Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Životní Styl > Léčitelství

Stránky: 1 2 [3] 4 
Konopná mast v obrazech. - Klikni zde pro originální téma
vrrn
Zdravím.
Máte někdo zkušenost s konopnou mastí, kde je jako masťový základ použitý lanolín?(tuk z ovčí vlny). Kazí se stejně rychle jako sádlo nebo podléhá zkáze méně?
Nechci už používat vazelínu a obávám se, že čisté nevyškvařené vnitřní sádlo z domácího vepříka asi nikdy neseženu..
Děkuji za případné rady.
citace:
Původní příspěvek od vrrn
Zdravím.
Máte někdo zkušenost s konopnou mastí, kde je jako masťový základ použitý lanolín?(tuk z ovčí vlny). Kazí se stejně rychle jako sádlo nebo podléhá zkáze méně?
Nechci už používat vazelínu a obávám se, že čisté nevyškvařené vnitřní sádlo z domácího vepříka asi nikdy neseženu..
Děkuji za případné rady.


urcite je to mozné použít lanolín jelikoz je to taky nepolarni latka jak sadlo nebo vazelina.....myslim ze v tom neni zadny problem.. jinak zajimavej napad..a pokud by jsi chtela udelat si sadlo z domaciho vepre tak si kup bio hrbetni sadlo to nakrajej na kosticky a vytav v hrnci kde je male mnozstvi vody a mas sadlo u ktereho jsi jista ze je proste antibiotik....
vrrn
citace:
Původní příspěvek od CrTekk


urcite je to mozné použít lanolín jelikoz je to taky nepolarni latka jak sadlo nebo vazelina.....myslim ze v tom neni zadny problem.. jinak zajimavej napad..a pokud by jsi chtela udelat si sadlo z domaciho vepre tak si kup bio hrbetni sadlo to nakrajej na kosticky a vytav v hrnci kde je male mnozstvi vody a mas sadlo u ktereho jsi jista ze je proste antibiotik....


Diky moc za tip! Zkusim to bio hrbetni sadlo sehnat. Jinak dnes jsem koupila lanolin (zluty, bez pridane vody) a jeho konzistence je skoro stejna jako konzistence vazeliny, az na to, ze po namazani na ruce se lanolin krasne vstrebal. Ale jeho cena je docela vysoka - 200 g lanolinu za 200,-.
mrnin
tak jsem dneska udelal prvni krok podle busky, ale za 20 minut smazeni ve vazeline mi matro zcernal, myslim ze neni uplne spalenej, ale je cernej. neni to spatne? podle na vodu snad to jinak nejde.
WERD
matroš ztmavne...zhnědne až jakoby černá...měl si to ve vodní lázni ne?
mrnin
jo po 20 min smazeni jsem jsem dolil vodu a 1,5 h varil. ted to je na jeden den ve sklepe naztuhnuti
expertos
NEvím co si mám představit pod pojmem CBD ??Připadámi to že to jo su dva různé recepty jak udělat mast nebo se ta směs č 1 udělaná s listu smísí stou směsí která je udělaná s palic myslím ten koláč ....sem trochu zmaten
frenlik
čau, mám možná trochu dementí otázku, ale musíte mě pochopit :-) dvě moje kytky mají plíseň na listech. jsou to moje lásky, strašně jsem se jim věnoval, přežily už dvě nemoci, tuny peněz ani nepočítám, ale ta láska a práce.. no a nechce se mi je vyhazovat, tak se chci zeptat, zda vroucí voda, pokud je několikrát vyvařím, může zlikvidovat plíseň? vím, že to zní jako demence, dávat do masti plesnivý kyti, ale kdyby se ta plíseň dala zničit.. dík
nemá někdo navíc mastičky - koupím (víc na PMko)
dexda
Zdravím, celý život dávám přednost jednoduchosti a proto jsem doteď neměl vlastní mast , jen tinkturu a rok i výtažek. Nějak mne nezlákala několika měsíční výroba masti se spoustou z mého pohledu "patlání".
Takže jsem si naložil dekarboxylované listí a minipaličky z indiky Pakistan Valley, pěstované speciálně pro léčení do lékařského benzinu, 3 dny jsem občas protřepal a slil a ještě jednou lehce propláchnul. Pak jsem odpařil pod odsavačem pod hranicí varu benzin a v podstatě získal konopný výtažek podle R.Simpsona, jen bez vody. Tuhý zbytek po odpaření se po přidání vazeliny a mírném zahřátí nechal elegantně rozmíchat na mast a dobrovolně přemístit do nádobek. Mimo tří dnů občasného protřepání zabrala výroba cca hodinu... takhle je to podle mého gusta. :)

Nějaké námitky, co je na tom špatně? Uvítám i nesouhlasné komentáře...
Freezecz
citace:
Původní příspěvek od xmalcolm
Část druhá – hon na THC
K takto pročištěné směsi putovala druhá část vazelíny (450g), a poměrná část nadrobno nadrcených palic. Autorka uvádí ¼ litru palic na 250g vaseliny , já se opět neudržel a drobně překročil poměr. Za občasného míchání vařit ½ hodiny ve vodní lázni, poté nechat zchladnout a přemístit na týden do ledničky. Proceduru opakovat ještě dvakrát vždy po týdnu znovu, použitá voda se mění za čistou při každém zážehu. :sun:


Zdarec dělal jsem mastičku podle tohoto návodu, akorát při Honu na THC jsem dělal vše ve vodní lázni...takže jak ty tu popisuješ: přijde mi to jako že po tom co si rozpustil mast ve vodni lazni tak jsi ji dal s tím hrcem na přímej oheň s vodou a s těma palicema..jakmile si to dodělal tak si to nechal schladnout a vylil si vodu tím si odstranil zelené barvivo(tomuhle připisuju tu medovou barvu) a podle mě i jiné účiné latky co jsou v marihuaně..chápu to tak dobře?...já jsme to udělal tak že jsem měl dva hrnce(neboli vodní lázen) v jednom voda a v druhem primo mast s palicema bez vody..vždy jsem to povařil 30 minut a dal do lednice, hádám, že právě kvůli tomu, že jsem to nemíchal v jednom hrnci s tou vodou(a následně ji nevylil) tak mám mast fest zelenou(jelikož při honu na CBD byla voda dosti zelená, což by odpovídalo tomu zelenému barvivu) doufám , že to nevadí :D poradí někdo? jestli to dělám dobře já nebo tak jak jsem myslel že to děla autor tohoto článku?
mrakoplas
Dexda:
Ahoj, jj tahle metoda vyroby masticky je taky mozna. Misto vazeliny lze vytazek rozpustit v kokos. tuku ,sadle oleji nebo v propylenglykolu.

Asi by slo smichat i do predem vyrobene masti jen s bylinek.

Jen bych si daval bacha na koncentraci , takovahle mast by mohla krom leceni klidne i dobre davat:D

2Freezecz
Cau,
proplachovani listu i palic se vyplati delat protoze se ocictujou od usedleho prachu ,hnojiv, aj pripravku a taky se vyplavuje prebytecny chlorofyl. Na chlorofyl nekdo muze reagovat alergicky.
Ja osobne s vodou nevarim jen vazelina a listi /palice , voda se vyplati pridavat pokud mas hodne materialu a malo vazeliny ci neceho cemu potrebujes zvysit objem .

Kazdopadne pokud chces mit mast a cokoliv jineho ucine ,tak musi matros projit dekarboxylaci.
Teplota okolo 110st pri ktere se meni canabinoidy na aktivni formu.
Freezecz
citace:
Původní příspěvek od mrakoplas
Dexda:
Ahoj, jj tahle metoda vyroby masticky je taky mozna. Misto vazeliny lze vytazek rozpustit v kokos. tuku ,sadle oleji nebo v propylenglykolu.

Asi by slo smichat i do predem vyrobene masti jen s bylinek.

Jen bych si daval bacha na koncentraci , takovahle mast by mohla krom leceni klidne i dobre davat:D

2Freezecz
Cau,
proplachovani listu i palic se vyplati delat protoze se ocictujou od usedleho prachu ,hnojiv, aj pripravku a taky se vyplavuje prebytecny chlorofyl. Na chlorofyl nekdo muze reagovat alergicky.
Ja osobne s vodou nevarim jen vazelina a listi /palice , voda se vyplati pridavat pokud mas hodne materialu a malo vazeliny ci neceho cemu potrebujes zvysit objem .

Kazdopadne pokud chces mit mast a cokoliv jineho ucine ,tak musi matros projit dekarboxylaci.
Teplota okolo 110st pri ktere se meni canabinoidy na aktivni formu.


Takže to znamená, že přidám vodu do kastrolu, který vařím ve vodní lázni(dva hrnce) a pak až to ztuhne tak vodu vyliju(tu z toho kastrolu s mastí) je to tak?....no a myslím, že jsem dekarboxylaci dodržel, nebo aspoň myslím, že jo, protože jsem to měl na plnej kotel, sice jsem to měl ještě v jednom hrnci kde byla jenom voda(to jest ta vodní lázeň) ale vím jistě, že 100 stupňů tam bylo na 100%

a mohl by si mě upřesnit ten tvůj postup? bez vody?:D

přidávám foto jak vipadá moje mast.. první 3 s bleskem (ve skutečnosti je mast ještě o něco tmavší, ale je zase o něco světlejši než 4. fotka bez blesku..)


Edit: 1.11.2010: ještě bych se rád dozvěděl jak se projevuje alergie na bílou vazelínu nebo na to zelené barvivo?.-)
mrakoplas
2Freezecz
Zdravim,
taky to tak chapu ,ze po stuhnuti vazeliny ,tuku atd... se voda vyleje, jako u masla.

Vodni lazen jsem taky zkousel ,ale nechtela mi ta vazelina bublat jako bez vodni lazne ,takk jsem byl k tomu skeptickej , ponornej teplomer by to vyresil,ale zatim neni. Jinak da se poridit za petikilo. Ted to delam ,ze listi a nekdy i palice proplachnu nekolikrat ve vrouci vode (5-10x) vyzdimu hodim do mrazku a pak rovnou do mazadla

alergie se muze u kazdyho projevovat jinak.

presti se tento thread je tu spoustu info ktery bys mohl chtit vedet .

mej se
Freezecz
citace:
Původní příspěvek od mrakoplas
2Freezecz
Zdravim,
taky to tak chapu ,ze po stuhnuti vazeliny ,tuku atd... se voda vyleje, jako u masla.

Vodni lazen jsem taky zkousel ,ale nechtela mi ta vazelina bublat jako bez vodni lazne ,takk jsem byl k tomu skeptickej , ponornej teplomer by to vyresil,ale zatim neni. Jinak da se poridit za petikilo. Ted to delam ,ze listi a nekdy i palice proplachnu nekolikrat ve vrouci vode (5-10x) vyzdimu hodim do mrazku a pak rovnou do mazadla

alergie se muze u kazdyho projevovat jinak.

presti se tento thread je tu spoustu info ktery bys mohl chtit vedet .

mej se


Celej tento thread jsem si precetl a poznal jsem, že tu je, ale opravdu hodně, různých receptů a já nedokážu říct, kterej z nich je ten nejlepší, ale asi zůstanu u toho od tety bushy, ale stejnak nechápu jak je to s tou vodní lázní jestli se do toho druhého kastrolu přidává voda nebo ne, já jsem to osobně neudělal,,podle mě by se to ani dělat nemělo, můžou se vyplachovat i jiný učíný látky, ten chlorofyl mi až tak moc nevádí, jediné čeho se bojím, že přes tu vodní lázen to nedosáhlo 110 stupnů a tak neproběhla karboxylace, která je potřebná..příště to skusím v jednom kastrolu s tím, že tam budu přidávat vodu, aby se mi to nepřipalovalo a tu vodu po ztuhnutí následně vyliju, u toho budu mít jistotu, že to bude mít 110 stupnů a víc :D
cernymi
2all: delam konopnou mast s mentolem, loni jsem jeste kupoval 25g mentolu za 80 ,- a ted ve stejne lekarne (Vilimkovalekrana na I.P.PaVLOVA) cumim, 15 g jsem platil 300 ,- ...
nevite nekdo pls o lacinejsim zdroji? (v Praze)
dekuju
Marty
Tak už jsem jí konečně dodělal.. :) Ale musím říct, že to patlání se s tím se fakt vyplatilo, akorát jsem to na začátku chtěl mít rychle hotový a tak jsem listí provařil jen jednou.. A to se taky odrazilo na výsledný barvě. Takže jestli chcete mít zlatavou barvu, tak třeba tak 7x na začátku listí provařte v čistý vodě (pokaždý ji vyměnit) a "medová" mastička bude jisto jistě na světě ;)
Jinak díky moc za super návod, na netu je toho hafo, ale jedině z tohohle se fakt dá spolehlivě čerpat
mrnin
Martty Jinak díky moc za super návod, na netu je toho hafo, ale jedině z tohohle se fakt dá spolehlivě čerpat.... a který?
Marty
No, pár jich je zrovna tady, ale některý jsou fakt takový... nepřesný ;) Tohle je pěkně krok za krokem ke kvalitě :)
třeba tohle na netu koluje a kam se to hrabe na tenhle návod..
http://spindlman.blog.cz/0901/recep...u-konopne-masti
dzony
čaues dá se udělat mast i z hermáčů?
Mystery
Co si myslíte o té ceně/množství žluté vazelíny?
code:
http://www.oleje-eshop.cz/mogul-vazelina-zluta-180kg-7522.html


Nejspíše půjde o překlep že? :-)

Každopádně, nevíte někdo o nějakém eshopu, kde by prodávali co nejlevnější vazelínu?
kopretinka
Já na to dnes taky koukala. Cena je za 1kg. Nemáte náhodou někdo malý přebytek technického? Chtěla bych zkusit udělat mast. Moc děkuji. Kopretinka
EboLA
citace:
Původní příspěvek od kopretinka
Já na to dnes taky koukala. Cena je za 1kg. Nemáte náhodou někdo malý přebytek technického? Chtěla bych zkusit udělat mast. Moc děkuji. Kopretinka


technické je na raz-dva-tři...... musí fungovat aby fungovala;)
kopretinka
Tak to asi neseženu :-(
Mystery
Tak místo technickýho použij dolní listy, stonky, kořeny a je to :-) Btw, nenašla jsi nějakou cenově výhodnější vazelínu, nejlépe žlutou?
kopretinka
Jen právě nemám žádnou rostlinu. Příští rok zkusím nějakou ven zasadit. Ale letos smůla :-( A tato vazelina vychází nejlíp. Zítra se ještě zeptám kamaráda z lékárny. Dám pak vědět.
EboLA
citace:
Původní příspěvek od kopretinka
Jen právě nemám žádnou rostlinu. Příští rok zkusím nějakou ven zasadit. Ale letos smůla :-( A tato vazelina vychází nejlíp. Zítra se ještě zeptám kamaráda z lékárny. Dám pak vědět.


jestli to, tak i třeba tohle je taky dobré

http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=46954

než tady něco, podívej se do bazaru kde prodávají dobré masti, dokonce fungující a jestli i vynikající:)
Mystery
Ještě jsem našel tohle.

http://www.lekarna-zdravi.cz/eshop/...cka-435g-500ml/

Skoro půl kila za 92 Kč je taky docela dobrá koupě ne? :-)
kopretinka
Nad tím kok.tukem jsem taky přemýšlela. Uvidíme co seženu. Zatím asi zkusím od někoho mast objednat. Ale ráda bych si udělala vlastní, pro sebe, ségru a slabší pro malou dcerku.
EboLA
citace:
Původní příspěvek od kopretinka
Nad tím kok.tukem jsem taky přemýšlela. Uvidíme co seženu. Zatím asi zkusím od někoho mast objednat. Ale ráda bych si udělala vlastní, pro sebe, ségru a slabší pro malou dcerku.


je to takový olej na boty:D nej oboje a je...... hlavně si to tady projdi, je toho tady kolem výroby habaděj;)
kopretinka
Jj výrobu masti mám už za těchto par dní docela nastudovanou. Už jen ten materiál ;-)
kopretinka
Tak jsem dnes mluvila s kamarádem - lékárníkem. Z vazelin je lepší ta bílá. Ta je čištěná a dá se použít i na rány např. ekzem. Jde sehnat zhruba za 130kg.
Mystery
Teď mě tak napadlo, když rozpustíte vazelínu, přidáte materiál a vaříte, jak zabráníte tomu, aby to celý blaflo?
JirkaXDU
Pokud by ti to blaflo, tak je něco špatně. Teplota při které se mast dělá se ani vzdáleně nepřibližuje teplotě vzplanutí. Osobně dělám mast tak, že při prvním prohřívání nastavím teplotu trouby v které to dělám na cca. 120 stupňů na 2 hodiny, aby se zaktivovali účinné látky. Při dalších nastavím už jenom 80-90 stupňů a nechám vazelínu rozpustit. Potom vypnu a nechám pomalu vychladnout.
J.
benjichaouat
Presne tak 90 stupnu je idealni teplota.je to podobny proces,jako kdyz delam vyvar z kosti.chce to pomalu tahnout pod bodem varu ,e varit, to muzes mast rovnou vyhodit.a pro jistotu pridavam vodu,aby se vazelina ode dna nepripalovala.
Bigoss
Ahoj, zajímalo by mě, jestli se v technickým konopí objevuje CBD již v době růstu, nebo až při "zralosti"? V létě jsem natrhal listí z pole techniky která už kvetla, nasušil, a teď by mě zajímalo, jestli bude vhodnější tahle technika do masti, nebo velký listy z čerstvě sklizený úrody (který samozřejmě nechám důkladně proschnout)... Díky.
Kopretinka: Mám cca 2 litry sušený techniky (listy - viz výše), můžu ti tak litr poslat.
zelenakoule
Zdravím,co vy na to?
"Rád bych se a vámi podělil o ucelené poznatky výroby konopné/bylinné masti a ukázal, že není nic jednoduššího, než si ji sám vyrobit v pohodlí domova. Chci také apelovat na používání dnes již zlidovělých receptů, které nejsou standardem (hlavně díky informovanosti a ve vyspělých zemích stále probíhajícím vědeckým studiím) pro výrobu konopné masti. Možná se ptáte: „Proč ta moje mast není tak účinná?“ V tomto návodu naleznete odpovědi na většinu svých dotazů."

http://www.magazin-legalizace.cz/cs...mast?rubricId=4

Co jsem tam vyčetl tak bude ideální(v mém případě čerstvého konopí)dekarboxylovat materiál 15min.na 120°C a poté přidat do vazelíny a ohřát na 100°C,tedy max.(proč zbytečně prehřívat a přepalovat matroš)
dexda
Tak koukám, že se pořád řeší již vyřešené :)
Technické konopí je určeno pro technické zpracování - pokud jej máte, udělejte si z něj džíny, provazy nebo mast na kolečko od trakaře....
Protože všichni ale nejspíš chtějí mast s léčivými účinky, uvažujte jen o konopí s co nejvyšším obsahem canabinoidů. To musí být v suchém stavu, nejlépe přírodně usušené, bez plísní a je možno jej dekarboxylovat předem v troubě při teplotě 105-110° C po dobu 10-15 min. Takto dekarboxylovaný materiál lze snadno najemno rezemnout v ruce a pak jej nějakým způsobem zpracovat podle oblíbeného, nebo zajímavého receptu. Můžete jej povařit a nechat macerovat ve vazelíně z lékárny, sádle, či doporučovaném tuku Omega několik dní až týdnů s opakovaným ohříváním a promícháním, nebo si vyrobit konopný výtažek (nejkoncentrovanější forma účinných látek) a ten jednoduše přidat do zahřátého masťového základu. Poslední uvedený postup má výhodu v tom, že je možno z výtažku odstranit chlorofyl a mast pak nepůsobí při používání na viditelná místa jako poutač nežádoucí pozornosti. Kolena a další schovatelná místa aplikace si můžete i nadále mazat zelenou mastí :)

Konopný výtažek lze vyrobit podle http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=48460 s tím, že uvedené množství propylenglykolu lze drasticky snížit, či zcela vynechat, ztuhlý produkt rozředí vazelina, či jiný masťový základ.
to dexda
jasně že technické je ochuzeno o určité složky ale vyrábí se z něho i krémy a mastičky a jsou běžně v prodeji a představ si to že je taky vedeno jako podpůrná léčba,ono jen tady něco od boku plácnout to musí být velké hrdinství.
ps: takže to tvoje technické zpracování má jisté nedostatky.
dexda
to vousac
Neuniklo ti náhodou, že to co se "běžne prodává" má daleko do léčivých produktů? Vzhledem k tomu, že musí vyhovovat obsahem konopných látek zákonné normě, nesmí tam být víc jak 0,3 %, pokud vím.
Jako podpůrná léčba může být použita třeba i masáž a cvičení... nebo obklady.
Předpokládám, že lidé zde hledající, mají zájem o něco účinnějšího, jinak by si koupili tu mastičku, nebo krém z běžného prodeje, které máš na mysli ty. Právě pro ně jsem se snažil shrnout pár základních informací o výrobě něčeho účinnějšího.
zelenakoule
Nechtěl jsem tady rozpoutat nějaké zbytečné dohady,to nebyl úmysl.
Jen jsem chtěl upozornit a tak se nějak nenápadně pozeptat že je zbytečné nechat vařit(péct) nad 100°C a macerovat ve vazelíně z lékárny, sádle, či doporučovaném tuku,v tom odkazu http://www.magazin-legalizace.cz/cs...mast?rubricId=4 je že stačí vazelinu jen rozpustit a nechat macerovat.

Přímo tam píší "Důležité je nechat vazelínu pouze rozpustit a dále nezahřívat"
"Stačí pouze zahřát do teploty skápnutí a sušinu nechat macerovat. Pokud se rozhodneme ji vystavit vyšším teplotám, přicházíme tím o cenné látky."

Takže asi tak,jen do mě :-)
Pouze jsem ti vyvrátil tvrzení že technické konopí je pouze pro technické účely nic víc takže klídek borče!
To že někdo to kupuje v mastích atd a dávají za to nemalé peníze je už jejich problém.
redyth
Zdravím, rád bych se s váma podělil o svoje zkušenosti s vařením konopné masti.

Při prvních pokusem jsem rozmixoval matroš s olivovým olejem, nechal 14 dní luhovat, přecedil přes gázu a přidal do roztavené vazelíny. Používám jen bílou lékařskou vazelínu - vaselinum album. Mast fungovala dobře i tak.

Po nějaké době jsem začal s jiným postupem, inspiroval sem se tetičkou Bushkou.

Do hrnce dám litr vody a přidám dvě kila vazelíny. Až se pěkně roztaví, přidám nakrájený a nadrcený matroš. Dávám jak čestvý, tak suchý. Používám listí i palice, všeho od oka, ale aby to šlo míchat :D
Vařím +- 3 hodinky a dám do chladu. Za 10 dní rozkrájím škraloup a odliju vodu. Zbytek roztavím, přidám další část už jen suchýho matrošu a opět vařím tak 3 hodiny. Nechám v chladu 10 dní a poté opět roztavím a vařím 3 hodiny. Poté vše přecedím přes gázu a rozliju do kelímků.

s prvním způsobem se to nedá ani srovnat. Mast je výborná a zatím mám pozitivní reakce na:

> exém, lupénka, akné, odřeniny, popáleniny, afty, hemeroidy, bradavice bolavé klouby, záda a svaly, bércové vředy a další onemocnění.
H@nz
Ahoj. První způsob je neefektivní, pokud to v tom oleji při luhování zároveň nezahřeješ alespoň na 80-90st. (max. 120st.). Navíc když potom smícháš olej s vazelínou, získáš podle mě dost viskozní kapalinu, která ti po kůži bude ztékat a nebude se držet na místě, kde to potřebuješ (v tomhle si ale nejsem jistý, protože jsem to nikdy nedělal). Takže v jedlém oleji ano, ale při teplotě 80-120st. a k aplikaci přes žaludek - na mazaní to vhodné není. Nejlepší je materiál zahřívat čistě ve vazelině bez přídavku vody, kterou potom vyliješ a ochudíš se o chlorofyl a některé další prospěšné látky rozpustné ve vodě.
redyth
Pokud toho oleje není moc a uchováváš mast v ledničce, tak je pořád dost tuhá a dá se s ní krásně pracovat.
Naicok
Ahoj,
po přečtení je člověk daleko moudřejší a má již jasno jak bude postupovat při samotné výrobě masti. Přeci jen se ale musím na něco zeptat: "Může být použita, v případě pečení v troubě, nádoba vyrobená z hliníku?" Přeci jen je známo, že se hliník (ačkoliv se odstěhoval do Humpolce) při styku z mastnotou uvolňuje.
benjichaouat
citace:
Původní příspěvek od redyth
Zdravím, rád bych se s váma podělil o svoje zkušenosti s vařením konopné masti.

Při prvních pokusem jsem rozmixoval matroš s olivovým olejem, nechal 14 dní luhovat, přecedil přes gázu a přidal do roztavené vazelíny. Používám jen bílou lékařskou vazelínu - vaselinum album. Mast fungovala dobře i tak.

Po nějaké době jsem začal s jiným postupem, inspiroval sem se tetičkou Bushkou.

Do hrnce dám litr vody a přidám dvě kila vazelíny. Až se pěkně roztaví, přidám nakrájený a nadrcený matroš. Dávám jak čestvý, tak suchý. Používám listí i palice, všeho od oka, ale aby to šlo míchat :D
Vařím +- 3 hodinky a dám do chladu. Za 10 dní rozkrájím škraloup a odliju vodu. Zbytek roztavím, přidám další část už jen suchýho matrošu a opět vařím tak 3 hodiny. Nechám v chladu 10 dní a poté opět roztavím a vařím 3 hodiny. Poté vše přecedím přes gázu a rozliju do kelímků.

s prvním způsobem se to nedá ani srovnat. Mast je výborná a zatím mám pozitivní reakce na:

> exém, lupénka, akné, odřeniny, popáleniny, afty, hemeroidy, bradavice bolavé klouby, záda a svaly, bércové vředy a další onemocnění.


Zdar,pekna prace.Potrebuji se zeptat na jednu vec.pises,ze das celou smes na 10 dni do chladu a pak az odlejes vodu a dal s tim pracujes.Ja to jeden cas delal podobne a vzdycky mi to po 5 dnech zacalo od te vody chytat takovej nezadouci oderek.voda zacala s vlhkym matrosem jakoby kvasit a mast tuhle zatuchlou vuni natahla do sebe.vzdycky jsem to prevaril nechal znova vytuhnout a pak postupoval stejne jako ty,ale ten zapach i kdyz jen slabe zustal.mast trochu i ztmavla.jinak na ucinku se to nijak nepodepsalo. ted mam trosku jinej postup a vodu vubec nedavam.je to lepsi.hlavne jsem zjistil ze ta voda tam vzdycky trochu zustane a po par mesicich se mast zacina kazit.
redyth
Jo s tím odérem máš pravdu, taky to pociťuju. No párkrát sem ji tam nedával, ale potom po přečtení receptu Bushky sem to zkusil, ale nevim jestli to není spíše na škodu... Příště budu vařit už jen čistě vazelínu. Přemýšlel sem, že bych do masti přidal i další bylinky, ale jelikož sem letos tak nějak zapomněl, tak sem si nenasbíral a půjdu se teprve mrknout, kolik stojí kupovaný. Přece jen by to něco mohlo víc ovonět. Pár lidem to vadí, že ta mast smrdí tolik po trávě, někomu ne, ale pokud by hezky voněla, tak by to bylo jen lepší ;-) nemáš nějakej tip? Nechci tam toho zase moc, dkyž si tady v bazaru čtu, co do toho všechno dává kdo za bylinky, tak si začínám myslet, že už v té masti ani konopí není hlavní složkou :D
Jo a ještě k té poslední větě, mast se mě zatím ještě nikdy nezkazila, tedap okud se uchovává v ledničce nebo prostě při nižší teplotě, ale je vidět občas, že se voda dostane na povrch. dík za odpověď ;-)
benjichaouat
Dobrej na ovoneni je hermanek.taky davam dost bylinek,ale tech staci dat jen trochu.jinak 2 krat proleju palice vrouci vodou a az potom davam do vazeliny.je pak krasne cira a neni vubec citit po travce.taky to chce jen tahnout(co nejdele) ,ne varit.nevim,jakou mivam teplotu,ale proste necham vazelinu rozpustit a vypnu sporak.az zacne houstnout,tak zase rozpustim a tak porad dokola.
zelenakoule
Hoši,hoši pozor!!!
Heřmánek - léčivá bylinka i alergen

"Heřmánek je jeden z vůbec nejčastějších alergenů," uvedl lékař Viliam Baláž s tím, že v České republice má závažnou alergii každý desátý člověk. "Samozřejmě ne každý trpí alergií na heřmánek, ale u alergických lidí se dá předpokládat, že na něj zareagují špatně," podotkl.

viz.celej článek zde http://www.novinky.cz/zena/zdravi/1...-i-alergen.html
ježíši každá bylina je alergen ,otázka kolika lidem vadí,osobně nikoho neznám na heřmánek a další léčivé byliny .
H@nz
Na ovonění možná levandule nebo nějaká vonná esence, ale to mě jen tak napadlo - nejsem žádný velký bylinkář :) Jinak pánové proč to pořád proléváte vodou? Může mi někdo vysvětlit přínos tohodle? Při prolévání se tím zbavíte dost velké části chlorofylu, který v mastech působí antibakteriálně a taky některých dalších složek (proto je mast tak světlá). A taky při prolití vodou o teplotě nad 60st. se začíná tavit CBD (při 80st. i THC) a odplavujete to s vodou do pryč. Při vaření ve vodě a následném vychlazení ze zbavíte jen látek ve vodě rozpustných, ale taky je to škoda + jak píšete se vám takto připravená mast může kazit, protože vám nějaký zbytek vody v masti zůstane.
MDe_
Snadnější je pomoný teploměr a hned ve vazelíně ... je to mdačka to hlídat, ale je to lepší. Na vůni dávám propolis i to že má léč. účinky. Myslím že ale mast má smrdět jak má a nedávat tam třeba ty esence .. pokud to pomáhá, tak to nemusí vonět ale hlavně že pomůže kde má.

Dělám vždy z 3 - 4kg a tak cca půl na půl CBD a THC ve 2 hrncích , kde k CBD potom přidám (Kostival, kopřivu, měsíček, žebříček) a na konec se to smíchá a nechat trošku provařit (samozdřejmě uležet jak má) .. pocedit, něco do kelímků, něco do větších a v chladu je šoust voala. Lidi pochvalujou na lupenku, jizvy, klouby že to je perfektní
H@nz
Pokud máš elektrickou nebo plynovou troubu s termostatem, což má myslím většina lidí, tak ti stačí nastavit mezi 110 a 120st, udělat si čas potřebný na vaření (pečení) a jediná obsluha spočívá v občasném zamíchání (já jsem míchal každých 15-20min). A díky tomu, že máš teplotu 110-120st., nemusíš ani předem dekarboxylovat (u masti je to ale myslím stejně jedno). Ještě je dobré si stanovit teploměrem skutečnou teplotu uvnitř trouby, protože třeba moje trouba po nastavení kolečkem na 115st. se chová tak, že do 115-120st. topí a pak termostat vypne a až klesne teplota okolo 100st., tak opět sepne a topí zas k 115-120st.

Jinak já jsem do své masti žádnou voňavku ani další léčivku nepřidával, ale mám zkušenosti se samotnou propolisovou tinkturou, že to je dobrá věc, takže v téhle masti to může být taky dobré.

Co znamená dělat CBD a THC na půl? :)
H@nz
Možná jsem už pochopil, co myslíš tím "dělat CBD a THC". CBD dostáváš jakože z listů a THC z palic. Pokud je to takhle myšleno, tak podle mě to není až zas tak správné tvrzení. Každá kytka má určitý poměr THC a CBD, přičemž v listech je ten poměr menší a v palicích větší. Čeho je v palicích o dost míň, než v listech je akorát chlorofyl. Myslím, že takhle jsem to napsal správně :) Navíc to tvrzení dokládá i fakt, že když tu jeden člen vyráběl výtažek čistě z listů, tak byl zmašťující (bylo v něm THC) a to samé když vaříš z listů třeba mléko. Takže ne jen CBD se získá z listů.
zelenakoule
citace:
Původní příspěvek od Host
Dobrý ho dne vinšuju :)

Chtěl bych se podělit s "vlastní" výrobou masti. A trošku tak nějak rozvrátit a vyvrátit způsoby přípravy již zaběhlé.



Konopná mast


Použité suroviny:

žlutá lekářská vazelína 3 kg / 385 kč
misky s víkem o obj. 80 ml (40 ks) / 6 kč

obyčejný listy a stonky
vrchní listy
palice

kopřiva dvoudomá - revmatismus, artritída, bolesti kloubů i svalů, k hojení ran a má protizánětlivé účinky

kostival lékařský /kořen/- revmatismus, proti otokům a bolestem kloubů, bércovým vředům, proti dně, poruchám prokrvení, křečovým žilám, pohmožděninám, poškozeným ploténkám a na doléčení zlomených kostí

měsíček lékařský - kožní záněty, menší poranění kůže, špatně se hojící jizvy, popáleniny, omrzliny, plísně, opruzeniny, bércové vředy, křečové žíly, lišej, některé tipy ekzéků a při léčbě akné

řebříček obecný - hemeroidy, křečové žíly, ekzémi, vyrážky

včelí vosk a propolis - působí antibioticky, anesteticky čilí tlumí citlivost a bolest, antimykoticky zastavuje růst plísní a níčí je, hojivě a protizánětlivě, podporuje hojení radn a působí desinfekčně.


Vlastní výroba:

Vezme si pekáč, hrnec, nádobu tak velkou aby se nám do ní vešla jak vazelína tak ostatní suroviny. Vložíme do ní 1/2 vazeliny, kt pouze rozehřejeme (na plotně). Poté přidáme obyčejný listí, stonky. O množství mohu říci akorát to, že je to pouze a jenom na vás! Když dáte listi tolik, že vazelina není ani vidět :) tak přidáte vodu. Můj názor tedy, dát listí toliko kolik máme vazelíny, aby vše bylo ponořeno. Když máme hotovo dáme do rozehřáté trouby na 110 C. Nijak nepřikrýváme necháme pěkně bublat. Nechal jsem to 3 hodiny... Troubu můžeme nastavit klidně na spodní ohřev, je to dostačující. Při maceraci bohatě stačí něco přes 100 C. Když dáváté vazelínu na plotnu, dostane te se i přes 200 C, což je docela nevhodné (např. propolis a veškerý včelí produkty mohou přijít do styku s max 110 stupni, potom už ztrací svoji hodnotu). Pokud tedy žhnete vazelínu takovým způsobem, že vám to bublá a skáče po plotně, tak se potom nedivte že máte vyrážku... místo aby mast pomohla, tak škodí! (ještě bych dodal, jak píše futeW, že má kožní problémy a zda je to způsobeno vysokou potencí účinných látek... tak tomu není, musel bych být v tomto případě rudej ja komunista! Do masti jsem použil takovejch vrchních palic, že by to kuřákovi bylo až škoda :) Spíše bych to viděl na alergickou reakci)
Zpět k výrobě. Když vypnete troubu necháte nádobu s mastí a listama v ní až do úplného vychladnutí. Poté buď přendáte do jiné nádoby nebo necháte a uskladníte v chladnu (sušší sklep, lednice, v klidu i v komoře) a to po 14-21 dní (nevím zda-li dojde k alkoholovému kvašení, nic takové jsem neviděl) :)

Další fáze je podobná. Vazelínu rozehřejete, přecedíte, přidáte zbylou 1/2 vazeliny, palice, listy od palic. Dáte do trouby, "pečete" na 110 C po dobu 3 hodin - individuální. Vypnete, necháte vychladnout. Lednice, sklep... nechat už jenom 1 týden uležet - individ.

Předposlední fáze. Rozehřejete vazelínu, přecedíte, přidáte bylinky - kromě propolisu a včelího vosku, kt. podle mého by měl přijít pokaždé nakonec. Zase trouba na 110 C, nechal jsem 2 hodiny "píct". Vychladnout, komora - nechat 1 týden uležet - individ.

Poslední fáze. Rozehřejeme, přecedíme a přidáme propolis a včelí vosk. Když budeme zahřívat na sporáku na nejmenší plamen dáme i tak pozor, jelikož včelí produkty mají tu vlastnost se připalovat!!! :) Po lehkým provaření (spíše zahřátí) a řádným promíchání scedíme přes jemný plátno, cedník aby nám v masti nezústali nečistoty. Nalejeme do připravených misek a necháme vytuhnout. Podáváme nejlépe vychlazené ;)


Ještě takový dodatek. Když mast lidem dávám dostávají k ní text, jak se mast vyrábí a jak učinkuje. Jaký bylinky jsem dále použil apod. Předejdeme tím problémům, jako jsou alergické reakce na určitou složku....


Co je nutno říci závěrem! Inspiroval jsem se receptem od tety Bushky a receptem pana Ponikelského. Další informace jsem čerpal z internetu. Velké poděkování patří Krychličce, kt jsem atakoval pm-kama :) A taky moji mamině, kt mi moc pomohla s přípravou... :D

To:Host,prosím tě jak si psal že lidem dáváš jakýsi "manuál" nebo text.Jak to máš sformulované,chci také obdarovat příbuzné a známé svým výrobkem a bojím se,páč o tom většina veřejnosti moc neví,(bylinka je moc démonizovaná)tak nevím jak to napsat.Mohl by si mi prosím poslat svůj text,dík
mimacka
Tady na straně 33 Příspěvek č. 163 popisuji moje počátky vaření masti

http://grower.cz/forum/showthread.p...6398#post786398

- po třech měsících dopisování s chemikem a po meilování s Tetou Bushkou (která mimo jiné také souhlasila s chemikovou teorijí a částečnš v roce 2009 upustila od vaření ve vodě) jsem svůj postup vaření v troubě ponechal podle původního sepsání, akorát vypouštím luhování alkoholem a přidáváním do masti. Louhování dělám jako samostatný proces a mast vařím pouze smícháním sušeného materiálu s vazelínou - doba vaření a teplota v troubě zůstává stejná.
Důvod proč nevařit ve vodě je podle chemika jednoduchý :
- při vaření ve vodě a jejím následným vylití se tak dobrovolne zbavujete dalších látek vhodných pro léčebné účinky, spomenu jenom jeden dosti významný prvek jako je chlorofyl = přírodní dezinfekční účinky na kůži !!! ,která významě pispívají v léčbě exémů !!!
Všem potřebným ku prospěchu .

:banana:
H@nz
A na to jsi kolego přišel až teď a složitě po 3 měsících? Já jsem to tu popisoval už víckrát, že vaření ve vodě je škoda. A nepotřeboval jsem k tomu názor chemika - dalo se na to přijít zde na fóru.
mimacka
To H@nz
- díky za Tvůj příspěvek,ale pokud by jsi pozorně četl co jsem popisoval,tak by si pochopil, že se to týká postupu vaření masti a s tím tradované zkušenosti tetou Bushkou z roku 2009 ,proto jsem hned na začátku uváděl odkaz na stranu 33 kterou jsi určitě nečetl.
Mystery
Zdravím, vyrobil jsem si takové kartičky ohledně účincích konopné masti. Ke každé mastičce jednu přidávám, aby uživatelé alespoň z části tušili, na co vše mast pomáhá. Pokud máte někdo zájem, tak si jí můžete stáhnout, vytisknout a k mastičce přidávat také.


Veškeré náměty, připomínky a tak dále mi pište PMkem, není problém kartičky upravit, přepsat a tak dále. Snad se bude někomu hodit :-)
blykatko
zdravím vás taky sem zkoušel dělat konopnou mast a nějak mi zhnědla nevím jakto :-/ ¨
postup byl takový : prvně sem listy rozdrolil aby nebyli celé pak sem je dal do vody a vyvařil je ve vodě zhruba 1hodinu aby tam nebyl bordel protože listy s kytky byli z venku.Pak sem je přecedil a nechal vyschnout pár dní.
Pak sem nechal rozpustit 900g vazelíny bílé a dal sem tam ty vyvařené listy a vařil 3 hodiny nechal sem to odstát den pak zase vařil 6hodin zase sem to nechal odstát a pak dalších 6hodin vařil pak sem to přecedil a rozlil do kalíšku.
no a je hnědá nevím proč a jestli to vadí a ty listy byli když sem je cedil černé a takové jako kdyby suché jo a vařil sem to na plynové bombě na malém plameni !!!
mimacka
To blykatko :
Tady na straně 33 popisuji moje počátky vaření masti

Při vaření ve vodě a jejím následným vylití se tak dobrovolne zbavuješ látek potřebných pro léčebné účinky, vylil sis chlorofyl = přírodní dezinfekční účinky na kůži !!! a i když se THC a další látky potřebné pro účinnou mast ve vodě nerozpouští, při teplotě varu vody se ale z listů uvolní v podobě mikrokuliček a ty jsi také vylil s tou vodou do žumpy .

THC taje (přechází ze skupenství pevného do skupenství kapalného) při teplotě 80°C a CBD při teplotě 66-67°C .
Teploty odpaření (znehodnocení) THC a CBD jsou nad +180°C .

Dál jsem vaření masti poupravil :
svůj postup vaření v troubě jsem ponechal podle původního sepsání na str.33, akorát vypouštím luhování alkoholem a přidáváním do masti.
Louhování do alkoholu dělám jako samostatný proces a mast vařím pouze smícháním sušeného materiálu s vazelínou - doba vaření a teplota v troubě zůstává stejná.

Konopí má širokou škálu látek uvedu např. cannabinol (CBN), cannabinolová kyselina (CBNA), cannabidiol (CBD), cannabidiolová kyselina (CBDA), cannabichromen (CBC), cannabichromenová kyselina (CBCA), cannabigerol (CBG), cannabigerolová kyselina (CBGA), dále jsou pak přítomny trigonellin (N-methylpyridin-3-karboxylová kyselina), nikotin [N-menthyl-2-(-3pyridyl)-pyrrolidin]. Samozřejmě, že hlavní aktivní složkou konopí je ∆9tetrahydrokannabinol (∆9-THC), systematicky 1-hydroxy-6,6,9-trimethyl-3-pentyl-∆9-tetrahydrodibenzopyran. Ale ten je aktivován až v době kvetení a sušení. Biosyntetickým předchůdcem THC je cannabidiol (CBD), který je ve významném množství přítomen i ve sklízeném konopí. CBD je sedativum a mírné analgetikum a má i určité antibiotické vlastnosti.
-----------------------------------------------
Takto se to připravovalo cca před 10-ti lety (převzato z receptů tety Bushky)
Přísady:
Bílá vazelína (k sehnání v lékárně na váhu), dolní listy samičí rostliny a palice.

Poměr:
Na 500 g vazelíny použijeme půl litru volně sypaných celých sušených listů (neuvádím v gramech, neboť specifická váha se může lišit podle stupně usušení), čtvrt litru sušených samičích květenství (palic - které by měly pocházet z kvalitních modelů).

Postup:
• 1 díl vazelíny (použít 1 polovinu množství) a 8 dílů vody do širšího kastrolu, přivést k varu a rozpustit vazelínu
• sušené listy rozdrtit nahrubo
• vhodit do kastrolu a za častého míchání pomalu vařit asi 60 minut
• odstavit a nechat chladnout, již nemíchat
• vychladlý kastrol dát na hodinku do ledničky
• opatrně sebrat ztuhlý tukový škraloup a vodu se zbytky listů a stonků vylít
• ze škraloupu vytlačit vodu, dobře prohníst a natlačit do širší nádobky s volnějším uzávěrem a nechat tři týdny v temnu a chladu proležet (pozor na plíseň!)
• ve vodní lázni rozpustit uleželou hmotu a přecedit přes hrubší cedník
• přidat druhou polovinu vazelíny, jemně rozdrcené palice a za občasného míchání vařit ve vodní lázni asi 30 minut
• nechat vychladnout a uložit do lednice
• za týden opět povařit ve vodní lázni a za další týden znova (celkem 3 x s týdenním odstupem)
• směs vazelíny a palic opět přivést k varu, tentokrát na přímém ohni a za stálého míchání nechat pomalu smažit asi 15 minut, až se začne uvolňovat charakteristický, lehce připálený zápach
• horkou směs přecedit přes čisté plátno (plátno se zbytky konopí nevyhazovat, skvěle se osvědčilo jako teplý obklad při astmatickém záchvatu, neboť velice rychle uvolní průdušky, je rovněž vhodný při zánětu průdušek nebo jako obklad při bolestech kloubů)
• rozlít do kelímků, nechat ztuhnout
• uchovávat v chladnu
Příprava je sice zdlouhavá ale stojí to za to.
----------------------------------------------
Takto se to připravuje v době digitalních sporáků,kdy se teplota dá nastavit pouhým otočením knoflíku a termostat to pohlídá za nás :
Suroviny:
* při normální teplotě usušené samičí rostliny konopí, ručně rozdrcené ( nikoliv na prášek)
* vazelína lékařská - bílá
Postup:
250g vazelíny dáme v hlubokém pekáči do trouby vyhřáté na 110°C.
Po rozpuštění přidáme 50g konopí a rozmícháme.
Teplotu udržujeme na 110°C po dobu 3 hodin a občas promícháme.
Po 3 hodinách luhování vypneme troubu a necháme 24 hodin stát.
Poté druhý den zahřejeme na 110°C na dobu 3 hodin a občas promícháme a třetí den ještě zopakujeme,
ale nenecháme vychladnout, ale procedíme přes plátýnko ( např. hadr z prostěradla).
Mastička je hotova a plníme ji do kelímků.

Účinky:
Mast má antivirové, antibiotické, protiplísnové účinky. Pomáhá při zánětech, opruzeninách, proleženinách, oparech, exémech, poúrazových artrózách, bércových vředech, tlumí artritické bolesti atd.

Aplikace:
Jednou až třikrát denně potřebná místa slabě natřít. Vyjímečně se může objevit přecitlivělá reakce v místě aplikace napuchnutím

Ať se daří vždy s ůsměvem.

blykatko
mimacka
děkuji za radu :-) vyzkouším to
a ještě jeden dotaz nešlo by to udělat jak sem to dělal já prvně akorát bych to nevařil v té vodě a dal bych to hned do rozpuštěné vazelíny a vařil první den hodinu pak další den 3hod pak zase 3hod a pak přecedil a rozlil do kalíšku nebo tak nějak udělat?? a vařil bych to bez přidané vody co ty na to nebo je to kravina ??? dík moc za rady :-)
mimacka
To co říkáš je vlastně jako ta mast co je uvedená u těch sporáků s termostatem.
Já bych teď použil tu tvoji použitou vazelínu (počítám že jí máš tak 600 gr),dal bych ji do kameninové,teflonové nebo nejlépe skleněné pečící mísy, dal bych to rozehřát do trouby na těch 110 st.C a pak bych do toho vmíchal materiál z kytek (při použití většího množství paliček je potom mast světlá,při použití většího obsahu listů je tmavá - to způsobuje obsah chlorophylu).
Vařil bych to klasiko 1. a 2. den 3 hodiny a 3.den vaření zakonči slitím do kelímků.
Na mast se dá použít celá kytka - paličky,listy a i tenší větvičky ,které nasříháš nůžkama (já to dělal když bylo málo listů a palic, nasříhal jsem to na 1-3 cm kousky a dobu vaření jsem prodloužil na 4 hod.)
blykatko
no jo ale my máme takovou troubu že to tam ani nepoznám kolik je tam stupňů to kolečko máme takové rozviklané takže pro to bych to dělal na tom sporáku a s té staré vazelíny to není špatnej nápad to udělat znova to mě ani nenapadlo :-) akorád musím sehnat nejaké listy teda šišky nějaké mam to je v pohodě :-)
mimacka
To blykatko :
Máš ještě další mořnost - když to budeš dělat v troubě (pokud máš na dvířkách sklo aby bylo vidět dovnitř) dej vedle pekáče s vazelínou hrnec s vodou a sleduj ji - nesmí házet bubliny jako u klasického varu vody ale nesmí být ani bez bublin, skrátka to musí být neco mezi tím, jako bublinky u sodovky.
pokud to budeš dělat na plotýnce,přidej deci vody - proto je nejlepší skleněná mísa aby bylo vidět co se děje uvnitř - ,vař to 2 dny popsaným postupem, ale druhý den pekáč nech stuhnout pod úhlem a třerí den u okraje nejhlubší vrstvy masti udělej nožem drážku a vodu přes ni vyleješ (voda se drží vždy naspodu na nejnižším bodě).
blykatko
Tak jo tak mužů to dělat teda na tom plynovém vařiči ale mám tam přidat vodu abych mohl odhadnout teplotu jo ? Já to totiž vařím venku protože posledně to docela sedělo :)
H@nz
Když to nemůžeš dělat tak, že si teplotu ohlídáš do 110st (termostat) a děláš na ohni, topném tělese apod., tak si vem jeden hrnec s vodou a do něj vlož hrnec s materiálem a vazelinou a máš zaručeno, že ti teplota v hrnci s vazelinou nevystoupí nad 100st. Hrnec s vazelinou se ale nesmí dotýkat dna hrnce s vodou (musí tam být aspoň 5mm mezera). Vodu musíš potom průběžně dolévat, protože ti bude vřít a odpařovat se. Je to lepší způsob, než lít vodu do vazeliny, kterou potom musíš slévat a navíc v ní zůstanou cenné látky, které vyliješ.
bad100
Ahoj.
Měl bych dotaz ohledně množství sušiny v poměru s vazelínou.
Do 7kg vazelíny jsem nasypal 6 litrů drcených kytek (listy a palice z White Rusian), na volno toho bylo fakt MNOGO :)
Vím, že je to asi moc, ale kolik litrů vazelíny bych měl ještě přidat aby to bylo akorát???
Díky za odpověď
Mystery
bad100: No já používám na 1 KG vazelíny cca 1 litr listů(50g) + 20g palic. Takže na 7 kg vazelíny je 6 litrů celkem ok.
H@nz
Podle mého názoru čím koncentrovanější mast bude, tím lépe. Rozpustnost kanabinoidů v tucích (vazelina....) je velmi dobrá a není možné, abys na jedenkrát vazelinu sušinou přesytil, protože to bys té sušiny musel mít objemově x krát víc, než vazeliny a to bys jednoduše do toho všechno neponořil. Takže i když bys měl například 2l vazeliny a 2l sušiny, tak je tam pořád ještě dost velká rezerva. Abys dosáhl nasycení nebo přesycení, tak bys např. v těch 2l vazeliny musel postupně vyluhovat teď střelím 6l sušiny. A to počítám, že by musela být sušina složená pouze z palic nějakého kvalitního modelu a ne namixovaná ještě s listama. Takže buď v klidu :)
bad100
To jste mě uklidnili.
Dík
Tomass G
Zdar lidi, pokud na závěr hmotu nechcete připálit dejte ji na pekáč nebo do hrnce a dejte do trouby na 110 stupnů na tu dobu 15-20 minut.

Chci se zeptat jestli máte zkusenosti s kokosovým tukem či babutským máslem pro výrobu konopné masti?
John.Mall
Nějaké zkusenosti s kokosovým tukem či babutským máslem pro výrobu konopné masti jsou zde

http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=53387
yara
Když jsem dělal poprvé mast z bílé vazelíny podle nového receptu (3dny x 3hod na 110°C) včetně dekarboxylace měla mastička divný zápach po syntetickém oleji.
Nyní, když jsem dělal mastičku po druhé bez dekarboxylace, je zápach z trouby stejný. Prostě je to cítit jakoby syntetickým olejem.
Já jsem ale kdysi dostal konopnou mastičku a tá krásně voní po konopí, což mě se nedaří udělat a to mě štve.
Myslíte, že by to mohlo být použitou odrůdou (White Domina), která po usušení skoro vůbec nevoní a proto je cítit ta vazelína nebo něčím jiným?

Jinak mastičku mám 2 až 3x tmavší než tu co jsem dostal a zatím co jsem rozdal tak všem pomáhá.
mimacka
To yara

- odrůd je rozhodně velké množství a určitě se mezi nimi dají rozeznat vůně i chutě. Já osobně vařím, jak popisuješ (3dny x 3hod na 110°C) bez dekarboxylace - ta vlastně proběhne při procesu vaření ve vazelíně při těch 110°C a vařím ve skleněné pečící míse a hotová mastička pěkně voní po konopí. Co se týká barvy, tak pokud se vaří s větším podílem listů nebo pouze z listů tak je mastička tmavá, protože obsahuje větší množství chlorofylu jako mastička vařená z palic a ta je zase světlá.
Chlorofyl působí jako přírodní dezinfekce pro kůži a proto mastičku vařenou z listí je dobré použít na různé kožní ekzémy a mastičku vařenou z paliček na bolesti kloubů a kostí. Kdo vaří z paliček a listí dohromady, tak mastičku používá na všechno jako univerzální.
Tolik z mojí osobní zkušenosti, možná ti někdo poradí aj trochu jinak, tak ať slouží.
yara
Tý vůně nějak nemůžu dosáhnout a pořád cítím tu vazelínu (prostě jako když se típne hořící svíčka), mám to na otevřeném litinovým pekáčku a možná mi to stříká na topný tělěso, proto to cítím.
O tom listí a palic vím, mám to tak v poměru 1:1.
Jakou odrůdu používáte, že vám to voní?
mimacka
Začínal jsem NO-NAME , ale hodili se svou velikostí víc na OUT než na IN , tak jsem sehnal přes net model KAYA-47 , u toho jsem zůstal 2 roky a teď byla pod lampou testovaná španělská seedbanka s modelem Cream Caramel , Mohan Ram a SAD S1 - koukni sem :

http://grower.cz/forum/showthread.p...5&pagenumber=11

a pak jsem to jel v květináčích na balkoně - koukni sem :

http://grower.cz/forum/showthread.p...5&pagenumber=17

No a jak to popisuješ v tom pekáčku tak je to jasný.Pálí se ti to od spodu !
Když to memáš v troubě s termostatem ale na vařiči, tak používej větší hrnec s vodou jako první na vařič a do něj dej menší s vazelínou a konopím.Tak se ti to nebude připalovat a budeš tam mít 100°C - nechal bych to ale vařit o hodinku víc.

:einstein:
yara
Mám to to v troubě s termostatem, ale nyní po měření teploměrem jsem zjistil, že topí o trochu víc a asi se to trochu připalovalo, takže abych to měl na 110° tak to musím mít nastaveno na 95°C a zápach se zmenšil.
Jinak už mám zasazené i jiné odrůdy tak uvidím příště, jak to dopadne.
Efis
to Yara: Já myslím, že ta mastička co voněla mohla bejt ze sádla. Já jí taky vyrábím prvně, ze žlutý vazelíny, podle tety Bushky. Při tom počátečním smažení to začoudilo a zasmrdělo celej barák, tak jsem se bála, jestli to není spálený, ale tady někdo taky psal že mu listy skoro zčernaly a prej je to ok. Podle mě prostě smrdí ta vazelína a s tím toho moc nenaděláme. Žádnej parfém tam přidávat nehodlám. Každopádně bych chtěla zkusit ještě jednu "rychlomast" podle toho receptu pečení v troubě. U nás v práci seženu v lékárně kilo žlutý vazelíny za 160.
Zedy
Určitě to tady někde bude, ale jestli máte problém s aroma masti, tak známá v poslední fázi prohřívání přidávala strouhanou pomerančovou kůru, kterou je samo sebou potřeba nakonec přecedit. Jen neznám potřebnej poměr, ale zdravej selskej rozum by mohl napovědět :)
yara
Jo aroma s mastí, tak na to pozor.
Dělal jsem teď větší množství masti a protože to bylo obzvlášť silný tak jsem přikoupil mast a fouknul ke stávající a za chvíli jsem to cejtil.
Ta přidaná mast byla parfémovaná ! ! ! Takže pozor na to co kupujete a než to něčeho přidáte tak čichnout ! Další zkušenost.
Při vaření ten parfém smrděl v celým bytě, ale mastička už je v pohodě a vyčichlo to od toho parfému.
Efis
Tak jsem zkusila udělat pečenou verzi, 3 dny x 2 - 3 hodiny. Zkušebně, zatím jen z půl kila vazelíny. Rozdala jsem pár lidem a ohlasy mám zatím od dvou, pozitivní. Já momentálně nemám ekzém ani nic jinýho, tak jí testuju jako kosmetiku na kůži kolem nehtů, ta mě dost vysychá, někdy praská a dělaj se záděry. Působí výborně, rychle a zdá se, že i posiluje nehty. Navíc kráásně voní :-))
mimacka
To Efis - Plně doporučuju, už rok používám mast připravovanou bez vody a tak všechny potřebné látky zůstávají ve vazelíně.
Když spěchám tak vařím 3 dny hned posobě a pokud mám víc času na vaření masti, tak mezi jednotlivími dny nechávám 2-3 dny přestávku.
Kupuju bílou vazelínu v balení 900 gr a do tohoto množství dávám rukou nadrcené palice a listy obsahem cca700 gr zavařovací sklenice.
Termostat na pečící troubě nastavím na teplotu 100 st.C a první hodinu se obsah postupně rozpouští a potom teprv počítám 3 hodiny vaření.
Účinky hodnotím na velmi dobrou.
Navíc se blíží svátky vánoční a tak jako bonus jsem si taky naložil do půllitrové flašky rozdrcené palice (bez listů a dekatboxilované 20 minut na 110 st.C) a zalil to domácí hruškovicí.Když jdu kolem skříně tak to trochu poobracím a na svátky začnu užívat.
dalick
Noo :D , tak sem to nemoh vydržet a konečně se do toho pustil taky ,protože moje beďatá huba to už hodně potřebovala :D.
Taky sem zatím udělal pouze z půl kila vazelíny rozpuštěné cca ve 4 litrech vody a do 1. várky sem přidal celý litr nadrcených paliček (chci aby to byla síla a matroše mám dost) a následně 2 hodiny hustou hmotu rozmíchával pomalu jentaktak aby se směs nezačala vařit ale zůstala pořád horká a pouze "macerovala" estli je o ten správný termín :D
Následně nechal schladit na balkoně a poté dal do lednice aby se udělal škraloooop.
Tento postup budu opakovat ještě 3X ale už s půllitrem travky aby něco zbylo do léta :D
Samozřejmně budu nechávat týdenní odstupy a zkusím podstoupit to kvašení , tomu se asi ani vyhnout nedá. Ovšem nemyslím si že by to bylo způsobeno nečistotou v uskladňovací nádobě.
Nakonec celou hmotu nechám "vysmažit" na pánvi ale pokud se opravdu jedná o smažení tak ho rozhodně vyloučím , protože musí každému dojít že je to hloupost. Teplota kterou dosáhne rozpálený tuk zabije všechno živé takže i účinné látky v mastičce a to asi nechceme ne? :D
No prostě to budu na pánvi ohřívat těsně nad bodem varu aby to nebublalo a uskladním ....
dalick
Klucí ... K- ??
Proč , jestli se vám něco nelíbí proč to nejdřív nenapíšete sem , anebo do PM ?
Frigo
Já tuto mast teď dokončil, a dovolil jsem si ji trošku modifikovat. První vařbu stonků a listů jsem udělal stejně. Dával jsem jen 1/4 kila vazelíny a na to asi tak 0,5l nadrcený suchý zeleně. Uleželou a proňahňanou hmotu jsem nedal do sklenice ale udělal kouli, tu zatočil do potravinové fólie ( taky bez vzduchu ), a hodil leže do šuplete v ledničce ( plíseň se nekonala ).. THC jsem honil jako v originálu, ve vodní lázni ( hrnec v hrnci svodou ). Jen jsem dal zas čtvrt kila vazelíny a na to asi zas 0,5 litru šišek. Použil jsem noname ověřený na léčéní co mám od kamaráda ( z toho byli i stonky a listy ), a přidal svůj druhý noname s bohatě lepivýma palicema :-) . Po povaření jsem odstavil do tmy a chladu, zavřel pokličkou a vždy nechal jak je.. Zelenou tekutinu nechal pod škraloupem ať pěkně naluhovává koláč. Bylo by škoda dle mě dojít o ty stopový prvky.. :-) Nic nekvasilo ani se nekazilo. Pak jsem jen po týdnu vzal, vrazil hrnec do druhýho hrnce s vroucí vodou, nechal rospustit, a ve stejným složení znovu povařit. Samo vše třikrát.. No a pak posmažil v teflonce, pomalu za mírnýho bublání, s hezkou žlutou pěnou asi 5 minut, než to přeženu. O smrad spáleniny jsem se nepokoušel, ani jsem nečekal než to začne tmavnout nebo něco.. Bylo to proti mýmu gustu.. Výsledek jsem zcedil, zelinu vymačkal přes plátýnko, a zelená mastička je na světě. :-)
John.Mall
Proč tam furt cpete tu vodu?
H@nz
Pise ze do toho nedal vodu ale delal hrnec v hrnci s vodou (v poradku). Akorat ale nevim jak se mu vyskytla "zelena tekutina pod skraloupem". A hlavne uplna kravovina -> smazit pri vysoke teplote (nevim proc to pred tim teda dava do vodni lazne kdyz to pak stejne sesmahne pri vysoke teplote a prijde o kanabinoidy a tim o lecebny potencial masti).
yara
John.Mall má na mysli asi příspěvek 285 a ten další se od toho odvíjí.
Takže to dělal s vodou a proto ten dotaz na autora.
John.Mall
citace:
Taky sem zatím udělal pouze z půl kila vazelíny rozpuštěné cca ve 4 litrech vody



a tady jsem tu vodu taky nějaak vytušil
citace:
Zelenou tekutinu nechal pod škraloupem ať pěkně naluhovává koláč.

prostě mi není jasný na co, kromě zvýšené pracnosti, rizika, že tam buď nějaká zůstane a zkazí se, nebo že to přepálí, ji tam dávají.
H@nz
Aha.

Podle me tam vsichni davaji vodu proto, ze se ridi hned prvnim navodem na vyrobu, kde vodu lidi davali a nezapoji mozek pokud vi, ze ve vode se rozpousti cenne latky, ktere pak vylijou a taky se jim to muze zkazit no. A podobne je to s tim vystavovanim vysokym teplotam (smazeni na panvi apod.) -> THC se zacina vyparovat tusim od okolo 130st. a dalsi kanabinoidy od 140-190st.

Radim tedy pripravovat mast i cokoliv jineho z konopi do teploty 120st.

Jeste trochu odbocim, ale souvislost to ma: dost lidi, kteri si vari mliko to delaji spatne a to tak, ze mleko s materialem vari v hrnci na primem plameni nebo elektricke plotynce/sklokeramicke desce a jeste treba material pred samotnym varenim prolijou VROUCI vodou aby vyplachli necistoty a zbavili se chlorofylu ktery zpusobuje horkou chut jenze nevi, ze vrouci voda (i kdyz nerozpousti kanabinoidy) roztopi voskove obaly trichomu (kde se nachazi kanabinoidy) i samotne kanabinoidy a splachne to s sebou do odpadu.
Frigo
Dovolte mi reagovat. Ohledně mé masti, je opravdu podle prvního návodu dle Bushky.. Soudil jsem právě že ve vodě budou cenné látky - tak jak píši voda s zelení a vazelínou nebyla vylita, ale zůstala pod krou celý týden do dalšího povaření. Pak byla opět dále používána. Ohledně ztrát - hmotu listoví , stonků i šišek jsem dost překročil, myslím že tak zůstalo v masti více látek než při menším dávkování bez případné vody.. Můj dojem. Při uložení hrnce po odstavení do chladu po celé 3 týdny NIC NEKVASÍ. Je v chladu a krusta zamezuje přítomnosti jakéhokoliv vzduchu. Dejte burčák do zimy a zarazíte kvas, zavřete ho zarazíte kvas. V chladu a bez vzduchu opravdu kvasinky nedokáží fungovat :-) ... Ohledně posmažení - smaženo na mírném plameni, mírným bubláním bez změny konzistence.. Souhlasím že by zřejmě bylo možno vynechat.. Na závěr jen řeknu ( jsem lupenkář ), co se týká uvolnění látek ve vodě , způsobem jakým jsem to provedl = mastička u mě funguje. A to je cíl kterého jsem chtěl dosáhnout bez ohledu na způsob.. :-)
H@nz
Frigo, mast bude fungovat i u vyroby s vodou, ale prijdes o nejakou CAST dobrych latek a tak by se dalo rict, ze mast pripravovana bez vody, bude o neco ucinnejsi. Proste cim koncentrovanejsi obsah ucinnych latek ve vazeline tzn. vyroba bez vody a co nejvic materialu nacpaneho do vazeliny (kvalita materialu samozrejme pokud mozno co nejvyssi) tak tim ucinnejsi a rychlejsi lecba. Ze jsi nechal plavat vazelinu na te vode tyden/mesic/rok neznamena, ze do te vazeliny z te vody presly nejake ucinne latky -> nepresly, protoze voda a tuk se odpuzuji + vazelina byla tuha. Jedine ceho jsi dosahl, kdyz jsi mel tu vazelinovou zatku na te vode bylo, ze se ta voda nezacala kazit/kvasit, jak pises.
dalick
citace:
Původní příspěvek od Frigo
Dovolte mi reagovat. Ohledně mé masti, je opravdu podle prvního návodu dle Bushky.. Soudil jsem právě že ve vodě budou cenné látky - tak jak píši voda s zelení a vazelínou nebyla vylita, ale zůstala pod krou celý týden do dalšího povaření. Pak byla opět dále používána. Ohledně ztrát - hmotu listoví , stonků i šišek jsem dost překročil, myslím že tak zůstalo v masti více látek než při menším dávkování bez případné vody.. Můj dojem. Při uložení hrnce po odstavení do chladu po celé 3 týdny NIC NEKVASÍ. Je v chladu a krusta zamezuje přítomnosti jakéhokoliv vzduchu. Dejte burčák do zimy a zarazíte kvas, zavřete ho zarazíte kvas. V chladu a bez vzduchu opravdu kvasinky nedokáží fungovat :-) ... Ohledně posmažení - smaženo na mírném plameni, mírným bubláním bez změny konzistence.. Souhlasím že by zřejmě bylo možno vynechat.. Na závěr jen řeknu ( jsem lupenkář ), co se týká uvolnění látek ve vodě , způsobem jakým jsem to provedl = mastička u mě funguje. A to je cíl kterého jsem chtěl dosáhnout bez ohledu na způsob.. :-)

Frigo : Přesně tak , já dával na každou vářku zhruba 1 litr nadrobno nadrcených paliček a finální produkt má neuvěřitelně krásnou smaragdovou barvu s vůní která bouchá do nosu.
Jinak k těm ztrátám.....Vařil jsem z 900g vazelíny a když sem to slejval do pixly tak 920 :D :D :D Ten kdo psal že měl asi 30% procentní ztráty to zřejmě užíral nebo to lil někomu za krk :D :D
Holt musíte myslet ekonomicky a nebát se na tu vyvařenou hmotu přitlačit . Já to lisoval tak dlouho dokud toho nebyla takříkajíc briketa ! :D :D :D
dalick
citace:
Původní příspěvek od dalick

Frigo : Přesně tak , já dával na každou vářku zhruba 1 litr nadrobno nadrcených paliček a finální produkt má neuvěřitelně krásnou smaragdovou barvu s vůní která bouchá do nosu.
Jinak k těm ztrátám.....Vařil jsem z 900g vazelíny a když sem to slejval do pixly tak 920 :D :D :D Ten kdo psal že měl asi 30% procentní ztráty to zřejmě užíral nebo to lil někomu za krk :D :D
Holt musíte myslet ekonomicky a nebát se na tu vyvařenou hmotu přitlačit . Já to lisoval tak dlouho dokud toho nebyla takříkajíc briketa ! :D :D :D

Edit: Prdon samozřejmě sem myslel 820 :D
vogur
Ahoj, chci se s vámi podělit o svou první letošní mastičku :)

Mast byla dělaná louhováním v Alpě (cca 80 dní), následně byl v hrnci (který byl vložen do většího hrnce s vodou) rozpuštěn tuk a přidána část vylouhováné tekutiny. Na mírném ohni jsem nechal směs cca 1 hodinu pobublávat, po hodině byla směs odstavená a uložená do špajzu (temno a chlad) :)
Po dvou dnech odpočinku jsem mast opět rozehřál a přidal zbytek tekutiny i s rostlinným nateriálem, nechal jsem zase cca 1 hodinu pobublávat. Poté jsem mast odstavil a nechal lehce zchladnout, následně přecedil přes plátýnko a rozlel do kelímků.
redyth
Jak se ti spojila alpa se základem/tukem? Když sem dřív rozpouštěl propolis v alkoholu, nešlo to smíchat do sebe se základem, tak sem musel začít propolis rozpouštět v glycerolu a je po problému. Jinak dávej pozor, aby nedal mastičku na brutálnější ekzémy nebo odřeniny apod., tím, že v tom máš alpu, což je 60% alkohol to bude dost štípat
vogur
Se spojením alpy se základem jsem nikdy neměl problém, stačí pomalu vlévat alpu do základu a nechat na středním ohni lehce pobublávat, tím se odpaří alkohol a vše se krásně propojí. Jak jsem výše napsal při vaření se odpaří alkohol a mastičku lze použít i na odřeniny aniž by něco štípalo. Zkoušel jsem i mast pečenou v troubě ale všem nejvíce vyhovuje tato, teď mám ještě rozdělanou mast z bílé vazelíny tak uvidím jak se osvědčí.
redyth
pokud to ještě vaříš dál a necháš vyprchat alkohol, tak ok :-) já už potom mast nevařím a jen vmíchám glycerol


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma