk - [ http://prirucka.grower.cz ]

Kde koupit vybavení pro pěstování? - [ http://grower.cz/rozcestník ]


Zpět na Kategorie FAQ | Slovník Pojmů
Otázky v kategorii Škůdci a nemoci Poslední Aktualizace
  • Prachová plíseň [5/10]
  • 04-02-2003 v 21:35 PM
  • Botrytis, neboli šedá plíseň [1/10]
  • 04-02-2003 v 21:35 PM
  • Fusarium [1/10]
  • 19-06-2001 v 14:38 PM
  • Svilušky [1/10]
  • 15-06-2002 v 22:45 PM
  • Háďátko kořenové [4/10]
  • 22-10-2001 v 09:18 AM
  • MyNameStichův průvodce problémy s chorobami a škůdci [1/10]
  • 28-03-2011 v 02:53 AM
  • Jackerspackleho řešič problémů s výživou rostlin [4/10]
  • 25-03-2010 v 22:42 PM
    Veškerá data jsou evropského formátu; časy jsou GMT +01:00 (CZ).

    Prachová plíseň
    Prachová plíseň se vyskytuje na mnoha různých rostlinách od růží až po duby a begonie. Prachovou plíseň způsobuje několik druhů plísňových hub. Některé druhy těchto hub napadají jeden nebo dva druhy rostlin, avšak některé celou škálu rostlin. Tyto parazitické houby potřebují ke svému životu živé rosliny, takže ve sklenících, ve kterých se několik měsíců nic nepěstuje tyto houby umírají. Ve volné přírodě tyto houby přežívají zimu pod listy.

    Symptomy

    Bílá prachová plíseň se objevuje na horní straně nižších listů a nižších patrech rostliny. Listy se kroutí, deformují a posléze vadnou a opadají. Na některých rostlinách se objevují suchá korkovitá místa a plíseň není zřetelná.

    Podmínky růstu prachové plísně

    Vysoká relativní vlhkost během noci, nízká relativní teplota během dne. Teploty 22-27°C (tyto teploty na jaře a na podzim převládají). Plíseň se může šířit vzduchem, kdy usedá na list a tam klíčí. Tekoucí voda na z listů zplachuje živiny potřebné plísni pro růst. Plíseň usazená na listu uchytává vlákna v buňkách uvnitř listu a odčerpává odsud živiny. Od vyklíčení plísně přes vyloučení jejího výtrusu až po vyklíčení další plísně z tohoto výtrusu uplyne jen 48 hodin. Vysoká vlhkost stahuje tyto plísně na jedno místo a naopak nízká vlhkost je rozptyluje.

    Zvládání prachové plísně

    Na 3-6 dní maximálně větrat tak, aby noční vlhkost byla co nejmenší, při současném zvýšení teploty. Použít přípravky proti vypařování vody z listů – vydrží zhruba 30dní na listech. Nestříkejte tyto přípravky na květy, protože některé mohou být zdraví škodlivé. Pokud se vám tato plíseň na květech objeví a nemůžete se jí zbavit patřičným větráním, tak stříkněte mírně na květ, ale ne později než 30 dní před sklizní.
    (Toto jsou rady pro většinu přípravků, ale někteří výrobci vyrábějí přípravky aplikovatelné na květ i v pozdějším stádiu bez Vašeho ohrožení – proto pečlivě čťete návody dodané výrobcem.)

    Botrytis, neboli šedá plíseň
    Botrytis, neboli šedá plíseň se objevuje v podstatě všude, kde se pěstují rostliny jakéhokoliv druhu.

    Symptomy

    Projevuje se nejdříve jako bílý povlak, který v krátkém čase šedne. Rozmnožuje se kouřově šedými výtrusy, přenášemými větrem nebo vodou. Botrytis se projevuje na rostlině dvěma různými způsoby. 1)Tmavými až černými výcebuněčnými strukturami zvanými sclerotia a 2) jednobuněčnými tmavě ohraničenými výtrusy. Botrytis dokáže v pěstebních prostorách vydržet dlouho i bez rostlin. Botrytis potřebuje před tím, než napadne zdravou tkáň rostliny živiny, které získává ze zraněných tkání stonků a rostlin, nebo ze starých listů. Optimální pro rozmnožování této (jako i jiných) plísní je vysoká vlhkost.

    Místa první infekce

    Zraněná tkáň, jako například po zaštipování a odebírání řízků.
    Vadnoucí listy.
    Listy spálené přehnojením, světlem, nebo mechanicky zraněné.
    Sazeničky, které vyrostli v chladném a vlhkém prostředí.
    Řízky z již napadené rostliny.

    Zvládání plísně

    Odstratit veškeré části rostliny, které jsou nějakým způsobem zraněny (viz. Místa infekce) a nečistoty z rostliny a pěstební místnosti. Takto získaný odpad spálit. Pokud byla rostlina napadena tak, se snažme vyhnout zraňování rostliny (zaštipování…) Pokud se botrytis objeví na matkách, tak vyčkáme co nejdéle po úplném odstranní plísně, než opět přistoupíme k tvorbě řízků. Dalším krokem by mělo být maximální větrání ovšem za udržení vyšších teplot. Můžeme také použít fungicidy (přípravky na ničení plísní a hub). Botrytis si ovšem může časem vybudovat imunitu proti některým chemikáliím.

    Odkazy

    Téma v Galerii: Listová Plíseň

    Fusarium
    Fusarium je fungiální nemoc (plísně) napadající a ničící kořenový systém. Nemoc se na kořeny vaší rostliny může dostat tak, že kořeny rostliny, které prorůstají substrátem se dostanou do styku s výtrusy těchto hub a tyto výtrusy se na nich uchytí a posléze zaktivizují. Houby ovšem neútočí hned, ale až v okamžiku, když jsou kořeny oslabeny nějakým stresem (např. z hnojení nebo přelití).

    Této nemoci můžeme předcházet správným namícháním sterilizované a provzdušněné půdy, pravidelným zalévacím režimem, který nechá půdu vždy před zalitím vyschnout, sázením do čistých květináčů. Již napadené rostliny bychom měli nechat vyschnout do té doby, než se na nich neobjeví známky vadnutí z nedostatku vody (svěšené listy) a potom velice mírně a pravidelně zalévat s vyschnutím půdy před zalitím. Možné je též použití fungicidů.
    Tyto postupy platí i u dalších plísňových nemocí, jako jsou Pythium, Rhizoctonia a Phytophthora, napadající kořenový systém.


    Svilušky

    Svilušky



    čeleď Phytoseiidae

    Podřád: Actinedida, = , Tetranychus (sviluška)





    V případě svilušek je dost důležitá prevence. Kkytky pravidelně kontrolujeme. Jelikož čím dříve nákazu či parazity zjistíme, tím větší šance uspěšného zlikvidování máme. Proti sviluškám kontrolujeme listy a to především ze spodní strany. Hledáme tam něco malinkatého, pouhým okem sotva viditelného. (viz obrázky) Stejně tak nám mužou být vodítkem hnědé flíčky na listech a "rolující" se listy. Jelikož svilušky vysávají tekutiny z listů, ty sesichají a kroutí se. Pokud na listech vidíme už klasické pavučiny, tak už svilušky na kytkách mají úplnou hostinu. (viz obr)



    Svilušky mají rády teplo a suchu. Částečnou prevencí proto je dobrá vlhkost pestírny (avšak pozor na plíseň). Popřípadě sviluškám nesvědčí, když rostliny zvlhčujete rozprašovačem. Jelikož se však pohybují převážně na spodní straně listu, je dobré rozprašovat zespodu rostliny. Z toho také plyne první pomoc, když zjistíme napadení sviluškami. Jednak se snažíme kytku separovat od ostatních, avšak většinou když se dostaly na jednu kytku, tak se dostanou i na ostatní, ať už nakažené kytky odstraníte či nikoliv. Ale radši je odstranit. Jako první je vemte do koupelny a pěkně je osprchujte. Vlažnou vodou. Nechcete přeci kytce způsobit šok. Něchte kytku okapat a za chvíli opakujte. Provedtě tuto proceduru klidně několikrát za sebou. Kytkám to nemůže uškodit. Tedy pokud už nejsou v květu. Oplachovat palice by nebylo to pravé ořechové. Po osprchování můžete kytku také osušit. Mokrým hadříkem otírejte jemně listy a odstraňte tím další část svilušek. Pokud budete mít štěstí a odchytíte je zavčasu, máte reálnou šanci se jich uplně zbavit.



    To však lze aplikovat, pokud máme doma ve skříni jednu, dvě nebo třreba čtyři kytky. Hůře se jim budeme věnovat, poku kytek máme třeba čtyřicet. 



    Stejně tak je tento způsob nevyhovující, pokud pěstujeme v nádobě, která nám nedovoluje manipulovat s rostlinou. Můžeme tedy aspoň otírat listy mokrým hadrem, ale úspěšnost akce nebude nijak okouzlující. 



    V každém případě je dobré hodně napadené listy odstranit. Kytce už stejně moc neslouží a nebude postrádat jejich přítomnost a navíc v nich už je připravená další generace svilušek. 



    Pokud však musíme sáhnout k chemické likvidaci, tak použijeme některý přípravek, který je určen k likvidaci svilušek na rostlinách či dřevinách sloužících dále ke konzumaci.



    Proti svilušce používáme přípravky Omite 57, BI 58 NEU, Anthio 33 aj., přičemž některé jsou účinné i na mšice. Samotné mšice spolehlivě hubí přípravek Pirimor. Novinkou je také přípravek na přírodní bázi Savel. Jeho účinnost při silném napadení je však sporná. Většina uvedených přípravků však představuje poměrně nebezpečné jedy a práce s nimi musí být velice opatrná. Pokud není napadení rostlin velké, snažíme se škůdce potlačit mechanickou likvidací a postřik provedeme za vhodných podmínek venku. Tedy v období od května do září, kdy můžeme rostliny nechat venku pět či více dní. Pak je omyjeme vodou. Nejhorší je, že sviluška často napadá rostliny právě uprostřed zimy. Pak je třeba postřik provést v nějaké odlehlé místnosti a rostlinu poté uzavřít do igelitového sáčku. Poté rostlinu umístíme raději do méně obývané místnosti. Po pěti dnech působení rostlinu omyjeme. Ve sklenících se proti svilušce úspěšně osvědčila biologická ochrana - dravý roztoč Phytoseilus persimilis a proti molicím spolehlivě účinkuje malá vosička Encarsia formosa (dodavatel Biola ZD Chelčice, Libějovice 382 72, i malé balení na dobírku).



    Dalším přípravkem na hubení svilušek je VERTIMEX 1,8 EC. Patří k nejúčinnějším přípravkům proti obtížně hubitelným škůdcům chmele, zeleniny a okrasných rostlin. Kontroluje i rezistentní populace škůdců. Je schopen hubit různé druhy svilušek, vrtalek a dokonce i třásněnku západní.

    Ve chmelu se osvědčilo aplikovat Vertimec 1,8 EC při prvních příznacích napadení v období plného růstu chmele ještě před kvetením.

    Deposita přípravku na povrchu rostlin se rychle rozkládají (do cca 8 hodin po aplikaci). Vertimec 1,8 EC je proto prakticky neškodný pro hmyz, který není potravně vázán na ošetřené rostliny. Je proto vhodný do systémů integrované ochrany rostlin.

    Vertimec 1,8 EC je vhodný do situací, kdy potřebujeme hubit škůdce skrytě škodící na rubu listů, protože účinná látka se šíří translaminárně z rezervoáru vytvořeného uvnitř pletiva listů.



    Přikládám popis tohoto přípravku. 







    Seznam plodin





    Postřikový insekticidní a akaricidní přípravek ve formě emulgovatelného koncentrátu určený k hubení svilušky chmelové na chmelu a svilušek, vrtalek (Liriomyza spp.) a třásněnek včetně třásněnky západní na okurkách, rajčatech a okrasných rostlinách.



    Účinná látka:

    18 g/l abamectin, tj. avermektin B1, jako směs obsahující min. 80 % avermektinu B1a (5-O-demethylavermektin A1a) a min. 20 % avermektinu B1b ((5-O-demethyl-25-de-(1-methylpropyl)-25-(1-methylethyl)-avermektin A1a))





    POZOR!

    Škodlivý při požití, nadýchání a styku s pokožkou!

    Dráždí oči a pokožku!

    Pro včely, ryby a ostatní vodní organismy jedovatý!

    Hořlavá kapalina III. třídy nebezpečnosti!

    Přípravek nesmí být použit jinak, než jak je uvedeno v návodu na použití!

    Uchovávejte mimo dosah dětí!



    Balení: 10 x 1 l

    Registrační číslo: 3978 - 0

    Toxicita pro člověka: není posuzován jako jed

    Vodní zdroje: použití není omezeno



    Doba použitelnosti:

    Při skladování v originálních uzavřených obalech a dodržení podmínek skladování 36 měsíců od data výroby.



    Působení a spektrum účinku:

    Vertimec 1,8 EC hubí svilušky, vrtalky, třásněnky včetně třásněnky západní a další hmyz jako kontaktní, žaludeční a nervový jed. Abamectin stimuluje produkci kyseliny gama-aminomáselné (GABA), která u členovců inhibuje přenos receptorů pro chloridové ionty. Expozice vede k irreverzibilní paralýze citlivých druhů členovců a následnému úhynu. Vertimec neovlivňuje cholinergní systém.



    Použití a dávkování přípravku:





    Plodina Škodlivý činitel Koncentrace v % Ochranná lhůta (dny) Poznámky 

    chmel sviluška chmelová 0,04 % min. 800 ml 28 (1) 

    okrasné rostliny třásněnky vč. třásněnky západní, vrtalky (Liriomyza spp.) 0,1 % 3 (2) 

    sviluška chmelová 0,06 % 3 - 

    okurky třásněnky vč. třásněnky západní, vrtalky (Liriomyza spp.) 0,1 % 7 (3) 

    sviluška chmelová 0,06 % 7 - 

    rajčata, paprika třásněnky vč. třásněnky západní, vrtalky (Liriomyza spp.) 0,1 % 3 (3) 

    sviluška chmelová 0,06 % 3 - 



    Aplikační poznámky:

    (1) Chmel. Ošetřujte při prvních příznacích napadení.

    (2) Okrasné rostliny. Doporučuje se před provozním ošetřením ověřit na menším počtu rostlin citlivost kultury v místních podmínkách.

    (3) Okurky, rajčata a paprika. Proti sviluškám a vrtalkám se ošetřuje při zjištění prvních příznaků napadení a opakuje se podle potřeby k zajištění kontroly škůdců, ne však častěji než v sedmidenních intervalech. Proti třásněnce západní zopakujte ošetření v intervalu 3 - 5 dnů. Podmínkou dobré účinnosti je dostatečné množství postřikové kapaliny a dostatečný tlak pro zajištění dokonalého pokrytí povrchu rostlin! Postřiková kapalina nesmí stékat s povrchu listů ošetřených rostlin!



    Pozor!

    K omezení vzniku rezistence je třeba střídat odlišné typy přípravků s různým mechanizmem účinku! Nepoužívat následně Vertimec 1,8 EC v opakovaných ošetřeních zejména proti sviluškám!



    Dávka vody: 

    Dle typu aplikačního zařízení a stavu kultury tak, aby bylo použito potřebné množství přípravku a dosaženo rovnoměrného ošetření rostlin.



    Příprava postřikové kapaliny:

    Odměřené množství přípravku vlijeme za stálého míchání do nádrže postřikovače naplněné do poloviny vodou a doplníme na požadovaný objem.

    Při přípravě směsí je zakázáno mísit koncentráty, přípravky se vpravují do nádrže odděleně.

    Při použití tank-mixu nutno sledovat kompatibilitu komponent odděleně na menším vzorku!

    Nemíchejte se Saprolem!



    -----------------------------------------------

    A podotýkám, že všechny "chemické" přípravky, ovlivňují kvalitu kytky. Snažíme se proto omezit používání chemických prostředků na minimum. A pokud už jej použít musíme, tak se snažíme tak učinit v době co nejvzdálenější termínu sklikzně. Neřeknu Vám dobu, ale řeknu Vám, že žádná doba na to není dost dlouhá. A ačkoliv moderní "jedy" jsou syntetické a rychle se rozpadají, tak stále to jsou rozpadlé jedy a v kytkách zůstané trochu chemie.





    -----------------------------------------------

    Další doporučované přípravky: Difuzil, Spreje na bazi řepného oleje, OMITE WP 30 



    A ještě úplně na závěr uvedu jednoho dravého roztoče: Typhlodromus pyri





    Dravý roztoč Typhlodromus pyri je asi 0,6 mm velký roztoč mléčné barvy. Napadá mnoho druhů škodlivých roztočů - svilušky, hálčivce vlnovníkovce. Pokud se tito škůdci na rostlině nevyskytují, živí se pylem. Škodlivými roztoči se živí jak dospělí tak i nymfy. Jedna samice vysaje za den asi 8 dospělých svilušek nebo až 320 hálčívců. Na jednom keři révy vinné je během jedné vegetace populace dravého roztoče schopna zlikvidovat až 1 milion svilušek a více než 40 milionů hálčivců. 

    T. pyri ve vinicích a sadech přezimuje takže zavedení biologické ochrany je jednorázové a dlouhodobé. Díky těmto vlastnostem je T. pyri schopen potlačovat výskyt škodlivých roztočů trvale. 

    Významnou vlastností T. pyri je odolnost proti mnoha chemickým pesticidům. Tím je možno zavedení biologické ochrany i při současném nezbytném používání prostředků chemické ochrany proti škodlivému hmyzu a houbovým chorobám. Přesto je po introdukci dravého roztoče důležitý výběr přípravků netoxických vůči dravému roztoči. Přehled použitelných přípravků je dodáván současně s dodávkou roztočů.


    Háďátko kořenové
    Kořenová háďátka -jedná se o malé průsvitné červíky asi 2mm dlouhé


    Ze substrátu v pěstitelské nádobě je lze odstranit pouze dokonalou desinfekcí.

    Pokud lze rostliny přesazovat, přesazujte do nového, spolehlivě zdravého substrátu.


    K desinfekci půdy se používá chemických přípravků, např. VYDATE 10 G v dávce 1,5 g na rostlinu nebo BASUDIN 10G (4x50g za cca140,-Kč), který se dává do
    substrátu před zasazením rostliny.


    MyNameStichův průvodce problémy s chorobami a škůdci
    Kořenová plíseň

    Co způsobuje kořenovou plíseň? Nízká úroveň kyslíku, přesněji rozpuštěného kyslíku (RK). Teplota je hlavní příčinou plísně kořenů, nízké teploty sníží úroveň RK a taky vysoké teploty způsobí nízkou hladinu RK. Udržujte teplotu mezi 18°C a 28°C, což umožní maximální úroveň RK, jinými slovy nejvyšší množství kyslíku pro kořeny. (Thank you so much for the information syko2! has provided above!)

    Přelití také způsobuje kořenovou plíseň, ta napadne „utopené“ části kořenů, odkud se rozšíří do celého kořenového systému a způsobí smrt. Plíseň kořenů může být způsobena jak vysokou teplotou v hydru, tak přelitím v půdních systémech. Nedostatečná drenáž zeminy může být důvodem pro plesnivění kořenů, dokonce jen známky toho, že je přelitá, protože pak půda drží vlhkost příliš dlouho na to, aby kořeny stačily vyschnout. V podstatě jsou tyhle 3 problémy úzce spojené. Hlavním důvodem, který může za ostatní je přelití. Jakmile zjistíte plíseň na kořenech, můžete přidat peroxid vodíku (H2O2) do zálivky nebo hydra, abyste zabili bakterie, které ji způsobují. Samozřejmě záleží na vážnosti nákazy. Pokud je to hodně zlé, je jen pár věcí, které můžete udělat – ostříhat napadené kořeny, zde záleží na tom, jestli jsou to kořenové vlásky nebo hlavní kořeny, přidat H2O2, v nejhorším setnout celou rostlinu.
    Pro předcházení problémům s kořenovou plísní můžete přidávat výrobky jako Thrive Alive B-1 (více zde :) HJ), výtažek z mořských řas. Super thrive (info zde) vám pomůže chránit kořeny rostlin před plísní a pomáhá léčit problémy s kořeny.( Again ty so much for giving me the info syko2!!!)


    Takhle vypadá kořenová plíseň:
    Foto 1 – vysoké teploty roztoku v bubleru
    Foto 2 – plesnivějící rockwool kostka
    Foto 3 – plíseň kořenů způsobená chemická spálením kořenů

    vysoké teploty roztoku v bubleru

    plesnivějící rockwool kostka

    plíseň kořenů způsobená chemická spálením kořenů





    Plíseň palic

    Záleží na tom, zda používáte chemická nebo organická hnojiva. Pokud chemická, zřejmě budete chtít flushovat poslední týden až 2, abyste z rostliny vymyli všechny zbytky hnojiv. Pokud organická, flushujete zhruba 1 týden před sklizní. Je dobré dávat rostlině jen čistou vodu, zlepšuje to celkovou kvalitu palic. Jakmile začnete flushovat, dávejte obzvlášť pozor na plíseň palic. Tato plíseň se objeví, když je přílišná vlhkost vzduchu a palice rostlin jsou tvrdé a husté, protože spory plísně jsou běžně ve vzduchu. Plíseň vypadá jako hnědočerná špína, která může rychle zachvátit celou rostlinu a zničit vaši úrodu. Spory plísně se šíří vzduchem.

    Prevence a obrana
    Odstraňujte všechny uvadlé nebo uvadající listy, také pomáhá snížit vzdušnou vlhkost a zvýšit úroveň ventilace. Na trhu jsou i bezpečné fungicidní spreje. Pokud najdete šedou plíseň, odřízněte postiženou oblast a ještě trochu okolo a odřezky odstraňte z pěstírny. Snížení relativní vlhkosti z 55% na 40% je výbornou prevencí. Plíseň přitahují velmi velké, tlusté a husté palice a tudíž doporučuji ty největší pravidelně kontrolovat. Proto je lepší mít více středně velkých palic než pár obrovských. Odvlhčovač je dobrá věc, když jsou vlhké dny.

    Ochrana proti plísni při pěstování venku
    Večer rostliny neroste. Ne všechna vlhkost se stačí odpařit, protože přijde noc s nižšími teplotami. I zálivku raději provádějte přes den než za stmívání.

    Udržujte rostliny tak, aby měly co nejméně stresu a často je kontrolujte. Zjistíte tak plíseň na palicích dříve, než se rozšíří na celou kytku. Špatná ventilace a proudění vzduchu kolem rostlin = líheň pro spory.

    Nedovolte, aby listy přišly do kontaktu se zeminou. Ujistěte se, že se jí nedotýkají.
    Udržujte nižší teplotu v noci, když rostliny odpočívají.

    Pokud už se přeci jen plíseň na palicích objeví, nejlepší je odříznout napadené palice a postříkat rostliny nimbovým olejem (olej z rostliny Azadirachta indica = zederach indický). Postřik vodou s vysokým pH zabrání plísni v dalším šíření. Je spousta dobrých chemických nebo organických přípravků, které velmi dobře fungují, jedním z nich je pythium (Polyversum).


    Houbovité plísně

    Tyto plísně jsou dalším problémem, který se může objevit v květu. Nejlepší podmínky pro tyto plísně jsou teploty 15 – 27°C a vysoká vlhkost vzduchu. Plíseň se velmi rychle rozšiřuje a je hodně destruktivní. Šíří se vzduchem a může se přenášet z palice na palici. Pokud už jsou vaše rostliny touto plísní napadeny, odřízněte všechny postižené oblasti a odstraňte je z pěstírny. Pak si pořiďte nějaký fungicid ve spreji a aplikujte ho.

    Plíseň může zničit celou úrodu během velmi krátké doby, takže investujte do nějakého bezpečného prostředku a zcela postříkejte rostliny, čím dříve tím lépe ! Pokud jste měli problémy s plísní dříve, nepoužívejte preventivní postřik stejným prostředkem, způsobíte tím, že se plíseň stane odolná vůči tomuto fungicidu. Snažte se udržovat relativní vzdušnou vlhkost v takových mezích, v kterých se plísni špatně daří. Vhodné je taky dobrá míra ventilace okolo rostlin. Pokud pěstujete indoor i outdoor, snažte se mít květiny uvnitř v „karanténě“, tak abyste nepřinesli nákazu zvenku.

    Většina fungicidů jsou nebezpečné prostředky, takže pokud je používáte na rostliny, které hodláte konzumovat, dejte si v obchodě práci s výběrem nějakého bezpečného. Safer vyrábí velmi bezpečný přípravek, který je k dostání ve většině obchodů, jeho složení je jen roztok ze síry.

    Ochrana a prevence
    Pro prevenci napadení plísní můžete udělat pár věcí: Nezvlhčujte rostlinu postřikem v noci, protože tím vzniká větší vlhkost, která by měla přes den čas se vypařit.
    To samé platí o zalévání v noci, raději počkejte se zálivkou na ráno nebo odpoledne!

    Šťastné rostliny jsou méně náchylné na infekce. Kontrolujte květiny často, to vám umožní rychle zakročit proti útoku plísní na listy nebo palice.
    Důležitá je dobrá ventilace okolo rostlin, protože špatná ventilace = nemocné rostliny a líheň pro spory.

    Nedovolte, aby listy přišly do kontaktu se zeminou. Ujistěte se, že se jí nedotýkají.
    Udržujte nižší teplotu v noci, když rostliny odpočívají.

    Pokud se objevily známky napadením plísní, můžete použít: nimbový olejem (olej z rostliny Azadirachta indica = zederach indický) – působí zázraky, hydrogenuhličitan draselný, jedlá soda. Z dalších prostředků jmenujme Plant Shield, Serenade, nebo pythium (Polyversum). Je spousta dalších chemických nebo organických přípravků, ale tyhle jsou nejoblíbenější a fungují velmi, velmi dobře.







    Molice

    Vypadají jako malí moli šatní, kladou vajíčka na listy anebo do horní části zeminy. Škůdci se stávají ve velkém množství, ale není příliš těžké se jich zbavit. Poškozují rostlinu sáním mízy.
    Prvence: nepřelívejte rostlinu, dovolte hlíně vyschnout mezi zálivkami a zajistěte dobrou drenáž. Dále je dobré rozmístit v pěstírně lepové desky, pokud máte podezření na výskyt molic, protože když se přilepí, budete je moci identifikovat.

    Pokud už molice máte, můžete použít insekticidní mýdlo, které jim zabrání v létání a nenapadnou ostatní rostliny. Také jim zabrání v kladení nových vajíček. Aplikaci mýdla zopakujte za týden. Pokud insekticidní mýdlo nefunguje dobře, máte ještě další možnosti silnějších přípravků a jedním z jich je práškový PERMETHRIN. Můžete ho použít i v období květu a je bezpečný i u rostlin určených ke konzumaci.

    Další dobré přípravky k eliminaci molic jsou:
    PERMETHRIN a Biffen (oba bezpečné na rostliny určené k jídlu)
    Spreader sticker (doplněk k pesticidu, který mu umožní setrvat na listech delší dobu)
    Nylar (inhibuje růst a vývoj molic)

    Další prostředky, které můžete použít:
    Hot Pepper Wax, Safer Yard & Garden Insecticide (může se použít i den před sklizní), GNATROL ( pro užití v hydru nebo hlíně), Doc§s Neem Pest Soap, Safer Sticky Stakes, TR-11000 Pyrethrum

    molice




    Stonoženky

    Jsou to malí škůdci, bezbarví nebo mléčně zabarvení a vypadají jako stonožky. Jsou pro rostlinu velmi smrtící, zavrtávají se do kořenů a poškozují je tím, že se na nich živí. Listy kytky začnou uvadat.

    Většinou se najdou ve složkách zeminy, které nebyly vyčištěny jako třeba zahradní kompost. (Vím, že to dvakrát nevoní, ale pokud budete hlínu sterilizovat v troubě předehřáté na 180°C po dobu 30ti minut, zabijete tím veškeré škůdce, které v ní mohli být.) Stonoženky lehce poznáte, protože vylézají na povrch půdy po zalití.

    Jakmile je objevíte, aplikujte Fungus Gnat Killer (nechemický, biologický prostředek) v jeho práškové formě. Zásyp zopakujte každých 7 dní, abyste zlikvidovali i larvy. Výtažek z tabáku je také zabije !¨

    Pozor zde je špatny překad !!!! vice zde http://grower.cz/forum/showthread.php?postid=955482#post955482 Hlava

    stonozenky




    Smutnice

    Smutnice se rády živí kořeny rostlin a organickou hmotou. Dospělí i larvy žijí ve vlhkých, stinných místech. Dospělci kladou vajíčka na povrch půdy, blízko základny stonku. Larvy se vylíhnou zhruba za 4 dny. Larva začne pojídat kořenové vlásky kytky a pak postupuje vzhůru rostlinou. Smutnice mají rády organickou hmotu, budou užírat rostlině živiny, takže je nejlepší se jich zbavit kompletně.

    Pokud máte rostliny venku, zkontrolujte zeminu na výskyt smutnic nebo jejich larev před tím, než je přenesete zpět dovnitř.

    Svojí indoor pěstírnu zabezpečte tak, aby do ní nevedla žádná otevřená okna bez ochranné síťky. Nejhorší měsíc v roce vzhledem k smutnicím je srpen.

    Položte lepové desky na hlínu, aby se smutnice na ně chytily.

    Na povrch hlíny rozložte plátky brambor. Larvy je mají rády a budou k nim přitahovány. Po asi 4 až 5 dnech odstraňte plátky a s nimi i larvy. Pro zbavení se smutnic můžete udělat spoustu věcí, jako rozvěsit lepové desky, použít nimbový olej (olej z rostliny Azadirachta indica = zederach indický) anebo zasypat povrch zeminy pískem, který zadusí vajíčka. Výtažek z tabáku zabíjí smutnice, a funguje i když se znovu objeví po nějakém čase.

    Protože dospělci létají, je dobré všechny tyto prostředky zkombinovat – lepové desky, nimbový olej a písek na povrch zeminy. Chemický přípravek Zone také funguje velmi dobře, je účinný a je i pro hydro.

    Další přípravky, co se dají použít jak při pěstování v hydru nebo zemině:
    Hot Pepper Wax, Safer Yard & Garden Insecticide ( ten lze užít až do dne sklizně), GNATROL (používá se v hydru nebo do vody zálivky), Doc's Neem Pest Soap, Safer Sticky lepové desky, TR-11000 Pyrethrum.

    Na fotu lze vidět dospělou smutnici

    smutnice




    Svilušky

    Svilušky jsou zdaleka nejhorší škůdci, kteří můžou napadnout vaše kytky, protože je nejtěžší je vyhubit a mohou zabít prakticky jakoukoli rostlinu. Nejaktivnější jsou v oblastech s teplým klimatem, sají mízu z listů a zanechávají za sebou drobounké bílé flíčky v místech, kde se přisály. Poškození je velmi podobné tomu co dělají třásněnky, ale svilušky propíchnou povrch a zanechají drobounké dírky, kdežto třásněnky jen sní vrchní vrstvu s chlorofylem. To že jsou rostliny napadeny škůdcem můžete určit podle znetvořeného růstu, krátkých internodů a řapíků.

    Při opravdu vážném zamoření sviluškami najdete na rostlinách pavučinky s larvami. Svilušky většinou chytnete z nesterilizované hlíny z obchodu. Většina značek ani neuvádí, jestli je jejich zemina sterilizovaná nebo ne, ale čím levnější, tím větší pravděpodobnost, že není. Dále si je můžete přinést s sebou, když přesazujete rostliny zvenku dovnitř, nebo pokud dostanete například klony od někoho, kdo už má kytky zamořené sviluškami.

    Svilušky žijí na rostlině, většinu času pod listy a jsou obvykle tak malé, že je nelze spatřit pouhým okem. Abyste se jich zbavili, použijte nejprve NO-pest proužky. Dobře fungují a je vhodné je zkombinovat s dalšími prostředky. Nimbový olej také pomáhá. Také enormní zvýšení vlhkosti je zabije, svilušky budou tak dlouho vstřebávat vlhkost až prasknou. Můžete použít mýdlový roztok třeba z Safer Insecticidal Soap, tím vyřešíte problém s většinou mšic. Výtažek z tabáku s přídavkem pepře dobře působí proti sviluškám. (viz níže návod na výrobu výtažku z tabáku) Pyrethrum by se mělo používat jen při extrémních případech přímo na rostlinu. Začne se rozkládat zhruba za týden a jde lehce smýt vodou. Pokud jsou vaše kytky už v květu je vhodnější použít bezpečné chemikálie. Pepřo-tabákový výtažek odvede dobrou práci a měl by se aplikovat pravidelně, postříkejte nejprve spodek listů, pak svrchu a nakonec celou kytku. Protože jsou svilušky celkem odolné proti běžným přípravkům, budete muset najít a vyzkoušet asi víc prostředků, než se jich zbavíte. Buďte si absolutně jistí, že odtáhli, než přestanete s postřikem, jinak si vypěstujete svilušky odolné vůči vašemu prostředku a bude před vámi mnohem těžší boj. Taky nedovolte žádným domácím zvířatům, co chodí ven, aby přišli do blízkosti pěstírny, můžou totiž přinést svilušky v srsti. DŮLEŽITÉ: níže jsou uvedeny přípravky na likvidaci svilušek, ale žádné dvě nákazy sviluškami nejsou shodné, nejspíš pokaždé budete muset použít jiné prostředky k jejich zničení. Dále si zvykněte kontrolovat denně rostliny ještě měsíc po té, co se domníváte, že jste je vyhubili. Tím se vyhnete pomnožení odolných svilušek a ještě větším problémům. Rostliny sprejujte postřikem pečlivě a pravidelně každý den.

    Pár přípravků, které vám pomohou zbavit se svilušek:
    Hot Pepper Wax, Safer Yard & Garden Insecticide ( ten lze užít až do dne sklizně, GNATROL (používá se v hydru nebo do vody zálivky), Doc's Neem Pest Soap, Safer Sticky lepové desky, TR-11000 Pyrethrum. Cokoli co má na štítku napsáno dicofol (jen pro růstovou fázi a na začátku květu.)

    Recept na tabákový výtažek
    Vezměte 3 silné cigarety a nechte je přes noc rozmočit ve vodě. Pak je svařte po dobu asi 2 až 3 minut. Nechte vychladnout. Tímto výtažkem stříkejte rostlinu 3 až 4x za týden. Můžete do roztoku rozpustit i trochu mýdla, jestli chcete.
    (V každém případě používejte rukavice a ochranu obličeje a očí, když provádíte postřik nebo zacházíte s těmito chemikáliemi.)

    (inVALIDův tip:
    více fotek naleznete zde : http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=18891 )

    svilusky

    svilusky

    svilusky




    Třásněnky

    Třásněnky jsou opravdu malé, ale lze je vidět pouhým okem. Některé můžou mít křídla, jiné je nemají. Ťřásněnky se velmi rychle množí, obzvláště v úzkých prostorách. Proto je tak těžké je vyhubit za použití pesticidů. Sají mízu přímo z rostliny pomocí svých sosáků, což způsobí jakoby vybělení listů. Poznat napadení třásněkami můžete podle toho, že když se zblízka podíváte na list, zjistíte, že chlorfyl je úplně odstraněný. Poškozené rostliny se velmi špatně léčí, protože hůře přijímají světlo. Neléčené napadení třásněnkami vede ke smrti kytky. Na listech můžete uvidět drobné hnědé tečky, což jsou hovínka třásněnek. Objeví se stříbrné fleky za zjizvené tkáni listů. Na záčátku nákazy může poškození vypadat podobně jako od svilušek, ale s tím jak postupuje, uvidíte celé velké oblasti bílé místo zelené.

    Jako prevence pro ty, co pěstují outdoor, je dobré použít česnek jako repelent, který způsobí, že se třásněnky budou rostlinám vyhýbat. Třásněnky jsou přitahovány žlutou barvou, takže radím nemějte nic v této barvě poblíž pěstírny / záhonu. Pokud už je máte, použijte nimbový olej nebo slunéčka sedmitečná, ty vám pomohou se třásněnek zbavit. Pokud je zamoření škůdci velmi vážné, budete muset použít biologické roztoky jako třeba insekticidy na bázi pyrethrinu.

    Další přípravky:
    Hot Pepper Wax, Safer Yard & Garden Insecticide ( ten lze užít až do dne sklizně,GNATROL( používá se v hydru nebo do vody zálivky), Doc's Neem Pest Soap, Safer Sticky lepové desky,TR-11000 Pyrethrum.

    trasnenky




    Housenky

    Poškození: ožvýkané listy.
    Většina housenek se žíví rostlinami, mohou také jíst vlnu a kožešinu (moli šatní), některé jsou zahradními škůdci. Housenky obalečů mohou způsobit škody na stromech a křovinách, zatímco jiné třeba housenka běláska zelného škodí v zahradách.

    Pokud znajdete známky toho, že se housenky pasou na vašich kytkách, mužete si vybrat z netoxických nebo jen lehce toxických postupů a přípravků.


    Metody:
    Sběr:Nejlehčí způsob jak dostat situaci pod kontrolu je posbírat housenky a utopit je v kbelíku s mýdlovou vodou. Pokud se štítíte doteku housenky, můžete použít rukavice nebo někoho požádat, ať je posbírá za vás.

    Chemický způsob : BTK v práškové podobě se používá k likvidaci housenek. Když BTK rozpustíte, lze ho také použít k postřiku rostlin. BTK jde sehnat i v kapalné formě. Polévková lžíce nimbového oleje rozmíchaná v roztoku BTK zajistí, že se BTK přichytí k rostlině při postřiku. Aplikuje BTK na celé listy, zespodu i zvrchu. Pokud jste se rozhodli pro práškovou formu, musíte nejprve rostlinu postříkat vodou. Aplikaci zopakujte každý týden až 2 nebo po dešti. Housenky musí sníst BTK při tom jak žerou tkáň rostliny, aby to zafungovalo.

    Organická cesta:
    Insekticidní mýdla, nimbový olej a spinosad jsou nejbezpečnější insekticidy. Mýdla a nimbový olej jsou absolutně netoxické a jsou skvělé, pokud máte hodně škůdců a chcete být šetrní k přírodě a zvířatům.Spinosad je velmi, velmi dobrý pro získání kontroly nad housenkami a je neškodný pro přírodu, domácí zvířectvo i lidi. Navíc nemá absolutně žádný dopad na rostliny.

    housenky




    Slimáci a šneci (outdoor)

    Slimáci i šneci se pohybují tak, že vylučují slizký sekret, na kterém kloužou. Takže pokud uvidíte nějaké slizké stopy a poškození kytek, s největší pravděpodobností se jedná o slimáky. Pokud máte zahradu hodně vlhkou mohou slimáci a šneci žít velmi dlouho, protože vlhkost je pro jejich život klíčová. Pokud není vhkost až tak vysoká, tmaví slimáci a šneci nežijí dlouho. Drží se mimo přímé slunce, schovávají se v tmavých a vlhkých místech zahrady. Taky se ukrývají v porostu, v malých křovinách a v zemi. Nejčastěji vylézají v noci a nebo ve dnech, kdy je zataženo. Živí se žvýkáním listů, vykusují v nich díry, nebo oždibují okraje listů. Nejčastěji škodí slimáci sazenicím a lisnatým rostlinám, které jsou blízko u země. Abyste si ověřili, že poškození pochází od slimáků, podívejte se po stříbřitých stopách od slizu.

    Šneci můžou způsobit masivní škody v zahradě, pokud jim dáte šanci. Nejspíš se vám nepodaří zbavit se jich úplně na celé zahradě, ale zkuste pro blaho a zdraví svých rostlin jejich počet maximálně snížit.

    Následuje pár postupů jak je dostat pod kontrolu:

    Zaléváním zahrady ráno namísto večer se dramaticky sníží počet slimáků a šneků.

    Pokud se objeví šneci nebo slimáci, nepoužívejte na zeleň žádnou mulč nebo něco, co by jim poskytovalo temný úkryt. Mulč z dubového listí odpuzuje slimáky i šneky.

    Ručně v noci posbírejte slimáky, šneky a utopte je v kbelíku s mýdlovou vodou. Položte v zahradě prkna jako pasti, slimáci se pod nimi schovají.

    Zasypání paty stonku křemelinou pomůže udržet slimáky / šneky z dosahu, ale může zastavit jiný, prospěšný hmyz.

    Zalijte zeminu výtažkem z pelyňku.


    Natáhněte měděný drát okolo zahrady, nebo z něho udělejte kruh kolem svých rostlin. Šneci dostanou šok, když se dotknou mědi. Jen se ujistěte, že jste je tak neuvěznili uvnitř zahrady.

    Dobré je použít pivo, protože slimáci ho milují ! Zakopejte v zahradě nádobu s pivem tak, že vyčuhuje na povrch jen nízký okraj, takže slimáci můžou pivo pít a pak se v něm utopit.
    A jeden z našich nejoblíbenějších přípravků …… SŮL!

    Predátoři, kteří si rádi pochutnají na slimácích / šnecích : hadi, ropuchy, žáby, světlušky, šneci predátoři, ptáci, brouci. Ti velcí, černí, lesklí brouci, které vidíte na svém dvorku jsou také dravci. Larvy světlušek se živí šneky/slimáky a můžou v postatě zastavit rozvoj slimáků, protože 1 larva jich sní 40 až 60.

    Prosím buďte šetrní k přírodě a zvířátkům a vyhněte se užívání otrávených návnad na slimáky. Pokud byste viděli, co to může udělat s domácími mazlíčky, víckrát byste to znovu neudělali.
    Otrávené nástrahy jsou nebezpečné jak pro další zvířata, tak i pro lidi. Šneci a slimáci se můžou proti nim stát odolní. Raději vyzkoušejte jiné prostředky, než chemické nástrahy, čímž také přispějete k ochraně přírody.

    snek




    Puklice (Outdoor)

    Puklice lze nalézt na stoncích, zespoda větví, kmenech mladých stromků nebo křovinách. Vylíhnou se z vajíček obyčejně mezi březnem a srpnem a udělají si své bydlení na rostlině. Proděraví buňky a živí se mízou rostliny. Jakmile si najdou své místo na kytce, vyvine se jim velmi tvrdá skořápka, která je chrání proti jak proti hmyzím predátorům, tak proti chemickým sloučeninám, které na ně použijete. Jakmile si vytvoří tato ztvrdlá záda, začnou vylučovat sekret, který přitahuje mravence. Tím jak mravenci pochodují po rostlině, roznesou nákazu na víc míst. Pokud sekrece dopadne na list, může vyvolat sazovitou plíseň, která způsobí, že listy budou vypadat jako špinavé a černé.

    Sazovitá plíseň
    Problém s touhle plísní je v tom, že přitahuje určitý typ savého hmyzu, jako třeba mšice, molice a třásněnky.Tahle plíseň je tak tmavá, že když se rozšíří, brání rostlině ve fotosyntéze a tím ji můžete zabít.


    Vosková vrstva, kterou mají puklice, je chrání proti ostatnímu hmyzu, ale i pesticidům. Abyste se jich zbavili, použijte zahradnický olej k likvidaci dospělé populace během roku. Můžete zkombinovat olej s insekticidem jako je Orthene, Sevin nebo malathion. To vám pomůže zničit jak puklice, tak předejít sazovité plísni, kterou způsobují. Nimbový olej také na ně účinkuje.


    Můžete udělat pár věcí, víc pokud se neblíží sklizeň…

    1) vezměte balíček žvýkacího tabáku, vmíchejte ho do galonu (4,5l) vody a nechte den odstát. Aplikujte postřik podle potřeby. Pokud jste kuřák, žádné starosti a stříkejte je až do sklizně. Bacha na plíseň…

    2) vezměte nějaké přírodní mýdlo, smíchejte s vodou a vytvořte pěnivý roztok, namočte v tom rostlinu … cílem je udusit brouky v mýdlových bublinách

    puklice




    Bekyně

    Je celkem problém zbavit se těchto malých potvůrek. Jejich larvy prožírají v listech křivolaké chodbičky dokud nejsou dostatečně velké k zakuklení. Zakuklí se přímo v listu nebo v zemi pod rostlinou. Po vylíhnutí dospělec naklade vajíčka do listu a celý cyklus se opakuje až dojde k velkému zamoření.

    Obrana:
    Nechemická obrana je velmi těžká, můžete leda tak odstranit napadené listy. Chemická ochrana je také těžká a je většinou zaměřená proti dospělcům, protože larvy jsou v listu dobře chráněné. Nimbový olej bude dobře účinkovat.

    bekyne

    bekyne





    Problémy s teplotou

    Problém na 1. fotu je způsoben velkými výkyvy teplot, teplé dny x studené noci.
    Některé odrůdy, jako rovníkové sativy, nesnášejí dobře studené počasí. Pokud můžete udržet alespoň kořeny v teple, rostliny snesou i nižší teploty, než normálně.

    Stres z horka je vidět na 2. a 3. fotce. Jediný způsob, jak s tím lze něco udělat, je dát výš světlo. A zajistit lepší ventilaci, nebo přidat více větráků. Problém vznikne, pokud je výbojka příliš nízko nad kytkami. Vrcholky budou zkroucené, suché a budou vypadat jako spálené, což může připomínat problém s živinami. Pokud položíte ruku na minutu na vrcholek rostlin, neměli byste cítit horko.

    teplota

    teplota

    teplota




    Spálení světlem

    Na fotce můžete vidět jak vypadá vybělení / spálení světlem. Jediný způsob, jak s tím lze něco dělat, je dát světlo dál od rostlin. Ujistěte se, že nesvítíte více než 75 watty na čtvereční stopu (cca 30 x 30 cm), jinak bude mít rostlina příliš mnoho světla a vybělení světlem se může projevit kdekoli na kytce (IMHO indiky jsou k vybělení náchylnější než sativy.)

    spaleni svetlem




    Zachráněné téma v anglickém jazyce (inVALIDa) - zde
    Do češtiny přeložené téma (HavanaJoe) + diskuse k tématu - zde

    Převzato z overgrow.com od uživatele MyNameStich, zachránil inVALIDa, přeložil HavanaJoe, grafické úpravy a korektura Jedubabka, do FAQ umístil Krychle.

    Jackerspackleho řešič problémů s výživou rostlin
    Jackerspackleho řešič problémů s výživou rostlin

    viz. http://indoor.xf.cz/jacker/

    Stačí čist a klikat , Hlava


    Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
    Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

    Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
    Page generated in 0.7436700 seconds with 14 queries.
    Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív